^erk bij Albatros hervat li Meer aandacht voor ontwikkelingslanden Steek uw licht op bij een 100 jarige Longen gaan in 'vuile' regio sneller achteruit Kosten gezondheidszorg steeds minder gestegen taking dreigt bij Michelin Gesprek CAO's moeten sneller tot stand komen NO wil regels j stakingsacties -I: IV: abonimabel sociaal beleid Aandoening luchtwegen onderzocht: éétP' Meer aandacht voor preventie p' XM-personeel eeg niet- ood-verklaring Zeker 66 mensen bij zwendel betrokken Onderzoek naar motivatie van havo-leerlingen Kind dood na val Minister Andriessen: CDA geeft steun zusterpartijen midden Amerika Vreemde apparaten in woning gevonden I i INSDAG 3 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET i een onzer verslaggevers TTERDAM De stakingen in Rotterdam zijn zo goed als afgelopen. Vanochtend om 7 uur iet werk hervat op de kunstmestfabriek Albatros-UKF, het laatste bedrijf in de petroche- j waar nog werd gestaakt. De directie van Smit Internationale verwacht dat het merendeel i de stakende havenslepers op korte termijn weer aan de slag zal gaan. Gisteren heeft de ling van het sleepbedrijf al enkele sleepboten laten uitvaren, bemand met werkwilligen. stakingscomité van de slepers rijdt dat het aantal werkwilligen •it en zegt dat de directie walper- ïel heeft ingezet om de boten te lien bemannen. De sfeer op de emskade, waar dertig sleepboten Smit nu al bijna zes weken stillig- is gespannen. De politie houdt Ituatie zowel op de wal als op het er in de gaten. beslissing om weer aan het werk ;aan, hebben de stakers van de stmestfabriek Albatros gister- ,dag genomen tijdens twee leden- taderingen van de industriebond y. De overgrote meerderheid ik zich tijdens deze bijeenkom- 3 uit voor hervatting van het werk. gens Piet Janse van de industrie- td heeft het in de huidige situatie n enkele zin de staking door te N HAAG (ANP) Er moeten tls komen om de belangen van fkwilligen en stakers op even- ihtige manier te beschermen. Dat mening van het Verbond van trlandse Ondernemingen (VNO) :n reactie op de botsingen tussen rkwilligen en stakers, de afgelo- i weken tijdens de stakingsacties |e Rotterdamse haven en chemie. lui VNO vindt dat zich daar een [tal bedenkelijke situaties heeft gedaan. Daarom wil het ver- het initiatief nemen tot her- uwd overleg over behoorlijke lregels. Overheid, vakbeweging,, werkgevers moeten daartoe om tafel gaan zitten, aldus de werkge- sorganisatie. Actieleider Cor van der Zanden heeft gisteravond de stakende sleep bootmensen van Smit tijdens zijn gebruikelijke toespraak op de Wil lemskade opgeroepen de stakingsac ties voort te zetten. De ongeveer 200 aanwezige stakers ontvingen zijn op roep met instemmend gejuich. Van der Zanden waarschuwde de stakers dat er moeilijkheden kunnen worden verwacht als de Smit-directie pro beert meer schepen te laten varen. Van het stadhuis had hij vernomen dat de politie niet van plan Is de mobiele eenheid in te zetten. zetten, omdat de werkgevers „één machtig front" hebben gevormd. „We hebben sterke aanwijzingen dat de werkgevers de beurs op tafel heb ben gelegd om elkaar te helpen de poot stijf te houden. Het VNO (Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen) ziet er persoonlijk op toe dat geen enkele werkgever uit de boot valt en onze eisen inwilligt", aldus Janse. Met name de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde hebben volgens hem duidelijk gemaakt dat de werk gevers één front hebben gevormd. Janse doelt hiermee op een bemidde lingspoging van burgemeester Van der Louw. In eerste instantie had de directie van Albatros zich bereid ver klaard na een gesprek met Van der Louw één extra vrije dag te geven bovenop de al toegezegde vijf vrije dagen voor de vol-continuedienst. Later is de directie alsnog gezwicht voor de druk van andere bedrijven, die de extra vrije dag als een eerste stap in de richting van een vijf-ploe gendienst en 35-urige werkweek be- schouwden. De staking bij Albatros heeft een week geduurd. Volgens Plet Janse is de kans groot dat er voor dit Jaar geen CAO meer komt voor een aantal petro-chemi- sche bedrijven. „We houden ons kruit droog tot 1 januari wanneer er ge praat gaat worden over de CAO- 1980." Janse waarschuwt de werkge vers ervoor dat de petrochemie vol gend jaar de speerpunt zal worden bij de acties voor verkorting van werk tijd en invoering van vijf-ploegen diensten. Uitstel Leden van de industriebond FNV die werken bij het chemische concern ICI, hebben besloten de directie het gevraagde uitstel te verlenen om te reageren op de CAO-eisen van de bond. Ook bij ICI wordt invoering van een 35-urige werkweek en een vijf-ploegendienst geëist. Als de di rectie donderdag geen bevredigend antwoord geeft, sluit districtsbe stuurder Piet Scheele niet uit dat dat zal leiden tot het stellen van een ultimatum, eventueel gevolgd door stakingsacties. Het werk bij de stadssleepdiensten van Smit Internationale is volgens de directie gedeeltelijk hervat. Volgens de directie zijn gisteren zeven sleep boten, bemand met werkwilligen, uit gevaren op initiatief van deze mensen zelf. Het stakingscomité meent even wel dat er sprake is van een „intimi- datiepoging" van de directie, die een aantal personeelsleden 's nachts zou hebben laten opbellen met het ver zoek weer aan het werk te gaan. De sleepboten die weer in de vaart zijn, maakten geen deel uit van de dertig slepers, die nu al bijna zes weken aan de Willemskade voor an ker liggen. Het gaat om sleepboten die in de reparatie waren of op het punt stonden verkocht te worden. Twee van de zeven schepen zijn van de rederij Van Ommeren. Werknemers van het chemische bedrijf Albatros in Rotterdam stemmen tijdens een vergadering voor hervatting werk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De longfunctie van mensen die ln gebieden met luchtverontreiniging wonen, gaat met het ouder worden snel ler achteruit dan bij mensen die in niet-verontreinigde gebie den wonen. De achteruitgang treedt zowel bij rokers als bij nietrokers op, hoewel de achteruitgang bij rokers extra duidelijk is. Ook de gevoeligheid van de luchtwegen speelt een rol bij de snellere teruggang van de longfunctie. Dit blijkt uit een onderzoek van een TNO-werkgToep naar de aandoenin gen aan de luchtwegen en longen van inwoners in Vlaardingen, een plaats met luchtverontreiniging, en de Gro ningse gemeente Vlagtwedde, waar geen luchtverontreiniding voorkomt. De Groningse longarts, dr R. van der Lende, die het in 1965 begonnen on derzoek leidt, vindt het op grond van de nu gevonden resultaten onverant woord, een hogere mate van luchtver ontreiniging toe te staan. TRECHT (ANP) Bij de bandenfabriek Michelin in Den isch, waar 1200 mensen werkzaam zijn, dreigt een staking, irzaak van het conflict is volgens districtbestuurder J. Irkels van de Industriebond FNV, de weigering van de sectie om met de bonden te praten over de CAO-verlangens invoering van een arbeidsplaatsenovereenkomst (APO) het verlenen van faciliteiten voor vakbondswerk in het. -V, --- drijf. ens Kirkels vindt de Michelin- ^/pctie die eisen onzinnig. „We willen pn nog een keer proberen er via een trek met de directie uit te komen, als dat niet lukt zullen we onze len vragen in actie te komen en te in staken", aldus Kirkels. Ikels zegt dat er bij Michelin een fo en vakbondsfaciliteiten hard nig zijn. Er zou volgens hem bij chelin sprake zijn van een abomi- bel sociaal beleid. Via die APO wil Industriebond FNV afspraken ma ft over de kwaliteit van de werkge- Jenheid en vla goed functionerende prijfscontactleden wil de bond een (ere controle hebben op het nako- van beloften. De arbeidsomstan- heden bij Michelin laten veel te en over. Dit blijkt, aldus Kirkels fier andere uit een bijzonder hoog K cteverzuim dat schommelt tussen 24 en 27 procent. Volgens Kirkels ijlden mensen die uit de ziektewet nen vaak als een soort straf, slech- betaald werk krijgen. ij hebben al jaren lang slechte aringen met Michelin. De grote Jftosdoener' is eigenlijk de hoofddi- J» tie in Frankrijk die met de Neder- §8 dse directie tegenover de vakbon- een soort kiekeboe-spelletje helt," aldus districtbestuurder J. fkels. Ook de vakbonden in andere hebben slechte ervaringen Michelin. FNV. „Onder het personeel is van een stemming die zou duiden op sta kingsbereidheid niets te merken. Wel is men verontwaardigd over de fou tieve mededelingen van vakbonds zijde." Griep benadrukte dat de Michelindi- rectie bereid is om elk moment met de vakbonden weer te gaan onder handelen over een nieuwe CAO. „We hebben een goed voorstellenpakket klaar liggen, aan de bespreking daar van zijn we nog niet eens toegeko men, omdat de Industriebond FNV tijdens de laatste bespreking na tien minuten alweer verdwenen was." Verwacht wordt dat de directie van Smit op korte termijn zal proberen werkwilligen naar de sleepboten bij de Willemskade te dirigeren. Of dat onder politiebescherming zal gebeu ren, is onduidelijk. De directie heeft gisteren wel een (strikt vertrouwelijk) gesprek gehad met burgemeester Van der Louw. Aangenomen wordt dat gesproken is over de vraag hoe werkwilligen weer aan de slag kun nen gaan zonder dat dit leidt tot een conflict met stakers. Zoals bekend willen de slepers er 28,50 bruto per week bij per 1 Juli 1979. Smit wil dit bedrag wel in de CAO-1980 opnemen maar wil van terugwerkende kracht niets weten. Internationaal bestaat de tendens de normen voor de maximaal toelaatba re luchtverontreiniging te verruimen, omdat die normen niet gebaseerd zouden zijn op wetenschappelijk on derzoek. De verwachting is, dat de luchtverontreiniging met vooral zwa- veldioxyde de komende Jaren in Ne derland zal stijgen, door het toene mend gebruik van steenkool en olie voor de opwekking van elektriciteit. Dr van der Lende zei gisteren, dat de resultaten van het onderzoek weer leggen, dat de normen zouden kun nen worden verruimd. Hij waar schuwde tegen een soepeler houding, „omdat we dan over tien jaar wel eens voor onaangename verrassingen dat in Vlaardingen en Vlagtwedde. doeningen, chronische bronchitis en long-emfyseem, ziekten waarvan de specifieke oorzaken nog niet bekend zijn. Ze kenmerken zich door onder meer hoesten, opgeven van slijm, kortademigheid en piepen. In Neder land lijden ongeveer 1,3 miljoen men sen aan meer of minder ernstige vor men van cara, terwijl tenminste ne gen procent van het ziekteverzuim door cara wordt veroorzaakt. Toen in 1965 de TNO-werkgroep (be staande uit een team van de universi teiten van Groningen en Leiden en gefinancierd door TNO en het Neder lands Astmafonds) het onderzoek in Vlagtwedde en Vlaardingen begon, was de verwachting dat in Vlaardin gen de gemiddelde longfunctie lager zou zijn dan in Vlagtwedde. De onder zoeksresultaten bevestigden die ver wachting echter niet. Inmiddels zijn vier onderzoeksronden gehouden en pas nu blijkt uit een vergelijking van de cijfers dat de longfunctie met het ouder worden in Vlaardingen inder daad sneller achteruit gaat. Volgens dr. Van der Lende is er internationaal weinig onderzoek verricht, dat zich over zo een lange periode uitstrekt als wedde, zo is nu komen vast te staan, hoewel dat niet voor iedere inwoner van Vlaardingen geldt, maar slechts een gemiddelde betreft. Globaal kan worden gesteld, dat waar een bepaal de achteruitgang van de longfunctie voor een Inwoner van Vlagtwedde in vijftien jaar plaats vindt, die achter uitgang in Vlaardingen na tien jaar al wordt bereikt. Er wonen, zo zegt dr Van der Lende, in Vlaardingen men sen die benauwdheden hebben die zij in Vlagtwedde niet zouden hebben. Hieruit moet niet worden geconclu deerd. dat Vlaardingen een rampge bied is. Dat is, aldus dr Van der Lende, beslist niet het geval. Uit de onderzoeksresultaten kan echter wel worden geconcludeerd dat het onver antwoord is de luchtverontreiniging (door bijvoorbeeld zwaveldloxyde) te laten toenemen. Volgens de directeur van het Astma fonds. de heer J. Siebelink, heeft het onderzoek een tipje opgelicht van de sluier die over de invloed van luchtverontreiniging op cara hangt. Er zijn echter ook andere oorzaken, zoals roken, terwijl meer Inzicht moet worden verkregen over oorzaken als prikkels van specifieke stoffen. De gegevens van dit onderzoek zal het Astmafonds aanwenden om invloed op de regering uit te oefenen en te waarschuwen tegen een soepeler hou ding tegenover luchtverontreiniging. Het onderzoek wordt deze maand voortgezet met de vijfde ronde ln Vlagtwedde. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kosten van de totale gezondheidszorg zijn de algelopen Jaren niet zo sterk gestegen als voorheen. In 1974 stegen de kosten nog met achttien procent, in 1975 zells nog iets meer, maar ln de Jaren daarna zijn de stijgingen fors minder geworden tot 1978 met 10,3 procent. zouden kunnen komen te staan". Astma De aandoeningen aan de luchtwegen en de longen (aangeduid met cara) betreffen astma, astmatische aan- De meeste onderzoeken zijn eenma lig. waardoor de negatieve relatie tus sen luchtverontreiniging en cara niet kan worden aangetoond. Het is normaal dat bij het ouder worden de longfunctie (door slijtage) achteruit gaat. In Vlaardingen is die achteruitgang sterker dan ln Vlagt- De ramingen voor de komende jaren gaan er vanuit dat in 1984 de uitga ven ln de gezondheidszorg nog jaar lijks met ongeveer negen procent groeien. Dit blijkt uit het financieel overzicht van de gezondheidszorg dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In dit overzicht wordt een totaalbeeld gegeven van de kosten en f! gens hoofd personeelszaken van 1 :helin, J. M. Griep, is er binnen het I lrijf geen sprake van een sociaal m nbeleid of slechte arbeidsomstan- heden. Evenmin is er volgens hem ontwaardiging onder het perso- ■v si over het directiebeleid. Ook ver- irp de heer Griep de andere be- fe§£3iuldigingen van de Industriebond i onze parlementsredactie pN HAAG - De KLM heeft tot or kort niet-Jood-verklaringen af- Jgeven voor personeelsleden, die ■ar een Arabisch land werden uitge- jnden. In het vervolg worden slechts Irklaringen afgegeven waarin wordt jsteld dat betrokkenen geen enkele atie met Israël onderhoudt. fn en ander heeft staatssecretaris lit-Kroes verklaard in antwoord op Jagen van PvdA-Kamerleden Van Jn Bergh, Rienks en Van Thijn. Vol- ns de staatssecretaris is met name nieuwe verklaring, die de KLM reeft waarin niet meer wordt (sproken over geloofsovertuiging et in strijd net het regeringsstand- Jmt dienaangaande De tot voor |rt uitgegeven verklaring wordt or Smit-Kroes wel in strijd met de ivatting van de regering genoemd. ■n den Bergh vindt dat de antwoor- fcn van Smit-Kroes getuigen van loortgaan op de halfslachtige weg", persoonlijke discriminatie wordt rt gepikt, maar de economische lycot tegen Israël wordt in feite accepteerdHet Kamerlid ver acht nog uitgebreid op de zaak te- g te komen in een Kamerdebat ;er deze maand. GRONINGEN Bij de Groningse zwendelzaak zijn zeker 66 mensen betrokken. Een woordvoerder van de politie zei gisteren dat het onderzoek nog steeds voortduurt. Eind augustus werden de eerste vijf arrestaties verricht. Toen bleek dat er ongeveer 35 medeplichtigen en helers bij de zaak waren betrokken. De 66 verdachten zouden zich schuldig ge maakt hebben aan inbraak, diefstal, valsheid in geschrifte, heling, chanta ge. uitgifte van valse duizendjes en handel in vuurwapens. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer vijf ton. De misdrijven werden vooral ln het noorden van het land gepleegd, hoe wel er ook in het westen werd ge werkt. De Groningse politie spreekt van een sneeuwbaleffect. Waarschijn lijk nog deze maand zal een groot aantal verdachten voor de rechter moeten verschijnen. Het zal vermoe delijk wel een marathonzitting wor den. aldus de politiewoordvoerder. De vijf mannen die volgens de politie de harde kern vormen zitten nog steeds vast. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris De Jong heeft gisteren in een toelichting op de onderwijsbegroting gezegd dat er een onderzoek zal komen naar de motivatie van havo-leerlingen in de vierde klas. Ook zal het onderzoek zich richten op beginnende leerlingen in het lager beroepsonderwijs. Vol gend jaar zal er tevens een nota uit komen over het niveau en de kwali teit van het onderwijs. GRONINGEN (ANP) - De ander half jaar oude Elroi Kranenburg uit Groningen is in een ziekenhuis over leden aan verwondingen, die hij had opgelopen doordat hij van vijf meter hoog uit een raam viel. Zijn moeder had hem in bed gestopt omdat hij ziek was. Zij had hem met een sjaal vastgebonden aan de spijlen van zijn bed en de dokter gebeld. Toen deze kwam bleek dat de peuter zich had losgewurmd, een raam had openge maakt en er uit was gevallen. Van een onzer verslaggevers BELGRADO Minister Andriessen (Financiën) ziet een groeiende aandacht ook van monetaire zijde voor de ontwik kelingslanden. De derde wereld speelt een belangrijke rol binnen het geldstelsel, en heeft wat dat betreft haar eigen eisen. ADVERTENTIE De bewindsman wees op de toene mende belangstelling, na afloop van de eerste dag van de jaarvergadering van Wereldbank en IMF (het Interna tionale Monetaire Fonds), in Bel grado. Hij zei dat ook op de laatste UNC TAD (de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling) monetaire zaken aan de orde zijn geweest. Ook in de Juist verschenen nota van de minister DEN HAAO (ANP) Het CDA gaat steun verlenen aan de strijd van de" christen-democratische partijen in de midden-Amerikaanse landen Guate mala. Salvador en Panama tegen de militaire dictaturen in die landen. CDA-fractieleider Lubbers deed die toezegging aan de secretarissen-gene raal van de drie partijen die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengen. In een verklaring na afloop van het gesprek van Lubbers met zijn geest verwanten zegt de CDA-Tweede Ka merfractie er bij de eigen regering op te zullen aandringen zowel in Europe se als in mondiale samenwerkings verbanden alle mogelijke politieke en financiële pressiemiddelen aan te wenden om de democratie in midden- Amerika kansen te geven en tot ver dere ontwikkeling te brengen. De se cretarissen-generaal hebben vooral aandacht gevraagd voor het geweld in 8alvador en Guatemala. Gemid deld komen daar zes mensen per dag om het leven bij gewelddaden, terwijl fundamentele mensenrechten wor den genegeerd, aldus de verklaring. De drie secretarissen-generaal bezoe ken naast Nederland ook West-Dults- land, Spanje. Italië en België. Kinderpostzegels AMSTERDAM De opbrengst van kinderpostzegels was vorig jaar niet vier miljoen gulden, zoals wij gisteren schreven, maar ruim elf miljoen. voor Ontwikkelingssamenwerking wordt ingegaan op geldkwesties. Overigens mag dat volgens Andries sen niet betekenen, dat getornd wordt aan de bevoegdheden van de twee bewindslieden. Voor het begin van de UNCTAD heeft er, zoals bekend, een meningsverschil bestaan tussen de ministers van Fi nanciën en Ontwikkelingssamenwer king in hoeverre monetaire hervor mingen op de conferentie wat Neder land betreft aan de orde zouden ko men. Monetaire hervormingen en fi nanciële steun mogen volgens minis ter Andriessen niet leiden tot een uitstel van „de oplossing van structu rele problemen". 100 jaar elektrisch licht Een schitterende tentoonstelling in het Evoluon Maar niet alleen dat. er is nog heel veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven Interessant voor oud. leerzaam voor jong Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg m Eindhoven Open maandag urn vrijdag van 9 30 - 17 30 u. zaterdag 10 00 - 17 00 u zon- en feestdagen 12 00 - 17 00 u 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten Ook voordelige NS-attractie* Samenhang De minister zei, dat de samenhang tussen geldzaken en ontwikkelings samenwerking steeds duidelijker wordt. Hij wees op de gestegen olie prijzen en de dalende dollar, waar de derde wereld allebei rechtstreeks te maken krijgt. Wat betreft de eerste dag van de vergadering was het de minister voor al opgevallen, dat de directeur van het IMF veel aandacht schonk aan de ontwikkelingslanden. Daaruit mag volgens hem de groeiende belangstel ling worden afgeleid. Wél zei de be windsman, dat het IMF geen ontwik kelinginstelling is, en meende hij dat het goed is dat het fonds nadrukke lijk eisen blijft stellen aan ontwikke lingslanden die geld bij hem lenen. Bovendien gelden de voorwaarden niet alleen voor ontwikkelingslanden, maar bij voorbeeld ook voor Enge land en Italië, en kan door het stellen van voorwaarden de economie van de geldlenende landen weer gezond ge maakt worden. In de redevoering van de president van de Wereldbank McNamara, tenslotte zag minister Andriessen dat deze. naast het appèl op de ontwikkelingslanden (het moet vooral uit die landen zelf komen;, economische groei een onmisbare voorwaarde noemt om te komen tot een oplossing van de armoede in de wereld. Meer nieuws op de pagina eco nomie. Van onze soc--econ redactie UTRECHT „Door de ingewikkelde en langdurige gesprekken met leder een en alles over het arbeidsvoor waardenbeleid komen de CAO's later tot stand dan wenselijk is. In die situatie moét hoognodig een verande ring komen". Dat zei voorzitter Leo Brouwer van de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV gisteren tijdens een bijeenkomst van de federatie van die bonden in Utrecht. Voorzitter Brouwer noemde het ver velend dat die situatie intussen nog is verslechterd door het trage tempo, waarin het ministerie van sociale za ken de nieuwe CAO's algemeen bin dend verklaart. Als voorbeeld hier van noemde Brouwer de bouw-CAO van 1978, die eind december, enkele dagen voor de afloop, een algemeen verbindend verklaring kreeg. Voor de bouw-CAO 1979 dreigt nu net zo'n gang van zaken, aldus Brouwer. Op 15 me) werd door de werkgevers- en werknemersorganisaties die deze CAO afsloten een algemene verbin dendverklaring aangevraagd. Drie maanden later kregen zij te horen dat die niet kon worden gegeven, aange zien de CAO-partijen de VUT-rege- ling hadden toevertrouwd aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, waar bij een speciale begeleidingscommis sie was Ingesteld. „Dat mag allemaal niet van de minis ter. Hij wil een aparte stichting met een nieuw bestuur", aldus voorzitter Brouwer. Brouwer is van oordeel dat het ministerie waarschijnlijk een ver bindendverklaring heeft geweigerd, omdat het een eigen vertegenwoordi ger wil hebben ln de nieuwe stichting. HIJ vroeg zich af of ambtenaren niets beters te doen hebben dan het ver richten van overbodig bijzit-werk ln de bedrijfstakken. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voert voor de ongeveer 300.000 werk nemers in de bouw alle grote collec tieve voorzieningen uit. Werkgevers en werknemers menen dat het fonds de in verhouding daarmee zeer be scheiden VUT-regeling ook kan uit voeren. „Daar is niet nog eens een nieuwe stichting voor nodig", aldus Brouwer. Werkgevers en werknemers hebben nu het ministerie gevraagd de CAO alvast algemeen te verklaren zonder VUT-regeling. de financiering van de gezondheids zorg. Het minder sterk stijgen van de kos ten ln de gezondheidszorg is een ge volg van beleidsmaatregelen die on der het kabinet-Den Uyl werden ge nomen. In 1978 betekende dat nog een stijging naar 23,7 miljard gulden en in 1983 zullen de stijgingen naar 37,3 miljard gulden gaan. De ombuiging die onder het vorige kabinet is ingezet wordt nog wat ver sterkt door de Bestek '81-ideeën van dit kabinet. Volgens die gedachte kan er in 1982 nog eens twee miljard min der worden uitgegeven dan oorspron kelijk was gepland. Eerste-lijnszorg De maatregelen die dit moeten be werkstellingen zijn bijvoorbeeld een versterking van de eerste-lijnszorg. Dat wil zeggen dat patiënten meer ln de gelegenheid worden gesteld huis arts, wijkverpleging en kruiswerk te hulp te roepen zonder dat ze daarbij onmiddellijk naar specialisten wor den doorverwezen of in een zieken huisbed belanden. Er zal meer worden gedaan aan pre ventieve gezondheidszorg. Voorlich ting dus over medische gevaren, die bij verkeerd handelen onafwendbaar zijn. Wat specifieker gericht op bezuini ging zijn de maatregelen die nodig zijn om het aantal ziekenhuisbedden te beperken. Ook moeten zaken ln een ziekenhuis worden teruggedron gen waarvan de waarde niet direct aantoonbaar is. Ze houden meestal verband met het stellen van de dia gnose. Gebleken is dat uitgaven op dat terrein het afgelopen Jaar maar liefst met veertig procent zijn ge stegen. Verder moet het werk van specialis ten doelmatiger worden en moeten- geneesmiddelen zorgvuldiger worden gebruikt. Staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid denkt nog steeds aan een eigen bijdrage voor geneesmiddelen. Artsen en para-me dici zullen worden gebonden aan een maximaal Inkomen. Daarbij worden ook de tarieven van de medici beke ken. En voor de verzekerde wordt nog gedacht aan de uitbreiding van^an- derssoortige eigen bijdragen. 'EINDHOVEN (ANP) De politie heeft tijdens een huiszoeking ln de woning van een 33-Jarige Elndhove- naar apparatuur gevonden waarvan men niet weet waarvoor die dient. De man werd het afgelopen weekeinde samen met twee andere mannen en één vrouw aangehouden in de Schot se hoofdstad Edinburgh. Het viertal wordt verdacht van handel ln amfeta mine. Auto met gasflessen uit verkeer genomen HENOELO (ANP) - BIJ een groot- scheepse verkeerscontrole ln de be bouwde kom van Hengelo is gisteren extra gelet op vervoer van gevaarlij ke stoffen. Een vrachtwagen, die gas flessen vervoerde, leverde zoveel risi co op dat de politie die meteen uit het verkeer nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9