Europa achter ]uba-politiek Tan Carter Israël: Syrië blijft in Libanon Zwarte beweging Zuid-Afrika mikt op vakbond Fractie Labour blijft partijleider kiezen Beleid Pieter Botha vandaag op de proef Conferentie Rhodesië op dood punt remlin: kanonneerbootdiplomatie h h r ;,hadat stuurt brief ^gan Jasser Arafat Ambassadeur VS it Chili terug ^laar Washington Callaghan minder fel dan verwacht Ceaucescu niet van de partij Irak dreigt met een olie-embargo Nieuw plan voor Namibië H IENSDAG 3 OKTOBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 'NN. MOSKOU. WASHINGTON (Reuter. AP. DPA) nkrijk en West-Duitsland beschouwen de aanwezigheid Russische troepen op Cuba niet als een gevaar voor het tegisch evenwicht in de wereld. De Sowjet-Unie kritiseer- gisteren de Amerikaanse plannen voor een marine-oefe- g in het Caralbisch gebied, die als een openlijke provocatie Iriiird omschreven. Franse president Giscard en de |ltse bondskanselier Schmidt ver arden gisteren in Bonn dat de rati- fctie van het tweede Salt-akkoord [t vast mag lopen op de aanwezig- l van een Russische gevechtseen- 1 op Cuba. Schmidt verklaarde op h persconferentie na afloop van het Itedaagse overleg dat de beide latslieden in Bonn hadden: „Wij p beiden van mening dat het abso- noodzakelijk is SALT II te ratifi- in, niet in het minst in het belang onze veiligheid. Wij geloven niet meningsverschillen en de gere- problemen over de aanwezigheid bepaalde troepen op Cuba werke- het strategisch evenwicht in de ild in gevaar zouden kunnen jngen en de ratificatie kunnen ver deren." [en. n ti onz fcde r pF lythe toespraak die president Carter ternacht hield over de aanwezig lid van de Russen op Cuba heeft (halve tot heftige kritiek in de Vere- Staten'ook tot een tamelijk pe reactie van het Kremlin geleid. persbureau Tass kwalificeerde Amerikaanse beleid als kanon- lerbootdiplomatie. De Amerikaan regering probeert „een mythe uit buiten die zij zelf in het leven heeft roepen" om de spanning in de ver- wding tot de Sowjet-Unie op te ieren en om de aandrang op hogere tgaven voor defensie te vergroten. Jus Tass. Het persbureau maakte yrigens wel melding van Carters Ins voor een snelle ratificering van l tweede sALT-akkoord. to jije^iRO (UPI) President Anwar Sa- nn van Egypte heeft gisteren de t t^erikaanse negerleider ds Jesse ►t yckson een boodschap voor de Pa- óuTiftijnse leider Jasser Arafat meege- ppiven. In die brief dringt de Egypti- nd< ie leider erop aan dat de Palestij- »n n hun guerrilla tegen Israël staken, er Jackson deelde dit mee, nadat hij 1® or de tweede maal In twee dagen oeg i onderhoud met Sadat had gehad, ree president stelde een special Egyp- d dtch vliegtuig ter beschikking van de wc lerikaanse negerleider om gister- t h ddag naar de Libanese hoofdstad mefeiroet te reizen. Vandaar zou ds n tjckson rechtstreeks naar Damascus t den voor een gesprek met de Syri- or he president Hafez Assad. Vandaag laa ert hij terug naar Beiroet voor vla erleg met Arafat. Er bestaat een ra* jgelijkheid dat ds Jackson morgen ph er naar Cairo gaat. 'ASHINOTON (UPI, AFP) De deftrenigde Staten hebben hun ambas- rooldeur in Chili voor overleg terugge- i d epen. Aanleiding tot deze stap is egeft besluit van het Chileens hoogge- rdetchtshof om drie voormalige officie- elein van de geheime politie vrij te ilooten. Het drietal wordt verdacht van sel^edeplichtigheid aan de moord op nkflrlando Letelier, minister onder het •rgfcwind van Salvador Allende, in 1976 ïrlij Washington. ul|e vijf Chileense rechters waren una- resiem van mening dat de Verenigde '*[%aten geen bewijs van schuld van 'chbt drietal op tafel hadden gelegd Iaaiet Amerikaanse ministerie van bui- fnlandse zaken liet gisteren weten 1gaat het besluit van de Chileense rech- j 3rs de verhouding tussen de VS en nili ongunstig beïnvloedt. De Nederlandse regering hoopt dat de maatregelen die Carter heeft afge kondigd ter beteugeling van het Cu ba-conflict niet zullen leiden tot een oplopen van de spanningen tussen beide mogendheden. De Nederlandse regering vindt een snelle ratificering van SALT II door de Amerikaanse Senaat van het grootste belang, aldus een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken. De Amerikaanse president zei gister nacht, zoals we in een deel van onze edities gisteren al meldden, op het hoogste niveau van de Russische lei ders de verzekering te hebben gekre gen dat de Russische troepen op Cuba geen bedreiging vormen voor de Verenigde Staten. Wel heeft de president opdracht gegeven tot de vorming van een Caraibische ge vechtseenheid die in Florida zal wor den gestationeerd. Van onze correspondent JERUZALEM Israël betwijfelt of Syrië van plan is zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Volgens berichten in de Libanese pers heeft Assad, de president van Syrië, verleden week dit aan de Libanese premier Selim al Hoss laten weten. De Westduitse bondskanselier Schmidt en de Franse president Giscard d'Estaing besloten tijdens hun overleg ook tot de aanleg van twee televisiesatellieten, die echter niet voor commerciële doeleinden mogen worden gebruikt. Oefening Een hoge functionaris van het Ameri kaanse ministerie van defensie ont hulde gisteren dat de president te vens opdracht heeft gegeven tot een landing van een eenheid mariniers in de baai van Guantanamo op Cuba, waar zich nog steeds een Amerikaan se basis bevindt. Deze landing, waar aan naar schatting 1500 mariniers zullen deelnemen, zal in de komende weken plaats vinden. Ze moet een demonstratie vormen van de Ameri kaanse vastberadenheid. In zijn toespraak zei Carter dat de Russen hem hadden meegedeeld dat de Russische eenheid slechts betrok ken is bij de opleiding van Cubaanse militairen. In deze status zal geen verandering komen. Moskou heeft te genover Carter nog eens bevestigd dat het zich gebonden acht aan de afspraken die na de Cuba-crisis van 1962 gemaakt zijn. Desondanks meende de president dat het noodza kelijk is de waakzaamheid in het ge bied te vergroten. Landen in het Ca ralbisch gebied zullen op meer econo mische steun mogen rekenen. LONDEN (Reuter, AP) De linkervleugel van de Labourpar- tij heeft gisteren bij het jaarcongres een resolutie er door weten te slepen waarbij parlementsleden verplicht worden zich bij iedere nieuwe verkiezingen te onderwerpen aan een „herselectieprocedure". Een poging de partijleider voortaan niet meer door de fractie maar door de hele partij te laten kiezen mislukte. Vandaag zal het congres stemmen over de vraag wie het laatste woord heeft over het verkiezingsmani fest, de partijleider of het partijbestuur. Partijleider James Callaghan zal deze slag vrijwel zeker verliezen. Callaghan hield gisteren een stevige rede tot de congresgangers, al was hij niet zo fel als veel waarnemers had den verwacht. De leider van de La- bourpartij pareerde scherpe aanval len op zijn beleid als premier met de opmerking dat hij trots was op zijn prestaties. Callaghan ontkende de hoofdschuldige te zijn aan het grote verlies van Labour bij de jongste al gemene verkiezingen. Hij zou met name de band met de achterban heb ben verwaarloosd. Maar de huidige oppositieleider zei niet bereid te zijn tot excuses. HIJ hield vast aan de politiek van loonmatiging, die vorig jaar leidde tot een tumultueuze bij eenkomst van de partij. Callaghan riep de congresgangers op hun onderlinge ruzies te beslechten en meer tijd te besteden aan het bestrijden van de conservatieve rege ring van Thatcher. Zijn verzet tegen de veranderingen in het partijregle ment bracht in ieder geval mee dat met ruim vier miljoen tegen ruim drie miljoen stemmen de keus van de lei der aan de fractie werd gelaten. De zelfde stemverhouding was er vóór de herselectieprocedure. De linkervleu gel, aangevoerd door ex-minister Tony Benn, behaalt hiermee dus niet de totale overwinning op de rest van de partij, die was voorspeld. BERLIJN (AP. AFP) Roe menië is het enige Oosteurope- se land dat zijn partijleider Ceaucescu niet naar Oost-Ber- lijn stuurt voor de festivitei ten die daar dezer dagen wor den gehouden in verband met het dertig-jarig bestaan van de Duitse Democratische Repu bliek (DDR). De Roemeense delegatie wordt geleld door de tweede man in de hiërarchie van de partij, premier Ilie Verdet. Ook de Joegoslavische presi dent Tito zal niet van de partij zijn in Berlijn. Van de overige Oosteuropese staten verschij nen de hoogste leiders. De Rus sische president Breznjew komt morgen in Berlijn aan. Ook de Palestijnse leider Ara fat, Joshua Nkomo van het Pa triottisch Front van Zimbab we en Sam Nujoma van de SWAPO, de onafhankelijk heidsbeweging van Namibië maken hun opwachting. De DDR heeft de vroegere atoomspion Klaus Fuchs on derscheiden met de orde van Karl Marx, de hoogste onder scheiding in dat land. De nu 68-jarige Fuchs werd in 1950 in Londen veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Deze berichten leken des te waar schljnlijker omdat Hoss deze week aan een rondreis begint langs ver schillende Arabische staten, waaron der Saoedi-Arabië. om onder meer over de toekomst van de Arabische vredesmacht in Libanon te praten Deze vredesmacht bestaat vrijwel uitsluitend uit Syrische soldaten. Het Syrische besluit zijn troepen uit Liba non weg te halen zou bedoeld zijn om de Amerikaanse plannen voor een vredesconferentie over Libanon te dwarsbomen. Eerder had de PLO beloofd met de Libanese regering samen te werken om het regeringsgezag in gebieden die door de Palestijnen worden ge controleerd te herstellen, om op die manier de door Amerika geïnspireer de vredesconferentie overbodig te maken. Volgens politieke waarne mers in Beiroet zou 8yrië zijn troepen die nu in Libanon gestationeerd zijn (naar schatting 35000 man) willen te rugtrekken omdat zij deze nodig heeft om de onrust in eigen land de kop in te drukken. Geen aanwijzing Het hoofd van de Israëlische militaire inlichtingendienst, generaal Saguy. zei gisteren echter over geen enkele aanwijzing voor een Syrische terug trekking te beschikken. De generaal achtte zoiets zelfs onwaarschijnlijk. Hij wees op de historische banden tussen 8yrië en Libanon en op het feit dat de voormalige Franse koloniale heren Libanon van Syrië met geweld hebben losgemaakt Bovendien stel de generaal Saguy dat Syrië zijn troe pen alleen uit Libanon kan weghalen als men een duidelijke bijdrage aan het herstel van de vrede in dit door oorlog verscheurde land kan aanto nen. Een dergelijk bewijs kan presi dent Assad niet leveren. Terugtrek king zou daarom gezichtsverlies voor Assad betekenen op een moment dat hij met veel binnenlands verzet te kampen heeft. De Israëlische generaal herinnerde eraan dat Assad zijn regerende Baftth-partiJ slechts met moeite in 1976 heeft overgehaald troepen naar Libanon te sturen. Een terugtrekking zonder aantoonbaar succes zou daar- BEIROET (Reuter. AP) Irak sal er bij alle Arabische landen op aan dringen een selectief olieëmbargo in te stellen tegen de landen die zich verzetten tegen de politieke eisen van de Arabische landen. Dit maak te de Iraakse minister van buiten landse zaken. Saadoen Hammadi gis teren bekend in een interview met het Libanese blad An Nahar. De mi nister zei dat er plannen bestaan om voor volgende maand een topconfe rentie van Arabische leiders te orga niseren waar concrete afspraken zouden kunnen worden gemaakt. Hammadi zei niet te verwachten dat enig Arabisch olie producerend land niet zal meedoen bij het in stelling brengen van het olicwapen. De door Hammadi bedoelde top zou moeten samenvallen met het Arabisch be raad over de situatie in het zuiden van Libanon, waarvoor de Libanese premier Hoss momenteel de Arabi sche wereld bereist. Hammadi, die overigens verklaarde dat de Arabische landen eerst wel een waarschuwing sullen geven voordat een olie-embargo van kracht wordt, zou vooral het oog hebben op de Verenigde Staten en de landen van West-Europa. Hij hekelde het optreden van de regering Carter in het Midden-Oosten. om „misschien het einde van Assad kunnen betekenen", aldus generaal Saguy. De Israëlische generaal onthulde dat Syrië sedert twee weken beschikt over Migs-25, hoogvliegende jacht bommenwerpers. en tenminste hon derd tanks van het type T-72, wapens die de Oosteuropese bondgenoten van de Sowjet-Unie nog niet eens hebben. Saguy verklaarde voorts dat de gevechtskracht van de Jordaanse strijdkrachten aanzienlijk was toege nomen en dat Amman zijn leger van een defensieve tot een offensieve macht heeft omgevormd. Transvaalse Nationalisten vragen zich af of het beter is Botha binnen de partij zelf te bestrijden of zich aan te Ppllpn sluiten bij de HNP. ivencii James Callaghan (rechts) en zijn rivaal Tomy Benn. PRETORIA (Reuter) De vijf weste lijke mogendheden die een interna tionaal aanvaardbare regeling voor onafhankelijkheid van Namibië tot stand proberen te brengen, hebben de Zuidafrikaanse regering een her zien plan voorgelegd. Dit is in diplo matieke kringen in Pretoria gezegd. Het plan. dat maandagavond door gezanten van de vijf het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten, de Duitse Bondsrepubliek. Canada en Frankrijk werd aangeboden, wijkt op enkele punten aanzienlijk af van het plan van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim dat in februari door Zuid-Afrika werd verworpen. Een van de voornaamste Zuidafri kaanse bezwaren tegen het Wald- heim-plan is weggenomen, zo zegt men. Dit was de mogelijkheid die de buiten Namibië gevestigde guerrilla beweging SWAPO zou krijgen om op Namibisch gebied militaire bases in te richten tijdens een voorgestelde bestandsperiode. Van onze correspondent JOHANNESBURG Vier tussentijdse verkiezingen voor zetels in het Zuidafrikaanse parlement zullen vandaag ophel dering moeten geven over de vraag of het premier Pieter Botha is gelukt de ruk naar rechts van het afgelopen half jaar tot staan te brengen. De uiterst rechtse Herstigte Nasiona- le Partij (HNP), die de belichaming is van deze verrechtsing. doet mee in drie van de vier districten waar de verkiezingen worden gehouden: Rus tenburg, Prinshof en Germiston. In het vierde district, Brentwood, wordt de Nationale Partij van Botha uitge daagd door de officiële oppositiepar tij, de PFP. De Herstigte Nasionale Partij, die nog niet in het parlement Is vertegenwoordigd, heeft onlangs voor een schok gezorgd door haar succes in twee kiesdistricten die als bolwerken van de regeringspartij be kend stonden. Ontevredenheid Ook de vier districten waar de kiezers vandaag naar de stembus gaan allemaal in de provincie Transvaal zijn bolwerken van de Nationalisten. De voor de regeringspartij bijzonder succesrijke verkiezingen van 1977 zorgen ook hier voor zeer grote meer derheden. Deze tussentijdse verkie zingen worden gehouden op een tijd stip dat er een wijd verspreide onte vreden is onder conservatie Nationa listen „verkramptes" over de vermeende versoepeling van de racia le politiek van de regering. Transvaal geldt daarbij als de conservatiefste van alle provincies en bovendien zorgt zij voor de helft van de rege ringsfractie. De door de aartsconser vatieve Andries Treurnicht een fel tegenstander van Botha geleide staat Ten tweede is bijna een derde van de kiezers mijnwerker en die heb ben openlijk gerebelleerd tegen de nieuwe raciale politiek die de rege ring de afgelopen maanden heeft ge voerd Zelfs waarnemers uit het Na tionalistische kamp houden er reke ning mee dat de Herstigtes hier mis schien hun eerste zetel behalen. De Nationalisten ondervinden de zwaarste tegenstand in Rustenburg, de voormalige zetel van de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, Paul Bodenstein. Er spelen twee zaken in het nadeel van de rege ring. Ten eerste grenst het district aan het thuisland Bophuthatswana, waar grote stukken „blanke grond" worden opgenomen in de zwarte Hoe dramatisch het tij in de bolwer ken keert tegen de Nationalistische Partij is maandagavond gedemon streerd. Twee Nationalistische bij eenkomsten, in Rustenburg en Prins- hof de zetel van ex-minister van JustiUe Jimmy Kruger, liepen uit in een chaos omdat de spreker tijdens zijn redevoering werd uitgejoeld en door boze mijnwerkers en HNP-aan- hangers werd beschuldigd van uitver koop van de blanke belangen. In Rus tenburg moest de politie een aantal mijnwerkers arresteren. Minister Fa- nie Botha werd een uur lang het spre ken belet en er braken gevechten uit. De politie werd onthaald op kreten als „kafferboeties". En In Prinshof had Treurnicht de grootste moeite om zich verstaan baar te maken. Halverwege de bijeen komst liep het grootste deel van het publiek weg, de minister met zo n zeventig luisteraars achterlatend. Het Is voor het eerst ln 25 jaar dat men het aandurfde een bijeenkomst van de Nationalisten te verstoren. Die partij was een meester in het in de war schoppen van oppositionele bijeenkomsten. De grote vraag van daag is of de ontevreden Nationalis ten zullen wegblijven of op de HNP zullen stemmen, een psychologisch moeilijk te nemen stap. LONDEN (Reuter, AP. AFP) De topconferentie Qver Zimbabwe-Rho- desië in Londen dreigt vast te lopen nu de partijen het niet eens kunnen worden over sleutelvragen ten aan zien van de grondwet en de over gangsfase. Tijdens hun eerste persconferentie sinds het begin van de besprekingen nu ruim drie weken geleden beschul digden de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Mu gabe, de regering van bisschop Abel Muzorewa ervan geheime afspraken met de Britten te hebben gemaakt. Het bewind in Salisbury noemde op zijn beurt het Patriottisch Front bele digend. De uitbarsting kwam na een bijeenkomst van tachtig minuten, de eerste gezamenlijke vergadering sinds twee weken. Volgens conferen tiekringen leverde dat gesprek niets op. Conferentlevooreitter Lord Carring- ton had alle partijen bijeen geroepen ln een poging de kloof te overbruggen die er bestaat ten aanzien van de nieuwe grondwet. Die kwestie belet het gesprek over de nog penibeler zaak van de overgangsregeling Mu gabe stelde op de persconferentie dat bepaalde zaken uit het grondwets voorstel alleen kunnen worden be handeld in samenhang met die over gangsregeling. HIJ maakte duidelijk dat het Front niet wegloopt van de besprekingen. Volgens conferentiekringen stelde Muzorewa zich gisteren op het stand punt dat er al een akkoord over die grondwet is tussen het bewind in Sa lisbury en de Britse regering en dat het daarom onnodig is te praten over de bezwaren van het Patriottisch Front. Het Front zou Muzorewa ln een positie hebben willen manoeuvre ren, waarin het zich zou moeten kan ten tegen de voorstellen, die de zwar te meerderheid in Zimbabwe-Rhode sië begunstigen. Joor Hennie Serfontein JOHANNESBURG De zwarte bewustzijnsbeweging in Zuid-Afrika is begin deze week nieuw leven ingeblazen: op een twee dagen durende conferentie in Roodeport bij Johannesburg is de Volksorganisatie van Azania (AZAPO) officieel van start gegaan. (Azania is de „zwarte" naam voor Zuid-Afrika). In april vorig Jaar werd de AZAPO al feite lijk opgericht, maar een paar dagen later werden enkele belangrijke leden gevangen gezet. Voorzitter Ishmail Mkhabela en se- 'cretaris Lybon Mabasa zitten nog steeds in 'de ban en konden daarom dit weekeinde de conferentie niet bijwonen. De geboorte van de AZAPO komt bijna twee jaar na het verbod op de oorspronkelij ke zwarte bewustzijnsorganisatles. zoals de studentenbeweging SASO en de Zwarte Volksconventie BPC op 19 oktober 1977. De vorming van de AZAPO is van groot publiek belang Het toont dat het radicale zwarte verzet tegen de rassenpolitiek van de regering zich niets heeft aangetrokken van de recente „liberalisering" van de ras senwetten Deze zelfde radicale oppositie vormde de ruggegraat van de Soweto-op- standen ln juni 1976. Filosofie De oprichting var de AZAPO komt een week na de vorming van de burgerassocia tie van Soweto <SCA> door dr N. Motlana en weerspiegelt hoe de grote zwarte meerder heid bewust tegen Pretoria is. De AZAPO heeft verzekerd dat zij zich volkomen zal houden aan de filosofie van de zwarte bewustzijnsbeweging. De twee be langrijkste uitgangspunten voor de zwarte strijd werden besproken in Roodeport: het recht op land en het recht op arbeid en vakvereniging. De AZAPO-conferentle besloot zich bezig te gaan houden met de totale bevrijding van de zwarten en wil daarbij de zwarte arbei ders in Zuid-Afrika als belangrijkste instru ment gebruiken. Het doel is te zorgen voor Conflict drastische sociale, economische en politie- ke veranderingen. De politiek van onafhan kelijke thuislanden wordt zonder meer af gewezen. conferentie zag hierin een poging van de regering om vat te krijgen op de zwarte arbeider. Ex-gevangene Curtis Nkondo werd tot pre sident van de AZAPO gekozen. HIJ maakte duidelijk dat de nieuwe beweging onder geen voorwaarden met de regering wil on derhandelen. „Het is erg gemakkelijk om je handtas te pakken en naar Pretoria te gaan om met Koornhof te praten, vooral als het volk betaalt. Maar wij hebben een oncom fortabele, moeilijke weg gekozen, omdat die de enige is." aldus Nkondó. „We willen volledige vrijheid." Het Zuidafrikaanse staatsburgerschap werd op de conferentie beschouwd als het belangrijkste zwarte verlangen, omdat de regering nu met haar thulslandenpolitlek, twintig miljoen zwarten dit recht wil ont houden. De aanvaarding door Pretoria van de aan bevelingen van de commissies Rlekert en Wiehahn werd ook sterk veroordeeld; de Haar strategie ten opzichte van de arbeid zal AZAPO ongetwijfeld ln confllcht bren gen met Pretoria, omdat de regering uiterst gevoelig is voor „politieke bemoeienis" in arbeidszaken. van vakbonden die de discriminerende ar beidswetten van de blanke minderheidsre gering zullen uitdagen en daardoor veran deringen teweeg zullen brengen." aldus de AZAPO Andere doeleinden van de AZAPO zijn on der meer: Vestiging van een onderwijssys teem dat op een creatieve wijze zal voorzien in de behoeften van de Azaniërs Het geloof Interpreteren als een bevrijdingsfilosofie, die van belang is voor de zwarte strijd. Het belangrijkste thema in Roodeport was StrStOfllC de ontwikkeling en handhaving van het zwarte bewustzijn als filosofie voor de ar beiders. De AZAPO-lelder zal contact on derhouden met zwarte vakbondsmensen en er komt een onderwijsprogramma voor zwarte arbeiders. Het AZAPO-document dat op de conferen tie werd aangenomen stelt: „Omdat we ons realiseren dat er geen machtsevenwicht be staat tussen de kapitaalbezitters en de zwarte arbeiders, zien we vakbonden als een instrument dat kan zorgen voor herverde ling van de macht." De AZAPO vindt dat de vakbonden zich niet alleen moeten bezighouden met de problemen van management en werk. „We zien voor ons een blijvend militant systeem onderhandelt met de regering, omdat het „zelfvernietiging" zou zijn als dat niet zou gebeuren. „Ik ben geheel voor de AZAPO, omdat die fundamenteel is gebaseerd op de filosofie van de zwarte bewustzijnsbewe ging. Als vertegenwoordiger van de zwarten ben lk het niet eens met hun standpunt om niet met de regering te onderhandelen." Dominee Sam Buti, een belangrijk lid van de zwarte nederduits-gereformeerde kerk. vond de AZAPO belangrijk. „Er ia een na tionale instabiliteit en de AZAPO is een bindende macht," zo zei hij. Dr. Motlana verklaarde dat zijn pas opgerichte 8CA wel wil samenwerken met de AZAPO Vier van de vijf leden van het hoofdbestuur van de AZAPO hebben (zonder berechting) gevangen gezeten. Het zijn Curtis Nkondo. de president, die voorzitter is van het lera- ren-actiecomitë ln Soweto. mevrouw Nom- bulelo Melane, de 25-jarige vice-president en voormalig studente aan de Fort Hare universiteit, George Wauchope, de 29-jarige publiciteltssecretaris die werkt op de uni versiteit van Witwatersrand. en Letsatsi Mosala. de 29-Jarige nationale organisator. Het ontstaan van ds AZAPO richt duidelijk de aandacht op strategieverschillen tussen de zwarte politieke bewegingen, die tegen het regeringsbeleid zijn gericht. Joe Vravia van het 8olidaritelUfront, dat tegen Indiase deelneming aan de verkiezingen voor een Indiase Raad is, had kritiek op de 8CA van Motlana Volgens Vravia betekent meedoen aan dergelijke zaken betrokkenheid bij het politieke machtsproces. De leiders van de 8CA, zoals Motlana deden om dezelfde re den een aanval op chief Oatsha Buthelezl, omdat deze deel uitmaakt van de politieke structuren van de Zuidafrikaanse regering De secretaris-generaal van de Zuidafrikaan- De secretaris-generaal, de 28-jarige 8amray se Raad van Kerken, bisschop Desmond Tloubatla is het enige bestuurslid dat de Tutu, vond het noodzakelijk dat de AZAPO politiecel (nog) niet van binnen kent

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7