Vakbeweging wordt steeds actiever voor buitenlandse werknemers Tekening van een lezer Granini geeft de hele vrucht Trouw Commentaar granini met vruchtvlees, da's pure verwennerij! scorpioenen en duizentbeenen Ontnuchterend, maar verstandig CNV tegen beperkt toelatingsbeleid licht als een veertje kinderzegels lezen als straf niet welkom DENSDAG 3 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 iet de rede van president Carter de Amerikaanse televisie krer de Russische brigade op Cuba I een tamelijk ontnuchterend ein- gekomen aan een opgeblazen isissfeer. Carter heeft terecht af zien van een harde politieke nfrontatie met de Sowjet-Unie i het besef dat de op Cuba gesta- joneerde brigade inderdaad geen pkele bedreiging betekent voor Amerikaanse veiligheid. Dat |as met de stationering van raket- aan het begin van de jaren Jstig wel even anders. ■t is de vraag of Carters verstan de beslissing om niet al te zenu- ichtig te doen over de Russen op iba hem door de kiezers in dank worden afgenomen. Waar- ijnlijk niet, en dat heeft de esident dan voor een belangrijk _;el aan zichzelf te wijten. De Amerikaanse minister van buiten- dse zaken, Cyrus Vance, liet bij eerste berichten over de aanwe- ;heid van een Russische ge- ichtseenheid onmiddellijk weten it er geen sprake was van een uwe situatie. Daarmee betuigde Amerikaanse minister impliciet jn instemming met Castro's me- deling dat het alleen gaat om :n opleidingseenheid zonder eni- offensieve bedoeling. resident Carter, die op het diep- punt in zijn populariteit is aange- nd, heeft in de door senator hurch aangekaarte aanwezigheid an Russen op Cuba, kennelijk en mogelijkheid bespeurd om zijn inende prestige wat op te vijze- hin. Op 7 september verklaarde de eresident de status quo op het land niet aanvaardbaar te vin- en. Een week geleden herhaalde "jg e president voor een juichende ;c< enigte in New York dat hij pas- eutnde maatregelen zou nemen om ,r<% status quo te veranderen als iderhandelingen m'ct de Sowjet- itoriteiten niets zouden ople- et :reru ng et was kennelijk de bedoeling 'ggin Carter om de Amerikanen ïidelijk te maken dat hij niet de cr(apjanus is waarvoor zijn tegen- anders hem houden wanneer het «pat om de betrekkingen met Mos- >u. Bovendien moet de president de veronderstelling hebben ver- :erd dat de Russen in het per- iij(>ectief van zijn herverkiezing aa.hebben nu eenmaal een hekel sa in veranderingen zich tege moetkomend zouden opstellen en hem een politiek succesje zouden gunnen. De afloop van de hele affaire heeft nu wel duidelijk ge maakt dat de president zich flink op de zaak verkeken heeft. Het pleit voor Carter dat hij zijn fout heeft ingezien en niet blinde lings op de ingeslagen weg is voort gegaan, op het gevaar af een echte politieke crisis te ontketenen. De president heeft de Amerikanen met zoveel woorden laten weten dat er eigenlijk geen reden voor ongerustheid hoeft te bestaan. Om zijn politieke aftocht te dekken heeft Carter een aantal Russische mededelingen als concessies geëta leerd en om de voorstanders van de harde lijn in eigen land toch nog een beetje tevreden te stellen, heeft hij opdracht gegeven de mili taire waakzaamheid jegens Cuba op te voeren. Meer dan doekjes voor het bloeden zijn de vermeen de concessies en de militaire maat regelen toch niet. Het is betreurenswaardig dat dit Cuba-crisisje Carter nog verder in het politieke moeras heeft gehol pen. Zijn daden getuigen in het algemeen van een verstandig in zicht in de krachtsverhoudingen in de wereld en in de mogelijkheden van het Amerikaanse buitenlandse beleid. De akkoorden van Camp David en het tweede SALT-ak- koord zijn politieke wapenfeiten die er best mogen zijn en waarvoor de president terecht zijn nek heeft uitgestoken. Dat de president zich aanvankelijk hard heeft opgesteld in deze zaak heeft veel te maken met zijn behoefte om de SALT- akkoorden door de Senaat te lood sen. Dat hij nu gas heeft terugge nomen pleit voor zijn politiek on derscheidingsvermogen, maar heeft de kans op aanvaarding van SALT II niet vergroot. Het lijkt erop dat de Amerikaanse president in het licht van de ko mende voorverkiezingen zich kor te tijd overgaf aan een partijtje paniekvoetbal. Het ontbreekt de president aan juist dèt beetje poli tiek gewicht dat hem tot een echte politieke leider zou stempelen, naar wie ook door het Amerikaan se Congres geluisterd wordt. En aan zo'n leiderschap lijken de Amerikanen momenteel meer dan ooit behoefte te hebben, gezien de stijgende populariteit van een Ed ward Kennedy. ADVERTENTIE'i Granini geeft u niet alleen het sap, Granini geeft de hele vrucht Dat is nu nektar! Dat is puur genieten. Granini. In 7 onweerstaanbare smaken. door Robort Slkkes „Passief en tweeslachtig" noemt drs. R. Penninx het beleid van de vakbeweging als het gaat om buitenlandse werknemers. Penninx zegt dat ln zijn nota „Etnische minderheden" die hij ln op dracht van de Wetenschappe lijke Raad voor het regerings beleid schreef. De vakbeweging zou, net als de regering, te lang met de gedachte hebben gespeeld dat de buitenlandse werkne mers slechts tijdelijk ln Ne derland zouden blijven. Beide vakcentrales, FNV en CNV, hebben deze fout gemaakt, maar deze eerder ingezien dan de regering. Al vroeg heb ben zij gepleit voor het geven van sociale, politieke en cul turele rechten aan de buiten landse werknemers. Penninx heeft nu in zijn rapport de regering aanbevolen dit ook te doen. „Maar voor de eerste laren gaat het wel op dat wij passlel 21] n geweest," aldus CNV-secretaris Oerrit Terpstra. „In de algelopen vier Jaar zijn we echter veel actiever geworden. Ge* deeltelijk ls dat de oorzaak van het feit dat wij ons ervan bewust werden dat het geen tijdelijk verschijnsel is. Gedeeltelijk ls het ook het gevolg van de activiteiten van buitenlanders bin nen het CNV." Puin ruimen De vakbeweging en de regering moes ten het puin ruimen achter de werk gevers, die de buitenlanders in groten getale naar Nederland haalden. Lino Calle van het FNV-secretariaat bui tenlandse werknemers: „De oorzaak van alle problemen ligt bij de werkge vers. Zij kozen ln plaats van investe ringen, zodat de industrie kan draai- Buitenlandse werknemers, dikwijls de eerste slachtoffers bij reorganisaties, hier demon strerend in Almelo voor het behoud van werkgelegenheid. en met het aanwezige arbeidsaanbod, voor de gemakkelijke weg: het aan trekken van buitenlanders. Deze makkelijke weg veroorzaakte later voor anderen veel moeilijkheden. Taal, hulsvestlngs- en onderwijspro blemen en discriminatie kwamen met de buitenlanders mee. De industrie bond NW is nooit voor gastarbeid geweest. In een interview met het blad Motief in 1978 zegt Groenevelt, voorzitter van de industriebond NW: „Eigenlijk zou je 'nee' tegen ds wer ving moeten zeggen. De enige slacht offers zijn de arbeiders, de Neder landse én de buitenlandse." Zowel Penninx als de FNV pleit nu voor een beperkt toelatingsbeleid. Zij doen dit om nog grotere problemen in de toekomst te voorkomen. Het CNV is daar altijd tegen geweest. Bij de behandeling van de wet arbeid bui tenlanders in 1975 heeft het CNV zich onder andere sterk verzet tegen een absolute immigratiestop of een scherp toelatingsbeleid. Gerrit Terpstra: „Het is wat anders als je de Turken in Nederland vraagt of zij het voor zichzelf beter vinden om geen buitenlanders meer toe te laten omdat je bang bent de discrimi natie aan te wakkeren. Nederlandse organisaties mogen zich niet op be staande discriminatie beroepen om meer discriminatie tegen te gaan." Discriminatie Eén van de redenen van de passieve houding van de vakbeweging is vol gens Penninx de discriminatie. Ne derlandse vakbondsleden zien in sommige gevallen buitenlanders als concurrent. Zij zouden daarom een voor buitenlanders gunstig beleid van de vakbeweging afremmen. Lino Calle van het FNV-secretariaat is het daar niet mee eens. „Wij laten ons niet lelden door die leden die zeggen dat alle Turken er uit moeten. Als er binnen de vakbe weging zelf discriminatie optreedt. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon /CÜJL Z/YiajzAJ U^CÜL rN. dan maken wij daar werk van. Zo worden bij fusies over het algemeen eerst buitenlanders ontslagen. WIJ zeggen dan tegen de aangesloten bonden dat dat onaanvaardbaar is." Een punt van kritiek van de buiten landers is de hoge contributie. In sommige bedrijfstakken moet maan delijks een fors bedrag op tafel ko men. Lino Calle wijst er op dat ook voor veel Nederlanders de hoge con tributie een drempel is om lid te worden. Er zijn grote verschillen tussen Ne derlanders en buitenlanders die grote problemen opleveren: gebrekkige taalkennis; onvoldoende kennis van de Nederlandse wet en de weg naar de sociale voorzieningen; aparte feest dagen voor de moslims. Op deze pun ten doet de vakbeweging wat moge lijk is. Zij geeft meertalige vakbonds bladen uit en organiseert speciale ka dercursussen voor buitenlanders. Op sommige spreekuren van de bonden zijn tolken aanwezig. In deze dienst verlening ontlopen de activiteiten van de twee centrales CNV en FNV elkaar niet. Op een ander vlak is er een aantal opmerkelijke verschillen. Zo neemt het CNV buitenlandse werknemers op als lid op het moment dat zij problemen met hun bedrijf hebben. Slachtoffer Gerrit Terpstra: „BIJ Nederlanders veronderstellen wij een zekere feiten kennis van het functioneren van de Nederlandse maatschappij. Buiten landers kunnen het slachtoffer zijn van het feit dat zij niet weten hoe de wet in elkaar zit. In dat geval nemen wij ze mét hun probleem als lid." Dat is een van de oorzaken waardoor het CNV dikwijls beter gewaardeerd wordt door de buitenlandse werkne mers. Verder hebben alle CNV-bon- den een uitgebreid actieprogramma voor buitenlandse werknemers van de centrale overgenomen. Ook het FNV-secretariaat buitenlandse werk nemers heeft de bonden gevraagd ex tra aandacht te besteden aan een aantal punten. Alleen de voedings bond FNV heeft dat volledig overge nomen. Lino Calle: „Wij kunnen de bonden niet dwingen op onze eisen in te gaan. 'Sommige aangesloten bonden vinden extra aandacht voor buitenlandse werknemers een vorm van positieve discriminatie en wijzen dat af." ..Het CNV meent dat de buitenlan ders zo'n achterstand hebben dat zij extra aandacht hard nodig hebben Het actieprogramma buitenlandse werknemers probeert door bepalin gen in de CAO de achterstand van de buitenlanders te verbeteren. Al in 1978 stelde het CNV ln de CAO-onder- handelingen een aantal eisen: vrij op moslim-feestdagen; veiligheidsvoor schriften en een samenvatting van de CAO in de belangrijkste talen; les ln de Nederlandse taal in de tijd van de Is de steun van de FNV niet noodza kelijk om deze punten er door te krijgen? Oerrit Terpstra. „Het CNV is best in staat belangrijke dingen er door te krijgen als het FNV niet mee doet. Oaat het om de pure centen, dan worden de machtsverhoudingen belangrijker. En het is ook niet zo dat ds werkgevers er principieel tegen zijn, maar ze houden het tegen op grond van kosten. Er zijn ook werkge vers, zoals DAF en Hoogovens, die méér vertalen dan het CNV zelf." Vicieuze cirkel Eén van de oorzaken dah het CNV zich positiever opstelt tegenover de buitenlandse werknemers is de grote activiteit van buitenlanders binnen de centrale. Oerrit Terpstra: „Een aantal moslims koos toen zij hier kwamen uit overtuiging voor eén reli gieuze vakbond. Toen Demirhan en Lektobri Jaren geleden lid werden, zagen ze dat er weinig werd gedaan voor hun mensen. Ze zijn zeer actief en hebben een grote rol gespeeld bij het ombuigen van het CNV-beleld." Het kweken van kader is moeilijk voor de bonden. In de beginjaren van de gastarbeid ontstond een vicieuze cirkel. De bonden deden niets voor de buitenlanders, omdat zij weinig bui tenlandse leden hadden. De buiten landers werden geen lid omdat de bonden niets voor hen deden. Bij het CNV kwam de doorbraak bij de ver- voersbonden. Demirhan werd lid en organiseerde de Turkse werknemers bij de spoorwegen. Dat had een sneeuwbaleffect, de buitenlanders werden lid en er werd ook meer voor ze gedaan. Volgens Gerrit Terpstra proberen in stellingen als de 8tichting welzijn buitenlandse werknemers en het NOS-programma voor buitenlandse werknemers nu met het CNV-actie- programma ln de hand het FNV „om" te krijgen. Te kritisch Penninx komt tot zijn kritiek op de vakbeweging na bestudering van de aanwezige literatuur. Over vakbewe ging en buitenlandse werknemers is weinig geschreven en wat er is bevat veel kritiek. Dikwijls ten onrechte, meent Lino Calle. In het boek „Om dat zij anders zijn" van F. van Boven kerk staat dat de Turkse werknemers bij de staking om de prijscompensa tie van februari 1977 uit angst en onwetendheid meestaakten. Lino Calle: „Er zitten pertinente onjuist heden in dat boek. Een actiecomité telde twee Turkse leden. De Neder landse werknemers hebben de hou ding van de Turken in de staking steeds als voorbeeld gesteld." Lino Calle en Gerrit Terpstra zijn het er over eens dat de vakbeweging niet genoeg gedaan heeft, maar wijzen de harde kritiek van Penninx. Van Bo venkerk en anderen af. De vakbewe ging heeft gedaan wat zij kon. zeggen zij. De onderzoekers hebben te veel gezocht naar negatieve dingen en uit het oog verloren wat de vakbeweging wel doet, zeker de afgelopen paar jaar. Nu neemt het aantal buitenlandse leden en actieven toe en daardoor stelt de vakbeweging zich ook posi tiever op. Op het ogenblik is een van de belangrijke actiepunten het tegen gaan van discriminatie op de arbeids markt. FNV en CNV maken herhaal delijk melding van bedrijven die om „Nederlands personeel" vragen Het CNV wil ook ln de CAO's discrimina tie verbieden De vakbeweging heeft dan een sneller werkend Instrument' om de discriminatie aan de kaak te stellen. De weg die nu vla politie en de officier van Justitie gevolgd moet worden is lang en moeizaam We zijn er nog niet, zegt Gerrit Terpstra, „we beginnen nu pas echt goed te draaien". „Ongedierte (venynig)" is een van de trefwoorden in het regis ter achterin deel III van de „He- dendaagsche Historie, of Tegen woordige Staat van alle Volke ren". uitgegeven in 1731 bij Isaak Tirion in Amsterdam. Het woord verwijst naar de verhandeling over het „Elgentlyke India", waar de ontdekkingsreiziger een „menigte van Slangen en Scorpi oenen, en ander venynig en onge- maklyk ongedierte" aantrof. Muskieten, weegluizen („zo veny nig dat tmands aangezigt by nagt van hunne beten zwelt, dat men hem niet kent") wandluizen, spinnekoppen („zo groot als een mans duim"), padden („niet veel klelnder als eendvogels"), ratten („groeijen ook zeer groot, drie, of vier maal groter dan de onzen") en verder „8corploenen, Duizent beenen. Slangen en Sprink hanen". Omdat iedereen dagelijks kans liep gebeten te worden, tierden de huismiddeltjes welig: „Voor de gemeene hoofdpyn ruiken zy aan een Popje (papje, zoals rat ten hier „rotten" genoemd wor den red.) dat uit een mengsel van ammoniak, zout, kalk en wa ter. in een stukje lywaat gewon den. bestaat. Duizelagtigheid van het hoofd, die van koud dik bloed ontstaat, genezen zy met het drinken van wyn, waarin wei nige greinen wierook gedoopt zijn. Als de hersenen te vol van waterige vogt zyn, ruiken zy aan zwart gestootte komynzaad, dat in het Popje gebonden is. Voor de Tandpyn leggen zy op den Tand een mengsel van kruim van brood, en het zaad van stramoni um, dat het gevoel verdooft, en de pyn verligt. Voor het Kolyk dat van winderige, of waterige stoffen ontstaat, geven zy vier lepels vol water, waar in anys- zaad en een weinig peper, tot op de helft ls gekookt. Voor de loop. of lozing van onverteerde spys, roosten zy een bolletje knoflook onder de as, nemen als zy te bed gaan daar een stukje van in den mond, en zuigen er het sap uit. Zo zy het sap uit gestampte en ge perste Komkommerbladen per sen, en drinken, verwekken zy daar afgang en braken mede De moeijelyke watermaking gene zen zy met een lepel olyfolie in water geklust Voor loslyvlgheld braden zy een lepel vol wit ko mynzaad. met gepoijerde Ge mber, die zy met wat suiker in nemen". Officiële genezers waren er ook, meestal priesters. De schrijver vindt ze kennelijk niet veel soeps: „De kennisse. welke de Indiërs van de Geneeskunde heb ben. is niet zeer groot, dewyl zy niets van de ontleedkunde ver staan; zy gebruiken echter enkel- de kruiden, met goed gevolg, en hebben geheimen, die zy anderen niet openbaren. Onthouding al leen, wordt in verscheiden ziek- tens voorgeschreven, en zy eten zelden iet, behalve een weinig kongie, of gruwel van rys ge kookt, voor dat zy zlg beter be vinden. "In Pegu kenden ze hele maal geen dokters: wie ziek was ging naar de priesters, die „daar ln zeer ver gevorderd zyn", maar ook keihard waren. Zó moesten de mensen bijvoorbeeld van hen de veel voorkomende „kinder pokken" behandelen: „Zy laten den zieken (dan) alleen, na datzy een tob met water, een bennetje met raauwe rys en enig aarden vaatwerk om te koken by hen gezet hebben; en zien voor den een en twintigsten dag niet na hem om. Heeft de zieke ln de tyd krachten genoeg, om rys te ko ken, kan hy tot herstelling gera ken, maar anders dient hy in zyne enigheid wel van honger en dorst te sterven Men tekent aan. dat geen Tyger, hoe wree hij mogt wezen, den zieken in al dien tyd zal moeijen, zo afkerig en vies ls hy van zo een roof. Zo de kranke binnen den een en twintigsten dag een lyk is. worden zy dit aan den stank gewaar" Nog even terug naar India, met name Bombay, waarover de Eindelijk, daar is ie: de plastic flets, xo licht dat deze man het stuk kunststof blijkbaar moeiteloos boven z'n hoofd tilt. Opvouwbaar is de fiets (nog) niet, maar wei kun je 'm in twee stukken vervoeren. De plastic fiets is voor het eerst te zien op een Franse tweewieler- tentoonstelling, en het zal dus niet lang meer kunnen duren of ook in ons land zal het plastic rijwiel te zien en te krijgen zijn. schrijver opmerkt dat het „geen- zins de gezondste plaats van de wereld ls. want men vindt daar zeer vele koorsen. loopen, scheur buik en ene ongesteldheid, die men Barbiers noemt, welke het gantsche llgchaam zo kragteloos maekt, dat tmand kwalyk hand. of voet kan roeren; ook zyn de 8paansche pokken nergens ge mener". De miljoenen die de verkoop van kinderpostzegels vorig Jaar heeft opgeleverd, zijn terechtgekomen in Alkmaar, Blerick. Druten, Middelhamis. Brazzaville (Kon go). Thika (Kenia), Hoensbroek. Paramaribo, Salto (Uruguay) en nog veel verder en dichter bij huls. Om maar een paar van de honderden Instellingen te noe men die van dat postzegelgeld profiteerden: kindertehuizen, scholen, revalidatiecentra, inter naten voor Invalide kinderen en consultatiebureaus. Het geld ls nu op en dus moet er nieuw ko men. Na de offlcléle presentatie van de kinderpostzegels 1979, maandag in Den Haag, presente ren nu zo n 400.000 schoolkinde ren de zegels aan de rest van het land. Dat wil zeggen: vanaf van middag bellen ze huis aan huis aan om de bestellingen te note ren, want de zegels zijn er pas half november. En dan komen diezellde kinderen dus nog eens terug om ze af te leveren. Omdat ze er duidelijk geen idee van hadden wat de nazi's in de laatste oorlog teweeg gebracht hebben, heeft een rechter in Frankfort twee zeventienjarige Jongens veroordeeld tot het lezen van een boek over het vernieti gingskamp Auschwitz. De jonge lui hadden neo-nazistische pam fletten verspreid, waarin ze oprie pen tot „uitroeiing van alle vreemdelingen en Joden" Politie ke motieven zaten er zeker niet achter, oordeelde de rechter. Vol gens hem was het een kwestie van leeftijd: de Jongens hadden, zoals meer van hun leeftijdgeno ten. op een of andere manier op schudding willen veroorzaken. Daarom moeten ze zich nu voor straf in „Anus mundi vijf Jaren in Auschwitz" verdiepen, een boek. geschreven door de Pool Wleslaw Kieler die zelf ln het kamp gezeten heeft. Binnen drie maanden moeten ze een uittrek sel uit het boek bij de rechter inleveren. Thailand wil best toeristen bin nen z'n grenzen, hoe meer hoe liever, maar hippies, daar heeft het land geen behoefte aan. Wie zich niet correct gedraagt en niet voldoende geld op zak heeft om er een redelijke tijd van rond te kunnen komen, wordt als hippie beschouwd en mag er niet ln Dat heeft het hoofd van de vreemde lingenpolitie ln Thailand tenmin ste zo bepaald. Het Thaise bu reau voor toerisme heeft al laten weten niet gelukkig met de ko mende maatregelen te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5