President Wereldbank hekelt VS Afkoopwaardë van verzekering valt vaak tegen 'Girorekening' voor dollars DeNMB verstrekt privérekeninghouders portvrije enveloppen. ra ml CNV wil verband sector- en innovatiebeleid (Bruin)brood moet het maken Pleidooi voor energie-subsidie McNamara maant ontwikkelingslanden Reacties van teleurstelling DeNMB denkt metu mee. Aantal klachten lager maar tóch nog zeventig ra DB ra Q O O7 ra o^/ \m WjZjn lm Mening over reclame iWOENSDAG 3 OKTOBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 11 door Nico Kussendrager BELGRADO De ontwikkelingslanden moeten zélf duidelijke ontwikkelingsplannen opstel len, duidelijk maken welke groepen er in de eerste plaats geholpen moeten worden en goed afspreken binnen welke tijd dat moet gebeuren. Daarop hamerde Robert McNamara, de presdlent van de Wereldbank bij de opening van de jaarvergadering (samen met het Internationale Monetaire Fonds), in Belgrado. De bijeenkomst daar werd gistermorgen geopend door de Joegoslavische president Tito. Volgens McNamara ls economische groei steeds meer produceren niet alleen zaligmakend. Alleen als de ontwikkelingslanden concrete plan nen opstellen, kunnen zij rekenen op meer buitenlandse steun, aldus McNamara. Ontwikkelingshulp, hoe I hoog ook, kan nooit belangrijkerzijn dan de afzonderlijke inspanningen van de verschillende landen, zo zei de wereldbank-president. Bestrijding van de armoede moet per land gebeuren, aldus McNamara. Het kan niet wereldwijd. Volgens hem is dat een van de fouten, die tijdens het algelopen tweede ontwikkelingsde cennium (1970-1980) zijn gemaakt. Alle ontwikkelingslanden zijn over een kam geschoren, zonder rekening te houden met de verschillen tussen die landen. Een doelgerichte benadering, toege spitst per land, biedt meer en sneller kans op succes, dan het najagen van groeicijfers en mooie voornemens voor de ontwikkelingslanden als ge heel. Groeicijfers overigens, die het afgelopen ontwikkelingsdecennium door de derde wereld niet werden gehaald. Het streven was 6 procent, maar de ontwikkelingslanden kwa men gemiddeld niet verder dan 5,2 procent. Schijn Dat lijkt mooi, maar de schijn be driegt. De olielanden waar maar een tiende deel van derde wereldbe volking woont schoten omhoog met 9,5 procent, de middeninkomen- landen (met ongeveer eenderde van de bevolking) gingen er 6,2 procent op vooruit, maar de armste landen (met meer dan de helft van de wereldbewo ners) groeiden slechts 4 procent. Per hoofd van de bevolking ziet heter nog somberder uit: in Afrika bij voor beeld groeide het inkomen per hoofd niet meer dan 0,2 procent. (0,2 pro cent, herhaalde McNamara nadruk kelijk tijdens zijn redevoering). Dat betekent, dat honderden miljoenen Kritiek mensen er de afgelopen tien jaar niet meer dan vijf gulden per jaar op vooruit zijn gegaan. De armste landen brachten er het dus het slechtste af. „Het heeft daarom geen zin algemene doelstellingen te maken voor de derde wereld als ge heel, als de armste landen er toch niets aan hebben", aldus McNamara. „Als er de afgelopen tien jaar meer aandacht was besteed aan de directe bestrijding van de armoede, zouden de levensomstandigheden er een stuk meer op vooruit zijn gegaan." Volgens McNamara beschikt de inter nationale gemeenschap kennelijk niet over de middelen een ontwikke- lingspolitiek, waarover ooit overeen- LOngT6S stemming werd bereikt, ook werke lijk uit te voeren. Het gesprek tussen Noord en Zuid is zo verstikt in me ningsverschillen „over de middelen, dat het doel uit het oog is verloren." zijn rede de huidige regering van de Verenigde Staten. Hij zei dat, naast wat de ontwikkelingslanden zelf moe ten doen, meer ontwikkelingshulp bittere noodzaak is. Wat dat betreft blijven de landen vér achter bij de toezeggingen, die ooit zijn gedaan. De donorlanden leggen zich vast op 0,7 procent aan steun van het bruto nationaal produkt (wat wij met zijn allen produceren). De Vere nigde Staten komen niet verder dan 0,22 procent. Hiermee brengen de VS het er nóg slechter af dan Japan (0,25 procent) en West-Duitsland (0,32). De laatste twee landen hebben verho ging toegezegd, maar in de VS ziet het er daar niet naar uit. Streefcijfers die nu nog worden ge noemd, aldus McNamara, zijn niet meer dan hoop en wensdromen. De voormalige Amerikaanse minister van Defensie McNamara hekelde in Van een onzer verslaggevers BELGRADO Een „substitutie-rekening" voor overtollige dollars zou een belangrijke verbetering betekenen van het wereldgeldstelsel. Dat is de mening van Jacques de Larosiere, de directeur van het Internationale Monetaire Fonds. Landen, die dollars over hebben, kun nen die dan storten op een soort „giro-rekening" van het fonds. Dol laroverschotten verstoren dan niet langer de wereldgeldmarkten, en er zou mogelijk weer rust komen in de valutawereld. Met zo'n substitutie-rekening zou de wereld minder afhankelijk worden van dollars, wat de ontwikkelingslan den graag willen. Aan de andere kant vrezen zij dat, als er te veel geld „vast" komt te staan, er nog minder steun voor hen beschikbaar is en de rentes voor leningen stijgen. Een lid van de delegatie van India stelde daar gisteren tegenover, dat alle lan den ook de ontwikkelingslanden gebaat zijn bij rust op de geldmark ten. HIJ voelde wel voor zo'n substitu tierekening. Maar andere vertegen woordigers van de derde wereld ma ken hun steun afhankelijk van de mate, waarin hun eisen worden inge willigd. Die zijn vervat in een vlak voor de jaarvergadering van Wereldbank en IMF verschenen „ontwerpactiepro- gramma voor internationale mone taire hervormingen". De ontwikke lingslanden willen: meer ontwikkelingshulp, opdat de westerse landen hun toezeggingen nakomen; Een koppeling tussen de ontwik kelingshulp en de tegoeden van de verschillende landen bij het IMF (de zogenaamde „speciale trekkingsrech ten", waarbij de ontwikkelingslanden aan het kortste eind trekken); Meer leningen van de internatio nale financiële organisaties, die op zijn minst een kwart van hun lenin gen aan de derde wereld moeten ver strekken; Eeri vergroting van het kapitaal van de financiële organisaties, zodat zij meer kunnen uitlenen (zoals be kend zijn met name de VS tegen een vergroting van de Wereldbank); Een regeling voor de torenhoge schulden, die voor veel ontwikke lingslanden bijna niet meer af te be talen zijn. De derde wereld dringt in haar rap port ook aan op het terugdringen van de rel van de dollar. Dat zou gebeuren bij het instellen van een substitutie rekening, die verder een belangrijk deel van de discussies hier de komen de dagen zal beheersen. Ook het Amerikaanse congres kreeg er van McNamara van langs, in een deel van zijn redevoering dat pas op het laatste moment werd ingevoegd. De Wereldbank wil zijn kapitaal ver groten met 80 miljard gulden, om meer geld te kunnen lenen aan ont wikkelingslanden. De grootste geld schieter van de bank is daar echter zonder meer tegen. Sterker nog: het congres heeft een amendement aan genomen om leningen van de Wereld bank aan bepaalde landen (met name Vietnam) te voorkomen. Dat is in strijd met de regeis van de Wereld bank, die in principe aan alle ontwik kelingslanden leent. „Onder deze voorwaarden mogen wij formeel dat Amerikaanse geld niet eens aannemen", aldus McNamara. Toen werd hij fel: „De harde waar heid is, dat als dit amendement wet wordt, het Amerikaanse congres let terlijk de belangrijkste bron voor hulp aan een-en-een-kwart mensen in de armste ontwikkelingslanden heeft vernietigd. Ik kan niet geloven dat de Verenigde Staten dat willen." Als Washington echter doorzet, aldus McNamara, zal zij gedwongen zijn het werk van de IDA stop te zetten. (De IDA is de internationale ontwik kelingsassociatie, die voordelige le ningen geeft aan met name de armste ontwikkelingslanden.) BELGRADO De reacties op de rede van Mcnamara waren over het algemeen nogal teleurstel lend. De verwachtingen waren dan ook hooggespannen. Herin nerd werd aan de rede van McNa mara tijdens de Wereldbankzit ting in Nairobi, waarin hij sterk de nadruk legde op de bestrijding van de armoede op het platte land, wat een paar jaar geleden tot op zekere hoogte een nieuw geluid was. Ook werd gewezen op de toe spraak van McNamara tijdens de VN-conferentie over handel en ontwikkeling (UNCTAD), in mei. in Manila. Daar zei hij dat de westerse landen zich met de af scherming van markten tegen de invoer uit ontwikkelingslanden, in eigen vlees snijden. Ten dode opgeschreven bedrijfstakken worden in stand gehouden, en de prijzen in de westerse landen zijn door protectionisme onnodig hoog. Veel nieuws viel er deze maal in de toespraak van McNamara niet te beluisteren, afgezien van zijn pleidooi voor een ontwikkelings politiek per land, met grote na druk op de verantwoordelijkheid van de regeringen van ontwikke-. lingslanden zelf. Gehoopt was op meer aanzetten voor het derde ontwikkelingsdecennium, nu de afgelopen tien jaar zo teleurstel lend zijn verlopen. Van Nederlandse zijde is eerder benadrukt de komende jaren vooral uit te gaan van de me ningsverschillen tussen noord en zuid, waarover mogelijk overeen stemming kan worden bereikt, en niet al te zeer van tegenstellin gen, die vooralsnog toch niet overbrugd kunnen worden (over dracht van technische kennis zon der meer, koppeling van grond- stoffenprijzen aan die van indu- strieprodukten, zodat de derde wereld er niet in koopkracht op achteruit gaat). Er wordt in dat Nederlandse beleid uitgegaan van het haalbare, niet van het mogelijk wenselijke. Overigens wilde geen van de ver tegenwoordigers van de ontwik kelingslanden met zoveel woor den reageren op de rede van McNamara. Gezegd werd de toe spraken, die de komende dagen gehouden worden, af te wachten. UTRECHT (ANP) Het CNV verwacht van de regering dat zij met de nog te verschijnen Innovatie-nota duidelijk in speelt op de vorige week ge publiceerde sectorstructuur nota. In die nota geeft de re gering aan hoe zij de ontwik keling van de diverse bedrijfs takken en de financiële rol van de overheid daarbij ziet. Het CNV wil dat de regering bedrijven, die zich bezig hou den met het ontwikkelen en maken van nieuwe produk- ten, financieel bijstaat. Zo'n „Innovatiepremie" zou los van de bestaande WIR-subsidie gegeven moeten worden, om ervoor te zorgen dat het geld ook echt bij de vernieu wende bedrijven terecht komt, zo stelde CNV-secretaris D. Grasman na afloop van de CNV-Verbondraad in Utrecht. Het CNV had vorige week al laten weten de Sectorstructuurnota van de regering op een aantal punten te bekritiseren en op andere punten te waarderen. Belangrijkste kritiek van het CNV behelst de wiskundige grens, die de regering heeft getrokken voor steun aan bedrijven: alleen in gebieden met een werkloosheidspercentage van tenminste zeven procent of als er meer dan duizend arbeidsplaatsen of 500 voor het noorden en zuiden des lands verloren dreigen te gaan wil de regering bijspringen. Volgens Gras man zijn dit te strakke regels en zou in plaats daarvan ieder noodlijdend bedrijf op redelijke wijze op overle vingskansen moeten worden beoor deeld. Het CNV vindt ook dat de versterking van de export meer aan bod had moeten komen in de Sectorstructuur nota. Volgens Grasman zijn er in Ne derland nog veel te weinig bedrijven, die zich ook op de buitenlandse markt werpen, vooral in het midden- en kleinbedrijf, en ligt er voor de regering een taak om dit te stimule ren. Grasman zei de sectornota van het kabinet-Den Uyl door minister er spreekt in tegenstelling tot de de huidige regering een veel terug- Lubbers was vervaardigd. „Deze nota van Lubbers geen visie uit, houdender werkstuk te vinden dan nieuwe nota is gepresenteerd als ver- wel een paar goeie dingen," aldus de nota „Selectieve Groei" die onder volgnota op „selectieve groei" maar Grasman. ADVERTENTIE De NMB verstrekt met ingang van heden gratis portvrije en veloppen. Speciaal voor de verzen ding van uw bankgiro's/betalings opdrachten. Dat bespaart u post zegels, enveloppen en de moeite van het adresseren. En dat scheelt toch weer. Er ligt een setje enveloppen voor u klaar bij uw eigen NMB- kantoor. Even afhalen dus maar. Drie voordelen van de NMB privérekening: interessante rente (dagelijkse rentemethode) altijd contante beschikking over uw tegoed in kleine èn grote bedragen nu ook gratis portvrije enveloppen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Elk jaar zfjn er weer mensen die teleurge steld zijn over de afkoopwaardë van hun levensverzekering. Die domper op de ver wachtingen betreft dan het feit, dat die verzekering geen of slechts een geringe afkoopwaardë ten opzichte van de betaal de premies heeft. Dit blijkt uit het verslag van de Ombudsman Levensverzekering over het afgelopen (verslag)jaar. De klachten over proble men met afkoop en af koopwaardë liepen de af gelopen Jaren weliswaar duidelijk terug, maar niettemin was dat aantal vorig verslagjaar tóch nog bijna twintig pro cent van het totale aan tal klachten. De ombudsman kreeg op dit gebied nog bijna ze ventig klachten voorge legd. Hiervan werden er tien geheel of gedeelte lijk in het voordeel van de klager opgelost, ter wijl er bij de publikatie van het verslag nog vijf klachten in behandeling waren. Het teruglopen van het aantal klachten op dit gebied is, naar het oor deel van de ombudsman, te danken aan de verbe terde afkoopregeling die per 1 augustus 1974 van kracht is geworden. De sterkste aanwijzing daarvoor is het feit, dat in het afgelopen verslag jaar maar enkele klach ten betrekking hadden op de afkoop van na 1 augustus 1974 gesloten polissen. Blijven Niettemin verwacht de ombudsman, dat klach ten over de hoogte van de afkoopwaardë wel zullen blijven bestaan. En niet ten onrechte, zo voegt hij hieraan toe. ge zien de fouten die wor den gemaakt. Bij vijf van de afgehan delde klachten, bleek de berekening onjuist te zijn geweest. In vier ge vallen was de fout in het nadeel van de verzeker de gemaakt en in slechts één geval ln het voordeel van de verzekerde (deze bofte, want de verzeke ringsmaatschappij liet dat verder zitten). In een ander geval bleek een polls wel degelijk een afkoopwaardë te hebben, maar de verze keringsmaatschappij had verzuimd die uit te keren. Voorts werd ln zes geval len een voor de klager ongunstige methode van berekening geconsta teerd. In vier van deze gevallen werd op Indivi duele basis een voor de klager gunstige correctie aangebracht. Totaal Opmerkelijk is het laat ste geval, dat de om budsman noemt. De kri tiek van zijn actuarieel adviseur (verzekerings- wiskundige), vormde de aanleiding tot een her ziening van de bereke ningsmethode voor de gehele portefeuille. Hier van profiteerde niet al leen de betrokken kla ger, maar ook andere verzekerden die in de zelfde situatie waren. Niet alle adviezen (be middelingspogingen) hadden succes. In één geval was de verzeke ringsmaatschappij niet bereid, een correctie toe te passen op de door de actuarieel adviseur on gunstig geachte gronds lagen voor de bereking van de afkoopwaardë. In dit geval kon niets voor de klager worden be reikt. De verzekerings maatschappijen zijn na melijk vrij in de keus van de grondslagen, waarop de afkoopwaardë wordt berekend. Het valt bui ten de competentie van de ombudsman, een ver zekeringsmaatschappij te dwingen veranderin gen te brengen in het (af koop )beleid. Klapper De grootste „klapper" was in het afgelopen ver slagjaar een afkoopver betering ter waarde van ruim tweeduizend gul den. Een verzekerings maatschappij bezigde een zeer ongunstige met hode: in de eerste plaats werd de afkoopwaardë verminderd met „nog U Wl' niet verdiende eerste kosten" en ln de tweede plaats werd die afkoop- waarde nog eens met een „zeker" percentage ver minderd. Nadat de ombudsman over die dubbele aftrek een kritische opmerking had gemaakt, werd aanvankelijk alleen voor het betreffende geval, maar later ook voor de gehele portefeuille de afkoopberekening aan zienlijk verbeterd. In dit geval was de afkoopver betering ruim 2.300 gulden!! De overige resultaten waren minder spectacu lair, maar het betrof toch nog bedragen die de moeite waard waren, na melijk van 300 tot ruim 500 gulden. Klagen Vandaar het advies waarbij ik voorop wil stellen dat afkopen al tijd onvoordelig ls om bij teleurstelling de za ken niet te accepteren. maar te klagen. In geval van een klacht kan de consument ln de eerste plaats trachten, met de- desbetreffende verzeke ringsmaatschappij tot een oplossing te komen. Lukt dat niet of ls het resultaat niet bevredi gend, dan kan de kwestie aan de (onafhankelijke) ombudsman Levensver zekering worden voorge legd Dit kan zowel tele fonisch als schriftelijk. Het adres W Ombuds man Levensverzekering. Groothertoginnelaan 8, 2517 EO Den Haag. tele foon 070-608261. Mis schien ls het nuttig nog op te merken, dat de Ombudsman Levensver zekering alleen klachten behandelt over kapitaal- en lijfrenteverzekerin gen, volksverzekeringen en pensioenverzekerin gen. (Voor schadeverze keringen ls het adres: In lichtingen- en Klachten bureau voor Schadever zekeringen, postbus 13370,2501 EJ Den Haag. telefoon 070-469237) Op de dag van het brood, gisteren ln de Oude Kerk in Amsterdam, heeft ge neeskundig inspecteur dr F. Wafelbakker ge pleit voor gerichte recla me voor brood en dan vooral brulnbrood. „Brood moet het toch ze ker kunnen maken; Juist voor de jeugd van nu," aldus de geneeskundig inspecteur. Hij wees op het belang van goede voedingsge woonten waartoe on dermeer het eten van brood behoort voor kinderen. Wat dit be treft, blijken thuis ont wikkelde voedingsge woonten heel lang na te werken in het leven van volwassenen. Hij noemde het „terug naar de boterham" een van de broodnodige ver anderingen. Juist die bo terham vormt een be langrijk bestanddeel van een evenwichtig voedsel pakket. Niettemin is het broodverbruik ln ons land de laatste Jaren te ruggelopen. Er ziet niet élles in brood, maar wel héél veel, namelijk zetmeel, eiwitten, ijzer, b-vltami- nes, voedingsvezel en maar een heel klein beet je vet. Niet voor niets kent onze taal de uit drukking „broodnodig". Vandaar het advies voor een verandering (verbe tering) van het dagmenu van het schoolgaande kind: méér brulnbrood, aardappelen en peul vruchten (koolhydraten, voedingsvezel en eiwit), meer groenten en fruit (voedingsvezel) en minder vlees (vooral vet vlees), volle melk- en melkprodukten en mar garine (veel verzadigd vet) en weinig suiker en suikerhoudende produk- ten zoals snoep en fris dranken. „Wanneer wij Nederlan ders doorgaan oróe kin deren al die best lekkere, maar niet altijd even wenselijke 'hapklare brokken' voor te zetten, dan moeten we uitge rekend ln het Jaar van het Kind vaststellen, dat de Jeugd van nu, straks het kind van de rekening zal zijn," aldus de heer Wafelbakker. In dit verband wees hij nog op een onderzoek over de voeding en voedingstoe stand van het school kind. Daaruit blijkt bij voorbeeld, dat vijf pro cent van de onderzochte kinderen een uitgespro ken vetzucht hadden. Het energieverbruik van gezinnen kan de komen de jaren teruglopen, als technisch verbeterde wasmachines en koel kasten op de markt ko men. De Vereniging Mili eudefensie ln Amster dam die deze ontwik kelingen uiteraard wel ziet zitten wil, dat deze ontwikkelingen door de Mevrouw Kooien (huisvrouw): Ik ben niet erg tevre den over de reclame. Over tandpasta bv. Het is allemaal hetzelfde of je nu die of die pakt ik noem geen namen en zeep en ajax overdreven en Borrel nootjes van Calvé. De mooiste reclame vind ik van de Algemene Bank Nederland. Een ding dat moest er meer in kunnen reclame over Limburgse Karna- valsschlagers. Ik zeg U bij Voorbaat Dank. (Bijeen gebracht door FHV/BBDO). overheid worden aange moedigd. Dit zou moeten gebeuren door de aan vankelijke méér-kosten van de consument over te nemen, door het geven van een energie-subsidie welke die méér-prijs dekt. De wasmachine „van de toekomst" zal zijn ge construeerd met een warmwaterinlaat voor waswater en een koud- waterinlaat voor spoel water. Daarnaast zal er dan een wasmiddel zijn, waarmee de witte was op 60 graden kan worden gewassen ln plaats van bij 90 tot 95 graden. Dit kan tezamen een bespa ring opleveren van ruim driehonderd kilowatt per gezin per Jaar. De constructieverbete ring van koelkasten, met name door een betere isolatie en voorts door vele andere kleinere technische verbeterin gen, zal eveneens tot energiebesparing lelden. Die kan worden geschat op ongeveer zeshonderd kWu per Jaar. Behalve een gunstige uitwerking daarvan op de huishoudportemon nee, betekent deze ont wikkeling ook een bespa ring van vele honderden miljoenen aan investe ringen ln elektriciteits centrales.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11