Verkeersbeleid in Leiden begint vrucht af te werpen Minister levert kritiek op parkeerbeleid Zoetermeer Berouw van de Haagse PvdA over Scheveningen-contract van 1973 33ntiisknis Slews Stijging aantal fietsers in binnenstad Wethouder Waal: „Verheugend" KORT NIEUWS CDA, VVD en D'66 tonen ergernis over houding socialisten Sherry- genieters opgelet... LAS OCAS KORT wil discussie over energie en toekomst Schietpartij in restaurant: dode en vijf gewonden Twee man gewond bij verkeersongeval Bij voltooiing Sprinteriijn DINSDAG 2 OKTOBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslaggevers LEIDEN BIJ een constant gebleven aantal bezoekers van de Leidse binnenstad ls de afgelopen twee Jaar een sterke stijging van het aantal fietsers geconstateerd. Het groter gebruik van de fiets is ten koste gegaan van de auto, die zijn meerderheidspositie verloren ls. Dit blijkt uit een deze week verschijnend verkeersonderzoek van de gemeente Leiden. D Het onderzoek ls gebaseerd op re gelmatig gehouden tellingen bij de Invalswegen naar de binnenstad, het gebied binnen de singels Wethouder Waal (ruimtelijke ordening en ver keert zegt In een eerste reactie het verheugend te vinden dat het Leidse verkeersbeleid, gericht op een bevor dering van het langzaam verkeer en het openbaar vervoer, zijn vruchten begint af te werpen. Heel belangrijk vindt de wethouder het ook dat ver keerstechnische maatregelen als de reconstructie van straten de ver keersveiligheid ten goede komen, zoals uit het onderzoek blijkt. Doel van het onderzoek was inzicht te verkrijgen in de invloed, die het ge meentelijk verkeersbeleid heeft op de keuze van het vermoermiddel, flets, auto of bus Bovendien is onderzocht waar het busverkeer in de stad het meeste oponthoud heeft. Het onder zoeksrapport bevat metingen naar de intensiteit van het autoverkeer op belangrijke Leidse wegen, gesplitst naar bestemmings en doorgaand verkeer Op bescheiden schaal heeft de gemeente een aanvang gemaakt met het meten van de effecten, die verkeerstechnische maatregelen als wegversmalling en de aanleg van fletssuggestiestroken op het ver keersgedrag hebben. Cijfers Tussen 1971 en 1978 ls het aantal auto's dat de bruggen over de singels tussen 7 en 19 uur passeerde met 5000 gedaald van ruim 77.000 tot ruim 72.000. hetzelfde cijfer als tien Jaar geleden. Het aantal fietsers bij dezelf de meetpunten tussen 7 en 19 uur steeg tussen '71 en '78 met ruim 7000 van 70.900 tot ruim 78.000. Het totale bezoekcijfer van de binnenstad over dag bedroeg zowel in "71 als in 78 ongeveer 150.000 mensen. Het onder zoeksrapport van de hoofdafdeling verkeerszaken van de gemeente schrijft de afneming van de groei van het aantal auto's dat de singelbrug- gen passeert toe aan het feit dat de capaciteit van deze bruggen bereikt ls. Om de als hinderlijk ervaren door snijding van het winkelgebied door autoverkeer te verminderen, wil de gemeente in de toekomst één van de binnenstadsroutes, de Breestraat of de Marktenroute. exclusief voor fiet sers en voetgangers reserveren. De invloed op het verkeersgedrag heeft de gemeente kunnen onderzoeken, doordat beide routes de afgelopen Jaren wegens infra structurele werk zaamheden afgesloten zijn of zijn geweest. In de situatie van voor 77. met één- richtingverkeer in de Breestraat en op de Marktenroute. reden per et maal circa 12000 voertuigen door deze straten. Tijdens de afsluiting van een deel van de Breestraat in "77 voor de vernieuwing van de riolering, nam het autoverkeer op de Bree straat met 35 procent af. maar op de parallelle Marktenroute met de helft toe. waardoor de doorsnijding van het winkelgebied versterkt werd. In de huidige situatie, met tweerich tingsverkeer in de Breestraat en een afgesloten Marktenroute. rijden circa 8400 auto's, bijna 4000 minder dan in 77 door dit deel van de binnenstad reden, door de Breestraat. Busverkeer Het instellen van tweerichtingsver keer in de Breestraat heeft wel nade lige consequenties voor de doorstro ming van het busverkeer gehad. Er deed zich een verdubbeling, en soms zelfs een verdriedubbeling, van de rijtijd, die de bus nodig heeft om het centrum te doorkruisen, voor. De ver scherpte politiecontrole op foutpar- keerders, die na verloop van tijd in de Breestraat is Ingesteld, heeft de rij tijd echter nagenoeg op het oude ni veau teruggebracht. Ernstige strem mingen voor het busverkeer doen zich blijkens het onderzoek ook voor op het Stationsplein, tussen de Ples- manrotonde en de Stationsweg. De gemeente wil hier op korte termijn daarom een vrije busbaan aanleggen Tenslotte is de snelheidsbeperkende werking van wegreconstructies en -versmallingen in Zuid-West onder- Vrouwen De opgeblazen fietsstrook, waardoor de fietser zich bij kruispunten voor de auto kan opstellen, wordt bij steeds meer Leidse kruispunten aangebracht. zocht. Op twee punten langs de Brahmslaan zijn wegversmallingen aangebracht; deze punten zijn niet gelijktijdig door het autoverkeer te passeren. De gemiddelde snelheid van de auto's voor deze versmallin gen waren aangebracht, bedroeg 50 kilometer per uur; bijna 40 procent reed harder dan 50. Nu rijdt nog maar ruim 10 procent harder dan 50 en ls de gemiddelde snelheid 40 kilometer per uur. De versmalling met drie meter over de gehele lengte van de Boshui- zerkade heeft een nog spectaculair der effect gehad. In beide richtingen over de kade rijdt nog maar 10 pro cent harder dan 50 kilometer per uur (voor de versmalling reed 60 procent van de auto's in de richting van de Vijf Meilaan te hard en 40 procent in de richting van de Haagweg). werd waren er 35 vrijwilligers, nu zijn het er nog maar 3. waarvan er dan nog een in Rotterdam en een ander in Delft woont. Veel steun van de overheid heeft de jongeren-hulp-centrale in de vier Jaar DEN HAAG (ANP) De provincie van zijn bestaan niet ontvangen. Zuid-Holland gaat meer vrouwen Slechts eenmaal werd er subsidie ver aanstellen. Provinciale Staten heb- leend voor de aanschaf van een ge- ben dit besloten nu gebleken ls dat reedschapskist. De centrale is in de het percentage vrouwelijke werkne- afgelopen jaren draaisnde gehouden mers in de gehele provincie, respec tievelijk 13 tegen 30 procent. Hoofdlijn van het personeelsbeleid is voortaan, dat bij de vervulling van vacatures wordt uitgegaan van ge lijkwaardige behandeling van man nen en vrouwen. Als daarbij blijkt dat getalsmatig het aantal vrouwen onderbedeeld is. en er zijn bij de 'lVatlllir an Milaan' selectie-procedure geschikte kandi- HalUUr CII iUllieU dates, dan wordt de voorkeur gege ven aan de vrouwelijke sollicitant bo ven de mannelijke. Bejaarden RIJSWIJK Er dreigen grote moei lijkheden te ontstaan voor de vele bejaarden en gehandicapten in Rijs wijk, die wat hun boodschappen en klusjes betreft aangewezen zijn op de zogenaamde jongeren-hulp-centrale. Deze vrijwilligers organisatie, onder deel van de Rijswijkse Jeugdactie. heeft namelijk ernstig te kampen met een gebrek aan mensen. Wanneer niet snel verandering in de situatie komt dan moet de vrijwilli gersorganisatie na vier jaar de werk zaamheden staken. Toen er gestart ADVERTENTIE er is een verrukkelijke Spaanse zegelsherry. I Laag gepnisd. I Vraag bi| uw vertrouwde J winkelier naar Er zi|n vijf smaken: I MEDIUM DRY AMONTILLADO CREAM f MANZANILLA FINO PALE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het contract dat projectontwikkelaar Bre- dero zo'n zes Jaar geleden met de gemeente Den Haag heeft gesloten voor de wederop bouw van de badplaats Sche- veningen. ligt nog altijd rauw op de maag bij een aantal nu regerende stadsbestuurders. De spijtoptanten zitten voor al in de banken van de PvdA—raadsfractie, de partij wier wethouders in 1973 een gewichtige rol heeft gespeeld bij de onderhandelingen rond de failliete boedel van Zwols- mans EMS Gisteravond kreeg de PvdA-fractle in de gemeenteraad even tranen in de ADVERTENTIE ogen van spijt, toen er een b en w- voorstel moest worden bekrachtigd, waarin de huurprijs (de erfpachtsca non) is vastgesteld, die de projectont wikkelaar moet betalen voor de ge meentegrond onder het gerestaureer de Kurhaus. Toen het Consortium Schevenlngen (Bredero Vastgoed en een aantal flink uit de kluiten gewas sen beleggers) zich In 1973 bereid ver klaarden. het verpauperde Scheve nlngen weer tot een ..badplaats van allure" te maken, werd met het toen malige gemeentebestuur afgespro ken. dat er geen hoge prijs zou wor den berekend voor het gebruik van de gemeentegronden, waarop de bouw projecten moesten verrijzen. Die af spraak vormde maar een onderdeel van de totale overeenkomst tussen gemeente en Bredero over de peper dure wederopbouw van de badplaats. Symbolisch één van de grootste collecties bruid» cn avondjaponnen in Nederland z232^5E. liuriemnvn.tr 42 - Laden Td. 071 -131204 Zo kon de situatie ontstaan, dat de gemeente de grond in het badplaats- gebied in handen hield er zelfs een terrein voor het symbolische bedrag van één gulden bijkreeg maar er tientallen Jaren niets voor mag reke nen Een situatie waarin voor de grond onder het Kurhaus. toch niet het minst aantrekkelijke plekje in de stad. een erfpachtscanon van hon derd gulden per Jaar wordt berekend door de gemeente Na 1990 gaat dat bedrag met enkele honderden gul dens omhoog, maar over vijfentwin tig Jaar zal de Kuraus-grond de ge meente niet meer hebben opgeleverd- dan 33 500 gulden. Een symbolisch bedrag, meer niet. Toch hebben PvdA en PPR gisteren in de gemeenteraad de uitzonderlijk lage opbrengst die de gemeente vol gens afspraak voor haar grond krijgt, aangegrepen om hun ergernis uit te spreken over het contract van 1973. Alleen, wat het PPR-raadslld Ver- duyn-Lunel wél kon doen en de PvdA-fractle niet. was het afwijzen terrein) in de komende vijfenvijftig, jaar. jaarlijks voor minstens ander-' half miljoen het schip in gaat en tegen de erfpachtovereenkomst stemmen. De PvdA kon bij monde van woordvoerder Duivesteijn slechts wroeging tonen: „Wij zullen ons niet van de raadsbesllssing van 1973 distantiëren, wij zullen het con tract niet openbreken, maar we gaan ook de stad niet in om dit contract te verdedigen". Leugenachtig De houding van de PvdA schoot in het verkeerde keelgat bij de VVD. Met name de cynische uitspraak van Duivesteijn dat „er voor grond voor sociale woningbouw meer erfpacht wordt berekend dan voor het Kur- haus-terrein" werd door WD-fractie- leider Ressenaar afgedaan als „leuge nachtig". Ook CDA-woordvoerder Lampe wees erop, dat de lage prijs van het Kur- haus-terrein 'stoelt op een beslissing die de gemeenteraad in het verleden bewust heeft genomen'. De stelling van CDA. WD en ook D'66 dat Den Haag blij mag zijn. dat Bredero het Kurhaus heeft behouden, werd door PPR en PvdA als loos argument van de hand gewezen. De linkse fracties in de raad wezen erop. dat de beslis sing om het Kurhaus te behouden, niet werd vastgelegd in het contract van 1973, maar pas werd genomen, toen er in 1976 bijna vijftig miljoen aan overheidssubsidie voor de restau ratie van het Kurhaus beschikbaar werd gesteld. Overigens staat het stadsbestuur van Den Haag op het punt om eenzelfde soort overeenkomst als in de bad plaats te gaan sluiten voor het braak liggende Forum-gebied in het cen trum van de stad Ook voor de bebou- met bijdragen van de vrijwilligers. De Rijswijkse Jeugdactie gaat vol gende week een laatste poging doen de dienstverlening te redden. Op de Rijswijkse scholen zullen folders wor den uitgedeeld, met daarin het ver zoek om zich aan te melden. HILVERSUM (ANP) - De Stichting „Natuur en Milieu" vindt dat de door de regering aangekondigde breed op gezette discussie over de energievoor ziening in de toekomst, geheel open moet zijn. Dat wil zeggen dat ook minder energieverbruik en een lager welvaartspeil erin moeten worden be trokken. Bij de plannen die door de regering zijn bekend gemaakt, staat handhaving van het huidige wel vaartspeil voorop. Volgens de stich ting heeft dit tot gevolg dat de discus sie vooral zal gaan over wel of geen kernenergie. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij een schietpartij in een restaurant in Den Haag is gister avond een dode gevallen en raakten vijf mensen ernstig gewond. Om streeks halftien kwamen drie gewa pende mannen het nog voor bezoe kers geopende restaurant aan Het Plein binnen en begonnen onmiddel lijk te schieten. Volgens de Haagse politie is het drie tal daarna ln een rode Flat in de richting van Amsterdam gevlucht. Het slachtoffer is een 23-jarige Chi nees. van wie de politie gisteravond nog niet wist. of hij al of niet in het restaurant werkzaam was. De vijf ge wonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis. De na de schietpartij nog aanwezige bezoekers en personeelsleden van het restaurant zijn door de politie naar het bureau gebracht. DON JU AN De toneelgroep Theater speelt in de Koninklijke j Schouwburg in Den Haag vanavond de komedie „Don Juan" van Molière. Inlichtingen bij de Koninklijke j Schouwburg. CONCERT De mandolinevere» I niging „Pro Musica" geeft vanavond]' een concert in Abtswoude. Aart van der Leeuwlaan 332. Delft. Entree: 5.— en DKS-pas. CJP en 65+ kaart I 3,50. Aanvang: 20 uur. TERLOUW In het kader van „Katwijk helpt UlcinJ", zal Jan Ter louw op woensdag 3 oktober ln Tripo-j dia in Katwijk vertellen over zijn eigen werk. CARILLONBESPELING He- leen van der Weel zal op woensdag 3 oktober van 12 tot 13 uur het carillon bespelen van de grote kerk ln Den Haag. KINDERFILM In het wijkcen trum Stervoorde wordt op woensdag 3 oktober een film voor kinderen ver toond met in de hoofdrollen twee honden en het eigenwijze eendje Johnny. Toegang: ƒ2,50. Aanvang: 14 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau van de culturele raad van Rijswijk: Gen. Spoorlaan 2-4, Rijs wijk. KINDERKLEDINGBEURS - De Stichting Unie van Vrijwilligers houdt op woensdag 3 oktober in de Chr. Koningkerk aan de Bruinlngs- Ingenhoeslaan te Voorburg een kin- derkledingbeurs. De beurs ls van 14 tot 17 uur. Inbrengen van de kleding is van 8.30 uur tot 11 uur. TONEEL - In de Koninklijke Schouwburg ln Den Haag zal op woensdag 3 oktober de toneelgroep „Accolade" een voorstelling geven van „Een gelukkige hand", van D. L. Coburn. Hoofdrollen: Guus Hermus en Mary Dresselhuis. Inlichtingen: Koninklijke Schouwburg. PAUZECONCERT In de Kloos terkerk. Lange Voorhout 4 ln Den Haag zal op woensdag 3 oktober weer een pauzeconcert gegeven worden. Duur: 12.55 tot 13.10 uur. De toegang is gratis. Aan de uitgang wordt een bijdrage gevraagd. THEATRE GROUP The Anglo- American Theatre Group zal op 4, 5 en 6 oktober een voorstelling geven van „The Life and Death of almost Everybody" van David Camptoo. Plaats: Theater aan de Haven. FILM De Culturele Fllmkring Rijswijk vertoont op donderdag 4 ok tober in het centrum Stervoorde, Dr van Mooklaan 1 in Rijswijk een scien ce fictionfilm met o.a. David Bowie. Informatie bij de Culturele Raad teL 070-93.07.07. ORGELCONCERT I - De orgel kring Bollenstreek besluit de serie orgelconcerten ln de St. Agathakerk in Lisse met een concert door Feike Asma. Aanvang: 20.15 uur. ORGELCONCERT II Op don derdag 4 oktober geeft de organist Ben FeiJ met het Wassenaars Kamer koor o.l.v. Jan van Biezen een concert in de Pauluskerk ln Den Haag. ORGELCONCERT III In de Nieuwe Kerk in Delft geeft op don derdag 4 oktober de organist Jan J. van den Berg zoals gebruikelijk zijn jaarlijkse verzoekprogramma. Aan vang: 20.15 uur. Toegang: 4.— en CJP en 65+ reductie. CON AMORE De Chr. gem zangvereniging „Con Amore" geeft op donderdag 4 oktober haar 9e Lus trumconcert in de Domkerk in De Lier. Aanvang: 20 uur. UBBERGEN (ANP) Als gevolg van een verkeerde Inhaalmanoeuvre bij mistig weer zijn gistermorgen op rijksweg 53 (Nijmegen-Duitse grens) twee autobestuurders ernstig gewond geraakt. Het zijn een 43-jarige man uit het Duitse Kronsberg en een 29- jarige Inwoner van Arnhem. De laat ste was bezig een vrachtauto ln te halen. Een tegemoetkomende perso nenauto kon hem nog ontwijken door de berm in te rijden, maar de daar achter rijdende Duitser bemerkte hem te laat. van de erfpachtovereenkomst voor wln8 v*n ditpeperdure stukje grond het Kurhaus-terreln. De PPR kon. niet besmet met het „contractverle- den" de kritiek uitspreken, dat de gemeente op de grond ln de bad plaats «dus niet alleen het Kurhaus- naas het Prins Bernhard-vladuct gaat de gemeente met een projec tontwikkelaar in zee Een globale overeenkomst ligt al klaar, maar be dragen zijn nog niet vastgesteld. Minister Tuijnman bedoelt hiermee, zo bevestigt een woordvoerder van zijn ministerie, dat ln het stadscen trum. dat ln de Jaren tachtig in het midden van Zoetermeer ontwikkeld wordt, de nodige terughoudendheid betracht moet worden bij het schep pen van parkeerplaatsen. Ook moet voor die parkeerplaatsen een behoor lijke prijs gevraagd worden Er zijn in het stadscentrum ruim 7200 parkeer plaatsen gepland. Een goed voor de auto toegankelijk Zoetermeerse bin nenstad kan nadelige gevolgen heb ben voor het gebruik van de Sprinter- halte Centrum-Oost. Minister Tuijn man was zaterdag ln Zoetermeer aan wezig bij de officiële voltooiing van de Sprinteriijn tussen Zoetermeer en Den Haag. Tijdens zijn toespraak zaterdag heeft de WD-bewtndsman een destijds fel door zijn partij bestreden uitspraak van zijn ambtsvoorganger Wester terp. dat de automobilist met files moet leren leven, betrokken op de verkeersituatie ln de Haagse regio en gezegd dat nies op sommige plaatsen in Den Haag en Zoetermeer geaccep teerd moeten worden. Tuijnman con stateerde dat een uitbreiding van de capaciteit van het stadswegennet en van de toeleldende wegen naar de stad een verhoogde verkeersdruk op de binnenstad tot gevolg heeft. „Wan neer beslist moet worden over de aan leg van nieuwe wegen of de verbre ding van bestaande, zal van geval tot geval zorgvuldig nagegaan moeten worden of een extra verkeersdruk op de binnenstad acceptabel is. Een zorgvuldige afweging van belangen kan ertoe leiden dat filevorming op sommige plaatsen gedurende bepaal de tijden geaccepteerd' moet worden. Zeker ln die situaties, waarin men van een goed openbaar vervoer sys teem gebruik kan maken." De minister doelt hierbij volgens zijn ministerie ook op de aanleg van rijks weg 14/16 tussen Noord-Oost Den Haag en de rijksweg naar Zoeter meer. De gemeentebesturen van Den Haag en de randgemeenten minus Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER/DEN HAAG Wethouder Nagtegaal (stadsontwikkeling) van Zoetermeer heeft gisteren gezegd geen beleidsconclusies te trekken uit de uitspraak van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat zaterdag, dat „de bijdrage, die de Sprinteriijn aan de leefbaarheid van het toekomstige Zoetermeerse stadscentrum kan leveren sterk afhankelijk ls van het parkeerbeleid voor dit centrum". Voorburg zijn voorstander van deze weg. Overstapmogelijkheden Om het gebruik van de Sprinteriijn zo aantrekkelijk mogelijk te maken, moet het aantal overstapmogelijkhe den op het Haagse Centraal Station sterk vergroot worden, vindt Tuijn man. Dit is nodig om het aantal over stappen in Den Haag tot een mini mum te beperken. Uit diverse onder zoeken is gebleken dat de reiziger het overstappen ln het openbaar vervoer erg hinderlijk vindt. „Wanneer in Den Haag meer tramlijnen via het Cen traal Station en door het centrum worden gevoerd, zal dit de positie van de Zoetermeerlijn kunnen verbete ren. De tram kan de treinreiziger im mers een snel en comfortabel natran sport bieden. Voorwaarde is dan na tuurlijk wel dat die tram een snelle doorgang krijgt door verkeerslichten- beïnvloeding en de aanleg van vrije banen", zei Tuijnman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6