Mening van een lezer Rectificatie Invoer atoomraket schokt CD A-fractie Smerige praktijken' uitzendbureaus verslag van 'n ontdekkingsreis Trouw commentaar Winstpunt (1) Winstpunt (2) NAVO-deskundigen denken aan 572 in totaal Beschuldiging advocaat: Lijsttrekker (1) Lijsttrekker (2) Lijsttrekker (3) Smullen niet klaar 'bereden' aap andere handje geen krant overbodig DINSDAG 2 OKTOBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENT Redactie: Hans Gosllnga bijdrage: Theo Koelé Gemeenteraadsverkiezingen kunnen in het algemeen niet worden gehanteerd als graadmeter, aan de hand waarvan conclusies getrokken kunnen worden die van nationale betekenis zijn. Er spelen veel factoren mee die van zo zuiver plaatselijke aard zijn, dat een vergelijking wel mank moet gaan. tenzij er grote verliezen of winsten worden geboekt. In dit opzicht biedt het resultaat van de lokale verkiezingen, die in de Westduitse deelstaat Noord- rijn-Westfalen werden gehouden, bijzonder weinig houvast. Als we alleen op de door de belangrijkste partijen behaalde percentages afgaan, lijkt er in de deelstaat nauwelijks iets te veranderen, enkele ste-, den uitgezonderd. Er kan echter geen enkele conclusie worden getrok ken. Want meer dan 3,5 miljoen kiesgerechtigden hebben niet eens de moeite genomen om naar de stembus te gaan. Dat is bijna 30 procent. Nu kan men zeggen dat dit geen abnormaal ver schijnsel is, omdat het zondag erg mooi weer was en lokale verkiezingen voor velen niet veel gewicht in de schaal leggen. Vier jaar geleden ging bij de deelstaat verkiezingen echter 86,4 procent naar de stembus. Daarbij vergeleken is 70,1 procent nu toch wel erg weinig. De wegblijvers laten er naar raden of de positie van de CDU stabiel is, of dat socialisten en liberalen, die De christen-democraten, die in 1975 hun CDU de grootste partij zagen worden konden zich met een winst van slechts 0,2 procent handhaven. Nationaal gezien leek er bij de verkiezingen in andere deelsta ten al een eind te zijn gekomen aan de opmars van de CDU, die ongeveer vijf jaar geleden was begonnen. Men zou dan ook uit de nieuwe resultaten kunnen concluderen, dat de positie van de CDU in de wat de bevolking betreft grootste Westduitse deelstaat sta biel is. Zelfs zou men kunnen beweren dat het optreden van de christen-democratische kanseliers kandidaat Frans-Josef Strauss tijdens de verkiezings campagne, de CDU een handje heeft geholpen. een gering verlies (0,6 procent) leden, zich nog niet helemaal hebben hersteld. Evenmin is het nu al zeker' dat de CDU met 46,3 procent op haar maximum zit en bij de deelstaat-verkiezingen in maart volgend jaar geen schijn van kans heeft op een meerderheid. Zo lang niet bekend is. wat het stemgedrag van de ruim 3,5 miljoen wegblijvers zou zijn geweest, kan niet worden vastgesteld, welke partij het meest werd benadeeld. Het grote aantal wegblijvers heeft niettemin ook een positieve conclusie mogelijk gemaakt, namelijk dat de polarisatiepogingen van Strauss naar aanleiding van de rellen in Essen en Keulen geen succes hebben gehad. En dat is dan toch nog een winst. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Trouw 37STE JAARGANG NR 10962 VRIJDAG 28 Zonnig en droog Droog «n zonnig weer. Mtidagtemperetuur rend za matige wind uit noordwosl lol noordoost. Morgen en overmorgen: Rustig nazomenveer HET WEER LOSSE NUMMERS 60 CENT Van onze parlémentsredactie DEN HAAG Binnen de CDA-fractle ls men gisteren zeer geschrokken va\^ het bericht dat NAVO-deskundigen Invoering van niet minder dan 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa nodig achten om met de Russische atoombe wapening binnen Europa, in evenwicht te blijven. beiUaelngen Wlm Kan in 1979 Wim Kan:"waar gaan we in het nieuwe jaar naartoe?" GRONINGEN (ANP) De Hoogezandse advocaat, mr E. K. Metus heeft tijdens een rechtszaak voor de politierech ter in Groningen verscheidene uitzendbureaus ervan be ticht zo nu en dan „smerige werkwijzen" toe te passen. Mr Metus trad op voor een inwo ner van Hoogezand die terecht stond omdat hij, terwijl hij een WWV-uitkering van de gemeente Hoogezand ontving, niet opga! en kele dagen per week voor uitzend bureau Werkplan te werken. Mr Metus zei dat het uitzendbureau zijn cliënt aan het lijntje had ge houden door hem steeds vast werk te beloven, maar in plaats daar van de man steeds maar voor een paar dagen los werk verschafte. Toen de Hoogezander, die zijn uit kering niet wilde kwijtraken tot dat hij een vaste baan had gevon den, het uitzendbureau tenslotte meldde niet langer voor hen te willen werken, belde het bureau de sociale dienst in Hoogezand op om te vertellen dat hij geregeld gewerkt had. „Ze weten dat dan de uitkering ingetrokken wordt en de mensen dan weer voor werk bij hen terugkomen." aldus de raads man. Officier van Justitie mr W. R. Ro- singh vond de door de advocaat gebezigde term „smerige werkwij zen" zeer kwalijk en zei dat een bureau niets onwettigs doet als het een instantie tipt over moge lijk bedrog door een uitkerings trekker. De officier eiste tien we ken, waarvan vijf voorwaardelijk De raadsman was wel bereid de door hem gebezigde term „smeri ge werkwijzen" in te trekken, maar zei verder onverminderd de strekking van zijn betoog te hand haven. Politierechter mr H. J. Bleeker liet zich niet uit over de rol van het betreffende uitzendbu reau. Hij veroordeelde de verdach te tot tien weken gevangenisstraf, waarvan acht voorwaardelijk en vijfhonderd gulden boete. Binnen het CDA begint de strijd om het lijsttrekkerschap bij de volgen de verkiezingen op gang te komen De buitenwereld merkt daar in dit stadium nog weinig van, maar ach ter de schermen wordt het specula- tiespel in steeds ruimere kring beoe fend, waarbij verscheidene varian ten over de borreltafels schuiven. Vrijblijvend zijn deze activiteiten geenszins: de keuze van de lijstaan voerder is in hoge mate bepalend voor de toekomstige politieke koers van het CDA. De lijsttrekker is als het ware de belichaming van die koers. Het zal duidelijk zijn, dat aan de benoeming van bij voorbeeld Goud zwaard tot kopman een andere be tekenis moet worden toegekend dan aan de aanwijzing van iemand als Andriessen. Men behoeft geen politiek ingewijde te zijn om het verschil te proeven. Een gewichtige zaak dus die hier aan de orde is. Het speculatiespel dat nu gaande is heeft, dat mag duidelijk zijn, een ondertoon van diepe ernst. Het past in voorhoedegevechten, waarbij ge duwd wordt en getrokken, ballon netjes worden opgelaten en lijnen worden uitgezet die uiteindelijk moeten uitkomen in een van de kamertjes van de christen-demo cratie, waar de beslissing valt. Alvorens wat van die eerste scher mutselingen in kaart te brengen, i) het aardig om nog eens om te kijken naar het najaar van 1976, toen de CDA-bonzen voor het eerst een ge zamenlijke lijsttrekker moesten aanwijzen. Een haarscherp beeld van de stadia die voorafgingen aan de keus van Van Agt is niet te geven. Zelfs lieden die toentertijd dicht bij het vuur van het beslis singscentrum (de voorzitters van de drie CDA-partiJen plus voorzitter Steenkamp) zaten, moeten erken nen „dat zij er het fijne niet van weten, omdat alles gebeurde in het diepste geheim". De politieke leiders van de drie par tijen, zoveel ls wel bekend, waren sterk verdeeld over de meest aange wezen figuur om de CDA-iiJst te trekken. Andriessen (KVP) kandi deerde zichzelf, Aantjes (ARP) wil de Lubbers (de KVP-mlnister van economische zaken) en Kruising» (CHU) bepleitte een driemanschap, bestaande uit hemzelf, Andriessen en Aantjes. De vierschaar veegde de suggestie van Krulslnga, ook dat is bekend, al snel van tafel. Het zou volstrekt ongeloofwaardig zijn als de pas ge smede eenheid niet in één gezicht zichtbaar zou worden gemaakt. Ble ven dus over als kandidaat Lubbers en Andriessen. Persoonlijke naijver, ambities en antipathieën waren er de oorzaak van dat over geen van belden alge mene overeenstemming kon wor den bereikt. Aantjes wilde Andries sen niet, Andriessen wenste zich niet te laten passeren door de, ook in politieke dienstjaren, Jongere Lubbers. Van Agt rolde uiteindelijk als het compromis uit de (heftige) strijd. Een maand na zijn aanwijzing (door het CDA-congres alleen nog maar met applaus bekrachtigd) zei hij: „Ik werd tot mijn eigen verwonde ring minister in *71, tot mijn eigen verbazing informateur in '73, tot mijn eigen verbijstering lijsttrekker in '76". Met vooruitziende blik voeg de hij er nog aan toe: „Nee, het minister-presidentschap kan nu geen algehele verrassing meer voor me zijn". Het ophalen van deze geschiedenis is niet zonder reden, want zeker in één opzicht dreigt een herhaling. Ook nu weer zal de strijd om het lijstaanvoerderschap in het teken staan van het gevecht om de macht tussen KVP en ARP waarbij de CHU, traditie getrouw, een verzoe nende rol mag spelen. De afzonder lijke partijen hebben, alvorens zij definitief in het CDA opgaan, voor de laatste keer nog wat wapens in eigen hand (zoals het opstellen van de eigen kandidatenlijsten) en voor al de ARP zal deze zo scherp moge lijk slijpen. De anti's is er veel aan gelegen zoveel mogelijk van hun gedachtengoed in het grote geheel veilig te stellen. Concreet betekent dat: eigen mensen op sleutelposten. De voornaamste kandidaten voor het lijsttrekkerschap (volgens de statuten de nummer nul) zijn Van Agt en Lubbers. Van de laatste is bekend, dat hij wil. Drie Jaar gele den behoorde hij tot de verliezers en dat heeft hem behoorlijk aangegre pen. Mensen die hem meemaakten op de dag dat Van Agt als lijstaan voerder werd gepresenteerd, zeg gen: „Ruud liep er bleekjes bij, hij was volkomen uit het veld ge slagen". Van Agt houdt zich naar bulten toe op de vlakte, wekt zelfs de indruk dat hij het premierschap maar zo-zo vindt. In intieme kring laat hij ech ter andere geluiden horen. „Ik hou het al langer vol dan Barend (Bles heuvel red.)", zei hij onlangs, niet tonder voldoening. Op de directe vraag of hij de volgende keer be schikbaar is zei hij vrijdag een week geleden op de tv: „Dat beslist het CDA. Ik zeg niet, dat ik niet be schikbaar ben". BIJ het beoordelen van de kansen van beide kandidaten wordt een nauwe relatie gelegd met het lot van het kabinet. Een veelgehoorde opvatting ls, dat Van Agts kansen stijgen naarmate hij het langer met zijn ploeg volhoudt. „Als hij de rit zou uitzitten, heeft hij zulke sterke papleren, dat Je onmogelijk om hem heen kan", so wordt geredeneerd, ook door christen-democraten die de premier liever niet als lijsttrek ker terugzien. Een aanmerkelijke stroming bin nen de KVP-vleugel maakt zich in middels sterk voor Van Agt. Men wil nu eens afrekenen met de KVP- traditie om lijsttrekkers en/of pre miers na bewezen diensten te range ren naar de Raad van State of de Eerste Kamer. Zij kunnen tegen an ti-revolutionairen die bezwaren hebben tegen Van Agt het argu ment uitspelen, dat destijds Juist vanuit de ARP schande is geroepen over het opzijschuiven van De Jong na vier jaren premierschap. wet het premierschap opeisen en „die drammerige socialisten" een toontje lager laten zingen. Binnen de ARP wordt er vooralsnog uiteenlopend gedacht over de eer ste man. Sommigen hebben er geen bezwaar tegen Van Agt weer in de voorste linies in te zetten, maar dan op voorwaarde dat hij als hij dat kan opbrengen een voorkeursuit spraak voor de PvdA als regerings partner wil doen. Anderen laten schuins het oog val len op Goudzwaard, de geestelijke vader van het vorige verkiezings program, medeopsteller van het nieuwe beginselprogram, erkend criticaster van dit kabinet Ooud- z waards naam is al publiekelijk ge noemd door de vice-voorzitter van het CDA, de ARP'er Faber. Dat gebeurde niet zomaar. Ooudzwaard heeft in kleine kring laten weten, dat hij erover denkt zich voor een volgende ronde weer beschikbaar te stellen voor de praktische politiek. „Hij lijdt echt onder het odium dat hij voor het CDA alleen maar mooie stukken schrijft," zo verklaarde een anti-revolutionair dezer dagen de hernieuwde aandrang van de AR- hoogleraar om op het Binnenhof terug te keren (hij was al eerder kamerlid). Ooudzwaard maakt, als hij inder daad zou besluiten zich weer be schikbaar te stellen, een goeie kans om hoog op de kandidatenlijst van de ARP te komen. Het staat nu al vast, dat de kieskringen die eind deze maand hun lijstje van voor keurskandidaten gaan opstellen, zijn naam veelvuldig zullen noe men. Evenals Zijlstra, Lanser en Biesheuvel behoort Gougdzwaard de laatste jaren tot de vaste bewo ners van de groslijst. (Uit deze lijst stelt het partijbestuur een voorlopi ge kandidatenlijst samen die ver volgens weer de partij ingaat.) Een terugkeer van Ooudzwaard zou de ARP in het laatste jaar voor de fusie een speler van formaat opleve ren ln het gevecht om de sleutelpo sities binnen het CDA. Goudzwaard heeft veel gezag, niet alleen in eigen partij, maar ook daarbuiten. Met het publiekelijk noemen van zijn naam als kandidaat-lijsttrekker Meer nog dan twijfels aan Lubbers' capaciteiten zit bij-hen het motief voor. dat zij Van Agt als geen ander CDA'er in staat achten zóveel stem men te trekken dat het CDA groter uitgeoefend. Zoiets doe Je in de poll- wordt dan de PvdA. In dat gevalMMHHÉM kan het CDA een ongeschreven lingen. wordt er in feite al druk op hem Jein< tiek niet zonder duidelijke bedoe- De titel van het CDA-verkiezlngs- programma „niet bij brood alleen" is goed gebleken voor menig grapje en woordspeling. Nog steeds komt het voor, dat een parlementariër van CDA-hulze ln het resutarant van de Tweede Kamer een olijke opmerking toegevoegd krijgt door een nlet-partijgenoot. In de trant van (wijzend op een wat groot uitge vallen pêche melba): nou. JIJ laat het niet bij brood alleen. Een flauwe glimlach valt de grapjas doorgaans ten deel. Er zijn in het CDA echter ook men sen, die er rond voor uitkomen de lekkerste spijzen en dranken niet te versmaden. Een van hen is mr Jlm Jansen van RaaiJ, bestuurslid en sinds kort lid van het Europees par lement. Hij nam onlangs deel aan een presentatie van vaderlandse cu linaire kwaliteiten (Nederland-Lek- kerland), die werd besloten met wat ingewijden „De maaltijd van het Jaar" noemen. Een greep uit het gebodene: gepo cheerde kwartel-eieren. Jong konijn ln mosterdsaus, verse eendelever met broccoli, verse kreeftesalade, warme oesters en kwarteltjes waar bij men. zo meldt het verslag van deze zogenoemde Nederland-lek- kerlandrels, het vlees vla de keel had verwijderd, en het lege velletje en geraamte later weer met vlees gevuld had. Jansen van RaaiJ hield ter gelegen heid van dit etentje een speech, waarvan het motto ontleend was aan een verkiezingsprogramma. Niet dat van het CDA, maar van D'66, getiteld: „om de kwaliteit van het bestaan." Waar ging dat over? Jansen van RaaiJ: „ik heb betoogd, dat Nederland als vakantieland het ook moet hebben van goede culinai re voorzieningen. Mijn stelling is: ais Je de top van de voorzieningen verbetert trek Je de concurrentie vanzelf mee. De kwaliteit stijgt over de hele linie. Dat komt de horeca, en daarmee het toerisme in ons land. ten goede. De horeca wordt vaak bekritiseerd, maar het staat vast dat Nederland heel wat te bie den heeft, er zijn veel goede Jonge koks." Jansen van RaaiJ vindt het „nauw" en „niet rechtvaardig" om zijn deel name aan de bewuste maaltijd ln verband te brengen met het CDA- verkiezlngsprogramma, en met name de daarin vervatte pleidooien voor een soberder levensstijl. Jan sen van RaaiJ: „Ik ben al jaren deelnemer aan de wijnreizen van (het dagblad) de Telegraaf, en ook een goede maaltjd bepaalt voor mij de kwaliteit van het bestaan PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENT i Kinderen weten alles af van lan den die alleen bij de gratie van een verhaaltje bestaan. Bruintje Beer verdwaalt nogal eens in een vreemd land. In „Jammerpoes" komen de hoofdpersonen in het land van de Tintamarren en Kla- marren terecht, en Ronkevaar de tovenaar beveelt iedere inwoner van zijn land Jinglejocklito om blij te wezen. Je hoeft trouwens alleen maar Het Rijk van Mid den-Aarde te noemen (Tolkien) en het is duidelijk dat schrijvers van grote mensen-verhalen ook niet vies zijn van fantasielanden. Wie met die wetenschap in het achterhoofd van landen als Pegu, Ava, Arrakan, Acham of Asem, Malabar en Kormandel hoort, zal ze direct onder de fabels rang schikken. Maar dit zijn nu eens geen sprookjeslanden, al doet de sprookjesachtige manier van be schrijven, zoals dat ruim 250 jaar geleden gebeurde, daar wel sterk aan denken. Deze landen, alle maal koninkrijken, worden uit voerig beschreven in een geschie denisboek dat in 1731 verscheen „te Amsterdam, by Isaak Tirion, Boekverkoper op de Voorburg wal, over de Nieuwe Kerk, in Hugo Orotius". Dit derde deel van „Hedendaagsche Historie, of Tegenwoordige Staat van Alle Volkeren" was, evenals de voor gaande en de volgende afleverin gen door de Engelsman Th. Sal mon geschreven en „nu vertaald en merkelyk vermeerderd door M. van Goch". Het werk, bestemd voor „den Ne- derduitschen lezer", is gebaseerd op de beschrijvingen van ontdek kingsreizigers. Een erg persoon lijke visie dus op land, volk en gewoonten. Pegu, dat volgens de beschrijving alleen al van noord tot zuid „over de agt hondert Engelsche mylen" moet zijn ge weest, was een vruchtbaar land, met een „overvloed van viervoe tig en vliegend wild. In Herfst- en Wynmaanden zijn de harten daar zo overvloedig, dat men het stuk voor de waarde van een stuiver of vier kan kopen. Zy zyn zeer vlees- sig, maar hebben niet veel vet om het lyf. De wilde zwynen en het tam gevogelte zyn er ook goed en men heeft er vele soorten van vis. Maar de buitenste delen van dit ryk zyn berg- en boschryk. niet alleen na de kant van het ryk van Arrakan. daar het vol bergen, bosschen en wildernissen, door Tygers en Olifanten onveilig is." Dit koninkrijk Pegu vormde vol gens een bijgevoegde landkaart samen met Arrakan, Acham en Ava ook wel Barma genoemd ongeveer het gebied dat nu Burma heet. Kormandel was erg groot en besloeg de oostelijke helft van India bezuiden Bom bay. Malabar ls niet terug te vin den op deze dicht bedrukte kaart, waarop verder rijken als Utsang, Moriul, Lasse en Rudoc voorkomen, alle gegroepeerd rondom de Golf van Bengalen en de „Indische Zee" daaronder. Voor India of het „Ryk van den Oroten Mogol" bleef in die tijd zodoende niet zo veel ruimte over. Arrakan verschilde nogal van Pegu Het noorden wordt be schreven als „een aardsch para- dys", maar het zuiden is om ln de buurt van het paradijs te blij ven woest en ledig: „Op weini ge plaatzen bewoond, en leggen de woest verstrekt het tot schuil plaatzen van een oneindig getal wrede Tygeren, wilde Olifanten en Buffelen." Logisch dat geen mens er in die Jaren over pieker de tijgers of olifanten te bescher men; niet zij waren door de mens bedreigde diersoorten, de mens voelde zich door de dieren be dreigd. Het kon er zo koud zijn, „dat de oilen zo dik worden, dat men ze snyden kan" (winter 1660). Acham wordt een rijk land genoemd, met goud- en zilvermij nen, ijzer, staal en lood. De win ters zijn er „altoos te koud voor iighamen aan de warmte van In dien gewoon". Een boek van 688 bladzijden, met zoveel onderhoudend leesvoer, dat het zonde zou zijn er hier al een punt achter te zetten. Zo wor den boeken niet meer geschre ven, zoals een ontdekkingsreizi ger als man van de wereld die ln zijn ogen primitieve volkeren be zag. De komende dagen willen we graag doorvertellen, wat zulke reizigers meenden ontdekt te hebben over de koningen en hun macht, het gewone volk, de gods dienst. en ziek zijn en beter wor den ln die ai lang van de kaart geveegde landen. Wie ln Noorwegen zonder veilig heidsriem rijdt, kan er sinds gis teren een boete van tachtig gul den voor verwachten. Dat geldt voor autobestuurders en de pas sagiers op de voorbank, officieel tenminste. De minister van justi tie heeft meegedeeld dat de rege ling weliswaar al van kracht is geworden, maar dat voorlopig niemand hoeft te betalen. De Noorse staatsdrukkerij ls name lijk niet op tijd klaar gekomen met het drukken van de bonnen die de politie voor die tachtig gulden aan de beboete automobi list moet afgeven en zonder bon netjes is de politie nergens. Dit rhesusaapje, schrijlings op sijn ros gezeten, zal niet ver ko men. Het zit op een stenen paard, en dat angstige kijken van het aapje is nergens voor nodig. Aap en paard horen thuis in het pret park van Gettorf, bij Kiel in het noorden van West-Duitsland, en daar mag alles. In het Franse Le Mans gebeurt meer spectaculairs dan alleen au toracen. Niet over het circuit, maar over het plaatselijke zie kenhuis gaat nu het gesprek van de dag. waar chirurgen het ver keerde handje van een tweejarig Jongetje hebben geopereerd. Het kind had twee vingers van zijn linkerhandje gebroken onder een stuk ijzer. Aan de hand van de foto's besloten de chirurgen tot operatie, maar namen per onge luk het verkeerde handje. De ou ders zagen tot hun schrik dat het rechterhandje van hun zoontje in het verband zat. toen ze het jon getje na de operatie bezochten. De fout is gauw hersteld, zodat het kleintje nu met twee verbon den handjes in het ziekenhuis ligt. Al-Watan, een van de dagbladen in Koeweit, ls gisteren niet ver schenen. De regering had verbo den de maandagkrant te ver spreiden, omdat er een foto met een gedeeltelijk onbedekt vrou webeen ln stond. Zoiets onder mijnt volgens het landsbestuur het moraal van de lezers. Al tijdens haar verkleatngscam- Bagne had de Britse premier (argaret Thatcher beloofd dat ze de overbodige bureaucrati sche instellingen waarin Enge land baadt we! eens een lesje zou leren. Ze heeft die belofte waar kunnen maken dankzij Mi chael Hescltlne. die ze in dienst nam als minister van milieuza ken en die de bureaucratie fors aanpakt Oppert iemand voor zichtig, dat een „adviescommis sie voor vogelreservaten ln de koninklijke domeinen" haar tijd eigenlijk wel gehad heeft. Hesel- tlne maakt zonder dralen met één pennestreek een eind aan het bestaan van zo n commissie. Op die resolute manier zullen binnenkort enkele tientallen van deze ..quango's' samentrek king van de lange naam voor seml-autonome. nlet-overheld- ■instanties met vaak mooie, maar voor praktisch iedereen onbegrijpelijke namen, geruis loos verdwenen zijn. Vijftig „quango's" mogen blijven. Mocht er door een opgeheven clubje bij verrassing toch nog nuttig werk gedaan blijken te zijn, dan moeten gewone ambte naren dat werk er voortaan bij doen Zo sparen de belastingbe talers samen pakweg zes miljoen gulden per jaar uit; zestig men sen verliezen een vpliedlge baan met vage inhoud,' vijfhonderd zijn hun erebaantje kwijt. Tolstoj Alexandra TolstoJ. lie velingsdochter van de beroemde Russische schrijver Leo TolstoJ. is op haar 05ste Jaar in Valley Cottage, in de staat New York, overleden 8asja. laatste van Tol- stojs kinderen, stierf In het ver pleeghuis van de TolstoJ-stich ting, die z» in 1039 zelf heeft opge richt om vluchtelingen te helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5