Paus in Amerika: trekpleister of pelgrim? Wereldraad geeft weer zeven ton tegen racisme Nieuwe stap in vacature-Strijd Trouw Paus Johannes wil Ierland voorbeeldig rooms houden Algemeen Rentefonds Antillen ALRENTAN.V Geef dit boefje een Bijbeltje! UIT DE KERKBLADEN Liever geen dienst met twee heren Conferenties VANDAAG VOORBIJGANGERS DINSDAG 2 OKTOBER 1979 TROUW/KWARTET door Pieter van der Ven Vanavond om ongeveer zes uur, onze tijd, zal de paus de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties toespreken. Op 4 oktober 1965 was Paulus VI hem hierin al voorge gaan en misschien kan men voor zichtig van een beginnende traditie spreken. In 1D65 hield Paulus VI een krachtig pleidooi voor vrede en ontwapening („Nooit meer oor log!'». en wat de honger in de wereld betreft merkte hij op dat de naties moesten zorgen voor voldoende brood op tafel en niet het aantal aanzittenden verminderen Uiteraard werd deze onverholen aanval op geboortenre- geUngsprogramma's „strijdig met de rede") door velen scherp bekritiseerd Enkele Jaren later zou Paulus VI zijn standpunt hierover nog eens in alle duidelijkheid herhalen in zijn encycliek „Humanae Vttae". Concilie Er is weinig profetengave voor nodig om te voorspellen dat Johannes Paulus over vre de en mensenrechten zal spreken. Beide za ken gaan hem zeer ter harte en beide acht hij zeer bedreigd. Zijn bezoek aan de Verenigde Naties is vooral een gelegenheid de wereldlei ders op te roepen vrede en recht te bevorde ren. Minder duidelijk is of hij ook over ge boortenregellng iets zal zeggen. Hoewel hij daar uitgesproken (traditionele) ideeën over heeft, zal hij het punt wellicht Uever omzei len Volgend Jaar september moet Immers een bisschoppensynode plaatsvinden over het „gezin" Een open gedachtenwisseling zou zeker belemmerd worden door belangrij ke pauselijke uitspraken in de kort daaraan voorafgaande penode Anderzijds houdt hij er kennelijk niet van zijn zegjes te verbloe men en zal hij zeker ingaan op het .Jaar van het kind" Ocs Moines Chicago Minneapolis Boston; Sé "Pittsburgh Philadelphia Saint Louis» Washington^ VERENIGDE Dallas STATEN Houston New.Orleans Het bezoek van Paulus VI dertijds aan New York vond plaats ten tijde van het tweede Vaticaans concilie. Ruim tweeduizend rooms-katholieke bisschoppen bogen zich op dat moment in Rome over de verhouding van kerk en wereld. Het resultaat van die verga dering werd de pastorale constitutie „Gaudi- um et spes" De pauselijke toespraak voor de Verenigde Naties moest dan ook vooral ge zien worden als een oproep namens alle ver gaderde bisschoppen tot alle vergaderde lan den en volken. De huidige kerkvorst heeft een meer persoon lijke missie, al maakt dat weinig verschil voor het bezag van zo'n gebeuren, of het effect ervan. Verschillen zijn er overigens wel. Hoe wel de eerste concilieroes van de rooms-ka- tholieke kerk in 1965 wel over was. verkeerde die kerk toen nog duidelijk in „majeur". Het was de tijd dat de kerk de ramen al had opengezet, maar dat men nog niet in groten getale kloosters en kerk was uitgevlogen. De kerk van Johannes Paulus II ziet er an ders uit. Zij drijft bestuurlijk en ideologisch geheel op vrijgesteld kader en Juist dit kader heeft in de Jaren '65- 75 in omvang en kracht vele veren moeten laten sociologisch be schouwd in ieder geval. Verder lijkt vooral de afstand gegroeid tussen leiding en volk. Vele roomskatholieken zijn eigen gewetensbeslis singen gaan nemen, ook tegen de centrale lijn In Conflicten tussen plaatselijke gemeen schappen en kerkelijke leiders eindigden niet meer zomaar in onderwerping of banvloek, maar in een waaier van allerlei soorten van spanning, vrijheid en verbondenheid. Ten slotte kwam ook de politiek de kerk weer in. nadat dat vele Jaren in kwade reuk had gestaan, een geleidelijke verschuiving van .verlossing van zonden" naar „bevrijding van onderdrukking." Amerika In tegenstelling tot Paulus VI reist deze paus na zijn UN O-rede niet onverwijld terug naar Rome. In Boston is hij nu al geweest; de komende dagen worden ook Philadelphia. Chicago. Des Moines (spreek uit: Demójn) en Washington bezocht. Men mag aannemen dat het interessantste deel van de pauselijke reis dan al achter de rug is. Nu valt er over te twisten hoe nuttig het is dat pausen zolang ze nog fit zijn veel reizen; het bezoek aan Amerika lijkt toch uitsluitend van plaatselijk belang. Politiek is er al heel wat touw getrokken: wie moet wat betalen, wordt de scheiding van kerk en staat geschonden, hoe kan het be zoek van de paus worden gebruikt om stem men te winnen bij de volgende verkiezingen. En uiteraard hangen die vragen nauw samen. Kerkelijk is Amerika interessant genoeg. Ja renlang stond de rooms-katholieke kerk in de Verenigde Staten als conservatief te boek. Bijna alle bisschoppen waren goede financië le bestuurders met weinig pastorale of theo logische belangstelling of bekwaamheid. Het Amerikaanse katholicisme was sterk Itali aans. Pools en vooral Iers bepaald, met veel nadruk op het devotionele, met weinig in vloed van Franse spiritualiteit en Duitse ernst. Met overigens alle hachelijkheid van zo'n algemene typering. Vrouwen De ontwikkelingen in de rooms-katholieke kerk zijn echter Amerika niet voorbijgegaan. Sommigen, onder wie de bekende Ameri kaanse priester-socioloog Andrew Oreeley, leggen het beslissende keerpunt voor Ameri ka bij de pilkwestie. Toen Paulus VI In 1968 de pil veroordeelde, verloor de roomse kerk op slag veel geloofwaardigheid, omdat voor vele Amerikaanse rooms-katholieken leven zonder-pil eenvoudigweg ondenkbaar en on verantwoord was. Thans zou ruim 80% van de in aanmerking komende rooms-katholieke vrouwen aan „ongeoorloofde" geboortenper- king doen. Maar ook in ander opzicht is de rol van Amerikaanse vrouwen In de veranderde roomskatholieke kerk belangrijk. De nadruk op vroomheid en devoties heeft de priesters er doorgaans van afgehouden zich theolo gisch te verdiepen. Dat hadden ze niet nodig. Tegelijk waren de kloosters vol nonnen, die zich volgens de regels van de kerk niet met liturgie mochten bemoeien en dus maar uit balorigheid theologie gingen studeren. Zo'n tien Jaar geleden was Amerika vermoedelijk het enige land in de rooms-katholieke kerk waarvan Je enigszins terecht kon beweren dat vrouwen gemiddeld theologisch niet slechter waren gevormd dan mannen. Het is dan ook allerminst gek dat de feminis tische theologie, zoals die de laatste Jaren in Europa bedreven wordt, nogal veel te danken heeft aan enkele vrouwelijke theologen in Amerika. De Amerikaanse beweging voor vrouwenbe vrijding is in de rooms-katholieke kerk zeer krachtig aanwezig, meer bijvoorbeeld dan de zwarten, maar die zijn In Amerika doorgaans niet rooms. Het zijn vooral Amerikaanse vrouwen die zich in de rooms-katholieke kerk het sterkst maken voor vrouwelijke priesters. In andere landen ziet men onder actieve vrouwen nogal wat terughoudendheid om posten in de klerikale mannenkerk te begeren. Vrijheid De paus zal in de loop van de komende dagen zeker iets moeten zeggen over de positie van de vrouw in zijn kerk, al zal dat weinig opzien baren. Deze paus spreekt verder graag over godsdienstvrijheid. Maar ln de Amerikaanse grondwet wordt die in één zin gegarandeerd, samen met de scheiding van kerk en staat. En Juist wat dat betreft lijkt de roomse kerk nu meer aangeklaagde dan aanklaagster. Voor al degnen die dit rooms spektakel en de voorbereidingen met argusogen gevolgd heb ben, zou een woord van begrip niet mis plaatst zijn. De paus moet immers nog velen overtuigen dat het hem echt om vrijheid gaat en niet alleen om de vrijheid rooms te zijn. Voor het eerst bezoekt de paus een land waar zijn kerk een minderheidspositie heeft. Wil hij zich laten beïnvloeden door het feit dat hij eens niet met roomsen-onder-mekaar is? Maar misschien heeft hij vooral wat voorspel baars te zeggen over gebed, moederschap en soberheid. Misschien wakkert hij daardoor zelf de Inflatie van zijn reizen aan. Misschien wordt hij dan weer, in plaats van de grootste toeristische trekpleister sinds Lindbergh, een eenvoudige pelgrim, een rondtrekkend apos tel: mensen die door zijn kerk vanouds hoog zijn geacht ADVERTENTIE GENêVE De wereldraad van kerken geeft dit jaar ongeveer 700.000 gulden aan bevrijdingsbewegingen en anti-rascisme- groepen 33 organisaties op alle continenten krijgen steun uit het speciale fonds van het programma tot bestrijding van het racisme. Daarmee komt het totaal aan giften sinds 1970 uit dit fonds op ruim zeven miljoen gulden. Het fonds wordt gefinan cierd uit bijdragen van individuen en instellingen en niet uit de contributies van de kerken aan de wereldraad. H«t meest« geid gaat dit jaar niet i.uar Afrika, zoals in voorgaande ja ren. maar naar Europa, namelijk 240.000 gulden. Daarna volgen groe pen in Canada en de Verenigde Sta ten met ruim 160.000 gulden. In Afri ka ontvangen alleen het patriottisch front van Zimbabwe (70 000 gulden, reeds eerder bekend gemaakt) en het Zuidafrikaanse congres van vakvere nigingen (10 000 gulden» steun Dit jaar zijn er geen giften aan o.m. SWAPO en het Afrikaans NaUonaal Congres, die geen aanvraag hadden ingediend De wereldraad verleent al leen op aanvraag steun uit het specia le fonds. Frankrijk De giften voor Europa gaan vooral naar vier organisaties in Frankrijk, die dit Jaar voor de eerste maal steun ontvangen. Deze giften wijzen op. wat deze groepen noemen, een groei ende vijandigheid in Frankrijk tegen- waarin opgenomen: Oe Rotier dammer. met Oordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave Trouw/Kwartel BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O Posima HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Postg*0 66 00 00 l' .<-* Ned C'ed «-HiaoA 33 00 13 574 REGIO ROTTERDAM/DORORECH» Postbus 94(1 3000 AX Rotterdam lel 010-115506 enbeiorgmgi ter 010- 15560 (redact*) tel 115700 lm RE CO OEN MAAG LEIOEN Postbus 10» 3501 CC Of Haag ie' 07XM6944S Pa/tsiraat 33 Oen neeg «EGO NOORO/OOST NEDERLANO luesketend administrate) P&stbus 3 W* 05300 17030 Zwo"e Abonnementsprijzen: Per maand I 15 90 Per toanaal 47.70 Per rial teer f 95 40 Per |aer 106 80 i op aanvraag Twtomde abonnementanoedracWen adreseen beven» Opgave iam*eber<t«en 9 19 30 van maandag ie vidag Op zondag van 30 uur teWT 030 913456 Opgave mm. edvertentwf - te» 330 936860 O» scrw rtevp aart «Af»-Adv a*de»-ng postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adresevgmgen m?sk*end schnheR* aan onze Amsterdamse adressen over immigranten De organisaties strijden voor de rechten van gastar beiders uit Ha. tl. Senegal, Tunesië en Portugal. In de Verenigde Staten ontvangen twee groepen, die zich inzetten voor de belangen van Mexicanen (Chica- nos) In California, voor de eerste maal steun uit het speciale fonds. Het El Baarlo communicatie-project levert vooral materiaal voor onderwijs en vorming van Chic an os De tweede organisaUes strijdt voor een recht vaardige en humane immigratiepoli tiek van de Verenigde Staten. Veel nadruk wordt dit Jaar ook gelegd op de strijd voor landrechten. De Maori oecumenische groep is de ze vende organisatie die voor de eerste maal steun uit het speciale fonds ontvangt Deze groep strijdt voor de rechten van de Maori's en ander eth- nlsche groepen in Nieuw-Zeeland. In Australië. Canada en de Verenigde Staten worden de Aborigines resp. Indiaanse organisaUes gesteund. De giften uit het speciale fonds mo gen uitsluitend voor humanitaire doeleinden worden gebruikt, zo wordt tevoren met de ontvangers overeengekomen. De wereldraad be schouwt deze giften als „een uitdruk king van haar verbondenheid met de zaak van economische, sociale en po litieke gerechtigheid waarvoor de ontvangende organisaties strijden Het speciale fonds ontvangt ook van de Noorse, Zweedse en Nederlandse regering steun. Tien procent van het speciale fonds is bestemd voor admi nistratiekosten. zo Is in Januari 1979 door het centrale comité besloten. De meeste giften komen uit Nederland, West-Duitsland. Zweden. Noorwegen. Canada en in geringere mate de Vere nigde Staten. Alrenta is een nieuw obligatiefonds, gevestigd op de Nederlandse Antillen. Het fonds belegt in obligaties en is op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd. Alrenta biedt de particuliere belegger (naast zekerheid) specifieke voordelen die in een folder worden toegelicht. Deze kunt u aanvragen bij de ABN Bank, afd. 1D 50, Antwoordnummerl555,1000PA Amsterdam. U kunt ook terecht bij elk ABN-kantoor. RENT ADVERTENTIE Slechts één pakje sigaretten of twee gebakjes minderen u kunt een Nieuwe Testament 2.63) geven aan één van de 200.000 arme schoolkinderen in Brazilië. Hebt u dat er niet voor over? Giro 901.000 v. In de Rechte Straat te Velp G met vermelding NTBr. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met een pleidooi voor handhaving van het burgerlijk echtscheldlngsverbod, voor herkenbare priester kleding, tegen legalisering van abortus en met een beschuldi ging aan het adres van priesters die hun celibaatsplicht niet nagekomen zijn dat door hen „de hoop op vernieuwingen een knauw had gekregen" heeft paus Johannes Paulus II gister middag zijn bezoek aan Ierland beëindigd. Ds P Oskamp ln Rond Uit, de kerk- krant van de hervormde en lutherse gemeente te Purmerend: Tenslotte, we krijgen meer en meer te maken met z.g. oecumenische huwe lijkssluitingen. dat zijn huwelijken tussen leden van verschillende ker ken. ZIJ maken al meer dan de helft van alle kerkelijke huwelijken uit Vaak gaan dan een priester en een dominee voor Voorop staat dat wij dat met vreugde doen. Het is per slot ons werk. Tegelijk moeten we ln alle nuchterheid constateren dat voor gangers daardoor dubbel werk doen. ook doordat zo'n 'dienst met twee heren' meestal aanzienlijk meer over leg vergt. Als pastores van de ver schillende kerken hebben wij geen moeite om de verantwoordelijkheid aan een collega over te laten. Het toppunt van oecumene is niet dat Je angstvallig alles samendoet maar dat Je elkaar stukken werk toevertrouwt Over de vormgeving van de huwe lijksliturgie zijn wij het wel eens. bo vendien heeft het bruidspaar ook een stem in het kapittel. Nogmaals, bruidsparen die dat willen, kunnen ook in de toekomst een dienst met twee voorgangers krijgen. Maar wat ons betreft hoééft het niet Evangelisch Vorige week is de oprichting van een nieuwe Evangelische Alliantie ln Ne derland een feit geworden. De baptis ten-theoloog prof dr J Reiling ziet ln De Christen een zekere spanning tus sen de motieven die nu tot heroprich ting hebben geleid en de spiritualiteit van de vroegere Evangelische Allian tie Prof Relling Als ik het goed zie staat zij reeds in het begin van haar bestaan aan de grens van twee wegen ZIJ heeft te maken met een hernieuwd streven naar confessionele orthodoxie, zoals dat ln de groeperingen van verontrus ten gestalte heeft gekregen. Binnen de evangelische groeperingen in de oudere zin van het woord uit zich dit in een versterkte nadruk op het dog ma van de letterlijke inspiratie van de Schrift. Deze tendenzen zijn dui delijk exclusief gericht Zij zoeken in de eerste plaats af te grenzen en zui ver te houden. Daarnaast is er echter de oorspronkelijke traditie die er vooral op uit was te verenigen, te bundelen en te concentreren, natuur lijk niet zonder deugdelijke basis maar dan toch wel met de nadrukke lijke bedoeling om zoveel mogelijk inclusief te zijn. De geschiedenis heeft ook uitgewezen dat de kracht van de Evangelische Alliantie het grootst is geweest daar waar zij zocht bijeen te brengen. In haar basis ls zij steeds er op uit geweest hen te vereni gen die geloofden dat het wezenlijke van het evangelie ligt in het heil door het verzoenend sterven en opstan ding van Christus. Zo staat het ln het Engelse woordenboek en dat is onver dacht getuige Wat daarnaast het bij zondere accent van de evangelische beweging heeft uitgemaakt ls de na druk op de persoonlijke toeëigening van dit heil ln bekering en geloof. Wanneer de Nederlandse Evangeli sche Alliantie erin slaagt om deze twee zaken tot de kern van haar belij den te maken dan is van haar een belangrijke bijdrage te verwachten ln de het huidige tijdsgewricht van het christendom ln Nederland Te fors Ten slotte een opmerkelijk geluld ln het weekblad van de vrijgemaakt- gereformeerden De reformatie. Prof. dr. J Douma. Wij hebben ln de loop van ons vrijge- maakt-kerkelijk leven veel forse woorden gesproken te forse woor den die als hun onhoudbaarheid evident wordt, ook gemakkelijk weer worden losgelaten, te gemakkelijk, zodat een goede zelfbeproeving uit blijft. Deze algemene uitspraak zal ik nader moeten toelichten. Laat ik eerst een voorbeeld geven Ergens ln ons land was er. al weer jaren geleden een A R -man die het de gemeente raad waarin hij zitting had voortreffe lijk deed. Maar hij werd door zijn partijgenoten aan de dijk gezet als te rechts Gelukkig waren er die dat niet namen. Zij lieten het er ook niet bij zitten, maar zorgden voor een lijst bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen waarop de A.R.-man boven aan prijkte. Niet alleen verontruste A.R.-mensen. maar ook GPV'ers wer den voor het idee gewonnen. Er kwam een gemeenschappelijke lijst om een geacht en politiek bekwaam man, die ln de gemeenteraad voor goede christelijke beginselen zich wil de Inzetten, weer in die raad te krij gen. Tot zegen voor de burgerlijke gemeente die hij reeds vele goede diensten bewezen had. Wat gebeurde hier nu in deze vorm van zgn. „inter kerkelijke samenwerking? Iets wat zo vaak gebeurt: zo lang we achter ons bureau zitten, of op congressen over de politieke samenwerking met de mensen die niet-vrijgemaakt zijn re deneren. zien we heel vaak alleen maar leeuwen en beren. Geen kerke lijk samengaan, dan ook geen politie ke samenwerking. Eerst op zondag ëén, dan pas op de maandag. Enzqg voorts. Forse uitspraken bij de vleet. Maar als we vlak bij ons huls met een situatie als hierboven geschetst ge confronteerd worden, handelen we soms heel spontaan. We doen wat onze hand vindt om te doen. In plaats van met leeuwen en beren te maken te hebben, staat er een man op de stoep die wij kennen en die ln onze omgeving respect afdwingt We besef fen dat. ook al is hij niet vrijgemaakt, hij nog wel een zegen voor de omge ving kan zijn. Zelf een man in de gemeenteraad krijgen van het GPV lukt niet. waarom dan geen man ge steund die politiek dicht bij ons staat en het verdient om herkozen te wor den? Wij hebben daarmee een ab stracte theorie verlaten die in haar absoluutheid onhoudbaar blijkt, en wij worden mild en menselijk. Soms met z'n allen. Soms merken we nau welijks dat we een standpunt gaan Innemen dat op gespannen voet móet staan met wat we als een „zo zegt de Here" allemaal tegen samenwerking ln het veld gebracht hebben. We ne men dan niet de tijd om tot zelfbe proeving te komen: waarom doe ik nu zo. terwijl ik gister en misschien mor gen weer de politieke samenwerking met niet-kerkleden afwees en afwijs? Moet ik toch niet, naast veel gerecht vaardigde vrees voor allerlei vormen van samenwerking, óók ruimte laten voor vormen van samenwerking die nuttig en nodig kunnen zijn? Moet ik niet genuanceerder spreken over sa menwerking dan ik gedaan heb? Vooral zijn opmerkingen over de echtscheiding grijpen direct in in de huidige Ierse politiek. Het verbod van echtscheiding is ln de Ierse grondwet opgenomen en al Jaren ls dit de pro testanten een doorn in het oog. Ook steeds meer katholieken verzetten zich ertegen. De paus heeft echter de Ieren opgeroepen een voorbeeld voor de wereld te blijven. Van geboortenregeling wil de paus evenmin iets weten: „Het huwelijk moet de mogelijkheid van het kind openhouden" en voor de Ierse moe ders en meisjes was het wezenlijker om kinderen voort te brengen dan om carrière te maken. Hoe goed de pauselijke oproep tot vrede afgelopen weekend ook ont vangen is, ook door vele protestanten en politici, zijn laatste toespraak ln het Westierse Limerick ls bij veel protestanten slecht gevallen en even zeer bij roomskatholieken die de Ier se kerk uit haar conservatief Isole ment willen halen. Op het vliegveld bedankte de paus de Ieren voor hun hartelijke ontvangst. Symposium Miskotte t.g.v. 19e lus- trum „Jahwe Nlssi" over de plaats van het oude testament ln de theolo gie van prof. dr. H. Miskotte, sprekers prof. dr. H. Berkhof en dr. H. H. Miskotte. vrijdag 19 oktober 14-17 uur. Lokhorstkerk, Pleterskerkstraat 1. Leiden. Inl. tel. 071-124381. Contactdag voor werkers met Open Deur/Goede Tijding m.m.v. Bart Robbers en prof. dr. J. Verkuyl. zaterdag 6 oktober 10-16 15 uur. Kerk en Wereld. Driebergen (tel. 03438-2241). Bezinningsdag voor christen-leer krachten over loon en beloning, spre ker drs. N. C. van Velzen, zaterdag 27 oktober. 10-16 uur. Zendlngsdlaco- nessenhuis, Amerongen. Aanm. tel. 03434-3444. Alleen nou en? Voor alleen wo nenden tot 35 Jaar. 20-21 oktober. Den Alerdlnck, Laag Zuthem (tel. 05290- 541). waarmee ze hun „levendig geloof ge manifesteerd hebben." Maar meer dan bij vorige bezoeken van de paus wordt kritiek gehoord. De Amerikaanse steden kreunen on der geldgebrek en criminaliteit. Som migen zeggen het onverteerbaar te vinden dat voor dit pauselijk gebeu ren kosten noch moeiten gespaard worden. Miljoenen dollars worden be steed voor godsdienstige gebeurte nissen waar de meerderheid van de bevolking niets mee te maken heeft, aldus de Amerikaanse critici. DE MOED-MENS EN DE VREDE Op 24 juni 1922 werd de buitengewoon begaafde minister van Buitenlandse Zaken van Duitsland, Walther Rathenau, op lafhartige wijze door politieke gangsters vermoord. Hoewel de politie hem ln die spannende dagen van laster en haat een bijzondere bewaking poogde te geven, ging hij ook die morgen alleen in een open auto naar zijn departement. Geheel overeenkomstig wat hij eerder geschreven had in het blad „Zukunft". Het artikel heette „Von Schwachheit, Furcht un Zweck". Daarin noemde hij angst en moed de diepste drijfveren van het menselijk karakter. Angst en zorg onderdrukken de spontane gevoelens en benemen de mens zijn zelfbewustzijn. De angst-mens benijdt de sterke om zijn kracht, zijn verstand groeit onevenredig uit boven de andere componenten van zijn karakter. Het altijd uit zijn op eigen veiligheid geeft nooit rust. Er ontstaan altijd nieuwe begeerten en men is nooit tevreden. Tegenover de angstmens staat de mens van de moed. Bij hem krijgen de gevoelens vrijheid om er te zijn en zich te manifesteren. Dat geeft zelfvertrouwen en vreugde. Moed en altruïstisch handelen horen bijeen. Deze gezichtspunten hebben te maken met de keer ln zijn leven. Vanaf dat ogenblik gaat hij zich wijden aan de publieke zaak. ook al wordt hem dat als Jood niet in dank afgenomen. Zijn laatste tocht, in de open, langzaam rijdende auto naar zijn werk was het sluitstuk op de levenshouding van een moedig mens. In deze vredesweek denk Je meteen aan de houding van staten en volken. Hoeveel angst-staten zijn er niet. De nationale veiligheid is er een ideologie, meer dan een Ideologie: een geloof. In naam van die nationale veiligheid mag alles. Heeft niemand meer iets in te brengen. Verdwijnen mensen. Oorlog komt voort uit angst De weg naar vrede is een weg van moed, en van vertrouwen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Okkenbroek: (part-ti me): D. G. Postuma kand. te Gronin gen; te Baam: J. Wieman te Vlaardin gen; te Vlaar dingen: C. D. Kousema ker te Zwijndrecht. Aangenomen naar Oisterwijk c.a.: J. A. v. Boven te Groenlo; naar Laren (pastorale verzorging verpleegkliniek De Stichtse Hof): mevr. E. Bakker, kand. te Hoevelaken GEREF. KERKEN Beroepen te Uithuizen: G. H. ter Maat te Andel (NB). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Kralingscheveer-Krim- pen a.d. IJssel: J. H. Ulehake te Leeu- warden-Huizum. Bedankt voor Katwijk en Valken burg (ZH): H. M. Smit te Zaamslag. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda: G. C. den Hertog te Kornhorn; te Arnhem: A. Dinge- manse, kand. te Utrecht; te Ermelo: D. Quant, kand. te Ede; te Rotter dam-West: J. P. Bolten kand. te Zeist; te Enschede-West: H. v.d. Schaaf te Dordrecht-Zuid. Bedankt voor Oud-Beljerland: H. de Graaf te 's-Gravenzande; voor Toron to (Can.): A. v.d. Weerd te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Groningen: A. Moerker ken te Nieuw-Beljerland. Bedankt voor Oud-Beljerland: D. Hakkenberg te Llsse: voor Nieuwerkerk (Zld): B. Reinders te Hardinxveld-Giessen- dam. DOOPS. BROEDERSCHAP Beroepen te Haarlem; mevr. C. E. Offerhaus, geestelijk verzorgster RiJspsychiatrische inrichting te Eindhoven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het be stuur van de faculteit der god geleerdheid van de Universi teit van Amsterdam heeft het synodemoderamen van de Nederlandse hervormde kerk het voorstel gedaan, geza menlijk te komen tot een voordracht in de vacature- Strijd. Tot deze ongebruikelijke stap gaf de faculteitsraad aan het faculteitsbe stuur opdracht ln een besloten verga dering op 21 september. De vacature- Strijd bestaat nu al drie Jaar en er ls geen enkele kijk op, dat de wederzijd se commissies (de benoemingscom missie van de faculteit en de commis sie TWO van de hervormde kerk) het eens worden over een voordracht Ge lijk bekend is de patstelling tussen de beide commissies ontstaan, nadat de commissie TWO haar „onaanvaard baar" uitsprak over de belde kandi daten van de commissie van de facul teit. dr O. H. ter Schegget en dr N. T. Bakker, zonder dat de commissie TWO volgens de andere commissie deze afwijzing voldoende argumen teerde. De faculteitsraad heeft zijn benoe mingscommissie gevraagd, het facul teitsbestuur van advies te dienen, mocht het inderdaad komen tot rechtstreekse besprekingen met het synodemoderamen om tot een oplos sing van deze slepende vacature te komen. Het faculteitsbestuur heeft het syno demoderamen ook voorgesteld, dat er een commissie van wijzen komt, die een herziening van de bestaande gedragslijn inzake de benoeming van hervormde kerkelijke hoogleraren aan de universiteit van Amsterdam moet voorbereiden. Hasselaar De kans wordt vrij groot geacht, dat synodemoderamen en faculteitsbe stuur het in hun rechtstreekse be sprekingen nu vrij snel eens zullen worden over een benoeming van prof. dr. J. M. Hasselaar, die thans als hoogleraar vanwege de hervormde kerk dogmatiek doceert aan de uni versiteit in Utrecht. Prof. Hasselaar is 62 Jaar. Zijn benoe ming in Amsterdam zou meer het karakter hebben van een „overgangs paus". Toen zijn naam ln een eerder stadium genoemd werd. kwam er on der Utrechtse theologle-studenten een actie op gang. omdat men van zijn vertrek een „verrechtslng" van de Utrechtse theologische faculteit vreesde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2