De barmhartigheid van particulier initiatief 49.- PvdA tegen bouw elektrische centrale reactor in Argentinië Aan alle gasverbruikers energiebedrijf 10.-Voordeel aktieve agent(e) Duitsland bouwt weer Rechtzetting 'commentaar' Eerste CAO voor kruiswerk rond Prinses Margriet heeft lichte hersenschudding Andere samenstelling Jaarrekening blijft gelijk Niet merkbaar in gebruik gemeentelijk 's-gravenhage Trouw DINSDAG 2 OKTOBER 1979 TROUWKWARTET H 12 door Bram Pol» „Maar toen mijn tante en ik 's avonds om negen uur voor de hoofdingang van de werkinrichting stonden en het haar opviel dat het overal donker was, lachten we niet meer. De directeur we moesten hem vader noemen deed zelf open. HIJ verzocht tante, zonder haar te groeten, even mee te komen naar zijn kantoor. Ik moest ook mee. Koud en streng werden wij beiden ernstig vermaand. Ik vooral was de zondaar, want ik wist heel goed. zei hij. dat ik 's a- vonds om acht uur thuis moest zijn. £n dan moest tante nog iets weten. Ik was nogal opstandig van aard en ook niet dankbaar genoeg voor het vele werk dat voor mij werd gedaan.' De blinde schrijver Johan van der Berg verhaalt over de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden aan de Van der Duinstraat in Rotterdam in •ijn boek „Blinden mensen als ieder een". Op indringende manier wordt voorgesteld hoe de afhankelijker werden geknecht en gedevalueerd tot paradepaard!es van een handvol ba ronessen en rijkaards, die een deel van hun fortuin aan de liefdadigheid wijdden. Het zijn de prille voortekenen van wat men ooit het welzijnswerk zou gaan noemen De liefdadigheid van een groepje mensen die meestal 's zondags In een kerkbank zaten. Driekwart eeuw later zou het een slag worden wie de touwtjes in handen kreeg. Die dames en heren zitten er dan nog wel. maar de Inrichting drijft niet meer op hun kapitaal De over heid is geldschieter Aan deze parti culieren danken de patiënten of cliën ten niets meer dan dat zij ooit het initiatief hebben genomen om zo'n instelling van de grond te krijgen. We hebben te maken gekregen met de „gesubsidieerde instelling". Men spreekt over de „kwartalre sector", de „dienstverlening", de „non-profit onderneming". Meer dan vijftiendui zend Instellingen, waarin meer dan een half miljoen mensen werken. Een log bolwerk, waarin moeilijk ver schuivingen zijn te bewerstelligen. Patiënt of bewoner Het gaat om ziekenhuizen, bejaar denhuizen. sportverenigingen, wo ningbouwverenigingen. club- en buurthuizen, begrafenisverenigingen, verpleeghuizen, bibliotheken, scholen. Dat er op zo'n breed terrein ook diep gaande problemen kunnen rijzen be greep men een paar Jaar geleden ook. Staatssecretaris Meijer van CRM maakte een „knelpuntennota". De mensen werden in hun nood bijge staan. maar ze bleven eenzaam. Je had nergens iets te zeggen. Als het de heren uitkwam verfden ze in het ver pleeghuis de muur tegenover Je bed gifgroen. Democratiseren zou oplossing bren gen. Personeel en gebruiker moesten inspraak krijgen. De hoogleraren Van der Burg en Schuyt kregen de op dracht het hele welzijnsterrein eens onder de loep te nemen en te kijken wat er vóOr en tégen democratisering was. Het rapport kwam twee Jaar geleden. Het was duidelijk, wat er allemaal aan de hand was. Vorig Jaar kwam de huidige regering met een voorlopig standpunt ten aanzien van het rapport-Van der Burg. Het kabi net nam een en ander over, maar durfde niet te hard van stapel te lopen en zei dat er nog wat moest worden bestudeerd Een stuurgroep zou daarin bij moeten staan. Onlangs sprak de Kamercommissie voor CRM over het voorlopige rege ringsstandpunt. In alle toespraken was het belang van de democratise ring terug te vinden. Links gepasseerd Mevrouw Kappeyne van de Coppello kwam met een motie, waarin ge vraagd werd wetgeving te maken, die personeel en vrijwilligers het recht en de plicht geven om zich uit eigen kring in het bestuur te doen vertegen woordigen. De PvdA werd, zoals het bij ingewijden heet. razendsnel links gepasseerd. Maar steun van de PvdA en D'6« kreeg de motie wel. Alleen CDA'er Deetman had bezwaren: „Als Je aan het bestuur van een Inrichting komt. dan kom Je aan het gezicht van zo'n Instelling." zei hij. „Als overheid moet Je met Je handen van het be stuur afblijven." Daags daarna bleek er verwarring zijn Maar dat standpunt is wel buitengewoon Interessant, want het particulier Initiatief stoelt goeddeels op geloofsovertuigingen. De heer L. Mos is een CDA'er „ln het veld". HIJ zit in talrijke besturen van Instellingen, die de naam particulier initiatief dragen. Hij is ook adviseur van verzorgingshuizen. „Dat particu lier Initiatief is niet zo nauwgezet aan een gezicht gebonden. Dat kan ook niet, als Je bedenkt dat ouderen die ln gereformeerde huizen zitten voor tachtig procent niet gereformeerd zijn. Het is ook niet de taak van deze hulzen boven ieders deur een kruisje te hangen of bewoners te verplichten aan bijbellezing te doen. Die huizen die zich onderscheiden doordat ze uit particulier initiatief geboren zijn, die nen forten van barmhartigheid te zijn. Dat Is hun identiteit. In ver pleeghuizen is die Identiteit belang rijk, omdat er kwetsbare mensen lig gen. mensen die stervensbegeleiding behoeven. Barmhartigheid wil dan zeggen dat, als de patiënt islamiet is. Je een Islamitisch geestelijke voor hem zoekt." Mos onderschrijft de stelling dat Je het bestuur ook uit gebruikers, perso neel en uit de maatschappij moet samenstellen. „Maar nooit moet daar het personeel zelf in zitten." Hij geeft het voorbeeld van een hoofd techni sche dienst die in het bestuur de directeur-geneesheer een veeg uit de pan geeft. De man wordt daarna ver malen door de hiërarchische verhou-. dingen binnen het huls. Bovendien zou hij ln moeilijkheden worden ge bracht als het bestuur eens moet ver gaderen over de salariëring van pak weg het hoofd van de technische' dienst. Mos zou het beter vinden wan neer het personeel zich van buitenaf zou laten vertegenwoordigen ln een bestuur, maar iets anders is de con trole op besturen. Cynisch „Ik zeg het met pijn in m'n hart, maar confessionele huizen zijn vaak bol werken van willekeur en het bestuur werkt vaak zonder enige controle. Je kunt er vertrouwen in hebben, maar daar ben ik cynisch in. Vertrouwen is mooi, controle ls beter. Je zou een stichtings-raad moeten vormen uit de achterban. Uit de kerk, het personeel, de gebruikers en de burgerij. Die raad moet het beleid van directie en be stuur volgen. Hij moet instemmen met Jaarverslagen etc. Het liefst zou ik dan de vertegenwoordiging van de burgerij uit de wijk zien, waarin de instelling ligt". Hebt u zoveel vertrouwen in het par ticulier initiatief? „Je hebt geen keus. Er zijn instellin gen met enghartigheid. Maar op slechte huizen kun je je wetgeving niet gaan afstemmen. Je moet je door beginselen laten leiden en niet door uitspattingen van intolerantie. Op grond van de wetgeving kun je dat veroordelen, maar je moet de wet er niet op inrichten. De democratisering is een kwestie van leren schrijven. Schoonschrijven, dat komt later wel." Het Kamerlid Van Zeil (CDA) heeft in het verleden veel te maken gehad met democratisering en heeft dat nog, maar dan in het bedrijfsleven en ook als vakbondsbestuurder. „Als je arbeid levert, dan geeft dat de wer kers tegelijk recht op medezeggen schap. Dus ook in die gesubsidieerde instellingen. We hebben daar onder nemingsraden voor. In een inrichting als laten we zeggen een verpleeghuis moet ook iemand van het personeel in het bestuur. Maar dan liever met hetzelfde uitgangspunt als in het be drijfsleven bij de structuurvennoot schappen. dus een vertegenwoordiger van het personeel van buitenaf. In bedrijven zijn dat vaak oud-vak- bondsbestuurders, oud-burgemees ters of politici die een commissariaat hebben. Het „uit eigen kring" in de motie van mevrouw Kappeyne is i daarom moeilijk verteerbaar." „Wat is er fout aan het particulier initiatief?" vraagt Van Zeil zich af. „De hele samenleving is erop ge bouwd. Het geeft vorm aan de hele samenleving. Een diversiteit van mo gelijkheden." Maar alles wordt bekostigd uit alge mene middelen en dan is het toch merkwaardig dat een groepje mensen op grond van geloof of levensovertui ging bepaalt wat er in zo'n huis moet gebeuren? „Nou. dat kan een manier van redene ren zijn. Als in het bedrijfsleven wordt geroepen dat geld niet datgene is, dat bepaalt wie er de macht heeft dan sta ik daarachter. Ook waar de directeur de geldschieter is, heeft het personeel recht op inspraak. Maar dan moet je ook consequent zijn en zeggen dat als het geld uit de algeme ne middelen komt. het ook niet a priori zo is dat de publieke opinie het voor het zeggen heeft." Zowel de CDA'er-uit-de-praktijk Mos als de politicus Van Zeil vindt dat personeel inspraak in het bestuur moet hebben. De één ziet het liefst een stichtingsraad. Van Zeil ziet het personeel het lieftst vertegenwoor digd door een vertrouwensman van buiten. Wat die motie Kappeyne betreft is het dus eigenlijk zo dat niemand principieel tegen zeggenschap van het personeel binnen het bestuur van een instelling is, de heer Deetman niet meegerekend. Ook minister Gar deniers valt daar niet over. Het wring punt zit hem in dat „uit eigen kring". Het is de vraag of de PvdA bij nader inzien aan die beperking wil en daar mee van vertegenwoordigingen van buitenaf, zoals Van Zeil die schetst, wil afzien. Daarentegen zal juist de WD de eigen kring niet graag willen laten schieten. Volgens mevrouw Gardeniers is men daar bang dat de vakbond zich werkelijk met alles gaat bemoeien. GEB-personeel boos op Dordtse wethouder BUENOS AIRES (AP) West-Duits- Het contract voor de bouw van de Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Het personeel van het Dordtse energiebe drijf ls woedend op de PvdA-wethouder P. Janse van energie zaken. Hij staat huiverig tegenover het plan van de Vereni ging van samenwerkende elektriciteitsproducenten om in Dordrecht een met kolen gestookte centrale van 600 mega watt te bouwen. Het personeel verwijt Janse dat hij zich daarbij weinig aantrekt van sociale belangen. „Als een particuliere ondernemer zijn personeel zo voorbij zou zien als deze wethouder ons. dan zou de man te recht aan de schandpaal worden ge nageld." zegt de medezeggenschaps commissie van het energiebedrijf. „Het is te danken aan de binnen het OEB heersende discipline dat nog niet op de rode knop ls gedrukt ore de zwijgende meerderheid te laten erva ren hoe belangrijk de taak van de werkers in de energievoorziening is." Het GEB-personeel verwijt de wet houder in de eerste plaats dat hij, noch de PvdA-fractie, de moeite heeft genomen met het personeel te over leggen over de voor- en nadelen van een mammoetcentrale. Het gemeen tebestuur staat gereserveerd tegen over dit plan en heeft de dlrecUe van het energiebedrijf opdracht gegeven een uitvoerig onderzoek ln te stellen In ons commentaar van zaterdag „Oeforceerd" over het einde van de staking bij Shell is door een techni sche fout het laatste deel van de beschouwing (ln een deel van de edi ties) de mist Ingegaan. Aan het slot werd de vraag opgewor pen of niet de Shell-dlrecUe met haar optreden de spelregels voor onze ar beidsverhoudingen grondig zou kun nen veranderen, waardoor het ar beidsklimaat er de komende Jaren aanzienlijk grimmiger op wordt „BIJ dit alles zou men bijna vergeten dat het bij deze staking ging en nog steeds gaat om het bespreekbaar ma ken van de Invoering van de vijfploe gendienst. Zo langzamerhand zal dui delijk geworden zijn. dat de werkge vers dit punt niet langer kunnen en mogen blokkeren. De invoering van zo'n rooster maakt het zware en vaak afmattende werk ln een continu dienst aangenamer en bovendien (af hankelijk van de mate waarin de in voering gepaard gaat met verkorting van de werkweek) schept het nieuwe werkgelegenheid Het is onzin om te stellen, dat hier mee onze economie onderuit wordt gehaald De vijfploegendient kan im mers geleidelijk worden Ingevoerd en ln bedrijven, die het niet betalen kun nen. zouden de werknemers een loon- offer kunnen brengen Het VNO doet ei daarom verstandig aan niet alleen een uitspraak te doen over het Shell- Incldent. maar ook om de vijfploe gendient op centraal niveau zo gauw mogelijk ter discussie te stellen." te oriënteren over de gevolgen voor de werkgelegenheid van het al dan niet verwezenlijken van het plan. In de Dordtse gemeenteraad is er een linkse meerderheid. Emotioneel naar de te verwachten milieuveront reiniging en horizon vervulling. De nieuwe centrale vergt een investe ring van een miljard. Zij moet ln de plaats komen van de huidige, ln 1984 afgeschreven en dan te ontmantelen Installaties. Ook de ln de nabijheid van Dordrecht liggende gemeenten met name die ln de Alblasserwaard volgen de ontwikkeling nauwgezet. Inmiddels heeft de afdeling Dordrecht van de PvdA zich tegen de bouw van de centrale uitgesproken. De medezeggenschapscommissie voorziet grote moeilijkheden. ZIJ he kelt het feit dat geen enkel onderzoek ls Ingesteld naar de gegrondheid van de bezwaren die de PvdA tot afwij zing van het plan hebben gebracht. Men vindt de houding van de PvdA en de wethouder ln schrille tegenstel ling staan tot die van de fracties van het CDA en de WD ln de gemeente raad, die op eigen initiatief contact hebben gezocht met de vertegen woordiging van het personeel om zich UTRECHT (ANP) De Nationale Kruisverenigingen en de werknemersorganisaties ln het Kruis werk hebben gisteren de eerste CAO voor het kruiswerk en de tbc-bestrij- ding ondertekend. De CAO waar ruim elfduizend medewerkers onder vallen, heeft een looptijd van 1 okto ber van dit Jaar tot 1 mei 1981 Aanvankelijk was het de bedoeling dat de CAO op 1 september van kracht zou worden, maar knelpunten bij de financiering beletten dat toen. Volgens twee van de betrokken bon den (ABVA en KABO) zijn die knel punten inmiddels ln overleg met het ministerie van volksgezondheid op gelost Wel kunnen enkele onderde len van de CAO nog niet worden uitgevoerd ten gevolge van de zoge naamde 1 Juli-noodwet Hierdoor wordt een verbetering van arbeidsvoorwaarden ln de kwartalre (nlet-commerclële dienstverlening) sector tegengehouden voor de rest van dit Jaar. Bovendien zijn de sala rissen ln deze sector per 1 Juli met 0.3 tot 0.7 percent gekort De CAO bevat onder meer een over- werkregeling voor wijkverpleegkun digen en een toeslagregeling voor on regelmatige diensten Er is ook een wachtgeldregeling ln opgenomen. Verder ls overeengekomen dat het salaris van verpleegkundigen met een diploma hoger beroepsonderwijs wordt opgetrokken tot dat van de wijkverpleegkundigen. Het GEB-personeel vindt dit een op basis van veronderstellingen en emo tionele reacties genomen besluit Veel rauwer op het dak is het geval len, dat de wethouder van energieza ken heeft meegeholpen het stand punt van zijn partij te formuleren. Dat wil volgens het personeel zeggen dat hij buiten het college van B en W om, onafhankelijk van de uitkomst van het door het college bevolen on derzoek, en zonder er blijk van te geven dat de werkgelegenheid van 450 mensen hem ter harte gaat alvast maar heeft besloten dat de nieuwe centrale er niet moet komen. Dat wil overigens wel zeggen dat zij ergens anders wordt gebouwd. land heeft zijn positie in Latijns- Amerika op het gebied van kernener gie belangrijk versterkt door een nieuw contract voor een kernreactor ln Argentinië. Het Weatduitse bedrijf Kraftwerk Union kreeg gisteren de bouw gegund van de reactor Atucha II, die een vermogen zal hebben van 650.000 megawatt. In het land is al een kernreactor van Westduitse fabrikaat in bedrijf, ter wijl aan een andere installatie wordt gebouwd door een Canadese firma. atucha Il-reactor verzekert Kraft werk Union vrijwel ook van contrac ten voor de bouw van drie andere kernreactoren van een zelfde ver mogen. Admiraal Carlos Castro Madero, pre sident van de Argentijnse nationale commissie vooc atoomenergie, ver klaarde dat de toekenning van de contracten niet slechts betrekking heeft op „een opzichzelfstaand pro ject, maar de nucleaire toekomst van het land op de juiste weg zal zetten." DEN HAAG (ANP) Prinses Mar griet heeft een lichte hersenschud ding. Zij is in huis gevallen en heeft daarbij haar hoofd gestoten. Zij zal enkele dagen rust moeten houden, waarschijnlijk tot eind van deze week. De prinses zal daardoor van daag niet aanwezig zijn bij de ope ning van een revalidatiecentrum in Eindhoven. Op dinsdag 9 oktober zou zij een bezoek brengen aan Den Hel der; het was gisteren nog onzeker of dat bezoek kan doorgaan. Met ingang van 1 oktober 1979 wordt een toeslag van iets meer dan 1% berekend op de prijs van het aardgas. Vanaf die datum wordt het Groningse gas, dat het Energiebedrijf tot nu toe leverde, vermengd met aardgas van andere velden. Dit gemengde gas geeft 1 a 1 '/2% meer warmte af en is daarom ook iets duurder. Het gemengde gas is zuiniger in gebruik; voor de zelfde hoeveelheid warmte heeft u daarom minder gas nodig. Hierdoor heeft de toeslag uiteindelijk geen invloed op uw jaar rekening. De nieuwe samenstelling van het 'gas is niet merkbaar in het gebruik - kook- en baktijden blijven gelijk - en heeft ook geen invloed op het functioneren van uw gastoestellen. Sterk nylon regenpak. Ideaal flets-, vis-, kampeer-of watersportpak. Prima ventilatie in de rug. Blauw of oranje Mt 140-176 Van 59.voor Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden Na ruim 30 jaar gaat onze agent van SCHEVENINGEN afscheid van ons nemen. Wij zoeken, ter ver-vanging van hem een die leiding wilt geven aan een aantal bezorgers, zodat onze abonnees da gelijks het Ochtendblad TROUW be zorgd krijgen. De werkzaamheden hieraan ver bonden zijn: de kranten voor de bezorgers uit tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be zorgers; nabezorging van gemelde klachten; het bijhouden van een eenvoudig kaartsysteem. Men dient in het bezit te zijn van een telefoonaansluiting. Wij stellen daar tegenover een aan trekkelijke bijverdienste. Voor nadere inlichtingen kan men ons kantoor te Den Haag, Parkstraat 22 bellen te bereiken onder nummer 070-469445, na 19.00 uur 070- 630229 hoortoestéilen Breestraat 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) Deze krant verhuist met u mee als u op tijd een kaartje stuurt met de datum èn het nieuwe adres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12