VS en Eiisland zoeken uitweg voor Cuba-crisis Kiesuwkado Paus: moord is altijd moord Hulp in Cambodja 'smerige campagne' Feyenoord vernedert Ajax Castro noemt Carter 'immoreel' JUIST NU! In deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER Vietnamese kritiek op westen Vijf doden bij brand op boot 81% LENING 1878 PER 1885/1888 'Omzetten van winst in werk is geen taak van regering' ,:*W Jongen dood na vechtpartij Molukse gewezen KNIL-militairen krijgen uitkering Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: 7/OC/1V Trouw 37STE JAARGANG NR 10964 - MAANDAG 1 OKTOBER 1979 Droog en zonnig, maar in de westelijke provincies ook enkele wolkenvelden. Middagtemperaturen omstreeks zeventien graden. Meest matige wind uit oost tot zuidoost, windkracht 4. Morgen en overmorgen: in de nacht en ochtend kans op mist Overigens zonnig met middagtemperaturen van ongeveer negentien graden Morgen zon op: 6.41 onder 18.17 Maan op: 16 48 onder: 1.59 LOSSE NUMMERS 60 CENT WASHINGTON, HAVANA (AFP, AP, Reuter) Kort voor president Carter het Amerikaanse volk via de televisie gaat toespreken over de Russische troepen op Cuba, is de Russische ambassadeur in Washington onaangekondigd bij minister Vance verschenen voor een laatste poging de meningsverschillen uit de weg te ruimen. Maar of dit lukt, was vannacht nog zeer onzeker. DUBLIN (AP/Reuter) „Moord is moord en het doet er niet toe voor wat voor doel". Dit heeft de paus gisteren gezegd in een harde ver oordeling van geweld in Ierland. HIJ deed de uitspraak tijdens zijn bezoek aan Ierlands bekendste be devaartsoord in The Bogs in de County Mayo. De oproep ontving meteen instemming van katholie ke en protestante leiders. De paus noemde het conflict in Noord-Ierland „deze grote wond die ons volk pijnigt" en hij riep de maagd Maria aan om de wond te helen. „Moeder, bescherm ons al lien en in het bijzonder de jeugd van Ierland tegen de overmacht van vijandschap en haat", zei de paus. De IRA ontkende van plan te zijn een wapenstilstand uit te roepen. De reis naar Ierland is de laatste pauselijke reis van dit jaar. De aangekondigde reis naar de Phi- lippijnen zal later plaats hebben Volgens geruchten zou de paus overwegen in 1983 naar ons land te komen, maar hiervan was geen bevestiging. Volgend Jaar zou de paus ook naar Japan willen. Van de kosten van het pauselijk bezoek aan Ierland (2,2 miljoen pond) ontbreekt nog 400.000 pond, maar de kerk verwacht dit geld nog binnen te krijgen. Voor heel wat gelovigen is het bezoek extra kostbaar, want er waren zeer veel meldingen van zakkenrollerij. Honderden waardevolle spullen bleken te zijn ontvreemd. Bij de foto: Op het vliegveld van Dublin gaf paus Johannes Paulus een jeugdige bezoekster een spe ciale begroeting. Meer over het bezoek van de paus op pagina twee. BANGKOK (Reuter, AP, ANP) Vietnam heeft het westen gisteren beschuldigd van een „smerige campagne" tegen Cambodja. De hulpprogramma's voor de in grote nood verke rende bevolking zouden niet meer zijn dan een „dekmantel voor agressie". Nederland vindt het onaanvaardbaar dat hulpgoederen voor de Cambodjaanse bevolking alleen via de door Vietnam gesteunde autoriteiten in Phnom Penh worden verspreid. onmiddellijk hulp worden verleend". Amerika neemt de zaak zeer ernstig op. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft er zijn reis naar Panama voor afgezegd. Zaterdag bracht een inderhaast gevormde raad van wijzen advies uit aan Carter. Naar verluidt hebben ze aanbevolen geen militaire acties te ondernemen. Het overleg tussen ambassadeur Do- brynin en minister Vance was het eerste contact op hoog niveau sinds de mislukte besprekingen van Vance met zijn Russische collega Gromyko, vorige week in New York. Gromyko hield vol dat de Russische brigade op Cuba volgens de Amerikanen twee tot drieduizend man sterk en uitge rust met veertig tanks, artillerie en pantservoertuigen al sinds de ra- kettencrisls van 1962 op Cuba ls gele gerd, met medeweten van vroegere Amerikaanse regeringen. In Washington werd dit weekeinde druk gespeculeerd wat Carter van plan ls. Als een waarschijnlijkheid werd geopperd dat hij de sterkte van de Amerikaanse vloot in het Cari- bisch gebied opvoert en mogelijk ook de troepen in de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba versterkt. Castro Vooruitlopend op Carters toespraak van vanavond heeft de Cubaanse presdient Fidel Castro dit weekeinde de Amerikaanse president „immoreel en oneerlijk" genoemd. Is bekrachtlg- ging van het tweede SALT-akkoord de onderwerping van Cuba waard, vroeg Castro aan de opgetrommelde Amerikaanse journalisten. HIJ ver wees daarmee naar de houding van een aantal senatoren, die hebben ge zegd dat zij 8ALT-n slechts willen bekrachtigen als de Sowjet-Unie toe geeft In de kwestie-Cuba. Volgens Castro ls er sprake van een „kunstmatige" crisis. De brigade die de Amerikanen zien is niets anders dan militair opleidingscentrum num mer 12, ingericht op grond van de akkoorden van oktober 1962 tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, aldus Castro. Alle Amerikaanse presidenten sedert 1962 hebben hier van geweten, dus waarom haalt Car ter deze zaak nu „uit de archiefkast", zei Castro op verwijtende toon. sche „gevechtstroepen" had onthuld. „Afgezien van een groep militairen die sinds vijftien jaar of langer de Cubaanse strijdkrachten adviseert, kunnen wij vaststellen dat er geen andere troepen van dit land aanwezig zijn," zei hij destijds. Maar toen Ame rikaanse volksvertegenwoordigers zich op grond van de Russische „drei ging" minder bereid toonden de ver dragen met de Sowjet-Unie over be perking van de strategische kernbe wapening te bekrachtigen, ging Car ter de hele affaire steeds serieuzer nemen. Zaterdag wees ex-minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger erop, dat het toenemend aantal onge regeldheden in de wereld waar de Sowjet-Unie achter zit, leidt naar „een grootscheepse crisis" voor de Verenigde Staten. „Het wordt tijd deze ontwikkeling te kerenan ders ls een of andere crisis op grote schaal onvermijdelijk," aldus de ex- minister. Kissingers partijgenoot Jacob Javits maar wel een „liberaal" in de Re publikeinse partij verweet Carter juist veel te sterk te reageren op de Russische aanwezigheid op Cuba. Hij zei gisteren te hopen dat Carter het conflict vanavond tot rustiger pro porties terugbrengt. Fidel Castro Merkwaardig genoeg is dit vrijwel hetzelfde standpunt dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Vance Innam kort nadat senator Church de aanwezigheid van Russi- Enkele restanten van de uitgebrande tjalk. VOLENDAM (ANP) Bij een bin nenbrand op een tjalk zijn in Volen- dam in de nacht van zaterdag op ADVERTENTIE Minister Van der Klaauw van buiten landse zaken heeft dit gezegd tegen de Vietnamese ambassadeur in Ne derland, die evenals Van der Klaauw de algemene vergadering van de Ver enigde Naties In New York bijwoont. Het bewind in Phnom Penh wil wel samenwerken met het internationale Rode Kruis en het Unicef-kinder- fonds om honger en ziekte te bestrij den in Cambodja, maar vindt dat de hulpverlening via de officiële rege ringskanalen moet verlopen en niet direct via deze internationale organi saties. Phnom Penh en de hulporganisaties waren overeengekomen dat hun hulpacties „geen inmenging zullen in houden in de interne aangelegenhe den van Cambodja". Dit houdt in feite in dat alle aanhangers van het vorige bewind van Pol Pot van hulp verstoken blijven. Minister Van der Klaauw vindt dit onaanvaardbaar: Internationale organisaties als het Rode Kruis moeten er op toezien dat de hulp eerlijk wordt verdeeld. 8prekend voor de algemene vergade ring wilde de Nederlandse minister niet ingaan op de politieke situatie in Cambodja. Hij zei dat in Cambodja „een heel volk dreigt te verdwijnen. Ik wil hier niet op de politieke situa tie ingaan. Ongeacht bij wie de macht of het gezag berust, er moet De voormalige Cambodjaanse leider prins Norodom Sihanoek schat dat „over een jaar in Cambodja nog maar een miljoen van de Khmers van Pol Pot leven, met één voet in het graf, omdat ze geen voedsel, medicijnen en medicamenten hebben". STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 2 oktober a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs Van- een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Andries- sen van financiën vindt dat~het be drijfsleven zelf het initiatief moet ne men tot maatregelen die leiden tot meer werkgelegenheid. Het omzetten van winst in werk is een zaak van werkgevers en werknemers en niet van de regering. Ook de VAD (vermo- gensaanwasdeling) ziet de bewinds man nauwelijks als een middel daar toe. De minister zei dit gisteren voor de AVRO-microfoon. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax maakt na de topper tegen Feyenoord de zoveel ste crisis in dit voetbalseizoen door. De Amsterdammers verloren in de Rotterdamse Kuip met 4-0 van Fey enoord. dat even leek op het Ajax van vroeger. Opvallend was de bru taliteit van de Rotterdamse ploeg en ook de twee doelpunten van Jan Peters, vorige week tegen Excelsior nog op de reservebank, kwamen voor velen als een verrassing. Feyenoord, dat na 35 competitie wedstrijden nog altijd ongeslagen is. heeft de leiding in de eredivisie van Ajax overgenomen. De Rotter dammers hebben dertien punten, één meer dan PSV, AZ"67 en Ajax. PSV miste in Tilburg de kans om op gelijke voet te komen met Feyen oord. De Eindhovenaren kwamen bij buur Willem II niet verder dan een 1-1 gelijkspel, wat met het oog op de komende Europa-Cup wed strijd tegen het Spaanse Gljon niet als geruststellend gezien mag wor den. FC Twente won zaterdag de thuiswedstrijd tegen Sparta met 2- 0. Het was het eerste duel van FC Twente onder leiding van Hennie Hollink, die gisteren ook nog een gaatje vrij zag om zijn oude club Heracles in de ontmoeting tegen 8C Veendam te begeleiden. In de eerste divisie veroverde De Graafschap verrassend de eerste Jan Peters juicht na alweer een Feyenoorddoelpunt. I periodetiteL Volendam, dat het meeste kans op dit kampioenschap had. ging met 2-1 ten onder tegen Wageningen. Ook FC VW was kan didaat voor de titel, maar Cambuur zette met 6-1 een forse streep door de Limburgse rekening. De Graaf schap won moeizaam (1-0) van FC Vlaardingen, maar werd wel de eer ste periode-kampioen. Joop Zoetemelk beleefde een suc cesvol weekeinde en schreef de Gro te Herfstprijs op zijn naam. Veel hulp kreeg hij hierbij overigens van de renners van de stal van Peter Post. Zoetemelk kreeg alle vrijheid bij het ontsnappen in de laatste fase van de strijd en aanvallen van Post-renners had hij niet te duchten. PAGINA 2: Geloof overdragen zonder kramphouding Minister Scholten In debat tijdens Vredesweek PAGINA 3: D'66: Atoomwapens noodzakelijk kwaad PAGINA 4: KUNST: Kijken naar Ubu - Oudbakken pianoconcert Gezapige Don Juan - Films uit 13 landen Boeiend slot Orgelmaand PAGINA 5: Hoessein heeft geen haast PAGINA 6: Interview met winnaar van Gouden Penseel PAGINA 7: Uitgeverij Kok jubileert bescheiden PAGINA VARIA: Mode, strips, feuilleton, rtv- programma's en het weer HAARLEM (ANP) De achttienjari ge Maarten Scheelings uit Haarlem ls gisteren dood in zijn woning aange troffen nadat hij zaterdag betrokken was geweest bij een vechtpartij tus sen twee groepen Jongeren in die stad. De politie van Haarlem heeft gisteren een 22-jarige man uit die plaats aangehouden, op verdenking van zware mishandeling de dood als gevolg hebbend. De vechtpartij ontstond als gevolg van een woordenwisseling na het ver laten van een bar aan de Botermarkt in de binnenstad. Uit het voorlopig onderzoek ls gebleken dat de ver dachte twee Jongens mishandeld heeft. Het slachtoffer is na afloop van de vechtpartij naar huis gelopen. zondag vijf mannen om het leven gekomen. Zeven anderen, die evenals het vijftal deelname aan een zeil- weekeinde op het IJsselmeer, wisten zich bijtijds te redden. De slachtoffers zijn F. C. van der Kolf (21) en D. J. P. Plücker (24) uit Rotter dam, M. P. de Boele (28), J. van Dort (24) en J. R. Tunderman (24), allen uit Sclüedam. Op het moment dat de brand uitbrak sliepen de twaall zeilers. De slachtof fers zijn door verstikking om het le ven gekomen. De oorzaak van de brand is vooralsnog onbekend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ministerie van binnenlandse zaken verwacht dat on geveer negenhonderd Molukse gewe zen KNIL-militairen en hun weduwen In aanmerking komen voor een één malige uitkering. De uit te keren be dragen liggen tussen de 8000 en 37.000 gulden, waarbij loonbelasting en AOW/AWW-premie voor rekening van het Rijk komen. Aan de Tweede Kamer is het wets ontwerp aangeboden dat deze een malige uitkering regelt. De regeling geldt voor Molukse ex-KNIL-milltai- ren, die sinds 1951 in Nederland zijn en aan wie bij hun ontslag uit militai re dienst Indisch militair pensioen is toegekend. In dat Jaar nam Nederland de collec tieve verzorging op van deze naar ons land overgebrachte militairen en van af 1956 dienden zij In hun eigen on derhoud te voorzien. In 1964 werden de Molukse ex-KNIL-mllitairen ge lijkgesteld aan de Nederlandse. De nu voorgestelde eenmalige uitkering heeft betrekking op het gederfd pen sioen in de periode 1956-1964. aldus het ministerie van binnenlandse zaken. ADVERTENTIE federatie bouw en houtbonden ook voor uitvoerders, technisch en administratief personeel postbus 520 3440 AM Woerden Boctseersct (A) Boetsccrklci met verl in 3 kleuren en penseeltje Wordt zondennen ovenhurd. Authentiek Slavisch kleedje (C) met Irani'diermoiieT Als onderlegger of voor de sier. Schroevcdraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschnteve- draaier in een. Handgreepje met omslagmeehaniek. voor extra gemak. Lederen -y halslasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch boxendien. licht naturel leder met gexloehlen koordje. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee-. Postcode en plaats: Uw rtiultW:I Uw adres: Postcode en plaats: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17 kado naar keuze: QA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792. KMX) PA Amsterdam Ol' bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven!. Voor bezorginlormaiie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1