Produkt' voetbal is lechte verkoopwaar NBB blij met prijzengelden On-Cannes Grand Prix des Nations mensen in de sport Jarketingdag van KNVB is uitgesteld tot december u 3wee remises joor Timman Afrikaanse sportraad wil boycot Engeland Zege Grasshoppers Professionalisering badminton niet te rijmen met houding tot IOC BON CFO rots in de branding. JDAG 28 SEPTEMBER 1979 SPORT Tel iucT or Johan Woldendorp ^ÜSTERDAM Het „produkt" voetbal, zoals dat tegen- i^ordig heet, moet worden verkocht. Dat echter ls geen gpvoudige zaak, zolang tal van mensen in het objekt uitslui- id beschimmelde waar herkennen. Het mag een veeg teken rden genoemd, dat de in de nadagen van zijn carrière ^kerende Willem van Hanegem voor duizenden toeschou- rs extra op de tribunes van FC Utrecht en het nationale üiital moet zorgen. Het Nederlandse voetbal mist smaakma- rs, dat is duidelijk. Maar er is meer. Voetballers en hun ers staan er nauwelijks bij stil, dat gebrek aan werkelijk Blbte talenten gemakkelijk kan worden gecompenseerd met :etten, die de gang naar de voetbalvelden toch tot een pziertochtje maken. [Mar Ruud Krol zich als de exponent verstreken met het bijstellen van het de grootste gemene deler ont- rapport door het onderzoekbureau. Is >t door te stellen, dat de teruggang door het sectlebestuur niet gebruikt de toeschouwersaantallen te wij- om zelf verbeteringen aan het werk- valt aan de „negatieve houding stuk aan te brengen." J_5fe Persis. bondscoach Jan Het is natuurlijk irreëel om te ver- artkniis 20 verstandig om de hand wachten, dat de tweede competltie- ligen boezem te steken. Hij vindt: helft gezegend wordt met louter amu- ït produkt voetbal moet worden Sante gebeurtenissen. In de eerste jepakt en daarna beter verpakt, plaats bestaan er ook in speltech- ïk tegenwoordig de kranten lees, nisch opzicht grenzen aan de groei, schrik me om het hart. In alle choufoer: „De afgelopen Jaren heb- ikheid vraag ïk me dan af: .Waar pen we in Nederland een belangrijke "J we mee bezig.We moeten de achterstand ingehaald. Maar omdat Huid vooral bij onszelf zoeken. Het er aan de prestatieniveaus van men- aalde voetbal is te ingetogen en te sen en teams begrenzingen zijn, is het L fj, D,aar,°mis bet niet aannemelijk, dat de groei, die we ingrijk om bepaalde kaders open de laatste vijftien Jaar hebben meege- ireken. We moeten met bang zijn maakt, zich doorzet. We zullen er aan beweging op gang te brengen, die m0eten wennen, dat we langer met hetzelfde spelbeeld worden gecon- en de stroom inroeit." Zwartkruis, die in het recente leden schitterende theorieën heeft vouwd over de wijze, waarop het tb al eigenlijk moet worden ge- eld, zou een belangrijke inbreng inen hebben op de marketingdag, het bestuur betaald voetbal van "jKNVB in december denkt te orga- ®1eren. Oorspronkelijk zou de ver- fronteerd dan vroeger. Een stuk ver zadiging is onontkoombaar." Dat is een acceptabel uitgangspunt. Niemand kan tenslotte ijzer met han den breken. Wanneer de kwaliteit ontbreekt, is het onwezenlijk om goe de waar te verlangen. Toch kent het Nederlandse voetbal, zij het in min- ipbaarheid van het voetbal al in de dere mate dan tien jaar geleden, ge- belopen zomer ter sprake worden noeg talent om Zwartkruis niet te iracht, maar de bond en het onder- 1DI kbureau, dat de dag moest voor- bfeiden, hebben meer tijd nodig om symposium een verantwoorde in- te geven. Met andere woorden: 1 01de instanties hebben zich op de vang van de problematiek verke- i. Sectièbestuurslid Herman Chou- T\r: „Door het budgetbewakingsin- uut (BBI - red.) en het bestuur jaald voetbal is een bureau bena- noeg hoeven verleiden tot de uitspraak, die hij eergisteren na de ongelooflijk treurige wedstrijd Nederland-België zelfs de meest miserabele TROS- uitzending is een delicatesse in verge lijking met die interland deed: „We hebben niet de mentaliteit om vriendschappelijk voetbal te vertalen in een wervelende show. Dat vind ik vooral triest voor één van de grootste voetballers (Van Hanegem red.), van dat de marketingdag moest Wie we afscheid hebben genomen.' irbereiden. Het rapport, dat naar Niettemin ontving iedere speler ileiding van dat verzoek werd ge- 1500 voor het ongenietbare ge- akt, is door het sectiebestuur als schuif, waarvoor een willekeurig café- roldoende van de hand gewezen, elftal zich diep zou schamen, problemen liggen dus dieper dan svankelijk werd verondersteld. Als to'n dag organiseert, moet je met d onderbouwde visies komen. Het nhoren van allerlei wetenswaardig- flen is een nutteloze zaak. Ik vind dag zo zwaar wegen, dat ik liever x twee nachten ijs ga dan over een Ive nacht. Alleen: de tijd. die is DE JANEIRO Jan Timman ft tijdens het interzonale schaak- mooi in Rio de Janeiro twee van 1 drie afgebroken partijen, uitge- eld. De Nederlandse grootmeester am in beide partijen tot een remi- Eerst speelde Timman de afgebro- partij tegen de Braziliaan Suyne Daarna maakte hij de hangpartij en Harandi uit Iran af. Eén van de spelers van dat elftal was Ruud Krol, die enkele dagen voor de geflopte feestwedstrijd nog als de be langrijkste oorzaak van de desinte resse van (potentiële) voetballiefheb bers aangaf: „Het voetbal wordt door de kranten te weinig professioneel benaderd. Verslagen lees je niet meer; de randverschijnselen hebben de overhand gekregen. Neem nou de Jan Zwartkruis, affaire Brom. Die werd 's maandags breed uitgemeten. Dat is onjuist. In de maandagkrant moet je naast het wedstrijdverslag een klein bericht over het ontslag van Brom aantref fen. Dinsdag is dan de dag om daar van de achtergronden te belichten." Nou ja. 't is maar, wat je onder Jour nalistiek verstaat. Waar het parle ment doorgaans erg gesteld is op een kritische pers, meent de sportwereld (want de voetballerij staat in dit op zicht niet alleen), dat haar vaak on maatschappelijke gedrag ongezon de randverschijnselen, sociale wan toestanden de onvoorwaardelijke goedkeuring van iedere kritikaster moet wegdragen. „Toch niet", zegt Karei Jansen, de voorzitter van de spelersvakbond VVCS. „De profspor ter begrijpt dondersgoed, dat de pers kritisch tegen het fenomeen topsport moet aankijken. Wanneer je over de gezondmaking van het betaalde voet bal praat, vind ik, dat je de randver schijnselen moet bestrijden. Of liever gezegd: uitroeien, maar dat lijkt me een heel moeilijke zaak. Zoals je ook al blij mag zijn als je het zwarte geldcircuit zo klein mogelijk kunt maken. Nederlanders laten zich nu eenmaal niet gemakkelijk in netten vangen. In internationaal verband hoef Je niet op steun te rekenen. Als FIFPRO (de internationale spelers vakbond red) komen we in novem ber in Athene bij elkaar, maar binnen die organisatie worden heel andere prioriteiten gesteld. De vrijdom van de contracten en het wereldkampi oenschap van 1982 staan centraal." Wat dat laatste betreft: afgezien van het feit. dat Nederland zich uiteraard voor dat toernooi moet zien te kwali ficeren maar gelet op de toeristi sche relatie met Spanje zou er op 20 oktober best een gunstige kwalifica- tiegroep uit de bus kunnen rollen; tenslotte zijn lotingen ook niet meer wat ze geweest zijn is de KNVB druk doende om sponsoring en recla me (kortom, de verkoopbaarheid van het „produkt") in eigen hand te ne men. De toekomstige opvolging van Inter Football door het publiciteits bureau Kortekaas is niet meer dan een tussenstation op weg naar de vaste aanstelling van een commerci eel medewerker bij de KNVB. De internationals worden nog onkundig van deze verandering gehouden, doch de oppositie (zo die er is) zal waar schijnlijk niet groot zijn. Het aantal IF-klanten binnen de groep is be perkt. Bovendien heeft niet iedereen even prettige ervaringen met het Am- stelveense bureau. Hugo Hoven- kamp: „Door een knieblessure was ik niet in staat om het WK-toernooi in Argentinië mee te maken. Deson danks beloofde IF mij het volle pond. Achteraf kreeg ik 17.000. Ik was daar zeer tevreden mee, ook al omdat ik alleen maar de voorbereiding heb meegemaakt. Maar toen ik nader hand hoorde, dat het volle pond 33.000 bedroeg, voelde ik me wel benadeeld. Kortom, het maakt me niet zo veel uit, dat er op dat punt iets verandert." Het in eigen beheer nemen van recla me-inkomsten is per saldo de meest lucratieve weg. Van de paspoortenac tie van Maarten van Wamelen (1974) is alleen oud-papierclub Excelsior wijzer geworden. Aan de andere kant verkopen de clubs (lees: het betaalde voetbal) het op wereldtoemooien suc cesvolle Nederlandse elftal uitermate slecht door Zwartkruis geen ruimte voor het organiseren van renderende vriendschappelijke wedstrijden te gunnen. De bondscoach, veelbeteke nend: „Misschien hebben we de grote marktwaarde van het elftal aan de kant laten liggen. Maar laat ik er, omdat ik met het materiaal en het geld van de clubs speel, niets over zeggen. Mijn hartekreet in dit opzicht is verstandelijk een domme kreet." LONDEN De Afrikaanse sportraad xal alles doen wat in zijn vermogen ligt om Groot- Brittanië te verhinderen deel te nemen aan de Olympische Spe len van 1980 te Moskou. Dit heeft de secretaris-generaal van deze sportraad, Jean-Claude Ganga, voor de BBC-televisie verklaard in een Interview over de komst van de Zuidafrikaanse rugbyploeg de Barbarians naar G root-Brittannlë. Hij zei verder, dat de landen aangesloten bij de sportraad niet begrijpen waarom Groot- Brittanië een van de (weinige) landen is die sportcontacten met Zuld-Afrlka blijft onder houden: „Het is een belediging voor de Afrikaanse sport. We hebben nog bijna een jaar de tijd om Groot-Britanniës deel neming aan de Olympische Spe len tegen te houden." Campagneleider Peter Hain van de Britse anti-apartheidsorga nisatie heeft op een bijeenkomst in Exeter het raultiraciaie Zuid afrikaanse rugbyteam Barbari ans gewaarschuwd, dat zijn be weging het leven van de spelers tijdens de tournee door Groot- Britannië „in een hel zullen ver anderen". Het Zuidafrikaanse team, dat is samengesteld uit acht blanke, acht gekleurde en acht zwarte spelers, speelt de eerste van een serie van acht wedstrijden op 3 oktober in De von. Tijdens zijn spreekbeurt las Hain een verklaring voor van de oud-minister van buiten landse zaken David Owen. De Labour-staatsman heeft kortge leden Zuid-Afrika bezocht. Hij wees de tournee van de Barbari ans door Groot-Britannië af en zei te hopen dat „de demonstra ties tijdens het verblijf van de Zuidafrikanen op vredige wijze zouden verlopen". LUXEMBURG - Progres Nieder- corn heeft op eigen veld verloren met 0-2 van Grasshoppers Ziirich. Het be trof een wedstrijd uit de eerste ronde van het Europese Uefa-Bekertoer- nooi. Bij de rust was de stand 0-0. Na de hervatting opende Hermann in de 53e minuut de score. Egli volgde vijf entwintig minuten later dit voorbeeld en bracht de eindstand op 0-2. Er waren in de Luxemburgse hoofdstad 2700 toeschouwers. De return wordt volgende week woensdag gespeeld. Straften ZEIST Eindhoven-speler Van der Vleut moet twee wedstrijden aan de kant blijven met daarbij 200 gulden boete Erkelena van SC Cambuur kreeg drie wedstrijden en mag verweer voeren tegen het eventuele omzetten van een voorwaar delijke in een onvoorwaardelijke. De vierde «peler die In het algelopen weekeinde tegen een derde kaart aanliep was Van Veenendaal van De Graaf schap. HIJ kreeg twee wedstrijden. Ben Schubert van DS '79 zag de omzetting in een onvoorwaarde lijke wedstrijd gebeuren, ondanks zijn mogelijk heid tot v UI :hi A door Fred Buddenberg AMSTERDAM Met het eerste „open" toernooi, verleden week in de Londense Royal Albert Hall, is een begin gemaakt jen uit de eerste drie ronden met de professionalisering van het badminton. Gezien het d uitgespeeld De westduitser Ro- succes, dat in de Engelse hoofdstad geregistreerd werd, mag Hübner, die op gelijke hoogte worden aangenomen dat deze tendens zich in een ijltempo zal ?e ™pp'jn voortzetten. Een ontwikkeling, die zeker niet zonder verre- kng heelt' slaafde daïÏÏ üiet Baande consequenties zal blijven. Geld heeft in veel sporten iner kwam in zijn afgebroken par- een dergelijk voorname plaats ingenomen, dat het in de regel tegen de Joegoslaaf Veiimirovic een belangrijker rol speelt dan het sportieve gebeuren zelf. ondanlts het Geld stinkt niet, is een veelgehoorde kreet, maar de praktijk is Hunyé); z».,t Tbi-M. nas in de sportwereld (en uiteraard niet alleen daar) heeft geleerd ■mm, k«m< T.1.7, dat het net zo reukloos is als een flesje after-shave van twee I. 45. LcSxM, Kc4xb4. 46, Ta7xh7. Kb4-c4. 47, :JS f>7. f5-f4 48 Tg7-n, Kc4xd4 49 Tf7-Mt. Kd4- KWaTtjeS. Tf4-f6. Td2-dlt 51 Kgl-h2, Ke3-f2 52, Tf6- Padukone Prakash uit India en de Deense Lene Koppen waren in Lon den de eersten, die kennismaakten met de genoegens van een toernooi met een prijzengeld Een weekje win nen werd beloond met een slordige 14.000 gulden. De Internationale bad minton federatie heeft echter beslo ten dat Prakash en Koppen het geld niet zelf mogen houden. ZIJ bezitten geen licentie van de bonden van hun land, waardoor zij aan het toernooi in de Royal Albert Hall uitkwamen als amateurs. En voor die categorie geldt de regeling dat zij slechts het maxi male bedrag van 600 gulden in eigen zak mogen steken. De rest moet wor den afgedragen aan de bonden, waar door vooral de bonden van India en Denemarken kunnen terugzien op een bijzonder geslaagd festijn. Op dit moment is alleen de Britse badmln- tontop in het bezit van een dergelijke licentie. Verliezend finaliste Gillian Gilks, die al een geruime tijd staat ingeschreven als professional, mocht derhalve de cheque van 7000 gulden wel eigenhandig in ontvangst nemen. Overigens, voor de organisatie van het toernooi in Londen is het evene ment eveneens geen flop geworden. De totale prijzenpot was 100.000 gul- rw den. De finales van het vijf dagen orjan met een remise. Tal heeft durende toernooi werden bezocht door 4000 toeschouwers, die met toe gangskaarten van rond de twintig gulden de kas flink spekten. 'dl-d2. 53. Td6-d5. Kf2-fl. 54 Kh2-hl. Kfl-f2. -h2. Td2-dl 56 Td5-d6. Kf2-e3 57 Kh2-g3. d2 58. Td6-d5, Td2-b2. 59. Td5-e5t. Ke3-d4. re5-g5. Kd4-e3. ise OTmman»; Zwart Harandi» 43 Ta5xa4. :c3-d3. Kf8-e7 45. Kd3-c3. Ta4-b4 46. Pg5-h3. b5 47 Ph3-M. Ke7-d6. 48 Pf4-d3. Tb8-c8 49. 12, Kd6-c6. 50. Pd3-cl, Tc8-d8. 51. Kü2-e3. <8. 52. Ke3-d2, Kc6-d6. 53. Pcl-d3. Tb8-e8 54 cl. Te8xe4 55. Tb2xb3. Tb5xb3 56 Pclxb3. d5 57. Kd2-d3, Te4-a4. 58. Pb3-d2, KdS-e5. 59. Ke5-f5. 60. Kd3-e2. Ta4-a2 61 Ke2-fl,Ta2- 2 Kfl-g2. Ta8-e8 63 Pf3-gS. KfS-eS. 64. Pg5- :e5^4 65. Ph3-g5. Ke4-d3. 66 Pg5-h3, Kd3-d2 ËML broken partijen eerste ronde Sunye (Bral- nan (Ned) Harandi ilrani-Vaganlan ll 0-1. tweede ronde Shamkovtch (VS»-Bron- Brai 0-1. Ivkov (Joei-Hebert (Can) ui (NedFHarandl (Iran» derde ronde: iilrovic (Joei-Hubner (WDIt Hebert GE »-Smejkal (TsJ) 0-1 1. Torre (Phlli 2'/j, punten. 2. Petrosjan. nlan (belden Rusl) en Hubncr (WDI) 2. 5. sjov (Rusl) I'd 1 afg., 6 Smejkal (TsJ). Isch (Hon), Harandi (Iran» en Bronsteln (Bral 10 Timman (Nedl en Vellmlrovlc «Joel 1 1 12 Sunye (Bra) 1, 13. Oarcia (Cub), Ivkov en Hebert (Can)16. Shamkovlc <V8> 0 2f 17 Kagan (1st) 0 1 afg.. 18. Sax (Hon) 0. GA ;hail Tal uit de 8owjet-Unie heeft de vijftiende ronde van'het inter- schaaktoemooi In Riga nog eds de leiding met twaalf punten, oud-wereldkampioen beëindigde partij tegen de Hongaar Andras een punt nodig uit de resterende ronden om zeker te zijn van een ^a^ats in het kandidatentoernooi. Ribli en Poloegajevski hebben de kansen bij de eerste drie te tligen. spc inde ronde Tal iRualFAdorJan (Hon ijijcïanlsjtn iRuslFVan Riemsdijk iBra 1-0. Miles J»-Trois iBrai 1-0. Georghiu iRoe»-Rodriguez l-O. Tsjechkovskl iRuali-Rlbll (Hom leuf fmn (RusD-LjuboJevlc (Joel td aan de kop H 12 punter. 2 Rlbll 10,5, 3 Poloegajevski 10. 4. Georghiu 9,5, 5 Adorjan en MUcs 9, 7. 2r* en Romanlajln 6.5, 9. Koetmln 8 Terug naar de licenties. Op 1 Juni werd door internationale federatie besloten het organiseren van toer nooien met een prijzenpot vrij te ge ven. De nationale bonden hebben daarna de opzet schriftelijk rond moeten maken en dat heeft, mede ook door vakanties, veel tijd gekost. Het toernooi in Londen kwam derhal ve te vroeg, want het verstrekken van licenties was door nog geen enkele bond (de Engelse uitgezonderd) gere geld. Voorzitter Van Beusekom van de Nederlandse Badminton Bond: „Ik verwacht dat. voor wat Nederland betreft, volgende maand de affaire met de licenties geregeld is. Ik ben van mening dat er in ons land wel enkele kandidaten voor een licentie zijn. Ik denk hierbij aan Rob Ridder en ook aan mijn eigen dochter, Joke. Kijk het is een vrijwillige keus. Je vraagt zo'n licentie aan bij de natio nale bond, die het verzoek doorspeelt aan de Internationale federatie. Deze geeft de licenties uit en controleert de houders ervan. De enige handicap voor de licentl#-spelers is, dat zij niet meer kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen. Voor landenwed- strijden blijven zij wel speelgerech tigd." Van Beusekom zegt het zelf al, de Olympische Spelen. Met dit gebeuren in het achterhoofd, doet de huidige professionalisering van de badmln- tonsport enigszins vreemd aan. Al jaren probeert de Internationale bad minton federatie het „pluimpjebal" op het Olympische programma te krijgen, maar de 65-jarige voorzitter van het Internationale Olympisch Comité, Lord Killanin, heeft zijn toe stemming hiervoor nog altijd niet ge geven. De Ier, die so wie so geen voorstander ts van een uitbreiding van het Olympische programma, lacht wellicht de huidige ontwikke ling in het badminton toe. Het zou voor hem een perfecte aanleiding kunnen zijn het badminton definitief te weren van ..zijn" Olympische Spelen. Het succes van ae première in Lon den zal zeker tot gevolg hebben dat binnen de kortste keren het ene toer nooi na het andere het daglicht zal aanschouwen. Te vrezen valt dat Rob Ridder door de concurrentieslag, die dan zal ontstaan, de hoogte van de prijzen- potten gestadig zal groeien. Bij het tennis worden waanzinnig hoge prij zengelden op tafel gelegd, omdat de meeste tennisspelers de tijd dat zij op de kleintjes moesten passen al lang achter zich hebben gelaten. NBB- voorzltter Van Beusekom ziet echter wel brood in de professionele weg, die het badminton heeft ingeslagen: „Ik geloof dat het een kans is om het badminton op een hoger peil te bren gen. Kijk naar het tennis en het voet bal. Het prijzengeld zorgt voor een bredere top, meer omzet, kortom het betekent een waardevermeerdering van het badminton. Ik vind dat een topspeler, die dagelijks hard traint. In zijn streven beloond moet worden. Ik hoop echter niet dat we het tennis achterna gaan. Daar is het volkomen bulten haar proporties gegroeid. Bij het tennis was er in het beginstadium sprake van wildgroei. Het grote voor deel bij ons ls dat het geheel gecon troleerd wordt door de internationale badminton federatie." De professionalisering binnen het badminton zal ook invloed hebben op de Nederlandse competitie Zonder schroom kan worden gesteld dat die competitie door de hegemonie van het Haarlemse Dulnwijck al Jaren lang een weinig boeiende aangelegen heid ls. Het echtpaar Rob en Marjan Ridder, dat uitkomt voor Dulnwijck, vindt dit ook en zij geven dan ook de voorkeur aan sterk bezette buiten landse toernooien boven de nationale competitie. Zo trokken zij afgelopen weekeinde naar Aarhus om aldaar deel te nemen aan een toernooi (voor Marjan Ridder overigens een onge lukkige trip, want zij scheurde haar achillespees). Wanneer in de toe komst op die toernooien ook nog een redelijk bedrag aan guldens verdiend kan worden, zullen zij. en wellicht ook anderen, die evenementen niet gauw meer laten schieten. Met ande- HAARLEM De trotse leider in de hoofdklasse van de badmlntoncompetltie. Velo uit Waterin gen, Ls zonder te spelen naar de tweede plaats geduikeld De competltleleldlng heeft bekend ge maakt dat in de tweede ronde van de competitie Velo geen melding heeft gemaakt van de verande ring In de opgave van de spelers voor de wedstrijd tegen Haarlem Die wedstrijd werd destijds mei 7- 4 gewonnen De derde single was een overwinning voor Velo. maar die zege ls omgezet in een verlies- partij. De uitslag wordt derhalve 6-5. In wcdslrijdpunten maakt dat niets uit, het aan tal gewonnen partijen van Velo werd kleiner Daardoor zakte Velo naar de tweede plaats, ach ter Dulnwijck. dat twee gewonnen partijen meer heeft re woorden: de competitie In Neder land wordt mogelijkerwijs nog saaier, maar ook de kwaliteit zal sterk terug lopen. NBB-praeses Van Beusekom ziet het allemaal niet zo'n vaart lo pen. „Onze competitie duurt maar van augustus tot Kerstmis. In deze periode worden er niet veel open toer nooien gespeeld. Als ik me niet ver gis. is er dit Jaar alleen in november nog een toernooi in Jutland. In janua ri barst het geweld pas echt los en sluit het mooi aan op de competitie." Volgend Jaar worden in Nederland de Europese kampioenschappen bad minton georganiseerd. Dit heeft tot gevolg gehad dat de strijd om de internationale titel van Nederland, die in februari in Beverwijk gehouden zou worden, niet doorgaat. De reden is een puur financiële Opnieuw Van Beusekom. „De Europese kampioen schappen kosten een schep geld en de internationale kampioenschappen kosten ook een hoop geld. Dat was voor de NBB te gortig. Het toernooi in Beverwijk staat niet In onze begro ting en we kunnen die financiële uit gave aan onze leden niet verantwoor den Er zal volgend Jaar wel een toer nooi in Ahoy worden georganiseerd, maar dat gaat buiten de NBB om. Hier zal ook een prijzenpot van rond de 40.000 gulden zijn. De bond steekt hier echter geen geld in. Dat doet de organisatie van het toernooi of een sponsor. Dit is uiteraard afhankelijk van de kwaliteit van het gebeuren." Het is een misverstand te stellen dat het parcours van de Grand Prix des Nations „gemakkelijk" ls. Net zoals het onterecht was om vantevoren al op te merken dat die wielerkoers in het zuiden van Frankrijk „niets voor zou stellen". Toch mag de landenprljs, zoals die nu al drie Jaar achtereen ln het mondaine Zuidfranse Cannes ge reden wordt zich niet verheugen in een optimale belangstelling van de sportieve Europese pers. Vraag is dan direct: is zoiets terecht en hoe komt het dan dat men. zo aan het eind van een lang en uiterst zwaar wielerseizoen, de rug toe keert aan het prestige-project van de grote, beroemde monsieur Le- vitan (fotootje boven) en de stad Cannes. De Grand Prix hoort eigenlijk niet in Cannes, zeggen de criticasters. Deze wedstrijd voor superalleen- gangers stamt uit de omgeving van Parijs, toen het Franse feno meen Jacques Anquetil daar ne gen keer wist te winnen. Toen heeft de Grand Prix zijn grote naam gemaakt en vanaf het mo ment dat de organisatie in 1973 uitweek naar Saint Jean De- momts en vervolgens een jaar la ter neerstreek in Angers was er een stukje wielergeschiedenis om ver getrokken. Dat verwerd tot puinruimen toen in 1977 voor het eerst Cannes als Grand Prlx-bol- werk werd gekozen. Want met het binnenhalen van de kustplaats als ethisch centrum van het grote wielertijdrijden was de professionele sport terechtge komen in een omgeving van chi que. geld, zon, zeer dure auto's, faam, sjikee en overdaad. Daar waar het wielrennen de pret tlge geur van massageolie met zich draagt was het nu een wolk van zonnebrandolie, parfum het geluid van ploppende champagne- kurken en de reuk van pizza's op het strand. Eigenlijk pasten die zaken niet best te zamen. Vond men. Maar professioneel wielrennen is op het ogenblik pure commercie en als geen ander ter wereld weet organisator Felix Levitan de com mercie aan te wenden als het om prestige-projecten binnen het wielrennen gaat. De hoofdredac teur van een niet eens zo bekende Franse ochtendkrant heeft met de van hem bekende charme de Grand Prix in Cannes neergezet met als doel het onvoorstelbaar dure hardfietsen van de 20ste eeuw te behouden en er tegelijker tijd een spektakel van te maken zodat de geldgevers met fiere borst rond kunnen stappen. Het liefst in de zon, met witte loafers aan. De wuivende palmen aan de Crol- sette, de grote boulevard in Can nes, de volle terrassen, de ontelba re Rolls Royces. de snobs, de spierwitte handschoenen van de liftboys ln de hotels, de mooie, gebruinde meisjes en de naam Cannes hebben de Grand Prix door de actie van Levitan en zijn sponsors iets on-wielrennerigs meegegeven. Maar Frankrijk, de Franse pers en de Fransen kunnen redelijk zwelgen ln de idee dat die befaamde solorit voor de upper ten van de internationale profes sionele wielerwereld daar in die mooie ansichtkaart gehouden wordt. Vandaar ook dat de Franse televi sie van het geheel een reportage verzorgt die veel weg heeft van een vierkleurenfolder van een duur reisbureau. De ene baai met windsurfers is nog niet geweest of men krijgt via het doorstompende achterlijf van Hinault alweer een tweede dia voorgetoverd. Een oor logsbodem van de Franse marine (ligt dat ding daar toevallig op de bewuste zondagmiddag) ln de baai van Cannes, dan weer wat hardfietsers en vervolgens weer palmen, witte hotels, mooie stran den en blauwe zeeën. Zolang de sport ln dit alles blijft overheersen ls er natuurlijk niets op aan te merken. Het zal de wiel renners worst zijn waar ze hun 90 kilometer moeten afrossen, net zoals het de soigneurs niets uit maakt of ze hun poulains op de tafel krijgen in een varkenskop of in een hotelkamer van 250 gulden per nacht. De omstanders, de toeschouwers dus, de televisiekijkers en dus de .mensen waar de sponsors van de wielrenners het allemaal voor doen, krijgen echter die ietwat wrange smaak dat de Grand Prix van Cannes een soort eregalerij van luxe is. En dat zich tussen de beroemdheden een klein legertje voortreffelijk afgetrainde atleten beweegt dat als een fraai sportlef decorum moet dienen voor de Franse zuidkust als datgene waar het eigenlijk allemaal om gaat. En dat is niet waar. Want het gaat om wielrennen. De Grand Prix is uit stekend georganiseerd Want laat zoiets maar aan Levitan en de zijnen over. Het vrijwel volledige leger van Tour de France-soldaten staat ook hier klaar om generaal Levi tan en de pakweg 30 tljdrijders te dienen. De beroemde Franse ge motoriseerde politle-eenheid die de Tour de France bewaakt komt door Mart Smeets in één lange ruk en met grote snelheid vanuit Parijs naar Can nes om zich één middag zeer breed te kunnen presenteren. Dan geeft men gas en rijdt terug naar Parijs. De pulssant rijke Tour de France sponsor Guy Merlin legt ook hier wat muntjes neer, de politie van Cannes, onder leiding van de in de wielerkringen zeer befaamde hoofdcommissaris Leducq veegt, in een adem de boulevard schoon (Wat? Uw auto stond daar gepar keerd! Jammer meneer, die is dus weggesleept. Want het wielrennen gaat hier voor. De sleepkosten kunt u aan loket 2 voldoen.) en men start op de stoep van het festivalgebouw. De televisie re gistreert. de sportmensen leveren topprestaties en iedereen lijkt te vreden. Een ding werkte dit Jaar echter niet geheel mee. Het weer was op voorhand niet tot een akkoord kunnen komen met de organisato ren en zo bestond het dat de ren ners op de vrijdag en zaterdag in de stromende regen hun trainings kilometers moesten gaan maken. En toen bleek er van de chicue van Cannes ineens niet zoveel meer over. Toen kreeg Cannes dat tries te dat men ook ln Katwijk of Trontheim kan aantreffen. Een havenstad in de regen. Hangende vlaggen, grote plassen, geen mens op straat, geen blote boezem op het strand en nauwelijks een ren ner die opvalt voor het publiek. Maar, en dat heb lk dan met eigen ogen kunnen meemaken, het par cours was zeer zwaar en het deel nemersveld was op de Noor Knud- sen na geheel gevuld met de we reldtop. Het was dus gewoon een topsportevenement. En het was ten slotte kenmerkend dat een van die toppers, de West duitser Thurau, zich als een kame leon aanpaste aan de omgeving. Op zaterdagavond liet hij de mon daine wereld via zang. dans en champagne op zich afkomen Op zondagmiddag kneep hij de rem men ln na een van de twee af te leggen ronden. Omstanders ver telden dat hij pardoes met fiets en al de luxe lobby van het hotel binnenreed. De zeven miljonairs, vier douarières, twaalf kotonknip- pers, twee snollen, drie oliesjeiks en die ene Hollandse WW'er die daar op dat moment zaten spre ken er nog steeds schande van. ADVERTENTIE Stuur mij informatie over de CFO. Het jubilerende CNV feliciteert de federatie CFO met haar nieuwe hoofdkantoor aan de Zeekant 35 in Scheveningcn. Met haar 95.000 leden it de CFO de grootste van de bij het CNV aangesloten organisaties. Oe CFO groeit. Want steeds meer ambtenaren en werker* in de ga/ondheidsrorg en het maat schappelijk welzijn fluiten zich aan bij de algemeen christelijke vakbeweging. Sinds 1 juli 1977 zijn ARKA en NCBO samen sterk in de federatio CFO. Van daag wordt een mijlpaal bereikt met de opening van het hoofd kantoor aan Neérlands kust. Oe CFO: rots in de branding van do maatschappelijke ontwikkelin gen U wilt meer weten? Oat kan. Stuur nevenstaande bon in een open envelop naar: CFO, ant woordnummer 2017, 2500 WL Dan Haag (niet frankeren).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21