Annie Schmidt maakt nu toneel voor grote mensen 1 't Is dezelfde HOE NEDERLAND T HOOFD BOVEN WATER HOUDT. Antigone onder de mensen, een boeiend avontuur la, DAT STAAT IN HET BESTE VAN DEZE MAAND. inderlijk vluchten voor werkelijkheid HET BESTE. HET ENIGE FAMILIEBLAD DATJE NIET WEGGOOIT. Nieuwe boeken iaa 'friip OKTOBER MET DE NIEUWSTE HERFSTMODE ÈN 'N VOORDELIG AANBOD. i I me ïm BMW maakt rijden geweldig. PH 11 RS 13 loor André Rutten AMSTERDAM Bij de pre- ïiière van een nieuw toneel- ituk van Annie M. G. Schmidt lijkt het of je op een leestelijke reünie van familie ►n vrienden terecht komt. Een grote en uiterst geva ceerde kring. frant daarin diegenen die via Jip en Janneke. Wiplala, het Schaap Veroni ca. Abeltje haar vrienden geworden zijn. of via wat zij voor cabaret, musi cal en in commentaren als Troost voor dames geschreven heelt. Bij hen voegen zich dan vrienden en beken den van de regisseur van het nieuwe stuk, Lodewijk de Boer, en van de spelers, voor zover die al niet tot haar kring behoorden. In dat nieuwe stuk. „Er valt een traan op de tompoes", herken je, meer dan in de enkele vroegere toneelstukken. die zij geschreven heeft, hóór kijk op onze samenleving. Dit keer kijkt zij naar de grote mensen er in, die vin den dat zij volwassen zijn, maar ei genlijk kinderen zijn gebleven. Ook de grote mensen voor wie zij schrijft ziet zij min of meer als kinderen. Want eigenlijk zegt zij: moeten jullie nou eens goed kijken, wat jullie aan het doen zijn, en hoe mal dat in feite is. al weet ik best hoe goed jullie het bedoelen. Op dat malle legt zij tel kens even vriendelijk de vinger, zo dat het nooit echt pijnlijk wordt Ook Trudy Labij, Nell Koppen en Flip van Duin in het ontspannend slot van „Er valt een traan op de orapoes". al heeft zij het over de nuchtere werkelijkheid. Dit keer heeft zij het over de realiteit van het dood gaan. Preciezer gezegd, over de reacties daarop van vrouw, dochter, schoonzoon, die weten, dat hun man/vader aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, maar de onvermijdelijke afloop daarvan wegduwen. De doch ter door er niet aan te denken, de vrouw door al haar hoop te vestigen op een kuur. door haar keuken en eetkamer te laten moderniseren en alvast tompoezen te kopen om het te kunnen vieren als de verbouwing klaar is. Maar de tompoezen zullen niet gegeten worden, want de man komt onverwacht kalm en vastbera den thuis, omdat hij niet in de kuur gelooft, en de dood rechtstreeks on der ogen wil zien. Annie 8chmidt heeft de karakters in dit spel zorgvuldig getekend en be paalde kortzichtigheden erin bena drukt, om zowel de oprechtheid van hun reacties als het ireéle erin de neiging tot vluchten voor de werke lijkheid allebei duidelijk te maken, waarbij haar menselijk gevoel voor humor haar, soms op het scherp van de snede, het Juiste evenwicht doet vinden. Lodewijk de Boer heeft dat wat uitdagende evenwicht met zijn spelers ook zuiver in stand gehouden: Nell Koppen, bijzonder raak als de vrouw, die ook nog geconfronteerd wordt met de vriendin van haar man. om wie zij vroeger bijzonder veel ver driet gehad heeft Marlies van Alc- maer. Trudy Labij als de dochter, Flip van Duin als de schoonzoon. Wim van Kouwenhoven als de kalme man. Herhaaldelijk deed zich het op merkelijke verschijnsel voor, dat een deel van de zaal hard in de lach schoot op hetzelfde ogenblik dat een ander deel juist heel stil werd. Hoewel Je mag aannemen dat ze belden ge raakt werden. ADVERTENTIE Het Beste van oktober is nu overal verkrijgbaar. Ruim 200 pagina's verrassend vol variatie, voor slechts f 3,85. Met onder andere de visie van 'n Amerikaanse journalist op onze Deltawerken: "God schiep de wereld, maar de Nederlanders maakten Nederland". En verder: Waarom miljoenen naar Mekka trekken. En: York, de andere hoofdstad van Engeland. En: Hoe belang rijk is sex voor een huwelijk? En: Alan Alda, de gekke chirurg uit Mash. En: De mens achter het genie Henrik Ibsen. Plus vaste rubrieken als Lachen is gezond, Verrijk uw woordenschat Stof tot nadenken. En natuurlijk ook weer een boek in een notedop. Dat en nog veel TT., n meer maakt Het Beste van deze maand I|Ct IjCStC weer volop het bewaren waard. A A Reader's Digest loor André Rutten IMSTERDAM Vroeger werd to- leel veel dichter bij, of zelfs gewoon inder de mensen gespeeld. Als de ipelers op verhoginkjes gingen staan —deden zij dat om beter door meer hensen gezien te kunnen worden. Tenten zetten zij er om heen om Öchzelf en het publiek droog te hou- Schouwburgen als tempels pas N^pen toneel een kunstuiting was ge worden voor een publiek dat comfor- ■*^kbel moest zitten om te kunnen ge- Lieten. be laatste tien jaar zijn er nogal wat nieuwe groepjes opgericht, die ieder »p hun manier weer dichter bij de hensen willen komen. Zij gingen op jtraten en pleinen spelen wat in ^«olland niet zo erg goed kan zetten weer tenten op, trokken in stations hallen, buurt- en clubhuizen. Het is niet te verwonderen, dat spe lers van het Publiekstheater, die avond in avond uit op het grote to neel in een grote schouwburg spelen," ook echt dichter naar hun publiek toe zouden willen. Tijdens de nu afgelo pen Amsterdamse Kunsttiendaagse hebben een aantal van hen gepro beerd hoe dat werkt. Wel voor een al vertrouwd publiek, want zij bleven in de Stadsschouw burg. Zij kozen er de foyer van de goedkopere rangen voor. helemaal boven in het gebouw, vijf trappen op. Het idee alleen al sloeg onmiddellijk afin, want nog voor er iets van te zien was geweest waren de kaarten, waar van het Ciscabureau in de schouw burg de alleenverkoop had, uitver kocht. In die foyer hebben zij de eenvoudige, kunstfluwelen zitbanken ongeveer op hun plaats laten staan, en ogeschijn- lijk willekeurig een aantal klapstoelt jes over de ruimte gespreid. Zij drup pelen mét het publiek, in net zo gewo ne kleren als het publiek draagt, bin nen, en gaan ergens zitten. Als iede reen binnen is gaat alleen het licht op de gang uit. Siem Vroom staat op verwelkomt het publiek en stelt her de spelers voor, en wat zij zullen gaar spelen. De geschiedenis van Antigo ne. Zij spelen niet de tragedie van Sophocles, maar de versie, waarin Jean Anouilh de figuren en hun con flicten wel handhaaft, maar op men selijker maat gesneden heeft (toen Parijs nog door de Duitsers bezet was (première 4 februari 1944 in het Théó- tre de l'Atelier). Siem Vroom kan dan ook, met kleine wijzigingen en aanpassingen, de inlei dende tekst gebruiken, die Anouilh „het koor" (ook bij hem één man) in de mond geeft: dat magere meisje daar is Josée Ruiter. Ze kijkt voor zich uit en zegt niets. Ze denkt dat ze dadelijk Antigone zal zijn en zal moe ten sterven. Dót is Hans Croiset, haar oom Kreon, de koning. Dót Marjolijn Verwijnen, haar zusje Ismene. Dót Flllp Bollouyt, Hemon, de zoon van Kreon, haar verloofde. Dót Alexan der van Heteren, de wachter. En ik, Siem Vroom, het koor. Hij praat, kalm tussen het publiek door rondlopend, heel gewoon, ont spannen, toch ernstig. En het werkt meteen. Er onstaat al spanning, Je wordt al geraakt. Hij heeft het con tact tussen spelers en publiek gelegd, hij zal het, tijdens enkele overgangen, ook levend houden. De spelers gaan het dan verhevigen. Zij doen dat uit eenzelfde situatie als het publiek, maar als zij opstaan zon deren zij er zich toch al van af. en nemen tegelijkertijd mee. Zij begin nen gewoon te praten. Antigone eerst met Ismene, en in dat gewone praten ontstaan herkenbare spanningen, waardoor zij geëmotioneerd raken, zodat hun toon heftiger wordt. Wat later begint Kreon Antigone te be handelen als een erg stout kind, dat hij nog in de wieg heeft zien liggen, dat hij haar eerste pop heeft gegeven, waarvan hij echt houdt, ook al is zij altijd al tegen de keer in geweest. Hij vindt haar nog halsstarriger dan zij altijd al geweest is, en dat begint hem langzamerhand echt boos te maken. Dat betekent, dat het echt allemaal begint van situaties uit. die de men sen. die er nu midden inzitten, onmid dellijk herkennen, en dat zich daaruit stap voor stap. en soms ook schoks gewijs, het dodelijke conflict ontwik kelt. waar het uiteindelijk over gaat: principieel nee zeggen, of om politie ke redenen ja. Dat maakt het meeleven met deze voorstelling tussen de mensen in tot een extra spannende ervaring. Na tuurlijk word je Intens meegenomen, maar tegelijkertijd voel Je ook. waar er net iets teveel gegeven wordt, en waar net iets te weinig. Het is voor beide „partijen" een avontuur, zo uit dagend dat de spelers het ook na de Kunsttiendaagse voortzetten: alle vrijdagen en zaterdagen in septem ber en oktober, om zes (achttien) uur. Einde tegen kwart over zeven. Het huls der verloren harten, door H. 1G. Konsallk. Uitg. De Boekerij Else vier, Amsterdam 280 blz - ƒ24,50 Dickens waar zijn uw spoken? van Godfried Bomans Uitg. Elsevier. Amsterdam 2e herziene druk. met een inleiding door Michel v.d. Plas. 137 blz - 11,90 Voordelig aanbod: vier 5-matenpatronen voor f 10,-. Maak uw hoogstpersoonlijke keus uit alle modellen van het oktobernummer. Voor de vier door u uitgezochte 5-matenpatronen betaalt u nu slechts f 10,-. U verdient dan minstens f 9,-. Is dat geen goeie reden om Knip te kopen, deze maand? Alle kinderkleert jes nu in 3 maten op 't raderblad. Dat betekent drie maal zoveel keus in kin derpatronen. Dus ook in deze sportieve en prakti sche kombinaties van rib fluweel en ruitstofjes. Volop keus in 'Kleintje Knip': voor moeders die op de kleintjes passen. Rechte rok met bi jpas send jasje. Maak voor dit najaar deze modieuze rechte rok met plooi middenvoor; perfekt te kombineren met een kort jasje met opgevulde schouders. Deze herfst volop in de mode. Kenners weten het: achter het bekende uiterlijk van de populaire BMW 3-serie gaat een geraffineerd concept schuil. Een enorme uitdaging dus voor de ingenieurs van BMW om dat concept nog verder te verbeteren en te verfijnen. Ze zijn daarin met glans geslaagd. Het comfort werd onder meer verbeterd door een geperfectioneerd verwarmlngs- en ventilatiesysteem met een exacte bediening door middel van verlichte draaiknoppen en door een elektrisch verstelbare buitenspiegel. Ontwikkelingen die bovendien de veilig heid van de 3-serie nog verder opvoeren. Zoals ook het geïntegreerde mistachterlicht en de automatische veiligheidsgordels op de achterbank. Bovendien heeft de BMW 316 nu ook halogeen koplampen. De gewijzigde voorspoiler zorgt voor verminderde luchtweerstand en betere koers- stabiliteit. BM W-rijders hebben gevoel voor stijl. Geen wonder derhalve, dat de nieuwe 3-serie een nog verfijnder gestyled dashboard heeft gekregen. En dat de kleur van'de binnen- bekleding nu individueler op de carrosserie- kleur is af te stemmen. De BMW 320 en de BMW323I zijn voorzien van een digitaai tljdldokje, een direct verlichte kofferruimte en een motorventilator met viscosekoppeling, zoals die ook vanaf de BMW 520 wordt toegepast. Bij de BMW-dealer staat de nieuwe 3-serie startklaar voor de jaren'80. Stap in en ervaar ^.4. de toekomst! 7JBB 1 BMW 316,318.320,3231.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11