eur rijksinrichting »g steeds gesloten buitendienst- boekenadviseur „Operatie stop" volgens draaiboek -inzinedistributie Verbod legbatterijen is 'onaanvaardbaar' Moeilijkheden bij Servall verrassing spectrum boekhandel bv angenvereniging Minderjarigen: 'Wantoestanden uitbannen' Guido de Moor directeur Haagse Comedie Wie komen in aanmerking? DAG 26 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ii onzer verslaggevers AAO Na acht jaar strijd komt de Belangenvereniging Minderjarigen (BM) de meeste culiere tehuizen wèl binnen, maar blijft de deur van de (negen) rijksinrichtingen voor nog steeds gesloten. Zij vindt dan ook dat het de hoogste tijd wordt dat daarin ering komt, zodat de BM ook in deze rijksinrichtingen haar vakbondsactiviteiten kan len. ami edei j nog eens te onderstrepen t BM gisteren met een zwart- [r de rijksinrichtingen, waar- it dat er nogal wat wantoe- bestaan in deze tehuizen, pleercellen, koude douches, toor de ramen, een beperkt poekuren en verlofdagen per kerk dat gepresenteerd wordt et motto van „arbeidsthe- artboek zijn tevens gesprek- enomen met (ex-) bewoners sleiders, die bij elkaar een id beeld geven van het leef- in de negen rijksinrichtin- rin bijna vijfhonderd jonge- ven. •mt het recht op toegang luizen een eerste voorwaar- taar om als vakbond deze ïn binnen de (rijks-)inrich- kunnen uitbannen. De vere- ïlt een kleine tweeduizend de tienduizend jongeren in die in kinderhuizen, in- of internaten wonen. Voor ran de achterban kan de BM :ts doen, daar dit deel in itingen verblijft. Het ministerie van justitie heeft het de BM verboden hun collectieve be langen te behartigen, ondanks een motie van deze strekking die de Tweede Kamer op 4 februari 1975 aannam. Daarin werd bepaald dat de BM wel degelijk toegang tot deze inrichtingen moet krijgen. De toen malige staatssecretaris van justitie Zeevalking interpreteerde deze motie echter zo, dat de Belangenvereniging Minderjarigen wel mag praten bin nen de rijksinrichtingen, maar „al leen met individuele jongens en na goedkeuring van de directie, want het moet passen in de behandeling." Verder heeft men van justitiewege nogal wat bezwaren tegen de houding van de BM, die „anti-kapitalistisch" is. Deze beperkingen heeft de vak- SDannilUFCIt bond niet willen aanvaarden, omdat F 6 ze dit als een inbreuk ziet op het recht van vereniging. derrecht aan de Erasinusuniversiteit te Rotterdam, dr. O. P. Hoefnagels, gaat uitvoerig in op deze kwestie in het voorwoord van het zwartboek. Hij noemt de BM een historisch noodza kelijke vorm van georganiseerde mondigheid van minderjarigen, geba seerd op de sociale legitimiteit van aan minderjarigen door de maat schappij en door officiële instanties toegekende rechten. „Als de overheid beperkingen van deze rechten wil opleggen, met name ten aanzien van hun solidariteit met minderjarigen in inrichtingen van kinderbescherming, dan dienen deze beperkingen door de wetgever te wor den geregeld. Zolang dat niet het geval is (en dat is niet simpel, want het tast grondrechten aan zoals het recht van vereniging en vergadering), lopen beperkingen door de overheid van het nieuwe particuliere initiatief dat nu BM heet, het gevaar illegaal te zijn." Bij acties voor de negen rijksinrichtingen van de Belangenvereniging Minderjarigen in ons land gisteren ging het er soms nogal hard toe. In een poging om de bewoners daar het gisteren uitgekomen zwartboek aan te bieden werden middelen als een „stormram en buldozer" niet geschuwd om zich zo alsnog toegang te verschaffen tot deze gesloten tehuizen. Hier en daar greep de politie niet zachtzinnig in en het resultaat was dat vier leden van de BM in Rotterdam bij de rijksinrichting Kralingen werden gearresteerd. Wegens lokaalvredebreuk werd tegen hen proces verbaal opgemaakt. De hoogleraar criminologie en kin- Prof. Hoefnagels gaat ook dieper in op het zogeheten totale karakter van de rijksinrichtingen, waar alles onder controle staat behalve het dagelijks handelen van staf en directie. Dat levert spanningen en excessen op. die samenhangen het het gesloten karak ter van deze inrichtingen. Wat hierte gen helpt, aldus Hoefnagels, is zoveel mogelijk openheid, openheid naar de buitenwereld en veel bezoek. Dus ook bezoek van leeftijdgenoten en zeker van de BM die een vakbondsfunctie voor minderjarigen vervult. Dat zal ongetwijfeld lastig zijn voor directie en staf, maar het is onzin dat dit niet zou passen in het „behande lingsplan". Lang niet alles is behan deling wat er in een inrichting wordt gedaan, schrijft hij. De hoogleraar, die in 1970 zelf voorzitter was van een ministeriële commissie van kinderbe scherming, is van mening, dat de BM gelijk zal krijgen.„Justitie moet al leen nog even wennen aan de rechten van minderjarigen en aan de minder jarigen zelf. Dat gewenningsproces mag natuurlijk niet te lang duren, want minderjarigheid is per definitie een tijdelijke zaak." Dr. Hoefnagels: „Er is geen goede reden om de BM de toegang te weige ren tot deze inrichtingen." die wel bestempeld worden als de vergaar bak van de kinderbescherming. Voor een deel zitten er jongeren in die met de kinderrechter in aanraking zijn geweest voor kleine vergrijpen, maar er verblijven ook Jongens en meisjes (ongeveer twintig) die zo uit het ou derlijk huis komen en waarop het stempel „moeilijk hanteerbaar" is ge plakt. Opmerkelijk is verder dat de meesten afkomstig zijn uit de laagste inkomensklasse en dat het percenta ge werkloze vaders schrikbarend hoog is. Hoechst-Holland: Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Voor Hoechst-Hol land is het feit dat het servicebedrijf Servall in moeilijkheden verkeert een volslagen verrassing. In 1974 bracht Hoechst haar service-activiteiten on der in Nuns peet. Het bedrijf werd enkele Jaren daarna een afzonderlijke BV. waarover directeur Wenning de leiding kreeg. De grootste klant bleef Hoechst-Hol land. Het merendeel van de aandelen was dan ook in de handen van Hoechst In mei van dit Jaar bleek het bedrijf in Nuns peet echter in finan ciële moeilijkheden te verkeren, er werden werknemers ontslagen en een maand later werd 8ervall Engineer ing een faillissement aangezegd. Eerst in Juni circuleerden er bij Hoechst in Amsterdam geruchten over de moeilijkheden bij ServalL Voigens een verklaring van de Raad van Bestuur van Hoechst-Holland heeft zij bij de problemen die, aldus de verklaring, door het management van Servall BV veroorzaakt zijn, part noch deel „Het kan dan ook geen taak van Hoechst zijn om voor de werkgelegenheid van het personeel te zorgen". Hoechst is namelijk van me ning dat Servall een zelfstandig be drijf is en dat alle verantwoordelijk heden bij de directie van 8ervall liggen. Hoechst heeft zich wel bereid ge toond om veertig Servall-medewer- kers in dienst te nemen. Verder wil zij met de Dienstenbond CNV praten over een door de bond op te stellen overlevingsplan, als het ook voor Hoechst levensvatbaarheid heeft Hoechst is echter niet bereid het be drijf financieel te ondersteunen. De Dienstenbond CNV is echter van me ning dat Hoechst wel verantwoorde lijk is voor 8ervall. Vandaag vindt er een gesprek plaats tussen de dien stenbond en de ministeries van socia le zaken en economische zaken, waar de bond zal aandringen een diep gaand onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van Hoechst eggen van de produktie-units van de Shell-raffinaderijen is in volle [t effect daarvan is te zien op de produktie-grafiek, die een operator j H grafiek vertoont een duidelijke neergang. big van pagina 1 - BI. Ze zijn onder meer affcom- h schilderbedrijven, techni- Istallatiebureaus en onder drijven. Deze bedrijven wor- lupeerd door de staking om- lil ieder geval deze week de li van Shell niet meer op mo- segsman van Shell betwijfelt idoende werk zal blijven voor !ider)aannemers, als de sta- ige tijd gaat duren. haar zestienhonderd leden namelijk opgeroepen zich óók als werkwilligen aan te melden via het formulier, dat de directie heeft verspreid. „We zijn inderdaad werkwillig, maar dan wel alleen als onze eisen worden ingewil ligd", aldus Piet Scheele van de in dustriebond FNV. MOERDIJK De produktie- units van de Shell-ralUnade- rijen en de chemische bedrij ven in Pemls en Moerdijk zul len pas morgenmiddag alle maal stilgelegd zijn. In de chemische sector verkeerde gisteravond de hellt van de enige tientallen fabrieken in de eindfase. Dit betekent dat hun installaties niet meer met nieuwe grondstoffen gevoed worden maar dat zij draaien op wat nog in de „stroom" zit. Ook van de olie-installaties in Pemis was gisteravond de helft in de eindfase gekomen. Er zijn nog installaties waaraan grondstoffen wordt toegevoerd, maar dat houdt in de loop van vandaag op. De „operatie stop" verloopt volgens alle partijen op bevredigende wijze. Maandagmiddag begon de operatie, nadat stakers kort daarvoor een ron de langs de verschillende controleka mers hadden gemaakt om het sta kingsparool uit te geven. Direct daar na begonnen operators met de in een draaiboek voorgeschreven handelin gen om de chemische processen in de diverse installaties tot stilstand te brengen. Volgens een functionaris van Shell- Chemie Moerdijk was de stemming onder het nog op volle sterke opgeko men personeel gelaten. Vrijwel ner gens werd meer gediscussieerd over het voor en tegen van de staking, noch over de vraag of degenen die strijd willen het ln aantal kunnen opnemen tegen diegenen die stilleg ging van de bedrijven te ver vinden gaan. „Maar dit is dan ook geen kwes tie van koppen tellen" zei hij. „Het gaat bij Installaties als de onze allereerst om de vraag of er ter wille van de veiligheid zekerheid is dat voldoende mensen beschikbaar zijn om ze te bedienen. In elke fabriek is een minimum aantal mensen nodig. Als de grens wordt overschreden dan moet de produktie doodeenvoudig worden stopgezet," aldus de woord voerder. ADVERTENTIE Gewetensvol ADVERTENTIE druk gemeester Wim Thomassen terdam, die afgelopen week- vergeels heeft bemiddeld in liet bij Shell, zei gisteren voor -radio dat Shell best in staat Ij (ploegendienst te betalen, it het concern onder zware at van het Verbond van Ne- Ondernemingen (VNO). Ihell akkoord gaat met de g van een vijfploegendienst, ook in andere zwakkere n worden geëist. Het VNO is g voor zo'n situatie en ziet üdelijk als speerpunt, aldus sen. hem had Shell gemakkelijk ng kunnen voorkomen, door de onderhandelingen in mei aar wat soepeler op te stellen, ad tóen die 225 arbeidsplaat- a moeten aanbieden om het n de vol-contlnudienst te ver men, in plaats van nü. Shell kunnen presenteren als een ap in de richting van een vijf- dienst. Dan was de zaak nooit ;ekookt", aldus Thomassen. feester Van der Louw heeft dat hij hetzelfde politiebeleid leren als tijdens de havensta at wil zeggen dat Shell er niet l te rekenen dat werkwilligen blitiebescherming de bedrijfs- m worden op geloodst, zeker lang men bezig is met het In van de produktie. De poli- fr op toezien dat geen vernie- •f mishandelingen worden ge- I wordt in het centrum van Jam een demonstratiemars ge- i door een actiecomité van Wgen bij Shell Raffinaderij en hemie. De werkwilligen zullen Itie overhandigen aan burge- Van der Louw, waarin ze |zen dat ze er recht op hebben ln het werk te gaan. m voor de Shell-directle Is dat moeilijk achter zal kunnen tioe groot het aantal werkwil- De Industriebond FNV heeft 28 september t/m 2 oktober 1979 W irenehal y utrecht nu met gescheiden aanbod uit binnen- en buitenland vri|dag 28/9 van 10 30-21 00 uur openingstijden: maandag i/iO van 10 30 21 00 uur overige dagen van 10 30-17 30 uur voordelige trein toegang biljetten op vele NS stations verkrijgbaar ZEIST De Nederlandse pluimveehouders vinden het onbegrijpelijk en onaan vaardbaar. dat de ministers van Landbouw van de Euro pese Gemeenschap onlangs een voorstel hebben aangeno men om op termijn „de huidi ge gangbare vorm" van leg batterijen te verbieden. Dit blijkt uit het standpunt dat het dagelijks bestuur van de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) gisteren in Zeist heeft opge steld. Het voorstel zaait, aldus de organlsaUe, grote onrust onder de pluimveehouders die hoge Investerin gen in dit systeem hebben gedaan. Ofschoon dc NOP het onaanvaard baar heeft uitgesproken, Is het dage lijks bestuur wel bereid te praten over eventueel te stellen normen voor het gebruik van legbatterijen. Die normen zouden dan wel gegrond moeten zijn op wetenschappelijk of praktij konderzoek. De resultaten van onderzoek geven, zo meent de NOP, geen aanleiding tot een verbod van legbatterijen. Een to taal verbod van de batterijkooien op korte termijn wordt bovendien uitge sloten geacht, omdat de overheid niet de mogelijkheden heeft om de kapi taalsvernietiging die dan optreedt te compenseren. De stakers zijn zich hun verantwoor delijkheid ten volle bewust. Gewe tensvol worden de maatregelen geno men die lelden tot stopzetting van de chemische processen. Nergens wordt de zaak verhaast. Behalve bedrijfslei ding en personeel houden ook de ar beidsinspectie en de milieudiensten het verloop van de „operatie stop" in de gaten. Wat Shell-Chemie Moerdijk betreft, ook de technische milieudienst Drechtsteden wordt voortdurend op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Deze dienst heeft weliswaar geen bevoegdheden in West-Brabant, maar de dichtbevolkte Drechtstreek ligt wel vlak naast de deur. Er wordt op afdelingen die niet direct met de produktie hebben te maken, dus nog druk gewerkt. Een groot aantal mensen zullen ln het belang van de veiligheid aan het werk moeten blijven. Zelfs als bedrijven als deze niet produceren, dan moeten toch verschillende veiligheids- en hulpsystemen blijven functioneren. De energievoorziening moet ln stand worden gehouden, de koeling kan niet worden stopgezet en ook de men sen die deel uitmaken van de hulp diensten zullen ln het geweer moeten blijven. Van onze kunstredactie DEN HAAG Carl van der Plas. directeur van de Haagse Comedie zal per 1 september 1980 aftreden. Hij blijft echter verbonden aan het gezel schap en zal zich meer toe gaan leg gen op het regisseren en acteren. Gui do de Moor volgt Van der Plas op. Op dit moment houdt De Moor zich nog bezig met de vorming van een nieuwe artistieke leiding. Gedacht wordt aan regisseurs van bulten het gezelschap die vanuit een andere ar tistieke invalshoek meer publiek zou den moeten trekken. De geringe zaal bezetting van de afgelopen jaren is een van de oorzaken van deze artis tieke herbezinning. Namen van regis seurs die De Moor heeft benaderd zijn nog niet bekend gemaakt in afwach ting van het overleg met subsidiege vers en bestuur. Sinds 1970 is Carl van der Plas direc teur van de Haagse Comedie. Het eerste Jaar samen met Paul Steenber gen, later voerde hij de directie al leen. Als directeur maakte hij ook deel uit van de artistieke raad naast Guido de Moor en Wim van Rooij. Wij zoeken voor diverse rayons een die onze Grote Spectrum Encyclopedie en enkele anderen, rechtstreeks aan partikulieren gaat verkopen. Dat betekent: mensen thuis bezoeken, meestal in de avonduren en een be roep uitoefenen dat eigenlijk vele beroepen tegelijk is: verkoper/adviseur/ boekenkenner/mensenkenner/rayonvertegenwoordiger. Een afwisselende baan met een grote mate van vrijheid, maar waarin wel de resultaten tellen. U kunt rekenen op een stevige ondersteuning bij uw werk van ons bedrijf en van uw distriktsmanager, op de zekerheid van een vaste baan met goede sociale voorzieningen, een goed garantiesalaris, provisie en onkostenver goeding. Uitgangspunt is een jaarinkomen van f 45.000.-. Hoever u daarboven komt. hangt af van uw inzet. Een plafond is er niet. Vóór u zelfstandig op pad gaat, geven wij u een gesalarieerde - verkoop opleiding van 3 weken. Aktieve mensen tussen 24-50 jaar, met een rijbewijs B-E en ervaring in de direkte verkoop aan partikulieren. Als u die ervaring niet hebt. maar wel denkt over de goede kwaliteiten te beschikken, willen wij ook graag met u praten. Wij nodigen u uit om nu te bellen: (03406) 22 36 en te vragen naar de heer D. Thesingh, die van 10.00 tot 22.00 uur alle informatie geeft. Een afspraak voor een sollicitatie kan direkt worden gemaakt. U kunt natuurlijk ook even schrijven naar: Spectrum Boekhandel B.V., afdeling Personele Zaken, kode T/111. Postbus 31, 3454 ZG De Meern. Spectrum Boekhandel B. V., een van de werkmaatschappijen van het VNU concern, behoort tot de grootste boekuitgevers van Nederland. Zij produceert o.a. romans, jeugdboeken en series, werken op het gebied van geschiedenis, volkenkunde en encyclopedieën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9