Doven doen van zich spreken Van der Luit DE VRIES RIJSWLf ALLES VOOR OW HOI Hun keus mag er zijn! 89- 75.- 75.- 89- r vakbekwame onderhoudsschllders LOOPT UW KIND MOEILIJK? aktieve agent(e) VROOM ^S> DREESM ANN Eerste nationale congres moet sociaal isolement doorbreken Na schooltijd begint de vereenzaming Nieuwe boeken Begrafenissen -Crematies Transporten EMMASTRAA110 CENTRUM t WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 TROUWKWARTET door Jac. Leis* DEVENTER De doven van Nederland treden uit de stilte, zogezegd, met een eerste nationaal dovencongres. Dat zal, niet in de laatste plaats, gericht zijn op het doorbreken van het sociaal isolement van de doven. Het congres wordt op 18 en 19 oktober gehouden ln Deventer. Het is de bedoeling voortaan om de drie jaar dergelijke bijeenkomsten te organi seren, waarbij het licht steeds op een ander facet van de dovenproblematiek zal vallen. Dergelijke congressen zijn geen luxe, want behalve dat de doven de hinderlijke gevolgen van hun handicap zoveel mogelijk moeten overwinnen, moet er ook nog met kracht gewerkt worden aan een verandering van de houding der horenden ten opzichte van doven. Er zijn in Nederland ongeveer 15.000 doven (volgens sommigen zijn het er meen Daarnaast zijn er enkele hon derdduizenden. waarvan gezegd kan worden dat ze slechthorend zijn. Aan genomen wordt dat er circa één mil joen mensen zijn met. in welke graad dan ook. hoorproblemen. Speciaal wat betreft de doven en de in ernstige mate slechthorenden mogen de moei lijkheden niet onderschat worden. Er zijn in ons land verschillende institu ten voor hen. in de loop der jaren is er een flink aantal organisaties opge richt. en tal van initiatieven, waar mee ze hun winst konden doen, wer den ontwikkeld. Kloof De kloof tussen de wereld van de horenden en de doven bleef groot. Drs F. Delhez. de voormalige direc teur van het Koninklijk Instituut voor Doven ..Guyot" te Groningen, heeft erop gewezen dat dove kinderen tot ongeveer twaalf jaar redelijk mee kunnen komen met horende leef tijdgenoten. Daarna ontstaat er on der horende kinderen steeds meer groepsvorming. formeel vanuit school, sport. kerk. informeel door zogeheten ..peer groups"' (groepen van gelijken). Voor de dove begint dan de vereenzaming. Obstakels Enige jaren geleden hebben G. Kron- Jee en J. Zwaard onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Maat schappelijk Werk Onderzoek, opge richt door het ministerie van CRM. de moeilijkheden geïnventariseerd. Het resulteerde in een geschriftje met de titel ...Obstakels voor auditief gehan dicapten". Daaruit bleek dat van de doven een derde geen goedhorende vrienden of kennissen heeft. Zij voe len zich geïsoleerd in bijeenkomsten van verenigingen en clubs van goed- horenden. Doven blijven nogal eens thuis om op straat de weg niet te hoeven vragen. Zij hebben ook geregeld problemen met hun chef. Eén op de drie doven wordt niet goed door de huisarts be grepen (slechthorenden zitten daar ook wel mee) Zij missen de trein soms omdat de NS alleen via de om roepinstallatie meedeelt dat deze van een ander perron vertrekt. Horende maken het doven extra moeilijk door snel spreken, door te spreken met afgewend hoofd, overhangende snor. een sigaret in de mond. of door bij het spreken te moeilijke woorden te ge bruiken. Aan tal van kortsluitingen tussen do ven en horenden heeft de Nederland se Dovenraad in de loop der Jaren al wat proberen te doen. en deze is daar op 't moment nog druk mee bezig. Volgend Jaar zal het 25 Jaar geleden zijn dat de Nederlandse Dovenraad. als overlegorgaan van de landelijke belangenorganisaties en de stichtin gen op 't gebied van het dovenwezen. in het leven werd geroepen. Pas de laatste Jaren is de Dovenraad goed kunnen gaan functioneren, met name ook op het gebied van de voorlich ting. Aan voorlichting bleek grote be hoefte te bestaan. In korte tijd werd een aantal door doven zelf ontworpen voorlichtingsboekjes in een oplage van 10.000 exemplaren verkocht. Zelfvertrouwen ..De Nederlandse Dovenraad maakt sinds 1975 een explosieve groei door", zegt voorzitter Johan Wesemann. stu dent Sociale Academie te Leiden. „Gezien die groei is de Dovenraad nu bezig met het opnieuw structureren van de organisatie. De Dovenraad doet ook aan kadervorming ter ver sterking van de bestuursformatie. Op deze manier hoopt de Dovenraad be paalde rechten voor de doven te kun nen verwerven, een brug naar de sa menleving te slaan en het sociaal element te doorbreken. Door samen bundeling van de dovenorganisaties zal deze groep steeds betere kansen krijgen om haar invloed uit te oefe nen, ook bij de overheid. Het meest positieve van al deze activiteiten is wellicht dat de doven, door hun ge voel van betrokkenheid, steeds meer zelfvertrouwen krijgen om naar bui ten te treden." Helen Keiler, de Amerikaanse dove en tevens blinde vrouw, die wereldbe roemd werd. overleed tien jaar gele den. Zij had een eigen kijk op de maatschappij, het ondernemerschap, de politiek, het sociale leven en werd eredoctor van de Harvard University, tegelijk met Konrad Adenauer. Ze hield lezingen, ontmoette de groot sten der aarde. Charley Chaplin leer de speciaal voor haar het vingeralfa bet en Henry Ford leidde haar per soonlijk zijn fabrieken rond. Eens zei de uitvinder Thomas A. Edison tegen Helen Keiler dat het hem een voor deel leek doof te zijn. Haar reactie (ik citeer het door Walter Pause over haar geschreven boekC „Dit begrijp ik niet. mijnheer Edison Wanneer ik zo'n beroemde uitvinder was als u dan zou ik een instrument willen uit vinden waardoor het mogelijk werd dat iedere dove weer horen kon Waarop Edison zei dat hij het jammer van zijn tijd zou vinden omdat de mensen zo weinig zeggen wat de moeite van het luisteren waard is. Een wrange en tevens extreme vorm van humor. Onbegrip Onbegrip verpakt in humor. Er zijn vele soorten van onbegrip. Ten op zichte van allerlei gehandicapten, in clusief doven. Velen beschouwen hen als abnormaal, op z'n minst hun ge dragingen. De Griekse wijsgeer Aris- toteles. die vond dat doven (en stom men) geen verstand bezaten, heeft velen beïinvloed: de mogelijkheid van het onderwijzen van kinderen met dit gebrek hoefde men niets seri eus te nemen. Ten onrechte hebben sommigen er ook de bijbel bij ge haald om tot uitdrukking te brengen dat van hen weinig te verwachten was. bijvoorbeeld Romeinen 10 vers 17: „Zo is dan het geloof uit het horen en het horen door het Woord van Christus." Volgens de heer Wesemann hebben doven het gevoel dat ze door hun beperkte mogelijkheden „overgele verd zijn aan superieure wezens, de horenden. Bij het opstellen van leer programma's zouden de doven zelf meer moeten kunnen meepraten. Dan is er de ontoegankelijkheid van zaken als radio, televisie, intercom en huistelefoon. Voorts aangelegenhe den als theater, politieke meetings, nederlandstalige films zonder onder schriften, studiebijeenkomsten, die vaak nog evenzovele gesloten boeken zijn. Er is nog heel wat achterstand in te halen, vindt de voorzitter van de Ne derlandse Dovenraad. Van het eerste nationaal congres voor doven op 18 en 19 oktober in Deventer heeft hij veel verwachtingen. Voorafgaande aan een forumdiscussie zullen er vier sprekers zijn: dr J. C. Denmark, psy r cu n eri ne; b; r d d be llee sle jd in rin chiater van de psychiatrische afde ling voor doven in het Wittingham Ziekenhuis (Engeland). over „Psychiatrie en doofheid". Dr A. P. J. M. van der Horst, wetenschappelijk medewerkster (psycholoog) aan de Universiteit van Amsterdam, speekt over „Assertief gedrag als sociale functie", prof. dr B. Th. Tervoort, verbonden aan het Instituut voor Al gemene Taalwetenschappen van de Universiteit van Amsterdam, belicht de „Taal en communicatie". Dr ir A. P. Bolle, adjunct-directeur van het Dr Neherlaboratorium van de PTT. ten- Uv Tekening uit het „Niet zo maar van de uitgaven van derlandse Dovenraa J voorlichting van de den. Praten met eer Nooit met een sigaaiflt sigaret in de mond! slotte spreekt over „Koratf81 communicatiemogelijkheden®' doven". AO-boekje nr 1780: Waarom is Ne derland een koninkrijk? van P. v. Moerkerken. Ultg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz. 1,75 Mien van 't Sant schreef de romans Hoeve „De Terp" en De zonen van „De Terp". Uitg. Callenbach. Nij- kerk. 2e druk. Per deel 187 blz. 17.90 Houden van bloemen, is de titel van een boekje van 108 pagina's waarin Julia Voskuil schrijft over het verzorgen van snijbloemen. Ultg. Elsevier Amsterdam. Prijs: ƒ14.90 Het hydrocultuurboek (met extra informatie over watergeefsystemen en het verzorgen van snijbloemen) door W. Oudshoorn. Ultg. Zomer en Keunlng te Ede. 104 blz. 19.90 Handleiding psychol.-analytische groepstherapie, door f. Hiddema. Ultg. W Wagner te Maarssen. 104 blz. 22.50 Psychologie van de adolescentie, van prof. dr J. de Wit en drs G. v.d. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-142644* Veer 4e druk. Ultg. Callenbach. NIJ kerk. 323 blz. ƒ37 .50 Van uitgeverij Elsevier/boekerij/ Meulenhoff te Amsterdam zijn de volgende boeken: Als gelouterd goud, roman van C. Cookson (222 blz. 24.90); In de ban van het heelal (kosmische Invloeden op de mens) van O. L. Playfalr en 8. HUI (352 blz. ƒ39.50); Bridge, van start tot finish (3) van C. 81nt en T. 8chlpperheyn (120 blz. 11.50); Duitse wijnen gids geschreven door H. 81egel (118 blz. 14.90 BIJ uitgeverij Christofoor te Rot terdam zijn verschenen: Ieder Jaar Is anders, de spirituele achtergrond van de kalenderindeUng, geschre ven door W. Bühler (128 blz. 18.50); Sprookjeswijsheid, de mo tieven ln de sprookjes, door R. Meyer (294 blz. 29.75); Zondag de eerste dag, schepping en op standing; het begin van de week en de Indeling van de kalender door R. Friellng en W. Hoerner (54 blz. 9.50). Attentiepunten voor het Interna tionaal commercieel opereren, door P. Schmidt. Ultg-Kluwer, De venter. 148 blz. 45 BIJ uitgeverij Tiebosch ln Amster dam verscheen de herdruk van Krentenbollen, kogels en klater goud, geschreven door Rijk de Gooijer. 190 blz. geen prijsop gave. Mensen ln een kleine wereld, ro man van Piet Terlouw. Ultg. Zomer en Keunlng, Ede. 191 blz. 17.90 In de serie Wlna's Culinaria van uitgeverij Zomer en Keunlng, te Ede zijn verschenen: Goede wijnen (92 blz.) en Dessert/Toetjes (104 blz.). Prijs per deeltje 6.75 Grote wereldstromen, een avontu ren-, geschiedenis- en natuurkun deboek. Een uitgave van The Rea der's Digest. 271 blz. 63.85 De prijs van de onschuld, roman van T. CaldweU. Achtergrond in deze roman is het Amerika van rond 1900. Uitg. Luitingh, Laren. 488 blz. 34.90 Perceval van Chrétlen de Troyes (155 blz. ƒ29.50; pocket- uitvoering: 8.90). Betaling naar keuze! kontant: 2% korting 3-maandsrekening netto huurkoop tot 18 maanden Eigen financiering lage rente Gevraagd: Tel na 18 uur: 070-684363 Heel vaak zijn de schoenen de oorzaak. Schoenen van 't Konijn Benjamin brengen meestal snel verbetering, omdat het euvel soepel, maar doeltreffend wordt aangepakt. 't Konijn Benjamin. Goed voor de kindervoet. T» tMrwhan met tram 3. 10. 11 en bu* 13. Na ruim 30 jaar gaat onze agent van SCHEVENINGEN afscheid van ons nemen. Wij zoeken, ter vervanging van hem een die leiding wilt geven aan een aantal bezorgers, zodat onze abonnees da gelijks het Ochtendblad TROUW be zorgd knjgen. De werkzaamheden hieraan ver bonden zijn: de kranten voor de bezorgers uit tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be zorgers; nabezorging van gemelde klachten; het behouden van een eenvoudig kaartsysteem. Men dient in het bezit te zijn van een telefoonaansluiting. Wi| stellen daar tegenover een aan trekkelijke bijverdienste. Voor nadere inlichtingen kan men ons kantoor te Den Haag. Parkstraat 22 bellen te bereiken onder nummer 070-469445, na 19.00 uur 070- 630229 Tweed jongensjack Van 65/35 wol polyester. Met imitatie leren piping, verdekte rits. tricot kraag en ruiten binnenvoering. In beige of bruin. Maten 152 t/m 170 Chintz meisjesjack Van Nino 65/35 polyester katoen. Met gepiisseerd voorpand, leuke piping en warme borgvoering. In zwart of paars. Maten 122 t/m 146 Sportief corduroy jongensjack Van 100% katoen Met doorgestikte voering en tricot kraag. In petrol, tabak of cognac. Maten 122 t/m 146 Kraagloos meisjes borgcoatje Van 100% acryl. Met brede lakceintuur en steekzakken in de zijnaad. Kleur zwart. Maten 152 t/m 170

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8