Iet kabinet-Van Agt als kop van jut iuders haken af van actie tegen Pais ederlanders zetten behoud erk boven aan verlanglijst Igesal forte lelpt iel Ook bijslag voor eerste en tweede kind zelfstandige M NEDERLAND MINITRIP VAKANTIELAND Dcwti rSPIERPIJNSTIJVE NEK Overheidssteun erschure van IHC de baan Texel Afscheid van Van Norden [iquête CNV bij 70-jarig bestaan ister wil niet nog een onderzoek er nrrn planning j 0251025645*1 ÖklNO Meerderheid Kamer achter voorstel De Graaf: pleister op de wonde ^itionale ouderavonden voor beter onderwijs Doorzeuren Trein ENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Willem Breedveld ITTERDAM Wat restte nog l de onmiskenbare toonzetting zelfbeklag, waarmee premier Agt de kritiek op troonrede en iljoenennota tot nu toe heeft ver- d igd? ai reciezer gezegd, wat was er nog toe te er|en aan de openlijke erkenning, dat Van rel een ander beleid had willen voeren, dat zulks vanwege de weerbarstigheid de maatschappij niet mogelijk was ken. Het kabinet had daarom maar tri il mogelijk aansluiting gezocht bij wat de maatschappij leefde. Wie zou daar h< .nee" op kunnen zeggen? rk na zo'n bekentenis kritiek nauwelijks mogelijk, gisteren bleek het bijna on mogelijke. Van Agt bleek nog dieper voor zijn critici te kunnen buigen. Sprekend voor een eerbiedwaardig gezelschap van de Rot terdamse afdeling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood hij zijn kabinet aan als kop van jut. In zijn typerende taalgebruik zei hij onder meer: „Dit land is moe, wordt er gezegd. Zinloos .Maar dat valt reuze mee. Dit verwijt moge misschien voor kortere tijd voor enkele be windslieden hebben gegolden (wie zou hij toch bedoelen? - W.B.) Maar overingens is er een fabuleuze energie in dit land." En toen kwam de aap uit de mouw: „Alleen, die energie richt zich nu op het kabinet. En voorzover daarmee het onbehagen van de maatschappij wordt gekanaliseerd is het nog een appreciabele functie ook. We zou den die energie echter voor betere doelein den kunnen gebruiken." Of anders gezegd: Van Agt houdt vast aan zijn opvatting dat kritiek op het kabinet zinloos is. Het kabinet heeft zich immers op alle mogelijke manieren aangepast, zelfs in die mate dat het het eigen beleid heeft moeten prijsgeven. Het woord is nu echt aan de maatschappij Het enige wat het kabinet nog kan doen is als de kop van jut het onbehagen in de maatschappij te kana liseren. Deze uitspraak vormde een wat merkwaar dige anti-climax van een op zichzelf goed opgebouwde verdediging van het kabinets beleid. Zo wees de premier erop dat het kabinet echt wel het een ander aan een rechtvaardiger inkomensverdeling had ge daan. Hij wees bijvoorbeeld op het wetsont werp tot beheersing van de niet CAO-inko- McirfifGS mens en de aftopping van de prijscompen- 6 satie voor ambtenaren. Bovendien, zo zei de premier, geeft de koopkracht over de perio de van 1974 tot en met 1980 van de mini mumloner een stijging te zien van 20,4 pro cent, die van de AOW'er een stijging van 23,4 procent, terwijl het inkomen van viei keer modaal over dat tijdvak groeit met slechts 0,6 procent. De premier verdedigde ook met enig succes het werkgelegenheidsbeleid van zijn kabi net. Hij wees er onder meer op, dat in de jaren 1973-1978 (kabinet-Den Uyl) de werk gelegenheid in de marktsector jaarlijks met gemiddeld 38.000 manjaren terugliep. Daar stond een sterke stijging van het aantal arbeidsplaatsen in de publieke sector te genover, maar per saldo daalde de werkge legenheid voortdurend. Het kabinet-Van Agt heeft met name de daling van het aantal arbeidsplaatsen in de marktsector een halt toe geroepen. zonder het stelsel van de sociale zekerheid aan te tasten Wel zijn volgens de premier de marges zo klein geworden, dat bij een uitblijven van loonmatiging de gemeen schapsvoorzieningen. dan wel de werkgele genheid zullen worden aangetast. Juist die oproep tot matiging bleek de inleiding te worden tot Van Agts verzuch- Best gedcUHl ting. Hij stelde vast, dat de bereidheid tot matiging afneemt naarmate het langer duurt alvorens de heilzame gevolgen daar van zichtbaar worden. te betalen dan met het matigingsbeleid in overeenstemming is." Ja, hoe dan toch een matiging af te dwingen, waar „het kabinet zich ook aanzienlijke offers heeft getrootst om de koopkracht van de modale werkne mer te handhaven? Van Agt wees er verder op. dat het kabinet de koopkracht van het modale inkomen toch maar heeft kunnen handhaven en dat „De in zichzelf onweerlegbare redenering, dat het uitblijven van winst tot het teloor gaan van werkgelegenheid moet leiden .heeft zeker op langere duur, te weinig moti verende kracht. Het is moeilijk voor het voetlicht te brengen, dat veel ondernemin gen na jaren van verpietering eventueel weer" opkomende rendementen nodig heb ben om financieel weer op adem te komen." aldus Van Agt. Volgens de premier heerst er voorts spanning op de arbeidsmarkt, die werkgevers „er allicht toe zal brengen meer Volgens de premier is het woord nu aan de maatschappij Het kabinet heeft zijn best gedaan „Men zal moeten beseffen dat de overheid niet alleen in staat is de sociaal- 1 economische problemen het hoofd te bie den." zo stelde de premier. Hij heeft met deze toevoeging natuurlijk het grootste gelijk van de wereld. Tegelij kertijd gaat het echter wel erg ver kritiek op het kabinetsbeleid al op voorhand te be stempelen als aan het verkeerde adres be zorgd. Daarmee stelt het kabinet zich te onkwetsbaar op en Inderdaad, dan rest al leen nog maar de mogelijkheid om als kop van jut te functioneren. 0112e sociaal-economische redactie BIECHT Uit een enquête van het CNV blijkt dat werkgelegenheid voor de gemiddelde irlander belangrijker is dan hoger loon. Ruim 91 procent van alle Nederlanders zet het ud van werkgelegenheid boven aan de verlanglijst, zo'n 54 procent vindt een hogere 'z'ijhing het belangrijkst. wordt er op 3 oktober een jubileum bijeenkomst in Den Bosch gehouden met als sprekers voorzitter Harm van der Meulen en minister-president Van Agt. Op 6 oktober volgt er een ghj evenementen georganiseerd. Zo jubileumdag van Werkende Jeugd ndCNV heeft deze enquête gehou- ter gelegenheid van de viering iet 70-jarig bestaan van de chris- vakcentrale. Om dit jubileum bij te zetten heeft het CNV een Verkrijgbaar in tube van 40 gr en in de voordelige tube van 100 gr LG Lees eerst de gebruiksvoorschriften. Uitsluitend bij apotheker en drogist. f onze parlementsredactie HAAG Minister Van Aardenne van economische is niet van plan nog eens een commissie van deskundi- te laten onderzoeken of de Amsterdamse nieuwbouwwerf zuiiverschure met overheidssteun kan voortbestaan. >rd. inister heeft dat gisteren laten tijdens een vergadering van de ^oenissie voor economische zaken Tweede Kamer. K,e, tekent dat de leiding van het voor baggermaterialen voor OpDOSitiê lan in Amsterdam en voor twee- I j erd anderen in elders gevestigde ac |ven van IHC-Verschure bij de 'mel stelijke arbeidsbureaus ontslag j 2ianvragen. Volgens minister Al- van sociale zaken kunnen de leuren van de bureaus dan als- n ve ten onafhankelijke deskundige inschakelen om te onderzoeken of het bedrijf nog levensvatbaar is. Wette lijk is er altijd nog een maand speling tussen ontslagaanvraag en werkelijk ontslag. Vooral de oppositie in de Kamer ziet in zo'n oplossing helemaal niets. De kans dat de problemen rond de IHC nog in een openbare vergadering aan de orde komen zijn uiterst klein óm dat de Kamer de komende twee we ken voor de algemene beschouwin gen niet bijeenkomt. brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I Al in augustus kwam het advies van de beleidscommissie scheepsbouw (aan minister Van Aardenne) om de werf te sluiten. De minderheid van de commissie die bestaat uit de werkne mers was het met dit advies oneens. Naar hun mening zou de overheid .steun moeten verlenen omdat vooral in Amsterdam de scheepsbouw al sterk is ingekrompen. B en W van Amsterdam deelden dat standpunt. Volgens een groot deel van de com missie zouden onafhankelijke des kundigen nog eens moeten bekijken of er in de toekomst geen mogelijkhe den voor de werf bestaan. CNV met staatssecretaris Kraaye- veld-Wouters en een „WJ-tribunaal" onder leiding van dr. Jan Terlouw en met NCW-voorzitter 8. J. van Eijke- lenburg als „beklaagde". Op 8 okto ber treedt minister Albeda van socia le zaken op een jubileumdag in Hoo- geveen. Gisteren is ook verschenen „Bewe ging in beweging"; het vierde boek over de geschiedenis van het CNV. geschreven door Karst Dijkstra. Het boek van Dijkstra behandelt de peri ode 1945-1978. Zijn voorgangers wa ren H. Amelink, A. Stapelkamp en J. Schipper. CNV-voorzitter Harm van der Meulen wees er gisteren op dat de enquête is gehouden in april van dit jaar. Hij sloot niet uit dat de Rotterdamse havenstaking en de daarna gevolgde discussie over loonmatiging en werk gelegenheid enige invloed op de me ning van de werknemers heeft gehad. „Maar," zei hij, „er zijn geen tekenen dat de CNV-leden nu plotseling van mening zijn veranderd. Het behoud van werkgelegenheid heeft bij het CNV nog steeds een zeer hoge priori teit. Uit de enquête, gehouden door het bureau Intromart, blijkt verder dat de ondervraagden na het behoud van werkgelegenheid de individuele be langenbehartiging het belangrijkst vinden (82,3 procent). Daarna volgen betere sociale voorzieningen (79,2 procent), vorming en scholing (78,6 procent), een andere werktijdverde ling (77,2 procent) de positie van de vrouw (73,5 procent), medezeggen schap (70.6 procent), algemeen maat schappelijke voorzieningen (69 pro cent), hoger loon (54,5 procent) en fundamentele maatschappelijke ver anderingen (48,3 procent). De lage score van het streven naar fundamentele veranderingen wordt overigens nog eens bevestigd door de antwoorden van de groep studenten. Ook zij delen de vakbeweging nauwe lijks een maatschappij-kritische rol toe. Nuttige functie Opvallend noemt het CNV het feit dat enerzijds 60 procent van de be roepsbevolking van mening is dat elke werknemer In beginsel georgani seerd behoort te zijn, 69 procent van hen vindt dat de werknemer niet zelf zijn belangen kan behartigen, maar dat anderzijds de praktijk leert dat slechts 39 procent inderdaad is aan gesloten bij een vakbond. Een grote meerderheid vindt overigens dat de vakbonden een nuttige functie ver vullen. ruim de helft meent dat de bonden zich strijdbaar moeten op stellen ten opzichte van de werkge vers, maar 88,5 procent vindt ook. dat ze wel zoveel mogelijk moeten stre ven naar goede relaties met de werk- gevrs. Ruim 84 procent zei dat de vakbeweging pas in het uiterste geval tot staking moet overgaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het personeel van de Perscombinatie heeft gis teren afscheid genomen van de voorzitter van de hoofddirectie, drs. W. van Norden. Van Norden is hoofddirecteur geweest sinds 1968, toen de Perscombinatie ont stond door de samenwerking tus sen Het Parool en de Volkskrant. In 1975 trad Trouw toe tot de krantencombinatie. Van Norden belandde bij de pers via het verzet. Tijdens de Duitse bezetting was hij één van de op richters van het illegale blad Het Parool. Na de oorlog werd hij directeur van deze krant. Hij is van 1956 tot 1966 voorzitter ge weest van de Nederlandse Dag bladpers, de werkgeversorganisa tie in het dagbladwezen. Van Norden, die in 1917 werd geboren in Het Gooi, zei bij zijn afscheid dat de zelfstandige weg, die de Perscombinatie bewan delt, voortgezet dient te worden. „Aan de ene kant zijn wij een ideële instelling en werken wij met een niet-commerciële instel ling. Aan de andere kant hebben wij de gedaante van een onderne ming en moeten wij centjes ver dienen om die ideële gedachte mogelijk te maken." De voorzitter van de hoofddirec tie, die bij zijn afscheid van het bedrijf een piano cadeau kreeg, zal zich de komende jaren vooral inzetten als voorzitter van het Wilheimina Gasthuis in Amster dam en als „bouwpastoor" voor het nieuwe academische zieken huis in de hoofdstad. Op de foto de heer Van Norden (links) in gesprek met de heer Postma, directeur van Trouw. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer CDA. WD en D'66 stemt ln met het voorstel van staatssecretaris De Graal (sociale zaken) om zelfstandigen met kinderen ook voor een eerste en tweede kind recht te geven op kinderbij slag. Dit blijkt uit de eerste schriftelijke reacties van de Kamerfracties op het wetsontwerp van de staatssecretaris voor de „derde fase" van de herziening van de kinderhij- slagen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Stuur bloemen als 45.000 Fieurop-lnterflora bloemisten bezorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. Voor uw vakantie kort of lang de VW Texel regelt 't graag voor u! Hotel-nazomer-reisjes 3-daagse reis vanaf 82,— 5-daagse reis vanaf 150,— 8-daagse reis vanaf 240,— 2, resp. 4 of 7 dgn. hall-pension, auto- en personenvervoer.verzeke ring en reduktie-kaart.vanal 1/9). en een Nazomer-bungalow huurt u er al vanaf 250,— per week (vanaf 1/9). Inlichtingen en boekingen: VW Texel Postbus 3 1790 AA Den Burg Tel. 02220 - 2844 Publikalie li Bureau vooi i samenwerking mei hel Nationaal Toerisme in Den Haag. De staatssecretaris vindt echter nog geen meerderheid in de Kamer voor zijn plan om alle zelfstandigen voort aan ook premie kinderbijslag te laten betalen. Ook het voorstel voor koppe ling van de bijslagen aan de prijsstij ging in plaats van de loonstijging, stuit op verzet bij de regeringspartij en CDA en WD. Zelfstandigen hebben nu pas recht op bijslag vanaf een derde kind. Zij beta len dan echter ook minder bijslagpre mie. Zelfstandigen met kinderen moeten straks premie betalen, maar krijgen daarvoor in de plaats meer terug aan bijslag. Zelfstandigen zon der kinderen merken echter alleen de nieuwe premie. De Oraal wilde vooi hen, bij wijze van overgang, in het eerste jaar (1980) de premie stellen op de helft van de eigenlijk nodige pre mie. Het CDA heeft echter voorkeur voor een langere overgang. En de VVD vindt voor 1980 de halve premie nog te veel. Ook dan zou, volgens de VVD, een zelfstandige zonder kinde ren met minimuminkomen nog 1,1 procent in koopkracht terugvallen, terwijl een zelfstandige met twee kin deren en een inkomen van 50.000 gul den er drie procent op zou vooruit gaan. Net als het CDA voelt ook de PvdA voor een langere overgangspe riode. Wel heeft de PvdA als uit gangspunt dat de zelfstandigen door de zure appel zullen moeten heen bijten. De Graaf wil ook de bijslagen voort aan bij de automatische halfjaarlijk se verhogingen koppelen aan de prijs stijging in plaats van de doorgaans hogere loonstijging. Maar tegelijk zou dan de bijslag voor het eerste kind, die sinds 1972 niet meer Is ver hoogd. weer in de koppeling worden betrokken („ontdooid"). Het geza menlijk effect zou ln belde gevallen voor gezinnen met enkele kinderen op hetzelfde neerkomen. Nieuw systeem Zowel CDA als WD voelen echter meer voor handhaving van de be staande koppeling en bevriezing van bijslag voor het eerste kind. De VVD heeft hierbij als motief dat geen hin dernis mag ontstaan om in de toe komst de bijslag voor het eerste kind wellicht helemaal af te schaffen. Het CDA wil handhaving van de bestaan de koppeling totdat de Sociaal-Eco nomische Raad heeft geadviseerd over in studie zijnde plannen voor een heel nieuw systeem voor de kin derbijslagen. In die studie wordt onder meer bezien of de bijslag lager kan zijn naarmate het kind jonger is. In het bestaande systeem is ln principe de bijslag ge lijk voor alle leeftijden, maar is de gemiddelde bijslag per kind hoger naarmate het gezin groter is. Net als een meerderheid ln de SER vraagt ook de PvdA zich af of het hele voorstel van de staatssecretaris inza ke de „derde fase" niet beter in de la kan blijven liggen totdat die studie naar een eventueel heel ander stelsel is voltooid Zelfstandigen zouden dan voorlopig geen recht krijgen op bij slag voor een eerste of tweede kind. maar ook geen hogere premie hoeven betalen ADVERTENTIE Sharpfax kopieermachines Kopieën als originelen... „^^ORMAS bilthoven (030) 78 78 44* 'Nu Tommy ziek is, kan hij tijdelijk mijn witte muizen krijgen.' d ooi Regii„De 4000 extra arbeidsülaat- geen enkele insDraak gehad van de kwaliteit. Dat is ook getrl de en nd .t te lesj. •und onze onderwijsredactie HAAG Drie landelijke ouderorganisaties doen niet mee aan de grote irwijsdemonstratie op 12 oktober tegen het beleid van minister Pais. De landse Katholieke Oudervereniging, de Landelijke Oudervereniging mder Onderwijs op Algemene Grondslag, en de Werkgroep Protestants stelijk Onderwijs i.o. vinden de actie van de Nederlandse Federatie van erwijsvakorganisaties te ongenuanceerd. De Vereniging voor Openbaar erwijs, waarin de ouders van de openbare scholen zijn vertegenwoordigd, wel mee aan de demonstratie. ech wêw 'n jen i I. D uid rwi, one i 2' op fcfde anifestatie op 12 oktober 'echt maakt deel uit van ite landelijke actie voor 'onderwijs In het kader actie is al een maga- een oplage van één ;n op alle scholen ver- De titel van het maga- uidt: Bouwen aan Beter ijs. De nationale ou- onden, die ln de wéék 26 september en 5 ok- op de meeste scholen gehouden, zijn aan Ide thema gewijd. ouderorganisaties hebben wél aan het magazine en aan de ouderavonden mee gewerkt. Zij doen echter niet mee aan de nationale mani festatie in Utrecht en aan de handtekeningenactie. Deze twee onderdelen van de actie vinden de dne ouderorganisa ties te ongenuanceerd. Hans Petri, beleidsmedewer ker van de Nederlandse Ka tholieke Oudervereniging: „De NFO heeft als vakorgani satie een duidelijk ander be lang dan de ouders. ZIJ vecht voor de rechtspositie van haar leden en dat is een goede zaak Maar verbetering van de kwaliteit van het onderwijs is voor de ouders niet hetzelfde als opheffing van de werkloos heid in het onderwijs We ge ven direct toe dat extra leer krachten het onderwijs ten goede komen, maar goed "on derwijs hangt niet alleen van het aantal leerkrachten af. Het heeft ook te maken met inzet, met motivatie, met sa menwerking met de ouders." De 4000 extra arbeidsplaat sen, waarmee minister Pais deze zomer de NFO enigszins de wind uit de zeilen nam, heeft grote Invloed uitgeoe fend op de ouders. Hans Petri: „Je kunt nauwelijks blijven volhouden dat Pais niet het onderste uit de kan weet te halen. .Hij doet zijn best. Op de vooravond van Prinsjesdag heeft hij nog dwars gelegen voor 48 miljoen extra op zijn begroting. Je kunt als ouders niet door blijven zeuren. De koek is gewoon op. Er zijn meer knelpunten. Denk alleen maar aan de gezondheidszorg en de bejaardenzorg." Sjoerd Pieterse, beleidsmede werker van de Nederlandse Federatie van Onderwijsvak organisaties vindt het bijzon der jammer dat de drie oude rorganisaties hebben afge haakt „Wij zijn als NFO ook heel tevreden over de extra arbeidsplaatsen die Pais heeft geschapen, maar we hebben geen enkele inspraak gehad over de verdeling van de plaatsen. De actie b boven dien niet tegen Pais gericht, zoals veel ouders denken, om dat er een massale bijeen komst plaatsvindt." „De actie is gericht op verbe- rlng van het onderwijs. Wij willen praten over verlaging van de groepsgrootte, over de begeleiding van de individue le leerlingen, over de onder- wijsstimulering en over alle vernieuwingen die in het on derwijs gaande zijn. Vanaf het begin van de actie heeft het accent gelegen op een con structieve onderwljsactle. De manifestatie, die op 8 juni plaatsvond, had veel duidelij ker het karakter van een actie voor het behoud van de werk gelegenheid. Maar de najaars- manifestatie was vanaf het begin gericht op verbetering van de kwaliteit. Dat is ook een zaak die de ouders aan gaat." Hans Petri wijt het verschil van mening tussen de ouders en de onderwijsvakbonden aan het tijdstip waarop de sa menwerking van start ging. „De NFO had al het plan ge maakt en het enige dat de ouders nog konden doen was ln de rijdende trein springen. Onderweg hebben we wel enigszins bij kunnen sturen, maar het karakter van de ac tie lag al vast. Bij een volgen de gelegenheid moeten ouders en leerkrachten vanaf het be gin samenwerken. Het is al tijd beter om op het station af te spreken dan om halverwege in te stappen." Het Nederlands Oenootschap van Leraren heeft al in een eerder stadium afstand geno men van de actie van de NFO „Wij houden liever het kruit droog", aldus het NGL. ADVERTENTIE Bijvoorbeeld 3 dagen Twente v.a. ULéCf,.P Genieten in een van de mooiste streken van ons land. Twente heeft alles! Ind. treinreis Ivan elk stalion in Nederlandl, volpension. lees de gids JslS/Trons Vakantie reizen in herfst, winter, lente". En boek: bij NS-stations, Rabobank. ANWfk uw reisbureau of bel 030627844. Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen lo» stond m someowv-vling mei bot rtofonoo) Bwoov voo» loenvne. Oen Hoog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3