Mogelijk benzinedistributie Haast KieStiwkado i II B 1 'Concurrentiepositie in gevaar' Als staking bij Shell langer voortduurt lie-import nog niet geregeld )rmaar inter decor deze krant ngedeeld ;heneum Booreilanden bedreigd door aardbevingen •t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Misschien regen HET WEER iiden van EG niet eens „„irgeer treedt als KVP- orzitter leim beraad inciën lit Noorwegen dreigt UNIFIL-troepen terug te trekken Trouw Jong gebleven Boeing beschadigd Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I I I I I I I I 37STE JAARGANG NR 10960 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 Half lot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Middagtemperaturen onge veer achttien graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind, windkracht vier tot zes Morgen en overmorgen: Kans op regen maar ook zonnige perioden. Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden Morgen zon op: 07.33 zonder onder: 19.29 Maan op 13.40 maan onder: 22 47 OU LESTELLA B.V. Voor Bouw en Inteneui Willem Barentszstraat 19. Leiden Tel 071-13 45 41 Keukens. Open Haarden. Tegels. Sanitair. LOSSE NUMMERS 60 CENT HGINA 2: 'urken en hristenen AGINA 3: ehoud van werk oven aan verlanglijst IGINA 11: meerpijpproblemen Ijna traditie IGINA 5: oedhandelaar: tfij zijn geen pmpiers' vri H| tv. PAGINA SPORT: Timman: weer afgebroken Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De Rotterdamse havenstaking beeft de internationa le concurrentiepositie van de haven schade toegebracht. Op korte ter mijn is de schade al aanzienlijk, maar op langere termijn kon die nog wel eens veel groter blijken te zijn. Premier Van Agt zei dit gisteren op een bijeenkomst van de Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Rotterdam. Een deel van de ver voersstroom heeft zich verplaatst van Rotterdam naar andere havens als Antwerpen en Bremen. „De ha venbedrijven daar zal er gelet op de zeer beperkte groei van de vervoers markt. veel aan gelegen zijn de tijde lijk uit Rotterdam uitgeweken ver voersstromen blijvend aan zich te binden," aldus de premier. „Gelukkig is het pleit gewonnen door het inzicht dat arbeidsonrust uiteindelijk in niemands belang is. Ik verbind hieraan de wens, dat de werkenemers en werkgevers het re delijkerwijs mogelijke zullen doen om goede arbeidsverhoudingen in bepaalde sectoren van de haven te herstellen." De premier had ook wcaardering voor het optreden van de Rotter damss politie. „Zij heeft zich be- hoedzam gedragen en dat is raad zaam in een arbeidsconflict. Zij is echter in actie gekomen toen stakers hun toevlucht namen tot het plegen van strafbare feiten als mishande ling en vernieling. Dan mag de over heid als hoedster van het recht zich niet meer van inmenging ont houden." Van Agt bespeurde in het stakings conflict „een vervreemding en ver starring. zoals die zich in deze mate in decenniën niet hebben voorge daan. Een vervreemding tussen die genen die namens de werknemers in landelijke overlegstructuren werken en ook op de situatie in andere be drijfstakken letten en diegenen die hun opvattingen en acties uitslui tend afstemmen op de plaatselijke omstandigheden zoals zij die er varen." Meer nieuws op pag. 3. ziging wet: inze Haagse redactie HAAG Staatssecretaris De (onderwijs) vindt dat de onge- opbouw van het voorberei- wetenschappelijk onderwijs de „normale vorm" moet aan- Dat zou betekenen dat de lerlijke a- en b-richtingen bij eum en Gymnasium worden aten. De staatssecretaris zal etsvoorstel indienen om de wet it voortgezet onderwijs op dit te wijzigen. mg kondigde dit gisteren aan bij ening van het nieuwe gebouw tt Goois lyceum in Bussum. Hij t onderzoeken aantonen dat de enheid over het ongedeelde vrijwel algemeen is. „Dat is niet onderlijk omdat binnen het i van de ongedeelde vorm een aanbod van pakketten moge- rlan in elk van de VWO-school- rafzonderlijk," aldus De Jong. inder argument is volgens De idat het ongedeeld VWO een Stap betekent in de richting van pïntegreerde opbouw van het jezet onderwijs. ifc» JuL - wmm Van onze verslaggever ROTTERDAN/DEN HAAG Het kabinet Van Agt zal distributie van benzine moeten overwegen indien de staking bij Shell langer duurt dan enkele dagen. Momenteel voeren enkele ministeries onderling overleg over de mogelijke toepassing van de distributiewet. Op het ministerie van economische zaken wordt de afgifte van benzinebonnen gezien als vrijwel de enige mogelijkheid, die effectief kan zijn. ISSEL (ANP) De lan- van de Europese Ge lschap zijn er gisteren in kei niet in geslaagd, af ten te maken over de belheden olie. die elk van Igen lidstaten in 1985 zal Invoeren. I ;e parlementsredactie iAAG KVP-voorzitter Ver- dt op 10 november als partij- tter af Het bestuur van de Kat- Volkspartij heeft dit in een an de vijftien kring-voorzitters deeld. Het besluit van Vergeer iu vast. Hij ziet geen mogelijk- om zijn lidmaatschap van het ïse parlement nog langer te leren met het voorzitterschap partij. ren van de overige bestuursle- ;gen zijn veelvuldige afwezig eden Vergeer begin september en om af. te treden. Op aan- van de kringvoorzitters schort iet besluit op om een oplossing ken. Besprekingen binnen het testuur hebben daar echter >e geleid. 1 an dei liu - mm Ier Eerder werd op de Europese topcon ferentie in Straatsburg de principe afspraak gemaakt, dat de Europese Gemeenschap in 1984 niet meer dan 472 miljoen ton olie zal importeren. (Dit jaar zal de olie-invoer rond de 515 miljoen ton liggen). Aangezien de ambassadeurs van de negen landen het gisteren niet eens konden worden, zal vandaag op de internationale energieconferentie in Parijs weer (voor)overleg tussen de landen van de Europese Gemeen schap worden gehouden. Hiermee zal opnieuw een poging worden gedaan, de doelstellingen ten aanzien van de olie-importen in 1985 voor elk van de landen van de Europese Gemeen schap vast te stellen. In Parijs komen vandaag de econo misch belangrijkste zeven landen van de wereld Amerika. Japan. Cana da. Duitsland. Engeland. Frankrijk en Italië bijeen, om tot afspraken te komen over het terugbrengen van de olie-importen Deze conferentie is een uitvloeisel van het wereld-topbe- raad in Tokio in juni. Over de verdeling tussen de Europese landen werd vorige week, tijdens de Europese Energieraad in Brussel, ook al geen overeenstemming bereikt. Duitsland en «^ok Nederland hielden er het standpunt op na. dat de Europese Gemeenschap wél een principe-doelstelling moet uitwerken, maar dat het thans nog te vroeg is uit te maken welke hoeveelheid olie elk aangesloten land 4n 1985 zal impor teren. In dit verband werd aangevoerd, dat nu nog onbekend is hoe de Britse Noordzee-olieproduktie zich zal ont wikkelen en wat de economie in de komende jdren gaat doen. Nederland heeft zich steeds voorstander ge toond van het standpunt, dat wél de Europese Gemeenschap als geheel zich tot een afspraak kan verbinden, maar dat best later kan worden beke ken. hoe die doelstelling verdeeld kan worden. ADVERTENTIE Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning- en huishoudtextiel. u Jaarbeurs-Utrecht IJL 23 t/m 28 september Jir rni-WL Stakende werknemers van het petrochemische bedrijf ICI beraden zich over een ul timatum aan de directie. NEW YORK (ANP) Noorwegen heeft gedreigd, zijn UNIFIL-troepen uit Libanon terug te trekken wanneer de toestand slechter wordt. De Noorse minister van buitenlandse zaken. Knut Frydenlund, verklaarde in de algemene vergadering van de Verenigde Naties dat Noorwegen de ontwikkelingen in Zuid-Libanon ..met grote bezorgdheid" volgt. „Wij veroordelen alle gewelddaden en hebben meermalen een beroep op alle betrokken partijen gedaan om de taak van UNIFIL niet te bemoeilij ken. Een Verdergaande verslechte ring van de situatie in Zuid-Libanon zou de Verenigde Naties, en de landen die troepen beschikbaar hebben ge steld. ertoe kunnen dwingen zich af te vragen of zij het handhaven van de VN-vredesmacht in dit gebied kun nen rechtvaardigen." zo zei hij. ISLAMABAD iAFP. Reuter) Tij dens gemeente- en districtsraadver- kiezingen in Pakistan zijn twee men sen omgekomen en meer dan twintig gewond geraakt. De doden vielen in de steden Karachi en Hyderabad, bei de in de provincie Sind, bij vechtpar tijen tussen aanhangers van elkaar beconcurrerende partijen. In regeringskring wordt erop gewezen dat toepassing van de distributiewet. daterend uit 1939 „een belangrijke politieke beslissing" vergt. De wet is weliswaar bedoeld om orde te schep pen in situaties van schaarste, maar toepassing zou in de huidige omstan digheden kunnen worden uitgelegd als een actie tegen de stakers. Het kabinet zal zich. bij het voortduren van de staking, spoedig moeten bera den over het al dan niet overgaan tot distributie De voorraden bij Shell zijn voldoende voor tien dagen. Shell voorziet in bij na een derde deel van de benzine, die aan de pompen in Nederland ver krijgbaar is. „Een besparing van vijf of tien procent is nog wel met andere maatregelen te bereiken, maar loopt het aanbod van benzine met meer dan dertig procent terug, dan is dis tributie de aangewezen weg." zo wordt op het ministerie van economi sche zaken gezegd Dit ministerie voert thans overleg met de ministeries van verkeer en waterstaat (over de technische uit voering van eventuele distributie) en met het ministerie van sociale zaken, over de „maatschappelijke aanvaard baarheid" van distributie Inmiddels breiden de stakingen in de petrochemie zich uit. Vanochtend wordt een begin gemaakt met het stilleggen van de kunstmestfabriek Albatros-UKF (negenhonderd werk nemers) Voorts wordt de kans groot geacht dat ook bij de chemische con cerns ICI en Cyanamid een staking wordt uitgeroepen, omdat ook daar de CAO-onderhandelingen muurvast zitten. Het afbouwen van de produk- tieprocessen bij de Shell-vestigingen in Pernis en Moerdijk verloopt vol gens de Industriebond FNV naar vol le tevredenheid. Er hebben zich tot- nutoe geen problemen voorgedaan afgelast omdat de bond de garantie heeft gegeven dat de aannemers a.s maandag het terrein weer kunnen betreden. Dan zijn alle produktiepro- cessen stilgelegd en zal de aanwezig heid van het personeel van de aanne mers geen problemen opleveren Volgens een woordvoerder van Shell lopen er gemiddeld zo'n 2000 tot 2500 mensen rond op de bedrijfsterreinen Vervolg op pagina 9 Het kabinet als de kop van jut - pagina 2 Operatie Stop volgens draaiboek - pagina 9 •Shell-pompen over tien da gen droog - pagina economie Akzo-chemie in problemen - pagina economie Volgens Noors bureau: I 08L0 (Reuter) De Noorse booreilanden in de Noordzee staan bloot iaan het gevaar van aardbevingen. Het staat vast. dat het Noorse deel van het continentale plat vroeg of laat zal worden getroffen door g aardschokken met een kracht van zes of meer op de schaal van Richter De boriggen naar olie en gas vinden juist plaats in de gevaarlijke Jj gebieden Dit staat in een rapport van de Koninklijke Noorse Raad voor Weten- schappelijk en Industrieel Onderzoek. Het rapport ls uitgebracht in het i! kader van groot onderzoekprogramma op het, gebied van de veiligheid van buitengaatse winning van olie en gas. Een functionaris van het Noorse oliedirectoraat verklaarde gisteren, dat er rekening is gehouden i met het gevaar van aardbevingen. Volgens het Nationale Noorse Pers i' bureau echter worden de olie- en gaspijpleidingen niet zodanig ontwor- pen. dat zij bestand zijn tegen bevingen t Het rapport vermeldt nog. dat er op het continentale plat aardbevingen hebben plaatsgevonden in 1819 en 1866 en op de Doggersbank nog in 1931 „Geen ruimte" Rijnmond-voorzitter dr ïr A. P. Oele heeft gistermiddag telefonisch getracht te bemiddelen in het conflict bij Albatros, een onderdeel van De Staatsmijnen. Dat deed hij op ver zoek van de centrale ondernemings raad van het bedrijf. Oele is na con tacten mét de directie van Albatros en de Industriebond FNV tot de con clusie gekomen dat er vooralsnog geen ruimte is voor heropening van het CAO-overleg. Evenals bij Shell eist de industriebond ook hier een 35- urige werkweek en invoering van een vijf-ploegendienst Voor vanmiddag stond aanvankelijk een kort geding gepland tegen de Industriebond FNV. Zo'n 65 aanne mers en onderaannemers, die door de staking de bedrijfsterreinen van Shell niet op kunnen, wilden gerech telijke stappen ondernemen tegen de vakbond. Het kort geding is later be Belangenvereniging Minderjarigen bestormt haar laatste bolwerk: de rijksinrichtingen voor kinderbe scherming. Criminoloog Hoefnagels bevestigt dat er haast bij is: „Minderjarigheid is per definitie een tijde lijke zaak". Geen speld tussen te krijgen hoe regelen we de poen? De KLM-Boeing 747 „Donau" heeft gister middag op Schiphol schade opgelopen toen het toestel werd ver sleept terwijl een loop brug nog met de Boeing verbonden was Het gevolg van het voor tijdig wegslepen was een gat in de romp en een beschadigde deur van het vliegtuig. De loop brug werd eveneens be schadigd. Op de foto de beschadigde Boeing met de loopbrug op een vleugel. Boctseersct (A) Authentiek Slavisch Hoctsecrklei mei vert in I kleuren en kleedje (C) penseeltje Wordl zonder men ,m., AK tinütfr. menhard legger nl' \norde sier Schroevcdraaiersct (B) Grote. kleine.en krmsknpschroeve dniaier «n een Hiindgreepje mei ui,... ink "indien I uil n.iiurcl leder nit gevlochten koordie Lederen halstasje (D) Sierlijke «remoud cn praktisch slagmechamek.voor extra genial Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een mer- tuiging I it erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats:Giro i w naam 1 w adres: Postcode en plaatsTel.: \oor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalpeninle een welkomstkoning van 7 Kado naar keuze DA DM QD (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659.188 (uitsluitend vooropgaven) Voor bezorginlormatie 020-913456 Lees een krant met overtuiging: TrOUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1