hell-pompen over en dagen 'droog' KZO-Chemie in problemen d D rstel vertrouwen terij-wijnhandel Emancipatie consument duurt nog jaren worden-als je een feestje hebt of gewoon om zelf eens lekker van te genieten Voorzieningen 'doorlichten' Overdreven WILSON SCHIMMELPENNINCK sbrandolie nog geen probleem 't Kostuum dat u zoekt draagt dit merk. NS koopt Tensen fie nog niet gemakkelijk, maar: Staat leent nu tegen 83/« procent GRAND LUXE*** Zowel in Nederland als in Europa weinig vooruitgang Gratis niet kosteloos Mening' over reclame SDAG 26 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PHS 13 R 15 advertentie komen", 20 zegt een van de Shell. in onzer verslaggevers ERDAM „De Neder- automobilist, die ge was bij een Shell-benzi- p te tanken, zal over g of tien gaan merken, bij de Shell-raffinaderij nis wordt gestaakt. Shéll hem precies .neen' zal gaan» verkopen hangt overi- van', de voorraad benzine, r de adverse tankstations be- i. De £ne zal het iets langer uitzingen dan de andere, ïvermijdelijk zal er op een moment geen benzine meer slang erder vi derland Raffinaderij in Per van de grootste raffinaderij- ereld eri de grootste van Ne en van Europa. De verwer- laciteit is 25,5 miljoen ton e per jaar. Er worden onge- I0 verschillende olieproduk- aakt. ïaderij voorziet in ongeveer it van de behoefte aan vloei- ndstoffen in Nederland. Dat en in bijna éénachtste van le energieverbruik. Ruim de 1 de produktie wordt uitge- Pernis (bij de raffinaderij en aanwezige chemische instal- Shell Nederland Chemie te werken 6100 man, van wie 2600 in volcontinu-dienst. aderij werkt op het ogenblik eer 70 procent van haar ca- (üitsluitend) chemische be- Öqell Nederland Chemie in wè*ken omstreeks 900 man, 40ö"Xvolcohtinu. De voor- eindpréduktèn. die hier wor- DEN HAAG Volgens het Konsu- menten Kontakt zijn de verhalen van de Shell over de benzineschaar- ste, die al binnen een week zou ont staan. schromelijk overdreven. De consumenten-organisatie leidt uit de artikelen in vakbladen en de recente nota van minister Van Aardenne (Economische Zaken) over de oliesi tuatie namelijk af, dat Shell op het ogenblik over een ruime voorraad olie en benzine beschikt De verhalen van Shell over schaar ste worden gezien als een poging de staking te breken. Het Konsumenten Kontakt vindt dit bet misbruiken van de consument Volgens een woordvoerder van de vrije oliehanden (spotmarkt) in Rot terdam is de mening van Shell „niet helemaal irreëel", omdat benzine maar beperkt in voorraad wordt ge houden in verband met verdamping. Op de spotmarkt stegen de prijzen voor gewone benzine gisteren van 225 tot 327 dollar (van 650 tot 654) per ton. den gemaakt, zijn etheen (500.000 ton per Jaar), styreen (330.000 ton per jaar) en propeen (300.000 ton per jaar). Etheen wordt o.a. gebruikt door fa brikanten van plastics voor buizen, vloerbedekking, flessen, folie, huis houdelijke artikelen e.d. Styreen wordt afgenomen door fabrikanten van polyrethaanschuim voor isolatie materiaal, matrassen, camping-arti kelen en autobumpers. Propeen vindt uiteindelijk zijn weg in plastics voor kratten, touw, auto-onderdelen, huis houdelijke artikelen, enz. Moerdijk levert uitsluitend bulkpro- dukten (chemische grondstoffen voor verdere verwerking) die naar groot afnemers hun weg vinden en naar de chemische bedrijven op het terrein van Shell Raffinaderij in Pernis gaan. Het enige eindprodukt, dat Shell Moerdijk aflevert is naaldcokes voor de fabrikanten van elektroden voor staalbereiding. In tegenstelling tot de raffinaderij was Shell Moerdijk tot dusverre vol in bedrijf. Volgens de woordvoerder van 8hell liggen Moerdijk en Pemis op dit mo ment nog niet helemaal stil. Als dat het geval is (morgen/overmorgen) zal dit Shell veie miljoenen per dag kos ten. Overigens zal het opstarten van de eenmaal stilgelegde installaties, als dat weer aan de orde is, zeker een week vergen. Zowel Shell Pernis als Shell Moerdijk leed over 1977 verlies en wel elk van ongeveer 150 miljoen gulden. In 1978 was het verlies van Shell Moerdijk iets minder dan dat van 1977. Shell Raffinaderij sloot toen met een klein positief saldo. Dit jaar beloofde voor beide bedrijven, aldus de Shell- woordvoerder, een goed jaar te worden. Volgens hem is het niet waarschijn lijk, dat andere benzine-merken de nu bij Shell wegvallende produktie zullen kunnen en willen overnemen. Ook bij de concurrenten van Shell werken de raffinaderijen op ongeveer 70 procent van de capaciteit. Aange zien de aanvoer van ruwe olie hierop afgesteld is, is het zonder ingrijpende maatregelen op het stuk van de aan voer van ruwe olie niet mogelijk de produktie ineens op te voeren. Voor huisbrandolie speelt het probleem van het wegvallen van de produktie momenteel nog niet zo omdat de win ter nog niet is aangebroken. Wilson Glenny. Stijl, pure kwaliteit en natuurlijke souplesse. Zuivere, schotse scheerwollen stoffen, onnavolgbaar vertaald in kostuums voor mannen met een kritische smaak. Informeer: tel. 020-151255 UTRECHT Tussen de Nederlandse Spoorwegen en de busonderneming W.O. Tensen in Soest is overleg gaan de met betrekking tot overneming van dit busbedrijf. Volgens een NS- woordvoerder wordt ernaar ge streefd. de overneming nog dit Jaar rond te krijgen. 11 onzer verslaggevers 1RDAM Een van de bedrijven die door de staking bij de SheU-rafflnaderlj ernstig In ilemen dreigt te komen ls de vestiging van Akzo Zout-Chemle in het Botlekgebied. n Shell leveren elkaar daar diverse stoffen. De produktie bij Akzo Zout-Chemle die J op 80 k 90 procent van de capaciteit werkt, draait nu onder de 50 procent. Binnen dagen kan dat nog aanzienlijk minder worden. fabriek maakt onder meer larvoor de grondstof zout uit en Delfzijl wordt aange- :t chloor wordt door een pij laar het in de buurt gelegen van Shell-Chemie getrans- Een ander deel van het ent bij Akzo als grondstof lchloride gebruikt welk pro- vopr het grootste deel bij mie terechtkomt door een Deze leveringen staan op •lik stil. jenovergestelde richting feil etyleen en andere petro- grondstoffen naar Akzo- ook die grondstoffen- j tot stilstand gekomen. De •ugval bij de chloorproduk- tie heeft ook gevolgen voor de zout- produktle. Bij de voorraadvorming van zout heeft men wel enige speling maar al te lang kan de staking wat dit punt betreft, niet duren. Concurrenten Concurrenten van Shell als Esso, Chevron en BP hebben weinig moge lijkheden klanten van Shell in te pik ken. zo zij dat al zouden willen. Een woordvoerder van Esso wees erop dat de olievoorraden aan de krappe kant zijn door de internationale oliesitua tie. Bovendien zou het maanden kos ten om extra olie aan te voeren. Daar om worden de vaste klanten normaal van diesel-, gas- of huisbrandolie voorzien. onzer verslaggevers RDAM Na een aantal magere jaren is in de slijterij- ontwikkeling op gang gekomen, die reden geeft tot eid en tot herstel van vertrouwen in de toekomst, voorzitter Th. Hooy van het Bedrijfsschap van de indel in Alcoholhoudende Dranken ter inleiding van T irsmanifestatie „Oktober: Wijnmaand". Iets anders list het bij de benzine- pompen waar de pomphouder in het algemeen geen onderscheid kan ma ken tussen vaste en ongeregelde klanten. Maar Esso zal de pompen niet extra met benzine bevoorraden. Dit zou op grote schaal bovendien niet eens mogelijk zijn omdat het distributieapparaat (tankauto's, lich ters) daar niet op is berekend. Een woordvoerder van Chevron zei dat de meeste Chevron-pomphouders zelf kunnen beslissen wat ze doen. Van de 1.200 Chevronpompen zijn er slechts 300 eigendom van de maat schappij, de andere zijn van zelfstan dige ondernemers die Chevronbenzi- ne kopen en deze benzine vervolgens onder de vlag van deze maatschappij verkopen. Wat het beleid verder zal worden, als de Shell-leverantles op drogen, hangt van de toestand op het moment af, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) Op 2 oktober kan worden ingeschreven op een 8,75 procents staatslening 1979 per 1985- 1989. Het bedrag van de lening en de uitgifte worden na sluiting van de Inschrijving vastgesteld. De lening ls aflosbaar in vijf jaarlijk se termijnen te beginnen op 1 novem ber 1985. De storting dient te geschie den op 1 november. De lening kan niet geheel of gedeeltelijk vervroegd worden afgelost. Het prospectus zal op 27 september verschijnen. De vorige staatslening droeg een ren tepercentage van 9 procent. Op deze lening werd op 7 augustus ingeschre ven. Na sluiting van de inschrijving werd het bedrag vastgesteld op 800 miljoen en de koers op 100,5 procent. De looptijd van de lening was 15 Jaar. advertentie s de positie voor de slijter aar momenteel nog verre ckelijk. Zo zijn er proble- i bodemprijs voor bin- I gedistilleerd en onzeker- |de aangekondigde accijns- voor sterke drank „die er liet om liegt". wijnambassadrêce me- lanne Pousma alt Boekelo, rij-wijnhandel bij allee nheden vertegenwoor- .bruik zal doen stijgen, blijkt nog moeilijk te voorspellen. Twaalf liter Het wijnverbuik in ons land heeft zich, aldus de heer Hooy, gestabili seerd op iets meer dan twaalf liter per hoofd van de bevolking. Er zijn daar bij wél verschuivingen vast te stellen. Het drinken van sherry (die ook tot de wijnen wordt gerekend) ls fors teruggelopen. Daarentegen lijkt de droge witte wijn terrein te winnen. Wat de Franse wijnen betreft merkte de heer Hooy op, dat de Invoer van Beaujolais het eerste kwartaal van dit jaar ruim vijftig procent hoger is geweest dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar. Ook de Cótes du Rhóne blijken sterk in po pulariteit toe te nemen. Daarentegen is de invoer van Anjou-wijnen in het eerste kwartaal met ruim zestien pro cent gedaald. Volgens de heer Hooy kan dit duiden op een verfijning van de smaak, door een steeds meer „vol wassen" worden van de Nederlandse wijngebruiker. De slijters-wijnhandelwen zullen zich in de toekomst (nog) meer op de consument gaan richten Er zullen weliswaar intern nog gerichte initia tieven worden ontwikkeld, maar de „marsroute" voor de branche in de eerstkomende jaren is duidelijk bepaald. Bij alle activiteiten zullen de slijters nauw samenwerken met al die groe peringen (met name het horeca-be- drijf), die dezelfde consumentendoel groep hebben. De kleine bolknak voor fijnproevers. Met zorg en toewijding gemaakt van geselecteerde kwaliteits tabakken. Voor kenners die een Schimmelpenninck naar waarde weten te schatten. Gematteerd en ongematteerd verkrijgbaar. In verpakking van 10 en 25 stuks. Er valt nog een lange, vele jaren durende weg af te leggen, voordat de consument helemaal zal zijn geëmancipeerd. De on langs door het ministerie van Economi sche Zaken gepubliceerde nota „Consu ment en Consumptie" is immers niet meer dan een beschrijving van de consumenten- problematiek, en het enige maanden gele den uitgebrachte „Tweede Consumenten- Actieprogramma" van de Europese Ge meenschap maakt de positie van de con sument er op korte termijn ook al niet sterker op. De nota Consument en Consumptie is helaas be perkt gebleven tot een „terreinverkenning", zonder beleidslijnen voor een consumptlebe- leid. De bezorgdheid van de werkgeversorganisa ties over de Invloed van de overheid op het con sumptieproces. is daar om wat voorbarig. De te leurstelling van de con sumentenorganisaties over het gemis aan be leidsconclusies ls daar entegen beter te plaatsen. De overheid ziet het als taak, blijkt uit de nota, de vraagstukken rond de behoeftenbevrediging aan de orde te stellen en zo mogelijk tot een op lossing te brengen. Hier bij draait het om een ver betering van de keuzen, gemaakt zowel door de consument als door de overheid. Het hoofddoel ls een be leid, dat is gericht op het verbeteren van de moge lijkheden, door middel van consumptie de be hoeften te bevredigen. Welzijn Deze doelstelling wordt geplaatst in het kader van een zo groot moge lijk welzijn. Daarbij ls het streven naar een zo groot mogelijke welvaart maar een aspect. De overheid wil daartoe in eerste instantie de voor waarden scheppen, waarbij niet alleen reke ning wordt gehouden met vrijheid en verant woordelijkheid, maar ook met belangrijke ele menten als gerechtig heid, gemeenschapszin, milieu en energie. De overheid wil overigens de voorkeuren van men sen niet rechtstreeks beïnvloeden, maar ln be paalde situaties wél cor rigerend optreden. Zo wordt het als taak gezien op te treden, wanneer het consumentengedrag van de één, in strijd komt met het belang van andere consumenten. In de nota wordt of schoon het er niet letter lijk staat toegegeven, dat de consument steeds meer in een onderge schikte positie terecht is gekomen. Particulier Opgemerkt wordt im mers, dat het Initiatiel van wat er aan consump tiegoederen aan de markt komt, sterk bij de aanbodzijde (fabrikant en importeur) is komen te liggen. Om hierin ver betering te brengen zou, aldus de nota, bij de ont wikkeling van nieuwe produkten door bedrij ven gezocht kunnen wor den naar methoden om de consument daarop meer invloed te geven. Dat zou met name kun nen gebeuren door onaf hankelijk behoef tenon- derzoek. Dat zou een winstpunt zijn. De gedachte hierachter lijkt echter sterk door puur economische mo tieven te zijn ingegeven. De consument wordt er (vroegtijdig) bijgesleept om te bereiken, dat min der „nieuwe" produkten of produkt-varianten mislukken en verspilling van arbeid en kapitaal wordt voorkomen. Te genwoordig mislukken, wordt opgemerkt, acht op de tien nieuwe pro dukten omdat de consu ment ze niet koopt. In dit verband was het beter geweest te spreken over „als nieuw op de markt gebrachte produkten".. Uit buitenlandse onder zoeken is namelijk geble ken, dat in bijna negen op de tien gevallen schijnbaar nieuwe pro dukten worden gelan ceerd. Dat zal hier niet veel anders zijn. Behalve onafhankelijk onderzoek wordt vor ming. scholing en goede produktlnformatle nodig geacht om de consument meer weerbaar te ma ken. Daarnaast zal de re clame aan scherpere nor men moeten worden ge bonden (aan de Sociaal- Economische Raad zal een advies worden ge vraagd over de proble matiek van de Informa tieve waarde van recla me én van reclame voor produkten waarvan de consumptie op gespan nen voet staat met be paalde belangrijke doel stellingen van de over heid). De Sociaal-Economische Raad krijgt het in dit op zicht wel erg druk. Zeer binnenkort zullen door de overheid adviezen worden gevraagd over een wettelijke regeling voor de prijsbekendma- king ln de dienstensector en over de specificatie van rekeningen voor in stallatie-, reparatie- en onderhoudswerkzaam heden. Voorts wordt ge werkt aan een verdere uitbouw van de branche geschillencommissies, dit óók in de sfeer van het overheidsaanbod. Het zijn allemaal belang rijke en urgente zaken. Het probleem ls echter, dat er meestal jaren van touwtrekken overheen gaan, voordat de uitwer king daarvan ls „hard" gemaakt in wettelijke bepalingen. Collectief Opmerkelijk is hetgeen ln de nota wordt gezegd ovei* het aanbod van col lectieve goederen. Vast gesteld wordt dat bij de politieke profilering van consumentenvoorkeu ren, de consument af hankelijk is van het pro gramma van de politieke partijen en van de vraag welke regeringscoalitie tot stand komt. In verband hiermee wordt het van belang ge acht, dat de consument Inzicht krijgt ln de wer kelijke kosten van be paalde voorzieningen en dat bovendien periodiek wordt bekeken, of een voorziening, waarvan de prijs afwijkt van (lager ls dan) de normale prijs, nog wel gerechtvaardigd ls. Daarbij zal de vraag naar het offer, dat men voor een gewenste voor ziening wil brengen uit- drukkeiijk moeten wor den betrokken. Gaat dan de'helft plus één uitein delijk daarover be slissen? Het op gezette tijden 'doorlichten' van de overheidsvoorzieningen, zal ongetwijfeld politie ke en mogelijk sociale deining geven. Wellicht doelde staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken met name op dit onderdeel van de nota toen hij voorspelde, dat de discussies die gaan komen over wat de overheid wel en niet kan. twee grote uitersten te zien zullen geven. In deze discussies zal waarschijnlijk ook dui delijk worden, op welke wijze de overheid denkt het consumptlebeleld te kunnen gebruiken ln aanvulling op het inko mensbeleid. Het maakt bij een bepaald inkomen bijvoorbeeld van der tigduizend gulden per jaar uiteraard ver schil, of van dit bedrag door een jong gezin moet worden rondgekomen, of dat dit inkomen door een ouder echtpaar kan wor den besteed. De gedachte is, dat een benadering vanuit de in valshoek van de con sumptieverdeling, een noodzakelijke aanvul ling is van een bena- derng vanuit de inko mensverdeling en ten op zichte daarvan wellicht betere aanknopingspun ten biedt om maatschap pelijke onvrede aan te pakken. Hierbij wordt onmiddellijk aangete kend dat nog zeer veel werk verzet zal moeten worden, om het begrip consumptieverdeling „operationeel" te maken. Europa De vooruitgang gaat lang duren, zowel in Ne derland als ln Europees verband. Het tweede Consumenten-Actiepro gramma van de Europe se Gemeenschap voor de periode 1980-1985 is slechts bedoeld om van de consument, zoals Eu ropees commissaris Bur ke het zo mooi formu leerde. „een volwaardige partner te maken bij het voorbereiden en uitvoe ren van economische be sluiten". Hierbij zal het vooral gaan om prijzen en kwaliteiten van goe deren en diensten, als mede om het bescher men van de gezondheid en veiligheid van de con sument. Het grote verschil met het eerste actieprogram ma van 1975 (waarvan bitter weinig terecht is gekomen) is, dat het zwaartepunt niet meer ligt op het beschermen In het „verdachtenbank je" van de Reclame Code Commissie stond on langs Gerard de Lange, die was aangeklaagd door de heer R. le Clercq uit Lelden. De klacht be trof het feit, dat Gerard de Lange ln de reclame spreekt van drie Jaar gra tis garantie, terwijl voor- rijdkosten en arbeids loon niet onder die ga rantie vallen Gerard de Lange ontkende, dat er op dit punt onduidelijk heid zou bestaan De Reclame Code Com missie achtte de klacht gegrond en gaf als oor deel, dat in alle reclame waarin van „drie Jaar (gratis) garantie" wordt gesproken, zeer duidelijk op de daarbij geldende zo belangrijke beperking als voorrijdkosten en ar beidsloon moet worden gewezen De Lange beloofde beter schap met de toezegging, dat het woord gratis niet meer ln de nieuwe recla me-boodschappen wordt opgenomen. Voor de consument is het goed te weten, dat pas over een jaar al het reclame-mate riaal zal zijn aangepast. J. W. Holsbergen (schrijver): Pas wanneer de adver teerder. de account executive en andere in 't Engels aangesproken lakeien van niet-creatief allooi, er 3 jaar verbeterhuis en heropvoeding op hebben zitten, kan er In de reclamewereld een einde komen aan de werkelijk onvoorstelbare verspilling van talent, toe wijding. vakmanschap, energie, brille en gein (Bijeengebracht door FHV/BBDO) van de consument door wettelijke voorschriften, maar dat het accent nu ls gelegd op overleg tus sen bedrijfsleven en con sumentenorganisaties. Hiervan is weinig te ver wachten. De belde con sumentenorganisaties ln ons land die al meer met dit bijltje hebben gehakt zeggen, dat, overleg alleen niet vol doende ls om verbeterin gen in de positie van de consument te bereiken. Dit tweede programma wordt een stap terug ge noemd, waarbij het bo vendien teleurstellend is, dat daarin zelfs niet eens wordt gezegd dat het eer ste programma alsnog moet worden uitgevoerd. Expositie open haarden In het Bouwcentrum te Rotterdam loopt een ex positie over open haar den met een betere warm te-opbrengst. De expositie geeft een over zicht van met name de laatste jaren op de Ne derlandse markt uitge brachte open haarde met voorzieningen om de vrijkomende warmte zo goed mogelijk te benut ten. De open haarden zijn globaal in twee sys temen in te delen: syste men met water aangeslo ten op de centrale ver warming en systemen met „overdracht" op lucht. De expostitie duurt nog tot en met 28 oktober. Behalve op werkdagen is het Bouw centrum ook op zaterda gen geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13