Blank of zwart - allen zijn gelijk .tgnubi 'Afrika kent geen leiders zonder macht' 'Strijd tegen onderdrukking is ons recht' e PvdA-Den Haag kiest Van Otterloo als fractieleider Getuigschrift voor eerste chiropedisten KORT NIEUWS Orgelmuziek uit twintigste eeuw zaaaaiige stappers DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET •BUITENLAND! Twee sleutelfiguren bi] de oonferentie in Londen over de toekomst van Zimbabwe-Rhodeslë zijn Robert Mugabe en Joshua Nkomo. Gemeen hebben si] hun langdurige verblijf in de gevangenis. De 01-jarige Mugabe zat tien jaar gevangen, de 62-jarige Nkomo nog een jaar langer. Samen hebben zij de leiding van het Patriottisch Front, de overkoepelende organisatie van Mugabe's guerrillabeweging ZANU en Nkomo's guerrillaleger ZAPU. Maar belangrijke verschillen zijn er tussen hen ook. Mugabe opgevoed op een missieschool koestert marrlstisoh-leninlstlsohe denkbeelden. Hij is zeer militant en lijkt niet tot gemarohandeer bereid. Nkomo, een methodist en lekenprediker, is veel grilliger. Het Westen vertrouwt erop dat achter zijn radicale uitspraken de bereidheid schuil gaat compromissen te sluiten. Nkomo behoort de Ndebele-stam, die Zimbabwe's grootste stam, de Shona, vijandig gezind is. Mugabe is een Shona. door Hans Masse link Waarom bent u tegen een blanke verte genwoordiging in het parlement? Joshua Nkomo: „Het Patriottisch Front ls niet geïnteresseerd in de blanke men sen van het land. wij vinden dat blanken of Europeanen, hoe u ze maar wilt noemen net zo goed burger zijn van het land als ieder ander en als Ikzelf. De kwestie van kleur ls niet belangrijk. Het is niet goed om ze afzonderlijk te behan delen. Het kan leiden tot omgekeerde apartheid en dat willen we voorkomen. ZIJ zijn geen minderheid onder de bevol king. De bescherming van de nieuwe grondwet moet gelden voor het gehele volk van Zimbabwe. En zij zijn ook inwo ners van Zimbabwe Bent u bereid een blanke vertegenwoor diging te aanvaarden0 „Wat'is blank? Dit is een beschuldiging. Er 2ijn geen Europeanen en Afrikanen. Hoe word Je Europeaan in Afrika? Ik vind het niet aardig dat u mensen be schuldigt. Zij zijn net zo goed burgera van Zimbabwe als leder ander. Het Pa triottisch Front wil geen speciale verte genwoordiging voor deze mensen. Kijk naar onze delegatie. Twee wat u noemt Europeanen, twee Aziaten en een zoge heten gekleurd persoon. Maar wij geven niet om hun kleur We denken ook niet aan het soort haar of de vorm van hun neus." Gescheiden .Hoe bunt u rechtvaardigen dat deze burgers van Zimbabwe van ons worden gescheiden cn tegelijkertijd ook over de apartheid m Zuid-Afnka praten? Ook de mensen van de partij van Ian Smith zijn burgers van Zombabwe. Als hij met ons van mening verschilt, dan is dat niet anders dan wanneer zwarte mensen het onderling oneens zijn. ..Als Je een vertegenwoordiging naar kleur wilt. dan heb je een staalkaart nodig. Je hebt de blanken, de bijna- blanken, de bruinen, de donkeren, de zeer zwarten en allerlei andere kleuren. Al die kleuren moet Je dan percentages geven. Dat ls kleurschakering. Maar als de Britten blijven aandringen op racis me, dan zullen we onderhandelen. We willen niet alleen maar onmogelijk zijn. We willen ons van apartheid vrijwaren en niet anders" Bent u bereid na verkiezingen een coali tie te vormen met bisschop Muzorewa? ..Kijk, bij de uitwerking van een over gangsgrondwet o! een permanente grondwet denk Je niet aan personen. Je denkt in termen van een mechanisme dat de mensen bijeen houdt. Als je geen meerderheid hebt, vorm Je een coalitie. Dat is een politieke beslissing. Je hoeft de persoon niet lief te hebben, wie het ook is. Als Je een regering wilt vormen, dan vorm Je een regering. Of het nu met een bisschop ls, een dominee, een stam hoofd of een eenvoudig persoon zoals Ik." Waarom wil het Patriottisch Front een president met uitvoerende macht? „We willen een uitvoerende president, omdat Je in Afrika nooit een leider hebt zonder macht. Dat ls vreemd. Ten twee de, zelfs de landen die van Engeland hun onafhankelijkheid kregen, hebben als Je tenminste naar Afrika kijkt niet hun oude regeringsvorm. Ze hebben het veranderd. De enige landen die overblij ven zijn de koninkrijken. Deze konink rijken kunnen dan wel staatshoofden hebben volgens de Britse grondwet, maar die passen toch Afrikaanse syste men toe en hebben net zoveel macht." Joshua Nkomo Robert Mugabe Gekozen Wordt een president elke vijf jaar gekozen? „Ja, dat staat in onze grondwet. We eisen een persoon die het mandaat van het hele volk heeft Nu wordt een premier aangewezen door zijn partij, en niet door het volk. Hij ls niettemin leider van ledereen. Dat is niet goed voor Iemand die te maken kan krijgen met erg moei lijke situaties. Hij moet meedoen aan verkiezingen in het gehele land. steun krijgen van het gehele volk, en boven dien van zijn partij, die een meerderheid dient te hebben. De president zal net zolang aanblijven als het parlement. En dan komen er weer nieuwe verkiezingen voor een president." Iets heel anders. Hoe vindt u het verloop van de conferentie? „Conferenties veranderen als het weer. Vandaag ls het koud. morgen ls het heet, de dag erna is het koel. (Lulde lach) Je kunt eindigen met een storm. De atmos feer is erg vriendelijk." De Rhodesië-conferentie van 1976 in Oenève had dan toch nog één resultaat: om sterker te staan bij de onderhandelingen met de Britse re gering en het bewind van Ian Smith •besloten de guerrilla-organisaties Afrikaanse Nationale Unie van Zim babwe (de ZANU van Robert Muga be) en Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe (Nkomo's ZAPU) het overkoepelende Patriottisch Front in het leven te roepen. De ZANU heeft onderdak gevonden in het buurland Mozambique ten oosten van Zimbabwe, de ZAPU opereert voornamelijk vanuit Zam bia in het noordwesten. In Zimbab we zelf heeft vooral de ZANU veel invloed. Nkomo's partij heeft als belangrijk ste steunpunten de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland. Mugabe was vooral op Peking georiënteerd, maar om dat de Chinezen slechts weinig wa pens leverden zoekt de ZANU steeds meer hulp bij andere socialis tische landen waaronder Joego slavië. De twee vleugels hebben altijd gro te moeite gehad om eensgezind op te treden; op het politieke terrein zijn ze het ook lang niet altijd met elkaar eens. Ook stamverschillen kunnen daarbij een rol spelen Maar in Londen weten ZANU en ZAPU de geschillen goed te verbergen en tre den zij eendrachtig op. Him hou ding bij de conferentie ls verrassend gematigd, hetgeen de Britten en de delegatie van bisschop Muzorewa en Ian Smith niet hadden verwacht. Bisschop Muzorewa heeft in een preek in Londen verband gelegd tussen poli tiek en religie. U bent opgevoed op een missiepost in Zimbabwe. Speelt het ge loof een rol in uw politieke opvattingen? Robert Mugabe: „Religie speelt een enorm belangrijke rol in de politiek. De normen en de zeden van het geloof zie je ook in de politiek terug. Er is in Zimbab we een minderheidsbewind dat de meer derheid van het volk onderdrukt op al lerlei manieren. Ze hebben hun op on rechtvaardige wijze het land ontnomen en zich toegeëigend. Ze buiten de meer derheid van de Afrikaanse bevolking uit in het werk, betalen erg lage lonen. Ze exploiteren hen door ze afzonderlijk en als ondergeschikten te behandelen. „De principes van het geloof zijn ook onze belangrijkste waarden, waarop wij ons oordeel baseren. Het zijn waarden die Je niet uit de weg kunt gaan. De rechtvaardiging van onze strijd spruit voort uit onze erkenning van deze nonnen." Wreed Hoe kunt u deze principes combineren met het voeren van een wrede oorlog? „We voeren geen oorlog met wreedhe den, maar tegen wreedheden. Een min derheidsregime ls bezig met een massa moord op ons volk. Op burgers, niet alleen in Zimbabwe, maar ook in Mo zambique, Zambia, Botswana en Angola. „We vechten om onze mensen te verdedi gen en te beschermen. Deze bescher ming bieden wij in de gebieden die we onder ons bestuur hebben. „Het ls verkeerd te denken dat wij wreedheden begaan. We vinden dat mensen het recht hebben een regering naar eigen keuze te hebben en te vech ten tegen onderdrukking. In het verle den gebruikten we vreedzame middelen tegen een bewapend regime. We werden gedwongen tot de gewapende strijd over te gaan om onze rechten te verdedigen. We werken samen met missionarissen. Zij zijn onze partners in de strijd en we hebben belde een humaan doel voor ogen." Wat was het effect van de missieschool op uw huidige politieke activiteiten? „Het was een noodzakelijke ondergrond voor mij. Het heeft me bestand gemaakt tegen het systeem dat het bewind in Salisbury hanteert tegen ons volk. „De christelijke principes die op de mis siescholen zijn geleerd, kunnen beter in de praktijk worden uitgevoerd dan dat er alleen maar over wordt gepreekt. Met andere woorden, als je mensen leert el kaar lief te hebben en elkaar niet uit te buiten, doe dat dan niet alleen in preken, maar in de praktijk van alle dag. Dit aspect van het christendom betekent voor mij veel meer dan een mis en een gebed. Het is de praktijk van de sociale rechtvaardigheid, die wij proberen uit te voeren. Sociale rechtvaardigheid houdt in eerlijkheid van mens tot mens, geen£ uitbuiting meer en niemand als slaaf van2 een ander. Deze principes gelden voor alle samenlevingen." Op de conferentie hier in Londen is de blanke vertegenwoordiging in het parle-j ment een groot struikelblok. Wat vindt ulj daarvan? L „Wij zijn hier om te praten over voorstel- I len voor een nieuwe grondwet, die vol»! gens ons moet leiden tot een op gelijk-r held gebaseerde, niet-raciale samenle-jj ving. We vinden dat er geen verdeling mag komen van het volk in zwart, wit, rood en geel. Het is principieel onjuist- dat de blanken apart willen worden be handeld." Troepen» Waarom wilt u troepen van de Verenigv de Naties in de overgangstijd in Zimt, babwe, en geen Gemenebest-leger, zoals de Britten voorstellen? li „Al na de Engels-Amerikaanse voorstel-^ len van vorig jaar aanvaardden wij VN troepen. Ons standpunt is in feite niel veranderd. Deze conferentie was eei nieuwe ontwikkeling, die we uiteindelij 1 accepteerden. De vorige minister vari") buitenlandse zaken. David Owen, is ei niet meer en nu hebben we te maken met Lord Carrington. Die spreekt helema: niet meer over VN-troepen. Het was hui idee, en zij dwongen ons het te aanvaar den. Waarom zouden ze er nu tegen zijn' VN-troepen zijn onafhankelijker en onJ partijdiger. Daarom hebben we dal standpunt ingenomen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Een sterk verdeelde PvdA-gemeenteraadsfractle in Den Haag heeft in het afgelopen weekend ir. O F van Otterloo als haar nieuwe voorzitter aangewezen. Van Otterloo won met acht tegen zeven stemmen van de tweede kandidaat voor het fractievoorzltterschap. A Th Duive- steljn De 29-jarige Van Otterloo was sinds de laatste gemeenteraadsverkiezin gen vice-voorzitter van zijn fractie. In die functie was hij opvolger van Dui- vesteljn. „de rebel uit de Schilder- wijk". die in de verkiezingstijd door het gewestelijke bestuur van de Par tij van de Arbeid uit de top van de fractie werd gehaald. Duivesteljn is. ter compensatie van zijn verlies, nu niet opnieuw terecht gekomen op een plaats in het driekoppige fractiebu- rau Ais vice-voorzitter is mevrouw LEIDSCHENDAM (ANPi De eer ste twintig gediplomeerde chirope disten in Nederland kregen gisteren hun getuigschrift uitgereikt op het ministerie van volksgezondheid, dat hun experimentele opleiding had ge subsidieerd Het is de bedoeling de chiropedisten. die verschillende voetkwalen behandelen, over enige tijd binnen de werking van de Wet op paramedische beroepen te brengen, aldus het ministerie De Centrale raad voor de volksgezondheid had hiertoe reeds jaren geleden geadvi- ir. G. F. van Otterloo drs F A G Vooys-Bosma gekozen, de nieuwe secretaris is drs. J A. R. Heemskerk Van Otterloo. die ooit als lid van de Kabouter-fractie in de Haagse raad zat. is opvolger van dr. J. R Tous- salnt. die kort geleden een vrijgeko men zetel In de Tweede Kamer aan vaardde Vrijheidsstraffen DEN HAAG Drie Delftse jongeren, die de afgelopen weken het voortouw hebben genomen in de rollen met Haagse jeugd, zijn door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, met een proeftijd van twee Jaar. De drie Jon geren werden vorige week zondag bij een politiecharge tijdens één van de hevigste rellen opgepakt. De officier van justitie heeft de verdachten op- ruling. geweldpleging en mishande ling ten laste gelegd Voortuinen DEN HAAG In het kader van de verbetering van de groenvoorzienin gen In de Zuidoostelijke wijken van Den Haag, heeft de dienst gemeente plantsoenen in overleg met de bewo ners een constructieplan voor de voortuinen in Morgenstond gemaakt Het gaat hierbij om de tuinen in 15 straten begrensd door de Hengelo laan. de Meppelweg. de Layweg en de Loevestelnlaan De herinrichting van de tuinen is ook nodig om het eazon- onderhoud efficiënter te kunnen ple gen. Bij het tuinonderhoud zullen in de toekomst ook de bewoners zelf worden betrokken. De raadscommis sie voor Jeugd, sport en recreatie spreekt zich 28 september over het reconstructieplan, dat 350.000 gulden kost, uit. Inmiddels zijn de herinrich tingsplannen voor tuinen in Moer- wijk al zo ver gevorderd dat in het najaar met het werk kan worden be gonnen. Zoeterwoude DEN HAAG Gedeputeerde Boone (gemeentelijke herindeling) van Zuid- Holland voelt er niets voor een deel van Zoeterwoude binnen de Leidse gemeentegrenzen te brengen. Dit is gebleken tijdens een vergadering van de provinciale statencommissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden van de voorlopige plannen voor gemeentelijke herindeling in de Rijnstreek en Midden-Holland. Die herindeling moet de komende tien jaar gestaite krijgen. Het gemeente bestuur van Leiden zou graag het Rijndijkgedeelte van Zoeterwoude bij Leiden ingedeeld zien. Boone heeft echter duidelijk gemaakt Zoe terwoude vooralsnog tot de Rijn streek en niet tot de Leidse regio te willen rekenen. DEN HAAO Vanuit artistiek oog punt kan de door het Haagse Orgel Kontakt georganiseerde concerten reeks „Muziek uit de St Clothilde en haar invloedssfeer" alleszins ge slaagd genoemd worden. Ondanks het feit, dat men voor deze concerten In de St. Jacobuskerk vooraanstaan de organisten contracteerde, zou men zich echter de belangstelling groter kunnen denken Het voorlaatste concert van deze maand werd gegeven door de in Bern geboren Jean-Frangois Vaucher. Hij is organist-titularis van de kerk 8t Francois, winnaar van de Prix de Vlrtuoslte. docent aan de Academie voor orgel in 8t. Dié en hij vormt met Plen-e Pllloüd een orgel-klavecimbel- duo HU was assistent van Jean Gull- door Adr Hager lou en daaraan dankte het langdurige programma de „Scènes denfanta een parafrase naar de novelle van Henry James. „The turn of the screw" In dit driedelige werk met het verhaal van spoken, geesten en de monen. vraagt Guillou van de Inter preet het uiterste aan virtuoze kwali teiten. Vaucher gaf een fascinerende weergave Als rustpunt fungeerde het Adagio uit Vieme's derde symfonie, overgang naar Tournemire. de cen trale figuur in deze serie. Zijn Premier Fresque symphonique sacrée heeft een mysterieuze inslag, bijzonder in trovert van karakter zal het werk niet aanslaan bij een groot publiek. Dat geldt trouwens voor het gehele oeu vre van Tournemire. die het orgel van de St Clothilde veertig jaar lang be speelde Het 20e-eeuwse programma werd besloten met de vierdelige symphonie Passion van Dupré. Zeer knap gespeeld op het Ademaorgel van de 8t. Jacobuskerk. Vrijdag a s. neemt Jozèf Sluhs plaats op de orgel- bank voor de vertolking van werken van o m. Franck. Tournemire en Langlals DE COMMISSIE VOOR JEUGD, SPORT EN RECREATIE vergadert op vrijdag 28 september om 14.00 uur in het gebouw Javastraat 26 over o.a. de volgende punten: - vaststelling structuurschets Schipperskwartier - beantwoording brief van mevr.A.P. Leget-Gron- loh over afsluiting van het Zuiderpark - beantwoording brief van de Buurtgroep De Pij pen over hérinrichrtn schoolspeelplaats Dibbets- straet/Koningin Emmakade - beantwoording brief van de Haagse Lawn Tennis Club Tennessee over verbetering van de verlich ting van de grote zeel van het voormalig Milvakamp aan de Ouinlaan - Nota over problematiek kleedgebouwen op ge meentelijke sportparken - nieuwbouw clubhuizen „De Mussen" aan de Rijs- wijksestreat/Hoefkade - bouw sport-/spelhal c.e. aan de Schimmel weg - instelling commisie Openbare Bibliotheek o.g.v. artikel 61 van de gemeentewet - reconstructie voortuinen in 'n gedeelte van Mor genstond Wanneer u over een of meer agendapunten meer wilt weten, kunt u de tekst van de stukken die worden behandeld, inzien in het Gemeentelijk In formatiecentrum een de Groenmarkt (geopend op maandag tot en met vrijdag van 09 00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tol 16 00 uur). Deze stukken zijn bovendien tegen betaling van de kos ten verkrijgbaar in het Stadhuis. Burgemeester De Monehyplein 14, bij de afdeling Interne Zaken, ka mer 2136. telefoon 624121. toestel 2183. Spreekrecht Wanneer u tijdens de vergadering Iets wilt zeggen of iets wilt vragen neer aanleiding van een van de agendapunten, kunt u dit een de voorzitter kenbaar maken, MJ voorkeur voor aanvang ven de vergade- "Op zieken zult gij de handen leggen...enu zij zullen genezen worden" Mare. 16:18 GEBEDSGENEZINGS DIENST o.l.v. Johan en Willy Maasbach a.s. donderdagmorgen van 10 tot 12 uur CAPITOL EVANGELIE CENTRUM. Loosduinsekade 222, Den Haag. Toegang vrij! ledereen welkom! Met ruimte voor zes tenen. Soepel maar toch steungevend. Sportief, maar niet al te zwaar. Ware voetenvrienden voor als U echt moet lópen Er zijn nu vele modellen in leuke kleuren als espresso cognac, bordeaux en lever Ook voor steunzolen. Wacht niet tot de winter. Nu is Uw maat er nog!

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8