PPR eist onderzoek naar sloop Hillegoms monument Prijstrefffer Hooglandse kerk in Leiden fraai gerestaureerd Miloenendans rond rioolwater duurt nog altijd voort Gelders Griend en gras gered Minister verricht vrijdag opening Kamervragen over Wapen van Friesland Overdracht Haagse zuiveringsinstallatie Natuurreservaat tussen Lek en Linge Sherry- liefhebbers opgelet... LAS OCAS KORT Mogelijk nog dit jaar aanleg van park aan Zijlsingel DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET door Louis Cornelisse LEIDEN De restauratiewerkzaamheden aan de Hoog landse kerk in Leiden zijn na vijfentwintig jaar zo goed' als voltooid. Het in ere herstellen van het zes eeuwen oude monument heeft zeventien miljoen gulden gekost. De heropening van de Hooglandse kerk zal vrijdag verricht worden door de minister van CRM, mevrouw Oardeniers. Hrt Wapen van Friesland, een das sa de brand DEN HAAG/NIJMEGEN De fractievoorzitter van de PPR in de Twede Kamer, Ria Beckers, vindt dat een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar de gang van zaken rond het slopen van „Het Wapen van Friesland" in Hillegom. Dit voormalige hotel-café-restaurant, dat op de monumentenlijst van de gemeente staat, werd vorige week donderdag afgebroken, nadat er een week eerder brand had gewoed. Van staausecreatru Wallis de Vries van CRM en Justitieminister De Rui ter wü het kamerlid horen of het waar is dat de staatssecretaris vorig jaar een sloopvergunning voor dit monu ment voorlopig weigerde. Vooruitlo pend op de definitieve beslissing liet de bouwfirma Teekens uit Amster dam toen. volgens mevrouw Beckers, zowel aan de binnen- als buitenzijde van het gebouw vernielingen aan brengen Zo werden onder meer een antieke schouw, de lambrizering en de serre-kolommen gesloopt. Hét PPR-kamerlid meent dat deze activiteiten van Teekens (die op die plaats een groot flatgebouw wil neer zetten met winkels, kantoren en wo ningen» én het goedvinden ervan door het gemeentebestuur van Hillegom in strijd zijn met artikel 14 van de mo numentenwet. Het Wapen van Friesland raakte op 12 september in brand. Volgens een verklaring van de commandant van de Hiilegomse brandweer, was het vuur op drie plaatsen opzettelijk aan gestoken. Door wie is onbekend. Mevrouw Beckers wil weten of de' staatssecretaris er toestemming voor heeft gegeven, dat het pand uiteinde lijk op donderdag 20 september met de grond gelijk is gemaakt, zonder dat het gemeentebestuur ingreep. Terwijl volgens de PPR-fractieleid- ster had kunnen worden volstaan met het voorkomen van instorting op enkele punten. Een gemeentewoordvoerder van Hil legom verklaarde desgevraagd dat de gemeente aan Teekens zeker geen toestemming heeft gegeven bepaalde vernielingen aan te richten in het al twee jaar leeg staande pand. Een passieve rol van de gemeente bij de sloop van het Wapen van Friesland wees hij ook van de hand. Na de brand was het gebouw in nogal deso late staat. In overleg met bouw- en woningtoezicht en monumentenzorg is toen besloten, waar er sprake was van gevaar, te slopen. Het restaureren van de Hoogland se kerk is in 1954 begonnen. De kerk is dan in zeer slechte condi tie. De in de ramen gebruikte ijze ren brugstaven zijn verroest, waardoor er „werking" komt in de zandstenen bekleding. Besloten wordt het dak, dat er niet minder slecht aan toe is, tegelijk met de vensters te repareren. Hoe meer de herstelwerkzaamheden vorde- 'ren, des te meer gebreken er aan het licht komen. Een algeheel her stel blijkt noodzakelijk. De restauratie vordert moeizaam. Ieder jaar wordt er een wisselend bedrag beschikbaar gesteld door de overheid. Ook doen zich bouw technische problemen voor. Voor het herstel van het immense dak moet leisteen uit Wales gehaald worden. Dit omdat Wales eenzelf de klimaat heeft als Nederland. Het voor de pilaren noodzakelijke ledesteen moet uit België komen. De groeven daar echter zijn leeg, zodat de meest wonderlijke stuk ken en brokken verzameld moeten worden. Ook een probleem vormt het Go- dertangersteen, dat voor de bekle ding wordt gebruikt. Architect P. van der Sterre ondervindt nog de grootste moeilijkheden met de Bentheimer-zandsteen, die na ver loop van tijd een bepaald platina oxidatie-laag krijgt, terwijl verge lijkbare zandsteen gaat „vlek ken". Zo deden zich in de vijfen twintig Jaar kleine en grote obsta kels voor. Het is met name aan de gedrevenheid, doorzettingsvermo gen en kunde van de vorig jaar overleden architect Van der Sterre te danken dat de Hooglandse kerk weer in oorspronkelijke staat is hersteld. In 1314 geeft de bisschop van Utrecht toestemming om in het Hogeland een kapel te Douwen. De houten kapel wordt gewijd aan de christelijke martelaar St. Pancra- tius. De kapel behoort dan tot de parochie van Leiderdorp. Niet lang daarna wordt het kapelletje vervangen door een eenvoudige kerk met torentje. Inmiddels groeit Leiden. De be hoefte aan een grotere kerk wordt daardoor steeds groter. In 1377 start men met de bouw van de Hooglandse kerk. Omdat de dien sten gewoon doorgaan, wordt er achter het koor een muur opge worpen, om daar achter een veel groter koor te bouwen. Het nieuwe koor verdubbelt de ruimte. Ver volgens wordt met de bouw van de zijbeuken begonnen. Na het stilleggen van de bouw ln de zestiende eeuw houdt men zich al leen nog maar bezig met het onder houd en herstel van de kerk. In 1665 wordt naar ontwerp van stadsarchi tect Van der Helm het portaal onder de oude toren aangepast aan de gotische stijl. Architect J. C. Rijk restaureert van 1877 tot 1883 het koor en dwarsschip. W. V. Mulder beperkt zich tot het vernieuwen van muurgedeelten, het verwijderen van pleisterlagen en het opnieuw leggen van verzakte zerken. Nadat Mulder in 1904 zijn werkzaamheden staakt, takelt de Hooglangse kerk alleen nog maar af. Tot 1954, wan neer architect Van der Sterre de restauratie ter hand neemt. De Hooglandse kerk is nog niet ge heel af. De consistoriekamer, de doopkamer en de kosterswoning aan de Middelweg zijn nog niet ge reed. Het orgel zal pas mei volgend jaar in de kerk klinken. De Duitse orgelbouwer Ahrend uit Leer wacht (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De traag voortslepende miljoenendans rond de rioolwaterzuiveringsinstallatie Houtrust ln Den Haag behoeft het milieubeleid van het hoogheemraadschap Delfland in de Randstad niet te schaden. Die verwachting is althans uitge sproken door dijkgraaf Van den Berge. Hij zei gisteren dat zijn hoogheemraadschap „rustig doorgaat" met de voorbereidin gen voor verbetering van de zuiveringsinstallatie. Van een onzer verslaggevers TRICHT Een karakteristiek stukje Betuwe is veilig gesteld voor de toekomst: het 175 hectare grote reservaat De Regulieren in de ruilverkaveling Lek en Linge onder Geldermalsen. Gisteren is het gebied officieel in gebruik gegeven aan de Stichting Het Geldersch Landschap, die dit jaar het gouden jubileum viert en die in een halve eeuw bijna 6500 hectare aan natuurschoon heeft weten te verwerven. Op 1 oktober wil het hoogheemraad schap de Installatie in beheer nemen, ook wanneer het financiële menings verschil met de gemeente Den Haag dan nog niet uit de wereld is. Den Haag is voorzitter van een club van dertien gemeenten die zijn aangeslo ten op de bezinkingsinstallatie Hou trust (het begin5tation van de smeer pijp die de Noordzee in loopt) Delf land moet volgens de wet verontreini ging oppervlaktewater de installatie overnemen, maar wil daar niet zoveel voor betalen als Den Haag (mede namens de andere twaalf gemeen ten). vraagt. De onderhandelingen over de overdracht lopen al zo'n twee Jaar Het hoogheemraadschap Delf land houdt vast aan een prijs die is ADVERTENTIE e» is een verrukkelijke Spaanse zegelsherry Laag geprijsd. Vraag bij uw vertrouwde winkelier naar Er nin vi|» smaken: MEDIUM DRY 8 AMONTILLADO 2 CREAM MANZANILLA opgesteld volgens nonnen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Naar aanleiding van geruchten dat de Haagse club van dertien gemeenten bij de overdracht van de installatie een financiële strop kan gaan lelden van zo'n dertig miljoen, hebben PvdA-raadsleden in Rijswijk en het PPR-raadslid ln Den Haag schriftelij ke vragen gesteld. De raadsleden kla gen er over dat Den Haag geen goede onderhandelingsresultaten uit de strijd met Delfland weet te slepen. Delfland gaat de zuiveringsinstallatie ombouwen. Er moet een einde komen aan de lozing van ongezuiverd (alleen bezonken» rioolwater in de Noordzee, zo schrijft de wet op de verontreini ging van de oppervlaktewater voor. TENTOONSTELLING - In de tentoonstellingsruimte van de Rijs- wijkse centrale bibliotheek, dr. Co- lijnlaan 343, wordt vandaag een ten toonstelling van werken van de kun stenaars Jacqueline van Geel en Ro nald Raaymakers geopend De ten toonstelling. die tot 2 oktober duurt, omvat tekeningen, pastels en schilde rijen. OPERETTE Het operettegezel schap De Lyrische Komedie concer teert woendsdag in theater Pepijn. Nieuwe Schoolstraat 23 in Den Haag- Het concert is het eerste dit seizoen in de serie ..De Zingende Zolder -con certen Uitgevoerd worden ..Pepito" van Offenbach en „De verloofde van Margot" van Planquette Toegang: 6,50 gulden. CJP'ers. houders 65+-pas en leerlingen van het Haagse Conser vatorium krijgen 2 gulden reductie: aanvang. 20.15 uur De Regulieren ontleent zijn naam aan een kloosterorde, die in deze om geving in het verleden veel bezittin gen had. Bij de ruilverkaveling, die in dit gedeelte van de Betuwe werd voorbereid, is zowel op de belangen van agrariërs als van anderen gelet. De werkgroep voor Natuurbehoud en Milieubeheer Noord-West Betuwe heeft voor de ruilverkaveling veel on derzoek verricht, speciaal ook wat betreft de Regulieren, liggend tussen Culemborg en Geldermalsen. Door dat onderzoek zijn 175 hectaren gras land, grienden en populierenbossen aangewezen als natuurreservaat. Zo wel het ministerie van CRM als de provincie Gelderland bleek bereid bij de aankoop te subsidiëren. Voor de graslanden zal, wat men noemt, een extensieve exploitatie worden nagestreefd met gebruik van enig vee voor be grazing en hooiland. Enkele „versleten", slechte griend- percelen mogen verwilderen, enige nog vitale grienden zullen blijvend volgens de oude beheersvorm worden geëxploiteerd. De populierenbossen worden op langere termijn ver vangen door ter plaatse van nature meer thuis horende loofboomsoorten. De waterhuishouding van het gebied wordt losgekoppeld van die van de omgeving. De vroegere hogere water standen vooral ln het winterhalfjaar kunnen nu terugkeren, waardoor plantengezelschappen die er vanouds zijn geweest zich kunnen handhaven of herstellen. Het reservaat De Regu lieren zal ook dienstbaar worden ge maakt aan natuur-educatie en een bescheiden vorm van dagrecreatie. Een wandelroute omsluit het gebied voor de liefhebber terwijl er verder een route voor ruiters is geprojec teerd Het dagelijks beheer zal plaats vin den vanuit een voormalige boerderij Laarhoven die vroeger als agra risch bedrijf de kern vormde in het huidige reservaat. Het Geldersch Landschap heeft er gisteren opgewe zen het „als een uitdaging te zien hei beheer van dit belangrijke komklel gebied ter hand te nemen". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Waarschijnlijk nog dit Jaar kan begonnen worden met de aanleg van een park nabij de meelfa briek aan de Leidse Zijlsingel. De gemeenteraad van Leiden ging gister avond akkoord met de sloop van bedrijfspanden van het Nederlands Drukkerij Bedrijf, tussen de meelfa briek en de begraafplaats aan de Zljl- singel/Groenesteeg. Op de plaats van de drukkerij wil de V •tr, +zr~ Populierenlaantje door het reservaat De Regulieren ln het ruilverkavelingsgebied Lek en Linge. gemeente een park aanleggen. Dit park moet een onderdeel vormen van de groene wand langs de Leidse sin gels. Om de2e historische stadswal ln ere te herstellen, is al eerder het park od de olaats van de gesloopte konink lijke Grofsmederij aangelegd. Deze fabriek stond in de uiterste hoek van de ZijlsingeL B. en W. hebben gisteren toegezegd, ook de mogelijkheden van woonbe bouwing ln combinatie met de aanleg van een park op de plaats van het Nederlandse Drukkerij Bedrijf te on derzoeken. In overleg met de wijkver- eniging zal de mogelijkheid onder zocht worden, ln het park ook enige speelvoorzieningen tot stand te brengen. Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117, Leiden De fraai gerestaureerde Hooglandse kerk in Leiden. eerst totdat de kerk stofvrij is, wat tot op dit moment bepaald nog niet het geval is geweest. Hoe de Hooglandse kerk benut zal worden, is nog niet geheel duidelijk. Er zullen diensten van de hervorm de gemeente en van de studenten- ecclesia in gehouden worden. Verder zullen er concerten in gege ven kunnen worden, volgens ds. Lamping, voorzitter van de Cen trale kerkeraad, zal er per aan vraag worden bekeken, of de acti viteit in overeenstemming is met de aard van het gebouw. De ope ning zal zoals gezegd plaatsvinden op aanstaande vrijdag om drie uur. Zaterdag is er een open dag in de Hooglandse kerk. met een uit gebreid muziekprogramma (aan vang 10 uur). Tot 20 oktober is er een tentoonstelling te zien van de Hooglandse kerk in het gemeente archief, Boisotkade 2A, Leiden. In de tweede helft van de vijftien de eeuw heeft men plannen om een nog mooiere kerk te bouwen. Rond 1480 begint men wederom met de vergroting van het koor. In het eerste kwart van de zestiende eeuw start men de werkzaamhe den. De bloeitijd van de middel eeuwen is voorbij. De bouw zal Het geheel herstelde interieur de Hooglandse kerk. niet meer hervat worden, zoda onderbreking van de bouw nu te zien is. De aanzetten van gewelf, de balustraden en lucht gen, en vooral het schip, dat evenredig groot is ten opzie van de rest van de kerk, wijzen de plotselinge onderbreking. Geruit Jongensshirt. Sterk en makkelijk wasbare polyester/katoen. Rood/zwart en marine/beige, mt 104-176 Alle maten Five pocket Jeans van oersterke smalle rib corduroy. 100% katoen, kleuren: zwart. d.bruin, grijs en beige, mt 116-170 Alle maten i j Alleen deze week

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6