ekening van een lezer de koster is niet geertsema rouw commentaar 5r ag om de benzinepompen? ,ig om de benzinepompen? (2) Ê>(S3TÊlrS <§-0 Wereldparlement (1) Wereldparlement (2) Wereldparlement (3) Nederlandse Kennedy noodkreet gesprek BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTEN Redactie: Hans Goslinga medewerking: Theo Koele spookbeeld van Amerikaanse toestanden voor i lJerlandse benzinepompen vormt zeker geen uit- iging, om zich in alle rust een oordeel te vormen 'gj de stakingsacties bij Shell. De verleiding is ai te C it de staking daarom maar te veroordelen en de iatschappijen zijn maar al te gretig om dit jlcbeeld te onderstrepen. i staat het echter nog te bezien of Shell het rtste gelijk van de wereld heeft. Want niemand e dan graag in de rij staan voor zijn litertje re0I ine: vrijwel niemand zal ook van harte willen tui stigen dat het werken in een vol-continu-ploe- nn lienst tot de aangenaamste werksoort behoort. staat dat de man in de ploegendienst aanzienlijk e t :rkt wordt in zijn mogelijkheden om op normale 6 aan het sociaal en maatschappelijk leven te nemen. Tv-series, waar dit land bol van staat, hij niet behoorlijk volgen. Zijn gezinsleven vertoont een grillige onregelmatigheid, en deelne men aan verenigingen is vaak niet mogelijk. Het heeft zijn voordelen, de ploegendienst. Al was het alleen maar dat men ook eens keertje vrij is als anderen moeten ploeteren, maar de nadelen lijken gegeven de geringe animo voor dit werk te overheersen. De vakbonden nu zoeken dit werk te veraangenamen met de invoering van een vijfploe gendienst in combinatie met een verkorting van de werkweek tot 32,5 uur. Op zichzelf is daar veel voor te zeggen. Temeer waar zo'n stap ook een flink aantal extra arbeidsplaatsten oplevert. Misschien is wat veel gevraagd die stap in een keer te zetten, maar principieel is er geen enkele reden om afwijzend te staan tegenover de wensen van de vakbeweging. Voor een beoordeling van de concrete staking gaat het dan vooral om de vraag: hoe willen de bonden de nieuwe stap zetten, en hoe staat de Shell-directie daar tegenover. ^eerste wat dan opvalt is de keiharde afwijzende ling van de werkgevers in het algemeen. De en irhandelingen over de vijfploegendienst riepen poijatste jaren vaak het beeld op van werkgevers, wel bereid waren tot het uiterste te gaan met j-vrije dagen, salarisverhoging e.d. Iedere stap ilm was het nog maar zo'n kleintje naar invoering een vijfploegendienst werd echter categorisch »nderhandelingen bij Shell weken nauwelijks van tramien af. Wel meer vrije dagen, zelfs in die dat daarvoor 225 man extra-personeel zou ten worden aangetrokken. Maar geen opening een vijfploegendienst. De Shell-directie blijkt al :elfde spinneweb van onmogelijkheden gespon- te zijn als het VNO: de vijfploegendienst is te het is bijna ondoenlijk extra-personeel aan te en als één bedrijf ermee begint is het hek dam. •gumenten hebben de neiging elkaar te verster- zelfs in die mate dat zij de afgelopen jaren een rkomelijke barrière vormden. De bonden heb- iu echter hun kans schoon gezien bij Shell een •raak te forceren en dat niet ten onrechte. Shell |dan wel klagen over gebrek aan personeel (al liet na te gaan of dit waar is), een tegenargument tuurlijk dat bij invoering van een vijfploegen- het werk wellicht aangenamer en daarmee ikkelijker wordt voor aspirant-personeelsleden. Jat de invoering van de vijfploegendienst voor Ite duur zou zijn gelooft vrijwel niemand. Ook niet omdat het bedrijf bereid is tot het uiterste te gaan, waar het gaat om de inwilliging van andere wensen. Rest dus het argument dat Shell geen spelbreker wil zijn voor de overige bedrijven, die het wellicht minder goed kunnen betalen. Een noodzakelijkheid behoeft die uitstraling niet te zijn. Het GEB in Rotterdam werkt al jarenlang met een vijfploegensysteem in combinatie met een 32,5 urige werkweek. Shell bijvoorbeeld heeft een pensi oenregeling vanaf het zestigste jaar, die elders ook niet is ingevoerd. Maar zelfs afgezien daarvan: de vijfploegendienst kan geleidelijk worden ingevoerd rekening houdend met de specifieke omstandigheden per bedrijf. Het is organisatorisch bijvoorbeeld mogelijk een vijfploe gendienst in te voeren op basis van een veertigurige werkweek, die dan in fasen in enkele jaren kan worden bekort, al zal dat door de stakers bij Shell worden afgewezen. De mogelijkheid van geleidelijke invoering illustreert dat het wel degelijk mogelijk is het onderhavige conflict tot een goed einde te brengen. Voorwaarde is dan echter dat de werkgevers eindelijk eens af moeten van hun halsstarigge standpunt tegenover de vijfploegendienst en omgekeerd zouden ook de werknemers niet meteen het onderste uit de kan willen hebben. Afleidingsmanoeuvres zoals de Shell- directie uitvoert lossen echter niets op, maar veroor zaken mokkende automobilisten en ontevreden werknemers. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Na jaren van experimenteren is Sola er in geslaagd een gouden bestek te vervaardigen; onze regering zag dezelfde kans schoon met honderd procent lucht. „De Interparlementaire Unie? Nee, dat heeft niet veel om de hakken. Het gaat om het reisje, hé. Daar wordt hard om geknokt, om mee te mogen. Degenen die achterblijven, lopen dan met scheve gezichten rond." „Tsja, een praat- en eetcollege. Dan weet u het wel: een volstrekt vrij blijvende zaak." „Een reisbureau voor kamerleden. Als Je leuke reisjes wilt maken, een heel eind weg, dan moet je daar lid van worden." Reacties als deze voeren de boven toon als Je in de wandelgangen van het Tweede-Kamergebouw wille keurig informeert naar het hoe en wat van de Interparlementaire Unie. die dit jaar haar 66e conferen tie hield in de Venezolaanse hoofd stad Caracas. De Nederlandse dele gatie naar de bijeenkomst, die elf dagen duurde, bestond uit zes Tweede-Kamerleden en twee sena toren. Zondag zijn ze teruggeko men. Gisteren belden we vier van hen op, om te informeren naar de ervaringen en, vooral, naar het be lang van die IPU-conferenties. Vol argwaan, want voor het maken van snoepreisjes worden vertegen woordigers van het volk niet geko zen. Zeker niet als dat ook nog gebeurt op kosten van de gemeen schap. Voor we naar de telefoon grepen, gingen we eerst eens na wat die unie eigenlijk inhoudt. Op papier ziet het er indrukwek kend uit. „De unie stelt zich ten doel persoonlijke contacten tussen leden van parlementen, in nationale groepen verenigd, te bevorderen en hen te verenigen in een gemeen schappelijke actie ter verzekering en handhaving van de volledige deelneming van hun staten in het stevig grondvesten en tot ontwikke ling brengen van democratische in stellingen en in het bevorderen van Internationale vrede en samenle ving, in het bijzonder door een uni versele organisatie van naties." Parlementariërs van 85 landen heb ben zich inmiddels bij de club aan gesloten. Club, want het lidmaat schap is vrijwillig. De afdeling Ne derland telt volgens secretaris-pen ningmeester Koops, de griffier van de Tweede Kamer, een dikke hon derd leden. Nog niet de helft van de 225 Nederlandse Tweede en Eerste Kamerleden. Koops stuurt ieder nieuw Kamerlid een brief met informatie over de IPU, waarin wordt gewezen op de mogelijkheid om lid te worden. „Het wordt aan de vrije wil van het Kamerlid overgelaten om dat al of niet te doen. Ik loop het niet te verkopen," aldus Koops. De contributie bedraagt 25 gulden per Jaar. De regering verstrekt een jaarlijkse subsidie van een ton. Koops heeft dus elk jaar zo'n 102.500 gulden in kas, een bedrag dat praktisch geheel opgaat aan de reis- en verblijfkosten van de dele gaties. Vuistregel hierbij: hoe hoger de kosten, hoe kleiner de delegatie. Dit keer vergaderde de Interparle mentaire Unie dus in Caracas. Wat was nu het belang van de bijeen komst? De vier delegatieleden die we opbelden, geven toe dat het be sprokene „inderdaad wel enigszins vrijblijvend" is. Alle vier voegen ze daar met zoveel woorden aan toe: „maar toch ook weer niet helemaal vrijblijvend." Het belangrijkste vonden ze toch de contacten met parlementsleden uit andere landen. Mevrouw Wessel (D'66): „De vele recepties bieden daar ruim de gelegenheid voor. Ik heb met Turkse collega's gesproken over de situatie van de christenen in hun land en met de Algerijnen over de levering van vloeibaar aardgas aan Nederland." Mevrouw Cornelissen (CDA) is er zelfs in geslaagd een Keniaans par lementslid te bewegen „agrarische inkopen" voor zijn land in Neder land te doen. „Je kunt dus ook zaken doen, nou jamensen voor Zie: Wereldparlement Nederland interesseren." Zij zegt, dat ze zelf „een grote enhousiaste- ling" is voor de IPU. „De vrijblij vendheid is een nadeel, maar aan de andere kant een groot goed, omdat de sfeer daardoor ongedwongen is." Beide afgevaardigden vinden, dat het nuttig is voor ieder Kamerlid om eens een IPU-bljeenkomst bij te wonen. „Je krijgt een mondalere blik," aldus Mevrouw Cornelissen. En mevrouw Wessel zegt: „Ik heb in Caracas gemerkt, dat wij aan het Binnenhof soms toch wel met mini- kwesties, met pietepeuterige din gen bezig zijn." Eversdljk (CDA) vindt het belang groot. „Het is toch een wereldparle ment. Wat parlementariërs daar uit spreken, is niet geheel vrijblijvend. De Nederlandse delegatie heeft unaniem tegen de resolutie over het Midden-Oosten gestemd. Dat was toch wel een daad. De Israëli's wa ren er dan ook buitengewoon mee ingenomen." Mevrouw Haas-Berger (PvdA) wijst erop, dat de conferenties ook in een ander opzicht nuttig kunnen zijn. „De vorige keer hebben wij in een brief bij de Russen aangedrongen op vrijlating van een aantal politie ke gevangenen. Dat heeft effect ge had. De gevangenen werden twee weken later vrijgelaten." Dat is wat anders dan eten en pra ten. „Dat kun je natuurlijk ook doen. Maar er is ook in de avond uren vergaderd. Ik heb tot zaterdag avond acht uur zitten vergaderen.'' Volgens mevrouw Haas wordt er in het buitenland ook veel meer in vloed toegekend aan de IPU dan in Nederland. „Dat merk je alleen al aan de ongelooflijke ruzies tussen een aantal landen." In het Nederlandse parlement merk je nooit iets van een vervolg op die IPU-bijeenkomsten. Volgens me vrouw Haas komt dat, omdat er veel zaken worden besproken die in ons land allang geregeld zijn. „We hebben nu bijvoorbeeld gepraat over de rechten van kinderen. Wij hebben het dan over het recht van het kind om zelf zijn school te kie zen, of dokter. Maar voor het gros van de wereld is dat van geen enkel belang. Daar praat men over het recht op voedsel, gezondheid en on derwijs." Eversdijk zegt, dat als het goed is, de fracties gaan bekijken of de uit spraken van Caracas in de Tweede Kamer .aan de orde moeten komen. Mevrouw Cornelissen meent, dat het één keer is voorgekomen dat de Kamer over een verslag van een IPU-conferentie heeft vergaderd. Koops. die dat moet weten, gebeld. „Nee, dat is nog nooit gebeurd. Er is nimmer een sterveling geweest die naar de congresstukken heeft ge vraagd." Volgens Koops zijn de politieke uit spraken niet de hoofdzaak van de conferenties. „Het gaat er meer om dat een Kamerlid dat hooguit een keer in Spanje op vakantie is ge weest met collega's uit andere lan den in contact komt. U begrijpt wel, dat je op de conferenties het meest bonte gezelschap van parlementai- riërs aantreft. Ds mogelijkheden voor contacten zijn er volop. Er zijn recepties, trips, ontvangsten, en ontmoetingen met de Nederlandse kolonie in het gastland." Koops zegt. dat de Nederlandse Ka merleden altijd heel ijverig zijn. „Ze schrijven zich blauw aan amende menten." De opgedane ervaringen sijpelen volgens hem ook wel door naar de fracties. „De delegatievoor zitter. dr. De Vries, gaat een stuk schrijven voor zijn partijblad, de Nederlander (CHU)." Wat hebben nu die contacten voor zin als er naar de volgende IPU- conferentie totaal anders samenge stelde delegaties gaan? De Neder landse club telt ruim honderd leden en die willen toch allemaal wel eens bod komen? Mevrouw Cornelissen: „Er moeten in een volgende delega tie wel enkele mensen zitten die al 'ns meer zijn geweest. Voor de conti nuïteit." Mevrouw Wessel: „Het zou wel goed zijn als er een vaste kern komt in onze delegaties vanwege de voortzetting van de contacten." Eversdijk vertelt, dat hij de gele genheid te baat heeft genomen om het hoofdkantoor van ..zeg maar het Venezolaanse CDA" te bezoe ken. „De christen democraten heb ben er de verkiezingen gewonnen met een programma voor sociale woningbouw." „Caracas is een stad van vier mil joen Inwoners, waar naast mooie flats enorme krottenwijken zijn. 's Avonds zag je de lichtjes in die wijken. Dat was een fraai gezicht, maar de mensen leven er in erbar melijke omstandigheden." De vorige minister van financiën, Wim Duisenberg, werd wegens zijn uiterlijk wel de Nederlandse Kenne dy genoemd. In het kabinet-Van Agt maakt, met meer recht, de mi nister van binnenlandse zaken, de liberaal Hans Wiegel, aanspraak op dit predikaat. Niet om zijn uiterlijk, maar om zijn interne benoemingen beleid. John F. Kennedy omringde zich als president met een staf van hyperbe- gaafde jonge intellectuelen, die in Washington al spoedig bekend stonden als ..those brilliant young men" Wiegel lijkt zich aan dit voor beeld te willen spiegelen. In de ruim anderhalf jaar van zijn ministerschap, heeft hij op enkele hoge posten van zijn departement begaafde Jonge mannen benoemd. De meesten van hen trok hij van buiten aan, zonder onderscheid naar partijpolitieke kleur. De „brilliant young men" van Wiegel. 1. Mr. dr. L. Brinkman, begin dertig, politieke kleur onbekend. Was hoofd bureau van de secretaris-ge neraal. Benoemd tot adviseur voor het binnenlands bestuur. Op 1 janu ari 1980 volgt benoeming tot direc teur-generaal van het nieuwe direc toraat-generaal voor binnenlands bestuur. 2. Dr. Bart le Blanc, Jonge dertiger. PvdA. Was beleidsadviseur van de vorige premier. Den Uyl, op het ter rein van de sociale zekerheid. Be noemd tot tweede plaatsvervan gend directeur-generaal voor het overheidspersoneelsbeleid. 3. J. van Aartsen, dertiger, WD. Was directeur van de Teldersstlch- ting, het wetenschappelijk bureau van de WD, voordien medewerker van de WD-Tweede Kamerfractie. Benoemd tot hoofd bureau van de secretaris-generaal. 4. Drs. Henk Molleman, 44. PvdA. Was Kamerlid voor de PvdA, voor dien wetenschappelijk medewerker politieke wetenschappen aan de Leidse universiteit. Benoemd tot hoofd van het nieuwe bureau voor het minderhedenbeleid. Binnenge haald wegens zijn deskundigheid in de problematiek van de etnische minderheden. 5. Ton Horrevorts, jonge dertiger, PvdA. Was medewerker van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. voordien medewerker van de PvdA-fractie voor zaken van bin nenlands bestuur. Benoemd tot me dewerker van het bureau van de secretaris-generaal. Volgens het ministerie van binnen landse zaken zijn binnenkort geen nieuwe benoemingen te verwach ten. De open vacatures zijn thans vervuld. Minister Wiegel lijkt met dit spectaculaire benoemingsbeleid te willen onderstrepen dat de tijd dat binnenlandse zaken bekend stond als „een stofnest", voorbij is. Het ministerie trekt, na een periode van afstoten, weer allerlei nieuwe taken tot zich, vooral in de sfeer van de coördinatie. „Er waait een nieu we wind." zei onlangs een ambte naar. Aanvankelijk heef( de blik semcarrière van de Jonge mannen wel enige wrevel gewekt bij oudere ambtenaren. „Maar dat is nu voor bij," zegt de ambtenaar, „de kwali teit straalt van die Jongens af." PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTEN lllülllllllllll Je hebt van die mensen die ritsen telefoonnummers zo uit hun blo te hoofd weten. Of autonummers, of het nummer van hun paspoort en giropasje. Of die van bekende personen zomaar titels, voorlet ters en functies kunnen oplepe len. Dat is een gave, denken we dan maar. want de meeste men sen kunnen dat niet. Die moeten steeds weer alles nazoeken, of doen er «naar een gooi naar in de hoop dat het een goeie gooi is. Niet helemaal hetzelfde als er met de pet naar gooien, maar het resultaat is vaak identiek. Zelfs persbureaus en kranten hebben er een handje van. Van dat gooi en. Fotopersbureaus en fotogra fen schrijven soms maar wat op en kranten nemen soms maar wat over. Haastwerk natuurlijk, voor beide partijen, maar intus sen. Wat er dan op de foto en in de krant staat, is gewoon fout. Gisteren gaven de ochtendbla den daar weer een sterk staaltje van te zien. Bijgaande foto ziet u voor de tweede keer. want giste ren stond ie in drie ochtendkran ten: Trouw, de Volkskrant en De Telegraaf. Alle drie hadden ze één of zelfs meer fouten in het bijschrift, in de meeste gevallen gemakshalve overgenomen van de tekst zoals de fotograaf 'm bij zijn plaat geleverd had. Eerst de hand in eigen boezem: „Van links naar rechts de minis ters Tuijnman (met pijp), Van Aardenne. Ginjaar, Wiegel en op de rug gezien, de commissarissen der koningin Toxopeus en Geert sema". stond er bij. Fout. Tot en met Toxopeus is alles in orde,' maar in de staart zit het venijn. De man tussen Tuijnman en Toxopeus is niet Geertsema. maar oud-minister van defensie H. J. de Koster. Geertsema was wel daar, op de VVD-partijraad, maar niet hier, aan ae tafel. En hóe komt zo'n fout er dan in? Zo stond ie achterop de foto van het „Nationaal Foto Persbureau" en zo is ie in de haast overgenomen; bovendien lijken de heren De Koster en Geertsema. van ach teren tenminste, echt wel wat op elkaar. Op de foto die de Volkskrant •geplaatst heeft (van Studio Friedlander) zit maar één van de heren (Toxopeus) met zijn rug naar de camera en dat is dan ook. om het zo maar eens te zeggen, de enige foute heer in het gezel schap. Want wat schreef de Volkskrant? „Op de rug gezien Geertsema". Ook fout van de fo tograaf overgenomen, al heeft de krant nog enige moeite gedaan om een paar schoonheidsfoutjes van de fotograaf te verbeteren: Van Ardenne werd Van Aarden ne. zoals het hoort, Tuynman werd Tuijnman, ook goed. Alleen De Koster werd Koster en dat is er weer helemaal naast. De enige die niet in het foute foto-bijschrift getrapt is, is De Telegraaf. Die had netjes de he ren De Koster (met alleen de voorletter H, maar alia), en Toxo peus. maar is er weer op een andere manier ingetuind: de naam van minister Tuijnman nam het blad met de y van de foto over, terwijl de afdeling voorlichting van 's ministers mi nisterie (verkeer en waterstaat) ons verzekert dat het echt een ij moet zijn. Wel moeilijk na te gaan trouwens, want het naslag werkje met de namen van alle regeerders en parlementariërs dat de kranten er op na houden (Parlement en Kiezer, een soort almanak van en voor het parle ment) spelt de naam één keer als ir. D. S. Tuijnman. en verderop nog eens als Tuynman. Zoek maar uit. Voor alle duidelijkheid zetten we er een klein plaatje bij van de minister met pijp en zijn voor een ander versleten buurman. De man met het witte achterhoofd is dus echt de heer De Koster. En de man met pijp heeft echt een „lange ij" in zijn naam. die wel net zo vaak met een „Griekse y" geschreven zal worden als er „mr" voor de naam van onder voorzitter M. W. Schakel van de Tweede Kamer gezet wordt, een titel die deze oud-leraar nooit verworven heeft, maar dat doet zelfs zijn eigen AR-partijkrant Nederlandse Gedachten (in het laatste nummer) nog verkeerd. En dan ten overvloede. Trouw is nooit „De Trouw" geweest, zoals Je vaak hoort en op enveloppen ziet. Dat klinkt Trouw-mensen net zo gek in de oren als hoofdre dacteur Jenze de Tamminga. „Ik ben een zieke, oude vrouw en zou zo ontzettend graag mijn zoon nog terugzien. Alsjeblieft, help een bejaarde moeder die al zo lang óp is van angst en zenu wen, om haar enige kind terug te krijgen. Laat me tenminste iets horen". Met deze noodkreet probeert de 71-Jarige Westduitse Elisabeth Besuch de Italiaanse bende te vermurwen, die een Jaar geleden haar enige zoon Peter (35) uitzijn huls in Olbia in het noorden van het eiland Sardinië heeft ont voerd. De bende eiste 2'/. miljoen gulden losgeld, wat mevrouw Be such niet had. Vrienden en fami lie hebben met grote moeite een deel van het kapitaal bij elkaar weten te schrapen en dat via tus senpersonen in handen van de bende gespeeld, maar Peter Be such is niet vrijgelaten. De Sar- dijnse politie is er van overtuigd, dat de ontvoerde toen al niet meer in leven was, maar de moe der wil daar nog niet aan Ze hoopt, dat haar oproep via het Italiaanse persbureau Ansa de bendeleden bereikt en dat ze als nog een levensteken van haar enige kind krijgt. ling in een ziekenhuis. Vraagt de een: „Hé. wat moet jij hier?" Het andere jongetje vertelt dat hij een foto moet laten maken, waar op het eerste zegt: „Wat gek, dat doet mijn vader altijd zelf in de vakantie, die heeft zelf zo'n ding". (Uit Singel 88. personeelsblad van het Diakonessenhuis Leeu warden) Moedertje Pas twaalf jaar is ze en daarmee de Jongste moeder van heel West-Dultsland Ze heet Eva en kreeg in München een zoontje van acht pond. Wie de vader is wil ze niet zeggen, maar haar moeder twijfelt er niet aan dat haar dochtertje hem in een discotheek heeft opgedaan. VierllnQ De drie meisjes en een jongen, samen de eind vorige week in het Franse Orange gebo ren vierling van mevrouw Josette Redouin vormend, maken het goed. De baby's die elk bijna 3": pond wegen, zijn twee maanden te vroeg geboren. De moeder is met een hormoonpreparaat be handeld. Twee jongetjes zitten in de wachtkamer van de rontgenafde-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5