oslaten van loonmatiging aat arbeidsplaatsen kosten' Wat kiest u? i *4 y Stilleggen chemisch proces moeilijk Menten is verwarde oude baas, maar geen krankzinnige Öf Hokatex?! Buit zeven ton bij geldtransport Maxis Secretaris christelijke werkgevers tegen ambtenarenbond V' Bent u van alle zorgen af. Wbrdt een Hokatex halte. /V&V'-'.A LANCERS X Fabrieken lozen weer vuil op Groningse kanalen eiligheid in en rondom Shell-vestigingen centraal R Deskundige Beyaert: Rita SDAG 25 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Bin onze Haagse redactie !N HAAG „Loonmatiging is wel degelijk ten goede gekomen aan de werkgelegenheid, e de matiging loslaat zet arbeidsplaatsen op het spel. Ook tast men dan de sociale „Ikeringen en de werkgelegenheid aan." Dat is de opvatting van drs H. Wijffels, secretaris van Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW). Sti( ffels keerde zich gisteren op een [bijeenkomst tegen beweringen zou „loonmatiging alleen maar len om de portemonnee van de kgevers te spekken," Wijfels stel- rméiaar tegenover, dat de totale win- van de Nederlandse bedrijven zijn gestegen, gemeten naar het lie inkomen. „Natuurlijk." voegde fels daaraan toe, ..zijn er uitzon- ngen In het bankwezen bij voor- j ld zijn vrij flinke winsten ge- liW ikt. Maar daar zien we dan ook reiding van het aantal arbeids j'tt, itsen met ongeveer 3000 per jaar." :ht ndere bedrijfstakken is er welis- geen groei geweest, aldus de Ko v -se retaris maar over de gehele n „is de afbrokkeling van de werk er! genheid tot staan gebracht", is het aantal vacatures geste- Wat echter lang niet altijd leidde litbreiding van de werkgelegen er zijn gevallen, dat een bedrijf order moet laten lopen, bij ge- aan personeel." Het NCW is niet tevreden over het gebruik van de extra aardgasmiljar den door de overheid. „Het meren deel van de opbrengsten verdwijnt in de schatkist, terwijl de lasten van het bedrijfsleven verzwaard worden." (De verkoop van aardgas levert het Rijk meer op, omdat de prijzen gekoppeld zijn aan de sterk gestegen olieprijzen. Het NCW raamt, anders dan het kabi net. de extra opbrengsten volgend Jaar op meer dan twee miljard). Er is volgens het NCW voldoende ruimte voor lastenverlichting, ten gunste van de bedrijven. Het NCW vindt ook. dat de bedrijven er te bekaaid af komen in de vorige week verschenen energienota van mi nister Van Aardenne (economische zaken). Volgens de werkgeversorgani satie heeft de minister het oog te zeer gericht op de huishoudens (woning- isolatie). en te weinig op de bedrijven. Het NCW pleitte gisteren voor extra financiële steun, omdat „juist in de industrie in vrij korte tijd aanzienlij ke besparingen bereikt kunnen worden". Met name zou de overheid 100 mil joen beschikbaar moeten stellen voor de gecombineerde opwekking van warmte en kracht in de industrie. Het gaat daarbij om de opwekking van kracht (electriciteit), waarbij ook de ontstane warmte benut wordt. Met financiële steun moet die ontwikke ling „snel van de grond kunnen ko men". aldus het NCW. fels betoogde, dat de groei van nationaal inkomen de afgelopen n grotendeels ten goede is geko- aan de collectieve sector. Daar- kon zo redeneerde Wijffels stelsel van sociale zekerheid in- blijven en kon de overheid extra idsplaatsen scheppen. „Loonma- g levert wel degelijk extra ar- splaatsen op," adus Wijffels, diri is zeer vreemd, dat de Abva tuu itenarenbond van de FNV-red.) i ging zinloos noemt. Juist in de raa »r waar de Abva leden heeft, is a K tegendeel zonneklaar aantoon- het reel edetndschip naar jSiven gesleept nd p DRECHT (ANP) Het zend- van Radio Mi Amigo, de Mag na. is gistermorgen vroeg door sleepboot vlotgetrokken. Het p is daarop naar Stellendam ge- pt. De zendapparatuur is ont- iteld. Na overleg met de Amster- ise officier van justitie. J. H. C. ;rs. zal worden besloten of het .„inaar Amsterdam zal worden io" tfagdalena liep vorige week, na net van zijn ankers was geslagen, op een zandplaat binnen de Ne- mdse territoriale wateren. Het •j~p sloeg lek en maakte daarbij jij. Een bergingsmaatschappij p °Dintelsas bracht dit weekeinde n pen aan boord. 'de' één mislukte poging werd het gisteren vlotgetrokken. Omdat tie nog niet weet wie de eigenaar [het schip is. kunnen er nog geen ere stappen tegen de zeezender in I len ondernomen. Vast staat in der< geval wel dat het zendschip in :erk chting van het onderzoek aan de heli mg blijft. ADVERTENTIE y De keus is niet zo moeilijk. Hokatex zorgt voor schone, perfekt passende beroepskleding. Elke week weer. Stipt op tijd. Hokatex: - haalt en brengt - vervangt tijdig. Dat alles voor een redelijk bedrag. Als üw bedrijf de beroepskleding bij Hokatex kompleet laat verzorgen, bent van alle zorgen af. Waarom belt u zelf niet even met ons hoofdkantoor te Voorburg? Tel. (070) 69 40 31. Hokatex heeft door het hele land vestigingen: Amsterdam, Deventer, Eindhoven, Leeuwarden, Utrecht, Voorburg, Zevenbergen. Rechercheurs zoeken de omgeving af bij Maxis. Van een onzer verslaggevers MUIDEN Bij een gewapende overval op een geldtransport van het warenhuis Maxis in Muiden hebben twee gemaskerde mannen gistermorgen een bedrag van circa 700.000 gulden buitgemaakt. Onder bedreiging met een vuurwapen roofde een van de mannen de cassettes waarin het geld om streeks kwart voor acht van de kluis naar een geldwagen van Armoured Car Service werd overgebracht. De dader vluchtte in een auto met een tweede man achter het stuur. De wagen werd later in de omgeving van Weesp gevonden. Volgens de rijkspoli tie stapten de overvallers daar over in een gele Fiat 127, die in de richting Amsterdam zou zijn gereden. Van de daders ontbreekt elk spoor. ADVERTENTIE iMi'oin i;d vt/ifflcaé geïmporteerd door koopmans bruinier b v. amsterdam Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Oostgroningse „smeerpijp", die fabrieksvuil loost in de Eems-Dollard. is door de provincie Groningen buiten bedrijf gesteld. De provincie kan namelijk de prijs niet betalen, die het Rijk voor deze lozing vraagt. Gevolg is. dat het fabriksvuil nu weer gewoon op de Oostgroningse kanalen wordt geloosd. Zolang Rijk en provincie met elkaar onderhandelen, zal hierin geen veran dering komen. Het ziet er niet naar .uit. dat binnenkort een beslissing valt. De Oostgroningse fabrieken moeten hun vuil lozen op de smeerpijp die door de provincie is aangelegd en wordt beheerd. Daarvoor moeten zij een heffing aan de provincie betalen Op haar beurt moet de provincie weer een heffing aan het Rijk betalen om via de smeerpijp in de open zee (Eems-Dollard) te mogen lozen. In totaal gaat het om vele miljoenen guldens. Het aardappelconcern Avebe moet alleen al voor de overgenomen KSH- vestiging in Hoogezand zeventien miljoen gulden betalen aan de pro vincie. Het bedrijf zegt dit niet te kunnen opbrengen. Het Rijk schijnt bereid te zijn om de helft van het bedrag te laten vallen, als de Avebe ook een geringe bijdrage levert. rijd rijd vrij I dit eit u e< et een onzer verslaggevers '^TTERDAM De staking bij de Shell-raffinaderij in Pernis en bij Shell- efcmie in Moerdijk betekent overwerk voor de arbeidsinspectie en de dienst straal milieubeheer Rijnmond. Het stilleggen van de fabrieken vergt limaal drie dagen en al die tijd zullen mensen van de arbeidsinspectie wezig zijn om te controleren of alle veiligheidsvoorschriften worden leefd. De dienst centraal milieubeheer zal op gezette tijden metingen ichten om de mate van luchtverontreiniging te controleren. N. wanneer de fabrieken haal stilgelegd zijn „af- Tuwd" is de technische l daarvoor blijven de Idsinspectie en de dienst «beheer paraat om de |ln de gaten te houden. instanties hebben, de staking begon, fact gehad met de directie |8hell en de vakbond over, heidseisen waaraan worden voldaan. Be- hJkste voorwaarden zijn, hoofdinspecteur-direc- rs. F. J. Janssen van de Iflsinspectie in Rotter- i dat de afbouw in alle ;ebeurt en dat er steeds lende vakmensen aanwe- |ijn om de zaak „draaien- houden. it hoewel de industrie- FNV steeds beweert dat helemaal plat gaat. zul- toch hoelang de sta- ook duurt constant tientallen personeelsle- op de been zijn in de fa- ten." zegt drs. Janssen, iswaar liggen de eerste uktieprocessen stil. maar ril niet zeggen dat er niets gedaan hoeft te worden. jn allerlei activiteiten die oudigweg gedaan moéten len uit oogpunt van vei- Hd." voorbeeld noemt Janssen Heling. Diverse produkten en voortdureDd gekoeld len om explosie- of brand- te voorkomen. Daar- t zijn er allerlei pompen en motoren die moeten blij ven draaien en dus bediend moeten worden. Tot en met morgen zullen en kele honderden werknemers Extra werk voor arbeidsinspectie en milieubeheer van Shell de handen vol heb ben aan het stilleggen van de Shell-vestigingen. verwacht de heer Janssen. Draaiboek De arbeidsinspectie heeft als uitdrukkelijke voorwaarde gesteld dat de afbouw uitslui tend via de gebruikelijke pro cedure mag verlopen, dus niet via de noodprocedure. Er be staat namelijk ook een draai boek voor noodgevallen, dat het mogelijk maakt in zeer korte tijd de produktieproces- sen tot staan te brengen, maar dat brengt dan wel grote risi co's met zich mee plus zeer ernstige luchtverontreiniging. Voor het hanteren van de noodprocedure zouden we ook nooit toestemming geven, hoe graag de vakbond ook vaart zou willen zetten achter het stilleggen van Shell, zegt drs. Janssen. Overigens is en blijft de directie van Shell ver antwoordelijk voor de afbouw van haar fabrieken. Het stilleggen van zo'n gigan tisch complex is ook nieuw voor de arbeidsinspectie, maar in feite maakt dat niets uit. meent de hoofdinspec teur-directeur. „Het gaat nu om een groot aantal produk- tieprocessen die achter elkaar tot staan moeten worden ge bracht. Maar het stilleggen van elk van die procéssen af zonderlijk gebeurt regelma tig. bij voorbeeld wanneer er reparatiewerkzaamheden moeten worden uitgevoerd." „De hele procedure wordt van A tot Z begeleid door ons en ik zou dan ook tegen de bevol king van Rijnmond willen zeggen: ga rustig slapen, want de veiligheid staat voorop. We staan in voor een veilige af bouw als alle voorschriften in het draaiboek worden opge volgd. En om dat te controle ren zijn onze mensen voortdu rend aanwezig." aldus drs. Janssen. Verontreiniging Het afbouwen en opstarten van chemische fabrieken gaat altijd gepaard met luchtver ontreiniging. zegt een woord voerder van het Openbaar Li chaam Rijnmond. Er kan ge kozen worden voor afblazen of affakkelen en in beide geval len moet er vooraf overlegd De fabrieken voor de produktie van styreen en propeenoxide op het terrein van Shell Chemie Moerdijk. worden met de milieu-autori teiten. Bij een noodprocedure als de produktie dus versneld af gebouwd moet worden is er sprake van ernstige luchtver ontreiniging. Dit in tegenstel ling tot de gebruikelijke (nu bij Shell toegepaste) procedu re, die in principe nauwelijks tot luchtvervuiling hoeft te leiden, aldus de zegsman van Rijnmond. De dienst centraal milieube heer Rijnmond die nauw lettend het milieu in het Rijn mondgebied In de gaten houdt zou ook nooit in stemmen met het toepassen van de noodprocedure om een bedrijf stil te leggen in ver band met een staking. Volgens de woordvoerder van Rijnmond waren gisteren nog geen klachten binnengeko men van bewoners „We me ten regelmatig en tot nu toe is er nog geen aanleiding om op te treden Af en toe is de vlam (van het affakkelen) wat ho ger of komt er wat rook uit de schoorstenen, maar alle voor schriften worden in acht genomen. Mocht de Industriebond FNV toch meer vaart zetten achter het stilleggen van de fabrie ken. zal dat onmiddellijk te merken zijn in de mate van luchtverontreiniging." aldus de woordvoerder van Rijn mond. Maar dat wordt dan wel onmiddellijk gesignaleerd dank zij de metingen van de dienst milieubeheer door Leo Kleyn UTRECHT Na een anderhalf uur durend bezoek aan Pieter Menten in diens woning in Blaricum had prof. dr. F. H. L. Beyaert er geen enkele moeite mee vast te stellen dat de door hem onderzochte verdachte in toenemende mate aan aderverkalking in de hersenen lijdt. Hij kon het dan ook volledig eens zijn met de conclusie van zijn mederapporteurs G. C. Jedeloo en prof. dr. J. Gerbrandy dat de geestelijke en lichamelijke gezondheidstoestand van Menten zeer veel te wensen overlaat. Maar anders dan zij. verbond hij daaraan niet het advies de vervolging van Menten te schorsen. Heel wat verdachten, liet hij de rechtbank in Rotterdam weten, waren er slechter aan toe geweest, maar hadden toch terecht moeten staan. Beyaert. een van de drie deskundigen die de Rotterdamse rechters van advies over Menten moesten dienen, heeft zich laten leiden door wat juristen het gelijk heidsbeginsel noemen Hij zegt niet in te zien waarom Menten aan zijn berechting ont trokken zou moeten worden, ter wijl anderen, die zich met meer recht „krankzinnigheid" kunnen beroepen, niet de kans krijgen een eventuele veroordeling te ont lopen. Niet gelukkig Het zou Beyaert ook weinig geluk kig stemmen als hun. zoals Men ten nu. die gelegenheid wel werd geboden. „In andere landen, zoals de Verenigde Staten en België, gebeurt het vaak dat verdachten niet in staat worden geacht te recht te staan. In Nederland is dat geen gewoonte. Het gebeurt hier eigenlijk nooit „Ik zou er geen voorstander van zijn als het hier nu wel ging gebeu ren. omdat ik zie tot wat voor narigheden het in het buitenland, leidt dat mensen aan hun berech ting worden onttrokken. Je moet mensen het recht om terecht te staan niet ontnemen. Anders krijg je verwijten aan psychiaters dat ze mensen uit de Juridische proce dures trekken, zonder dat er recht is gesproken." Beyaert verwijst daarmee naar wat wel de „verpsychiatrisering van het recht" wordt genoemd Daarbij gaat het om de steeds belangrijker rol die de psychiater („de man in de witte jas") in het strafproces speelt De kritiek daarop, afkomstig uit de Verenig de Staten, valt ook In Nederland in toenemende mate te beluis teren De geneesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum, waar vaak ernstig gestoorde criminelen we kenlang geobserveerd worden, constateert dat rechters zich nooit afvragen (en aan deskundigen de vraag stellen) of een verdachte wel terecht kan staan. Hij vindt het „opvallend" dat in de zaak-Men- ten de vraag wel is gesteld Zijn bevreemding daarover hangt samen met de toestand waarin hij Menten aantrof. Zonder diens •ziekteverschijnselen te bagatelli seren. meent hij dat van „krank- zinnigheid" niet kan worden ge sproken ook al is dat dan een wettelijke en geen psychiatrische term. „In de psychatrie wordt iemand die psychotisch is. of hele duidelij ke bewustzijnsdalingen heeft, als krankzinnig beschouwd, hoewel dat begrip niet meer in het arse naal voorkomt. Bij Menten heb ik het een noch het ander kunnen vaststellen. Het is, vind Ik. een verwarde oude baas." Ook de kwalificatie van de inter nist Gerbrandy dat Menten 'een geestelijk en lichamelijk wrak" is. zou Beyaart, wat het eerste deel daarvan betreft, niet voor zijn re kening durven nemen. 'Wanneer noem Je iemand een wrak0 Wat versta Je daaronder0 Menten is niet in orde daarvan ben ik wel overtuigd. Vergeleken met vroege re rapportage, is hij heel duidelijk achteruitgegaan'. Dat de rechtbank in Rotterdam zijn advies in de wind heeft gesla gen. betreurt Beyaert niet. Als psychiater kan en wil hij niet op de stoel van de rechter gaan zit ten. Hij vindt het alleen .Jammer" en „vervelend" dat de rechtbank met haar beschikking de indruk heeft gewekt dat de drie deskundi gen een eensluidend advies heb ben uitgebracht Beyaert meent dat ook de ver dachten die in zijn kliniek ter ob servatie zijn opgenomen, er recht op hebben te weten dat hij Men ten niet een soort voorkeursbe handeling had toebedacht Want ook onder hen. zo voorziet hij. zal het oordeel zeker vragen op roepen Vandaag viert prins Johan Friso, de tweede soon van prinses Beatrix en prins Claus zijn elfde verjaardag. „Als ie straks wakker wordt, denkt se dat se de mazelen heeft."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3