(Suriname in de lift candinavië: eerst prijspuzzelen fi! DAG WINTER O J Trouw DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 25 [oor Dick Ringlever Sen wintervakantie mag ian traditioneel voor ve en nog een reis naar de meeuw betekenen, wie Ie.Cijfers beziet ontdekt 'j il gauw, dat dit patroon ich de laatste jaren snel ian het wijzigen is. Ze- ;er dat aantal sneeuw- jangers stijgt nog elk aar met sprongen (de ehattingen voor dit sei- oen lopen uiteen van 100.000 tot een miljoen) _iaar het aantal vakan- legangers, dat ook in de rtnter voor de zon kiest, daar de laatste tijd Aiet kop en schouders fovenuit gegroeid. a dan gaat het zeker niet al en om de populaire bestem- ilngen aan de Europese cos- Steeds meer reisorganisa- es propageren In de winter landen ook hun verre be- lemmlngen. Vele hebben 9 jaarvoor zelfs een apart pro- 7 Iramma uitgebracht. Wel een ure zaak natuurlijk, maar het lijkt te lonen, want zo zeg- tn de cijfers de belangstel- ^/pg voor een verweg vakantie temt nog elk Jaar toe. en trend, die lang niet alleen bespeuren valt ln de catego- i hogere inkomens, al zouden prijzen, die ervoor worden vraagd, dat wel doen ver- Deden. Een verweg-vakantie ijkt veel meer een spaardoel zijn, waarvoor men graag n jaartje traditioneel vakan- f-plezler opoffert, ït vaderlandse relsorganlsa- ïs in deze nieuwe markt met. ie mogelijkheden zien voor' [temmingen in landen, die louds banden met Neder- hebben onderhouden, ligt >r de hand. Zo is Indonesië al nlang een topper en blijkt Lanka, dat nog vele tastba- u» herinneringen bewaart aan tijd van de Verenigde Oost- dische Compagnie een trek- ir, die het doet. in tegenslag werd het Antil- n pro gramma, dat het maar Jrt volhield als gevolg van de 1 pan uitvliegende prijzen en de té Amerikaanse opzet van toeristische projecten. Maar daartegenover staat nu een nieuwe bestemming, die meer kans van slagen lijkt te hebben: Suriname. Weliswaar zijn de totalen in verhouding tot d'e van andere exotische gebieden nog bescheiden, maar de curve gaat omhoog. In ieder geval ziet Nederlands grootste touroperator Holland Interna tional, die er afgelopen zomer voor het eerst voorzichtig mee begon, er voldoende perspec tief in om er deze winter mee door te gaan. Dat doen trou wens ook een aantal kleinere organisaties als de Stichting Laatste Paradijzen Excursies in Heerlen, de Stichting Na tuurreizen in Utrecht. Een initiatief, dat de Stichting ter Bevordering van het Toe ris me in Suriname (ressorterend onder het ministerie van eco nomische zaken in Paramari bo) alleen maar zegt te kunner toejuichen. Vooral omdat zij ei een belangrijke nieuwe inkom stenbron in ziet. Al enkele Jaren heeft men die vergeefs proberen aan te borer in Amerika. Voor een bedrag dat meer dan de helft van het totale budget vergde, werd een kantoor in New York ingericht Per korjaal de Marowijne af: een vast punt op elke Suriname-reis. Maar bij de Amerikanen sloeg Suriname niet aan. De verbin dingen waren slecht en de ac commodaties niet naar Ameri kaanse standaard. Vandaar dat Paramaribo nu meer het oog richt op de oude wereld, met Nederland voorop, maar naar men hoopt straks kapi taalkrachtig West-Duitsland in het kielzog. Cijfers Op het ogenblik bevindt dat toerisme zich overigens nog he lemaal in de kinderschoenen. Niet in de laatste plaats door dat er nogal gebrekkig promo tie wordt bedreven. De stich ting heeft er zich al over be klaagd, dat de regering in Para maribo niet eens in staat is betrouwbare cijfers te produce ren over de aantallen binnen komende toeristen. Het blijft bij schattingen: ongeveer hon derdduizend (maar het gros daarvan bestaat uit in Neder land wonende Surlnamers, die op familiebezoek gaan). En wat de inkomsten daarvan betreft: die houdt men voor 1977 op ongeveer 25 miljoen gulden (over 1978 is nog geen enkel cijfer bekend). De stichting gaat ervan uit, dat dit bedrag aanzienlijk kan groeien als er een duidelijk campagneplan op tafel wordt gebracht. Temeer omdat in te genstelling tot andere toeristen wervende ontwikkelingslanden een zeer behoorlijk deel van de betaalde reissom ten goede komt aan Suriname zelf. Een in Paramaribo opererende reisor ganisatie schat dat van elke betaalde 2500 gulden ruim 1600 gulden in Suriname terecht komt. Dit doordat de hotels in Surinaamse handen zijn en de reis er naar toe wordt uitge voerd door de Surinaamse luchtvaartmaatschappij Suri nam Airways; (die vliegt wel in pool met de KLM, maar de Begin van de tocht: aankomst per Twinotter op Stoelmans-eiland, vanwaar tochten door het oerwoud worden georganiseerd. helft van de Inkomsten vloeit toch door naar de staatskas ln Paramaribo). Avontuur Zo'n Suriname-vakantie, wat kun Je er van verwachten? Dat hangt er maar helemaal van af welke eisen Je stelt. Suriname is geen land voor de toerist, die zijn comfort geen ogenblik wil opgeven, die blinkende stran den vraagt, een zwembad voor de deur en een ober, die op gezette tijden de IJsgekoelde whisky buigend aanreikt. Glamour uitstralende hotelna men, zoals die bekend zijn in andere ontwikkelingslanden, zijn in Suriname onbekend. Pa ramaribo kent er welgeteld maar twee, die zich op dat peil kunnen presenteren. De rest van de accommodatie in het land bestaat uit eenvoudige guesthouses, logeerverblijven, die soms water op de kamer hebben, maar vaker gemeen schappelijke douches en toilet ten op de gang. Geen land dus voor de toerist, die in de leun stoel met vakantie wil. Wél voor de vakantieganger, die nog het avontuur zoekt en die er niet tegenop ziet zo nu en dan wat ongemak voor lief te nemen. En dat dét ras nog niet is uitge storven, zegt Stanley Ramsa- ran, secretaris van het ministe rie van economische zaken, uit de commentaren te hebben ge leerd „wat opvalt is, dat de meeste toeristen, die een Suri- name-toer maakten als aan loop voor een Zuid-Amerlkava- kantle Juist het meest enthou siast zijn over hun ervaringen hier". Die ervaringen: voor een groot deel worden die op het water opgedaan, op de snel stromen de Marowijne, de Tapahony en de Lawa, dwars door de Jungle. Wie voor een Suriname-vakan tie kiest, moet er op voorbereid zijn het oerwoud in te gaan. Jawel, per korjaal, uitgeholde boomstammen, waarmee de autochtone bevolking zich al eeuwen lang pleegt te verplaat sen. Weliswaar zijn de peddels van weleer nu vervangen door moderne buitenboordmotoren, maar het comfort is verder nauwelijks aangepast. Op de harde bankjes kan de soms uren durende tocht een stijf makende zit zijn. Niet iets voor luie-stoel-toeristen, zeker niet als de waterstand iets lager is dan normaal en men bij stroomversnellingen de boot uit moet om de schipper en zijn loods gelegenheid te geven de korjaal over de rotsen heen te sjouwen. Maar avontuurlijk is het wél. Dat begint eigenlijk al gelijk als men van het vliegveldje Zorg en Hoop bij Paramaribo per Twinotter dwars over het oerwoud naar Stoelmans-ei land wordt gevlogen: het be ginpunt van vrijwel alle Jungle safari's. En op dat punt heeft men ook tevens de luxe achter zich gelaten, want het onderko men is niet meer dan een een voudig logeerhuis. Maar ter compensatie wét een ervaring daar op een terrasje aan de oever van de Lawas' 's avonds met een gekoeld glas bier uitzicht te hebben op het duistere onherkenbare gelui den producerend oerwoud-de cor! In vrijwel alle opzichten gaat een vergelijking met een normale vakantie mank. Want waar word Je zo volledig opge nomen door de natuur? Toegegeven: de eerste signa len, die dulden op een tijdperk van toeristische exploratie, zijn er aL Voor bezichtiging on derweg van bosneger- en india nendorpen wordt veelal geld gevraagd en bieden kinderen zelf gemaakte souvenirs aan. Zelfs in het schijnbaar ondoor dringbare oerwoud lijkt de commercie al bezig zich een weg te banen. Weliswaar op nog maar be scheiden schaal de prijzen zijn matig, in het toeristenho tel in Paramaribo betaalt men voor de kettinkjes, beschilder de peddels of hangmatten het veelvoud, maar tOch: de toerist is er geen vreemde meer. Zeker niet in de dorpen, die zich als overnachtingsstops hebben aangeboden en de reiziger slaapgelegenheid bieden in een hangmat onder het bladerdak. Vast punt op zo'n Jungle-safari is eveneens een bezoek aan het bagno in St. Laurent, aan de Marowijne maar dan in Frans Guyana, de gruwelgevangenis. waarover Henri Charrlère zijn bestseller Paplllon schreef. Sinds 1942 is het geen gevange nis meer. Het wordt nu be woond door de allerarmsten, die geen huurpenningen kun nen opbrengen. Maar de herin nering aan wat voor velen een hel moet zijn geweest is nog tastbaar. BIJ veel van de vervallen ste nen barakken zijn de vuistdik ke tralies nog niet verdwenen. Een schrille tegenstelling met de winkeltjes een paar straten verderop, waar champagne en Franse kaas in de vitrines lig gen en de giftshops beste zaken doen, ondanks temperaturen van ver boven de dertig. Paradijsje Helemaal toeristisch onont gonnen is 8uriname niet meer. Wie nog iets wil proeven van de echte rimboe lijkt enige haast te moeten maken. Al zit het er voorlopig niet in, dat de toeris tenkorjalen in formatie de ri vieren zullen bevaren. Daar voor is de accommodatie nog te beperkt. En waar de gemid delde 8urlnamer liever de ge neugten geniet van het tropi sche buitenleven (proef die sfeer eens op de grote markt van Paramaribo) dan vanuit zijn kantoorstoel nu eens een stevig campagneplan op te zet ten. zal het land nog wel een tijdje een uitzonderlijk para dijsje blijven. Althans voor de toerist valt dat te hopen. Dick Ringlever igzame maar gestage eier in de belangstel van wintersporters Scandinavië. Welis- scoren Noorwegen, reden en Finland in de iter samen nog geen I.OOO Nederlanders (in zomer liggen de kaar- heel anders) en trekt o It grootste deel van hen ook nog naar Noor den, de weg naar het aterse noorden lijkt opengebroken. irlopig echter alleen door het exclusieve pje dat eens wat an- wil. Reden, waarom S noordelijke bestem- ngen in veel van de 3gramma's ontbreken. Ifs de grootste tour- erators laten het aiwe- 1. Commercieel is h$t or hen nauwelijks in- tyi ^fessant omdat er geen lkvervoer in zit. ■i 8candlnavië-markt laten de ten ln de reiswereld (nog) in handen van een aantal nere reisfabrikanten, die als specialist hebben opge- pen én een paar rederijen. hen, die noordse sneeuw alternatief voor Alpen-sport eens willen proeven, hoeft kleinschaliger aanbod ove- geen enkel bezwaar te want dat kleine aantal ialisten heeft tóch een heel ig scala van mogelijkhe- op tafel gebracht. Alleen: wie dat totale aanbod ln han den wil hebben, zal daarvoor naar een goed reisbureau moe ten gaan, dat wordt veronder steld de programma's van alle touroperators in huls te heb ben. De banken hebben met maar een beperkt aantal reisfa brikanten contacten. Vooroordelen Langzaamaan blijkt Scandina vië het traditionele negatieve win terimago van zich af te schudden: te ver, te donker, te koud, te duur. Toegegeven: sommige van die vooroordelen zijn nog steeds Juist. Wie een noordse vakantie wil. moet zich warmer kleden dan voor een vakantie in de Alpenlanden; temperaturen van 20 graden onder nul zijn geen zeldzaamheid. En don ker? Jawel, zo tussen december en eind Januari schijnt de zon maar spaarzaam. Voor tienen en na drieën in de middag laat hij zich nauwelijks zien (wie februari of maart kiest kan overigens rekenen op een stuk langere dagen). Maar daarmee heeft men het dan ook wel gehad, want ver der en duurder dan de Alpen landen zijn ze nauwelijks. RederijenKi^^^Ma» Dat de prijzen op een redelijk niveau kunnen worden gehou den, komt met name doordat er de rederijen veel aan gelegen is hun hutten ook in het tradi tioneel stille winterseizoen te vullen en dus veel lagere tarie ven aanbieden dan 's zomers. In dit perspectief moeten ook de speciale arrangementen Wintersport In Scandinavië bestaat bijna altijd uit langlauf. worden gezien. Bij voorbeeld die van de Torline (Amster dam-Gothenburg), die thema- reizen op de markt brengt voor foto- en filmliefhebbers, voor tweelingen en voor disco-en thousiasten, voor wie aan boord veelsoortige evenemen ten worden georganiseerd. Wie op z'n voordeligst op stap wil kan dus het best gaan va ren. want vliegen is wel sneller, maar stukken duurder. De belangrijkste rederijen zijn Torline, die in 22 uur van Am sterdam naar Gothenburg vaart en zowel Zweden- als Noorwegen-gangers overzet, de Jahre-lijn. die ln een avond en een nacht van Kiel naar Oslo vaart (afstand Amsterdam- Kiel: 500 km), de Stena-lijn, die Kiel met Gothenburg verbindt en de Finnjet, die de verbin ding tussen Travemünde (600 km van Amsterdam) en Helsin ki onderhoudt. Allemaal verbindingen, waar van met name door autotoeris ten gebruik wordt gemaakt (al zijn er ook voldoende arrange menten, waarin de transfer naar de win ter bes temmingen vanuit de haven van aankomst geregeld wordt). Om een indruk te geven van de afstanden, die de automobilist na ontscheping moet afleggen: de Zweedse bestemmingen lig gen ongeveer 300 km van Go thenburg, wil men vanuit die aankomsthaven naar de Noor se wlntercentra, dan moet daar nog eens 200 tot 300 km bij opgeteld worden, vanuit Oslo liggen die centra uiteraard dichterbij; en wat Finland be treft: hoewel de meeste be stemmingen in het zuiden lig gen, moet men toch wel reke nen op nog een stevige dagrlt. Rekenen Zo'n noordse wintervakantie vraagt van de plannenmaker wél wat rekenwerk vooraf. Zo maar afgaan op de uiteraard vetgedrukte vanaf-prijzen is nooit verstandig, want ln de meeste gevallen komt daar nog fiks wat bij. Meestal gelden die lage prijzen alleen het voorseizoen (voor Kerst) of be donkerste dagen erna als het koud is en het werkelijke win tersportge beu ren slechts een gegrauwsluler- de weergave levert van de zon nige platen in de brochures Bovendien zal men er rekening mee moeten houden, dat die prijzen altijd slaan op de aller eenvoudigste hut-accomodatie en die is vaak erg simpel: met vier personen ln een nauwe hut zonder toilet en douche. Echtparen, die een wat betere twee-persoons hut willen moe ten daarvoor vaak honderden guldens extra neertellen. De touroperators geven daarover maar zeer summiere informa tie. 8oms is die ronduit slecht en zal men er een brochure van de rederij bij moeten nemen om er achter te komen wat zo'n Scandinavië-reis nu precies gaat kosten (ga er ook van uit dat de maaltijden aan boord extra betaald moeten worden: een bescheiden diner kost on geveer 15 gulden). Voorts: vergelijk ook de kos ten, die de diverse rederijen voor het autovervoer ln reke ning brengen. Bij de een gaat die auto gratis mee bij boeking door twee personen, andere doen dat pas als er vier meegaan. Langlauf Wat de bestemmingen zelf be treft: aan wintersport bieden die voor het grootste deel al leen langlaufmogelijkheden (Torline biedt als reclamestun- tje de complete uitrusting voor 95 gulden), met uitzondering van Noorwegen, waar ln Oeilo en (wat beperkter) in Ooi ook alpine-skiên mogelijk is. En de après-ski: overal veel minder dan in de bekende Al pen-dorpen. Wie na een skidag avondpret zoekt, kan daarvoor vrijwel uitsluitend terecht in zijn hotel (voor de huisjeshuur ders wordt het dus afzien), want de dorpen stralen ook 's winters geen gezelligheid uit. Op het gebied van de après-ski zal matigheid moeten worden betracht, vooral ook doordat de prijzen van de drankjes ge peperd zijn. 8candinavië is een winter sportgebied. dat met name de op rust en natuur gestelde ski wandelaars een kans op een geslaagde vakantie biedt. Daarvoor hoeft hij weinig meer te betalen dan voor een verblijf in de midden-Europese sneeuw. Maar wat onderne mingsgeest en een avondje prijspuzzelen wordt wél ge vraagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 25