Met caravan naar de sneeuw Altijd kettingen om DAG WINTER Trouw DINSDAG 28 SEPTEMBER 1979 PAGINA In de praktijk het grootste probleem blijkt het vinden van een camping. Niet alleen omdat niet alle campings in de sneeuwgebieden open sijn, maar ook omdat veel campings vol zitten met wintersporters alt de buurt, die een sta- plaats voor het seizoen hebben gehuurd. Op die campings als tijdelijke gast nog een plaatsje te vinden vraagt een zeer vroegtijdige reservering (voor de piek tussen Kerst en Nieuwjaar moet dat meestal zelfs een jaar van tevoren). Trouwens, ook al wil men de caravan in een rustiger periode kwijt, dan valt aan te bevelen ook daarvoor nu al te reserveren. In bet gidsje „Caravannen in de sneeuw" van de ANWB is een lijst opgenomen van campings in de sneeuwgebieden, die 's winters open blijven. Daarnaast is er het gidsje van de Camping Reservering Centrale (ook bij de ANWB- kantoren verkrijgbaar), maar bet aantaal daarin genoem de sneeuwcampings is beperkt. De camping Reservering Centrale heeft echter wel als voordeel, dat deze zelf een plaats bespreekt, de in de eerste gids genoemde campings moet men zelf benaderen. door Plek Ringlever Voor velen mag het dan nog een waagstuk lij ken, zo'n twintigduizend zijn er al min ol meer mee vertrouwd en gaan ook naar de sneeuw met de caravan. Tot zelis hoog ln de Alpen. Een risico' zo'n caravan-vakan tie in \le kou? Voor wie de eer ste maal met zijn huls op wie len op stap gaat. valt zo'n win terse tocht af te raden. Erva ring opdoen met de caravan kan beter In de zomer dan ln het sneeuwseizoen. Maar heeft men die ervaring ai, dan valt best te overwegen het eigen huls ook eens naar de sneeuw mee te nemen. Alleen: die reis vraagt wel wat extra voorbereiding. De combi natie (auto plus caravan) zal moeten worden aangepast aan de specifieke eisen, die winter en sneeuw stellen en men zal zich moeten realiseren, dat rij den in de winter nog meer voor zichtigheid (én kundigheid!) vraagt dan 's zomers. Liever dus niet zomaar meteen wegrij den, maar eerst vooraf oefenen. Tips Een paar tips voor hen, die overwegen hun caravan uit de winterstalling te halen: het best ls natuurlijk er op uit te gaah met een caravan, die gebouwd is om er ook mee in de sneeuw te bivakkeren. De meeste nu gebouwde caravans zijn dat. maar lang niet ieder een zal het allernieuwste mo del. goed geïsoleerd, met dub bele ramen en kacheltje met afvoer door dak of vloer, in de schuur hebben. Dat hoeft niet te betekenen, dat men zo'n win tervakantie dan wel kan afschrijven. Een handige knutselaar kan best een aantal voorzieningen tref fen. die het huls-op-wielen ge schikt maken voor een winter- trip. Tenminste als wanden en dak van de caravan al geïso leerd zijn (maar dat is bij verre weg de meeste caravans het geval). Rest dan het aanbrengen van dubbele ramen en eventueel het isoleren van de vloer. Dat eerste kan men het beste doen door het afplakken van de ra men met overal verkrijgbare voorce trui ten of stukken plas tic folie. Het laatste door onder de caravan een laag piep schuim aan te brengen en die vast te maken met (bijvoor beeld) gaas. Wat moeilijker is het wan neer de caravan niet is uitge rust met een kachel, want zon der verwarming kan men in de winter niet. Is er een afvoer, dan kan men overwegen een kachel aan te schaffen, maar die kost al gauw een kleine duizend gulden. Als alternatief is voordeliger een elektrisch kacheltje (in geen geval een gasbrander gebruiken: verstik kingsgevaar!). Wat het te gebruiken gas betreft: altijd propaan en geen butaan omdat dat laatste al bij vier graden boven nul onbruik baar is. Heeft men 's zomers butaan gebruikt, dan moet de fles tijdig voor vertrek worden geleegd en met propaan (goed voor 40 graden onder nul) wor den gevuld. Om te voorkomen, dat zich in de leidingen nog butaan bevindt, moeten deze eerst worden doorgeblazen. Dat men in de winter meer gas nodig heeft dan in de zo mer. ligt voor de hand. Raad zaam is dus twee flessen mee te nemen en daar zuinig op te zijn. Heen- en terugreis vragen namelijk ook nogal wat gas, zeker als men ook kookt in de caravan. Om niet voor onaan gename verrassingen te komen staan, valt aan te bevelen op de plaats van bestemming een gasfles met regelaar te huren (als daarvoor althans de gele genheid bestaat). Dit zijn door gaans vrij grote flessen, die niet ln de disselkast passen en dus buiten de caravan moeten worden geplaatst. Raadzaam ls dus een extra lange aanslult- slang bij zich te hebben. Mocht wel aan het gewicht), of (beter) een rok van gedrapeerd tent zeil rondom de caravan (liefst van de onderkant van de ra men tot aan de grond). Voor de elektriciteitsvoor ziening dient men te beschik ken over tenminste 50 meter drie-aderig kabel, voorzien van rubber-isolatie (plastic breekt bij lage temperaturen). Laat nooit een ongebruikt deel van de kabel op de haspel zitten (bevriezingsgevaar), maar rol alles af en leg het uit. De voortent: gebruik bij voorkeur katoen en/of synthe tisch weefsel, al dan niet ge plastificeerd of gecoat, met een zwaarte van 300 gram per vler kante meter (dunner doek kan bezwijken onder de sneeuw laag). Nylon of plastic ritsen zijn te verkiezen boven meta len omdat die laatste kunnen dichtvriezen. Eenmaal op de plaats van bestemming doet men er het best aan niet de sneeuw weg te vegen, ook niet ln de voortent. Dit om te voorkomen dat een modderpoel ontstaat. In de voortent kan men het best vlonders van dim hout leggen of grasmatjes van kunststol (niet de plastic zomertegels omdat die bij vorst breken). Mocht het onverwacht gaan dooien, controleer dan de stand van de caravan-poten. Door het verdwijnen van de sneeuw kunnen die namelijk in de lucht komen te hangen (in ieder geval altijd plankjes ge bruiken onder de poten). Wat overdreven prietpraat? Nee, want veel meer dan in de zomer hangt ln de winter een caravan-vakantie af van schijnbaar onbelangrijke klei nigheden. Het niet treffen van voorbereidingen (tot in de de tails) kan in de winter leiden tot vele onaangename verras singen en onnodig kou lijden. Vergeet niet dat in een beetje wintersportgebied de tempera turen 's nachts niet zelden da len tot twintig graden onder nul. Wat die details óók betreft: zorg een schepje bij de hand te hebben om sneeuw te ruimen, voorts een kokosmatje voor op het metalen opstapje (kan spie gelglad worden) en een paar zakjes zaagsel (voor op de sneeuw voor de tent of in de voortent). Caravannen in de sneeuw: details van belangrijk. aan het einde van de dag de I gasaanvoer plotseling stagne ren. raak dan niet gelijk in pa niek. Meestal ls dit het gevolg van een bevroren druppel con- denswater in de drukregelaar. Even een warme hand erop en het euvel ls meestal wel ver holpen. Ventilatie: natuurlijk nooit alle kleren dlchtplakken. Dat verhoogt de kans op zuurstof gebrek. Beter koude voeten dan gebrek aan lucht. Die kou de voeten kunnen overigens vrij eenvoudig (zoals gezegd) worden voorkomen door onder de caravan een isolatielaag aan te brengen. Alternatieven: een dikker kleed op de vloer (denk door Slcoo de Jong Sinds de spijkerband in de meeste Europese lan den verboden ls, hebben wintersporters per auto maar één alternatief: sneeuwkettingen omleg gen. Een gedoe, d&t ze ker, maar welhaast on ontkoombaar voor wie hoog de bergen ln wil om volop sneeuw voor het skiën te vinden. Wat voor kettingen men ge bruiken moet en of die beter gekocht dan wel gehuurd kun nen worden, hangt er van af hoe vaak men naar de winter sportgebieden gaat. Wie regel matig de Alpen opzoekt om van zon en sneeuw te genieten, weet hoe bar het soms kan sneeuwen en hoe Juist het laat ste stuk naar het wintersport centrum geploegd moet wor den om boven te komen. Dan is het kopen van kruiskettlngen het boste wat men kan doen: per stel van twee lopen de prij zen uiteen van 120 tot 400 gulden. Voordeliger voor één Jaar en zeker voor één vakantie kan het zijn de kettingen te huren, wat gemiddeld vier tot acht gulden per dag kost. De ladder- ketting. die een kleine honderd gulden per stel kost, is feitelijk een tussenoplossing: dit type ketting ls wel goedkoper, maar ook kwetsbaarder. In alle gevallen ls het zaak vóór het vertrek enkele malen met de kettingen te oefenen. Dat la nodig om enige handigheid in het omleggen te krijgen en om te weten of men de goede ket tingen mee op reis neemt. Bij de koop moet men letten op merk, type en maat van de ban den en vaak ook het automodel opgeven, om de Juiste kettin gen aan te schaffen. Eveneens bij huren is het zaak de goede kettingen mee te nemen. Dat huren kan men overigens in Nederland, maar tevens bij de Duitse en Oostenrijkse zus ter clubs van de ANWB, de ADAC en OAMTC. Daar wordt alleen wel een hoog bedrag als onder pand verlangd. Het oefenen thuis ls vooral van belang, omdat men altijd op een ongelegen moment voor de noodzaak komt te staan sneeuwkettingen om te leggen. Het is dan meestal niet zo ver meer na die vele kilometers om in de bergen te komen en de vraag is: moet Je nu alleen voor dat laatst stukje kettingen om doen? Binnen de auto is bet warm en bulten koud. Het om leggen ls niet bepaald het leuk ste werk en Je gaat toch voor je plezier op wintersport Door de wol geverfde winter sporters weten dat die argu menten niet ter zake doen. Als er een bord staat dat Je sneeuwkettingen moet omleg gen, dan staat dat er niet voor niets. Het staat op een plaats, waar men dat nog gemakkelijk even kan doen. Raakt men la ter ln de sneeuw vast, dan ls het heksenwerk en zal men vaak ook de weg versperren en dus een bekeuring oplopen. RegtlBMMHK Per winters portland verschil len de verkeersvoorschriften nog wel wat. Wie naar een be paalde bestemming wil moet zich tevoren daarvan op de hoogte stellen. Er zijn bij voor beeld tegenwoordig ook kunst stof sneeuwkettingen, maar in Zwitserland worden die niet toegestaan. Het voordeel dat men er ook mee op minder be sneeuwde wegen kan rijden ls maar betrekkelijk. Zaak is namelijk toch dat men op goede banden en dan bij voorkeur de speciale winter- of modder- en sneeuwbanden weggaat. Zulke M 8-banden aanschaffen loont natuurlijk niet voor één keer wintersport: dan is het echter wel van be lang dat men op ra dl aalbanden met een goed profiel (tenmin ste zo'n vier millimeter) rijdt. Wie nog spijkerbanden op de Waar geskied kan worden, moeten de sneeuwkettingen om. kop kan tikken en lang op win tersport gaat mag er mee rij den van half november tot 1 maart (Zwitserland). 15 maart (Frankrijk) of 30 april (Oosten rijk). Ook de Scandinavische landen staan nog spikes toe. Dan zijn geen sneeuwkettingen nodig. Maar er is nóg een manier om het gebruik van sneeuwkettin gen te omzeilen: de auto bene den laten en het laatste stuk per trein of bus reizen. Dat is lastig met de bagage, maar het scheelt wel weer het vaak noodzakelijke uitgraven van de auto na een fikse sneeuwbui Wie dan toch liever de sneeuw ketting kiest moet er wel om denken handschoenen, een ma tje om op te knielen en een goed windjack bij de hand te houden en sneeuwschoenen zijn ook geen luxe. In de auto echter gewone schoenen aan houden en met de kettingen om rustig door rijden rond 30 ft 50 kilometer per uur terwijl natuurlijk die auto ook goed op de winter voorbereid moet zijn: de juiste olie, de accu goed op spanning, antivries in het ruite- wissertankje. het luchtfilter in de win terstand en bij vorst niet de handrem aantrekken. Maar dat geldt niet alleen voor wintersporters, maar ook voor wie in Nederland blijft. Afgelo pen winter heeft dat wel geleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 24