ligen land: einig informatie 'ieuwe sneeuw- bestemmingen )AG WINTER Trouw DINSDAO 26 SEPTEMBER 1979 PAOINA 23 50AÉ Campip«Snflf? e 'ie naar de Galapagos- landen wil, een leeuwvlugje of een roomreis door de Oost, oeft maar met de vin- f4ers te knippen. Zelfs in et kleinste dorp liggen aanbiedingen uitge- tald. Er is altijd wel een tiswinkel of een bank, aar je voor de hele we- !ld terecht kunt. aar wil je, gewoon, een week in eigen land uit, dan wordt ;t moeilijker. Reisbureau en mk blijken dan ineens met ge handen te staan. Goed, er meestal wel een VW-kan- ortje. maar dat is er eigenlijk eer voor de vreemdeling. In- rmatie over andere delen van ft land wordt er nauwelijks igeven. ie dicht bij huis wil blijven, 1 daarvoor nogal wat speur- ;rk moeten verrichten. Hij zal real's' een drempel moeten ne- n. len. Want een balie, waarop al rce vaderlandse offertes lig- m. bestaat niet. J het Nationaal Bureau voor terisme onderkent men het obleem. Directeur Joop Strij- rs spreekt zelfs over een gro- B achterstand, die pas najaren kunnen zijn ingelopen. ook blij te zijn met de miljoen, die zijn bureau staatssecretaris Haze- np (economische zaken) ex- I heeft gekregen omdat daar aan nü eindelijk eens op wat grotere schaal wat kan worden gedaan: niet alleen het beter verkopen van ons nationale re- creatieprodukt, maar ook het geven van meer bekendheid daaraan. Campagnea^^ Aanzet daartoe wordt, volgend jaar, via radio, tv en andere media een nationale campagne om het publiek te wijzen op vakantiemogelijkheden in ei gen land. De voorbereiding' daarvoor is al in gang gezet. Daarnaast zal er worden ge-' werkt aan verbetering van de distributiekanalen. Strijkers denkt daarbij aan een nauwe samenwerking tussen ANW (overkoepeling van de VW's), de ANWB, de Spoorwegen en de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus. Vooral die laatste club is van belang voor het pousseren van binnenlandse aanbiedingen omdat ze over niet minder dan 1100 verkooppunten beschikt. In principe heeft de ANVR zich in het verleden niet afwijzend opgesteld tegenover de ver koop van binnenlandse arran gementen. Het grote probleem is echter, dat de winstmarge op de binnenlandse vakantie-pak ketten maar gering is omdat de totale reissom kleiner is dan die van buitenlandse vakan ties. Het is ook daarom dat het verzoek van de Gelderse VW, anderhalf jaar terug, om reis bureaus in te schakelen bij de verkoop van provinciale arran gementen geen algemene weer klank vond: slechts enkele tientallen reisbureaus legden ze op de balie. Diezelfde reserve valt te be speuren bij het bankwezen, dat zo mogelijk van nog groter be lang zou kunnen zijn om bin nenland-vakanties aan de man te brengen: op het ogenblik zijn niet minder dan 3500 bank kantoren ingeschakeld bij de verkoop van reizen. Strijkers meent echter bij bei de groepen toenemende bereid heid te bespeuren om zich op de binnenlandse markt te be geven. Dat geldt in de eerste plaats voor de banken. Die kij ken immers niet alleen naar de winstmarge, maar beschouwen een reisbalie ook als een trek ker voor nieuwe potentiële klanten. Fabrikanten^»» Ook in kringen van reisfabri- kanten (touroperators) komt het onderwerp binnenland-va kanties de laatste tijd meer ter sprake. Holland International, de grootste, begint volgend jaar al met de verkoop van zeilvakanties en denkt over uit breiding tot een meer alge meen pakket. Hoewel daarmee in de eerste plaats wordt gemikt op inko mend toerisme (reden waarom er vooral in het buitenland re clame voor wordt gemaakt) lijkt men meer en meer ook het oog te gaan richten op de eigen markt. Ten slotte worden er nog altijd zo'n 3,5 miljoen va kanties door Nederlanders in eigen land doorgebracht. Maar voor die nu nog vage plannen kunnen zijn verwerke lijkt zullen waarschijnlijk nog wel een paar jaar verstrijken. Ook al doordat geschikte ac commodatie voor dit soort ar rangementen beperkt is. De spoorwegen, die al jaren met een aantrekkelijk eigen-land- programma op de markt zijn, hebben meer dan eens ge klaagd, dat zij veel meer zou den kunnen doen als er meer goede middenklasse-hotels be schikbaar zouden zijn. Bezetting! Dat daar bij het publiek vraag naar is, blijkt wel uit het feit, dat de goede middenklasse-ac commodaties, die er nu zijn (bij voorbeeld de bungalowparken met alles erop en eraan) goede zaken doen, zelfs in voor- en naseizoen. Hun bezettingsper centages schommelen over het hele jaar rond de 'tachtig procent. Veel hoger dan de luxe hotels in de steden en de eenvoudige accommodaties elders. Die Of de 25 miljoen gulden per jaar subsidie (gedurende vijf jaar) van staatssecretaris Ha- zekamp voor aanpassing van de accommodatie (maar ook voor andere zaken als verbete ring van de infrastructuur) vol doende soulaas zal bieden, is nog een vraag, 't Is ten hoogste een eerste aanzet Dat daardoor meteen een nieu we stroom eigen-landtoeristen op gang wordt gebracht, ver wacht het NBT niet. „Trou wens", zegt Strijkers, „we heb ben helemaal niet de bedoeling de mensen ervan te weerhou den naar het buitenland te trekken. Wat we willen, is de mensen te wijzen op de moge lijkheden, die ons land biedt. Als we daardoor het tekort op de reisbalans op het huidige niveau, kunnen houden, zijn we al een heel eind." X)r Ben Smit i de jacht om de gunst fn de klant zoeken de pouts" van de vader- hdse touroperators ie- ir jaar naar nieuwtjes wintersportgebied. Ét aantal wintersport- Ingers neemt nog fceds toe en ondanks I economische recessie verwacht men de ko- ende winter ongeveer h miljoen winterspor- Js, voor een belangrijk el actief. eigen auto zal ook nu het jmgrijkste middel van ver- r zijn. Diverse organisato- hebben zich dan ook beij- op dit tot nog toe wat waarloosde terrein sterke tven te vinden. Relaxreizen Rotterdam heeft een heel tóe: men garandeert op elke igeboden bestemming de al- aagste eigen-auto-vakantie bieden. Wie ergens anders Jelfde reis goedkoper vindt, het verschil terugbe- nog toe ging men hoofdza- |jk met de eigen auto naar Alpengebied. Scanialux Reizen, specialist op Noorwe gen, heeft nu in samenwerking met de Stenalijn een aantal eigen-auto-bootreizen ontwik keld naar drie bestemmingen in Noorwegen: Gol, Lilleham- mer en Geilo. Een week verblijf in een appartement komt nu vanaf 235,- p.p., waarbij boot reis en overnachting aan boord zijn inbegrepen. Hotelplan is aan het rekenen geslagen en becijferde, dat het vliegtuig pas (iets) duurder wordt dan de eigen auto als in die auto vier personen richting Oostenrijk rijden. De trein is natuurlijk nog goedkoper. Touringcarondememer De Jong Intratours, de grootste in ons land, stelt, dat de kosten per passagierskilometer bij de bus „aanzienlijk" lager liggen dan bij auto of vliegtuig, helaas zonder cijfers of ander bewijs materiaal. Skibus Holland International biedt de langlaufers (waarom zeggen we niet ski-wandelaars?) naar Ebbs en Kössen in Tirol een skibus, die tijdens het verblijf bij de gasten blijft en ze dage lijks naar verschillende loipen ADVERTENTIE ZOJUIST IS ONZE NIEUWE WINTERSPORT-CATALOGUS (in kleur) UITGEKOMEN!!! Bel ons nü en de katalogus zenden wij u gaarne toe! nog t/m Zaterdag 29 September 1979. Voorseizoen aanbiedingen In SKI's, SKI-schoenen en SKI-kledlng. Ook LANGLAUF. Zéér interessante aanbieding In huurmateriaal. irstraat 35-39 echt, tel. 316334. tiaandags gesloten. kan brengen. Een soort van sneeuwgarantie dus. Een aardig nieuwtje bieden Christoffel en Relax, die ko mende winter met de NLM gaan vliegen op Innsbruck, een tot nog toe verguisde luchtha ven. Daarmee komen bestem: mingen als Pfunds, Gries, Nau- ders, Igls en Jerzens in tijd gemeten aanzienlijk dichter bij te liggen. Voorheen ging dat via München met een vrij lange busrit. Bestemmingen—»» Ieder jaar vinden we in de reis gidsen nieuwe bestemmingen. Vaak staan die al bij andere touroperators, soms laat de een er een paar vallen en neemt de ander die dan In zijn pro gramma. Italië en Frankrijk zijn dit jaar met een duidelijk groter aantal bestemmingen vertegenwoor digd, evenals trouwens on danks de hogere prijzen Zwitserland. Ieder jaar probe ren een paar reisorganisatoren het weer met landen in Oost- Europa. Ondanks de duidelijk lagere prijzen blijken het geen blijvertjes, met uitzondering van Joegoslavië. Het meest spektakulaire maar ook dure nieuws heeft Hotelplan voor dit jaar: winter sport in Amerika, in Colorado en op de grens van Californië en Nevada. Een leuk alterna tief, maar een dergelijke trip komt toch gauw op een 1.700,- voor een negendaagse reis. Geschikt voor alle soorten skiërs. Andorra Ook splinternieuw op de Ne derlandse markt en een tikje goedkoper is het door Relaxrel-. zen gepresenteerde miniatuur- staatje Andorra in de Pyre neeën. Redelijk goedkoop, 477,- voor een achtdaagse vliegreis. Skilessen (6 dagen) ongeveer 1800 pts en een skipas voor 2400 pts. Met nog wat ex tra aantrekkelijkheden voor kinderen, als gratis skischoe nen. Andorra ligt bijna 1300 kilometer van Utrecht en auto mobilisten moeten wel vrij hoog klimmen (gratis sneeuw kettingen). Vliegreizigers hebben vanaf Geilo in Noorwegen is niet alleen een uitstekend langlaufgebied, het beschikt ook over alpinepistes. De skiklassen zijn er klein, de pistes rustig, wachttijden bij de liften kent men er niet. Malaga nog een busrit van rond vijf uren voor de boeg. Voor hen is eigenlijk alléén Pas de la Casa aantrekkelijk. De andere skigebieden liggen toch wel ver van de hotels en de skibussen rijden niet zo fre quent als we dat b.v. in Oosten rijk gewend zijn. Het skigebied gaat tot een hoogte van 2500 meter en be ginners en gevorderden kun nen hier behoorlijk uit de voeten. Arke Reizen heeft het ook in de Spaanse richting gezocht, maar het grote skigebied 8ol Y Nieve uitgekozen, dat boven Granada ligt en reikt tot de top van de 3470 meter hoge Sierra Nevada. Het voordeel van dit gebied, dat in het begin van de jaren zeventig werd ontwik keld is, dat één maatschappij het totale areaal van ruim 42 vlerkante kilometer in handen heeft. Een achtdaagse vliegreis naar dit skigebied met voor elk wat wils, komt vanaf 920.-. De transfer vanaf Malaga neemt wel enkele uren in beslag. Erg aantrekkelijk (met name in het voorjaar) is een weekje skiën en het weekend zonnen aan de Costa del Sol. NoorwegenM^»H» Noorwegen was tot nu toe in de reisgidsen uitsluitend te vin den als langlauf-, of liever ski- wandelbestemming. Scanialux Reizen heeft daaraan een einde gemaakt door Geilo, op 800 me ter hoogte gelegen aan de Ber- gen-Oslo-spoorllJn in het Hal- lingdal, in de wtntergids 1979/ 80 od te nemen. Geilo is een tamelijk luxueus oord, één van de meest gerenommeerde win tersportcentra van Noorwegen. Op twee tegenover elkaar gele gen berghellingen heeft men goede alpine skigebieden ont wikkeld, waarvan één met on geveer 20 pistes en 10 liften in een uitstekend onderling ver band. Het grote voordeel van skiën in Noorwegen is. dat de lage ligging acclimatiseren overbodig maakt. Men heeft minder ademhalingsproble men. De pistes van dit met een groot aantal plaatsen in het alpengebied vergelijkbare oord zijn over het algemeen minder lang én minder zwaar, dan die in Oostenrijk of Zwit serland. Prijzen vanaf ƒ760,- voor een achtdaagse vliegreis. Voor beginners en gevorderden erg aantrekkelijk, mede omdat het er meestal erg rustig is. Uiteraard zijn de prijzen van de drankjes vrij pittig. Nieuw Het komt niet vaak voor. dat Je splinternieuwe skigebieden in de reisgidsen aantreft. Hotel plan en Arke zijn erin geslaagd om nota bene vlak bij elkaar twee skigebieden te vinden, die in december 1978 voor het allereerst in gebruik zijn geno men. Twee volwassen skigebie den. waar vele miljoenen gul dens in gestoken zijn, in Kal- tenbach en Zeil am Zlller in het Oostenrijkse Zillertal. Voor Zeil am Ziller (Hotelplan) is het openen van een skige bied op de Kreuzjoch erg aan trekkelijk, vanwege de zonnige ligging. Zeil had al een skige bied, dat in de koude maanden echter bepaald onaantrekke lijk genoemd kon worden. De oefenhelling op de Kreuzjoch ligt erg aardig, er is een goed zelfbedieningsrestaurant met vlak daarbij een aardig kin derskigebied. Helaas heeft men waarschijnlijk uit economische overwegingen de lift van het dalstation naar het op 1735 me ter gelegen bergstation slechts voor de helft met een moderne Umlaufbahn uitgevoerd. De bovenste sektie bestaat uit een vrij lange stoeltjeslift. Dat is voor ouders met kinderen, die bij het bergstation moeten worden afgeleverd, een handi cap. Zeil am Ziller (achtdaagse vliegreizen vanaf 590,—) heeft het voordeel van een wat grote re plaats met veel après-skl mogelijkheden. Kinderen»,»^»» Het veel kleinere dorp Kalten- bach heeft het skigebied bin nen loopafstand en een moder ne Umlaufbahn (in twee etap pes) tot het bergstation op 1650 meter. Vlak hierbij liggen een groot zelfbedieningsrestaurant en een kinderblokhut met kin derskigebied. Skischooldirecteur Oerd Wll- dauer heeft het allemaal kun nen afkijken van klnderski- schoolspecialiste nummer één, Rikl Spiess in Mayrhofen, waar hij in de leer is geweest. Kal- tenbach heeft de langste rodel baan van Tirol, 14 kilometer. Een achtdaagse vliegreis naar deze Arke-bestemmlng is er al vanaf 470,—. De afstand van af München is 140 kilometer. Met de Zillertaler Skipass, die voor1 het hele gebied geldt, kan men terecht op 78 liften. Die kost in het laagseizoen OS 650,—. Erg aantrekkelijk voor automobilisten, want aan het openbaar vervoer mag nog wel iets worden gedaan. Ondanks het onregelmatig rijdende Zillertaler smalspoortje, dat alle plaatsen aandoet. Het Zil lertal heeft iedereen wel iets te bieden. Ook de skiwandelaars kunnen vah het ene dorp naar het andere uitgebreid aan hun trekken komen. GrenzenMHü^HH Nog niet in de reisgidsen opge nomen, wat waarschijnlijk ten dele verklaard kan worden uit de wat moeizame aanreis, die het beste (voor treinreizigers) kan worden gemaakt vla het Oostenrijkse L an deck en van daar met een taxi, is Samnaun in het Zwitserse Engadln. In maart van dit Jaar is hier een om twee redenen interes sant skigebied geopend. Door een goede samenwerking met het al lang befaamde Ischgl in Oostenrijk is hier op ruim 2000 hectaren het grootste door lif ten ontsloten skigebied van heel Oostenrijk ontstaan. Bo vendien kan men van Sam naun op ski's over de Zwitsers- Oostenrijkse grens naar Ischgl skiën en omgekeerd. Vooral dit laatste is interessant voor toe risten in Ischgl, die in drom men naar het belastingvrije en daarom voor sigaretten, ta bak. parfums én benzine aan trekkelijke 8amnaun skiën. Samnaun is een rustig oord met veel mogelijkheden. Het biedt al heel wat. alléén de ho- tellerie heeft te weinig eigen tijdse accommodatie. Het all round skigebied is sneeuwze ker en redelijk lawinevrij. VW- directeur Theo Zegg was, met een stijging in Januari 1979 van rond 80 procent toeristen, één van de weinige, tevreden Zwit serse VW-directeuren. U kunt er vanaf Zw.fr. 23 terecht in het laagseizoen voor een kamer met halfpension. Over Zwitser se prijzen gesproken, Davos heeft al laten weten het ko mend seizoen de prijzen te be vriezen. Sneeuwgar&nties^» Ook sneeuwzekere oorden kun nen in slechte winters in de problemen komen. Christoffel •meent er wat op gevondeh te hebben in de vorm van een drlelanden-sklsafari. Met Nau- ders en Pfunds (Oostenrijk) als uitgangspunt elke dag onder leiding van een ervaren skile raar gaan skiën in een andere plaats, in Oostenrijk, Zwitser land of Italië. Alles is tevoren geregeld en betaald en bet kost u per persoon ƒ293,— extra. Niet geschikt voor beginnenrs uiteraard. Vanzelfsprekend is dit niet al het nieuws uit de reisgidsen voor de komende winter. We hebben geprobeerd de krentjes uit de steeds dikker wordende brij te plukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23