Overwinteren stuk duurder =Ski al meer dan 7000 jaar oud DAG WINTER Trouw DINSDAO 25 SEPTEMBER 1979 PAGINA 21 Diensten -3. door Dick Ringlever In de reisbrochures ne men de overwinterings- reizen naar het Europese zuiden nog maar een be scheiden plaats in. In verhouding tot de explo sieve groei, die andere vrinter-arrangementen noormaken, valt die van het aantal overwinte raars te verwaarlozen. [Dat de prijzen de laatste laren nogal fors zijn ge itegen zal daar niet eemd aan zijn, al lig- de tarieven nog :eds aanzienlijk lager an die van de zomer. populaire reclame-slagzin- n „voor maar een tientje per g naar zuidelijke zon" zijn hter voorgoed verdwenen. ;n echtpaar, dat aan de Costa il Sol een twee kamer-appar- mentje wil, is daarvoor al tnminste 25 gulden per dag ir persoon kwijt (wel inclusief vliegreis, maar exclusief de tal tij den). En wie per bus wil 'erwinteren is nog duurder ,t. De enige reizen, die nog wel pulair geprijsd zijn, zijn de |igen auto-reizen, maar de •aktijk heeft geleerd, dat hier aar weinigen gebruik van ;en: voor velen blijkt de reis mg en te vermoeiend (ten- lotte bestaat het gros van de iverwinteraars uit gepensio- lerden). raste kern* Iroei verwachten de reisorga- iaties dan ook dit jaar niet. mikken veel meer op de ;p, die overwinteren tot een I cwiftrlijkse traditie heeft ge- naakt Mensen, die vaak al di- ^ect na terugkomst boeken |^9oor de volgende winter. Voor ToecJederlands grootste tourope rator Holland International t CA* 7008. t 1REATI De stichting Evange lisch Pastoraat onder Nederlanders In Spanje (E.P.N.S.) houdt op de volgende plaatsen kerk diensten en andere bij eenkomsten: Benidorm: Edlficlo Cer vantes, iedere zondag 10 uur. Torremolinos: Engelse Evangelische Kerk (vlak bij de Mansion- club), iedere zondag avond 18.00 uur. Fuengirola: Edlficlo Maria del Carmen, Pa- seo Maritimo (bij bus halte Los Boliches), elke zondag om half tien. Denia: kerk Spaanse Baptistengemeente, Pa tricio Fernandix 67 (bij busstations), de eerste en derde zondag van de maand om 16.45 uur. El Atabal: Calle Billi- ton, iedere tweede en vierde zondag om half elf. Mallorca: Templo Evan- gelico, Calle Murillo 8, Palma, iedere zondag om 9.45 uur. De stichting tekent hier bij aan, dat zich nog wij zigingen kunnen voor doen. De predikanten zullen echter proberen deze tijdig bekend te maken op de Informatie borden in appartemen tencomplexen en hotels. was dat ook reden dit jaar de arrangementen niet in de pro gramma's op te nemen. Vol staan werd met het versturen van een bulletin aan de reisbu reaus, waarin prijzen en data zijn vermeld. De klant zal er dus apart om moeten vragen. Ook deze winter weer staat Spanje wat de overwin te rings- reizen betreft hoog aan de top, al zijn er ook andere bestem mingen: de Portugese Algarve bijvoorbeeld, Malta en Sicilië en dit jaar voor het eerst ook Joegoslavië (Opatija in Istrië, een arrangement van de bus- touroperator De Jong Intra- tours). En dan zijn er uiteraard ook nog de Canarlsche eilan den, maar die zijn weer een stuk duurder. Tenslotte is het daar in de winter hoogseizoen en zijn de prijzen dus aange past. Keus is er nog genoeg, maar de overwinteraar, die voor het eerst denkt aan een lange zon vakantie in het zuiden, doet er verstandig aan niet even zorge loos als in de zomer zomaar te prikken. Dat geldt in de eerste plaats voor de bestemming. Met dient zich te realiseren dat de temperaturen dan wel een stuk hoger liggen dan in eigen land, maar ook in het zuiden kan het in de winter soms flink guur zijn. Hoe zuidelijker men gaat, hoe meer kans op zon, natuurlijk. Mallorca is altijd frisser (en regenachtiger) dan de Costa del Sol. De Algarve ondervindt in de winter nogal eens de grillen van het Atlanti sche zeeklimaat. Op de foto's in de brochures mogen dan al leen maar vrolijke zonscenes zijn te zien (waarom durft nog steeds niemand het aan ook eens een echtpaar in regenjas op de kiek te zetten?) de werke lijkheid is anders. En dis het dan eens een paar dagen re gent, dan voelt menigeen zich wel eens verloren. Want en ook dót is een schaduwkantje van een overwintering in de winter is de sfeer in zuidelijke landen dan meteen ook vrij troosteloos. Veel koffiehuisjes en kroegjes zijn dicht, de bou levards, waar weer of geen weer 's zomers de pantoffel-parades worden gehouden, verlaten. Dat dan de verveling en de eenzaamheid kunnen toeslaan, ligt voor de hand. Contact Het belangrijkste voor een overwinteraar is zoveel moge lijk contact met mede-reizigers te maken, zegt de Amsterdam se emeritus-predikant J. van Buuren, een van de predikan ten, die voor de stichting Evan gelisch Pastoraat onder Neder landers in Spanje al een paar jaar enkele wintermaanden overwinteraars pastoraal bege leidt. „Meestal komt de overwinte raar er na twee weken achter vreemdeling in een vreemd land te zijn, zijn lief thuisgela- ten, maar zijn leed meegeno men te hebben. Sterker nog: juist op zo'n lange vakantie ko men problemen eerder naar bo ven dan thuis, waar afleiding en vertrouwde relaties moei lijkheden nog wel eens onder de oppervlakte kunnen hou den. In een vreemd land valt die bescherming weg. Eén sla peloze nacht in Je appartement kan al heel wat losmaken. Het is ook daarom, dat ws in onze gesprekskringen die specifieke problemen proberen te laten bovenkomen. Je moet er over kunnen praten." Van Buuren zegt aan die pasto rale begeleiding een volle dag taak te hebben. Huisbezoek, kerkdiensten, het geven van praktische adviezen (waar is de tandarts, de polikliniek, wat moet er gedaan worden als de kraan het laat afweten?), vra gen in zijn rayon (Torremoll- Contacten onder de winterzon: maar je moet ze wél zoeken. nos) nogal wat tijd. De belang stelling voor dat werk bij over winteraars blijkt groot, al zegt hij er gelijk bij, dat wie van nature eenzaam is en zich moeilijk aansluit dat probleem ook in het zuiden meestal niet ziet weggenomen. Vandaar, dat hij blij is met elk initiatief van vakantievierders zelf: er zijn nog altijd mensen, die zich zo met hun mede-reizi gers bezig houden, dat ze bij me komen en vragen „domi nee, ga nu daar in dót appart- mentengebouw eens praten met die mensen, ik geloof dat er wat te helpen valt." Evenementen Overigens hebben ook de reis organisaties zelf wel ingezien, dat de bejaarde overwinteraar meer zorg vraagt dan de gewo ne toerist, die in de zomer twee of drie weken pret komt ma ken. Sommige touroperators organiseren in de weekeinden speciale evenementen varië rend van videovertoningen van de Nederlandse televisie tot bingo-avonden en optredens van Nederlandse artiesten. An dere zoeken het weer in het beschikbaar stellen van een bi bliotheek of het open houden van een praathuis. De laatste jaren is er op dit gebied nogal wat verbeterd. Maar omdat nog niet alle tour operators zich op dit sociale vak begeven, is het raadzaam bij de boeking vooral naar dit aspect te informeren. En dan zijn er natuurlijk nog een hoop óndere praktische za ken, waaraan gedacht moet worden. Soms hele simpele. Bijvoorbeeld: hoe ondergaat u tv- en radioloze avonden (want die apparaten vindt men vrij wel nergens in de appartemen ten). Hoeveel hecht u aan huiselijke gezelligheid (neem toch maar wat eigen boeken en wat foto's van kinderen of kleinkinderen mee, ook een kleedje voor op de tafel, een spel). Kortom: transporteer wat gezelligheid. Verzekerenaa^^M En wat de zakelijke kanten be treft; zit u in het ziekenfonds, vraag dan even het speciale formulier, waarmee u ook in het buitenland gedekt bent. Sluit daarnaast echter ook een extra bagage- en ongevallen verzekering af. Dat kan voor langere perioden in de papie ren lopen, maar de praktijk heeft geleerd, dat die extra kos ten kunnen lonen. Aarzel niet de hostess te bellen als in het appartement niet al les in orde is. Het is echt niet nodig twee maanden lang met een kapotte lamp of een tekort aan stoelen te blijven zitten. Wie medicijnen gebruikt, doet er goed aan daarvan een be perkt voorraadje mee te nemen en voor aanvulling ter plaatste de hulsarts een in het latijn gesteld recept te laten uit schrijven. Geef voorts aan de hostess en eventueel aan de pastoraal ver zorger huisadres op voor het geval er iets mocht misgaan. Noteer de telefoonnummers van familie, de bank en/of de giro. Informeer bij die laatste instanties ook naar de moge lijkheid uw AOW naar een bank in de plaats van bestem ming over te maken (dat kan erg gemakkelijk). En wilt u geen zorgen hebben over de betaling van de maandelijkse lasten (huur, gas, licht en wa ter) zorg dan dat deze automa tisch door bank of giro worden afgeschreven. Begin Toegegeven: een overwintering eist al met al nogal wat voorbe reiding. Maar wie die er niet voor over heeft loopt kans va- kantieplezier door nodeloze zorgen vergald te zien. Het is ook daarom, dat als belangrijk ste raad kan worden gegeven: boek voor die eerste overwinte ring niet meteen een verblijf van een paar maanden. Pro beer het eerst eens met een paar weekjes. Dat kost wel meer, maar het kón een hoop ervaring voor volgende Jaren leveren. Een wel gebruikte tus senoplossing is ook: boeken voor een paar weken en tijdens de vakantie verlengen met een of meer weken. Niet alle tour operators bieden die mogelijk heid, maar elk goed reisbureau weet waar u voor dit soort ar rangementen zijn moet. We vinden in verschillende mu sea o.a. in Stockholm een aantal zaken, die het bestaan van de ski meer dan 7000 jaar geleden, bewijzen. Toch heeft het nog tot 1888 geduurd vóór dat een bijzonder stoutmoedig jongmens de faam van de ski uitdroeg over de hele wereld en meehielp van een transport middel een sportinstrument te maken. Dat was de conservator van het museum in Bergen, Noorwegen: Fridtjof Nansen. Hij maakte in 1888 in 42 dagen een tocht dwars door het on herbergzame Groenland, op ski's. In die dagen hechtte vrijwel niemand enig geloof aan de on derneming van Nansen. Meer in het bijzonder twijfelde ieder een aan het door hem gekozen vervoermiddel. Natuurlijk, ski lopen was al lang bekend in Noorwegen. Daar had ook het leger gebruik gemaakt van af delingen soldaten op ski's, maar zoiets onmogelijk! In een Bergens dagblad stond dan ook een bijzonder sarcastisch verhaaltje: „Fridtjof Nansen bereidt zich voor op een tocht door Groen land op ski's. Volgend Jaar moet die plaats vinden. Van nu af aan kunt u plaatsen reserve ren langs de route op de glets jers om zo comfortabel moge lijk de doortocht van de heer Nansen bij te wonen. U hoeft niet te reserveren voor de te rugtocht." Nansen slaagde. Daarmee staan we aan het begin van een revolutionaire ontwikkeling. Enige tijd daarvóór, in 1868. had de Noorse timmerman Sondre Norheim tijdens wed strijden in Christiania (zoals Oslo toen nog heette) een spec taculaire manier van draaien en stoppen gedemonstreerd. Die kreeg de naam Telemark', naar de streek waar Norheim Californlë, waar hij 150 km per week aflegde op eigengemaak te ski's voor het bestellen van brieven en pakjes. Vanuit het hoge noorden heb ben Zweedse soldaten in de ze ventiende eeuw de ski naar West-Europa gebracht en ze daar waarschijnlijk voor een deel achtergelaten. De mensen in de bergachtige landen met steile hellingen en diepe ravijnen wisten niet zo goed weg met die lange latten, soms tegen de drie meter. Die hadden bindingen die de hielen vrij lieten. Maar in dat gebied had die hiel Juist greep op de ski nodig. Andere ski's, ander schoeisel en een andere tech niek waren nodig vóórdat in de alpengebieden een heel nieuwe skisport tot ontwikkeling zou komen, het alpine-of afdalings skiën. Scholen an Uit verhalen weten we hoe in december 1849 pastoor Johann Josef Imseng, in het Zwitserse Saas Fee. werd geroepen bij een stervende, in het lager gele gen Saas Grund. Een meters dikke sneeuwlaag maakte het gaan onmogelijk. De pastoor nam twee houten latten, bond die onder de voeten, schoof de ene voet voor de andere en zie het lukte. Uit andere geschriften weten we hoe in 1877 Noorwegen vijf paren ski's stuurde naar het hospitaal op de Grote Sint Ber nard. Een paar jaren later had iedere monnik zijn eigenge maakte ski's. Rond het begin van de twintig ste eeuw ontstonden in veel landen sklscholen en -clubs. De meest befaamde in de Alpen is die van Hannes Schneider in St. Anton am Arlberg in Oos tenrijk. Hij ontwikkelde een techniek, die hem terecht de bijnaam bezorgde van „vader van de moderne afdalingstech niek". Langzaamaan groeiden lang lauf en afdalingsskiën uit el kaar. Tijdens de eerste Olympi sche Winterspelen in Chamo- nix in 1924 stonden nog vooral Noorse technieken op het pro gramma; het was een Noor, die met de prijzen ging strijken: Thorlaif Haug. Pas na de Tweede Wereldoor log is er in Scandinavië belang stelling voor het alpine skiën gekomen. In de laatste tien Ja ren heeft men in de alpenlan den, waar de pistes overvol be gonnen te raken, de grote trek kracht van de langlaufsport ge zien. Men hanteert er nu het motto. „Langlaufer leben lftnger". Toch is het merkwaardig, dat je telkens overeenkomsten bij beide sporten bespeurt, die duidelijk maken, dat het loten van één stam zijn. Directeur Sven Erik Mplstad van de ski- school in het Noorse Nordseter bij voorbeeld, gebruikt om be ginnelingen te laten wennen aan die lange, smalle latten, ski's, die korter en breder zijn. Ze hebben bovendien een bin ding, die erg veel weg heeft van de alpine-binding van een vijf tien jaar geleden, die de hiel net iets meer fixeert op de ski dan de langlaufbinding. die al léén de neus vasthoudt. Bovendien is van Molstad de uitspraak: „Wie heeft leren langlaufen, leert veel sneller al pineskiën." HIJ heeft gelijk, want wie echt goed wil leren langlaufen, moet een heleboel techniek aanleren, die bij het alpineskiën ook gebruikelijk is. zoals de stemmbogen. Langlauf of beter gezegd: sklwandelen én alpine skiën zullen dit Jaar rond één miljoen Nederlanders naar één van de vele wintersportoorden trekken. or Ben Smit •gens in de prehistorie nd de mens een mid- 1 om de grote vijand in ge en barre winter- laanden, de sneeuw, de as te blijven. Sneeuw,, ie meters dik lag tot lak voor de voordeur afgezonderde wonin- n. In de strijd tegen de tuur werd de ski gebo- n. In Lapland? Aan de •rdkaap? In Mand- rije? larschijnlijk vond een aantal ïnsen, vrijwel in hetzelfde dvak, onafhankelijk van el- M ar, kriskras over de aardbol, t wapen in een gemeen- iappelijke strijd: een paar nge latten, onder de voeten bonden. techniek was uiterst ele- Men zette de ene voet de andere en gebruikte stok, die bij het draaien als werd gebruikt. Voor het werd hij tussen beide gestoken. In Lapland men heel lang ongelijke gebruikt. De een was lang smal en diende hoofdzake- voor het glijden; de ander was kort en breed werd enerzijds gebruikt het afzetten, anderzijds ook als een rem. was dan de korte ski nog vellen omwikkeld. Grap- want dit laatste verschijn- we terug bij het heden- tourskiën. dat wil zeg- het maken van lange toch- alpineski's. Die voeren en -af en aangezien geen skiliften beschik- zijn, worden voor het gaan de ski's om- met vellen. Die wor de route omlaag voert, afgedaan. De ski-elite van de het Holmenkollem ski-festival in 1906. Natuurlijk: nog met houten ski's! woonde. Norhelm was zo beze ten van de skisport, dat hij zijn gezin, vrouw en vijf kinderen, letterlijk tot de bedelstaf bracht. Hij vluchtte naar Ame rika, waar hij later in armoede sUerf. De hut waarin hij woon de is nu een soort museum in het Noorse Morgedal. dat geldt als de bakermat van de ski sport. Voor de Olympische Spelen van 1952, die in Noorwegen werden gehouden, werd de fak kel. die het olympisch vuur moest doen ontbranden, aan gestoken in Morgedal en later in het huis van Norheim met andere'fakkels bewaard. Herkomst Over de hele wereld geaccep teerde woorden als ski en sla lom zijn trouwens van Noorse herkomst. 'Ski' is een oud- Noors woord, dat 'stuk hout' betekent. 'Slalom' komt uit de samentrekking van twee Noor se woorden: sla (helling) en lom (spoor), een spoor over de hel ling dus. Vanuit 8candinavië heeft de ski de wereld veroverd. Tijdens de goldrush. de stormloop op het goud in Amerika in de vori ge eeuw, werd het land in 1849 bedolven onder de sneeuw. De Noorse en Zweedse zeelieden, die ook door de goudkoorts wa ren aangestoken, hadden er geen last van: zij maakten hun ski's en konden zich verplaat sen, terwijl anderen in hun dor pen tot nietsdoen waren ge dwongen. De geestelijke vader van het Amerikaanse skiën is een man van Noorse afkomst, John A. Thomson. In de barre winters fungeerde hij als postbode in

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21