Rechtbank negeert advies deskundige Shell-staking kan lang duren Gemengd Kiesuwkado VS laakt luchtduel Israël en Syrië Twee talen in examenpakket aTROUW ISRAËL Reizen ROUW INDONESIA- REIZEN Eronica! I deze krant net Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Kans op regen HET WEER vacatures in «Ie «iczoiiilliciilszorij <k Vandaag extra bijlage over de 3 Jvintervakantie Russisch schaatspaar wil asiel in westen Verdeeldheid over geestestoestand Menten Actie van 500 man maakt hervatting werkzaamheden al onverantwoord Afspraken over vliegtuigen geschonden In TROUW «an DONDER- DAG aanstaande Een blad boordevol tips, achtergrondinformatie en gezelligheid. Gratis bij u in de bus. Trouw Decent bouters niet ijd aardig Plan van staatssecretaris De Jong Wijziging wet menselijk bloed Bezorg Thraw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW I I I I I I I R H S 37STE JAARGANG NR 10959 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979 Toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door wat regen of motregen. Middagtemperaturen ongeveer zestien graden. Tot matig of krachtig toene mende zuidwestenwind, windkracht 4 tot 6. Morgen en overmorgenZonnige perioden, maar ook enige tijd regen. Middagtemperaturen ongeveer achttien graden Morgen zon op: 07.31. onder: 19.31 Maan op: 12.36. onder: 22 08 Advertenties voor dere zaterdagse rubriek moeien u>terli£ donderdag (te post» m ons bezit zi|n Inlichtingen tel 020 9134S6 tsl. 783 LOSSE NUMMERS 60 CENT lm 'AGINA 2: ,A,™ V/'etvw onderzoek M egen Schillebeeckx steil I 1211 'da 'AGINA 3: .oslaten van ii ie jonmatiging kost rbeidsplaatsen 'AGINA 4: eronica lonkt 'f2NJiaar satelliet 31. IAGINA 5: 744 arlementsrubriek An 6S*AGINA 7: -Palestijnen: slechts f^olledige autonomie AGINA 9: Sé" 'rs. Van Norden, akenman en ultuurdrager Tij. zzD AGINA SPORT: dar usputzershow \GINA SERVICE: rkeersrubriek. strips, feuilleton, izzel, weeroverzicht, radio- en tv- gramma's Kortsjnoi mag in Zwitserland blijven BERN (Reuter. AFP) De Russische kunstrijders op de schaats Oleg Protopo- pow en Lyudmila Belouso- wo. die naar het westen zijn overgelopen, hebben in Zwitserland politiek asiel gevraagd. De Zwitserse re gering heeft gisteren ver klaard dat de schaakgroot meester Viktor Kortsjnoi politiek asiel heeft ge kregen. Het Russiche kunstrijpaar, dat vier maal achter elkaar wereldkampioen werd in het kunstrijden en twee maal een gouden plak op de Olympische Spelen weg sleepte. houdt zich schuil op een „geheime verblijf plaats" Volgens Zwitserse regeringsbronnen is het zeer waarschrijnlijk dat het paar evenals Kortsjnoi asiel krijgt. De schaak grootmeester woont al ge durende twee jaar in het Zwitserse stadje Wohlen. Het overgelopen Russische kunstrijpaar Onlangs zijn ook drie ster ren van het Bolsjoi-ballet, Alexander Oodunow. Leo nid Kozlow en zijn vrouw Valentina, naar de Verenig de Staten overgelopen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/UTRECHT Met het besluit de vervolging van Pieter Menten (80) te schorsen „op grond van diens krankzinnigheid", is de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank voorbijgegaan aan het advies van de deskundige prof. dr. F. H. L. Beyaert. Deze was tot de conclusie gekomen dat Menten in staat moet worden geacht in Rotterdam terecht te staan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De staking bij Shell kan wel eens van lange duur zijn. Dit verwacht de Industriebond CNV. Zo lang minimaal 500 man pro- duktiepersoneel blijft staken, kan er geen sprake zijn van hervatting van de werkzaam heden, omdat dat onverant woord en bijzonder onveilig zou zijn. Het aantal stakers bij Shell bedraagt circa 1600 ide leden van de Industrie bond FNV). Gisteren hadden zich in totaal 2*500 werkwilligen aangemeld, maar volgens CNV-bestuurder Teus Hubert mag uit deze verhouding niet worden afgeleid dat het met de sta king snel afgelopen zal zijn. „Een WASHINGTON, BEIROET (AFP, AP. Reuter) ,Een gevaar lijke ontwikkeling" en een „ongelukkige actie". Die kenschets gaf een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond aan het luchtduel tussen Israël en Syrië, boven Libanon. Ten zuiden van de hoofdstad Beiroet verklaarde dat deze verkennings- haalde de Israëlische luchtmacht vier Syrische Migs neer, terwij zij zelf twee vliegtuigen verloor. paar honderd man is voldoende om de staking te rekken." aldus de CNV'er. Het CNV verwacht niet dat Shell te gemoet zal komen aan de eisen van de Industriebond FNV (invoering van een 35-urige werkweek en een vijf ploegendienst). Het enige dat de sta king dan nog zou kunnen breken is „Het Nederlandse volk". Als inder daad de benzine en huisbrandolie schaars gaan worden, zoals Shell heeft voorspeld, zal de publieke opi nie zich ongetwijfeld tegen de stakers keren, verwacht de Industriebond CNV. Deze bond telt 400 leden onder het Shell-personeel. Deze nemen ge noegen met het bod van de directie het aantal vrije dagen uit te breiden tot drie voor de dagdienst en vijf voor de volccntinu-dienst. Het stilleggen van de raffinaderij en chemische fabrieken van Shell zal in ieder geval tot en met morgen duren, omdat allerlei ingewikkelde proces sen afgebouwd moeten worden. De staking verloopt uiterst gediscipli neerd Alleen operators worden toe gelaten op de bedrijven omdat ze nodig zijn voor het stilleggen van de produktieprocessen. Piet Scheele van de industrie bond FNV tijdens het begin van de stakingsactie vanmorgen bij Shell. huis gestuurd. De directie van Shell heeft besloten de werkwilligen door te betalen. Zo'n duizend werkwilligen meldden zich gisterochtend bij het politiebureau in Hoogvliet, omdat ze een brief hadden gekregen van de directie, waarin stond dat ze zich daar moesten laten registreren. De politie wist echter van niets. Volgens de directie van Shell U er sprake van „een misverstand". Beyaert. geneesheer-directeur van het Pieter Baan Centrum, de psychia trische observatiekliniek van het ge vangeniswezen in Utrecht, toonde er zich gisteren teleurgesteld over dat de rechtbank in haar beschikking niet duidelijk heeft kenbaar gemaakt dat hij een afwijkend advies heeft uitgebracht. De rechtbank doet het voorkomen alsof haar oordeel volle dig door de deskundigenrapporten wordt ondersteund. Behalve aan Beyaert. die bij de justi tie grote bekendheid geniet, had de rechtbank in Rotterdam advies ge vraagd aan de zenuwarts G. C. Jede- loo uit Leidschendam en de internist prof. dr J Gerbrandy uit Rotterdam. Beide laatstgenoemden oordeelden dat Menten niet meer in staat is zijn verdediging naar behoren te doen •voeren. De rechtbank had de adviezen van dit drietal ingewonnen, nadat Men ten zelf had gevraagd zijn proces, dat vandaag in Rotterdam zou beginnen, te schorsen. De bejaarde verdachte had zich daarbij beroepen op een rapport van de Haagse zenuwarts dr M. Zeegers. waarin werd gesteld dat Menten geestelijk niet meer tegen ,een voortzetting van zijn berechting was opgewassen. Zeegers was door de huisarts van Menten ingeschakeld Prof. dr. Beyaert „Niet zinnig" Volgens de zegsman in Washington heeft Israël bij het luchtgevecht ge bruik gemaakt van de onlangs aan het land geleverde F-15 jagers. Bij de verkoop was bedongen dat deze toe stellen alleen voor de verdediging van het eigen luchtruim zouden worden gebruikt. Het was het tweede treffen tussen de twee luchtnmachten in een paar da gen. Volgens een Israëlische woord- Rpfhtëll voerder voerden de vliegtuigen ver- kenningen uit boven Palestijnse gu errillabases. Chef-staf van het Israëli sche leger, generaal Rafaël Eytan, vluchten gewoon door blijven gaan. Ons probleem is de aanwezigheid van de Palestijnen in Libanon, en wij moeten weten wat zij doen, zo zei hij. De Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO verwachtte dat Israël op eniger lei wijze wraak zou nemen voor in bomontploffing in Jeruzalem vorige week waarbij een dode en meer dan vijftig gewonden vielen. Dit zou kun nen verklaren waar.om de Syrische gevechtsvliegtuigen 'onmiddelijk tot actie overgingen. 'Misverstand' Ook al het kantoorpersoneel is naar Vervolg op pag. 9, kol. 1 ADVERTENTIES ADVERTENTIE De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Vance heeft in een toe spraak voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties gezegd, dat de Amerikaanse regering van plan is Je „legitieme rechten" van de Pales tijnen in een vredesregeling te be trekken. Vance riep de Palestijnen. Jordanië en Syrië op zich bij het vredesoverleg tussen Egypte en Is raël aan te sluiten. „Het Palestijnse vraagstuk zal in al zijn onderdelen moeten worden opgelost, en wij we ten dat een uiteindelijke regeling zich moet richten op de legitieme rechten van het Palestijnse volk." In het kader van de akkoorden met Egypte vindt vandaag de derde fase plaats van de ontruiming van de Si nai. Aan de overdracht wordt in Is raël amper aandacht besteed. Het merendeel van de Israëli's, aldus waarnemers, beschouwen de terugga ve van de Sinai als een voldongen feit, met uitzondering mogelijk van de overdracht van de oliebronnen over twee maanden. Door de operatie van vandaag zullen ongeveer 4000 bedoeïenen onder Egyptische zeggen schap komen Tegen een Israëlische journalist zeiden zij dat hun levens peil omlaag zal gaan. maar aan de andere kant hopen Ize voortaan ver lost te zijn van de „schaars geklede toeristen". Meer over het Midden-Oosten op' P*g- Panties voor jou en sokken voor pa! Kwaliteit dat kun je zien en goedkoper bovendien. Veronica volgt rv mode op de voet! h Want De Rotterdamse rechtbank grondt haar beslissing op krankzinnigheid van Menten. Volgens artikel 16 van het wetboek van strafvordering kan iemand als krankzinnig worden aan gemerkt, wanneer sprake is van een zodanige psychische toestand dat een behoorlijke verdediging niet mo gelijk is. De rechtbank is van oordeel dat met Menten „geen zinnig gesprek" te voe ren is. Zij heeft die conclusie getrok ken bij de behandeling van het ver zoek om schorsing, waarbij Menten zelf aanwezig was. De rechtbank zag zich geconfronteerd met een verdach te die. aldus de beschikking, op vra gen ..langdurig, onsamenhangend, nauwelijks ter zake. van de hak op de tak springend, warrig en soms bizar" reageerde. Naar de mening van de rechtbank vindt die waarneming „in volle om vang" steun in de deskundigenrap porten. waaruit blijkt dat Menten in een vergevorderd stadium van ader verkalking verkeert Daarbij wordt erop gewezen dat de Internist Qer- brandy Menten heeft getypeerd als „een geestelijk en lichamelijk wrak". De officier van Justitie, mr. L. C. M. Meijers zal binnen drie dagen, zoals is voorgeschreven, in cassaUe gaan bij de Hoge Raad Zolang de beslissing nog niet definiUef van kracht is. houdt Menten huisarrest. Als de Hoge Raad het oordeel van de rechtr bank onderschrijft, wordt het huisar rest opgeheven, maar blijft het Men ten verboden zich buiten de provin cies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht te begeven. De rechtbank heeft een opheffing van alle beper kende voorwaarden, waarop namens Menten was aangedrongen, van de hand gewezen. Hoge Raad Als de beschikking van de Rotter damse rechtbank niet door de Hoge Raad wordt vernietigd, ia het vrijwel zeker dat de vervolging van Menten definitief van de baan ls. Oud-verzetsstrijders, slachtoffers van de vervolging door de nazi's en de Werkgroep recht en openheid in de zaak-Menten hebben gisteren in een telegram aan de minister van justitie geëist dat Menten in het gevangenis ziekenhuis in Scheveningen wordt opgenomen. Zij dringen ook aan op een spoedig te houden gesprek met de minister over de consequenties van de uitspraak. meer over de zaak-Menten op pagina 3. z - de kans uw energierekening van 1978 terug te verdienen, - allerlei besparende tips voor thuis en onder weg, - een gezellig spel voor het hele gezin,- - een leuke wedstrijd met prachtprijzen; - een aardige strip voor de kinderen. ENERG is een uitgave van het ministerie van Economische Zaken. Er gaat weer een stuk bezette Sinai terug naar Egypte. De betrokken bedoeïnen ervaren die overgang met gemengde gevoelens. Materieel gaan ze er niet op vooruit, maar ze voelen zich verlost van de schaars geklede toeristen. En zeker ook nog gemengd zwemmen. Boetseersel (A) Authentiek Slavisch Koctscerklci niet verl in 1 kleuren en Meedje (O penseeltje Wordt zonder men menhiird Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kniiskopschroexc draaier in een ILindgreepje mei mei Ir.iiii dicrmotiel Als ttndcr- leggerol voorde sier Lederen halstasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Staatssecretaris De Jong Onderwijs I overweegt om in elk eindexamenpakket twee moderne talen verplicht te stellen. Hij zei dit gisteren bij de opening van een nieuw gebouw aan de katholieke universiteit in Nijmegen. Tot nu toe is tenminste één moderne taal verplicht. Sprekend over de kwaliteit van het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (VWO» zei De Jong dat de positie van de moderne talen meer aandacht moet krijgen. Dat geldt vol gens hem ook voor de omvang van het vakkenpakket. Voorschriften leeft er nog nooit één een itje voor me gemaakt. Hij zei niet veel op te hebben met de term ..pretpakketten". omdat daar mee bepaalde vakken worden gedis crimineerd. Hij vindt echter wel dat het aantal eindexamenvakken ter discussie moet komen. Het aantal van zeven vakken is vol gens De Jong tien Jaar geleden nogal willekeurig gekozen Hij vindt dat er uit meer aantallen vakken en niveaus gekozen moet kunnen worden. Ver der overweegt hij om de samenstel ling van het vakkenpakket aan meer voorschriften te binden. De staatssecretaris kondigde verder aan. dat er straks bij de eindexamens voor VWO en HAVO ook gelet zal gaan worden op de mate van zelfstan digheid van de leerling. Dit met het oog op het zelfstandig kunnen stude ren in het hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs „Leer lingen van 18 of 19 jaar die nog vol strekt geen kaas hebben gegeten van zelfstandig studeren, geven daarmee blijk dat ze waarschijnlijk (nog) niet geschikt zijn voor het volgen van wetenschappelijk onderwijs aldus De Jong. De selectie op zelfstandig heid zal volgens de staatssecretaris straks terug te vinden zijn in zijn plannen voor de integratie van de bovenbouw VWO/HAVO en in zijn eindexamenplannen DEN HAAG (ANP) 8taatssecreta ris Veder-Smit bereidt een wijziging voor van de wet op menselijk bloed De staatssecretaris heeft dit gisteren ;eantwoofd op vragen van een aantal Tweede Kamerleden Aanleiding hiertoe vormt een uit spraak van de Raad van State op 17 juli van dit Jaar. De raad besloot Tramedico BV in Bussum een ver gunning te verlenen voor de invoer van het preparaat „factorate" (ten behoeve van de behandeling van he mofilie) Behalve aan het centraal la boratorium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlandse Rode Kruis was tot nu toe aan geen enkel bedrijf of Instelling een vergunning tot invoer van bloed produkten ver leend Een departementale werkgroep zal mevrouw Veder-8mit rapporteren over de huidige wetstoepassing, de bestaande uitvoeringsbesluiten en over eventueel gewenste wijzigingen van regels of voorzieningen omslagmechaniek. voor extra gemak. bovendien Lcht naturel leder mei gevlochten koordie M.i.ik iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. I ilerkentelijkheid ontvangt ti een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee? Postcode en plaats L w naam: L w adres _Giro Postcode en plaats _Tel Vixir het kwartaal abonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van 17 Kado naar keuze Q\. OB DD (aankruisen a u b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Ol bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor hezorginfnrmatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1