r is méér dan Oostenrijk I m WINTER Trouw DINSDAG 26 SEPTEMBER 1979 PAGINA 19 inE ijven kan skiën niet worden be- touwd als een van onze na- roale volkssporten, populair >t wel en bij zeer velen heeft wintervakantie in de iw een vaste plaats op de ;nder. Meer dan 800.000 êrs, langlaufer, curlers, wan ende natuurgenieters en zo- ar-feestvierders vormden .elopen seizoen het bonte le ien dat weer was gezwicht Or de aantrekkingskracht p de bergen en het leger van iuwtrappers blijft gestaag en; de debutanten komen (irgaans zo enthousiast terug j ze meteen hun eed van luw afleggen. or Frits Penson beter. Omdat het een Zwitsers bedrijf is heeft Hotelplan er een uitgebreid assortiment, de meeste anderen doen het af met een snufje Wallis en een mespuntje Graubünden. Kort om. magistrale skigebieden worden doodgezwegen omdat ze niet goed passen in de orga nisatie van de relsfabrikant, die desondanks een uiterst nut tige functie vervult. De wintervakantieganger is doorgaans een gemakkelijk mens, nogal vlug tevreden met zijn besneeuwde bergdorpje. Niettemin blijft het zaak van tevoren wat te wikken en te wegen om een zo groot mogelij ke tegenwaarde voor het geïn vesteerde geld te krijgen. De prijzen die in de winter sportgebieden worden bedon gen zijn gerelateerd aan de at tractiviteit, of die nu ligt op zuiver sportgebied of op het stuk van gezelligheid en amu sement. Een vakantie in het Gervals, Les Contamlnes, Montjoie, Combloux, allemaal verborgen edelsteentjes. En zo zijn er nog tientallen. Door de sportieve bril bekeken is skiën in Frankrijk een ver wennerij maar wat betreft avondvermaak valt er bitter weinig te beleven. Voor wie is „opgegroeid" in de uitbundige Oostenrijkse wintergemeen- schap zullen de eerste dagen in de Franse oorden overkomen als een soort ontwenningskuur. De kreet après-ski stamt wells-* waar uit Frankrijk maar werd blijkbaar zo vroeg geëxpor teerd dat vandaag niemand meer schijnt te weten wat er mee wordt bedoeld. Italië De trek naar Italië is. na enige tijd in de vrijloop te hebben gestaan, sinds een paar Jaren weer op gang gekomen. De prijsbewuste Nederlander had ontdekt dat de tariefsverhogin gen in Italië niet zo drastisch waren als in Oostenrijk, dus tieuwe Franse wintersportdorpje Valmorel. opgetrokken in de Savoyaardse stijl. Lech am Arlberg verlegde hij het skitoneel. De Aostavallei kwam in onze be langstelling evenzeer waren wij de vermeende welvaartsbren gers in de provincie Sondrio, met name in het taxfree dorpje Llvlgno. De grootste hap van de naar schatting 60.000 vaderlanders die vorig seizoen Italië „de den". kreeg de provincie Bolza no. De Seiseralm en het Garde- nadal met de pronkappels Sankt Ulrich (Ortlsel), Sankt Christina en Wolkensteln (Sel- va) zijn nog steeds lijstaan voerders. Vanwege het enorme, niet al te moeilijke skigebied maar evenzeer omdat daar de door ons zo hooglijk gewaar deerde Tiroolse sfeer onge schonden bewaard bleef. En dat mag dan een paar centen extra kosten want echt goed koop is Val Gardena met aan- horigheden allang niet meer. zeker niet in vergelijk met an dere streken in de Dolomieten, zoals het Puster- en Fassatal al dient eerlijkheidshalve ver meld dat die twee, wat betreft skimogelijkheden, het niet kunnen halen bij Gardena. Budget Nogal voor de hand liggend is dat een vakantie in de winter meer kost dan 's zomers. De tent of caravan, in de zonnige maanden het goedkope „eigen huisje" zijn in het besneeuwde hooggebergte wel wat aan de frisse kant. Met de caravan gaat het nog wel, ettelijke plaatsen beschikken over uit stekend geoutilleerde winter campings. maar men moet toch wel een fervent kampeer der zijn om de beperkingen die een „woonwagen" 's winters aanmerkelijk meer heeft dan 'a zomers, voor lief te nemen. Men is dus aangewezen op ho tels, pensions en de steeds meer terrein winnende appar tementen. Het budget van de skiër moet nog ruimer worden opgesteld, de posten lessen en liften dienen opgenomen en, voor zover men niet over eigen materiaal beschikt, de huur prijs van ski's en schoenen. Voorts dient de kleding te zijn aangepast, hetgeen evenzeer geldt voor hen die geen sport bedrijven. Het is overigens he lemaal niet nodig zich geheel in het nieuw te steken, veel uit de eigen kleerkast kan worden ge bruikt. Tussen het slaafs vol gen wat de modekoningen de creteren en het dragen van spijkerbroeken, een afwijking waar vooral de Nederlander mee is behept, ligt een trits van mogelijkheden die echt niet geldverslindend zijn. Oefenen Iedereen die op wintervakantie actief bezig wil zijn moet er voor zorgen goed voorbereid aan de start te verschijnen. Men dient vroegtijdig te begin nen met het loswrikken van stramme splfren. Fietsen en stevige wandelingen helpen al een heel eind. geschikter is het volgen van skigymnastiekcur- sussen die de Nederlandse 8kl Vereniging in heel veel plaat- sen van het land geeft. De grondbeginselen van de ski- technieken kunnen voortreffe lijk worden geleerd op de kunststofbanen. Het lespro gramma van de gediplomeerde Nederlandse skileraren is pre cies hetzelfde als dat van hun collega's in de bergen en als zodanig ook internationaal er kend. Hetgeen impliceert dat de buitenlandse sklscholen het „thuis" op de borstelbanen be reikte niveau accepteren waar door het tijdrovende voorskiën op maandagochtend vervalt Risioo's Al is het verhaaltje waarin skiën en benen breken onaf scheidelijks partners zijn dank zij de perfectionering van bin dingen en pistes allang ver jaard, enig risico is toch blijven bestaan. De gevaren komen nu uit een andere hoek; in verge lijk met vroeger steeg het aan tal hoofd- en schouderblessu res door aanrijdingen op de vaak zeer druk bezette pistes. Overschatting van eigen kun nen heeft eveneens menigeen een retourtje op de ongeval lenslee bezorgd. Artsen en chi rurgen in de berglanden zijn uitermate ervaren in het repa reren van geschonden ledema ten maar de grap kost handen vol geld. Men is derhalve ver plicht een goede, alles dekken de extra verzekering af te slui ten want de meeste in Neder land geldende polissen sluiten ski-ongevallen uit lander manifesteert zich ner gens evidenter dan 's winters in Oostenrijk, dientengevolge blijven we met zijn allen hok ken in de dorpjes en gehuchten waar we al sinds jaren op de inventarislijst staan en houden de rest voor gezien zonder er ooit naar te hebben gekeken. In Seefeld en Hinterglemm, in Mayrhofen en Brand kampt men jaarlijks met het pro bleem iedere Nederlander aan een bed te helpen. In Westen- dorf is de voertaal „hollün- disch," Ehrwald heeft al een patatkraam op de hoek van het dorpsplein en het hoeft geen mens te verbazen als binnen kort in Gerloss kroketten uit de muur kunnen worden ge trokken. We hangen er met de benen buiten, niet alleen daar maar ook in tal van andere plaatsen, zoals Serfaus, Kirch- berg, Zeil am Zee en Kitzbühel, al wordt dat laatste oord wel wat omzichtiger benaderd van wege de vaak pittige prijzen. De opgesomde dorpen zijn na tuurlijk niet alleen zaligma kend, ze geven wel de garantie voor een geslaagde vakantie, vooral aan hen die buiten het sportgebeuren allerlei om han den willen hebben. Wie het daarentegen niet zo op die pretparken heeft begrepen en per se sport primair stelt, doet er goed aan zich niet blind te staren op Oostenrijk. Om het Juiste win tervakantie oord eruit te lichten dient men met het nodige overleg te werk te gaan. Er zijn immers berg dorpjes die zich als winter sportplaats presenteren terwijl ze maar net voldoen aan de minimale eisen. Ervaren win tersporters trappen daar na tuurlijk niet in, de slachtoffers vallen dan ook doorgaans on der de „eerstejaars" die, geleid door knap uitgevoerde folders en scherp concurrerende prij zen op het verkeerde paard wedden. Informatie inwinnen bij een er kend, dus betrouwbaar reisbu reau is sterk aan te raden. De plaatsen die zij in hun vaak lijvige catalogus uitstallen hebben allemaal een kwaliteitstest doorstaan, mis kleunen is derhalve zo goed als uitgesloten. Dezelfde reisgid sen, al zijn ze nog zo uitgebreid, geven echter op geen stukken na aan wat er zoal in Alpen en Dolomieten te koop is, zelfs worden, om welke reden dan ook, hoogst Interessante gebie den buiten beschouwing gela ten, alsof ze niet bestaan. Frankrijk bijvoorbeeld wordt nauwelijks of helemaal niet vernoemd terwijl het wel dege lijk een keurcollectie van win tersportplaatsen heet met name in de Savoie en Haute Savoie. Van Italië komt alleen maar de gangbare reeks in de publiciteit; Gardenadal-Seise- ralm, de Aostavallei met Cervi- nia en Courmeyeur plus wat belendende plaatsjes en de laatste tijd ook Bromio met aanpalend gebied. Het gemoedelijke, zeker niet kostbare Fassadal, het wat duurdere Abteital en het wat eenvoudige Pustertal komen niet aan de bak. Prijzen Zwitserland vergaat het weinig Hoog boven het dorp zweeft de stoeltjeslift van Morgins in de Zwitserse Wallis majestueuze skigebied van Lech am Arlberg kost evenveel als een even lang verblijf in Seefeld dat minder ruim gesor teerd is in alpine skimogelijk heden maar ten aanzien van langlauf en avondvertier met kop en schouder boven Lech uitsteekt. Als vuistregel kan overigens worden gehanteerd dat de prijzen stijgen naarmate het gebied hoger ligt. Alternatieven mmmt—mm Wie dolle pret met sport wil combineren weet onderhand wel dat Oostenrijk het aange wezen land is maar de gehelde skiër, van wiens gezicht valt af te lezen dat hij het liefst kilo meters sneeuw onder zijn lat ten wil zien flitsen en niet maalt om al dat gedoe in Bau- ernstuben en jodelknijpjes zal in Zwitserland en Frankrijk meer van zijn gading vinden. De Alpen zijn daar hoger, het skigebied wljdser en in het al gemeen veelzijdiger. De Zwit serse wintersportoorden lig gen, op een te verwaarlozen uit zondering na, allemaal boven de 1000 meter, de pistes reiken tot 3000 meter en hoger. De Franse skistations doen daar niet voor onder. Het sneeuwterritorium is er feno menaal, de vaak smaakloze be bouwing veroorzaakt echter niet zelden een steriele sfeer. 8terk afwijkend van die, de na tuur kwetsende bergbunkers zijn Valmorel en Montchavln, in de buurt van Moutlers waar, dankzij een geslaagde imitatie van de oorspronkelijke Savoy aardse stijl, de ambiance aan zienlijk beter is. FY ankrijks rijkste bezit vor men de vele dorpjes die nooit of uiterst zelden voor het voet licht komen. Ze worden wegge drukt door de indringende re clame van de „grote Jongens" maar ze hebben wel alles in huis voor een onvergetelijke en onvergelijkbare wintervakan tie. Een kleine greep: Samoens, Le Grand Born and, Morsine, Les Gest, Les Houches, Saint in jaar of dertig gele- m was „op wintersport een buitennissig- id die alleen financiële argewichten zich inden veroorloven. Van ilusieve tijdpassering r die kleine categorie olueerde wintersport liter naar toeristisch nomeen dat van vlak lor Kerst tot minstens gin maart massale ka- vanen in beweging zet; Nederland loopt mee de voorste rijen. landen waar de Nederlan- bij voorkeur zijn winters -ler zoekt zijn Oostenrijk, O! |ië, Zwitserland en Frank- He t Alpengebied van Duitsland krijgt van ons wel wat klandizie maar die verhouding erg gering en kleiner het aandeel dat we ;oslavië en de Oostbloklan- Polen, Roemenië en Bulga- toeschuiven. De belang- ig voor Scandinavië en speciaal Noorwegen, steeg illend doordat die landen bij uitstek lenen voor lang- n, de meest oorspronkelij- ik van de skisport die ja- g in de Westeuropese thoek zat. Van de eerder •mende „grote vier" staat nrijk onbetwist aan kop. [achtervolgers Italië, Zwit- id en Frankrijk knabbe- •ij toerbeurt wel eens wat die voorsprong af. inhalen •enwel uitgesloten en daar ze mee moeten leren Per is immers denkbaar dat ;emeenteraad van Chamo- «sluit de Mont Blanc te dan de Nederlander Oostenrijk verloochent, heeft er zich indertijd lek- Igenesteld want toen was er nog goedkoop en is er (oor de hardnekkigste föhn meer weg te blazen. We trouw ondanks dat lenrijk skitechnisch gezien (der te bieden heeft dan bij lbeeld Zwitserland en ikrijk. namelijk vanwege de ge- fjge sfeer en dé gemoedelijke fcrdheid van de bevolking. J lokroep van het Franse rchevel met zijn tachtig lif- "bf daaromtrent wordt over- I door het simpele Grüsz t van de postbode uit Wer- ieg, de grandioze pistes i Crans-Montana zijn geen ptabel ruilobject voor het s vrijen met skileraar Otto $ankt Johann in Tirol. tonkvastheid van de Neder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19