illem van Hanegem, ikeroom van Oranje Jan Timman breekt eerste partij af juwe bijdrage KNVB in serie ad hoc-beslissingen Acties rond toernee van Barbarians Felle tegenstand van Braziliaan Sunye «rife lAG 25 SEPTEMBER 1979 SPORT TROUW/KWARTET 13 e zit ittt Hatty Verkamman last - wer >P o^T Honderd jaar HFC, g jaar KNVB, vijfen jaar betaald voetbal fendertig jaar Wim van ;em. Het is allemaal cijferwerk, maar Rotter- s er nog steeds niet van steboven. Met andere len: de geforceerde jubi- [nterland Holland-Bel- irdt vooralsnog niet seri- momen in de Rijnmond. in Europa amper een saaiere ander dan België voorhanden t de KNVB al geruime tijd hebben ingezien, dat het dig Jubileum een weinig fees gebeurtenis dreigde te wor- ie weken geleden, tijdens het verblijf op IJsland, deed dit d besluiten om via het eerge- i Van Hanegem alsnog te mlk- een redelijke recette. De pu- eler-pur-sang voelde zich met- fleid en verleende zijn mede- Meer dan een Jaar na zijn irikkelijke, of wie er gevoel eft zelfs dramatische afscheid t Nederlands elftal (bullebak speelde geen open kaart. Van m knapte geestelijk af en be- in zijn emotie voor het wereld-1 enschap in Argentinië) laat de ie zich nog een keer in het le tenue hijsen. Waar hij vori- c zijn nieuwste werkgever FC aan een extraatje van zo'n tend toeschouwers hielp. Ajax Ten dankzij zijn aanwezigheid iceurtje van ongeveer dezelfde ten deel viel. kan Van Hane- dus optreden als de suiker- in de KNVB. Als deze vorm ndachttrekkerij het gehoopte 11e resultaat oplevert, wordt v aangetoond, dat de getructe speler een unieke figtiur op de maar vooral ook daarbuiten irijl Johan Cruijff als voetbal- i aanzienlijk veelzijdiger was. Hanegem op grond van zijn ilijkheid en uitstraling altijd ovenste trap van de populari- der blijven staan. t dit overigens ook een beetje de gang van zaken rond het en ^ds elftal. Te denken valt aan ier utante geharrewar inzake de landers". Zwartkruis speelde ijavik voor het eerst sinds 25 Vr 1975 (Italië-Nederland. 1-0) team. dat geen spelets bevat- hun dik belegde boterham Nederland verdienen. Afge- Neeskens vanwege zijn ir New York Cosmos voort- Bondscoach Jan Zwartkruis met zijn 'publiektrekkers', links debutant Wijnbergen, midden Van Hanegem. eo b Kimpe, de directeur van het |ord-stadion, was overigens iteren van een doorslaand suc- brtuigd. „Over de belangstel- ior een Interland kan ik bijna its zeggen. Het is gebeurd, dat le dag van de wedstrijd meer irtigduizend kaartjes werden t. Het publiek wacht meestal ;eeil laatste moment. Het is best |k dat we straks een volle bak maar het kan ook. dat er aan een onmogelijkheid voor Oranje zijn er amper nog „buitenlanders" die interessant zijn voor Zwartkruis. Desalniettemin deed de keuzeheer in eerste aanleg weer een beroep op Rep (terwijl René van de Kerkhof, Koster en zelfs La Ling goede alternatieven zijn) en is de bij Servette Genève vertoevende Piet Hamberg nu zelfs aan de selectie toegevoegd. Zwartkruis was er ooit voorstander van. waar mogelijk, af te zien van de „buitenlanders", maar is daar inmid dels van teruggekomen. „Als interim- coach heb ik eens met die gedachte gespeeld. De afstanden en de commu nicatie leverden toen regelmatig pro blemen op. Ik ben er weliswaar een voorstander van. dat de beste spelers bij de beste Nederlandse clubs spe len. maar anderzijds moet Oranje toch ook open blijven voor hen. die niet in dit land spelen. Cruijff. Nees- kens en Rep hebben altijd met hart en ziel voor Oranje gespeeld. Dan heb Je toch enige rechten. Ik ga die Jon gens niet blokkeren." Anders dan de wat boertige Happel. heeft Zwartkruis er voorts nogal moeite mee om iemand voor het hoofd te stoten. Dat kan men in het algemeen een niet onaardige karak tertrek noemen, maar in het top-voet- bal levert het wel de nodige proble men op. In Nederland moet men zich als bondscoach namelijk verantwoor den tegenover niet-gekozen spelers. Althans, sommigen roepen om de ha verklap dat zij „zekerheid" willen. Kist is er een meester in en La Ling dwong op IJsland veeleer met de mond dan met de benen zijn plaats af. Zwartkruis zou zich eens moeten distantiëren van dit soort praatjes makers. Het is geen slechte zaak dat juist Kist en La Ling nu niet in de opstelling voorkomen. Dit betekent een leuke kans voor met name Dick Nanninga, die het tegen de IJslandse amateurs zo aardig deed. Nanninga heeft in vier complete en vier halve interlands in totaal vijf keer gescoord. Kist. die dan gisteren weliswaar in Parijs tot Europees topscorer van het vorig sei zoen werd gekroond, in twaalf Oran je-beurten precies één keer. LONDEN Antl-apartheids- groeperingen hebben gisteren aangekondigd al het mogelijke te zullen doen om de tournee van het multiraciale Zuidafrikaanse rugbyteam de Barbarians vanaf het moment van aankomst, vol gende week op het vliegveld Heathrow, te saboteren. Het team zal vanaf 3 oktober zes wedstrijden spelen in Engeland. Schotland en Wales, ondanks protesten van „Olympische" kant en de uitgesproken tegen stand van de Britse regering. Peter Hain, voorzitter van de campagne „stop all racist tours" zei: „We zijn van plan de tournee zoveel mogelijk te verstoren. We zijn erbij vanaf het moment dat ze op Heathrow aankomen, en bij de busreizen en tijdens de wedstrijden." De Ierse regering heeft het Zuid afrikaanse team de toegang tot het land ontzegd en de twee wed strijden in Ierland afgezegd. De Britse regering zou echter ge zegd hebben niet bij machte te zijn de Zuidafrikanen, die geen visum nodig hebben om Groot- Brittannië binnen te komen bui ten het land te houden. Groot-Brittannië heeft echter wel samen met andere Gemene best-landen in 1977 de Glen- eagles-overeenkomst onderte kend, die erop gericht is sportie ve banden met Zuid-Afrika te gen te gaan. Hain zei tegen verslaggevers: „Ik wil met niemand een confronta tie. maar het lijkt erop dat we een herhaling gaan krijgen van de Springbok-tournee in 1969-'70." Tijdens die toernee van de Springboks, het Zuidafrikaanse nationale rugbyteam. postten le den van Hains organisatie bij stadions en verstoorden ze wed strijden door het veld op te gaan en spijkers rond te strooien. Sir Dennis Follows, voorzitter van het Britse olympische comi té, zei dat alle sporten onder de tournee zouden lijden. „Ik kan niet voorspellen wat de gevolgen van de tournee zullen zijn," al dus Follows. De hoge raad voor de sport in Afrika heeft gezegd dat verzocht zal worden om uitsluiting van Groot-Brittannië bij de Olympi sche Spelen van 1980 in Moskou als de rugbytournee doorgaat. Van onze sportredactie RIO DE JANEIRO Jan Timman is het internationale schaaktoernooi van Rio de Janeiro (nog) niet overtuigend begonnen. In zijn openingspartij tegen de pas 22-jarige Brazi liaan Jaime Sunye slaagde de Nederlander er in eerste zitting niet in de (gecalculeerde) winst te grijpen en het is de vraag of de afgebroken stelling hem voldoende mogelijkheden biedt alsnog tot die winst te komen. Jan Timman staat in de afgebroken stelling een pion achter. Hij heeft echter wel een actieve toren en een loper. De partij tussen Sunye en Timman kende een Engelse opening. Sunye. die door de Braziliaanse schaakbond naar het toernooi is gestuurd om „slechts" ervaring op te doen. slaagde erin het Timman erg lastig te maken. De 28-jarige Nederlandse grootmees ter, die als een van de favorieten voor de eindzege geldt, kreeg een moeilijk spel tegenover zich en kon, zeker in de beginfase, geen voor hem voordeli ge stand op het bord brengen. Op het moment dat de partij werd afgebroken, na vijf uur spelen en 40 zetten, had Timman een licht positio neel voordeel, maar het is nog geens zins duidelijk of hij de partij in twee de instantie in winst kan omzetten. Ook Tigran Petrosjan uit de Sovjet- Unie begon niet overtuigend. De oud wereldkampioen en een van de kans hebbers voor een van de eerste drie plaatsen, die recht geven op deelne ming aan het kandidatentoernooi, kwam remise overeen met Jan Smej- kal uit Tsjechoslowaklje. Voorts won de Westduitser Hubner van de Cana dees Hebert en versloeg Joeri Balas- jov, na Karpov het grootste talent uit de Sovjet-Unie, de Hongaar Gyula Sax. De Hongaar Lajos Portisch leed een verrassende nederlaag tegen de Phi- lippijnse speler Eugene Torre. De er varen Portisch. zes maal nam hij deel aan een lnterzonetoemooi, had aan vankelijk een betere stelling dan zijn tegenstander. Een offer van een toren tegen een loper werd hem echter fa taal. Hij raakte het Initiatief kwijt aan Torre, die zich tot op dat moment uiterst bekwaam verdedigd had. De Hongaar kwam twee pionnen achter 'te staan en gaf zich gewonnen. Het voorpostengevecht in ArgenUnlë leverde overigens nog voordat er één pion was geschoven, al een zege op voor de Russische delegaUe. Het pro test tegen de voorgestelde „loting", waarbij de drie Russische vertegen woordigers volgens de gangbare re gels elkaar ook in de eerste ronden zouden moeten ontmoeten om be voordeling in een latere periode van de strijd te voorkomen, werd alsnog toegewezen, waardoor de onderlinge Russische confrontaUes naar „later" zijn verschoven. Eerctr rondo Jalme Sunye iBrai-Jan Timman (Nedt a(RLajos Port lach (Horn-Eugene Torre (PhD 0-1. Tigran Petrosjan (Bovt-Jan Smejkal (Tsjl '/t-'/t. Henrique Mecklng iBrat Borlslnv Iv kov (Joe) Jurl Balasjov (Sov)-Ougyula 8a* (Hon) 1-0. Luis Bronateln <Bra)-8kmocn Kanon (lar) 1-0 Dragoljub Vdlmorovlc (Tajl-Leonlc Shamkovltch (VB) 1-0. HObner (WDl)-Hebert (Can) 1-0. Harandl (Iran)-Vagonian (Sov) alg Wit: Sunye, zwart: Timman. 1. c2-c4, e7-e5;2. Pbl-c3, Pg8-f6; 3. Pg!-f3, Pb8-c6: 4. d2-d3, d7-d5; 5. c4xd5. Pf6xd5; 6. c2-e3, Lf8-e7; 7. Lfl- e2. 0-0; 8. 0-0, Lc8-e6; 9. Pc3xd5, Le6xe5; 10. Lcl-d2, Dd8-d6; 11. Ld2- c3, Ta8-d8; 12. Ddl-a4. f7-f6; 13. Tfl- dl. Dd6-d7; 14. Da4-c2, Pc6-d4; 15. Dc2-bl, c7-c5l 16. a2-a3, Pb4-a6; 17. b2-b4, c5xb4; 18. a3xb4, Pa6-c7; 19. d3-d4. e5-e4; 20. Pf3-d2, a7-a6; 21. Pd2xe4. Dd7-c6; 22. f2-f3, f7-f5; 23. Pe4-c5. b7-b6; 24. Pc5-a4, Pc7-b5; 25. c3-el, Dc6-e6;26. Dbl-d3. Tf8-e8; 27. Pa4-c3, Pb5xc3; 28. Dd3xc3, Td8-c8; 29. DcS-dZ. Le7xb4; 30. Dd2xb4, De6xe4 31. Lel-f2, De3xe2; 32. Tdl- el. De2-b5; 33. Telxe8-)-. Tc8xe8; 34. Db4xb5, a6xb5; 35. Tal-bl, Ld5-c4; 36. Lf2-g3, Kf8-f7; 37. Lg3-c7, Te8-e2; 38. Lc7xb6, Kf7-e6; 39. Lb6-c5. Ke6- d5; 40. h2-h4, Lc4-d3, afgebroken De afgebroken stelling is als volgt: Sunye (wit): Kgl. Tbl, Lc5, pionnen op d4, (3, g2 en h4. Timman (swart): Kd5. Te2. LdS. pionnen op b5, f5, g6 en h7. RIGA Mikhael Tal heeft zijn partij voor de dertiende ronde van het Inter zonale schaaktoernooi in Riga tegen de Roemeen Oheorghiu in een stel ling die vrijwel zeker winst voor hem zal opleveren afgebroken. De Rus heeft de leiding in het toernooi met 9 punt en een afgebroken partij. Zijn landgenoot Poloegajevski. die remise speelde tegen de Joegoslaaf Ljuboje- vic, bezet de tweede plaats met 9 punt. De Deen Larsen leed zijn derde achtereenvolgende nederlaag. HIJ moest het punt aan de Rus Koetzmi ne laten. BRAAK >t (laatwintigdulzend toeschouwers I" aldus De Kimpe. dit afscheid komt Van Hane- i op 52 officiële interlands te bflDat zijn er precies vijf meer i-A^juijff. die ook al eens afscheid "aar voor een zak dollars even- gVlJeer vrolijk aan de slag is ge- rjfj/i het Amerikaanse veteranen- en dat wellicht zelfs een basis oor een rentree in het Neder ig; lftal. Bondscoach Zwartkruis, n een diepgeworteld respect vedetten niet kan ontzeggen, tijt at voorzetje van Cruijff nog iut. maar wat niet is, kan nog „In deze prestatiesport telt de prestatie," heeft de gedre- —ptein in dit verband al laten SvlDe bondscoach heeft daaren- ^—Jvel van harte ingestemd met #P nalige keuze van de Kromme, ^erpt dan gelijk de vraag op in deze 110de aflevering van de Ier Lage Landen als laatste :houw voor de vitale kracht- tegen Polen (op 17 oktober) xdevol is. Zwartkruis meent >g genoeg nuttige kanten aan inde gala kleven. Hij ziet het als volgt: „In de eerste het een jubileum: ln de twee de afscheidswedstrijd van van Hanegem. Daarnaast een duel gericht op de inter- ;en Polen. Ik acht het beslist wakking, dat Willem voor Istrijd is binnengehaald. Het ir om een hommage aan een 'oetballer uit een tijd waarin d ais voetballand groot is t is echter het aparte en in zin niet zo nuttige element, •n mum van tijd aan deze ls gekoppeld. Op zichzelf is taal niet zo bezwaarlijk, dat iid wordt genomen (waarom wens gelijk niet van 8uur- Rensenbrink, die resp. 60 en voor de nationale ploeg uit- n?). maar er valt geen afge- ileid achter een dergelijke be te ontdekken. Nederland-Bel aft een jaar lang als nuttige edstrijd op de kalender ge- maar in een bui van opportu- wordt hoe men het ook of keert plotseling de voor geven aan zakelijke en feeste- icetten. De KNVB levert zo- een nieuwe bijdrage in de hoc-beslissingen. die de voet- al zo lang typeert. „Zo, gaat u eens rustig zitten. De naam was?" Van Dalen met één A. Ton van Dalen om precies te zijn. „Dat noteert collega De Gier dan even. Beroep?" Manager van FC Twente. „Staat er ook bij, nou vertelt u maar eens, wat bent u allemaal kwijt?" In principe dus alleen een gelijk spel. „Vermist, één gelijkspel. Hoe zag het er uit. Waren d'r specia le kenmerken of zo, dat zou de op sporing kunnen vergemakke lijken." Nee, het zag er uit als 1-1. „Zag er uit als 1-1. Mist u verder nog iets?" Nee, alleen dat gelijkspel „Waren d'r sporen van braak of zo. Kapotte deur, ingeslagen ruit. ge forceerde brandkast?" 't Enige wat ik weet is dat, d'r komt zo'n speler aan en die laat zich vallen en Geurds geeft een straf- schap. „U hebt de dader herkend?" Jazeker, hij heeft ons vorig jaar ook al een keer of drie bestolen. „En daar heeft u ook aangifte van gedaan?" Nee, toen niet. Zoveel maakte het toen niet uit, we wonnen nog wel eens. toen. „Da's duidelijk. En wat miste u toen?" Dat weet ik niet eens precies meer. Ik geloof een ingooi, een cor ner en twee minuten te lang door spelen. „En nou dus een gelijkspel. Van kwaad tot erger Bent u verzekerd?" Hiertegen niet, nee. „En ook geen WAppertje, zeker"? Die dekt dit niet. „Nou da's dan knap stom. Meneer Van Dalen, ik zou zeggen, de man nen zullen op straat uitkijken naar uw gelijkspel. Meer kunnen we niet voor u doen; ik geef u niet veel hoop. de meeste gestolen fietsen en gelijkspelen worden niet meer te ruggevonden tegenwoordig" Mooi ls dat. „Tsja. zo gaat dat met die dingen. Meneer Van Dalen, tot ziens dan maar weer Wacht, dan zullen m'n collega en ik u weer even in uw dwangbuis helpen" AFSPRAAK Zwisterland heeft geen marine en wij kunnen niet skiën. Zo luidt toch de afspraak? Wat moet die Nederlandse Ski Vere niging dan nu plotseling met die opgeklopte boosheid omdat het Ne derlands Olympisch Comité niet van plan is vier skiërs naar de Win terspelen te sturen? Zijn er dan ineens Nederlanders die anders dan op hun hulpeloze achterwerk, met een behoorlijk gangetje een be sneeuwde berg af kunnen? Ik heb er niet van gehoord. Ja. gelezen. Gelezen dat er in Neder- *3- *- land minstens één skiër is die wel eens aan een wedstrijd meedoet, 't Kan ook een skister zijn geweest. Want om nou te zeggen dat die melding indruk maakte? Nee. Het compliment kwam er dan ook eigenlijk op neer dat het zo gezellig is om d'r ook eens een Nederlander bij te hebben. Zoals wij ons een kriek lachten om Krienbüh, of Go mez. Goed bedoeld stuntelen. Een verdwaalde Spaanse postbode bij het schaatsen. De Zwitserse Willem Duys, want ieder land heeft recht op één zo'n gladjanus, zal ook wel eens uitgeroepen hebben dat hij het wel wilde opnemen tegen die rare Nederlander. Zoals ónze Duys een keer met een straatlente van Go mez verloor. Alleen valt te vrezen dat de Zwitserse Duys, hoe amech tig piepend ook, de bruinverbrande Nederlandse skiheid ruim voor blijft. Het minste dat men mag verwach ten van een deelnemer aan de Olympische Spelen is. dat hij of zij iets uitvoert dat minstens in de ver te lijkt op de gevraagde discipline. Veel meer dan dat ze wel in de Alpen trainen is van de Nederland se skikolonie niet bekend. Dan slaan we dus even de kampi oenschappen van de Lage Landen over Want dat is ongeveer HBOK 6- BDK 4, in vergelijking tot Vitesse-' Excelsior. Bij de kampioenschap pen van de Lage Landen slaagt een Nederlander er wel eens ln om een Belg te verslaan of aanmerkelijk later onderuit te glijden dan een Engelsman. Bij de Nederlandse Ski Vereniging noemt men dit ook wel: een succes. Dat is dan de hele basis voor dat geklaag bij het NOC. waar men meestal mijn potje niet kookt, maar deze keer zowaar tot een besluit is gekomen. Geen Nederlandse skiërs naar Lake Placid want we kunnen ons wel voor minder geld belache lijk makén. Zoals bijvoorbeeld door toch te kla gen en zeuren over het niet op va kantie sturen van een skiploeg. Be lachelijker nog: de almachtige baas van het wereldskiën, Mare Hodler, kwam persoonlijk zijn steentje bij dragen aan de bouw van deze iglo in de zon. Maar die man had dan ook nog een andere reden bij de hand: hij moet het aantal deelnemende landen aan skiwedstrijden een beet je op peil houden want anders wordt die bezigheid nog van het Olympisch programma geschrapt. Het IOC vindt dat skiën zo al een hoogst enge sport. Als je geen batal jon fabrikanten van ski', helmen, wanten, dubieuze plastic broekpak- ken en zonnebrandolie achter je hebt staan, ben je als simpele skiër nergens. Skiën heeft aan de top evenveel met amateurisme te ma ken als een Nederlandse zomer met zon. Trouwens, het mag eigenlijk hele maal niet zo bekend worden dat Hodler zélf werd ingeschakeld door de Nederlandse Ski Vereniging. Hij kwam titre personel, met een per soonlijke verklaring, anders liggen ze over twee weken op het hoofdbu reau van de Internationale Ski Fe deratie nog in een lachstuip. Of wij het dus vooral hoogst serieus willen nemen, die klacht van de skiërs. Twee mannen en twee vrou wen naar het skiën op de Spelen. Toch al gauw goed voor vijf extra officials, schat ik. Even NOC'tje spelen? Goed. kruis of munt? Kruis. Jammer, mis. We zullen ze missen, straks in Lake Placid. Want zeg nou zelf, dat naar benecen stuiteren van onbeholpen beginners, dat is toch de Jus bij dit soort evenementen. RECLAME „Doe mee aan deze Parker opstel en tekenwedstrijd en win de race fiets van Gerrie Knetemann". Dat heb ik altijd al gewild. Dus eenmaal bij de papierman voor een nieuwe viltstift, ook maar meteen de folder voor die wedstrijd meege nomen. De flets van Oerrie. Wat 'n pech. De fiets van Knete mann blijkt voorbehouden aan kin deren van de lagere school. Tot acht jaar mag Je een tekening maken. Daar boven lokt het opstel. En waarover moet het gaan? Inder daad. „Het jaar van het kind" wordt weer eens mishandeld Nou. dan maakt papa namens de kleine Niels-Jörgen toch even een mooie tekening. Want papa ziet de racefiets aJ helemaal voor zich. na het werk even een uurtje sjassen. harken en snokken. Even zien. hoe zeggen ze dat binnen ln de folder „Hoofdprijs: een racefiets als van Gerrie Knetemann (een echte Ra leigh dus!)". Hola, hola. Op de voorkant staat „de racefiets van Gerrie Knete mann" en dat is toch iets anders dan „een racefiets als van Gerrie Knetemann". Gutteguttegut. Parker en het Jaar van het kind. Meteen ook maar voor acht Jarigen de trucs die op volwas senen worden toegepast, uitgepro beerd. „Papa. wat is een rotstreek"? Goeie vraag, Niels-Jörgen. Kijk, zie je dit foldertje? EIGENZINNIG (5) De toestand op de Nederlandse bonds- en sportbladenmarkt. Een nieuw vervolg. Te koop: een dakflat ln Avoriaz (Fr) voor 300.000 gulden, een auto met stijl voor 37.950 gulden, een fraai gelegen landhuis op 2300 mJ grond. „The guests were selected. And so was the whisky" en een lady-date horloge voor 1870 gulden. Enige advertenties uit het blad van de Nederlandse Golf Federatie: „Golf" kortweg. Eens per jaar ver zucht de golf federatie dat haar sport maar geen volkssport wil wor den, hoewel het dus toch echt al lang geen elitesport meer ls. In golf- termen: „We zoeken een kampioen uit een woonwagenkamp" Voorlo pig moet men het nog doen met namen als De Josselin de Jong. Schmltz du Moulin. Smits van Waesberghe, Van Woudenberg Hamstra, Van Erven Dorens, Ten Bokkel Huikink. De Mulnck Key- zer, TJeenk Willink, De Bruyn Kops, Eeftinck Schattenkerk, Schaep- kens van Riemst en Mangelaar Meertens. En geen Jansen tegenge komen in het septembernummer, maar wel één Knetemann. Voor een bond met een dikke tien duizend leden, is het blad „Golf" zeer fraai uitgevoerd. Soms met een interessant bijvoegsel als een folder voor reizen naar Mexico of van een beeldengalerie in Twelio. Of bij voorbeeld een Jubelende reportage over de golfmogelijkheden op Mal- lorca, zodat het aangestipte reisbu reau een maand later een grote ad vertentie plaatst, en er weer wat later een folder bij doet. zodat Golf in het volgende nummer nog even kan melden dat die folder er de vorige keer wel degelijk bij zat en dat de foto's daarin niet overdreven waren. Voor de rest staat het blad vol met berichten die geen enkel ander pe riodiek hebben gehaald Uitslagen uit het buitenland en uit het bin nenland waar E. 8teenbergh de Wil lem Snouck Hurgonje Beker won. Soms een kleine kritische kantteke ning, dat het bij voorbeeld jammer is dat Je op „de Schoot" voor een spelletje golf 25 of 35 gulden moet betalen, maar verder bovenal gezel lige stukjes over zoveel mogelijk mensen die met naam en toenaam overal bij moeten. Als golf per onge luk ooit nog eens een volkssport zou worden, moeten ze meteen dat hele blad omgooien. In het algemeen klassement van de bondsbladen komt „Golf" helaas niet verder dan de 892ste plaats. Nog maar eens proberen bij de reis gidsen mannen. (Wordt vervolgd.) AJAX Om nou te zeggen dat het lekker vlot met het public relations beleid van Ajax. nee, dat niet. Vanwege de waardevolle bijdrage die het bureau zou kunnen leveren, werd Inter Football ingeschakeld. Maar het tobben is nog niet voorbij. Zo is voorzitter Harmsen zelfs met een deel van de pers niet on spea king terms. Vara's sportprogramma Tussen Start en Finish zond afgeld- pen zaterdag het eerste (uitsteken de) deel uit van de reis met Ajax naar Helsinki voor een Europa Cup wedstrijd. Harmsen kwam in dat verhaal niet voor, omdat hij niet door de Vara-aanzegger Henk Spaan vergeleken wenst te worden met een vuilnisbak. Zoiets is na tuurlijk het hoogtepunt voor een columnist; nog serieus genomen worden ook. Merkwaardigerwijze liep NOS- Langs de Lijn afgelopen zondag te gen een zelfde barrière op. Daar wilde men wel eens weten hoe het zat met de aangekondigde ver nieuwde zakelijke structuur van Ajax. En hoe het zat met de huidige running gag van het betaald voet bal: Jan Mulder gaat weer voetbal len. Op belde vragen volstond Harmsen met „geen commentaar". Zo wordt het natuurlijk nooit rustig rond die man. Zou Ajax eigenlijk ook nog bet&len voor die adviezen van IF? Iets anders is het huis-aan-huls blad Ajax dat begin oktober in Amster dam verspreid zou worden met een oplage van 350.000. Een soort adver- tentiefuik rond Ajax. Helaas, het zal nog even wachten zijn Omdat de advertenties er niet op tijd waren kan het blad niet tijdig verschijnen. Dus moet NOS-producer. dat hij technicus zou zijn schijnt op een hardnekkige vergissing te berusten. Ferry de Groot een nieuwe column vervaardigen. De oude was bij ver schijnen anders ai verouderd geweest. Overigens is de hoofdredacteur van dat Ajax-blad dezelfde Jack van Gelder die zondag toen hij de NOS- kleuren verdedigde, geen commen taar kreeg van voorzitter Harmsen Zoals ik al dacht, dat blad belooft 'heel wat. SPELEN De Olympische Spelen voor gehan dicapten gaan ln Nederland plaats vinden volgend jaar en Zuid-Afrika doet niet mee Hoe. wat. waar en waarom blijft nog even geheim. Maar dat de zaak met een sisser gaat aflopen, mag men inmiddels wel concluderen uit de toespraak die de voorzitter van de Nederlandse Basketbal Bond. Jan Berteling, afgelopen zaterdag hield. Berteling doet in het dagelijks le ven Iets redelijk hoogs op het minis terie van Buitenlandse Zaken Hij is, zo fluistert men, voortreffelijk op de hoogte van de gang van zaken en kan daarom feilloos voorspellen wat er gaat gebeuren Berteling verwacht dat er geen uit spraak komt van de regering die zich toch wel zal opknopen aan de zin: de sportbonden zijn in hun be leid autonoom. Daarnaast zit over heveling van het feest naar Enge land er ook nauwelijks meer in In Engeland zit men nu niet bepaald te springen om de komst van een Zuidafrikaanse ploeg. De trip van een rugbyteam uit Zuid-Afrika kost al voldoende ellende, de Spelen voor gehandicapten zou de Britten als Zuid-Afrika tot de deelnemende landen zou behoren, vrijwel zeker op een boycot vanuit Afrika komen te staan. Vandaar dat de knoop uiteindelijk toch doorgehakt zal moeten worden door de organisatoren in Arnhem en sir Ludwig Guttmann. het opper hoofd van de gehandicaptensport in de wereld Aangenomen wordt dat hij bij de keuze wel of geen 8pelen, vóór de Spelen en dus tegen zijn geliefde Zuid-Afrika zal stemmen. Inmiddels oefenen de leden van de Nederlandse rolstoelbasketbal- ploeg al weer vol overgave voor de 8pelen. In de huidige omstandighe den mag die ploeg van de basket- balbond niet meedoen, maar gezien de hoop die Jan Berteling hen kan verschaffen, is het alleszins de moeite waard om door te trainen. LEEUW Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak Jazeker Hoewel kort, want ik moet eigenlijk meteen weg naar Rotterdam om ln de rij te gaan liggen voor een kaartje voor Nederland-Belglë. De oranje leeuw en de rode duivels Voetbal ln het teken van de oudheid. Zelfs Willem van Hanegem keert terug. Prachtig toch. dat zo'n voetbalbond precies weet waarop het volk zit te wach- ten Want dat Van Hanegem mee doet om nog wat volk te trekken bij de jubileumwedstrijd van de KNVB, dat ls natuurlijk niet waar. Dit is een hommage aan Willem. Trouwens, dat Wijnbrekers van Feyenoord mee doet omdat er dan tenminste nog één Rotterdammer ln dat elftal staat, is ook niet waar. Zljngevers is een van de beste backs van Nederland. Die helaas geen kans kreeg omdat Ernie Brandts present was. Maar nu. tegen de Bel gen. mag Kleinwekers zijn opwach ting maken. Hou 'm in de gaten die- Oeinkekers. dat wordt een grote. Sterker nog. het is al een hele grote. Leer mij Bijngekers kennen Zeg Brak. heet die man niet Wijn stekers? Onze J C Brak O. Ja en waar moet die dan wel niet speler?

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13