kleine krant Trouw de Staking voorbij in Rotterdam Goudkoorts WA P E N L OO Wrede keizer Bokassa afgezet Grijze Wolven VOLVO De afgelopen week hebben Jullie een echte „goudkoorts" kunnen meemaken. Het goud werd namelijk alsmaar duur der en duurder. Gisteren moest in Londen (met Zürich de voornaamste plaats in Eu ropa. waar goud wordt ver handeld) 380 dollar worden betaald voor één ounce goud. Eén ounce (31.1 gram) goud kostte dus 760 gulden! Waarom wordt het goud als maar duurder? Oorzaak is dat het niet zo goed gaat in de wereld. Er komen steeds meer mensen zonder werk en veel artikelen worden duur der. Mensen, die geld bezit ten, zijn bang dat dit daar door steeds minder waard wordt. Zij kopen goud. waar van zij menen dat het wel zijn waarde zal houden. Goudkopers zijn o.a. de Ara- bieren. Met de dollars die zij voor hun olieverkopen ont- vangen en die steeds minder i waard worden, kopen zij veel goud. Dat doen ook de specu- i lanten. Mensen, die hopen dat het goud nóg duurder wordt om het dan weer snel met winst te verkopen. Er Is dus veel vraag naar I goud. Veel mensen willen het i hebben. Er is echter niet zo I veel goud in de wereld. Het is betrekkelijk schaars. En zo komt het dat de prijs alsmaar hoger wordt. einde WED 25 september 1979 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke leestemaker Herman Amelink Marga Rijerse Aldert Schipper Han Wolters Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 859 1000 AW Amsterdam Nog een keer de Beatles? Het hangt van John Len- non af of de Beatles nog één keer zullen optreden. De drie andere Beatles, Paul McCartney. George Harrison en Ringo Starr hebben al „ja" gezegd. Kurt Waldheim, de secre taris-generaal van de Ver enigde Naties, vroeg de Beatles voor een optreden ten bate van de bootvluch telingen. Elke maand gaat er uit de kas van de Vere nigde Naties tien miljoen dollar naar de vluchtelin gen uit Vietnam en Cam bodja. Maar de kas is bijna leeg. Als de Beatles een keer zouden spelen, zou dat veel geld opleveren. Sid Bernstein, de vroegere Beatle-promotor, heeft er wel vertrouwen in dat het concert doorgaat. Hij heeft al zijn oog laten val len op het grote Shea-sta- dion in New York, waar heel wat mensen in kun nen. Toch is Bernstein voorbarig. Het is lang niet zeker of John Lennon van de partij zal zijn. Hij wilde ook niet meedoen aan een concert voor de hongers nood in Biafra. Bovendien schuwt Lennon de publici teit. In een grote adverten- tie in de New York Times, een van de grootste kran ten in Amerika, heeft hij door middel van een ad- J vertentie laten weten dat de mensen hem geen brie ven meer moeten schrij ven. Mensen, die vragen hebben, moeten maar naar de wolken kijken, is zijn luchtige advies. Het enige keizerrijk van Afrika is weer een republiek geworden. De wrede keizer Bokassa van het Centraal Afrikaans Keizerrijk is uit zijn land verdreven en zijn opvolger. David Dacko, heeft van het land weer een republiek gemaakt. Alle bewoners van het land zijn blij en de kinderen niet het minste. Toen Bokassa nog op de troon zat, was niemand zijn leven zeker. Tegenstanders van de keizer of mensen van wie Bokassa dacht dat ze wel eens in opstand zouden kunnen komen, werden in de gevangenis gezA of soms zonder pardon doodgeschoten. Ook bedacht Bokassa wrede straffen voor mensen die een diefstal pleegden: wie iets gestolen had werd een oor afgesneden. Als je het nog een keer deed. ging je andere oor eraf en bij de derde keer werd je hand afgehakt. De bevolking van de Centraal Afrikalnse Republiek is heel arm, zodat er nogal eens gestolen werd om aan eten te komen. Waren de mensen al boos op Bokassa, omdat hij zelf in weelde baadde, terwijl de meeste mensen in het land het heel arm hadden, pas goed kwaad werden ze op de keizer toen hij in april van dit jaar honderd schoolkinderen liet doodschieten. De keizer had het bevel gegeven dat alle kinderen uniformen moesten dragen, maar dat wilden ze niet. Een groot aantal kinderen werd daarop in de gevangenis gezet. Meer dan honderd kinderen zijn daar dood gegaan doordat ze met te veel tegelijk In te kleine cellen werden gestopt of doordat ze gewoon werden doodgeschoten. Ook de keizer zelf zou aan het doodschieten van kinderen hebben meegedaan. Met zijn eigen vliegtuig is de keizer naar Frankrijk gevlucht, waar hij vroeger gewoond heef4 maar dat land mag hij niet meer in. Op een vergadering in Nijmegen is zater dag een Turk door een „verdwaalde" kogel gedood. De dader is gearresteerd, maar wat zijn motieven waren is nog niet duidelijk. Al gauw is gezegd dat deze moord wel het werk van de Grijze Wolven zal zijn. Maar of dat waar is weten we nog niet. Kan kan bij voor beeld ook zijn dat de dader tot een bepaalde communistische groep hoorde. Want ook communisten hebben onder ling ruzies. De vergadering in Nijmegen ging wèl over de Grijze Wolven. Dat zijn Turken die nog altijd dromen van een machtig Turks rijk. net zoals vroeger heeft be staan. In Turkije zijn ze lid van de Partij voor Nationale Beweging. Die partij heeft ook mensen in het parlement. Een paar Jaar geleden was zij zelfs in de regering vertegenwoordigd. De Grijze Wolven zijn een soort knok ploeg van deze partij. Ze zijn niet alleen actief in Turkije, maar ook in West- Europese landen waar veel Turken wo nen. Ze noemen zich Grijze Wolven naar de dieren die in oude volksverhalen op traden als dienaars van de bedrieglijke God Loku. Ook in Nederland proberen de Grijze Wolven hun ideeèn over een groot en Een nieuwe kijk op veiligheid Het verkeer wordt met de dag intensiever. Dat stelt niet alleen steeds hogere eisen aan onze stuurmanskunst; ook onze auto's moeten berekend zijn op die situatie. En dat vereist een nieuwe kijk op veiligheid. Is een auto net zo veilig ak rn bestuurder? Geen mens is gelijk. Geen auto mobilist reageert hetzelfde als een ander. Daarom is het zaak, dat een auto dat juist wel doet en dus een voorspelbaar rijgedrag heeft, zodat de bestuurder z'n auto kan vertrouwen. Onder normale en extreme omstandighedca Volvo vindt, dat een auto pas veilig is als hij de bestuurder helpt een ongeluk te voorkomen. De reactiesnelheid ven eenauto. Auto's hebben een eigen reactie snelheid. U draait aan het stuur en pas meters verder reageert uw auto. Hoeveel meter is dat bij 40 km per uur? En hoe veel bij 90? Volvo besteedde hier een om vangrijk testprogramma aan. Daaruit bleek, dat de Volvo 240 een uiterst snel reagerende auto is. Met een constant en voorspelbaar rijkarakter, zodat u in een noodsituatie nooit voor verrassingen komt te staan. Bovendien maakt het 't rijden onder nor male omstandigheden een stuk prettiger. Ook een auto heeft een eigenwil. De eigen wil van een auto komt vooral in bochten tot uiting: het uitbre ken van de achterkant, slingeren, onder en overstuur... In extreme situaties hebben som mige auto's zelfs de neiging om recht door te rijden. Een Volvo 240 neemt elke bocht zoals u dat mag verwachten. Ook bij een uitwijkmanoeuvre. Ook op een slecht wegdek. Snel stoppen is geen kunst Stoppen doet elke auto wel. Het wordt alleen plotseling anders bij een noodstop. Dan is stoppen mèèr dan een kwestie van hard remmen. De Volvo 240 reageert niet alleen snel op de lichte pedaaldruk, die nodig is voor het remmen. Bovendien blijft hij - net zo belangrijk - op het rechte pad. In zowel normale als in extreme situaties. Snel optrekken kunnen er zoveel, maar veilig invoegen- Imposante acceleratietijden zijn misschien wel leuk, maar wat heeft u er aan in een situatie waarbij u met 80 km per uur moet invoegen...? Volvo prefereert een veilige invoegmanoeuvre boven een bliksem- start bij het stoplicht. Daarom richten wij ons op de acceleratietijd van 40 -100 km per uur. Bij vergelijkend onderzoek bleek de Volvo 240 juist daar hoog te scoren. En dat heeft alles met veiligheid te maken. Dynamische veiligheid: de norm voor de toekomst Veel ongelukken zijn te voorko men. De auto speelt daarin een grote rol. Daarom onderzoekt en perfectio neert Volvo z'n auto's steeds verder. En ontdekte dat dynamisch veilige auto's onder alle omstandigheden prettiger rijden. Veiligheid en plezierig rijden gaan gelijk op. Een proefrit in de dynamisch veilige Volvo 240 zal u daarvan over tuigen. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De staking in de Rotterdamse haven is nagenoeg voorbij. De havenarbeiders zijn bijna allemaal weer aan het werk gegaan. Vier weken lang hebben ze gestaakt. Ze vonden dat ze te weinig geld kregen voor het vuile en zware werk in de ha ven Hun bazen wilden echter niet meer loon uit betalen. De staking ln Rotterdam was een „wilde" staking. De vak bonden waren het niet met de eisen van de stakers eens. De stakers kregen geen steun van de vakbonden, maar ook géén geld. BIJ een gewone sta king betaalt de vakbonden de arbeiders uit de stakingskas. Als die goed gevuld is. kun nen de vakbonden en de ar beiders een staking lang vol houden. Bij een „wilde" sta- 25 september 1979 I m 1 Ie machtig Turkije te verbreiden. Dat doen j ze niet op een zoetsappige manier. Ze 'n bedreigen hun landgenoeten die bij vak- bonden of linkse partijen zijn aangeslo- e ten met geweld. Het komt regelmatig I s, voor dat ze iemand in elkaar slaan. Veel s Turken zijn daarom bang voor de Grijze j Wolven. I De Grijze Wolven hebben in Nederland a allerlei organisaties die heel onschuldig e lijken. Ze houden bijvoorbeeld sportieve j manifestaties die je op zichzelf niet kunt verbieden. Als er geweld wordt gebruikt kan de politie optreden, maar de rege- 'I ring kan de Grijze Wolven moeilijk een verbod opleggen. Gratis bij een Volvo: Volvo Tou ring Service: onmiddellijke hulpverle ning door heel Europa - onder meer bij pech, een aanrijding, ziekte, ongeval en diefstal - een jaar lang gratis. Prijzen Volvo 240-serie vanaf f 21.903,- exd. B.T.W. en f 25.846,- incl. B.T.W. af fabriek. De Volvo 245 station car vanaf f 25.864,- exd. B.T.W. en f 30.520,- ind. B.T.W. Afleverings- kosten f 225,- (exd. brandstof). Prijs-en uitvoeringswijzigingen voorbehouden. Als u dóórdenkt Volvo Nederland Personenauto Postbus 16,4153 ZG Beesd. B.V., king betaalt de vakbond niets. De arbeiders moeten dan van hun spaargeld leven, maar een vetpot is dat niet. Daarom hebben veel stakers een punt achter hun actie ge zet en zijn ze weer aan het werk gegaan. Shell Bij de Shell in Pemis is giste ren een gewone staking be gonnen. Dit keer steunt de vakbond de stakers wèl. De arbeiders krijgen geld uit de stakingskas. Als de Shell niet wil toegeven aan de eisen, kan de staking best lang gaan duren. Vignet van Grijze Wolven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 10