hina maakt iild gebaar iaar Russen Blanken in Rhodesisch parlement struikelblok Wereldbank verder in de olie ien op de vijf Oostduitsers is een verklikker' Zuid-Afrika paaide Israël jop op 'echt goede relaties' iders Iran 4t studenten: ijf rustig' Muzorewa wil opheffing van sancties JBang&Olufsen Bon Pol Pot blijft Cambodja in VN representeren jpport Amnesty International over dertigjarige DDR UDAG 24 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET KOU (Reuter, AP, UPI, AFP) China lijkt gisteren een enend gebaar te hebben gemaakt naar de Sowjet-Unle. ropagandamachlnes in Moskou en Peking bleven echter huldigingen produceren. inend gebaar werd gedaan Chinese onderminister van idse zaken Wang Youplng aankomst in de Sowjet-Unle. te hopen op „echte verbetering betrekkingen". De Chinees- le besprekingen zullen naar morgen beginnen. Wang, tot it Jaar Chinees ambassadeur iwjet-Unie, leidt een vier man delegatie. Deze werd opge- deri door Wangs Russische collega Djisjow, een veteraan in de al i h< le Jo ion idat pleii :RAN (Reuter. AP. AFP) De een propagandastunt is. ïlijke leider van Iran, ayatollah ini. heeft de tien miljoen stu- Principiële verschillen een verwij- en scholieren bij het begin z^g naar de ideologische geschilpun- et studiejaar gewaarschuwd te- tussen belde kampen hoeven nfiltraties door „corrupte ele- volgens Wang geen beletsel te zijn n" die chaos willen scheppen, voor wederzijdse betrekkingen. Die f moeten ze opsporen en ze in moeten dan zijn gebaseerd op de vijf principes van wederzijds respect voor soevereiniteit en territoriale integri teit. wederzijdse niet-agressie, het blijven uit elkaar binnenlandse aan- Bazargan gelegenheden, gelijkwaardigheid en wederzijdse steun en een vreedzaam naast elkaar bestaan. feilbaarheid brengen, zodat men f ent en hun complotten kan ver tien jaar durende vruchteloze discus sie in Peking over het verminderen van de spanning aan de wederzijdse grens. De Chinese en Russische functiona rissen die in Moskou de Chinese dele gatie stonden op te wachten, maak ten een ontspannen indruk en bab belden druk met elkaar maar volgens krineen in beide kamnen willen Ha besprekingen „lang en moeilijk" zijn. Wang zei blij te zijn weer voet op Russische bodem te zetten en gaf toen een verklaring uit „die voort kwam uit gevoelens van vriendschap jegens de Sowjetbevolking en een diep verlangen naar verbetering van de Chinees-Russische betrekkingen". De Chinezen herinnerden er aan dat zij al in april hadden voorgesteld be sprekingen te beginnen, een gebaar waarvan Russische functionarissen nog steeds de indruk hebben dat het minister-president chuwde de studenten bij de ig van het academische jaar ilet in te laten met vechtende tn. Khomeini waarschuwde de China en de Sowjet-Unle voeren al aten ook nog tegen westerse negentien Jaar een bittere ideologi- den. „Buitenlanders, vooral sche strijd. In 1969 leidde dit tot Kanen, hebben het Islamitische bloedige grensincidenten. Pogingen van Onze cultuur vervangen en daar rust te brengen zijn tot nu toe ha< rvangen voor een koloniale en zonder resultaat gebleven. Begin april liet Peking Moskou weten dat het niet van plan was het vriend schapsverdrag uit 1950 te verlengen. Dat heeft een looptijd van dertig Jaar en wordt met perioden van vijf Jaar verlengd tenzij een van beide partijen een Jaar voor het verstrijken laat we ten anders te willen. En dat heeft China in april dus gedaan. Als enkele van de redenen noemden de Chinezen de veranderde verhouding en het an ti-Japanse karakter van het verdrag. ische cultuur." Vi in van Khomeini Syed Achmad r zich gekeerd tegen de onmid- >Ok e terechtstelling van mensen ïuldig zijn bevonden aan more daden. „Ik vind dat dit moet den. We moeten in de allereer- ^t'aats een islamitische samenle- s p* scheppen" aldus Khomeini's de l n een vraaggesprek met het 8 all d Bambad- PRETORIA Onder de naam „Joodse actie" en later „Project David" heeft de voormalige Zuidafrikaanse staatssecretaris van informa tie. Eschel Rhoodie, in het ge heim steun gezocht van joden in Zuid-Afrika zelf, Israël en Ierland. Dat is duidelijk geworden tijdens het proces tegen Rhoodie, dat in Pretoria is begonnen. Journalisten die de han del en wandel van het ministerie van informatie nagingen hadden al eerder lucht gekregen van de „joodse con nectie", maar zwegen omdat de zaak „te gevaarlijk en te gevoelig" was. Maar tijdens het proces tegen Rhoo die ging zijn verdediger John Kriegler op het onderwerp in tijdens het ver hoor van kroongetuige Braam Fou- rie, de voormalige beheerder van de geheime gelden van het ministerie van informatie. Kriegler zei dat het doel van het project was Joden in Israël aan het werk te zetten voor de belangen van Zuid-Afrika en een verbinding te leg gen met de invloedrijke joodse bewe ging in de Verenigde Staten. Abrahamson had goede contacten in de Verenigde Staten en werd steeds in contanten betaald om de identiteit van de mensen met wie hij samen werkte te beschermen. door Hennie Serfontein Jeugdorkest Fourie bevestigde opmerkingen van Kriegler dat in het kader van het „project David" tienduizenden gul dens zijn betaald aan anonieme me dewerkers in Zuid-Afrika en in het buitenland, van wie een deel joods was. De bedragen werden door Fourie niet verantwoord, maar alleen opgeschre ven in een kasboek. Volgens Kriegler had de minister van informatie per soonlijk opdracht gegeven de zaak met de uiterste voorzichtigheid en geheimhouding te behandelen. Architect Een van de meeste vooraanstaande medewerkers was Oscar Hurwitz, een architect in Pretoria die in 1976 over leed. Hurwitz hielp de Thor commu nicatiemaatschappij oprichten, die» miljoenen guldens uit de geheime gel den moest overhevelen naar verschil lende delen van de wereld. Fourie zei tijdens het proces dat het op het departement gewoonte was contacten als Hurwitz te gebruiken om Israëliërs uit te nodigen Zuid- Afrika te bezoeken. Voor de bezoe kers werden de reiskosten en het ver blijf in Zuid-Afrika betaald, terwijl Hurwitz in geld of waardebonnen werd gehonoreerd. Hij kreeg ook andere voordelen, net als Eschel Rhoodie en zijn broer De- nys die buitenlandse reizen maakten. Van deze betalingen aan Hurwitz was nergens iets terug te vinden, behalve op een lijst die Rhoodie in zijn eigen kluis bewaarde. Fourie gaf toe dat Rhoodie persoon lijk 36 tot 40 miljoen gulden beheer de. maar zei dat „geen cent" verkeerd was gebruikt Hurwitz. bleek tijdens het proces, heeft ook geprobeerd steun te krijgen van de Joodse gemeenschap voor de Citizen, een krant die met geheime fondsen werd betaald. Een andere bekende joodse zaken man in Zuid-Afrika. David Abraham son. werd eveneens Ingeschakeld om contact te maken met joodse ge meenschappen in het buitenland. Abrahamson had een aandeel van 28 procent in de Morgan-Gramion uitge verij dankzij een rentevrije lening van vier miljoen gulden, waarbij Rhoodie was betrokken. Abraham son. die nu in Londen woont en wiens paspoort is ingetrokken, was een per soonlijke vriend van Nico Dlederichs, de voormalige minister van financiën en president, die vorig Jaar overleed. In het kader van het „project David" speelde ook een Zuidafrikaans Jeugd orkest tijdens de kerstdagen in Bethlehem De organisator, mevrouw Betty Pack. kreeg daarvoor 40.000 gulden van Rhoodie. Fourie zei in zijn getuigenis dat docu menten op het ministerie van Infor matie zijn vernietigd in opdracht van ex-premier John Vorster. Dit is beves tigd door generaal Hendrik van den Bergh. het voormalige hoofd van de geheime dienst (BOSS). Rhoodie beschikte, werd tevens dui delijk tijdens de rechtszitting, in Zwitserland. Nederland en Groot- Brlttannië voor miljoenen guldens over smeergelden. In Nederland al leen was een geheim bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar. Het geld werd gebruikt om individuele mede werkers om te kopen. Bandopnamen daarvan werden door Rhoodie be waard om eventueel later als „be wijs" te dienen. door Hans Masselink LONDEN Bisschop Muzorewa van Zimbabwe/Rhodesië wil opheffing van de sancties en erkenning van zijn land nu er een overeenkomst is bereikt tussen zijn delegatie en de Britten over een grondwet naar Brits model. We hebben „alles gedaan wat van ons werd verwacht", aldus de bisschop dit weekeinde. De Thaise leider Kriangsak heeft het afgelopen weekeinde een „nationale fietsweek" gestart met een tochtje door Bangkok. Thailand wil hiervan het besparen van energie aanmoedigen. .p; een >nt-o exai iaar TERDAM (ANP) De Wereldbank vergroot de steun aan ontwikkelingslanden voor' slug van vooral de verenigde staten, rzoek naar energiebronnen. De derde wereld heeft het meest te lijden gehad van de hoge rijzen en de energieschaarste. „Het is hard nodig dat de ontwikkelingslanden hun eigen [iebronnen kunnen exploiteren", aldus het vandaag verschenen jaarverslag van de Idbank. Ph. /oor ühle ce ei Ju1* 1977 heeft de bank ener- Con cialisten aangetrokken en reis- Mo Jftig missies naar 20 ontwikke- ■Heei inden. Zij stelden vast dat de :onc wereld behoefte heeft aan hulp nce, hele oliewinning van het verza- inter van gegevens, het opstellen laaren energiebeleid en bodemon- •erd( fe tot exploitatie van de olie- an den en onderhandelingen met n0 ilandse maatschappijen. Op ho treinen verleent de Wereldbank In 1985 wil de bank 3 miljard i ofwel tien procent van het dan geven bedrag besteden aan tteiand I Jaar g A gul ^Ucelin ^■ningei gaf de Wereldbank ruim 5 gulden uit aan plattelands- :eling. Dat is een kwart van in, terwijl de bank in 1977 nog 39 procent uitgaf voor landbouw, terwijl het aantal plattelandsprojec ten daalde van 88 naar 84. Zegslieden van de bank zeggen dat daaruit niet een verminderende belangstelling voor het platteland in de derde we reld mag worden afgeleid. Het is al leen moeilijk geschikte, kleinschalige projecten in de landbouw op te zet ten. Er staat nog een flink aantal projecten op stapel. De schulden van de ontwikkelings landen, aldus de Wereldbank stegen vorig jaar met 25 procent tot ruim 5 miljard gulden. De ontwikkelings hulp van de westerse landen steeg 7 procent. Slechts twee landen (Zwe den en Nederland) komen boven de toegezegde 0.7 procent van het bruto nationaal produkt aan ontwikke lingssteun. De Wereldbank werkt in de praktijk als alle andere commerciële banken. Zij leent zelf geld op de kapitaal markt (vorig Jaar 10 miljard gulden tegen 7.2 miljard in 1978) en berekent rente voor haar diensten. Het kapi taal van de bank komt echter van de lidstaten. Dat kapitaal was eind Juni 1979 75 miljard gulden groot. Het Nederlandse aandeel daarin bedraagt 200 miljoen gulden. De in 1945 onder de naam Internationale Bank voor Wereldopbouw en Ontwikkeling op gerichte bank telt op het ogenblik 134 leden. Het afgelopen jaar meldden zich de Kaapverdische Eilanden en de Salomon Eilanden. Amerikanen De Wereldbank werkt op het moment aan vergroting van haar kapitaal om in de komende jaren meer te kunnen uitlenen. Zij rekent wel op tegenwer- Naar in kringen van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging is verno men gaan er zelfs stemmen op de bijdrage van de VS van twintig pro cent aan het kapitaal van de Wereld bank met een kwart te beperken. Verder zijn er Congresleden die aan dringen op het stellen van voorwaar den aan het verstrekken van Ameri kaans geld aan de Bank. Die voor waarden hebben dan niet zozeer te maken met de aard van de projecten als wel met het land waar de projec ten worden uitgevoerd. Zo willen zij dat Cambodja, Vietnam en Cuba van de lijst van ontvangers van Bankle ningen worden geschrapt. De bank is echter geenszins van plan dergelijke eisen in te willigen en wijst die van de hand op grond van hun politieke ka rakter. De Amerikanen, zegt de bank, gaan weer een verkiezingsjaar tege moet en politici doen er alles aan om in de gunst van het kiezersvolk te komen. Dat betekent meer aandacht voor binnenlandse problemen. De buitenlandse vraagstukken en dus ook die van de bank zijn daar onder geschikt aan. De Britse woordvoerder op de Rhode- sië-conferentie in Londen noemde de aanvaarding van de grondwet door de delegatie uit Salesbury een be langrijke vooruitgang" en hoopte dat het Patriottisch Front ook snel tot een akkoord bereid zal zijn. Een overeenkomst met de delegatie van Joshua Nkomo en Robert Muga be over een nieuwe grondwet is niet direct te verwachten. De standpun ten van de Britten en het Front liggen ver uiteen. Joshua Nkomo verklaarde zaterdag dat het akkoord tussen de delegatie van Muzorewa en de Britten de confe rentie een „realistische vorm" had gegeven, omdat de Muzorewa-delega- tie nu was „opgeslokt" door de Britten. Het Front heeft groot bezwaar tegen speciale „blanke of Europese" verte genwoordiging in het toekomstige parlement, omdat dit een vorm van apartheid met zich meebrengt. De blanken die bijna vier procent van de bevolking van Zimbabwe/Rhodesië uitmaken, krijgen volgens de Britse voorstellen aan het Front twintig ze tels in het huls van afgevaardigden van honderd man. In de senaat wordt zelfs een derde van de zetels bezet door de blanken, en kunnen zij veran deringen gedurende ruim een half jaar tegenhouden. Uiterste Dit is voor Nkomo en Mugabe aller minst aanvaardbaar. ZIJ zullen tot het uiterste gaan om een in hun ogen redelijk onderhandelingsresultaat te behalen. Op andere punten is het Front naar verwacht wel bereid toe te geven. Het zal waarschijnlijk het voorstel van de president met uitvoe rende macht laten vallen. De com missies die het ambtenarenapparaat, de rechtspraak, de politie en het leger onder controle moeten houden, zul len wel door het Front worden geac cepteerd. De onderhandelingen over de grond wet kunnen nog lang duren. Zowel het Patriottisch Front als de Britse delegatie hebben gezegd dat tijd geen rol speelt op deze conferentie. Maar de Britse regering staat onder zware druk. Op 9 oktober gaan de conservatieven gedurende drie dagen een partijconferentie houden in Brighton. Nu al is te voorzien dat meer conservatieven dan voorheen zullen verlangen van de Britse Tory- regering dat deze tot erkenning van Salisbury overgaat, zeker nu de dele gatie van bisschop Muzorewa. met uitzondering van ex-premier Smith, akkoord is gegaan met een nieuwe grondwet. Lord Carrington zal waarschijnlijk als tegenargument gebruiken dat in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka is eerste week werd een overeenkomst bereikt over een agenda van twee punten: de grondwet en de overgangstijd. In de tweede week kon worden afge sloten met een akkoord met Muzore- wa's delegatie. Dit akkoord werd over het hoofd van ex-premier Ian Smith heen afgesloten. Zijn politieke rol in het leven van Zimbabwe/Rhodesië lijkt daarmee definitief voorbij. afgesproken dat een overeenkomst Zijn blanke medeministers schijnen met alle partijen moet worden be reikt. Ook zal hij zeggen dat erken ning van een Muzorewa-bewind niet tot vrede in Zimbabwe-Rhodeslë zal lelden, ook al heeft het bewind een nieuwe grondwet Regelmatig De conferentie in Londen heeft tot nu toe een regelmatig verloop gehad. De ADVERTENTIE 55/ DcDocnsevomQ(\iR^t)ceWcngoti*i heeft wat voor u Als u onderstaande bon op stuurt ontvangt u GRATIS een katalogus met het ge hele B&O programma en een komplete dealerlijst Een attentie van "de Deense vormgevers van beeld en geluid". Stuur mij uitgebreide doku- mentatie B&O B&O antwoordnr 124 1200 WKs-Graveland (geen postzegel) hem zelfs vorige week afgevallen te zijn en ook de belangrijkste man bui ten de regering in Salisbury, de com mandant van het leger, luitenant-ge neraal Peter Walls, heeft Smith laten vallen. Een blank medelid uit de dele gatie noemde Smith zelfs een gefru streerd en verbitterd man, die koste wat het kost zijn wil doorzette, en het vetorecht voor blanken in het toe komstig kabinet wilde behouden. Smiths' Rhodesische Frontpartij heeft gisteren in een telegram uit Salisbury haar steun betuigd aan de ex-premier. NEW YORK (Reuter. AFP. AP. UPI) De delegatie van de verdreven Cambodjaanse leider Pol Pot blijft de vertegenwoordiger van het land in de Verenigde Naties. De Algemene ver gadering van de VN keurde zaterdag nacht met 71 stemmen voor. 35 tegen en 34 onthoudingen de geloofsbrie ven van de Pol Pot-groep goed. Roe menië stemde als enige van de oost- bloklanden tegen de delegatie van het nieuwe door Vietnam gedirigeer de bewind Heng Samrin. De stemming betekende een ernstige nederlaag voor de Sowjet-Unie en Vietnam, die zich hadden ingespan nen voor de groep Heng Samrin. De meeste woordvoerders meenden dat de VN geen regering moeten erken nen. die door een gewapende buiten landse interventie in het zadel is ge holpen. Van de negen EG-landen ont hielden Nederland. Ierland en Frank rijk zich van stemming; de rest koos voor Pol Pot. net als bij voorbeeld de VS en China De commissie voor de geloofsbrieven van de volkerenorga nisatie had geadviseerd ten gunste van Pol Pot. een onzer redacteuren TERDAM Volgende maand viert de Democratische Republiek iland haar dertigjarig bestaan. Ter gelegenheid van deze feestelijke irtenis brengt Amnesty International vandaag een rapport uit, tru üit blijkt dat vele Oostduitsers minder reden tot juichen hebben. In nd» waar de oorlog nog steeds herkenbare sporen heeft nagelaten in ïrdi fctten, èn in de mensen, die sterk met het oorlogsverleden leven, oei en de mensenrechten met voeten getreden. in rtdultse regering ontkent het bestaan olitleke gevangenen. Volgens Amnes ia jten er alleen al in de eerste zestien in haar bestaan als souvereine staat olltieke vonnissen in de DDR uitge- h. Over de huidige situatie heeft Am- geen precieze cijfers. Dit komt onder eie doordat de meeste politieke gevan- uc? in Oostr Duitsland relatief korte straf- Igen. Zo staat er één tot drie Jaar voor sJJgbig het land illegaal te verlaten, i de tijd die nodig is om contacten knopen en te onderhouden en om te verzamelen en te controleren, is *el onmogelijk om een duidelijk beeld te geven. Men schat dat er teel enkele duizenden politieke ge- uitzË?n de DDR ziln- de algemene tie van 1972-1973 werden ongeveer tend politieke gevangenen vrijgela- h sindsdien koopt de Bondsrepubliek duizend tot vijftienhonderd gevan- ie ii (bussen de 50.000 en 150.000 gul- at* r persoon, afhankelijk van het oplei- Tn l»eaul. In de Oostdultse grondwet zijn de klassieke vrijheidsrechten opgesomd: de vrijheid van godsdienst, van meningsuiting, van druk pers, van vereniging en vergadering. De vrijheid van beweging, ook bulten de lands grenzen, is bij de grondswetwijziging van 1968 vervallen. De uitoefening van deze vrijheidsrechten kan net zoals in Neder land, worden beperkt wanneer handhaving van de openbare orde of de goede zeden daartoe aanleiding geven. In de praktijk betekent dit een onherroepelijke ondersteu ning van het maatschappelijk bestel en ieder die vanwege zijn geloof of mening daaraan twijfelt, wordt in de gaten gehou den en zonodig opgepakt. Jongeren moeten een „Jeugdeed" afleggen, waarin ze de socialistische beginselen en de daaruit voortspruitende politiek bekrachti gen illustratie uit Amnesty's brochure „30 jaar DDR". De politie arresteert op het Alexanderplats in Oost-Berlijn een gezin dat per spandoek had gevraagd om het recht gen. Het afleggen van de eed is evenmin d**' de bondsrepubliek te mogen verhuizen. De ouders kregen anderhalf jaar gevange- verpllcht als het lidmaatschap van een socl- nisstraf, waarna zij alsnog naar West-Berlijn mochten vertrekken. (Meer Informatie bij alistische Jeugdorganisatie. Maar wie dat Amnesty International, afdeling Nederland, postbus 71501, Amsterdam). niet doet wordt getreiterd en vindt moeilij ker werk of een studieplaats. De Oostdultse katholieke kerk (ongeveer acht procent van de bevolking is katholiek) reageerde hier aanvankelijk op door de eedsafleggers in de ban te doen. Nadat impliciet atheïstische passages uit de eed waren geschrapt stelde de kerk zich flexibe ler op. De Lutherse kerk (de helft van de bevolking is Luthers) splitste zich in 1969 af ■van de Duitse Evangelische Kerk. waarin Oost- en Westduitsers waren verenigd. Op aandrang van de Ost-CDU, de christen democratische vleugel binnen de commu nistische partij, conformeerde de kerk zich aan de socialistische politiek. 81ndsdlen is de staat wat vriendelijker geworden. Zo werden er bij voorbeeld weer kerken geres taureerd. Maar de laatste Jaren neemt de spanning weer toe. Gelovigen die zich niet onderwerpen zijn de Jehova's Getuigen. Naar schatting weige ren er Jaarlijks driehonderd hun militaire dienst te vervullen; ze belanden onherroe pelijk in de gevangenis. Politieke gevangenen worden te zamen met criminele gevangen opgesloten in gevange nissen. tuchthuizen, werkkampen of opvoe dingscentra. Ondanks de verbeteringen, die in 1977 zijn doorgevoerd blijft de situatie in Oostdultse gevangenissen verre van roos kleurig: overbevolking, een gering arbeids loon en onvoldoende veiligheidsmaatrege len en medische verzorging. Gevangenen worden aangesproord elkaar te bespioneren en voor machtsposities worden de crimlni- nele misdadigers uitgekozen. Doodvonnissen De ernstigste aantasting van de openbare orde, te weten misdrijven tegen de staat, kan worden bestraft met de dood. De DDR publiceert hierover geen cijfers, maar bui tenlandse waarnemers hebben vastgesteld dat alleen al tussen 1951 en 1967 er 77 doodvonnissen zijn voltrokken Dertien hiervan hielden verband met de opstand van 1953. Bovendien vindt jaarlijks een klein aantal mensen de dood bij pogingen om naar de Bondsrepubliek te vluchten. Naast deze gevallen van schending van de mensenrechten heerst er een algemeen re pressief klimaat, dat diep ingrijpt in het dagelijks leven. De pers wordt gecensueerd en de communicatiemiddelen zijn in han den van de staat. De vrijheid van menings uiting en van vereniging worden vrijwel volledig Ingeperkt. Kritische intellectuelen en kunstenaars, zoals professor Havemann en Rolf Biermann. worden tot zwijgen ge bracht of uitgewezen. De staatsveiligheids dienst houdt iedereen in de gaten. Merl schat dat een op de vijf burgers een verklik ker is. Dit creëert een algemeen gevoel van wantrouwen en onvrijheid, aldus Amnesty. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5