CDA en VVD verdeeld over hypotheekrente heli-vestigingen aan vandaag plat nO Bokassa wacht nog op asiel Kiesuwkado hristen-Turken duiken onder inter decor NEEM HET ER VAN Regeringspartijen oneens over aftrekregeling -• tNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Zonnig HET WEER kr ven weer aan de slag Hoge militair Spanje gedood j MADRID (Reuter. AP, AFP) - Bas- klsche seperatisten hebben gisteren de militaire gouverneur van de pro- vlncie Gulpuzcoa met een schot in de slaap gedood terwijl de bestuurder met zijn echtgenote liep te wandelen Na deze aanslag, de derde op militai ren in vijf dagen, heeft de Spaanse premier Suarez de militaire comman danten in spoedzitting bijeen geroe pen voor overleg. De politie heeft de j grens met Frankrijk gesloten en maakt Jacht op de moordenaars. Vol gens een gematigde Baskische leider probeert ETTA met haar al aangekon digde „septemberoorlog" een staats greep van het leger uit te lokken lideractie 'Help een handje' Scheidsrechters de nieuwsmakers Nu ook rijbewijs met kortere duur t Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Let» een krant met overtuiging.- TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10958 - MAANDAG 24 SEPTEMBER 1979 Zonnige perioden en middagtemperaturen omstreeks 17 graden. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest. Windkracht 2 tot 4. Morgen en overmorgen: Eerst regen. Middagtemperaturen Morgen zon op: 07.30 maan op: 11.31 perioden en droog. Later kans op 17 graden. onder 19.34 onder 21.35 Wilt u 1,2 miljoen potentiële vakantiegangers in 1 klap bereiken? Zet uw advertentie in onze speciale vrijdagse vakantierubriek LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 4: PAGINA 7: IKV richt zich vooral tegen modernisering van kernwapens Molières geleerde vrouwen Dierentekenfilm in vredesweek PAGINA 5: PAGINA SERVICE: PAGINA 3: Van Agts bezoek aan Polen 'Een op de vijf Oostduitsers is een verklikker' Hobbyrubriek, strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weeroverzicht. anti k ntin' wn w Pte een onzer verslaggevers ITERDAM Bij de Shell-raffinaderij in Pemis en Shell- oie in Moerdijk wordt met ingang van vandaag gestaakt, eleider Piet Scheele van de Industriebond FNV verklaar- isteravond dat tot deze stap was overgegaan, omdat de 1-directie niet bereid is afspraken te maken over de ering van een 35-urige werkweek en een vijf-ploegen- ist. De staking van de havenarbeiders in Rotterdam is Iddels voorbij. Het stakingscomité heeft opgeroepen van- weer aan de slag te gaan. Alleen bij de sleepdiensten van Internationale duurt de staking onverminderd voort. van de industriebond, aldus Scheele. De FNV-bestuurder merkte zondag middag op dat de directie van Shell naar zijn mening dit aanbod alleen maar heeft gedaan om de werkne mers in verwarring te brengen en hun actiebereidheid te ondermijnen. De staking is dan ook onafwendbaar, al dus Scheele. Bij de Shell-vestigingen in Pemis en Moerdijk werken in totaal 7000 men sen. Onder de Sheli-CAO vallen 4000 werknemers. Vervolg op pagina 3 ge- Met het afbou- ?an de produktie is circa drie gemoeid. Als dat niet omzich- inoeg gebeurt, kunnen zich ge- jke en explosieve situaties oen. izoek van de centrale onderne- iraad van Shell-Nederland is de urgemeester van Rotterdam assen zaterdag benaderd met rzoek op te treden als bemidde- la een eerste gesprek met Tho- !n verklaarde de directie van zich bereid afspraken te maken naatregelen die gericht zijn op antrekkelijker maken van de itinu dienst. De ongemakken ie volcontinudiensten zouden de directie aanmerkelijk worden verlicht door de mo len uit te breiden om vrije te nemen. met de al toegezegde vijf ex- je dagen zal daarvoor een uit- ng van het. personeelsbestand 25 man nodig zijn. st reëel' anbod was voor Piet Scheele. urder en onderhandelaar van de triebond FNV, „niet reëel", om- volgens hem geen sprake van is iet personeelsbestand blijvend 25 man uitgebreid wordt. „Shell tot 225 man extra door elders in edrijf in te krimpen". Het aan- an Shell is bovendien geen en- De nieuwe machthebber in het Centraal Afrikaanse Republiek, tegemoetkoming aan de eisen David Dacko, tijdens een persconferentie. Van onze parlementsredactie UTRECHT Tussen de regeringspartijen CDA en WD dreigt een conflict over de belastingaftrek van hypotheekren te van de eigen woning. CDA-fractieleider Lubbers zei zater dag op een bestuursvergadering van het CDA in Utrecht, dat de invoering van een maximum grens in de aftrek in discussie moet komen. Ongeveer tegelijkertijd sprak, enkele honderden meters verderop, de partijraad van de WD uit dat elke Inbreuk in de bestaande aftrekregeling onaanvaardbaar is. Lubbers sprak nog slechts in zeer algemene termen over een Ingreep in de hypotheekrente-aftrek. Hij zei, dat het CDA de waarde van dit instru ment bij de bevordering van het ei gen woningbezit erkent. „Terecht wordt echter de vraag gesteld", aldus de CDA-voorman, „of een aftrek ook moet gelden voor zeer dure huizen". Lubbers liet blijken, dat een maxi mumgrens zeker bespreekbaar moet en kan zijn. Iets concreter zei hij, dat die grens zeker niet bij twee tot drie ton kan komen te liggen. De WD zal zich tegen elke Ingreep verzetten. Partijvoorzitter Korthals Altes zei op de partijraadsvergade ring dat, als Je een grens aanbrengt, het hek van de dam is. „De rente aftrek weegt zwaar voor de WD, in het algemeen, maar zeker voor het eigen woningbezit". Fractieleider Rietkerk zei: „WIJ zouden het hoog opnemen als aan de renteaftrek toch nog gemorreld zou worden". Enkele VVD-kopstukken beraadden zich tijdense de partijraad van de liberalen apart in het overigens Waardering verlaten restaurant van de Jaarbeurs. Van links naar rechts de ministers Tuijnman (met pijp), Van Aardenne, Ginjaar, Wiegel en op de rug gezien, de commissarissen der koningin Toxopeus en Geertsema. De uitspraak die de WD-partiJraad met instemming van de politieke lei ding deed. was vooral gericht aan het adres van het CDA. Het kabinet heeft in zijn belastingplannen voor volgend Jaar de fiscale aftrek van hypotheek rente onaangetazijn waardering uit. „Wij hebben er nooit enig misver stand over laten bestaan dat wij vin den dat de mensen niet in onzeker heid mogen worden gebracht als het gaat om de financieringslasten van het eigen huis. waarvoor men vaak zeer zware verplichtingen op zich heeft genomen". Van de partijraad uit werd wel onte vredenheid geuit over troonrede en miljoenennota, maar deze werd niet omgezet in harde uitspraken die de positie van het kabinet in gevaar zou den kunnen brengen. KriUek was er vooral op de belastingplannen van het kabinet, in het bijzonder het ver lagen van inflatiecorrectie tot tachtig procent, het definitief maken vin de acht promille-vermogensbelasting en het ontbreken van maatregelen ter verbetering van de rendementsposi- Ue van het bedrijfsleven. BANGUI (AP, AFP) Zwaar bewapende Franse soldaten staan op de kruispunten In Bangui, de hoofdstad van de Centraal Afrikaanse Republiek (tot de val van keizer Bokassa vorige week het keizerrijk). Bewoners van de stad haalden een groot standbeeld van Bokassa neer, die zelf gisteravond aan boord van zijn vliegtuig op de Franse luchthaven Evreux nog steeds wachtte op een land dat hem wil opnemen. Bokassa is in Frankrijk niet welkom mallge keizer ook daar niet hoeft aan en Zwitserland liet weten dat de voor- te komen. ADVERTENTIE Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning en huishoudtextiel Jaarbeurs-Utrecht 23 t/m 28 september een onzer verslaggevers ELO De groep christen-Turken, die gedurende een al weken een schuilplaats had gevonden ln de Grote Kerk lmelo, heeft in de nacht van zaterdag op zondag dit uw om veiligheidsredenen verlaten. Ze zijn ln Twente rgedoken met behulp van het landelijk steuncomité, dat maatregel nauwkeurig had voorbereid. ideeld werd gisteren dat in de tan zaterdag duidelijk was ge il dat de kerk in plaats van een plaats een bedreiging begon te :n. Bij het steuncomité bestond Iruk dat de kerkvoogdij van de irmde Gemeente onder druk aatssecretaris Haars van Justi- >r de vraag was komen te staan ng men zich tegen de overheid ilijven verzetten. Het steunco- rok daaruit de conclusie dat de jdij bezig was de faciliteiten ikken, waarmee de zekerheid in veilige schuilplaats verviel, de christen-Turken tot nog Iden kunnen rekenen. De le- het steuncomité strekten ;en uit tot 41 Syrisch-ortho- Armeense christenen, inclu- familie in totaal 53 mensen. Hiervan waren er tenslotte 31 in de kerk ondergebracht. De rest verbleef elders. Kort geding Ook de uitspraak van de president van de Almelose rechtbank mr H. J. J. van den Biesen vrfijdagavond in een kort geding, dat door vier Turken tegen de staat der Nederlanden aan gespannen was, versterkte de ge dachte dat de situatie voor de vluch telingen in de kerk er niet veiliger op werd. De Turken vroegen in Nederland te mogen blijven totdat de Raad van State zich over hun zaak heeft uitge sproken. welke eis werd afgewezen. Twee van de vier zijn inmiddels op een vliegtuig naar Turkije gezet. De twee anderen, een zwangere vrouw en haar man. mogen nog blijven tot uiterlijk drie weken na de bevalling. Volgens het steuncomité heeft de zaak van de christen-Turken in de samenleving minder weerklank ge vonden dan was verwacht. Het meent dat de politieke partijen het, op enke le uitzonderingen na. hebben laten afweten. Er zou te weinig voorlichting over de toestand in Turkije zijn ge weest, bovendien ook nogal eens heel slechte. De reportage in TROS-Aktua van zaterdagavond, waarin geconclu deerd werd dat de christen-Turken bij terugkeer niets te vrezen hebben, wordt als een dieptepunt ervaren. Ge zegd werd dat de Turk, die hierbij als tolk optrad, „bepaald niet van plan was zijn hoofd te verliezen ten gerieve van de TROS." Het landelijk steuncomité heeft mee gedeeld dat het zal blijven opkomen voor de rechten en belangen van de Turken en dat het hoopt dat velen in Nederland, ook kerken, vakbonden en dergelijke, de zaak willen blijven steunen om een langer verblijf in ons land mogelijk te maken. Zaterdag zijn twee christen- Turkse vrouwen, behorend tot de groep van 41 asielvragenden die drie weken in de Grote Kerk in Almelo verblijf hebben ge houden, het land uitgezet. u niet had vastgehou- *as u er niet gekomen. Van onze sportredactie AMSTERDAM De scheidsrech ters in het betaalde voetbal waren weer eens de belangrijkste nieuws- verschaffere in een weekeinde vol sportieve gebeurtenissen. Het bontst maakte arbiter Oetelmans het bij Heerenveen-Amersfoort ln de eerste divisie. De omstreden strafschop, die de thuisclub aan de winnende treffer hielp, werd omlijst met een waar kaartenfestival. Drie Amersfoorters en één Fries kregen de gele prent voor de neus getoverd. Omdat Van Loon (Amersfoort), één van de zondaars. Oetelmans bij wij ze van dank een niet nader om schreven scheldwoord toevoegde, was de rechtspreker niet te beroerd om ook de rode kaart uit de zak te peuteren. Van Loon kreeg gezelschap van Brinkman (Veendam), die in de wedstrijd van zijn club tegen Vlaar- dingen naar een tegenstander trap te. De betrokken scheidsrechter (Van Laar) nam in dit geval uiter aard de juiste beslissing. Minder trefzeker waren twee collega's van hem bij evenzovele eredivisie-wed strijden. Jan Severein (foto) deed bij Ajax-Utrecht voortdurend alles fout en Gerard Geurds verblijdde Den Haag (tegen Twente) met een strafschop, die de uitslag danig beïnvloedde. Niettemin hoort de op merking van Twente-manager Ton van Dalen („de scheidsrechter heeft ons bestolen") thuis in het vakje blind clubchauvtnisme. Het welzijn van een elftal staat en valt, als het goed is, niet met een elfmetertrap. Temidden van alle tumult maakte bondscoach Jan Zwartkruis het Ne derlands elftal bekend voor de Jubi leumontmoeting met België. Onder het mom, dat Van Hanegem af scheid neemt van het internationa le podium waarop hij in een an der verband gewoon blijft acteren moeten de toeschouwers naar de Rotterdamse Kuip worden gelokt. Om die reden maakt ook een Feye- noorder zijn debuut: rechtervleu gelverdediger Ben Wijnstekers Schoolkinderen De nieuwe regering kreeg gisteren te maken met haar eerste protestbeto ging. Ongeveer 200 schoolkinderen betoogden tegen de benoeming van de voormalige eerste minister Henri Maidou tot vice-president. Hij moet, aldus de studenten, worden aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Maldou zou ook meer hebben gewe ten van de moord op honderd school kinderen waarbij Bokassa persoon lijk was betrokken, hetgeen door zijn opvolger David Dacko werd beves tigd. Dacko zei dat hij zal vragen om uitle vering van Bokassa opdat hij terecht kan staan voor een volkstribunaal. Uitlevering kan echter op moeilijkhe den stuiten omdat Bokassa een Frans paspoort heeft. De nieuwe pre sident van de Centraal Afrikaanse Republiek heeft gezegd dat hij een internationaal arrestatiebevel tegen Bokassa wil uitvaardigen. In het land zijn 37 Llblêrs gearres teerd. die volgens Dacko onrust wil den stoken. Franse soldaten hebben verborgen wapenvoorraden ontdekt, en zouden een Libisch vliegtuig in beslag hebben genomen nadat het geland was op de luchthaven van Bangui. Dacko heeft Libië opgeroe pen begrip te hebben voor de situatie. Bokassa werd afgezet terwijl hij in Libië op bezoek was DEN HAAG (ANP) - Per 1 oktober kunnen rijbewijzen worden afgege ven met een kortere geldigheidsduur dan vijf Jaar. Hierdoor wordt het mo gelijk automobilisten die wegens hun gezondheidstoestand niet voor een langere periode goedgekeurd kunnen worden, toch een rijbewijs te geven voor de duur van bijvoorbeeld een of drie Jaar Als dit rijbewijs na deze korte periode moet worden ver nieuwd, is opnieuw een medisch on derzoek vereist. Door deze inkorting van de geldig heidsduur kan men deze mensen zo lang mogelijk ln het bezit laten van een rijbewijs, terwijl de risico's wor den beperkt door periodieke genees kundige controle. De geldigheidsduur van het rijbewijs wordt vastgesteld door een arts van bet CBR. Boelseerset (A) Boeiscorklei mei verf in .1 kleuren cn penseeltje. Wordt zonder oven oven hard. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en knnskopsehroeve- draaier in één I landgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak. Authentiek Slavisch kleedje (C) met Iraai diermolief Als onderlegger til voor de sier. Lederen halstasje (Dl Sierlijke eenvoud cn praktisch bovendien Echt naturel leder mei gevlochten koordje Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Lat erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: L/\v naam: Uw adres. Giro: Postcode en plaats:Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van 17. Kado naar keuze C3A DB DD (aankruisen a.u.b I Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Ol bel 020-659388(uitsluitend vooropgaven) Voor bczorginlbrmulie 020-913456. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1