Waardevolle natuurgebieden egen aantasting beschermen I 3 Rente tot maarliefs Bootvluchtelinaen uit Vietnam. I Van Agt in Auschwitz igeria dreigt met handelsmaatregelen postgiro en rijkspostspaarbank Grijze Wolven moeten hier worden verboden iropese ministers pleiten voor in stelling parken en reservaten Overeenstemming (MP* jj w bijdrage op gironummer 29.14.600, ng Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, >7, tel. 050-777428 9701 BM Groningen Stort u' t.n.v. Stichti Postbus 152 idafrikaanse ploeg bij Paralympics: 5; N 5a™ Vredesweek Bloedtransfusie onderzocht BELEGGINGSBEWIJZEN. SPAARDEPOSITO'S. MEER INFORMATIE? Kans nieuwe baan arbeidson geschikte mensen zeer gering IRDAG 22 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 t een onzer verslaggevers IN De ministers voor natuur- en milieubescherming van de 21 landen van de Raad van opa vinden dat landschappelijk waardevolle en karakteristieke gebieden dienen te worden ig gesteld tegen dreigende aantasting. Waar in dergelijke gebieden reeds sprake is van een toring van het natuurlijk evenwicht, zal dit moeten worden hersteld. Tot de maatregelen kunnen worden getroffen, behoort onder meer de instelling van landschapsparken, onale parken en, waarnodig, natuurreservaten. 1 landen namen gisteren, op de ag van de derde Europese minis- onferentie in Bern, unaniem een utie aan waarin onder meer deze eveling aan de nationale regerin- s opgenomen. Andere maatrege- jt veiligstelling van de landelijke >den betreffen onder meer de be-- Tiling van kwetsbare en bedreig- ibieden en het instellen van buf- nes, het aanpassen van de land- osbouw in deze gebieden en de sing in het landschap van grote en aan bij voorbeeld rivieren, VJ len en meren. Ierland wordt de noodzaak tot itelling van landschapsparken, le parken en reservaten reeds onderschreven. In 1975 werden drie zogenoemde groene nota's annen hiertoe ontvouwd en het dvies van de commissie land- jsparken en nationale parken nog dit jaar verwacht. Hoewel de gisteren aangenomen reso lutie voor Nederland daarom weinig nieuwe gezichtspunten bevat, is deze toch van belang, met name omdat voor de eerste keer in een zo breed Europees kader de noodzaak van de bescherming van landelijke gebieden wordt onderschreven. De voorzitter van de ministersconferentie, de Zwit serse bondspresident Hans Hürli- mann, wees er in zijn slotwoord dan ook op dat de bescherming van na tuur en landschap de samenwerking van alle landen vereist en dat daarin een belangrijke taak ligt voor de in ternationale organisaties. Eén van de problemen bij de bescher ming van het landschap is dat van de vaak nog moeilijk te verenigen eisen van enerzijds de moderne land- en bosbouw en anderzijds de natuurbe scherming. In Bern hebben de minis ters hierover uitvoerig van gedachten gewisseld en een aantal aanbevelin gen gedaan om landbouw en natuur bescherming meer met elkaar in over eenstemming te brengen. Met de erkenning van het belang van de land- en bosbouw voor de samenle ving, zo stelt de resolutie, dienen on der meer milieuvriendelijke land bouwmethoden te worden ontwik keld en bevorderd, moet de landbouw zo worden gevoerd dat zo min moge lijk schade aan het natuurlijk milieu wordt toegebracht en moet het ge bruik van kunstmest aan streng toe zicht worden gebonden. Verder moe ten milieugevaarlijke bestrijdings middelen worden verboden en naar alternatieven voor de bestrijding van plantenziekten worden gezocht. Ook moet worden gestreefd naar een zo groot mogelijke energiebesparing in de landbouw. In de resolutie wordt niet gesproken oyer de financiële gevolgen van even tuele aanpassingen in het landbouw- gebruik ten behoeve van het natuur behoud. In Nederland is in 1975 tege lijk met de nota's over de nationale parken en landschapsparken, hier over de zogenoemde relatienota uit gebracht, waarin wordt voorgesteld landbouwers voor onderhouds- en be- heerswerkzaamheden aan het land schap financiële vergoedingen te geven. Door de Nederlandse delegatie werd tijdens de conferentie de mogelijk heid geopperd dit systeem (dat overi gens in Europa uniek is) internatio naal in te voeren. Het geld daartoe zou verkregen kunnen worden uit één van de bestaande fondsen van de Europese Gemeenschap (het Europa van „de negen"), de zogenoemde bergboerenregeling. Met die regeling worden landbouwers gesteund die in gebieden werken waar de natuurlijke omstandigheden de bedrijfsvoering bemoeilijken. Door dit fonds een bre dere basis te geven, zouden volgens de Nederlandse delegatie ook land bouwers in natuurgebieden een fi nanciële vergoeding kunnen krijgen. Prinses Anne heeft door het Ne derlandse bedrijf De Oude Delft ontworpen simulatie-appara- tuur voor radio-therapie bij het ziekenhuis in het Britse Chelten ham in gebruik gesteld. Het ap paraat geeft een dwarsdoorsne debeeld van het lichaam, waar door gezwellen snel en juister kunnen worden opgespoord. ADVERTENTIE Lfederlands Instituut oor redesvraagstukken Jj vintig discussiepunten r kernwapens ir drs. J. G. Siccama irin de actuele discussiepunten r het kernwapenvraagstuk in 20 nten zijn samengevat. Verkrijg- bij het Nederlands Instituut Vredesvraagstukken, postbus 11 2508 CG 's-Gravenhage a iO (bij 5 of meer exemplaren en verzendkosten) tel. 070- )412. ADVERTENTIE Meer geld voor meer hulp aan meer vluchtelingen. Wij willen meer helpen. Helpt u ons. Alstublieft. ADVERTENTIE onze parlementsredactie 1 YORK/DEN HAAG - iria, een belangrijk olie- lucerend land, waar- wt Nederland voor eco- ische dwangmaatregelen Zuid-Afrikanen zullen nemen aan de Olympi- Spelen voor gehandicap- (Paralympics). Zuidafri- e deelname aan de spe- die volgend jaar in Arn- gehouden worden, is in met VN-uitspraken over t en apartheid, aldus ■ria. Et aaj Jjrlai elden qi ai zo niet de „belangrijkste Afrikaanse handelspartner" van ons land is. Vol gens het ministerie van economische zaken in Den Haag beliep de Nigeri- aanse invoer naar ons land vorig jaar ruim 2,5 miljard gulden. Hét leeuwe- deel daarvan werd gevormd door aardolie. Nigeria wordt door de Ne derlandse regering ook gezien als po tentiële leverancier van vloeibaar aardgas. Ook Nederlandse aannemersbedrij ven zijn actief in het Afrikaanse land. Bovendien werd de KLM eerder dit jaar door de Nigeriaanse overheid aangezocht om een nieuwe maat schappij op te zetten voor de nationa le luchtvaartmaatschappij. 23-30 september IKV-campagne postbus 85627 GIRO 610063 OEN HAAG Van een onzer verslaggevers OSWIECIM Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) hebben gisteren op de derde dag van hun officiële bezoek aan Polen het voormalige nazi-concentra tie- en vernietigingskamp Auschwitz-Treblinka bezocht. De premier legde, zichtbaar onder de indruk, een boeket bloemen bij de beruchte muur van de dood, waar duizenden mensen om het leven zijn gebracht. De muur is een speciale herdenkings plaats geworden in het kamp. De premier bleef, nadat hij de bloemen had neergelegd, enige tijd met gebo gen hoofd voor het monument staan. Na een verdere rondleiding door het kamp, waarbij het Nederlandse gezel schap de op het programma uitge trokken tijd daarvoor ruim over schreed, schreef premier Van Agt een persoonlijke opdracht in een speciaal herdenkingsboek. Hij zei na afloop van het bezoek des gevraagd voor de radio: „Ik ben niet bij machte stem te geven aan de emoties die wij kunnen vermoeden. Zwijgen is hier beter dan spreken, aldus de heer Van Agt. Nederland zal volgend jaar een eigen tentoonstelling in het Auschwitz kamp openen over met name de ver volging van de Nederlandse Joden. Daarvoor is op de begroting van bui tenlandse zaken een kleine miljoen gulden uitgetrokken. Premier Van Agt, minister Van der Klaauw en hun echtgenotes zullen vandaag, na nog verder een bezoek aan Krakau en Danzig, naar Nederland terugkeren. Symposium over Turkse fascistische organisatie door Barend Mensen NIJMEGEN De ontwikkeling van de activi teiten van de Grijze Wolven in West-Europa en in het bijzonder de duistere wijze waarop zij ook in Nederland opereren, zouden voor de regering aanleiding moeten zijn het bestaan van deze Turkse fascistische organisatie althans in ons land onmogelijk te maken. Tot dusver hebben suggesties in die richting geen weerklank ge vonden. Vandaar dat vandaag in het Con certgebouw de Vereniging in Nij megen een symposium wordt ge houden om andermaal de over heid maar vooral ook het Neder landse volk en de in dit land ver blijvende Turkse gastarbeiders te wijzen op de onmogelijke situatie die het gewroet van de Grijze Wol ven binnen ons democratisch staatsbestel betekent. De Grijze Wolven zijn aanhangers van de Turkse partij van nationa listische actie. Deze partij staat met verwijzing naar de geschiede nis een groot Turks wereldrijk voor, benadrukt de superioriteit van het „zuivere Turkse ras" en richt zich in haar propaganda vooral tegen minderheidsgroepen in Turkije. De aanhangers van Alpaslan Tür- kes, de „leider" van de partij, trachten met stelselmatig gebruik van geweld en terreur andersden kenen te intimideren. Zij doen dat niet alleen in Turkije, maar probe ren ook de Turkse arbeiders in West-Europa in het gareel te krij gen. Met het symposium in Nijme gen, waaraan meewerken een aan tal politieke partijen en groeperin gen alsmede de industriebond FVN, de ABVA en de Turkse ar beiders vereniging in Nederland HTIB, wil men dat nog eens goed aan de kaak stellen Men verbindt daaraan de hoop dat de regering eindelijk maatre gelen gaat nemen en tévens dat de Turkse bevolkingsgroep zich ge steund weet, als zij door de Grijze Wolven wordt lastig gevallen Het komt op het symposium voor al op informatie neer, in de eerste plaats over de politieke situatie in Turkije en de rol die Alpaslan Tür- kes daarin speelt Er zullen spre kers zijn uit Turkije zelf van de Turkse vakvereniging DISK en de vredesvereniging TBöK, en uit de Turkse kring in Nederland, zoals van de Turkse vrouwenvereniging en de Turkse onderwijzersvereni ging. Over het probleem van de Grijze Wolven zullen ook verte genwoordigers van de FNV en van het landelijk actiecomité anti-fas- cisme spreken. De bedoeling is dat nadat over het gesprokene een forumdiscussie is gehouden een motie wordt aange nomen. Die zal een aantal eisen bevatten met als voornaamste, dat de organisatie van de Grijze Wolven en hun soms zeer onschul dig lijkende culturele en sportieve mantelorganisaties worden ver boden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hoofdbe stuur van het Nederlands Rode Kruis heeft een com- :m aarschuwing aan het adres van ind is tegenover het Algemeen nds Persbureau (ANP) geuit le Nigeriaanse ambassadeur bij nigde Naties, Akpordo Clark, 'eris voorzitter is van de specia- l-commissie voor de bestrijding ie apartheid. Mocht Nederland imst van Zuidafrikaners naar niet verhinderen, dan zal zijn regering voorstellen tregelen in het economisch vlak Nederland te nemen". Ook zou ia, in het kader van de Organi- voor Afrikaanse Eenheid, pogin- noeten doen om Nederland te bij de Olympische Spelen in ou. Bovendien zou Nigeria, al- Hark, bij de algemene vergade- 'an de Verenigde Naties een re- moeten indienen, waarin de ilwijze van ons land scherp veroordeeld. ADVERTENTIE streden ntuele komst van een Zuidafri- i ploeg naar Arnhem is ook in Den Haag een omstreden De Tweede Kamer heeft een motie aanvaard, waarin de rege- "Traagd wordt nadere inlichtin- te winnen over Zuidafrikaanse me. Inmiddels heeft de Neder- i ambassade in Pretoria daar- apporteerd aan het ministe- i buitenlandse zaken in Den J Er zijn ook contacten tussen de indse permanente vertegen bij de VN en de speciale rtheid commissie aldaar. [et er naar uit, dat minister Van laauw (buitenlandse zaken) de e Kamer niet meer in septem- li informeren, zoals de Kamer 1 had. Tijdgebrek is daarvan ak. Na zijn reis naar Polen zal ndsman zondag vertrekken pew York. Daar zal hij overigens "1 ontmoeting hebben met de ambassadeur Clark. I bestrijdt, dat Zuid-Afrika een raciale" ploeg naar de Spelen nhem wil sturen. Volgens een fde algemene VN-vergadering fcarde resolutie moeten sport neten met Zuid-Afrika worden >en. als een ploeg is samenge- (op basis van de apartheidswet- delspartner Jheeft in New York benadrukt, leria een van de belangrijkste. Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meerjaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert ti|dens de looptijd. Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen). 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). r - Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam:I LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE RENTE 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8V„% 5.000,- 6.342,40 8V„% 4 JR. 1.000- 1.398,68 8%% 5.000,- 6.993,38 83/„% 5 JR. 1.000- 1.556,35 9%% 5.000,- 7.781,75 9V„% LOOPTIJD VASTE RENTE 1 JR. 7>/2% 2 JR. 8 3 JR. 8'/,% 4 JR. 83/<% 5JR, 9'/«% 6 JR. 9V„% Straat: Postkode/Plaats ll-Tr-38 Kruis uw wens(en) aan en stuur aeze Don in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam I missie ingesteld om de klach ten op het gebied van de bloedtransfusie te onderzoe ken. Oud-premier De Jong, onder-voorzitter van het Rode Kruis, zal het onderzoek leiden. De commissie bestaat verder uit vijf deskundigen van buiten het Rode Kruis. Het hoofdbestuur heeft tot dit onder zoek besloten naar aanleiding van de kritiek die deze week is geuit door dr C. Smit Sibenga, directeur van de Rode Kruis bloedbank Groningen- Drenthe. Deze verweet het (landelij ke) Rode Kruis onder meer, dat op de zogenaamde „plasma-avonden" on voldoende medische controle op de donors aanwezig is. Het Centraal La boratorium van het Rode Kruis zou bovendien gratis verkregen bloed van donors op commerciële basis door verkopen aan de industrie. TRECHT (ANP) - De praktijk wijst ondubbelzinnig uit dat, op een hoge uitzondering na. niemand die drie tot vier jaar in de WAO loopt er nog uit zal komen. De voorzitter van de bedrijfsvereniging voor detailhan del, ambachten en huisvrouwen, drs. J G. Vlek. zei dit gisteren in Utrecht bij de opening van de algemene ver gadering van de DETAM Volgens Vlek moet de aandacht van de betrokken instanties niet beperkt blijven tot het tijdig uitkeren van de WAO. Ze dient vooral gericht te zijn op het verhelpen en voorkomen van de misère waar veel WAO'ers in leven. De bedoeling van de WAO was het terug plaatsen van mensen naar een werkkring, waarin ze de mogelijkhe den die ze nog wel hebben kunnen gebruiken. Zeker nu de gemiddelde leeftijd waarop mensen in de WAO komen lager wordt, Is het de hoogste tijd voor krachtige maatregelen op dit gebied, aldus Vlek In de WAO staat dat bij het vaststel len van de mate van arbeidsonge schiktheid zoveel mogelijk rekening gehouden moet worden met de als gevolg van de handicap verminderde kans op een baan. Het is vrijwel regel geworden aan te nemen dat werkloos heid bij WAO'ers altijd het gevolg is van hun handicap. Daardoor zijn bij na negen van de tien WAO'ers in de hoogste arbeidsongeschiktheids- klasse

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9