Betalen de niet-actieven het gelag? Tekening van een lezer rrouw Commentaar ip VREDESWEEK'79 POLITIEK houden kinderen van bloemen? ereenvoudiging? -|aloog Banken verstrekken portvrije enveloppen stuur 'n brief rouw grapje TERD TERDAG 22 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND i TROUW/KWARTET lister Wiegel moet niet denken dat er nu is met zijn besluit om het al erlandse decoratiestelsel te ver- n joudigen door de ere-medailles bij J i irde van Oranje-Nassau af te schaf- 6 't Is nu inderdaad wat eenvoudi- maar alleen in rekenkundig op- imj t en daar wrong de schoen niet. aa schaal van acht (drie soorten ere- wc ailles plus nog vijf „ridderlijke" v t len) vervangen door een schaal van de wat stelt dat nu voor? ne narigheid van het decoratiestelsel is liërarchische opbouw ervan: offi- j in de orde van Oranje-Nassau is ger" dan ridder in diezelfde orde, r een ridder Nederlandsch Leeuw sn weer „hoger" dan een officier erl Het is van weinig nut dit alles te 'an n, maar het vervelende is dat de ga ste mensen die het aangaat dit he di gen precies weten en met '7 sogen die hiërarchische verhou- en in de gaten houden. iet ,rd haffen van de eremedailles en on- je lellijk beginnen met een ridderlij- kui aad zal alleen maar de inflatie van en onderscheidingen verhogen. Ie- d die zich tot nu toe een ere- aille toegekend zag, kon zich ge- imineerd voelen, luidt de motive- oej bij de afschaffing. Wat zal zo'n voelen als hij nu tot ridder O.N. lt benoemd en daarbij op een nie ierslintje of de Nederlandse 3® w had gerekend? Laten we elkaar wijs maken: Wiegel persoonlijk j j et nog meemaken dat het ridder- id de dvj idcn worden voornamelijk om ^amers van Aziatische afkomst. :ijn meestal hindoe of moslim; dan de creoolse Surinamers an de meerderheid christen is. üe ats a lei le ÏU^f intv de overgang van de Surinaamse Ara dc Nederlandse maatschappij ger en nogal wat Surinamers ver- nili id te raken van hun eigen cul- Er (terecht) van uit gaande dat :n extra zware belasting zou bete- i voor deze toch al in moeilijke ndigheden levende mensen, het noodzakelijk geoordeeld dat mensen regelmatig godsdienstige ikomsten kunnen houden. Hun lenst is immers essentieel voor ehoud van de eigen cultuur, lover geen moeilijkheden in de jlandse samenleving, in de prak- aat het helaas wat moeilijker, o.a. er allerlei financiële problemen hoge reiskosten voor de voorgan- neespelen. Financiële hulp is niet "RM te verwachten, want het terie stelt zich op het standpunt et hier om godsdienstige bijeen ten gaat en dat valt niet in de n van subsidie. ze fase heeft de provinciale diaco- lommissie van Friesland de prin- vraag aan de orde gesteld of kerken geen taak hebben om in ringen; in feite: of de kerk een :iële bijdrage zou mogen geven ts te bevorderen dat misschien in is met haar eigen belijdenis. intwoord op die vraag kan niet worden gegeven. Vooraf dient onze mening een groot vraagte- ;ezet te worden bij de opvatting RM, dat het ministerie hier geen ïeeft. Het is mooi en verheugend t ministerie blijk geeft van een schap O.N. met de nek wordt aangeke ken, precies zoals nu het brons, zilver of goud van die onderscheiding. En wie wèl ridder O.N. wordt, maar na tien, vijftien jaar merkt dat een promotie er niet in zit (de mogelijk heid om promotie te maken is nu Wiegels sterkste argument voor deze vereenvoudiging) moet de indruk krij gen dat hij aldus van overheidswege bestempeld wordt als een grote sul. De beste oplossing het is hier al eens eerder in deze kolom gesugge reerd is: afschaffen (Zwitserland bijvoorbeeld is een heel beschaafd land, dat de eeuwen getrotseerd heeft zonder een decoratiestelsel te kennen) óf iedere Nederlander gelijktijdig met het toekennen van het kiesrecht een lintje uittereiken. Een decoratiestelsel is niet nodig, om dat het in het beste geval mensen onderscheidt die zich toch al hebben onderscheiden en vooral ook: omdat decoraties vrijwel altijd worden gege ven aan mensen die toch al uit hun werkzaamheden zelf voldoening kun nen putten (of hebben geput). Als er dan nog iets zou moeten overblijven, laat dat dan gereserveerd blijven voor mensen die onder werkelijk moeilijk omstandigheden onaangenaam werk verrichtten—kortom; voor toestanden waarvoor je de overgrote meerderheid van ons volk niet meer achter de kachel vandaan kunt halen. DEN HAAG De CPN heeft waarschijnlijk nog het eerlijkst, maar in ieder geval ook het misleidendst gereageerd op troonrede en miljoenennota. Uitgaande van de al jarenlang door deze partij gehuldigde opvatting, dat de werknemer niet wil. maar ook niet behoeft te matigen vatte De Waarheid, het dagblad van de CPN, zijn kritiek op het kabinet Van Agt aldus samen. „Blind voor de maatschappelijke werkelijkheid, blind voor de sociale krachten, blind voor de democratische vernieuwings drang gaan zij door op de weg van lastenverzwaring en matiging-tot-je-een-ons-weegt. Blind het moeras in." Want zo blijkt, de CPN wil „geen onheilspolitiek van winstvergroting door loonmatiging en het spekken van de ondernemers uit de schatkist. Het enige resultaat (Van de matiging- W.B.) is te vinden in de brandkasten van de grote ondernemers. Ook dat wijzen de cijfers uit: zij verdienen schatten aan de afbraakpolitiek." In de stroom van verhullend spraak gebruik over juist dit kernthema uit troonrede en miljoenennota (moet er gematigd worden en zo ja, welke be horen de consequenties te zijn als dit niet gebeurt) is dit commentaar ver frissend duidelijk en waarschijnlijk nog eerlijk ook, voorzover het zich onomwonden tot tolk maakt van de gevoelens zoals die bijvoorbeeld tot uitdrukking komen bij de havensta king. Eerlijk in ieder geval ook geme ten naar de reacties van andere poli tieke partijefi, die als een kat om deze hete brij heen blijken te lopen. Tegelijkertijd is deze boodschap van de CPN echter misleidend, omdat zij zich geen snars aantrekt van de ge volgen van een doorbreking van de nu voorgestelde nullijn. Wat de con sequentie daarvan is, illustreert de hoogleraar Hans van den Doel deze maand onthullend duidelijk in een artikel in Beleid en Maatschappij. Hij zegt daarin onder meer dat in onze overlegeconomie de overheid wel de baten vaststelt (baten in de vorm van door de overheid verschafte goede ren, diensten en inkomensovërdrach- ten), maar niet de lasten. irovinciale diaconale commissie friesland heeft bij alle Friese her- Ie diaconieën en kerkeraden een ;stuk aan de orde gesteld, waar iet belang naar onze mening de nciegrenzen overschrijdt. en(raag is, kort geformuleerd, of de !^el n nu wel of geen financiële steun de' en verlenen aan godsdienstige bij- ,00, imslen van Surinamers in Fries- Het gaat hier en dat praktisch moet even goed in de gaten juiste opvatting en cultuur en gods dienst niet over een kam scheert. Maar toch moet je met dat standpunt wel oppassen, namelijk dat jein het ande re uiterste valt en cultüur en gods dienst los van elkaar ziet. Het is maar net de vraag of je de godsdienst als een soort aftrekpost van de cultuur kunt hanteren en dan na afloop het restant als de volle en ongeschonden cultuur mag beschouwen. Dat lijkt ons in de Nederlandse verhoudingen al moeilijk; het lijkt ons helemaal een hachelijk avontuur als het gaat om minder tradi tioneel Nederlandse culturen en gods diensten. Er is nog een andere, praktische op merking te maken. De eerste golf Surinamers, die naar Nederland kwam, bestond vooral uit creolen (dus christenen) die in de grote steden van het westen bij elkaar gingen wonen en elkaar op die manier steunden. De tweede golf bestond vooral uit Aziati sche Surinamers, dus hindoes en mos lims. Maar juist toen deze mensen aankwamen, besloot de Nederlandse regering een spreidingsbeleid te voe ren. Daardoor zijn deze hindoestanen die het cultureel gezien toch al veel moeilijker hebben nog eens dubbel gedupeerd. Er zijn dus twee argumenten om wel degelijk een CRM-subsidie voor dit werk te bepleiten: ten eerste het hante ren van een niet al te schrale definitie van het begrip cultuur en ten tweede de praktische confrontatie van de rege ring met een door haar zelf ingevoerd spreidingsbeleid. Het lijkt ons, dat de kerken er daardoor goed aan doen de zaak met een duidelijke en principiële uiteenzetting terug te sturen naar de regering. Daar mogen ze echter niet mee volstaan, want die beslissing zou net iets te gemakkelijk zijn. De kerken hebben namelijk hangende die re geringsbeslissing wel degelijk een taak om deze Surinamers in ons mid den financieel te helpen. Het is waar, dat het belijden van de kerk ook ten aanzien van deze mensen consequen ties heeft, maar dat kan slechts gebeu ren door en van uit de dialoog. En daarvoor is weer nodig, dat deze men sen en deze gemeenschap de kans krijgen zich zo optimaal mogelijk in onze samenleving te reconstrueren. Afwenteling Over de lasten doet de overheid wel voorstellen, maar in feite besluit daarover de markthuishouding, dat wil zeggen werkgevers en werkne mers. Coördinatie tussen baten en lasten is volgens Van den Doel ge fragmenteerd en in veel gevallen to taal afwezig. Die gebrekkige coördi natie maakt onze overleghuishou- ding tot de economie van geïnstitu tionaliseerde afwenteling en de uit eindelijk onbetaalde rekening." Welnu een afwenteling van de nu voorgestelde en door de CPN ver maledijde lastenverzwaring zal on herroepelijk tot gevolg hebben dat de overheid daar minder baten in de vorm van gemeenschapsvoorzienin gen tegenover kan stellen. Is dat zo'n ramp?" Volgens de CPN niet, omdat uiteinde lijk de brandkasten van de grote on dernemers ermee worden gespekt. En inderdaad, sommige bedrijven (olie maatschappijen en dergelijke) ma ken grote winsten, maar het totaal beeld wijst toch wel het tegendeel uit, namelijk dat rendementsherstel ook dit jaar achterwege zal blijven. Een resultaat dat de VVD en de werkge vers tandenknarsend hebben moeten accepteren. Anders gezegd, het kabinet heeft dit jaar het tegendeel gedaan van wat communisten geneigd zijn een CDA- VVd kabinet in de schoenen te schui ven. Het kabinet heeft dat gedaan, omdat er simpel gezegd dit jaar aan de baten niet viel te tornen. Het kabi net heeft zwaardere ombuigingen niet aangedurfd, omdat het dan het mes had moeten zetten in de sociale voorzieningen, dan wel departemen ten hebben moeten droogzetten en daarmee ook een stukje werkgelegen heid in een mate die ook WD-minis- ters niet voor hun rekening wilden nemen. Minister Andriessen (financiën) heeft het verloren van minister Albeda (so ciale zaken). Andriessen wilde de rijksbijdragen aan de sociale fondsen drastisch verminderen, maar hij heeft daarvan moeten afzien, omdat daarmee de koopkracht van zelfs de laagstbetaalde in het gedrang kwam. Lastenverzwaring Tegelijkertijd heeft het kabinet, om deze baten veilig te stellen, een las tenverzwaring voorgesteld die er ook niet om liegt, namelijk een nullijn voor de inkomens. De vraag is echter of de rekening daarvan betaald gaat worden. De voortekenen zijn niet erg hoopvol. Vakbeweging en oppositie kijken nogal argwanend naar de aardgasverhoging. En in hun com mentaren klinkt twijfel door of het Minister Andriessen kabinet in feite niet de mlnlijn voor stelt. Maar nul is nul en twijfel zaaien of dit wellicht min nul is lijkt verdacht veel op een aanloopje om looneisen en daarmee de doorbreking van de nul lijn te camoufleren. Er dreigt zich te herhalen, wat in feite al jaren ge beurt. Iedereen is voor de nullijn maar er komt toch telkens weer meer dan nul uit. Zelfs de topinkomens van viermaal modaal zijn er sinds 1975 nog een heel procent reëel op vooruit gegaan. Meestal was dit ook niet zo'n ramp. Het was zelfs een soort sport om uit te vissen waar precies de grenzen lagen. De overheid mikte op een bepaalde uitkomst. Werd die niet gehaald, dan was er nog geen man over boord, want er was altijd wel een achter deurtje. Troonrede en miljoenennota hebben echter duidelijk gemaakt dat deze vluchtweg dit jaar niet meer mogelijk is. Venijnig In deze nijpende situatie staan de heren politici eigenlijk een beetje met de rug tegen de muur. Je merkt het ook aan de reacties. De WD bijvoor beeld heeft de ene verkiezingsbelofte na de andere moeten inlossen, maar een storm van protest blijft uit. Wel is er een venijnige ondertoon te bespeu ren in hun kritiek en het zou niet verbazen als die nog eens tot uitbar sting komt in bijzaken, die niets met de kernvraag te maken hebben. Kernbewapening? Abortus? De be sturen van bijzondere instellingen? Tekeningen, bij voorkeur in liggend lor- maal, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. CDA-fractieleider Lubbers Maar ook binnen het kabinet zijn de spanningen voelbaar. Premier Van Agt heeft er het zijne toe bijgedragen die zichtbaar te maken. Alweer drie weken geleden bijvoorbeeld stelde hij dat het aandeel van ons stelsel van sociale zekerheid in het geheel van de collectieve sector te groot is. Of an ders gezegd dit jaar gebeurt er nog niets, maar volgend jaar zal aan ma jeure ingrepen niet te ontkomen zijn. In een toelichting op de troonrede scherpte de premier de kwestie nog verder aan. Hij zei toen, dat ingrepen in de sociale zekerheid niet door de maatschappij geaccepteerd zullen worden. Vandaag de nullijn. En als die niet gehaald wordt, Ja danen daarover weigerde de premier zich uit te laten. Zijn minister van financiën, Andries sen was echter heel wat duidelijker op dit punt. Hij sprak een voorkeur uit voor zwaardere ombuigingen. In de huidige context kan dat niet an ders betekenen dan dat er dan klap pen gaan vallen in ons stelsel van sociale zekerheid. De wal moet het schip keren. Als er niet gematigd wordt dan zijn de sociale uitkeringen trekkers de dupe. Het is precies zoals Bob Goudzwaard deze week in Trouw schreef, dat aan een keus zo langzamerhand niet te ontkomen is. Blijft de maatschappe lijke aanvaarding uit, dan is „het zo langzamerhand een zaak van tweeën geworden. Dan moeten de niet-actie- ven een stap terug." Mijn persoonlij ke voorkeur gaat uit naar de konink lijke weg, dat de actieven halt hou den en de uitkeringen voor de niet- actieven te redden." Geen heil Aan minister Albeda is het om de komende maanden te bewijzen dat zijn geloof in het functioneren van de overlegeconomie uiteindelijk de goe de keus oplevert. Hij zal de sociale partners moeten overtuigen van ma tiging. Faalt deze koninklijke weg dan zullen de sociale uitkeringstrek kers inderdaad het gelag moeten betalen. door Willem Breedveld Want premier Van Agt heeft in die zelfde toelichting op de troonrede la ten weten van een geleide loonpoli tiek. met andere woorden een loon maatregel geen enkel heil te verwach ten. Extra ombuigingen dus. Draagt de overheid op het sociaal economisch terrein dan inderdaad het zwaard tevergeefs? Het is interes sant om te lezen wat CDA-fractie- voorzltter Lubbers daarover deze maand schrijft in AR-staatkunde. Hij zegt daarin: „Met name in de refor matorische traditie is het begrip per sonalisme kennelijk belast geraakt. Tegelijkertijd vergt men van de over heid structuurdoorbrekend optreden: geen genoegen nemen met de loutere uitkomsten van de wijze waarop indi viduen en groepen hun verantwoor delijkheid beleven." Zeker waar hier de zwakken van de samenleving in het geding zijn is dit een zinsnede om over na te denken Het is aan Lubbers en Albeda om te bewijzen, dat de overheid inderdaad geen genoegen neemt met „de loutere uitkomsten." AMSTERDAM Houders van een Amro-privérekening kunnen vanaf 1 oktober beschikken over portvrije en veloppen waarmee betalingsopdrach ten naar de bank kunnen worden gestuurd. Deze service-uitbreiding is, volgens de bank, mogelijk doordat minder rekeningafschriften zullen worden verzonden. Het merendeel van de particuliere cliënten blijkt dit op prijs te stellen. Wanneer grotere bedragen, bij voor beeld salarissen, worden bij geboekt zal de rekeninghouder echter onmid dellijk een rekeningafschrift ontvan gen. Bij de invoering van de wijziging zal iedere cliënt afzonderlijk kunnen kiezen voor de gewijzigde dienstver lening dan wel voortzetting van de huidige service. Ook de Banque de Paris et des Pays- Bas zal van 1 oktober af gratis enve loppen ter beschikking stellen van de houders van een Paribas privéreke- ning, waarmee opdrachten aan de bank kunnen worden verzonden zon der een postzegel te plakken. In de overwegingen, die tot dit besluit hebben geleid, speelde het in vergelij king met andere instellingen vrij klei ne aantal van 25 kantoren in Neder land van de Banque een belangrijke rol. Voor haar cliënten was het daar door extra lastig om persoonlijk op drachten aan de bank te bezorgen. Nu ook andere instellingen daartoe hebben besloten, kan zij dan ook niet achterblijven met het verstrekken van portvrije enveloppen, zo is de bank van mening. 28 september t/m 2 oktober 1979 W irenehal y utrecht nu met gescheiden aanbod uit binnen- en buitenland vrt|dag28/9 vaif 10 30 21 00 uur op*nlng«tljd«n: maandag 1/10 van 10 30 21 00 uur overige dagen van 10 30 17 30 uur voordelige trein toegang biljetten op vele NS-stations verkrijgbaar Bloemen houden van mensen. Bloemen houden dus ook van kinderen, concludeerde de Ne derlandse Vereniging voor Pleeg gezinnen, en organiseerde samen met de vereniging De Nederland se Bloemisterij de „kinderbloe- menweek". Nu een ander punt: houden kin deren ook van bloemen? Wèl om ze te tekenen of voor moeder te plukken, dat staat vast. Maar als ze zelf als verrassing een bloeme tje krijgen? Het vijfjarig dochter tje van een collega krijgt van een paar tantes altijd bloemen op haar verjaardag. Haar vader: „Ze zegt beleefd dankjewel, geeft ze direct aan haar moeder en kijkt er verder niet meer naar om. Als ze moest kiezen tussen bloemen en een cadeautje, koos ze zeker voor het laatste". Een andere col lega, vader van een kind van vier en een van zes jaar: „Wij geven ze wel eens een -klein- bloemetje. Dat vinden ze prachtig. Dagen lang blijven ze nadrukkelijk zeg gen. dat dat hun bloemen zijn". Er zijn ook genoeg kinderen die bomen vernielen, bloemen uit perken rukken om ze alleen maar te vertrappen of neer te gooien, en zonder twijfel voor een zak patatten zouden kiezen, zelfs als het aangeboden bloemetje vijf keer zo duur zou zijn. Misschien is het leuk om te proberen hoe juist die kinderen reageren als ze een bosje bloemen cadeau krij gen. Want dat is de bedoeling van de NVP: dat in de „kinderbloe- menweek" die maandag begint en tot zaterdag duurt kinderen bloemen van ouders of andere volwassenen krijgen. Alle bloe misten weten er volgens de NVP van en doen er een kaartje bij, waarop niet alleen de naam van het kind dat in de bloemetjes gezet wordt, staat plus de naam van de gever, maar ook het giro nummer van de actie „kinderen voor kinderen" (345100, Apel doorn). Om die actie is het allemaal be gonnen. De NVP, van oorsprong een vereniging die opkomt voor de belangen van pleegouders en sinds de Jaren zestig ook bezig met adoptie van kinderen uit Derde Wereld en een paar Euro pese lander!? had al eerder in dit internationale jaar van het kind overwogen hoe aardig het zou zijn om naast vader- en moeder dagen ook een vaste kinderdag in te voeren. Deze eerste keer is het een kinderweek geworden, waar in de NVP actie voert voor een tehuis voor gehandicapte kinde ren in het Indonesische Palem- bang. Die kinderen komen nau welijks .voor adoptie in aanmer king; het tehuis bezit bovendien te weinig medisch instrumentari um en daar wil de NVP het met deze actie aan helpen. De vereni ging wilde dat de bloemisten een deel van de opbrengst van de „kinderbloemen" voor het goede doel zouden afstaan, maar daar zijn de bloemisten niét op inge- gaan. „We hopen nu maar dat de mensen die een bloemetje voor een kind gaan kopen, ook een beetje aan die kinderen in Indo nesië willen denken", zegt een woordvoerster. Want als het bij een bloemetje voor een Neder lands kind blijft, hebben alleen de bloemisten er baat bij. En daar is deze „kinderbloemen- week" niet voor bedoeld. Een lector in de oude geschiede nis aan de universiteit van Ja- nakpoerdjam in Nepal, Mahanth Thakoer, is zijn betrekking kwijt geraakt als gevolg van zijn lid maatschap van de verboden Con grespartij Nepal (NCP); hij wordt sinds september 1977 zonder pro ces gevangen gehouden. Al in fe bruari 1976 zou het universiteits bestuur hem van zijn post heb ben ontheven. Op 3 september 1977 werd hij in Jalesjwar gear resteerd krachtens de 'wet op verraad'; het is niet bekend of hij van enig vergrijp beschuldigd is. Alle politieke partijen in Nepal werden in 1960 verboden, nadat de (nu overleden) koning Mahen- dra, de vader van de tegenwoor dige koning Birenda, een staats greep deed, het parlement ont bond en de NCP verbood die het eerste democratische gekozen bestuur van Nepal had gevormd. Sindsdien zijn mensen die er van werden verdacht lid te zijn van of te sympathiseren met deze ver boden partij, voor lange perioden en zonder proces gevangen gezet. Op 24 mei van dit jaar heeft ko ning Birenda na een maand van gewelddadige demonstraties tegen de regering de oprich ting aangekondigd van een speci ale verkiezingscommissie om een referendum te houden over even tuele herinvoering van een meer- partijen-systeem. Afhankelijk van de uitkomst van dit referen dum is er kans dat de NCP weer wordt toegestaan. Veel politieke gevangenen worden vastgehou den krachtens de ,wet op ver raad'; de regering beschouwt hen niet als politieke gevangenen, maar geeft hen dezelfde behan deling als veroordeelde misdadi gers. Vaak worden ze van op ruiing beschuldigd, zoals ,het op wekken tot haat of verachting of afkeer ten opzichte van Zijne Ma jesteit of leden van de Koninklij ke Familie'. Volgens informatie die Amnesty ontving, lijdt de heer Thakoer aan een ernstige ooginfectie, waarvoor hij een langdurige en doorlopende medi sche behandeling nodig heeft die de gevangenis hem niet kan ge ven. Desondanks mocht hij maar één keer plaatselijke specialisten consulteren. Beleefd geformuleerde, in het En gels gestelde brieven met het ver zoek tot de onmiddellijke en on voorwaardelijke vrijlating van Mahanth Thakur (Engelse spel ling!) kunnen gericht worden aan: de heer Surya Bahadur Tha- pa Bureau van de Minister- President - Kathmandu, Nepal. Lan Lan heeft haar rouwplechtlg- heid gehad. Toen de reuzenpan- da uit de dierentuin van Tokio op 4 september aan een nierziekte was overleden, had de directie van de tuin dat beloofd en dus heeft ze woord gehouden. Net als de dag na de dood van de panda trokken lange rijen huilenden, vooral kinderen met hun moe ders, langs een portret van Lan Lan; alleen waren het er nu geen honderden, maar duizenden. Aan het hoofd van de processie gin gen een orang-oetan, een lama en een pony, begeleid door hun op passers. Al hun „volgelingen" legden een witte of gele chrysant onder Lan Lans portret, zodat er op 't laatst een zee van bloemen lag. De 3500 herinneringsfoto's die de directie van de dierentuin voor de bezoekers had laten af drukken. bleken op geen stukken na voldoende. Dit is de nizam(vorst) van Hyde rabad, die bij sijn leven (hij overleed in 1967) baadde in weel de. Deze Sir {Osman Bahador met zijn fabelachtige rijkdommen hij ging voor de rijkste rijkaard ter wereld door moet opper machtig geweest zijn. Niemand beeft hem ooit een belastingaan- slag durven sturen, maar toen hij eenmaal overleden was viel er een aardig bedragje te vorde ren. Om de achterstallige vermo gensbelasting te kunnen betalen, hebben sijn erfgenamen de juwe- lencollectie van de nizam in New Delhi laten veilen. Niet ie dereen mocht daar een bod doen: alleen wie eventjes vijftig mil joen gulden kon inzetten voor de hele handel, werd tot de veiling toegelaten. Er hebben zich maar twee kandidaten aangemeld: de Griekse scheepsmagnaat Sta- vros Niarchos en een onbekende sjeik van de Verenigde Arabi sche Emiraten. Naam: Raphael Eytan. Rang: ge neraal. Functie: moordenaars vrijspreken. In een balorige bui voedde de Israëlische program meur Menachem Greenstein de computer van de militaire inten dance met deze zelfbedachte in formatie over generaal Eytan, stafchef van het Israëlische leger. De gegevens kwamen op de loon- staat van de vorige maand te recht en zo kregen ook Green- steins chefs ze onder ogen. Die vonden het geen leuke grap en de programmeur werd gestraft. HIJ kreeg dertig gulden boete wegens opzettelijke belediging van een superieur en „onwettige wijzigin gen in een militair document", plus nog eens twee weken voor waardelijke gevangenisstraf we gens het invoeren van onjuiste gegevens in de computer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5