Turken moeten land uit Beslissende doorbraak verwacht havenstaking in Rotterdam Sluipende kwaal beter te bestrijden GESCHIEDENIS VAN ISRAËL Staking bij Shell H Heel Nederland krijgt energiefolder in de bus wL J eeds meer werkwilligen Schroër: „Kom bij zinnen" Ambtenarenbond is niet in voor matiging nog 3dagen 23e jaarbeurs van het oosten geschiedenis van MEDIO OKTOBER ZAL VERSCHIJNEN: Prof. dr H. Jagersma In het Oudtestamentische tijdvak IKSU UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J.H. KOK KAMPEN Kinderbescherming moet mogelijk blijven tot 21 jaar Tweedaags symposium in Amsterdam over oogziekte M TERDAG 22 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Volgende week zal in heel Nederland huis-aan-huis een folder worden verspreid met tips over energiebesparing. Topambtenaar drs. W. Tieleman pre senteerde de folder gisteren in Rotterdam, bij het officiële begin van de actie „oktober-energiebesparingsmaand". De actie is bedoeld om in Neder land en negentien andere landen, die zijn aangesloten bij het Inter nationaal Energie Agentschap, nog eens de nadruk te leggen op de noodzaak en mogelijkheden van energiebesparing. ..Een rege ring kan doen wat ze wil, isolatie programma's opzetten. voor schriften maken, onderzoek steu nen en wat al niet meer. Maar als het niet leeft bij de bevolking, als het gedrag van de burgers niet gericht is op energiebesparing, dan zullen nooit de noodzakelijke resultaten bereikt worden," aldus Tieleman, directeurgeneraal voor energie van het ministerie van economische zaken. De folder wordt verspreid onder het motto „goed voor uw porte monnee". Dat devies is ook ver pakt in een cursus van twaalf tele visie-lessen. die aan het einde van het jaar door Teleac wordt uitge zonden. Een steeds terugkerend onderdeel van de tv-serie is geti teld „energie uitgerekend". Daar in wordt, aldus Teleac, aangege ven „hoe we met z'n allen en ieder afzonderlijk zo zuinig mogelijk met de beschikbare energie kun nen omspringen". Teleac prijst de cursus aan „voor iedere Nederlan der". De cursus kost 23 (inclusief verzendkosten van lesmateriaal en btw) en begint op 1 december. Oktober, de besparingsmaand. zal in ons land vooral via congressen en voorlichtingsbijeenkomsten gestalte krijgen. Zo zijn er voor lichtingsdagen voor gemeentelij ke autoriteiten, directies en be heerders van bejaardenoorden en mensen uit het bedrijfsleven. Mid den oktober wordt in Den Haag een tweedaags symposium gehou den over een „nieuwe deskundig heid". te weten het energie-effi ciënt ontwerpen van gebouwen. Van onze verslaggevers DEN HAAG/ALMELO De politie van Almelo heeft van staatssecretaris Haars van justitie opdracht gekregen de Turkse christenen die geen verblijfsvergunning hebben, aan te houden en het land uit te zetten. De betrokken autoriteiten beraadden zich gisteren nog over de vraag hoe een en ander in zijn werk zou moeten gaan. De bewindsvrouw wil de uiteenzet ting van de groep van 41 Turkse christenen, waartoe half augustus al was besloten, niet langer uitstellen. ZIJ antwoordde gisteren op vragen van het PPR-Kamerlid Ria Beckers, dat er geen redenen van welke aard ook zijn hen hier te laten. Zij wees er verder op. dat de Turken ruimschoots gelegenheid is geboden elders opvang te vinden. Het PPR-Kamerlid had de staatsse cretaris gevraagd de Turkse christe nen in Nederland te laten blijven tot dat voor hen een ander opvangland zou zijn gevonden. Volgens haar zijn de risico's bij terugzending naar Tur- kijk te groot. Mevrouw Haars zegt echter, dat zij bij haar beslissing alle informatie over de situatie in Turkije heeft be trokken en gewogen. Ze zag hierin geen aanleiding om de uitzetting lan ger op te houden. Hoogspanning -jn een onzer verslaggevers ■ek ITTERDAM Zowel de havenwerkgevers als de Vervoers- ici iden FNV verwachten dit weekeinde de beslissende door- tak in het stakingsconflict in de Rotterdamse haven. Ver- uro iht wordt dat maandagochtend werkwilligen zich op grote md taal aan de bedrijfsporten zullen melden. stakingscomité heeft gisteren zélf voor de eerste keer lenkegeven dat er her en der de nseen wordt gewerkt. „Het verraad aa de bonden is dus gedeeltelijk kt", aldus stakingsleider Jim onga. Hij doelde daarmee op het da uit van de Vervoersbonden werk- iee gen een voorschot van 550 gulden nsj even. Verwacht wordt dat dit ge- lve van de bonden voor veel stakers slaggevend zal zijn om maandag hie, r aan de slag te gaan. Bovendien nen de werkwilligen nu ook reke- op politiebescherming. iren is al bij diverse havenbedrij- gewerkt. Geschat wordt dat er 1200 tot 1500 mensen weer aan :rk waren in de stukgoedsector, takele gevallen moesten werkwilli- rk.weer naar ^uis worden gestuurd, at er ten gevolge van de sleep- staking geen werk was door het ireken van schepen, die zouden ten worden gelost. De werkge- houden er rekening mee dat het \vel enkele weken kan duren dat de situatie in de Rotterdam- yj aven weer enigszins normaal is. kleiner wordende groepjes ers hebben gisteren nog wel hier laar geprobeerd werkwilligen te ackftten het werk te hervatten. Suc- nadden ze niet door de aanwezig- De slepers van Smit proberen men sen die een rondvaart door de havens willen maken met een boot van de Spido een onderdeel van Smit In ternationale daarvan te weerhou den. De slepers delen pamfletten uit waarop staat dat mensen niets aan een haventocht hebben omdat er toch niets te zien is door de staking. „U kunt beter het geld vóór de boot in onze stakingskas stoppen", aldus de slepers, die al vier weken staken. Onder politiebescherming zijn werkwilligen weer aan het werk gegaan in de Rotterdamse haven. Stakers kijken buiten toe. Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Ik doe vanaf deze plaats een dringend beroep op de stakingsleiders in de Rotterdamse ben verwachtingen gewekt onder de directie domweg redeneert, zo lang havens: Kom bij zinnen, zoek een uitweg, in plaats van je steeds ver der in de nesten te steken." Aldus de voorzitter van de vervoers bonden FNV Jan Schroër gisteren in Utrecht tijdens de extra vergadering van de federatieraad van de ver voersbonden FNV. Schroër verweet de actievoerders dat ze alle verhoudingen uit het oog verliezen, door de mensen in de ha vens met absurditeiten het bedrijf uit te lokken. „Dit staat gelijk aan kamikaze", aldus Schroër. „Ze heb- havenarbeiders, die ze in alle rede- .de havens staken, verdienen we toch lijkheid nooit kunnen waarmaken. Wanneer de ƒ28,50 van de havens geregeld had kunnen worden voor 1980, voorzien van een inhaalma noeuvre, dan zou 80 procent van de stakers weer aan de slag zijn gegaan. De meeste waren bereid het actieöo- mité met haar 50,-, als eis daarvoor in de steek te laten." De voorzitter van de vervoersbon den verweet de werkgevers sociale kleurenblindheid door hier niet op in te gaan. „Het schijnt dat de Smit geen soe, wat zouden we dan met 500 werkwilligen opgescheept zitten. Is het dan een wonder dat die 500 intus sen weer verbitterd staken, op één hoop geveegd met het actiecomité", aldus voorzitter Schroër. „Uit alles maken wij op dat de ha venwerkgevers op dit moment maar één gedachte voor ogen staat: uitro ken. De heren gokken er op dat de stakers vanzelf aan hun vasthouden kapot gaan. En je kunt er op rekenen dat VNO-voorzitter Van Veen daar bij zegenend op de achtergrond staat." Volgens Schroër moet het de werkgevers duidelijk zijn dat de vakbeweging dit niet accepteert. „Wij kunnen onze zesduizend leden in de havens niet in de kou laten staan." In verband met het eenmalige mo- lestvoorschot van 550 gulden voor FNV-leden, waartoe gisteren werd besloten, verweet voorzitter Schroër het CNV een vals spelletje te hebben gespeeld. Het CNV had al eerder besloten zijn leden in de havens een uitkering te geven. „Het gebaar is laf en schijnheilig. Het doorkruiste alle ad hoc-afspraken die er waren. Het stelt geen donder voor als je na gaat dat het slechts om honderd arbeiders gaat." In de Grote Kerk te Almelo, waar de Turken een toevlucht hebben ge zocht. heerste gisteren hoogspanning nadat bekend was geworden dat de politie in opdracht van staatssecreta ris Haars was overgegaan tot aanhou ding van vier Turkse christenen. De vier ingerekende Turken zijn een on gehuwde jonge vrouw uit Almelo, een getrouwde vrouw uit Den Ham, van Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Voor de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) zal matiging geen uitgangspunt zijn bij het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV in 1980. Van een matiging ten behoeve van meer werkgelegenheid komt volgens de bond niets terecht. Voor de ABVA is nu handhaving van de koopkracht voor de doorsnee werknemer of ambtenaar het uit gangspunt. ABVA-voorzitter Jan Dutman zei gis teren op een bondsraadsvergadering in Utrecht dat voor handhaving van de koopkracht tot de inkomensgroe pen met 32.500 gulden per Jaar een aanvullende looneis nodig is. Een loonsverhoging in het bedrijfsleven zal automatisch een loonsverhoging voor de ambtenaren, trendvolgers en sociale uitkeringstrekkers tot gevolg hebben. In het meerjarenbeleid, dat de ABVA voor ogen staat moet volgens Dut man ook verder worden gewerkt aan arbeidstijdverkorting. wie de man zich op het ogenblik ln Turkije bevindt, en een echtpaar uit Hengelo. Namens de Turken werd door mr. W. J. van Bennekom en mr. J. Dijkman een kort geding aange spannen. dat gistermiddag voor de Almelose rechtbank diende en waar in werd geëist dat de uitwijzing zal worden opgeschort totdat de Raad van State zich heeft uitgesproken. Gisteravond om 9 uur heeft de presi dent van de Almelose rechtbank, mr. H. J. J. van den Blesen. uitspraak gedaan in het door de Turken aange spannen kort geding: hun eis werd afgewezen. Vermoedelijk zullen ze nog vanochtend per vliegtuig Neder land uitgaan. Voor de staat trad de landsadvocaat mr. H. Th. Bouma als pleiter op. ADVERTENTIES -Dubbelzachte Jonge - nieuw bij Ten Have Dr. Gerard Dekker Het ambt: van boven of van beneden? 61 bladz., paperback 9,50 verkrijgbaar in de boekhandel 19 »/m 26 september 1979 Geopend: werkdagen 14 - 22 uur ralerdag 10 - 18 uur zondag getlolen van de politie. Ijgelaten ADVERTENTIE ïop Vijf stakers die woensdag na de n ln de Waalhaven in arrest ble- i aa, zijn gisteravond vrijgelaten. On- hen bevond zich stakingsleider der Horst. Tevoren hadden hun >caten verklaard dat de arresta- 'aren verricht om te intimideren m de staking te breken. Inscha- '77£in van het justitieel apparaat had hen tot verscherping van de :llingen geleid. ens B is tel en or?) rel. Idag worden in Rotterdam een demonstratie en een geheime tofl* tdering gehouden door het sta- ;"ERJscomité. Verwacht wordt dat ook takende stadsslepers van Smit nationale daarbij aanwezig zul- 5 ijn. Hoewel het eind van de ha- ai, taking in zicht lijkt, heeft een a ifBl PvdA-leden in een brief aan de en de Vervoersbonden FNV ge en 9igd de staking over te nemen en me%iel mogelijk te beëindigen. De f* to moeten naar de mening van rvdA'ers (raadsleden uit Rotter- en Vlaardingen, leden van de nond-raad en het Tweede-Ka- ld Frans Moor) met de werkge- gaan praten over invoering van euwe CAO per 1 januari 1979 in it en its van per 1 juli 1979. gers ende leden van de Federatieve Vakvereniging (FHV), met on- 1500 leden de grootste vak- In de haven na de FNV, hebben ravond een bedrag van 100 gul- uit de stakingskas gekregen. Eer- kregen ze 150 gulden. Ook de heeft toegegeven dat de staking hriS otterdam „een aflopende zaak" io.so ver de dag waarop het werk zal 000 en hervat wil de FHV nog geen ^^"paak doen. De FHV had tot voor drie mensen in het actiecomité, van hen zijn er al uitgestapt. De actieleider Jim Stavinga, is in ictiecomité gebleven, maar als ^■fbn de FHV geroyeerd. achtloos tituatie bij de stakende stadssle- van Smit Internationale is uit- loos. Verwacht wordt echter dat deze staking met als inzet 50 en netto erbij per vreek, geleide- tan zal verlopen, wanneer de ha- irbeiders het werk hebben at. Jekenden hebben vorige nacht de et i dingang van het gebouw van l Internationale met verf be- ird. Het actiecomité geeft toe dat et werk is geweest van stakende nen ts, maar distantieert zich van vijze optreden, lijke ca. 328 bladzijden gebonden, met Illustraties ca. f 49,50. De auteur beschrijft in dit belangrijke werk eerst de voorge schiedenis van Israël de periode van de aartsvaders en gaat dan verder met de geschiedenis van Israël en Juda tot 330 v. Chr. (einde O.T.-tijdvak). Sterke nadruk wordt gelegd op de politieke, sociale en economische problemen en structuren, die van de allergroot ste betekenis zijn voor de historische en godsdienstige ontwikkelingen in Israël en Juda. Een schitterend standaardwerk, wetenschappelijk verantwoord en up-to-date. Uniek in Nederland, want op vergelijkbaar niveau is er geen ander werk dat dit onderwerp zo behandelt. Daarom van groot belang voor historici, theologen enz. Maar door de boeiende en heldere stijl van Prof. Jagersma is dit boek ook een prachtige aanwinst voor andere geïnteresseerden. iw« Bestel nü uw exemplaar in de boekhandel Talenpraktikum Amersfoort, 033-729097 Effektieve talenstudie Vervolg van pagina 1 onderhandelingen en niet van plan te zijn verder tegemoet te komen aan de eisen van de Industriebond om zo een staking te voorkomen. „We leggen ons erbij neer", aldus drs E. Melnsma, directeur van Shell-Nederland Chemie. De Centrale Ondernemingsraad van Shell heeft nog een poging gedaan de staking te voorkomen door te pleiten voor een bemiddelaar. Maar het vin den van een voor beide partijen aan vaardbare persoon bleek op zo'n kor te termijn niet meer mogelijk. De effecten van een staking bij Shell op de toelevering van benzine en hulsbrandolie zullen al snel merkbaar zijn, verwacht drs. Schwartz. Een kwart van de totale „consumptie" in ons land op het gebied van aardolie- produkten wordt namelijk geleverd door Shell. Weliswaar zullen andere oliemaatschappijen ln het gat sprin gen dat ontstaat door de staking bij ,8hell, maar desalniettemin verwacht Schwarz op „redelijk korte termijn" gevallen van schaarste, met name wat betreft olie, dieselolie en benzine. De kardinale punten waarop de CAO- onder handelingen zijn afgebroken zijn de Invoering van een 35-urige werkweek en van een vijf-ploegen- dlenst. Volgens de Shell-directie zal men als men aan deze eisen voldoet 800 man moeten aantrekken. Niet al leen financieel brengt dit enorme consequenties met zich mee. maar ook is het volgens de Shell-dlrectie onmogelijk om deze mensen, die een bepaalde vakbekwaamheid moeten hebben, te vinden. Nog veel rampzal- ger ls het, aldus drs. Melnsma, dat Inwilliging van de eisen van de Indu striebond PKV een uitstralingseffect zal hebben op de nationale economie. „In andere Industrieën zal men de zelfde eisen komen en dat is in de huidige, onzekere situatie rampza lig", aldus drs. Meinsma. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet wil ruim te openhouden om straks ook meer derjarigen tot 21 jaar onder de (Justi tiële) kinderbescherming te plaatsen. Een wetsontwerp daarover ls gisteren door de ministerraad vastgesteld. Het voorstel hangt samen met de verlaging van de meerderjarigheids- grens van 21 naar 18 Jaar. Daarover zijn in december vorig jaar twee wets ontwerpen ingediend. Normaal gesproken vallen kinderen niet meer onder justitiële kinderbe schermingsmaatregelen zodra ze meerderjarig (dus nu nog 21 jaar) zijn. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Een internationaal gezelschap van 350 oogartsen sluit vandaag in Amsterdam een tweedaags symposium over glaucoom af. De behandelingsmogelijkheden van deze sluipende oogziekte zijn de laatste jaren sterk verbeterd, aldus organisator dr. Erik L. Greve. onze parlementsredactie HAAG D'66-fractieleider Ter- verwijt het kabinet gebrek aan itief en durf. „Ons hoofdbezwaar i de regeringsplannen is dat het »et niet ln staat blijkt echt lei- te geven", zei hij gisteravond op Hl P®ri.ij bij eenkomst in Zwolle. Glaucoom is een chronische drukverhoging van het vocht net achter het hoornvlies (de voorkant) van het oog. Dat vocht wordt regelmatig ver verst. maar de druk loopt op wanneer het dunne afvoerka- naaltje geleidelijk verstopt raakt. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. De kwaal leidt tot drukverho ging in het hele oog, en dat richt geleidelijk schade aan op de zwakste plek: de achter kant. waar de oogzenuw de beeldsignalen afvoert naar de hersenen. Wanneer glaucoom niet op tijd ontdekt en behan deld wordt, zullen door de druk geleidelijk de zenuwve zels worden beschadigd. Daardoor wordt het beeldveld van het oog aangetast. Het verraderlijke is dat de pa tiënt daar lange tijd niets van merkt, ook al omdat het pro ces zeer geleidelijk verloopt en het centrale deel van het blikveld (de richting waarin men kijkt) meestal het langst Intact blijft. Maar zonder be handeling komt er een stadi um waarin de patiënt zich nauwelijks meer kan oriënte ren, omdat hij of zij niets an ders meer ziet dan het kleine gebiedje waarnaar gekeken wordt. Glaucoom kan uitein delijk lelden tot totale blind heid. Leesbril Tijdige opsporing van de be ginnende afwijking is dus van groot belang. Dat kan gebeu ren door meting van de oog- druk. Greve: „Hét moment was traditioneel wanneer de patiënt voor het eerst bij de oogarts kwam voor een lees bril. Glaucoom is namelijk ty pisch een kwaal van ouderen, hoewel het op alle leeftijden kan voorkomen." Greve heeft overigens geen enkele behoef te om zich uit te laten over de rel tussen oogartsen en opti- clëns. Een andere mogelijkheid om glaucoom te ontdekken, is het opmeten van de omvang van het gezichtsveld. Met traditio nele methoden ls dat een tijd rovend onderzoek. Er wordt nu gewerkt aan instrumenten die dat automatisch kunnen doen in een minuut of vijf. Op het symposium waren drie nieuwe apparaten te zien. Ook Greve zelf werkt aan deze techniek ln het Amsterdamse Wilhelminagas thuis. Druppels De traditionele behandeling voor glaucoom („al honderd Jaar") zijn pilocarpine oog- druppels. Een bezwaar was dat er nogal wat bijwerkingen kunnen optreden: de wereld lijkt tijdelijk donkerder of wat wazig. Ook de noodzaak om viermaal per dag te drup pelen is een bezwaar, aldus Greve. Omdat de patiënt zelf niets merkt behalve de bij werkingen blijkt een gere geld gebruik voor veel mensen moeilijk haalbaar. Het is de zelfde moeilijkheid die ook bij de behandeling van hoge bloeddruk een rol speelt Greve is dan ook erg blij dat er sinds een jaar een nieuw soort oogdruppels tegen glau coom beschikbaar is, dat vrij wel geen merkbare bijver schijnselen vertoont en maar tweemaal per dag hoeft te worden gebruikt. Er is nog een ander preparaat in aantocht, dat in Nederland nog niet is geregistreerd, maar waar hij in de universitaire kliniek al drie Jaar goede ervaringen mee heeft. Het geeft wel wat bijwerkingen, maar heeft het voordeel dat het de oogdruk verder kan verlagen. Wanneer de kwaal niet meer met medicijnen kan worden beheerst, bestaat de mogelijk heid van een operatie om de afvoer van het oogvocht te herstellen. Men gaat daartoe alleen over als het echt nodig is, omdat door de operatie eni ge troe beling van de ooglens kan optreden. Bij onbehandeld glaucoom blijft er op den duur van het gezichtsveld weinig over. Wending, het maandblad voor evangelie, cultuur en samenleving. Wegens grote belangstelling is een herdruk verschenen van het juli/augustusnummer: HET INTERKERKELIJK VREDESBERAAD EN DE GROTE POLITIEK Bert Rijpert, Jan ter Laak, Johan Blok, Hylke Tromp, Bram van der Lek, Paul van Dijk, G. Koch Eén van de reacties: erg welkom en zeer aan te be velen voor allen die nog met vragen rond de veel bekriti seerde IKV-leus zitten (Her vormd Nederland 11/8/1979) Tc bestellen bij: Boekencentrum. Postbus 84176. Den Haag: telefoon070-5121II. Stuur mij I exemplaar van het juli/ augustusnummer van Wending 5.25 verzendkosten) Stuur mij een proefabonnement van 4 maanden voor 10. I „Ik denk toch, dat ik ouder word. Ik hou niet meer van havermout."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3