4ieuwe prijzenslag rond sterke drank 'ollar opnieuw lager Matiging van inkomens is onvoldoende geweest Gescheiden vrouw heeft ook recht op ouderdomspensioen Hoechst zou Servall kapot willen maken Pensioenfondsen willen wel in woningbouw oducenten geven extra kortingen goud geeft terugval te zien Pleidooi in proefschrift )sitieve draai eden naar Ivo Car' Mits redelijk rendement mogelijk CNV-bond vraagt Kameronderzoek Hoogovens aan Huis Topambtenaar Financiën: doorgaan heeft zin RDAG 22 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 13 maar functioneerde in feite al niet meer sinds de zomer van 1977. een onzer verslaggevers ITERDAM Terwijl de consument per 1 januari een 'erhoging van 2,30 per liter jenever, whisky of vieux het hoofd hangt, zijn de prijzen op het ogenblik bij veel rs extra laag. Dat is mogelijk omdat de winkelier in nige gevallen een gulden per liter minder behoeft te ien aan zijn leveranciers. Prinsjesdag aangekondigde ac- i) ferhoging zal wel betekenen dat msument voor de fatale datum anuari een voorraadje wil aan tegen de oude prijs. De handel daar op inspelen en klopt nu al ij de distillateurs. Een zegsman ols zegt: de handel gaat ham en de producenten willen daar- ifiteren. Er is daardoor meer ntie dan normaal. Er worden leer kortingen gegeven dan in er tijden omdat iedere distilla- ijn graantje wil meepikken van lelijk grote vraag naar zijn pro- mi V< lefti n P Pi H em op 26] I). eer Aanloop mumpnjs 11e prijsconcurrentie zou voor elangrijk stuk verdwijnen wan- een vrijwillige afspraak over linimumprijs bij de slijter tot komt. Producenten, grossiers jters, allen vertegenwoordigd het Produktschap voor gedis- de dranken, zouden het daar ens moeten worden. Het is ech- de vraag of die afspraak wel imt voor 1 oktober. Dat was nkelijk de bedoeling maar het it is door de huidige onrust wel lerd. n officieel vastgestelde bodem- lal op korte termijn wel heie geen sprake zijn. Vroeger had oduktschap de bevoegheid zo'n um af te kondigen maar toen stige twijfels ontstonden of de regeling wel mocht volgens de palingen, is die bevoegdheid hort. Wanneer de partijen bin- it produktschap het eens zijn den. moet het ministerie van mjnische zaken de afspraak eerst ekijken, zo zegt een woordvoer- n dit ministerie. De oude mini- rijs van ƒ11,90 per liter werd tl in februari 1978 opgeheven De aanloop tot de huidige prijzenoor log (een term waar de zegsman van Bols niets van wil weten) ligt in au gustus. Toen verhoogden de Neder landse producenten van alcohol hun prijzen. De grootste vier Nederlandse distillateurs, geconfronteerd met een duurdere grondstof, volgden in eerste instantie. Maar kort daarna bood Heineken (merken Bokma, Hoppe, Coebergh) ineens extra kortingen aan. Mogelijk speelden de toen al circulerende geruchten over een op handen zijnde accijnsverhoging toen al een rol en wilde Heineken een stuk markt veroveren bij de slijters die de geruchten uiteraard ook gehoord hadden. Of er werkelijk meer belas ting zou worden geheven wist nie mand op dat ogenblik precies, noch Heineken, noch Bols, noch zelfs het produktschap. Kortingen Prins Bernhard opende gisteren in Zoetermeer de nieuwe vestiging van de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland, een dochter van Heineken. Op de dag van deze feestelijkheden is de felle concurrentie in sterke drank tussen de Nederlandse producenten opnieuw toegenomen. De kortingen die de grossiers van de distillateurs kunnen krijgen, zijn hier en daar al opgelopen tot zestig cent per liter. Wanneer de groothandel dit hele voordeel doorgeeft aan zijn afne mer, de slijter, kan de laatste zelfs tot een gulden korting komen. Enkele producenten geven namelijk een ex tra premie van veertig cent per liter aan de winkelier in de hoop dat deze hun jenever koopt. Dat geld wordt door de distillateur verstrekt op ver toon van de grossiers factuur aan de slijter. De slijters zijn extra gevoelig voor kortingen omdat er hun alles aan gelegen is toch nog wat te verdienen als de koopwoede van het personeel eenmaal losbarst. Zij zullen de sterke drank dan aanbieden tegen scherp concurrerende prijzen maar hebben aan de andere kant een redelijke winstmarge hard nodig. Allereerst omdat de handel in alcoho lische dranken toch al niet zo'n bloei ende bedrijfstak is. En in de tweede plaats omdat de omzet in de eerste maanden van 1980 waarschijnlijk door een diep dal gaat. De consument gaat het nieuwe jaar in met een flinke huisvoorraad en zal die eerst moeten opdrinken voor hij opnieuw koopt. Mogelijk is het dal deze keer wel dieper dan in de eerste maanden van 1976. Ook toen was er een accijnsverho ging. Per 1 Januari 1976 werd er 2,50 extra belasting gelegd op een liter sterke drank. De verwachting was dat een literfles een rijksdaalder duurder zou worden ten opzichte van september 1975. (Tussen die maand en december werden fancyprijzen be rekend.) De praktijk was evenwel dat de slijter de accijnsverhoging slechts voor een klein deel in zijn prijzen doorberekende in de hoop zijn klan ten niet kwijt te raken. Jenever en vieux werden slechts enkele dubbel tjes duurder. Deze politiek kan de slijterij zich echter geen tweede maal veroorloven. De marges zijn, mede door de situatie van begin 1976, te gering geworden. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie NIJMEGEN „Na een echtscheiding verliest meestal de vrouw alle rechten op de samen opgebouwde aanspraken op ouderdomspensioen. Vooral de vrouw die langdurig getrouwd is geweest, komt daardoor in een financieel zwakke positie omdat zij geen gelegenheid meer heeft na de scheiding voldoende ouderdomspensioen op te bouwen.// Dit zegt mr Th. L. J. Bod in zijn proefschrift „Pensioen en privaat recht". waarop hij gisteren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. „Het gevolg van het verlies van het ouderdomspensioen betekent voor de gescheiden vrouw dat zij, als zij niet hertrouwt, voor de rest van haar leven op alimentatie moet steunen. Via de AOW kan haar onafhankelijkheid wel iets toenemen", aldus de promo vendus. Mr Bod pleit dan ook voor het op de helling zetten van de huidige verouderde en onrechtvaardige re geling rond de verworven pensioenaanspraken bij echt scheiding. Hij is van mening dat er een wettelijke regeling moet ko men voor de verdeling van de aan spraken op ouderdomspensioen. „De onafhankelijkheid van de ge scheiden vrouw kan aanzienlijk toenemen wanneer een systeem zou worden ingevoerd van pensi oenvereffening bij echtscheiding. Dit houdt in dat het pensioen recht, dat de man of vrouw tijdens het huwelijk heeft opgebouwd, na de scheiding wordt gedeeld. Het aandeel van de vrouw of man moet door de verzekeraar of het pensioenfonds rechtstreeks aan haar of hem worden overgemaakt, waardoor de onafhankelijke posi tie van die partij wordt versterkt." Ook de Emancipatie Commissie wees er in mei van dit Jaar in een advies aan de regering al op, dat de vrouw of man die door de ver zorging van kinderen en hulshou ding geen betaalde arbeid heeft kunnen doen, geen pensioenrech ten heeft kunnen opbouwen, daar op toch zelfstandig recht moet hebben als de pensioengerechtig de leeftijd wordt bereikt. Dit komt nauw overeen met hetgeen mr Bod bepleit in zijn studie. Bod is in zijn voorstel uitgegaan van handhaving van het bestaan de pensioenregelingstelsel in Ne derland. Hij wijst erop dat eventu ele invoering van zijn systeem nog uitwerking van tal van praktische punten nodig maakt. Zo moet er een nadere omschrijving komen van de periode waarover gerekend wordt. In een toelichting op zijn proef schrift zei mr Bod. dat hij zich kan voorstellen dat de regeling van pensioenverevening van toepas sing kan zijn op andere samenle vingsvormen dan het huwelijk. Daaraan kleven echter praktische bezwaren omdat die andere sa menlevingsvormen veelal niet contractueel zijn vastgelegd, waardoor de bepaling op de duur van zo'n samenlevingsvorm pro blemen kan opleveren. in onzer verslaggevers RDAM De goud-, gaven vrijdag in Euro- terugval te zien verge- met de records, die de ;aande dag waren geves te dollar, die donderdag erie-yegen flinke verliezen pt.e-verloor vrijdag opnieuw mdeln. Zij het in mindere nde dan de voorgaande dag. sub-waarschijnlijk dankzij operaties van de ver- inde centrale banken. 1°F °9'elen i van nd sterling kon zich wat verbe- net {Een en ander als gevolg van de verklaring, dat Groot-Britta- dit moment niet van plan is ppe-flüta in het Europese Monetaire m (EMS) in te brengen. Dat is kunnen worden overwogen geldontwaarding en de geldcir- in Engeland zouden zijn ver- rd. iks tussenkomst van centrale li twijfelen veel handelaren of de Amerikanen wel zo vast en Zijn om de koersvorming in munteenheid ondersteuning en en te laten geven krachtens ken met andere landen. Veel anten zijn verder van oordeel te veel dollars zijn verkocht een is men evenwel de mening aan dat de rentetarieven in de gde Staten, ofschoon zij op re- logten staan, nog niet hoog ge- Ijn om de inflatie een halt toe >en of de koers van de dollar rt onder de riem te steken. liar begon in Amsterdam één ager op 1,9440, waarna een lAAG (ANP) „We hebben de dat de Zweden een positieve hebben gemaakt naar Volvo 'e aanvankelijk geplande cen- sche reorganisatie, waarbij de gekwalificeerde functies uit [and naar Zweden zouden wor- ,or"wergeheveld. is van de baan. eden gaan nu kennelijk uit van idere benadering. Toch zullen 5 duidelijk zaken moeten doen nzien van ontwikkeling en In- we blijven dus op onze hoede." rklaarde gisteren de Industrie- FNV na afloop van het derde k in Den Haag tussen de vak- n en vertegenwoordigers van srsi- nlsche zaken over de definitie- orwaarden voor Nederlandse et ferlenlng aan Volvo Car. ïn8,fes de FNV-woordvoerder blijft er" ïstie van de ontwikkelingsacti ele- n voor onder meer een nieuw enautomodel centraal staan. I Mi zal de beslissingsbevoegd- I Jfcoeten liggen bij Volvo Car in I en 11161 in Zweden- De bon- IMMbben dinsdag in Helmond een WW* met de hoofddirectie van |Car. afbrokkeling optrad tot 1,9415. Daarna trok de koers iets aan tot een slot werd bereikt van 1,9540, tegen eergisteren 1,9555. De notering van dollars in bankpapier was 1,90 (koop door de bank) 2,00 (ver koop door de bank) In Frankfort ein digde de dollar op DM 1,7732, de laagste prijs in elf maanden tijd. Het slot donderdag was DM 1,7745. Han delaren meenden, dat er nogal wat dollars in „goedkope" marken wer den omgezet. Dit in een vooruitlopen op een mogelijke opwaardering van de mark gedurende het weekeinde. Volgens de Financial Times, zou de sterke daling van de dollar, die zich donderdag voordeed, het gevolg zijn geweest van een opdracht die woens dagavond in de Ver. Staten werd ont vangen tot verkoop van een post van 500 miljoen dollars. Omdat de Ameri kaanse Fedral Reserve Board (de centrale bank) dit bedrag niet wenste op te nemen, begon de dollar te val len. De grote verkooporder vond uit eindelijk zijn weg naar de valuta markten in het Verre Oosten, maar drukte wel de dollar donderdag sterk omlaag. Voor het goud viel vrijdagmorgen een prijsdaling waar te nemen. In Londen werd de notering officieel bepaald op 373 dollar per ounce van 31,1 gram. Donderdagmiddag werd een record- „fixing" van 380 dollar opgemaakt. Vervolgens werd nog gehandeld op 384 tot 386 dollar. De markt was bij matige handel betrekkelijk kalm. Verwacht werd, dat de goudprijs zich op hoog peil zal handhaven in ver band met de koersdaling van de dol lar De slotnotering was vrijdag 369 dollar voor één ounce. Winstnemingen Volgens de handel waren er nogal wat winstnemingen. Dit in navolging van New York, waar de goudnotering donderdagavond was gedaald tot 373 dollar per ounce. Speculanten boden in de VS op grote schaal goud aan in de verwachting, dat de Amerikaanse regering nieuwe maatregelen tegen de inflatie zou aankondigen. In Amsterdam werd door de firma Drijfhout een adviesnotering voor goud opgegeven van ƒ23.070 (aan koop ƒ23.570 (verkoop) voor een kilo goud. Donderdag varieerden de laat(verkoop)prijzen van 23.900-24.200 per kilo. Voor zilver bedroeg de adviesnotering vrijdag 776-903,50. Donderdag bewogen de laatprijzen voor zilver zich tussen de 1035-1150 voor één kilo. Het Amerikaanse ministerie van fi nancien heeft gelet op de ontwik keling van de zilverprijs de uitgifte van zilveren munten, die zijn gesla gen ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de VS, gestaakt. Volgens de Amerikaanse Munt zijn de zilver- prijzen zo hoog geworden, dat de ver koopprijs van 9 dollar voor de drie munten (één dollar, 50 en 25 dollar cent) de kostprijs ervan niet meer dekt. Zilver De prijsschommelingen in zilver zijn de laatste tijd zo mogelijk nóg spec taculairder geweest dan die bij het goud, welk metaal doorgaans de meeste aandacht trekt. Ruwweg kan worden vastgesteld, dat de zilverprijs in de VS in één maand tijd met 75 procent is gestegen. Met name op de goederentermijnmarkten in New York en Chicago heeft dat nogal wat onrust veroorzaakt, reden waarom toezicht en spelregels op deze mark ten zijn verscherpt. Anders dan bij goud het geval is bestaat er tussen aanbod van en vraag naar zilver een groot verschil. Zo bedroeg de zilverproduktle in de wereld vorig jaar circa 335 miljoen ounces, waartegenover een vraag stond van niet minder dan 425 mil joen ounces. De regering van India heeft inmid dels geruchten tegengesproken, dat zij voornemens zou zijn alle beperkin gen op de export van zilver op te heffen. Deze beperkingen hebben ten doel de zilverprijzen in het binnen land laag te houden. 8edert 1974 is het alleen maar aan een Indiase staatsinstantle toegestaan zilver in het buitenland te verkopen. Reden, waarom de smokkel van zilver uit het land grote vormen heeft aange nomen. OSS (ANP) Het is onbegrijpelijk, dat niet alleen in de vorige regeringsperiode maar ook in deze, waarin de moeilijkheden op financieel gebied zich opstapelen, geweigerd wordt de middelen die bij de institutionele beleggers (pensioenfondsen, verzekeringsconcerns) beschikbaar zijn voor woningbouw (in 1973 waren dat 15.000 woningen per jaar met een huidige waarde van 2,25 miljard) te benutten. Integendeel wordt nog steeds vol hard, door de voorwaarden van de geldende regelingen, deze groep vol strekt uit de markt te drukken. Aldus mr. G. O. J. van Tets, directeur van de Stichting Unilever Pensioenfonds Progress. Beleggers, zoals pensioenfondsen, kunnen niet aan de woningbouw deelnemen omdat zij dat niet met hun sociale doelstelling in overeen stemming kunnen brengen. Voorop moet staan, dat de verzekerden en gepensioneerden geen nominale gul denbedragen krijgen uitgekeerd maar pensioenen, waarvan zij rede lijk kunnen bestaan. De fondsen stre ven er daarom naar, zoveel mogelijk bescherming tegen de inflatie te bieden. Rendement Voor de pensioenfondsen zou de wo ningbouw onder omstandigheden nog steeds mogelijkheden bieden om een stabiele belegging te verkrijgen. Maar dan moeten overheidsregelin gen deze mogelijkheden niet op voor hand uithollen. Er moet een redelijk rendement onstaan naast de moge lijkheid de gestegen eindwaarde van het object te kunnen Incasseren. Het is tekenend, dat vrijwel geen beleg gingen door institutionele beleggers in de woningbouw meer plaatsvin den, met als gevolg, dat de gehele huurmarkt, direct of Indirect, op staatskrediet moet berusten. Van onze sociaal- economische redactie UTRECHT De diensten bond CNV heeft er bij de Tweede Kamer en de ministe ries van sociale en economi sche zaken op aangedrongen een diepgaand onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van het Duitse bedrijf Hoechst. Het CNV is in bezit van documenten, waarin Hoechst plannen ontwikkelt om het kantoormachine-on- Onder het motto „Hoogovens aan Huis" heeft het staalbedrijf ln IJmniden een rijdende tentoonstelling ingericht met de bedoeling het publiek te laten kennismaken met het bedrijf. De bus die veel informatie verschaft over de diverse activiteiten binnen het staalbedrijf, Is tevens uitgerust met een beroep-o-theek, waar door personeelsfunctionarissen van het bedrijf aan geïnteresseerden informatie wordt verstrekt over banen en opleidingen bij het bedrijf. derhoudsbedrijf Servall ln Nunspeet (100 werknemers) kapot te maken. Werknemers van Servall hebben gis teren hun bedrijf voor de tweede keer bezet om een dreigende sluiting te voorkomen en om te protesteren te gen wat zij noemen „de vuilnisvat- politiek" van Hoechst. Hoechst heeft, volgens de dienstenbond CNV, gepro beerd Servall lam te leggen en aan te sturen op een faillissement door met beloften de belangrijkste service- technici weg te trekken. Servall is ln 1977 opgericht als los-, staand service bedrijf om een deel van ce ontslagen bij het Hoechst- bedrijf Kalle-Infotec op te vangen. Dit blijkt uit documenten, die die dienstenbond heeft gevonden. Vol gens het CNV probeert Hoechst „ge ruisloos" massa-ontslagen door te drukken door een onafhankelijke vennootschap op te richten die fail liet gaat, zodat daarbij niet de naam van Hoechst genoemd wordt. Uit brieven blijkt, dat Hoechst doel-, bewust een slecht beleid voerde bij Servall. De dienstenbond vreest, dat Hoechst een dergelijke handelwijze al vaker heeft toegepast of zal gaan toepassen. Donderdagavond vertelde Hoechst. van plan te zijn Kalle-Info tec voor een deel over te plaatsen naar Frankrijk. De dienstenbond CNV heeft aanwijzingen, dat Hoechst hier op eenzelfde manier zal proberen personeel te lozen. In een verklaring laat Hoechst weten niet bereid te zijn Servall financieel te steunen. Wél is zij bereid om te praten over een overlevingsplan van het CNV. Dat Servall in financiële moeilijkheden verkeert kwam voor Hoechst als volslagen verrassing. Het bedrijf is eventueel bereid om veertig Servall-werknemers in dienst te ne men. Verder deelt Hoechst mede. dat het niet van plan is om in deze sector meer arbeidsplaatsen af te stoten. Volgens het CNV moet het mogelijk zijn Servall te redden door een gat van ƒ2 0 3 miljoen te overbruggen. Het Hoechst-concern is, volgens het CNV, het eerst aangewezen om voor dit krediet garant te staan. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De bewering dat doorgaan met loonmati ging geen zin heeft omdat de werkloosheid toch niet is ge daald, is „uitermate gevaar lijk". De matiging van inko mens is juist onvoldoende ge weest. Dit zei dr Wellink, top ambtenaar op het ministerie van financiën, in een toe spraak voor het NCW (christe lijke werkgevers). Wellink wees erop, dat de laatste vijf jaar de lonen gemiddeld met één procent per jaar harder stegen dan de regering tevo ren in haar plannen had opge nomen. De miljoenennota bevat een tabel over de loonstijging in de afgelopen Jaren. Elk Jaar in september ramen kabinet en Centraal Planbureau de loonstijging voor het volgende Jaar. Niet uitgekomen Wellink, wiens functie op het ministe rie de naam draagt van thesaurier- generaal. wees er wel op dat nog meer veronderstellingen van het kabinet niet zijn uitgekomen. Hij vergeleek de ramingen, opgesteld door het Planbureau in 1975 op basis van de beleidsplannen van het kabinet-Den Uyl, met wat er achteraf is uitgeko men. Dan blijkt, dat de loonkosten per werknemer bijna anderhalf pro cent gemiddeld per Jaar sneller ste gen dan de bedoeling. Onderstaande cijfers betreffen de loonsverbetering buiten de prijscom pensaties en incidentele verhogingen (promoties). Alleen ln 1976 hielden de lonen zich aan de raming, maar gedu rende dat hele Jaar werden de lonen ook door de regering in de hand ge houden via loonmaatregelen. De eer ste kolom geeft de raming van het kabinet, de tweede wat er uiteindelijk is gebeurd. De cijfers geven de stij ging in procenten weer. 1975 1.5 3.5 1976 0 O 1977 2 2,7 1978 O 1.4 1979 0 1,2 De inflatie was slechts 0.3 procent per Jaar erger De koopkracht groeide anderhalf procent per Jaar meer dan de bedoeling. Als keerzijde van de medaille bleef de produktlegroel in de bedrijven 'ruim een half procent per jaar achter bij de raming, en de groei van de export ruim twee pro cent. Het aandeel van de bedrijfswin sten in het nationale Inkomen, dat ln de loop van de afgelopen vijf Jaar had moeten stijgen met bijna zeven pro cent. steeg slechts ruim één prooent. En tot slot: de werkloosheid daalde niet met 25.000, maar steeg met 6.000. De tegenzittende internationale eco nomische bedrijvigheid is een belang rijke oorzaak waarom de verwachtin gen van 1975 voor de bedrijfswinsten en de werkloosheid niet zijn uitgeko men. Maar die tegenvaller kan vol gens Wellink, zeker niet de slechte uitkomsten geheel verklaren. De hier boven gebruikte cijfers Inzake de ver wachtingen in 1975 stoelen namelijk op een rekenvariant, waarbij werd uitgegaan van 5,5 procent groei van de wereldhandel per jaar. En deze in 1975 als pessimistisch aangeduide ra ming is de enige, die achteraf ook is uitgekomen. Wellink wees erop. dat volgens de technische rekenmodellen van het Planbureau één procent minder loon stijging 40 tot 50.000 manjaren werk oplevert Wellink waarschuwde dat Je voorzichtig moet zijn met dit soort technische cijfers. Maar zijn conclu sie was wel. dat matiging van inko mens het krachtigste en meest alge meen werkende middel is, zowel om de werkgelegenheid te bevorderen als de collectieve voorzieningen te be houden. Wellink was ervan overtuigd, dat Ne derland economisch een relatief goed Jaar 1980 maakt als de ramingen uit de miljoenennota nu eens uitkomen. De loon- en prijsstijging zal dan ho ger zijn dan in 1979, maar toch gun stig afsteken bij het buitenland. Dit Jaar is dat trouwens ook al het gevaL Het gevolg is dat dit Jaar de loonkos ten per afgeleverd produkt ln Neder land stijgen met één procent tegen gemiddeld vier procent bij dc buiten landse concurrenten. En voor 1980 is de raming drif procent stijging ln Nederland, tegen zeven procent bij de concurrenten. De afbraak van werk gelegenheid ln het bedrijfsleven is nu al „aanzienlijk vertraagd". De verbonden van werkgevers heb ben ln hun negatieve reactie op de miljoenennota gewezen op het feit dat de ruimte voor bedrijfswinsten niet toeneemt ln 1980. Maar Wellink blijkt daarvan niet onder de indruk. Herstel van winsten „is ook bijna onmogelijk ln een periode van terug lopende conjunctuur," aldus de top ambtenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13