Kamerplanten krijgen weer de aandacht die ze verdienen ,7 f Prijstreffe; 179, xl Rechtbank: uitzending voor VN is rechtmatig I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I een lieve damr V\fetetandscommissie aktieve agent(e) voor en voor allen Grote keus aan boeken Chinese minister van onderwijs week op bezoek Rabbijn verlaat Haagse gemeente Dienstplichtigen naar Libanon Boekenfestival in Pulchri Abva en Van Thijn zien niets in 'arbeidsplaatsenplan' „Plantenparadijs" Kwekerij Pasgeld B.V. Receptioniste/Telefoniste TUINADVIES - TUINAANLEG en ONTWERPBUREAU 2005 een koster Boekhandel H. Hoonhoud B. VRUDAG 21 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET door Honk van Halm Nu vrijwel iedereen de vakan tie wel achter de rug heeft, het in de tuin al wat herfstig be gint te worden en het leven zich wat meer binnenshuis gaat afspelen, krijgen de bij na 400 miljoen kamerplanten in Nederland langzamerhand weer de aandacht die ze ver dienen. Veel van die potplanten brachten de zomerdagen in de tuin door. mede vanwege het gemak dat ze in de va kantie hemelwater konden krijgen in plaats van (wellicht te veel) leiding water uit de gieter van de buurvrouw. Sommige soorten reageerden uitste kend op dat verblijf in de open lucht, andere verging het minder goed en die maken nu een verwaarloosde in druk. Ze zullen nog even vertroeteld moeten worden om weer te ogen voor ze aan hun winterrust beginnen. Sep tember is de maand waarin veel plan ten al spaarzamer begoten willen worden dan in hoogzomer, als voorbe reiding tot de rusttijd die ze het liefst koel en maar matig vochtig willen doorbrengen. Wat elke plant, ook in de winter nodig heeft, is het best te halen uit boeken. En daarvan zijn er de laatste maan den weer verscheidene gevoegd bij de vele die over kamerplanten gaan. Rob Herwig: Herwig kamerplanten encyclopedie. Uitg. Zomer Keu- ning. Ede. 288 blz., gebonden 69,50 Ik heb bijna een jaar de tijd gehad Herwlgs voorschriften te toetsen aan de verzorging die ik met redelijk suc ces toepas bij mijn eigen kamerplan ten. Dat betekende o.a. de redding van een Pachypodium geayi. een heel groot exemplaar, door een van de zoons met zwart verdroogd blad ge vonden bij de vuilnisbak. Er kwam wel nieuw blad. maar dat werd ook al snel zwart. Uit Herwlgs encyclopedie leerde ik dat dit wellicht kwam door dat de vorige eigenaar de plant ge woon was blijven begieten toen het blad voor de rusttijd ging vergelen, waardoor de wortels kunnen wegrot ten. Gelukkig bleken er nog wat goe de wortels aan te zitten, al was dat een miniem beetje en nadat de rotte waren verwijderd, liet ik de plant in nieuwe aarde droog staan tot de eer ste groene puntjes verschenen. Het bleef nog een tijdje sukkelen, maar de plant ging plotseling geweldig uit lopen toen ik hem in een zonnige beschutte hoek van de tuin zette, waar hij volop regen kreeg tijdens de vele buien waar de afgelopen augus tusmaand ons op trakteerde. Zo'n anderhalf duizend potplanten soorten vonden een plaats in Herwigs encyclopedie, die geheel het stramien volgt van de eerder verschenen en hier besproken ..Herwig tuinplanten encyclopedie". Alle kans dus dat de kamerplanten die u kweekt erin staan, maar als u iets speciaals hebt. is dat er niet altijd in te vinden. Zo ontbreekt mijn bowiea, een merk waardig leliegewas uit Zuid-Afrika met windende, sterk vertakte sten gels. Maar eigenlijk is die zo onopval lend dat die niet in de mode zal komen, zoals de uit een kokosnoot gekweekte kokospalm, waar Herwig terecht de waarschuwing bij geeft dat die het in de kamer maar een paar Jaar uithoudt. Ik zag ze op de bloe menmarkt voor veel geld te koop. Nuttig dus. dit handboek, mooi ook door de zevenhonderd kleurenfoto's. -■ v; Eigenlijk meer een kas- dan een kamerplant is de sierlijke aronskelk Spathiphyllum wallisii, die niet alleen van veel warmte, maar ook van een hoge luchtvochtigheid houdt, wat in de kamer moeilijk is te verwezenlijken. waarin niet alleen de beschreven planten zijn afgebeeld, maar waar mee ook de algemene informatie is geïllustreerd. Informatie over de plantenverzorging. over alternatieve groeisystemen. de juiste belichting en bezonning. de beste standplaatsen en het gebruik van planten in het interieur. Hans van Cuijlenborg: Vijftig geu rende Kamerplanten. Uitg. Hollan- dia, Baarn. 120 blz., paperback 22,50. Rob Herwig, schrijver van een nieu we kamerplantenencyclopedie. Van de auteur van „De geurende Bloementuin" komt deze tegenhan ger voor mensen zonder tuin, die toch van de geuren van bloemen en plan ten willen genieten. Die planten zijn hoofdzakelijk gemakkelijk verkrijg bare soorten, die vo.or bijna iedere kamer geschikt zijn. Om er een paar te noemen: amaryllis, jasmijn, blau we druifjes, citroenverbena en -gera nium. lelietje-van-dalen, cyclamen, dwergsinaasappel, heliotroop, was- bloem. kamerbrem... Planten kweken voor de geur is min of meer in onbruik geraakt. Men let meer op sierlijk blad en fraaie bloemen, maar er is nu een kentering te zien, die hand in hand gaat met de grotere belangstelling voor „oude" kamerplanten. Charles M. Evans en Roberta Lee Pliner: Help! M'n plant gaat dood. Uitg. Gottmer, Haarlem. 118 blz., pa perback 16,50. Dit boek vertelt precies wat er met een zieke plant aan de hand is en hoe hij behandeld moet worden. Bij voor keur met niet-chemische middelen, zeggen de auteurs gelukkig. Zij leg gen grote reserve aan de dag met betrekking tot de spuitbus, die ze alleen wensen te hanteren als niets anders wil baten en dan nog met de nodige voorzorgsmaatregelen. Er zijn uitgebreide tabellen opgenomen van kwalen die op het oog te herkennen zijn aan duidelijke symptomen. De invloed van de omgeving op de ka merplant, een juist onderhoud en veel tips voor een goede verzorging worden de lezer onder de aandacht gebracht ter voorkoming van veel ellende. Ralf Efraimsson: Plant een pit! Uitg. Zomer Keuning, Ede. 96 blz., pa perback 12,90. Deze duidelijke, goed geïllustreerde .handleiding zet de lezer aan tot het zelf uit zaad kweken van avocado's, bananen, citroenplan ten. dadelpal men, kiwiplanten, pinda's, mango's, olijven, papya's, druiven, koffiestrui- ken enzovoort. Ook gewoner ge- bruiksfruit als appel en peer zijn niet vergeten en evenmin zulke algemene keukenzaken als uieen, bonen en rijst. Vooral kinderen kunnen er een oneindig plezier aan beleven, al zul len ze een sommige pitten uitlopen, wel wat veel geduld moeten opbren gen. Een goede tip is harde pitten, zoals die van de abrikoos, af te vijlen, zodat de doppen dunner worden, ge makkelijker water doorlaten en dus eerder kiemen dan niet behandelde pitten. Een erg leuk boek, des te meer omdat de schrijver ook vertelt waar het fout kan gaan. Wim Oudshoorn en Watze Oege Hld- dema: Het kassenboek. Uitg. Zomer Keuning, Ede. 160 blz., gebonden ƒ19,90 Een praktisch handboek bij de wens droom van veel serieuze plantenlief hebbers. die er al meteen in vinden hoe ze een kas moeten kopen en waar ze die moeten plaatsen en tevens hoe ze hem eventueel zelf kunnen bou wen. Bijna de helft van het boek wordt in beslag genomen door de beschrijving van het onderhoud, de accessoires, de verwarming en ver lichting, kortom alle voorwaarden waaraan moet worden voldaan om de kas met succes te gebruiken. Een kas maakt het kweken mogelijk van een groot aantal planten die op geen en kele andere wijze langere tijd achter een in leven gehouden kunnen wor den en al die categorieën komen in de tweede helft van het boek uitvoerig aan de orde. Michel Paul: Orchideeën zelf kwe ken en verzorgen in kamer, kas en tuin. Uit. Zomer Keuning, Ede 166 blz., paperback 17,25 Orchideeën behoren tot de meest spectaculaire planten die men zelf kan kweken, maar een flinke orchi- deeënverzameling is pas denkbaar als men over een kas of een afgeslo ten serre beschikt. Na een hoofdstuk waarin hij allerlei wetenswaardigs over de orchideeënfamlie vertelt, geeft Michel Paul, een autoriteit op dit gebied hij leidde excursies naar de tropen om orchideeën in hun na tuurlijke omgeving te tonen aan wijzingen voor het kweken in kassen en van enkele soorten ook voor de verzorging in huiskamer en tuin. De illustraties bestaan uit redelijke kleu renfoto's en goede tekeningen. W. Rysy: Orchiedeën in kamer en kas. Uitg. Zomer Keuning, Ede 168 blz., gebonden 29.90. Bij dezelfde uitgever verscheen ook een veel duurder handboek over het kweken van orchideeën met honderd perfecte kleurenfoto's, die de schoon heid van deze oerwoudkinderen volle dig recht doet. Ruim tweehonderd soorten worden ten dienste van de herkenning beschreven met duidelij ke aanwijzingen voor de verzorging die ze vragen- Hun merkwaardige bloembiologie komt zo beknopt aan de orde, dat de liefhebber door zelf waarnemen daar achter moet zien te komen. Waar wat voor te zeggen is! Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Chinese minister van onderwijs Jiang Namxlang brengt van 23 tot en met 28 septem ber een bezoek aan ons land. Hij doet dat op uitnodiging van minister Pais (onderwijs). De Chinese minister en zijn gevolg komen zondagochtend op Schiphol aan. Op het programma staan bezoeken aan Leiden. Delft. Almere, Lelystad en Rotterdam. Maandag 24 septem ber wordt het Chinese gezelschap op het paleis Lange Voorhout ontvangen door prinses Beatrix en prins Claus. De Chinese minister van onderwijs werd In maart van dit jaar door zijn Nederlandse collega uitgenodigd toen deze een bezoek bracht aan Chi na. Pais sprak daar toen over de mogelijkheden om studenten en we tenschappelijke onderzoekers van beide landen uit te wisselen. DEN HAAG Opperrabijn Simch Ansbacher (28) van de Nederlands- Israëlitische gemeente in Den Haag heeft bekend gemaakt dat hij aan het eind van het jaar zal vertrekken. Hij kwam uit Israël en was gecontrac teerd tot september 1981 De finan ciële nood van zijn gemeente heeft hem doen besluiten eerder te ver trekken ..Ik meen", aldus Ansbacher. „dat de wederzijdse belangen hiermee het best zijn gediend De raad van de Haagse Joodse gemeente heeft intus- srn met algemene stemmen het pnn- ctpe-besluit genomen om de in 1974 aangekochte Goede Vrijdagkerk in Bezuidenhout te verkopen In deze kerk zou het Joodse leven van Den Haag zich moeten gaan afspelen, maar met de aankoop van het bijna 1.4 miljoen kostende gebouw heeft de gemeente zich vertild Het inkrimpen van het aantal personeelsleden en het vertrek van de opperrabbijn is daar van het gevolg Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, heeft gisteren opnieuw als zijn standpunt naar voren gebracht, dat dienstplichtige militairen tegen hun wil naar Libanon kunnen worden gestuurd. Hij deed hiermee uitspraak in het kort geding, dat vorige week diende en waarin vijf dienstplichtige militai ren de wettelijke grondslag van hun uitzending aanvochten. Mr. Blaauw beriep zich op artikel 33 lid 1 sub D van de dienstplichtwet, waarin staat dat dienstplichtingen „in gewone tij den. indien te verwachten is dat de voor hen bepaalde oefeningstijd daardoor niet zal worden overschre den". bulten Europa kunnen worden uitgezonden. VN-handvest Mr Blaauw oordeelde reeds op 22 februari van dit jaar dat uitzending naar Libanon rechtsgrond heeft. Ook toen beriep hij zich op artikel 33 lid 1 sub D. maar tevens op artikel 43 van het handvest van de Verenigde Na ties: Nederland zou de verplichting hebben troepen ter beschikking van de VN te stellen. In zijn uitspraak van gisteren kwam hij op dit laatste terug en oordeelde dat er van een gehoudenheid van de staat krachtens artikel 43 van het VN-handvest geen sprake kan zijn. De eisers van het eerste kort geding over uitzending gingen in hoger be roep en het gerechtshof vernietigde op 9 augustus het arrest van de recht bank. waarbij uitzending op grond van de dienstplichtwet art. 33 lid I sub D werd verworpen. De minister ging toen in cassatie bij de Hoge Raad en machtigde bfj» Koninklijk Besluit van 13 augustus uitzending naar Libanon van dienstplichtigen. Hij hanteerde hierbij het punt 33 lid 1 sub C. van de dienstplichtwet: uitzen ding „in geval van andere buitenge wone omstandigheden op door ons te verlenen machtiging". Cassatie De Vereniging voor dienstplichtige militairen (WDM) overweegt nu op nieuw in cassatie te gaan. Volgens de vereniging zal deze zaak mogelijk pas een werkelijke oplossing krijgen, wanneer de Hoge Raad een uitspraak doet. De soldatenvakbond is bijzon der teleurgesteld over de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, vooral omdat deze niet is ingegaan op artikel 33 IC en daarmee op de rechtmatigheid van het Ko ninklijk Besluit, dat de minister han teerde. „De vijf dienstplichtigen zit ten ondertussen met de gebakken peren; zij zullen volgende week tegen hun wil naar Libanon worden ge stuurd". aldus de vereniging. DEN HAAG De geschiedenis van 125 jaar boekhandel in Den Haag is dezer dagen te overzien in Pulchri Studio aan het Voorhout. De jubilerende 's Gravenhaag- sche Boekhandelaars Vereeni- ging heeft daar een expositie in gericht. die gisteren is geopend door burgemeester Schols. Er zijn niet alleen veel, heel veel boeken te zien op de tentoonstel ling, ook zijn er stands van anti quaren, uitgeverijen en boekbin ders. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Het 'arbeidsplaatsen plan' van minister Albeda (sociale zaken) stelt volgens de ambtenaren bond Abva en ook volgens het PvdA- Kamerlid Van Thijn niets voor. Zelfs als het plan wordt gehaald, zal eind volgend jaar de werkgelegenheid bij overheid en gesubsidieerde sector nog minder zijn dan volgens „Be- stek'81" en de meerjarenramingen, die het kabinet vorig jaar uitbracht, zou moeten. Volgens de Abva levert het arbeidsplaatsenplan nog 1000 ar beidsplaatsen minder op dan de nor male groei die vorig jaar werd ver wacht. Van Thijn wijst erop dat volgens Be- stek'81 de groei van de werkgelegen heid bij overheid en gesubsidieerde sector zou worden afgeremd met tien duizenden manjaren. Dit jaar al wor den daarvan zesduizend gerealiseerd, zodat het gevaar bestaat dat zelfs meer wordt afgeremd dan tiendui zend. De Abva vindt dat Albeda's plan zelfs de titel „pleister op de wonde" niet verdient. Van Thijn wees op een PvdA-bijeen- komst in Vleuten ook op de verwar ring over de omvang van Albeda's plan. Minister Andriessen (financiën) spreekt in de Miljoenennota over 6500 arbeidsplaatsen, het Centraal Planbureau noemt het getal van tien duizend, de Troonrede spreekt over tien- tot vijftienduizend, en CDA- fractieleider Lubbers heeft het al ge had over vijftien- tot twintigduizend. Ook over het beschikbare bedrag is verwarring. Albeda noemt ln zijn be groting 465 miljoen gulden. Maar uit de onderwijsbegroting blijkt dat Pais 130 miljoen uit deze pot krijgt voor kleinere klassen in het algemeen vor mend onderwijs, en uit de begroting binnenlandse zaken blijkt dat Wiegel 180 miljoen uit dezelfde pot krijgt voor vervroegde uittreding van oude re ambtenaren. Voor Albeda zelf is er dan nog maar 155 miljoen meer over. Van Thijn vraagt zich af of hier geen sprak is van bewuste misleiding. De welstandscommissie vergadert op donderdag 27 september 1979 om 13.30 uur, kamer 102, in het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht. Mau- ritskade 9 (bereikbaar met de tramlijnen 7 en 8 en buslijnen 4, 5 en 22). De agenda vermeldt: Gelegenheid tot gebruik maken van spreekrecht. Notulen vergadering dd. 20 september 1979. Het verbouwen van bedrijfsruimten tot hofjeswoningen aan het Noordeinde 104-120. Het bouwen van een eengezinshuis aan de Kerketuinenweg naast nr.13. en verder plannen voor de percelen: Zeestraat 104, Papestraat 32, Prinsegracht 33, Korte Beestenmarkt 4, Prinsegracht 10, Prinse gracht 19, Zeekant 11, Lange Houtstraat 27, Dr. Kuyperstraat 1 t/m 5, Hoogstraat 6, Kazerne straat 21, Nieuwe Schoolstraat 107, Valkenbos- laan 297/299, Cilliersstraét 54, Stuyvesantstraat 41, Kwikstaartlaan 5, Mallemolen 12A, Sumatra- straat 197, Allard Piersonlaan 290, Cornelie van Zantenstraat 314, Vleutenstraat 15, Prinses Marij- kestraat ongenummerd, Stephensonstraat '92A, Ribesstraat 216-218, Lunterenstraat 189, Capado- sestraat 15, Apeldoornselaan 316-318, Celebes- straat 117, Kamillestraat 6, Hapenburglaan 256, Wolfhezestraat 43, Soestdijksekade 248, Van Zeggetenlaan 224. De onderwerpen liggen ter inzage bij de secre taris (Mauritskade 9, kamer 109) van maandag t/m woensdag van 10.00 tot 12.00 uur. Spreekrecht. Wanneer U tijdens het openbare gedeelte van de vergadetjng iets wilt zeggen naar aanleiding van een van de onderwerpen -hiervoor bestaat gele genheid tussen 13.30 tot 14.00 uur- kunt U zich daarvoor tot uiterlijk donderdag 27 september 1979, 10.30 uur, opgeven bij de secretaris, tel. 469590, toestel 217, b.g.g. toestel 145, onder vermelding van uw naam en instelling namens welke U spreekt, adres en het agendapunt. Het aantal personen dat hiervan gebruik kan maken bedraagt maximaal 6. De spreektijd bedraagt maximaal 5 minuten. De behandeling van de bouwplannen geschiedt overigens niet in het openbaar. Het verslag ligt vanaf maandag 8 okto ber 1979 ter inzage bij het Gemeentelijk Infor- ,.„W. matiecentrum. Bij Kwekerij Pasgeld vindt u een voor kamer en tuin 3000 m2 groot Grote sortering in „Hydrocultuur'' tegels, natuursteen, vijvers, pompen, tuin-huisjes. kweekkassen, barbecues ook op gas (veilig), dan nog tuingereedschap, afscheidingen, hekwerken, beelden in 20 soorten, fonteinen, enz. enz. Team van Vakmensen staat voor u klaar met gedegen advies. Gespecialiseerd in aanleg en verzorging van „Tuinen Kantoor" beplanting Broekmolenweg 19-21 2289 BE Rijswijk (op de grens Delft) Tramhalte: Pasgeld voor de deur. Tel. 015-121753 (T8) Advokatenkantoor Mr. J. van der Plas c.s. Stationsplein 7 's-Gravenhage vraagt: met enige typevaardigheid. Sollicitaties aan bovenstaand adres. Voor alles maar dan ook alles wat in, om of met uw tuin te maken heeft. B.v. sierbestrating, boomchirurgie, metselen van muurtjes en terrassen met oude en nieuwe stenen, pergola's, schuttingen, vijvers, snoeien, enz. Ook geven wij onderhoud. Hoveniersbedrijf v/d Berg Peschier Katwijksestraat 22. Maliestraat 13 b, Noordwijk Den Haag Privé: Tel. 01719-16789 Tel. 070-659663 De Hervormde Gemeente van Oegstgeest zoekt per 1 maart 1980 voor de Pauluskerk, wonend in de regio Leiden (er is slechts één vergaderruimte voor ker kelijke colleges). Hij wordt tevens belast met hulp op de begraafplaats (bij de Groene- of Willibrord- kerk) voor enkele uren per week, en ver vanging van de conciërge van het Ge meentecentrum, één dag per week en tijdens dienstvakantie. Sollicitaties bij de secr. kerkvoogd: mevr. C. Berkhof-van den Berg, Vliervlinder 1 te Leiden, tel.: 071-213267. Eventuele geïnteresseerden kunnen nade re taakomschrijving aanvragen. Sportief blouson-pak. Zuiver scheerwollen blouson met corduroy jukstuk plus bijpassende corduroy Schuttersveld broek. Beige of grijs. Mt46-56 oe corouroy Alleen deze week Grote Marktstraat 34, Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden Ondergetekende deelt hierbij mede dat hij uit leeftijdsov gingen zich dezer dagen uit zijn boekhandel heeft ten .trokken. Zijn plaats wordt Ingenomen door de heer E. J. DU SLOOT, die jarenlang zijn naaste medewerker is gevfi| Deze zal de zaak voortzetten onder de vanouds bel r firmanaam e (E. J. Diepersloot), Laan van Meerdervoort 213, 's-Gravi ge- Voor het grote en steeds groeiende vertrouwei ondergetekende sinds de oprichting der zaak heeft genoten, zegt hij zijn uitgebreide klantenkrlnf harte dank. Datzelfde vertrouwen vraagt hij voot opvolger. H. HOONHP MET SPOED GEVRAAGD fei voor dag en nacht om invalide oude dame te helpen Huishoudelijke hulp aanwezig; nadere inlichtingen. Mevr. Walewijn Pippelingstraa? 144, Den Haag. Tel. 070-682582 na 18.00 uur. Na ruim 30 jaar gaat onze agent van SCHEVENINGEN afscheid van ons nemen. Wij zoeken, ter ver vanging van hem een die leiding wilt geven aan een aant bezorgers, zodat onze abonnees dfe gelijks het Ochtendblad TROUW tx zorgd krijgen. De werkzaamheden hieraan vei bonden zijn: de kranten voor de bezorgers ui tellen; wekelijkse uitbetaling aan de be^ zorgers; nabezorging van gemeldjol klachten; R( het bijhouden van een eenvoudig kaartsysteem. Men dient in het bezit te zijn van eeie] telefoonaansluiting. 0. Wij stellen daar tegenover een aai|Q trekkelijke bijverdienste. Voor nadere inlichtingen kan men ons kam te Den Haag, Parkstraat 22 bellen te bereikte ónder nummer 070-469445, na 19.00 uur 070 630229. Antiek boerderij DE NOOTEDOP Dr. van Noortstraat 19 Stompwijk Tel. 01715-2303 heeft grote keuze eiken, ma honie en grenen meubolen. Nu ook Perzlache tapijten te gen scherpe prijzen. I CNV RAVELLAAN I ANTWOORDNUMMER 1096. 3500 VE UTRECHI 1 TELEFOON 030-941041

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8