een uit beelden, de ider uit anecdotes gebouwd ?ven nieuwe films en drie van Jean Vigo ng voor het beest Geslaagde vriendelijke komedie nieuwe Nederlandse films ^ol opent een nieuw Cinecenter Mi v lecy Een hoogst zedelijke nacht Prolongaties en reprises 8»G 21 SEPTEMBER 1979 FILM TROUW/KWARTET PH 15 - R 17 - S 11 V N Jan Kuijpers als de jonge Herman Dürer Deze week zijn er wederom twee nieuwe Nederlandse films in première gebracht. De een De verwording van Herman Dürer werk van een nog onervaren team, be staande uit René Seegers, Jean van de Velde en Leon de Winter. De ander Grijpstra en De Gier door een tweetal filmers met veel filmervaring achter de rug, Wim Verstap pen als regisseur en Rob Hou wer als producent. Het ls geen snobisme, als ik zeg dat de film met gebrek aan ervaring me meer bevalt dan „Grijpstra en de Gier". Omdat er in „De verwording van Herman Dürer", met uitzonde ring van enkele momenten, typisch van uit het beeld is gewerkt. Dat ls veel minder het geval met „Grijpstra en de Gier", waar typisch van uit het anekdotisch gespeelde is gewerkt. Dat zou nog niet zo erg zijn geweest, als niet juist dat ontbreekt, wat de Duitsers kernachtig uitdrukken met „Fingerspitzengefühl". Er is in de film behalve te veel grof effektbejag (door middel van de ene keer draconi sche en de andere keer te sterk be klemtoonde cynische scènes) te veel goede bedoeling waar te nemen, die het gebrek aan wezenlijke belangstel ling bij de makers van de film ternau wernood kan verhullen. Rijk de Gooijer en Rutger Hauer als Grijpstra en de Gier. „Grijpstra en de Gier" is na „Pastora le 1943" een duidelijke terugval van Verstappen, die in het geheel zoveel misschien wel grappige, gelach uitr lokkende details heeft verwerkt, dat Je qua consistente crime story feite lijk met een kluitje in het riet wordt gestuurd. In de film zijn twee hoofdlijnen te onderkennen. Onthulling van een misdaad (een moord), in relatie met handel in drugs en de uitbeelding van een wankel, gezworen kameraad schap van twee rechercheurs. Wat het eerste betreft is er in het verhaal een zodanige overvloed aan willekeurige of onderling niet klop pende bijzonderheden, dat Je abso luut geen vat erop kunt krijgen. En wat de typologie van Grijpstra en de Gier betreft, zij blijft typologie van Rijk de Gooyer en Rutger Hauwer, die politieman moeten spelen. Je tast nooit dóór hen heen naar de authen tieke politiefiguren, die met hun per soonlijke gevoelens en besognes hun weg moeten zien te vinden langs de marge van het dagelijkse leven. Met „De verwording van Herman Dü rer" heeft het filmteam, waarvan hierboven sprake is, het zich niet ge makkelijk gemaakt. Het heeft gepro beerd de oude romantiek, zoals die verwerkt is in Joseph von Eichen- dorffs „Aus den Leben eines Tauge- nichts" te laten samenvloeien met het lichtelijk geestesgestoorde ro mantische levensgevoel van de jonge Herman Dürer, die het dorre van het leven heeft leren kennen in de jeugd gevangenis, waar hij wegens diefstal en Joy riding terecht is gekomen. In die gevangenis duikt hij in de droom van Eichendorffs melancholische ver ten-waan. Wie de waarde van het le ven niet ontdekt waar hij staat, zoeke de horizon af. Bij Dürer ls dat, Italié. Maar Italië bestaat niet meer. het ls een even nuchter land van armoe en onderdrukking als de rest van onze niet-verbeelde wereld. Aan deze ondekklng gaat de geest van de Jonge Dürer volldlg kapot. Het is voor aankomende filmers een groot waagstuk om zo op de scheidslijn van werkelijkheid en romantische vaag heid te filmen. Ze zijn daarin voor zeker de helft geslaagd en dat wekt grote verwachtingen. Grijpstra en de Gier Amsterdam- Tuschinski 1; Den Haag-Cineac en Metropole 2; Rotterdam-Lumicre en Grand en verder in 34 theaters over al in het land. De verwording van Herman Dürer Amsterdam-Cinecenter; Groningen, Breda, Rotterdam-Filmhuis, Eind hoven-De Krabbendans. k Ouwendijk nsterdamse Cinétol, iet gemeentebestuur in uit het gebouw zo veel jaren zijn culturele activiteiten de, heeft aan de Lijn- icht een Cinecenter hillende bioscopen onder e hebben in plaats van de ke nummering „Cine- 3, 4 bloemrijke namen Die namen zijn Jean Vigo, ■eden Franse filmer uit de de tweede wereldoorlog een naam die om een in nbt' de opzichten progressieve pen^ering vraagt; verder Pier- Nappa en Coraline, figu- J Commedia dell'arte. Uit de nig valt af te leiden, dat zo- s ernst, politieke en sociaal )temte films, documentatie en >t dqg met specifieke program- verschillende theaters te zijn. De herkomst; „Ciné- 'iorgt kwaliteit. K J jntel p-P< seci *e op 20 september in pre- zijn. verdeeld over de vier in in getal, plus de door gemaakte films „A propos a 1930), „Zéro de conduite" „L'Atalante" (ca 1934). De hszijn „Sejnane" uit Tune 's lerent story", „En och En" ■,ed^id Josephson), „Die An- minuten van gisteren", es" en „Préparez vos mou- we met Préparez vos mou- u je zakdoek bij de hand), zien in dag- en avondvoor- is van Bernard Blier, de „Les valseuses" en „Cal- ir ook van ..Hitler connais interview-film, waarop later in Nederland heeft duurd. Brengt men zich in de herinnering terug, n Je in Blier iemand die. *n goede kennis van het i en een sterk betrekkelijk- ïl. menselijke denkbeelden gev De Parijzenaar in „92 minuten van gisteren" en gedragingen met ironie en humor kan bekijken. Daardoor is Blier hèt type van de komedie-filmer. Dat is niet een filmer die de mensen te kijk zet of zich vrolijk over hen maakt, maar net zo min hun domheden of ontoereikendheden vergoeilijkt of wegmoffelt. Op het eerste gezicht lijkt Bliers jongste film de komedie van een im moraliteit: een man, Raoul (Gérard Depardieu), die zijn vrouw Solange (Carole Laure) niet gelukkig meer kan maken en haar daarom (tijdelijk) afstaat aan een man, die hij bij toeval leert kennen, Stephanev (Patrick De- waere). Ze hebben geen van drieën door en dat is hun domheid, waar door de hele verhouding zo betrekke lijk wordt dat zij aan contact- armoe lijden. Tot slot vindt Solange soelaas bij een (te) jeugdige minnaar, Christian, een vroegwijs intellectu- eeltje uit het fin de siècle van deze eeuw, bij voorbaat al levend volgens de koele computer gedragscode van het jaar 2000. De komedie bevat geen enkel mora lisme, maar is wel vol van een getem perd cynisme over de werkelijkheid van de betrekkingen tussen man en vrouw. Betrekkingen die romantisch opgefleurd worden met Mozart, in schijn-romantiek, die door de ver- saaiing in de dagelijkse levensprak tijk onverbiddellijk wordt achter haald. Een komedie die door haar heldere humor een amusante „spiegel van menselijke zotheid" wordt. Deens Een komedie met de ondertoon van een zeer vertriestende realiteit, waar door bijna elke verwachting in het menselijk leven wordt te niet gedaan, is de Deense film 92 Minuten van gisteren (in nachtvoorstellingen), ge maakt door Carsten Brandt. Het ver haal gaat over een Parijzenaar die, op doortocht naar Stockholm, in Kopen hagen een pakje moet afleveren en wiens tijd zeer beperkt is. Het adres waar hij het pakje moet afleveren blijkt een pas verlaten huis te zijn, waar verhuizers bezig zijn de meubels weg te halen. Via de nieuwe bewoon ster, die door de Parijzenaar in het huis wordt aangetroffen, ervaart de man het (kortstondige) geluksgevoel van een ontluikende verliefdheid. Dat gevoel wordt abrupt verbroken door de wanhoopsdaad van een vrien din van de jonge vrouw, die bij het midzomerfeest (de dag dat de Parijze naar arriveert) door een verloofde bij zonder kwaadaardig is behandeld. De sfeer van zoeken (door de man), van het midzomerfeest met de on enigheid tussen de verloofden, van de ontluikende tederheid tussen de Pa rijzenaar en de jonge vrouw, die hij bij toeval in het lege huis aantreft, geeft aan de film de toon van een intense weemoed. Ondanks dat is het comedy-karakter gaaf bewaard, om dat geen enkele handeling of gewaar wording wordt verabsoluteerd. Als er iets door de film wil worden duidelijk gemaakt dan is het, dat mens-zijn niet zonder onzekerheid kan verwe zenlijkt worden. Zweeds Een tweede uit Scandinavië afkom stige film is En och En (in dag/avond voorstellingen) van de Zweed Erland Josephson, als acteur bekend uit di verse films van Bergman, niet het minst door „Scènes uit een huwelijk". De film is in zoverre van Josephson, dat hij het scenario ervoor heeft ge schreven. maar de regie is in handen geweest van het drietal Josephson. Nykvist en Ingrid Thulin. Josephson en Thulin hebben bovendien het spe len van de hoofdrollen op zich genomen. Het is moeilijk, om niet te zeggen ondoenlijk, de film in een strakke lijn uit te zetten. Zij is, in haar totaliteit, opgebouwd uit losse situaties, flar den gesprek, sfeerbeelden, zowel in interieurs als met landschappen. Je zou kunnen zeggen, Bergman-stijl, maar al zijn er verwantschappen aan te geven, het geheel van de film is niet-Bergman. Met name niet in het volstrekt open laten van wat de twee voornaamste figuren, Ylva (Ingrid Thulin) en Oom Dan (Erland, Joseph son) met hun leven in laatste instan tie voor hebben. De formule: een en een is bekend. Met als slotsom twee. Met andere woor den, een en een is geen gesloten paar, geen twee-eenheid, maar twee even tueel bij elkaar op te tellen groothe den, die geen samensmelting met el kander aan gaan. Dat is precies wat met de mensen in „En och En" het geval ls. Oom Dan en Ylva zijn neef en nicht, generatie-genoten. Ylva heeft Dan uitsluitend gekend als on zeker, weifelmoedig en tegelijkertijd arrogant jongetje. Iemand die zich niet tegen anderen verweren kon en daarom, met hooghartigheid, toe vlucht zocht in eenzelvigheid. Die af zijdigheid van het leven bij Dan heeft van jongs af de belangstelling, om niet te zeggen de liefde van Ylva gehad. Maar het is haar niet mogelijk om de overtuigende kracht van deze liefdevolle belangstelling op Dan over te brengen. Net zo min als hij in staat blijkt, zich van zijn hoogmoedi ge eenzelvigheid los te maken en een gezamenlijke toekomst te aanvaar den. De twee blijven ook in andere zaken van het leven, zoals b.v. Ylva met haar schilderkunst eenheden, die zich zelf bij de ander kunnen optellen, maar alleen in verlangen, zonder enige vervulling. De film is in haar makelij vol van een bedwongen hartstocht, zowel in haar beelden als in de presentatie van de figuren. Naar het uitwendige geno men is het een koele film, maar in haar diepste aspecten is zij aangrij pend. Met name door de Incalculatie van individueel tekort schieten, zelfs mislukken in elk pogen tot boven individueel menselijk contact. Duits Met welk een grofheid de wetenschap uitzonderlijk de psychiatrie het (ziek geworden) zoeken naar contact kan beantwoorden wordt verbeeld in de film Die Anstalt (in nachtvoorstel lingen) van Hans-Rüdiger Minow. Gerard Depardieu en Patrick Duwaere in „Préparez vos mou- choirs". Een film in het spoor van de patheti sche „aanklacht" films over de be handeling van geestelijk gestoorden in inrichtingen. Er zijn in het genre goede films gemaakt (met als werke lijke uitschieter het benauwende „Family Life"), maar over het geheel genomen steunen deze films vooral op een mateloos verhevigde dyna miek van gestoord bewustzijn. In confrontatie met behandelende ge neesheren, die eerder bereid schijnen te zijn vóór hun theorieën te vechten dan tégen de geestelijke bedreigin gen, waaraan hun patiënten lijden. In „Die Anstalt" gaat het om een pas afgestudeerde psychologe, die uit ei gen ervaring wil weten hoe de zaken er in psychiatrische inrichtingen voor staan en zich in zo'n inrichting laat opnemen (pas nadat zij bij een nota ris een verklaring heeft laten depone ren, dat zij gezond van geest is). Het beeld, dat getekend wordt van weerloze patiënten en gefrustreerde dokters is zo opzettelijk propagan distisch, dat de geloofwaardigheid er volledig door wordt aangetast. Met groter beheersing zou een betere en zeker overtuigender film uit de han den van de makers te voorschijn zijn gekomen. Aan enorme maat-overschrijdlng lijdt ook de film The Crazies (in nachtvoorstellingen) van George A. Romero. Een film, die een mengsel is van science fiction, horror fantasy en anti-milltarisme. In Amerika is een bacterie ontdekt, die overgebracht op de mens, agressieve kolder verwekt. De Amerikaanse legerleiding heeft besloten de bacterie in het bacteriolo gische wapenarsenaal op te nemen. Door een of andere oorzaak zijn er bacteriën in drinkwater terecht geko men en een verschikkelijke streek- besmetting dreigt. Het leger moet met geweld alle dreigingen de kop Indrukken. Romero is ook de man geweest, die de film „The night of the living dead" maakte. Hij is een regisseur die met verve films weet te maken, maar hij schiet te gemakkelijk door de rem men heen en bluf komt dan in de plaats van verve. Het geweld wordt uitsluitend gebruikt ter wille van de waanzinnige ritmiek van uit de band gesprongen gewelddadigheid. Het re sultaat is een inhumane film. Engels De film A different story (in dag- en avondvoorstellingen) van Paul Aaron vertelt, tamelijk recht toe recht aan, een wat merkwaardige liefdesge schiedenis. Tussen een homoseksuele jongen een lesbische. Een verhaal zonder „pikanterie", ook vrij van an- ti-tendenzen. alsof het tweetal waar om het gaat tot een andere levens houding zou moeten „bekeren". Het meisje en de jongen komen bij toeval met elkander in contact. Het is een normaal, vriendschappelijk contact, met een geleidelijke omwisseling van rollen: het vrouwelijk zorgzame van de man verandert in mannelijk pres- tatiestreven, terwijl andersom het oorspronkelijk mannelijk prestatie- streven van de vrouw verandert in vrouwelijke zorgzaamheid. De toon van de film is de toon van een wat naïeve blijmoedigheid. In de trant van: zo aardig als mensen in hun voor een poosje afwijkend doen en laten kunnen zijn. Omdat bij dit alles toch eenvoud is betracht, is het resultaat zeker aanvaardbaar. Tunesië Als laatste film in de reeks films, uitgebracht in het Cinecenter, moet 8ejanane (in nachtvoorstelling) wor den genoemd, gemaakt door de Tune siër Abdellatif Ben Ammar. Hij zegt over zijn film, dat hij die heeft willen maken om een beeld te geven van „de nationale bevrijdingsstrijd", met de nadruk op de rol, die „de vakbonds mensen (hebben vervuld) in de strijd tegen het kolonialisme". De ontwik kelingen worden bezien door de ogen van een Jonge Tunesische student, die, als zoon van een vermoorde vrij heidsstrijder, van college wordt ge stuurd en daarna temidden van volk se Tunesiërs ageert tegen het Franse koloniale gezag. Hij moet dat met de dood bekopen. De film is als geheel vrij van goedko pe opwinding of agressie, zij is daar door een document geworden, dat je als eerlijk en waarachtig ondergaat. Maar aan de andere kant kleeft aan het totale beeld toch te veel „Euro pa". alsof de maker heeft gemeend vanuit Europa naar het verhaal te moeten kijken, om het verstaanbaar te maken. Je krijgt daardoor toch de indruk van te veel propaganda (al is die dan gematigd) en te weinig au thenticiteit. Dat geldt zelfs voor de beelden van de onderdanigheid van de vrouw. Tunesië willen we niet zien door de ogen van een geïmiteerd Eu ropa, maar door Tunesische ogen. In Cinecenter ook: de verxoordinü van Herman Dürer. e dl e, van regisseur John Fran- dlent zich aan als een mo- op milieubewuste en soci- Igeerde basis. Een jonge in de sloppenwijken van dag en nacht vecht tegen i in de vorm van door ar te behuizing en ratten ver ziekten, gaat in de staat onderzoek instellen naar lie Indianen hebben inge- 1 een papierfabriek. De fa- oké maar er gebeuren de- vreemde dingen: een ïe wasbeer vliegt hem 4; in een rivier huizen B en wanstaltige kikker- Indianen worden woest op omdat hun volk zonder oorzaak degenereert. Al- td en best en spannend met geheimzinnige hints, op magie als op steelse door de industrie kunnen wijzen. Maar als het Monster in leven den lijve verschijnt (in het allereerste begin wordt het wel geïntroduceerd maar niet vertoond) ontpopt „The Prophecy" zich als een ouderwets griezelwerkje, ternauwernood ver huld door modieuze sluiers. Gegil, geren, voor het monster uit en achter het monster aan, door wouden en moerassen, smek, smek, klok, weer een mensenkop eraf enfin, u weet dat wel. Zeer potsierlijk wordt het geheel, als de zwangere vrouw van de dokter gaat rondslepen en zeulen met een pasgeboren, erbarmelijk krijsend monstertje aan de borst of daarom trent. Het ding bijt haar. Net goed. W. Wielek-Berg Amsterdam Cinema International en Rembr.pl. 1; Rotterdam Corso; Den Haag Odeon 1 en verder in 7 theaters overal in het land. Scène uit The Prophecy Marmer. Magistrale film van Rej Wajda over de speurtocht "ïider die in marmer werd in vergetelheid verzonk. 22 2# sept. Filmcircuit Achter- Hommelskoop. Bergen op -j Ito* P en i rik 2. Film vol revolutionair komst van socialisme en fas- Itallaanse land In het tijdvak 1945. Gemaakt door Bernar- 1 De gehele week in Grand 5, te eerste ernstige film van a en de eerste waarin hijzelf niet meespeelt. Prachtig mooi. De gehele week in Palet. Bussum Annie Hall. Film vol grappen en droefenis van de geniale Amerikaanse komiek Woody Allen. De gehele week in Midi, Den Haag Die Ehe der Maria Braun. Ralner Wemer Fassbtnder vertelt op zijn manier het ver haal van een liefde in Wlrtschaltwunder- land. De gehele week in Alhambra 1, Am sterdam en Movies 1. Amsterdam. Studio. Groningen. Rembrandt 4, Utrecht. Prova d'orchestra. Felllnl stopt ln zijn laatste film de wereld ln een orkest. De gehele week ln City 4. Amsterdam; 8askia, Eindhoven; Molenstraatth., Wagenlngen. De Klompenboom. Schitterende pastorale van Italiaans landleven aan het eind van de vorige eeuw van regisseur Ermanno Olml. De gehele week ln Doelen, Delft Herfstsonate. Klassieke film van Ingmar Bergman met Ingrid Bergman en Llv UU- mann ln de hoofdrollen. De gehele week ln Thalia, Gouda; Palace. Hengelo; Wijn- grachtth. Kerkrede. Bruttl, sporchl e rattlvl. Komedie met zware kluchtolementen, stoeiend op een sterk sociaal engagement, over het Ro meinse sub-proletarlaat van Ettore Scola. De gehele week in Carolus 2, Nijmegen. Te gek om los te lopen. 8chokkende en ontroerende film over nieuwe wegen om krankzinnigen te integreren ln de maat schappij, gemaakt door een Italiaans col lectief. 25 sept Hoogenburch, Zwam- roerdam. De Hongaarse film met de wat crypti sche titel Een hoogst zedelijke nacht, gemaakt door ene Karoly Makk, is een komedie met de wat verschaalde geur van het alcoof uit de vorige eeuw. De geschiedenis speelt zich ook af ln het tijdsmilieu van dat alcoof, namelijk rond de wisseling van de negentiende naar de twintigste eeuw. De plaats van het gebeuren ln de film ls „het bordeel" ln een kleine Hon gaarse stad, waar de sfeer van leven doordrongen was van het „aroma" van de Oostenrijks-Hongaarse, kei zerlijke monarchie. Zoals we kennen uit de morose werken van b.v. Arthur Schlntzler. Ook de film van Makk heeft een morose Inslag. Zoals gezegd speelt het gebeuren zich af in een bordeel. Maar het ls Makk bij de verfilming van de geschiedenis niet te doen geweest om typische „bordeeltaferelen", met als excuus: „sociale aanklacht". Wat hem voor ogen heeft gestaan ls, de luchtige en sfeervolle verbeelding van een petite hlstolre d'amour. Die liefde bestaat dan uit de genegen aandacht van een wijze oude vrouw voor wat er ln hart en geest kan omgaan van meisjes, die om wat voor redenen ook gekozen hebben voor de zelfkant van het maatschappelijke bestaan. In het stadsbordeel woont een Jonge student, de losbol Kelcpy, die financi eel gesteund wordt door zijn op het platteland levende oude moeder. Hij heelt inwoning ln een der apparte menten van het bordeel gekregen, omdat bazin en meisjes een zwak voor hem hebben en hem daarom goedkoop onderdak verlenen. Onver wacht komt zijn moeder op bezoek, en iedereen doet zijn best om bij de oude vrouw de Indruk te wekken, dat haar zoon een tehuis gevonden heeft ln een hoogst fatsoenlijke omgeving. Wat de film bijzonder aantrekkelijk maakt ls, het fijne maatgevoel en de vriendelijke terughoudendheid waar mee de regisseur de komedie heeft verbeeld. De situatie ls uiteraard pre cair en heeft de verleiding ln zich om het aan de vrolijke kant de kant van de vergissingen heel bont te maken. Makk ls erin geslaagd om, mede door het stempel van begrijpen dat hij op de oude vrouw heeft ge drukt, een geschiedenis te creëren, die filmisch een omzetting lijkt van de literaire levensvisie van een Bau delaire. Een film die ln haar beschei denheid een doelbewuste beschei denheid van grote allure ls. D. O. Een boorst zedelijke nacht Tu- schlnski 2, Amsterdam Zoon en moeder met de 'bazin' in „Een hoogst zedelijke nacht".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15