Issinger dwingt Europa indelijk na te denken' [omofiele vluchteling heeft weinig rechten et late gelijk van Henk Vredeling m Amnesty klaagt Afghanistan aan OAG 21 SEPTEMBER 1979 •BUITENLAND! TROUW/KWARTET RH 11 Vredeling, landbouwkundig ingenieur, ook over de kans dat Europa ooit een eigen kernmacht [minister van defensie en nu Europees commissaris zal krijgen. Zijn visie onrechtvaardig kort st met sociale zaken. Altijd is hij een lelijk denker geweest, ook over de erdichtheid van de Amerikaanse atoom-paraplu, samengevat: „Ik wil een Europese kernmacht om er geen te hebben." Jan Kuijk ISSEL Henk Vredeling is Europees commissaris voor sociale n maar het is waarschijnlijk dat de meerderheid van de politiek evende Nederlanders zich hem in de eerste plaats weet te herinne- ils een van de orgineelste ministers van defensie van ons land. als eenvoudig, zij het ijverig lid van derlandse en Europese parlement gaf en dan uiting aan zijn verbazing over It dat de defensie bewust bulten de verdragen was gehouden. („Onlo- te denken dat Je een federatie kan ten en de defensie erbuiten houden, [eschiedenis ging het Juist anders om. ïaar Nederland. Zwitserland of de gde Staten daar is het proces van jouw van een natie Juist begonnen st in één pool onderbrengen van de le"). itreden als minister van defensie, als tn de praktijk dus in de jaren 1973 tot ïeeft hem niet van gedachten doen eren. Toen hij als Europees commis- laar Brussel vertrok, waren er Com oren. die verraste waarschuwende' schreven in de geest van „Nu gaat kend de misschien wel enige Neder- die voorstander is van een Europese it, naar BrusseL Je zult nog wat itste viel wel mee. want Vredeling zeker in zijn jaren als minister van geleerd dat je over defensle- ,'lgenlijk alleen maar heel zinnig op lelijk lange termijn kunt denken en en ten tweede is de Europese struc- klimaat niet zo geschikt met defen- te doen, zodat anderen de indruk ji: „nu beleven we wat". "ac op nadenkena :ljn oude belangstelling blijkt nog Bst weggeëbd te zijn. Veertien dagen waarschuwde oud-minister Klssln- de Verenigde Staten dat door de eling van de wapentechniek Eruro- •en conflict met het oosten wel eens :elf teruggeworpen zou kunnen wor- zet het geheugen ln werking: Vredeling niet eens eerder iets derge- c di tweerd?" Een telefoontje naar Brus- ui|eeft Vredeling misschien ook com- ir?" leverde prompt een afspraak gesprek op. Ja zeker, Vredeling is teds bereid hardop over deze zaken ij»! lenken. Igetg zelf r >at Amerika kon ln de jaren veertig, vijftig Europa een honderd procent Mofelligheidsgarantle geven. De Russen DM, i immers niets terugdoen. Maar met neming van het Russische vermogen Jug te slaan, heeft hier en daar de Ede kop opgestoken. De Gaulle was Jaar geleden een van de eersten, al uikrijk reeds vóór de Gaulle (onder ïllet) begonnen een eigen kernmacht louwen. Daarmee had Frankrijk im pliciet die twijfel uitgesproken. Dat werd nog versterkt door de Gaulle, die de conse quentie trok door Frankrijk terug te trek ken uit de geïntegreerde commando-struc tuur van de NAVO. De Gaulle zei altijd: die Amerikaanse garantie is niet honderd pro cent waterdicht; we hebben een eigen ver dediging nodig. Al staat het er dan niet letterlijk, je mag de rede van Kissinger best samenvatten als een .zie je wel, de Gaulle had gelijk'. Lont i Die Franse kernmacht is wel eens uitgelegd als de behoefte van Frankrijk aan een lont om als de Amerikanen zouden aarzelen, zelf dat Amerikaanse kernarsenaal tot ontste king te brengen. Daar zit wat in, maar verlies ook niet uit het oog dat de Verenigde Staten Frankrijks besluit om het zelf te doen, nooit hebben opgevat als een vijandi ge daad. De Amerikanen zagen die Franse Force de frappe wel als complicerende factor, maar ze hebben haar geaccepteerd en dat geeft te denken. Nu is ook de juistheid van die analyse van de Gaulle bevestigd door Kis singer. De Amerikaanse minister Vance kwam wel met een ontkenning van Kissin gers verhaal maar pas negen dagen daarna. Dat is ook veelzeggend. Ik wil mijzelf allerminst met de Gaulle vergelijken en ik wil ook niet als verheerlij- ker van de Gauües politiek door het leven gaan, maar ik heb zijn analyse op dit punt altijd gedeeld en de mogelijkheid van een Europese kernmacht een reële factor genoemd. Men heeft wel gezegd, dat ik vóór zo'n Europese kernmacht zou zijn, maar dat is niet waar. Het gaat trouwens niet om voor of tegen. Je moet je afvragen: hoe ligt de situatie, zie Je factoren die er toe leiden dat er een Europese kernmacht komt? Die vraag meende ik bevestigend te moeten beantwoorden en dan is gelijk de vraag: hoe voorkom je dat. Je kan niet zeggen: „ik ben tegen'. Je moet meer doea Contact) Dat „meer doen" heb ik proberen uit te werken als iemand die niet militair ge schoold is, maar wel probeert zijn verstand te gebruiken in een toespraak van dit voor jaar voor het defensie studie-centrum. Mijn stelling is dat als wij in Europa de totstand koming van die Europese kernmacht willen voorkomen, wij rechtstreeks als West-Euro pa met de Sowjet-Unie contact moeten aan gaan; liefst ln samenwerkend verband na tuurlijk. Daarvoor dient zich uiteraard als eerste mogelijkheid de Europese Gemeen schap aan. Trouwens, ook Amerika moet dan natuurlijk meedoen. Deze hele discussie wordt op het ogenblik enorm geactualiseerd door die op West- Eruopa gerichte, zogenaamde SS-20 raket ten mobiel, meerkoppig niet te ontdek ken. Die rakettendreiglng is er overigens altijd al geweest, maar de perfectionering door die 83-20 heeft de discussie versneld. De vraag is: moeten de Amerikanen daar iets tegenover stellen. De Duitsers zeggen: dat willen wij liever niet uitsluitend op ons territoir hebben en dus moeten de Benelux- landen ook meedoen. Maar die denken dat ze nog steeds onder de Amerikaanse atoom paraplu zitten (waar Kissinger nu zo'n ge weldige schop tegen heeft gegeven). Ze voe len daar niets voor en de politici, zowel ln de PvdA als het CDA vertalen dat nlet-wlllen in een bereidheid met de Russen daarover te praten voordat daar een besluit over wordt genomen. „Wat is het Jullie, Russen, waard als wij dat niet doen?" Proefballon! Maar dan gaat het wel om Amerikaanse wapens. Maar lk vraag me af of die door Franse generaals opgelaten proefballonne tjes (een force de frappe, samen met Duits land die dat zou moeten financieren en Frankrijk die dat wapen zou moeten ont wikkelen) niet de strekking hebben om hier in Europa een,antwoord te vinden. Ik geloof niet dat die proefballons reëel zijn daar zijn het proefballons voor maar er zijn al eerder signalen geweest, bijvoorbeeld tus sen Frankrijk en Engeland. In de dagen van Heath was Engeland daar erg in geïnteres seerd. Ik geloof dat die Franse proefballons van dit ogenblik naar Duitsland in feite weer voor Engeland bedoeld zijn. Engeland moet snel beslissen, begin van de Jaren tachtig al, over vervanging van de Polaris- raketten. Tegen die achtergrond zie ik alt hans dat gefilosofeer van die Franse gene raals. In dit verband wil ik ook wijzen op de recente opmerkingen van de vroegere voor zitter van het militair comité van de NAVO. de Engelse admiraal van de vloot Lord Peter Hill-Norton. In een artikel in het En gelse weekblad „The Economist" van 15 september stelt hij voor dat in het geval de Amerikaanse steun wegvalt voor ver plichtingen die de Verenigde Staten zijn aangegaan ln het SALT-verdrag met de Russen Engeland overgaat tot aankoop van Franse raketten ten behoeve van het Engelse atoomwapen. Deze eventuele Frans-Engelse militaire samenwerking kan men onmogelijk buiten de Europese politie ke samenwerking houden." Kernwapens Een tegenwerping. Hoe rijmt Vredeling zo'n Europese kernmacht dan met het Verdrag van Parijs, waarbij de Bondsrepubliek tot stand kwam en waarbij West-Duitsland ver boden werd kernwapens te bezitten? „Inderdaad, West-Duitsland mag geen kernwapens in eigen beheer hebben en daar wordt op toegezien. Maar in het non-prolife ratieverdrag (dat nlet-kernlanden verbiedt kernwapens te maken; een verdrag dat West-Duitsland mede heeft ondertekend) is een clausule over een Europese optie opge nomen. Kernlanden als Engeland en Frank rijk mogen wel samendoen. Dan is er geen sprake van proliferatie, maar van een ande re politieke opzet van het reeds bestaande en die optie is nog altijd open. Je kunt niet zeggen, dat West-Duitsland op die manier door een Europese achterdeur alsnog bin nenkomt, want er is geen eigen Duits be heer. Duitsland betaalde mee en treedt niet anders op dat als onderdeel van een geza menlijke Europese zaak". Let wel: Vrede ling is een tegenstander van de feitelijke oprichting van een Europese kernmacht. Het zit hem alleen niet lekker dat Europese en darr vooral Nederlandse politici mooi weer spelen met Amerikaanse alternatieven voor die SS 20-raketten. Hij wil, hoe gevaar lijk ook, Europese optie open laten om er met de Russen over te praten. Hij is zich het tegenstrijdige in zijn houding bewust: „Ik wil een Europese kernmacht om er geen te hebben. Want wat men in Nederland nu voorstelt, het bevriezen van die Russische SS 20-raketten op de huidige omvang (zo'n 120 stuks), dat gaat mij niet ver genoeg. Ik wil dat de Russen ze allemaal weghalen en vernietigen. Maar daar moeten we dan wel over onderhandelen en de optie van een Europees wapen serieus open houden. Als je dat doet, lk weet het, is succes niet bij voorbaat verzekerd. Maar lk weet ook dat de Russen zich alleen maar laten leiden door machtspolitieke overwegingen. De kans op succes wordt groter naar mate de waarschijnlijkheid van de ontwikkeling van een Europees kernwapen groter wordt". Lange termijn Een moeilijk verhaal, dat een beroep doet op je vermogen Je abstracte en de verbeel ding te boven gaande zaken voor ogen te stellen, te analyseren en je niet bij voorbaat te laten ontmoedigen. Bovendien: hoe moet je je eigenlijk een Europese beslissings macht over een Europees kernwapen voor stellen als de Europeanen het nu al zo moeilijk eens worden? De Europese minis terraad lijkt in tijden van nood daar niet het meest geschikte orgaan voor. Vredeling: Nee, op korte termijn is dat niet reëel. Maar Je moet ln zaken van defensie op- lange termijn denken en over de grenzen van het Jaar 2000 durven kijken. Of het praten over deze zaken versnellend zou wer ken op de Europese éénwording? Dat zeg lk niet. De defensie is enerzijds een z'aak die de landen van Europa bij elkaar zou moeten brengen, anderzijds houdt zij de landen van elkaar. Ik ben er van overtuigd dat indertijd Henk Vredeling: „De Benelux-landen denken nog steeds dat ze onder de Amerikaanse atoom-paraplu zitten." het mislukken van de Europese Defensie Gemeenschap het proces van de Europese integratie, de politieke samenwerking, met tientallen jaren heeft vertraagd. Gezamen lijke Europese verdediging neemt allerlei politieke belemmeringen weg. Waarom is Frankrijk er zo op gebrand de nationale souvereiniteit te handhaven, ook binnen Europa? Omdat het uiteindelijk de zeggen schap over zijn defensie wil behouden. Door die rede van Kissinger is deze zaak opeens wel actueler geworden en dat is een winstpunt. De discussie die nu gevoerd gaat worden, hadden we al veel eerder moet hebben. Er heeft altijd een taboe om gehan gen. De mensen zeiden dan tegen je: jij met je verhalen over een Europese kernmacht jij maakt slapende honden wakker. Dat vond ik altijd erg kortzichtig. Die hond slaapt niet en heeft trouwens nog nooit geslapen. Twijfel aan Amerikaanse garanties dat wordt een zichzelf vervullende profetie, zei men dan. Maar nu Kissinger het zo bruusk zegt, wordt het opeens anders. Niet dat lk nu zo'n bewondering voor die man heb. Hij is nogal cynisch en hij brengt ons de waar heid nogal schoksgewijze onder ogen. Deze vragen hadden veel eerder besproken moe ten worden tussen de Europeanen en Ame rikanen, in die zin van: wat doen we eigen lijk samen? Kijk, als je logisch doordenkt over dat leven onder een Amerikaanse atoom-paraplu, dat zou je eigenlijk toetre ding moeten vragen tot de Verenigde Sta ten van Atlantica het samengaan van Amerika en West-Europa. Dat zou het alter natief zijn. Ik ben daar principieel niet eens op tegen, maar het is wel wat ver verwijderd van de realiteit. Maar ja, de Atlantici (toch wel een bruikba re tegenstelling, die tussen de Atlantici en de Europeanen) hebben altijd gezegd dat Je de Amerikaanse garantie niet ter discussie mag stellen. Dat is dan nu toch gebeurd. Ik denk dat op dit ogenblik één persoon ui terst ongelukkig zal zijn met wat Kissinger heeft gezegd. Wie? Een Nederlanderja, Luns natuurlijk. Er waren er trouwens wel meer, ook buiten de directe politieke kring om Luns, die deze zaken niet ter discussie wilden stellen. Ik heb dat altijd de reactie van een struisvogel gevonden; de kop in het zand steken voor dingen die je voor Je ogen ziet gebeuren." SALT mi Vredeling wil dus een reële analyse maken: daar een mentaliteit, een wil achter stellen en van daaruit met de Russen praten. „Een mentaliteit signaleren en daar met de Russen over praten." Tegelijkertijd zou er gepraat moeten worden over het Ameri kaanse antwoord op die SS 20-raketten. Dat zou dan in de Salt Hl-besprekingen moeten gebeuren. Daar moet natuurlijk een ge sprek tussen Europa en Amerika aan vooraf gaan. Maar dat willen de Fransen weer niet. Waarom niet? Omdat die de Amerikanen toch niet vertrouwen. Ze willen het een Europees-Russische zaak laten zijn. Dat denk ik hoor, want lk weet het ook niet zeker. BreznJew heeft al gezegd dat hij biltaeraal met de Duitsers over deze zaken wil praten. Dat is in deze situatie het tweede grote buitenlands-politieke gevaar. Wat gebeurt er met Duitsland als de Beneluxlanden en ook Denemarken zeggen: wij willen geen nieuwe Amerikaanse middellange afstands raketten op ons grondgebied. Dan zit Duits land met de echte vraag: „Zullen ze inder daad worden ingezet" en met zulk getal drijf je de Duitsers toch naar een gesprek met de Russen, waar Breznjew nu zo duide lijk op inspeelt. Het is de oude truc van verdeel en heers. Uit het oogpunt van bui tenlandse politiek gezien is dat een heel griezelige gedachte Dan krijg je die oude Rapallo-gedachte; dat Duitsland wordt los geweekt uit het Europese samenwerkings verband. En de hele Europese samenwer king was juist daarom begonnen: om Duits land Juist in dat verband op te nemen. Lees de memoires van Jean Monnet er maar op na. Als je het zo laat afweten, ook op dit terrein tast Je het grote winstpunt van de hele na-oorlogse ontwikkeling aan: de inte gratie van Duitsland bij de rest van Eu ropa." 5815 een onzer redacteuren rERDAM Homoseksuali- ieö eldt in veel landen als reden tuHt vervolging. Met name in Zuid- ika en de Oostbloklanden -Jn mensen gevangen gehou- hten >p grond van homoseksuele gingen of onder voorwen- hiervan, terwijl eigénlljk de eke overtuiging van de ge- üie het ware motief is. zijn de recente veroordelingen in laar ook dichter bij huls. in Orieken- 8panje worden homoseksuelen ver- En er wordt weinig voor deze mensen Bf De Universele Verklaring van de van de Mens, het Handvest van de Jde Naties en de Europese Conventie rechten van de mens reppen er met ird over, al wordt wel gesproken nning van de menselijke waardig- integriteit. Het is echter niet dulde- homoseksualitelt hieronder valt. vraag beslist de nationale rech- in laatste instantie kan men beroep aantekenen bij het Europese Hof voor de rechten van de mens op basis van de Euro pese Conventie. Menselijk De Universele Verklaring heeft helemaal geen bindende kracht. Een nationale rech ter zal, uiteraard, de bepaling Interpreteren in overeenstemming met de gevoelens en gedachten die in zijn land leven. Zo zal een Griekse rechter eerder geneigd zijn te oor delen dat homoseksualiteit niet onder „menselijke waardigheid en integriteit" valt dan een Nedelandse rechter. Deze in terpretatie kan hij ondersteunen met de bepaling dat heh gezin de hoeksteen van onze samenleving is. Merkwaardig De gevoelens en Ideeën, die ln een bepaald land leven maken het mogelijk dat homo seksuelen worden vervolgd. Tegelijkertijd verhinderen ze £en ruimere, liberale inter pretatie, die deze vervolging aan de kaak stelt. Dit heeft tot gevolg dat waar homo seksuelen het slechtst worden behandeld. juridisch het minst voor hen kan worden gedaan. Maar ook het Nederlands recht springt merkwaardig om met seksualiteit. Seksuele banden tussen twee minderjarigen en tus sen twee meerderjarigen zijn toegestaan. Is de een minderjarig en de ander meerderja rig dan heet het echter ontucht en wordt bestraft. Het lijkt alsof de wetgever bij de formulering hiervan alleen gedacht heeft aan de laakbaar geachte handelingen van een oudere heer met een Jongen of meisje, zonder stil te staan bij het feit dat hiermee ook een verhouding tussen leeftijdgenoten wordt getroffen: zijn beide partners minder jarig dan mag het, wordt de een meerderja rig dan moet er worden gewacht totdat de ander dat ook is. ook de Vreemdelingenwet is erg onduide lijk ten aanzien van mensen, die op grond van vervolging wegens homoseksuele ge dragingen in hun land naar Nederland zijn gevlucht. Volgens deze wet kan de vluchte lingenstatus (en daarmee een verblijfsver gunning) worden gegeven aan iemand, die gegronde reden heeft vervolging in zijn land te vrezen wegens zijn politieke overtuiging, geloof, ras, huidskleur of het behoren tot een bepaalde sociale groep. Bij deze laatste categorie werd gedacht aan maatschappe lijke minderheden zoals zigeuners. De vraag is nu of homoseksuelen gezien kunnen wor den als leden van zo'n „bepaalde sociale groep". Zo ja, dan mogen „homoseksuele vluchtelingen" blijven, zo niet dan gaan ze eruit Momenteel liggen er vijf aanvragen bij het ministerie van Justitie van mensen die op deze grond de vluchtelingenstatus wensen te krijgen. In het verleden kreeg deze groep nog wel eens toegang door maar vooral de homoseksualiteit te verzwijgen en een an dere reden, bjj voorbeeld een politieke over tuiging, naar voren te brengen. Dit is toch wel een bevreemdende gang van zaken voor iemand die naar het „vrije westen" is ge vlucht en die, om hier te kunnen blijven, zijn homoseksuele gerichtheid moet ver bergen. Werkgroep Om deze groep Juridische en sociale opvang te geven is een werkgroep opgericht, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de Vere niging voor Vluchtelingen, Het COC, het Humanistisch Verbond en de 8choorl-stich- ting. Deze stichting richt zich op de sociale begeleiding van homoseksuelen en is ge noemd naar een oud-parlementariër, die baanbrekend werk op dit vlak heeft ver richt. De werkgroep vult een lacune op. die Amnesty International niet helemaal op kan vullen. Amnesty richt zich in beginsel alleen op gewetensgevangenen, niet op „hoedanigheidsgevangenen". Amnesty zal iemand helpen die wordt opgepakt omdat hij afschaffing van de belastingen propa geert. Ze steunt niet de man die wordt opgepakt omdat hij inderdaad geen belas ting betaalt. Zo ligt het ook bij homoseksuelen. Zodra er echter gewetensmotieven meespelen, dan is er voldoende grond voor Amnesty om in het geweer te komen. Op dit wat kunstmatig onderscheid is wel een uitzondering ge maakt voor de dienstweigeraar, niet voor de homoseksueel. Homoseksuelen komen er bekaaid af, zowel bij een relatief sterke organisatie als Amnesty als ln het recht. De internationale verklaringen en verdragen spreken er, tussen alle andere mooie volzin nen, met geen woord over en het is de vraag hoe het Nederlandse ministerie van Justitie, naar aanleiding van de lopende zaken, deze leemte zal opvullen. LONDEN (Reuter) In Afghanistan vindt sedert een Jaar op grote schaal een systematische schending van de men senrechten plaats. Duizenden politieke gevangenen worden zonder vorm van proces vastgehouden en martelingen zijn schering en inslag. Dit is de conclu sie van een deze week gepubliceerd rap port van Amnesty International, de in ternationale organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen in de hele wereld. Het rapport is opgesteld door twee vertegenwoordigers van Amnesty die een bezoek aan Afghanistan hebben gebracht, de Turkse hoogleraar in de rechtsgeleerdheid Mumtaz Soysal uit Ankara en de Nederlandse Juriste Yvon ne Terlingen. een medewerker van Am nesty International. Alleen al in de Pule Charchi gevangenis ln de hoofdstad Kaboel bevinden zich 12.000 politieke gevangenen, waaronder hele gezinnen, inclusief vrouwen en kin deren. Het rapport noemt de namen van 43 prominente Afghanen die zijn gear resteerd, gefolterd of gedood. Het is de taktlek van de regering om iedere poten tiële tegenstander van het regime op te sluiten, concludeert het rapport Alle mensen die gevangen zijn gezet tijdens het bewind van de eind vorige week afgetreden president Taraki zitten vast zonder enige vorm van proces.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11