ftrek rente geleend geld wordt beperkt erichte besteding van aardgasmiljarden Ook koopkrachttop nog niet gedaald sinds '75 binet wil uitzondering maken voer hypotheken ALLE BELASTINGEN g g I Rente spaargeld wordt vrij tot 700 gulden Overheidstarief niet meer dan 3,5 procent omhoog oor werkgelegenheid, energiebesparing, 'innovatie' SPAG 19 SEPTEMBER 1979 13 MILJOENENNOTA an onze sociaal-economische redactie N HAAG Betaalde te op geleend geld zal af 1981 nog maar be lt aftrekbaar zijn -r de belastingen. Hy- eekrente blijft ech- meestal onbeperkt kbaar. Rente van geld wordt vanaf end jaar tot zeven- derd gulden belas- Jj. Volgend jaar verder de belastin- omhoog op nieuwe *s, benzine, sterke dag- en nieuws- en, en sigaretten, ta- en shag. nieuwe regels voor aftrek- eld van rente komen In laats van de voorstellen professor Hofstra voor een tie-neutrale belastinghef- De regering acht „Hof- niet uitvoerbaar. In de *mst mag men maximaal olzend gulden rente per aftrekken. Bij een rente- van negen procent merkt dan pas iets van de beper- als men meer heeft ge- dan 55.556 gulden. De rking gaat in in 1981, maar een overgangstermijn van Jaar. Wie meer rentelast dan vijfduizend gulden, in 1981 dat meerdere dus voor viervijfde aftrekken. behalve leningen ook nog vermogen heeft, mag ren- ekken tot het bedrag van uizend gulden plus de In- -ten uit het vermogen. Ie- met een ton spaargeld acht procent spaarrente daarnaast grote leningen, dus de leenrente aftrek- tot maximaal vijfduizend plus achtduizend is dertiendui zend gulden. Hypotheekrente Rente op hypotheken voor een eigen woning (hoofdverblijf) blijft onbeperkt aftrekbaar voor zover de hypotheek dien de voor aanschaf of verbete ring van de woning. Hypothe ken die vorige week vrijdag (14 september 1979) al waren geslo ten. worden zonder meer ge acht te hebben gediend voor aanschaf of verbetering van de woning, tenzij de hypotheek hoger is dan de verkoopwaarde leeg. Maar van hypotheken af gesloten na die datum, zal straks moeten worden aange toond dat ze waren voor aan schaf of verbetering. Hypothe ken, opgetrokken of afgesloten om bij voorbeeld een nieuwe auto te kopen, vallen vanaf 1981 onder de aftrekbeperking. tachüg miljoen voor de huidige vrijstelling tot tweehonderd gulden. Voor bedrijven komt er in plaats van ..Hofstra" een rege ling dat een percentage nog nader vast te stellen van de boekwaarde van de voorraden mag worden afgetrokken van de winst. Voor deze regeling is 470 miljoen gulden beschik baar. Verder wordt de zelfstan digenaftrek met een jaar ver lengd. De aftrek is tweeduizend gulden voor inkomens tot 67.000 gulden, en loopt dan af tot nul voor Inkomens boven 77.000. DE BELASTINGOPBRENGST 1980 3 in miljoen gld. (raming) Accijnzen Sparen De belastingvrijdom voor spaarrente wordt vanaf vol gend Jaar verhoogd van twee honderd naar zevenhonderd gulden. Wie spaargeld heeft uitstaan tegen acht procent, hoeft dan pas Inkomsten uit rente aan te geven voor zover het spaargeld meer is dan 8750 gulden. Het zal niet mogelijk zijn aan de ene kant geld te lenen en de rente af te trekken, en aan de andere kant het ge leende geld op een spaarbank boekje te zetten met belasting vrije rente tot zevenhonderd gulden. Wie naast spaargelden leningen heeft lopen, krijgt slechts belastingvrijdom over het saldo van spaarrente minus leenrente, tot maximaal zeven honderd gulden. De rentevrij- stelling kost het rijk volgend jaar 180 miljoen gulden, tegen Sterke drank (35 procent alco hol) wordt volgend Jaar 2,35 gulden per liter duurder (op brengst 230 miljoen gulden). Benzine, gewone en super, gaat 5,13 cent per liter omhoog (215 miljoen). Sigaretten, shag en tabak gaan veertig cent per pakje omhoog (265 miljoen). De bijzondere verbruiksbelasting wordt verhoogd voor auto's van meer dan tienduizend gul den, zodat de prijs voor mid denklassers (tot 22.000 gulden) stijgt met rond twee procent en voor nog duurdere auto's met rond vijf procent (opbrengst tweehonderd miljoen). Verder wordt vanaf volgend Jaar over dag- en nieuwsbladen het lage BTW-tarief van vier procent geheven (thans BTW-vrij). Er komt dus geen algemene BTW- verhoging. Samen brengen deze maatrege len 910 miljoen gulden extra in de schatkist. Voorts komt er 35 miljoen extra binnen als na werking van belastingverho gingen van 1979. Voorts be spaart het rijk 215 miljoen gul- co <r> c 0/ o LU «- l£ O tTS —I LU CD O 3 CO cc CO ju O - UJ CE CC §8 CVi (D Z tri 3 UJ CD 770 miljoen had het kabinet nodig om de loon- en inkom stenbelasting te verlagen met 175 gulden per Jaar (voor de laagste Inkomens iets minder). Zo'n verlaging had het kabinet nodig om te bereiken dat de inkomens beneden modaal niet door de nullijn zouden zakken. Ondanks de niet volledige in flatiecorrectie wordt de belas ting volgend Jaar toch lichter voor alle inkomens beneden ongeveer een ton. Belastbare Inkomens rond 20.000 gulden per jaar profiteren het meest van de verlaging, namelijk rond 150 gulden schoon. Het restant 390 miljoen gulden van de totale belastingverho ging was nodig om gaten in de rijksfinanciën te stoppen. Successierecht De belasting op erfenissen (successierecht) zal volgend Jaar 110 miljoen gulden meer moeten opbrengen. Bekeken wordt nog welke tarieven zul len worden verhoogd. De op brengst heeft het kabinet no dig vanwege een herziening van de vermogensbelasting. Die gaat 155 miljoen kosten. De plannen hiervoor worden binnenkort bekend. Het res tant van 45 miljoen van de kos ten van deze herziening moet komen uit het dichten van lek ken in de belastingwetten. Bin nen enkele weken zullen trou wens nog een paar nieuwe wetsontwerpen voor het repa reren van lekken worden inge diend bij de Kamer. Er komt geen belasting op ver mogenswinsten uit onroerend goed en effecten. In het regeer akkoord van CDA en WD was, in navolging van het regeerak koord van PvdA. CDA en D'66, een studie aangekondigd naar vermogenswinstbelasting. Het kabinet deelt nu mee dat de uitslag van die studie negatief is. Nog dit Jaar komt er een nota over de belasting op de eigen woning, en de belasting voor gehuwde vrouwen en on gehuwd samenwonenden De versnelde Inning van in komstenbelasting en verhoog de voorlopige aanslagen voor vennootschapsbelasting. on derdelen van de „noodrem" van Andriessen van Juni dit Jaar worden volgend Jaar voortgezet. Zwarte hoekje 8teeds meer mensen knippen het zwarte hoekje van hun aan gifte inkomstenbelasting, ten teken dat zij geld denken terug te ontvangen. De belasting dienst heeft voortaan twee maanden langer nodig om deze voorrangsgevallen af te doen. Voortaan moet men minstens 250 gulden (was 150) denken terug te krijgen voordat het hoekje mag worden afgeknipt. Van onze sociaal-economische redactie den doordat de inflatiecorrec- wordt doorgevoerd. Aldus ont- tie op de tarieven voor loon-en staat een belastingverhoging inkomstenbelasting voor niet v*n 1160 miljoen gulden, meer dan tachtig procent De bulk van deze verhoging DEN HAAG De overheldsta- rleven zullen volgend Jaar met maximaal 3,5 procent mogen stijgen. Minister Van Aardenne (economische zaken) meldt dit in de toelichting op zijn begro ting. Hij wil het huidige prijs beleid ook in 1980 in hoofdlij nen handhaven, maar wel reke ning houden met achterstan den die sommige bedrijven en sectoren hebben opgelopen. Je kimt kostenstijgingen bij be drijven niet blijvend bulten de prijzen houden zonder de ren dementen aan te tasten, rede neert de minister. Ook andere bedrijven dan bv's en nv's moeten binnenkort hun nummer van inschrijving in het handelsregister vermelden op al hun brieven, facturen en orders. Deze maatregel is be doeld om de beunhazerij te be strijden, en zal onderdeel uit maken van een nieuwe wet op het handelsregister. Voorts komt er een wetsontwerp om een openbaar kartel register in te voeren. Een wijziging van de wet economische mededinging zal nieuwe regels brengen voor aanbestedingen. onze sociaal-economische redactie HAAG Het aard- brengt de komende ruim twee miljard den per jaar extra in schatkist. Dat komt r de koppeling van de rijs aan de sterk ge en olieprijs, nu al 'g procent sinds eind g jaar. De regering deze inkomsten ge- iken voor gerichte atregelen ter verster- van de economie. jaar geleden, na de hausse de olieprijzen in 1973, kwa- n de extra gasmiljarden imamelijk terecht in het al- nene uitgavenpatroon van overheid. De regering wil nu gerichte besteding. De re- ing had ook zoals de kgevers willen de gasmil- len kunnen terugsluizen r bedrijven en particulieren vorm van lastenverlich- of kunnen gébruiken voor Üere verlaging van het fi- icieringstekort. zal in 1980 het beslag van de rheidslasten op het natio- e inkomen met 0,4 procent eien. Het beslag van de soci- premies loopt 0,1 procent ug. Maar het beslag van de astlngen stijgt 0,15 procent, dat van de gasprijs acht it per kubieke meter duur- voor de kleinverbruikers it met 0,35 procent omhoog, (kabinet had met Bestek '81 nikt op stabilisatie van het ale beslag van overheidslas- op het nationale inkomen. >r de groei van het beslag 0.4 procent zal ongeveer rvijfde van de groei van het tonale inkomen in 1980 wor- afgeroomd door de over- Minister Andriessen van inciën vond dat zo'n geringe png van het beslag nog wel past binnen de doelstellin- van Bestek '81. financieringstekort het tussen rijksinkomsten en - aven dat Andriessen met m moet zien te dichten dt voor volgend jaar voor totale overheid geraamd op miljard gulden ofwel 5.3 cent van het nationale Inko- X en dat is nauweljks min- dan in het lopende jaar. zal te veel zijn om te bele- X zodat de minister opnieuw enige geldschepping zal eten overgaan. In lenen in buitenland ziet hij geen l ook al omdat dat dezelfde komische uitwerking zou ^ben. Het doel uit Bestek '81 het tekort terug te brengen 4 4,5 procent, wordt nu elljk uitgesteld, aldus An- «sen toeidsplaatsenplan gerichte maatregelen van miljard gulden bestaan 3er meer uit het „arbeids- «tsenplan" van minister Al- (sociale zaken). Dat plan uiteindelijk rt.000 ar beidsplaatsen opleveren. In 1980 moeten er daarvan 6500 worden gerealiseerd, bij over heid en gesubsidieerde sector. Verder zit op het terrein van Albeda in het pakket gerichte maatregelen gelden voor scho ling en stimulering van aan stelling van werklozen, voor stimulering van het scheppen van arbeidsplaatsen, voor bete re arbeidsbemiddeling, voor verbetering van de kwaliteit van arbeidsplaatsen, en voor vermindering van arbeidsaan bod (zoals via vervroegd uittre den, korter werken, en derge lijke). Op terrein van minister Van Aardenne zit in het pakket geld voor energiebesparing, bevor dering van innovatie (vernieu wing in de Industrie), en ver sterking van de structuur van het bedrijfsleven via een beleid pakket gericht beleid 1980 arbeidsplaatsenplan465 min. sectorbeleid (econ. structuur)400 min. arbeidsmarktbeleid450 min. energieprogram345 min. innovatiebevordering140 min. allerlei200 min. TOTAAL 2.000 min. gericht op de verschillende sec toren. Dan zitten er nog allerlei kleinere zaken in het pakket, zoals stadsvernieuwing, ruil verkaveling, aanleg riole ringen. Het gas zorgt, door de koppe ling aan de olieprijs, niet alleen voor twee miljard gulden extra inkomsten in de schatkist. De export van gas verbetert vol gend jaar de betalingsbalans met drie miljard gulden, zodat het totale belanstekort van vo rig Jaar in 1980 al weer is om geslagen in een overschotje. Maar daarmee is dan ook alle positiefs gezegd over de enor me stijging van de olieprijs. Voor de rest zijn er alleen maar negatieve effecten. Ook op de internationale conjunctuur, die toch al was begonnen te STAATSSCHULD SINDS 1970 (In miljarden guldens en in procenten van het nationale Inkomen tegen netto marktprijxen) kwakkelen vlak voordat de olieprijs „ontplofte". Het Centraal Planbureau heeft uitgerekend dat zonder die enorme prijsstijging voor olie de werkloosheid volgend Jaar met 23.000 personen was ge daald. De inflatie zou ander half procent lager zijn geweest, en de koopkracht van de moda le man 0,7 procent beter. (Ver gelijk de cijfers in het staatje „Economie in cijfers"). De eco nomische groei was dan ander half procent meer geweest. Een omslag in de internationa le economische bedrijvigheid ligt nu in het verschiet, zegt het Planbureau. In de Verenigde Staten is er nu al een daling van de produktle. In ons land zal nog dit najaar de inflatie weer aantrekken. In de meeste landen om ons heen is dat al aan de gang. Mede door het aanwakkeren van de Inflatie moet volgend Jaar een tragere groei van de wereldhandel wor den verwacht. Toch is het planbureau niet bang voor een economische re cessie (inzinking) als in 1975, volgend op de olieprijshausse Van '73. De prijsexplosie is nu minder, en de bedrijven draai en nu al niet meer op volle toeren. Een gunstig punt is ook dat in het buitenland de loon kosten harder stijgen dan in Nederland. Het Planbureau acht dan ook terreinwinst voor Nederlandse bedrijven op bui tenlandse mogelijkheden. Maar gezien de internationale economische tegenwind, en 'ook de vele vacatures, acht het Planbureau het een illusie dat de werkloosheid volgend Jaar teruggedrongen zou kunnen worden onder de 200.000 perso nen. Bij de zwakke internatio nale bedrijvigheid en de scherp stijgende prijzen op de wereld markt is het volgens het Plan bureau ..onmogelijk" de doel stellingen van de regering ge lijktijdig te verwezenlijken. Die doelstellingen zijn: kleiner financieringstekort, meer ex port, minder werkloosheid en inflatie, meer economische groei, minieme lastenstijging, hogere bedrijfswinsten, en handhaving van koopkracht. Alleen door het financierings tekort hoog te houden lukt het volgend Jaar de koopkracht voor de meeste mensen op peil te houden de werkloosheid niet erger te laten worden, en de lastenstijging te beperken. „Technisch miljard" Minister Andriessen heeft met een technische ingreep een mil jard gulden op de rijksbegro ting extra ruimte geschapen. Elk jaar blijken niet alle begro te uitgaven ook werkelijk te worden gedaan. Dit Jaar zal zo'n anderhalf miljard gulden niet uitgegeven worden. Voorts blijken sommige inkomsten achteraf altijd mee te vallen. De economie in cijfers groei wereldhandel loonkosten per werknemer groei consumptie economische groei prijsstijging koopkracht modale man overschot betalingsbalans (miljard) 'aandeel winsten in nat. inkomen arbeidsplaatsen (x 1000) werkloosheid (x 1000 personen) 1979 7 6.5 ft 7 2.5 2.5 ft 3 4,5 0 ft 0,5 0 9,9 4683 210 1980 4 7.5 2 2.5 5.5 ft 6 0 9.5 4694 210 1 De cijfers geven, tenzij anders vermeld, de stijging in procenten ten opzichte van het voorgaande jaar.) Voortaan wil Andriessen hier op vooruitlopen bij het maken van de rijksbegroting. Voor 1980 heeft hij een globale af trekpost opgenomen van een miljard gulden. Bulten deze in greep staat, dat min of meer toevallig enkele belastingen mee- en tegenvallen. De belas tingen op rechtsverkeer (onder meer bij overdracht van onroe rend goed) worden nu voor 1979 175 miljoen lager geraamd dan ln Juni. de inkomstenbelasting 250 miljoen, de winstbelasting 400 miljoen, maar de loonbelas ting wordt nu 200 miljoen ho ger geraamd. SOCIALE ZAKEN Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Ondanks het regeringsbeleid van de algelopen Jaren om een extra offer te vragen van de hogere Inkomens, zal ln 1980 de koop kracht van topinkomens boven een ton nog steeds hoger zijn dan in 1975. Wel is de koopkracht van lagere Inkomens sneller gestegen. In het lopende jaar (1979) stijgt de koop kracht van de topinko mens even hard als die van de sociale minima zoals de AOW. Dit blijkt uit cijfers ln Mlljoe- nennota en begroting van Soci ale ZakAn 1075 was het Jaar van de laatste duidelijke eco nomische inzinking. Het Jaar daarop daalde de koopkracht van Inkomens van tweemaal modaal en hoger met één pro cent. Maar sindsdien ls er ook voor deze Inkomens weer een stijging geweest. Voor 1980 heeft het kabinet echter een daling ln petto met een half tot één procent. Toch zal dan de koopkracht van de Inkomens boven een ton nog rond één procent groter zijn dan ln 1975. De koopkracht van de modale man (gehuwd, twee kinderen, dit Jaar bruto loon 32.000 gul den) zal komend Jaar negen procent groter zijn dan ln 1975. Elk Jaar steeg de koopkracht iets meer dan de regering ln haar beleid had uitgezet. Zo ia de algelopen zes Jaar de koop kracht van de modale man rond 6.5 procent hoger gewor den dan wanneer steeds de be doeling van de regering was uitgekomen. Zelfstandigen De zelfstandigen hebben ge middeld genomen hun inko men vorig Jaar flink veel sneller zien stijgen dan de modale werknemer, zo blijkt uit de be groting Economische Zaken. In het lopende Jaar gaan koop kracht van werknemers en zelf standigen gemiddeld gelijk op. Maar volgens staatssecretaris Hazekamp ls de achterstand, die zelfstandigen enkele jaren geleden hadden opgelopen, nog niet geheel Ingehaald. Zelfstandigen van 58 Jaar of ouder die met hun bedrijf wil len stoppen, kunnen binnen kort een uitkering Rijgen tot hun 65ste. Voor jongere zelf standigen die willen stoppen, blijft de termijn voor de beêln- digingshulp twee Jaren. Uitkeringen De sociale uitkeringen worden op 1 oktober tussentijds ver hoogd om te voorkomen dat ze dit najaar door de nullijn zou den zakken. Deze verhoging zou ln mindering moeten wor den gebracht op de automati sche halfjaarlijkse verhoging van 1 Januari. Maar minister Albeda (Sociale Zaken) zal het procent van oktober misschien in de loop van 1980 geleidelijk laten Inlopen, omdat anders wellicht de uitkeringen ln het begin van het nieuwe Jaar weer door de nullijn zouden kunnen zakken. Koopkracht soorten inkomens fin procenten) Sociale minima (AOWer) Minimumloner Modale man Tweemaal modaal Viermaal modaal 1979 0-0,5 0.5 1.5 0.5 0-0,5 1980 0 1 1 -0,5-0 -1—0,5 sinds 1975

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13