klem© krant J Lagere uitgaven voor woninginrichting hyp nose Trouw de Tranen om schoolbrand leraar of lerares L Staatsloterij 2e trekking Geen communist voor de klas Wedstrijd O |0 Geringere aantal verhuizingen hoofdoorzaak Compensatie voor invalide kinderen niet haalbaar lijkt Esdoorns voor de koningin Aga en Robbé Radiatoren mogelijk samen Gemeente Rotterdam bejaardenverzorgstc stichting opleidin psychosociaal u t DINSOAG 18 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET 18 SEPTEMBER 1979 Van een onzer verslaggeefsters BADHOEVEDORP Het Haarlemmermeer-Ly ceum ls zaterdag ln een kwartier tijd helemaal afgebrand. Het houten gebouw waar ongeveer zeshonderd scholleren les krijgen werd zaterdag middag om vier uur op vier plaatsen aangestoken. De brandweer kwam te laat om het vuur te stoppen; bij de eerste brandmeldingen geloofden de brandweermannen het niet en toen ze eenmaal op weg waren naar de brand bleken de viaducten te laag voor de grote blusauto's. Door het omrij den gingen enkele kostbare minuten verloren. O* klein* krant Medewwkenden: P.et Hagen Hanreke Wiigti Johenneke Leestemakef Gilles Stoop sneven naar. Trouw. Da uatne krant, postbus 859. 1000 AW Amsterdam Barbie (20) De scholleren en leerkrach ten stonden verslagen bij de brand te kijken, sommigen huilden, rlchard Koot. leer ling van klas 3c vertelt: „Bij mij kwamen er ook bijna tra nen aan te pas. Iedereen hoopt weieens dat zijn school in de tik vliegt, maar als het echt gebeurt is het verschrik kelijk." HIJ heeft nu wel vrij maar dat weegt niet op tegen het verlies van de schooL Rlchard: „Ik zit bijvoorbeeld ln de redactie van de school krant 'Het lopend vuurtje' en we hadden net een nieuwe stencilmachine gekregen, die is nu ook verbrand. De school zou ln oktober twintig Jaar bestaan en we hadden al van alles geregeld voor een teest- week. We zouden een lu strumkrant uitbrengen waar van de tekst al kant en klaar ln de school lag. nu is er niets meer van over. De biblio theek, die de leraar Neder lands met veel moeite heeft opgezet, alles is in vlammen opgegaan. Er is wel twee mil joen schade."* Leuke school Het vuur ls aangestoken, maar wie het gedaan heeft, weet niemand. Rlchard: ,Jk snap het ook niet, de meeste leerlingen vinden het een leu ke school en zullen hem nooit ln lichterlaaie zetten. Ze heb ben eerst een container (grote vuilnisbak) laten uittikken en daarna, toen de conciërge even eten was. op vier plaat sen de gordijnen aangesto ken. Volgens mij wilden ze niet dat de hele school zou afbranden maar de wind was gunstig." Nu hebben de leerlingen van het Haarlemmermeer-Ly ceum vrij maar morgen gaan de lessen zo gewoon mogelijk door. De leerlingen zitten dan in lokalen van de kleuter school, de lagere school en misschien worden ze ook ln de Hervormde Kerk van Bad hoevedorp onder gebracht. Het kan nog wel een half Jaar duren voordat er een 'echte' oplossing, ln de vorm van een nieuw houten noodgebouw is gevonden. Een linkse professor en een nog linksere leraar vlogen el kaar stevig in de haren. Pro fessor Verkuyl (want die was het) zei: „Ik ben ook links, en dat moet ledereen goed we ten." En Inderdaad, prof. Ver kuyl heeft aan heel wat linkse acties meegedaan. Toen hij nog voor de zending in Indo nesië werkte, heeft hij altijd gezegd dat Nederland z'n ko- lonlén de vrijheid terug moest geven. En dat was in die tijd lang niet ledereen met hem eens. En Verkuyl liep voorop ln demonstraties tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam. En vorig Jaar nog deed hij mee aan een actie tegen de neutronenbom. Maar prof. Verkuyl vindt toch dat leraren die lid zijn van de Communistisch Partij Neder land (CPN) geen leraar kun nen zijn aan een christelijke school. De CPN is niet zo maar een onchristelijke par tij. maar uit alles blijkt dat ze een maatschappij willen waarin de kerk geen rol meer speelt en waarin de staat al les over de mensen te zeggen heeft. Aan zo n partij kunnen christenen niet meewerken. En leraren die dat toch doen, horen niet op een christelijke school, ook al zijn ze nog zo aardig. Jan Dirk Pronk was het daar niet mee eens. Tot de zomer was hij leraar maatschappij leer aan een christelijke school in Katwijk. Maar om dat hij lid was van de CPN kon hij niet langer aan die school blijven en dus is Pronk nu werkloos. Het bestuur van de school zei, net als prof. Verkuyl: leraar zijn aan een christelijke school en tegelijk lid zijn van de CPN. dat kan niet. Pronk vond en vindt dat het wel kan. Ik ben gelovig Chris ten, zegt hij, en dan heeft niemand het recht mij van school te sturen omdat ik lid ben van een bepaalde partij. Die partij accepteert mij toch ook. terwijl ik er eerlijk voor uitkom dat ik christen ben? Bovendien, op school maakte ik als leraar geen reclame voor de CPN. Ik probeerde echt mee te werken aan het christelijk onderwijs. Dat kun Je niet van alle leraren aan christelijke scholen zeggen. Maar Pronk zal niet gauw een nieuwe baan vinden aan een christelijke schooL Voor de meeste schoolbesturen staat het vast dat CPN-leraren niet in het christelijk onderwijs thuishoren. Twintig Jaar geleden kon Je voor het eerst Barbie-pop pen kopen. Het werd een groot sncees. Veel meisjes vroegen èn kregen voor hun verjaardag een Barbie, een slank juffertje, dat Je heel mooi kunt aankleden in al lerlei damesachtige kleer tjes. Nu nog worden Bar bies veel verkocht. Vanmiddag zitten alle minis ters netjes naast elkaar, als de Koningin de troonrede voorleest. Als een brave klas. En Instemmend zullen ze luis teren naar de mooie zinnen die ze zelf bedacht hebben. De Koningin zal vast weer vertellen dat de internationa le toestand zorgelijk ls, dat het beter moet met de econo mie, en dat de regering al het mogelijke zal doen voor ons bestwil Maar ondertussen zitten die ministers waarschijnlijk ook aan andere dingen te denken. Bijvoorbeeld aan de stevige ruzie die zij de afgelopen we ken gehad hebben over de rijksbegroting voor volgend Jaar. De begroting ls het pak papier, waarin de minister van financiën uitlegt waar hij volgend Jaar het geld van daan zal halen (belasting en zo), en waar hij het allemaal aan uit wil geven. Aan onder wijs, ziekenzorg, wegenbouw, politie, en nog veel meer. Want al die ministers vormen samen wel één ploeg (het Ka binet), maar ze zijn het lang niet altijd eens over de uitga ven van de 8taat. Elke minis ter probeert zo veel mogelijk voor zijn eigen winkel te krij gen. Minister Pais heeft zelfs tot gisteravond zitten knok ken voor onderwijszaken. Premier Van Agt vond dat maar lastig. Al dat gezeur. Maar Pais kon het niet eens worden met minister An- driessen van financiën, en zo moesten ze op de avond voor Prinsjesdag nog een laatste wedstrijd spelen. Elk maar wordt een nieuwe Barbie bedacht. Het ene Jaar kan de pop slapen, het andere Jaar verschuift de scheiding van het midden naar de xijkant van het haar. Het laatste model Barbie kan kussen als Je op een knopje op haar rug drukt. Barbie is erg populair. Over de hele wereld zijn er 112 miljoen Barbies ver kocht. Wie één Barbie-pop wat eenzaam vindt, kan haar vriendje Ken en haar zusje Skipper erbij kopen. Er zijn ook twee kranten, waarin het laatste nieuws over Barbie en haar vriend jes staat. Er zijn zelfs mensen die Barbie-poppen verzamelen. Ze geven veel geld uit om zoveel mogelijk modellen bijeen te krijgen. Eén Bar bie uit 1959, die nog in doos zat, werd voor 150t gulden verkocht. De verza melwoede kan nog i even voortduren, want er zijn zoveel verschil lende Barbie-poppen in omloop. Plus nog de verschillende kleertjes, want elk jaar b wat nieuws bedacht. J» kunt zelfs een heel hub voor Barbie kopen, een ft scooter en een fiets met^ tien versnellingen. Doordenkertje Het zoethouden van kinderen kan zuur or hen uitpakken u(|dse|)|=Jnnz daous=ieoz :6u|sto|do Vandaag is het Prinsjesdag. Zo wordt de Derde Dinsdag in september door veel mensen genoemd. Het is eigenlijk niet de Juiste naam, maar erg is dat niet. De naam „prinsjesdag" slaat vooral op de rijtoer, die 's middags door Den Haag wordt gehouden. Veel mensen gaan dan kijken naar de koningin, de prinsen en prinsessen, die in koetsen door de bin nenstad van Den Haag rijden. Het belangrijkste van Prinsjesdag is de opening van de Staten-Generaal. De Staten-Generaal zijn de Eerste en Twee de Kamer te zamen. De opening gebeurt door koningin Juliana. Zij leest in de Ridderzaal op het Binnenhof in Den Haag de troonrede voor. Dat is een lange tekst, waarin precies staat wat de plan nen voor het komende jaar zijn. De troonrede wordt niet door de konin gin geschreven. Zij mag hem alleen voor lezen. De ministerraad heeft de troonre de gemaakt. BIJ de troonrede hoort de begroting. Want wie plannen maakt, moet ook aangeven hoe die plannen be taald zullen worden. Omdat er veel geld wordt uitgegeven, noemt men de begro ting ook wel de miljoenennota. Een nog beter woord zou miljardennota zijn, want de begroting gaat over honderd miljard guldens. De opening van de Staten-Generaal ge beurt al heel lang op de Derde Dinsdag in september. Dat is in 1887 officieel in de Nederlandse Grondwet vastgelegd. Een aantal politici wil Prinsjesdag ver vroegen tot bijvoorbeeld eind augustus. Dat zou extra tijd opleveren voor de debatten, die over de begroting worden gehouden. Andere politici wensen aan de Derde Dinsdag vast te houden. Dat ir een traditie, zeggen ze, en die moet ji niet veranderen. In de achttiende eeuw viel Prinsjesdag op 8 maart. Dat was de verjaardag van stadhouder Willem V, die leefde van 1748 tot 1806. Pas later werd de Derde Dins dag ln september als openingsdag van de Staten-Generaal uitgekozen. In de Grondwet staat dat de Staten-Generaal minstens één keer per jaar bij elkaar moeten komen. Die zitting duurt heel lang, bijna een Jaar. Kamerleden hebben ook niet normaal vakantie, maar de zit ting wordt driemaal geschorst, met Kerstmis, Pasen en voor het zomerreces. - - -»f*- Van onze redactie economie AMSTERDAM De afzet van meubelen en in geringere mate ook van woningtextiel blijft dit Jaar achter bij die ln 1978. Daar zijn vele oorzaken voor aan te wijzen maar de belangrijkste ls wel dat er ln 1979 veel minder wordt verhuisd dan vorig jaar, meent men bij het Centraal bureau voor woninginrichting en meubilering. Een woordvoerder van dit bureau schat dat er dit Jaar geen 500.000 verhuizingen zullen plaatsvinden, zoals het gemiddelde cijfer was van de laatste Jaren, maar ongeveer 350.000. Daar zijn vele redenen voor aan te wijzen. De nieuwbouw blijft achter en ook de markt voor de aan- en verkoop van bestaande woningen is erg stil. Besluit iemand niet naar een andere woning te vertrekken, dan brengt dat een soort vermenigvuldi gingseffect teweeg, binnen een Jaar blijven drie andere verhuizingen ach terwege. In de eerste vier maanden van dit Jaar is de totale omzet aan meubilair DEN HAAO Een plannetje van de regeringspartijen CDA en WD voor 36- en 17-Jarige thuiswonende invali de kinderen gaat wellicht niet door. Ouders van deze kinderen hadden vroeger recht op dubbele kinderbij slag. evenals ouders van 18- en 17- Jarige scholieren. De meervoudige kinderbijslagen zijn echter ingekrom pen in het kader van de bezuinigin gen. Voor ouders van scholieren is voor de lagere inkomens een compen satie geschapen vla de regeling „tege moetkoming studiekosten". CDA en WD wilden voor ouders van invalide kinderen een soortgelijke compensa tie via de AAW (Algemene Arbeidson geschiktheidswet). Nu zegt echter een commissie van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) dat de AAW geen enkele mogelijkheid biedt voor zo n compensatie. De SVR was door staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gevraagd om advies over het plannetje van CDA en WD. Donderdag vergadert de voltallige SVR over deze zaak. Het plannetje was neergelegd ln een motie waar de hele Tweede Kamer zich achter had geschaard. De AAW kent niet alleen maandelijk se uitkeringen als Inkomen voor ar beidsongeschikten. maar ook vergoe dingen voor revalidatie, geneeskundi ge maatregelen of voor verbetering van levensomstandigheden zoals aanpassingen ln de woning. De be oogde compensatie voor 18- en 17- J art gen valt echter niet binnen deze voorwaarden. Bovendien kent de AAW geen leeftijdsgrenzen voor de vraag of iemand in aanmerking komt voor een vergoeding, en evenmin speelt het inkomen van ouders hier bij een rol Als de hele 8VR. naar mag worden verwacht, deze visie deelt, zal De Oraaf zich waarschijnlijk genoopt sten naar een andere oplossing voor de compensatie voor 18- en 17-Jarige invaliden uit te Hen. DEN HAAG Vijf en dertig esdoorns krijgt de koningin op 21 september aangeboden ter gelegenheid van de 35-ste ver- Jaardag van de bevrijding van Nederland. De overdracht vindt plaats op 21 september tijdens de audiëntie die de ko ningin dan verleent aan pre mier William C. Davis van de Canades provincie Ontario. Davis maakt dan een reis om de handel tussen Canada en de Europese Gemeenschap te be vorderen. en woningtextiel 8.2 procent achter gebleven bij dezelfde periode van 1978. Wel zal de achterstand wat wor den Ingelopen, mede omdat het twee de halfjaar van 1978 ook niet gewel dig was maar eind 1979 zal er naar schatting nog een omzetachterstand van één procent bestaan, ln geld uit gedrukt. Gerekend in hoeveelheden ls de achterstand groter, omdat we bij meubelen moeten rekenen met een prijsstijging van vier 8 vijf procent. Daarbij komt dan nog dat woning textiel dat in hetzelfde percentage zit. het beter deed dan meubelen, zodat de werkelijke afzet van meube len verre van rooskleurig is. Mis schien dat de strenge winter de meu belsector meer heeft geraakt dan de omzet in vloerbedekking en gordij nen. Voor de aanschaf van meubelen gaat de consument vaak ver weg, voor woningtextiel niet. Naast het achterblijvende aantal ver huizingen zijn er nog wel enkele ande re oorzaken voor de dalende omzet. Zo hebben de woningzaken te lijden van de nog steeds stijgende autover kopen en de immer toenemende reis lust. Nu de inkomens nauwelijks of niet meer groeien komt de consu ment voor een keuze en dan moet de nieuwe vloerbedekking het afleggen tegen de auto of de buitenlandse reis. Toch speelt dat een minder grote rol dan het geringere aantal verhui zingen. De concurrentie van de auto en de reizen kan de totale omzet van meu bilair, woningtextiel, keukeninrich ting, radio's, TV-apparaten en geluid sapparatuur dit Jaar wel eens met twee procent drukken, meent drs Vonk van het Koninklijk Nederlands Ondernemlngsverbond (KNOV). Uit gaande van de veronderstelling dat uitgaven in andere sectoren (dage lijkse behoeften, huur, verzekeringen, medische sector) niet dalen, zou aan duurzame gebruiksgoederen minus de auto 900 miljoen minder worden uitgegeven, dat is twee procent van de totale omzet van duurzame goe deren. Televisie Het ls niet duidelijk of de veronder stellingen van Vonk opgaan voor TV en geluidsinstallaties. Bij het Econo misch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf wijst men er op dat de verkoop wat het volume betreft nog steeds oploopt, zij het niet zo hard als in een recent verleden. Die indruk bestaat ook bij Philips, dat spreekt over een afnemende groei. Een woordvoerder van dit concern wijst er evenwel op dat behalve de voor keur voor auto's en reizen ook de verzadiging in de markt voor veel elektronische apparaten meespeelt. In 68 procent van de Nederlandse gezinnen beschikt men over een kleu- ren-TV en in meer dan 70 procent over een hifi-installatie. Een enigszins achterblijvende omzet kan ook liggen aan de prijzen van televisie maar ook andere apparaten. Die stijgen minder hard dan het alge mene prijspeil, soms dalen ze zelfs. OORKUM (ANP) Er komt moge lijk een samenwerking tussen Aga Radiatoren ln Nuth (520 man perso neel) en Robbé Radiatoren in Gor- kum (240 man). Met de desbetreffen de bonden wordt overleg gevoerd. Dit is het gevolg van onderhandelingen tussen Aga Stockholm en Stelrad Group (onderdeel van de Britse Metal Box), over de verkoop van Aga's radi- atorenbedrijven aan het Engelse bedrijf. Stelrad ls een van de grootste fabri kanten van radiatoren voor centrale verwarming in Europa met fabrieken ln Groot-Brittannlë. Frankrijk, Oos tenrijk, België en Nederland. Het was oorspronkelijk een onderdeel van Aga In de Jaren dertig begon Aga ook ln Engeland met de produktie van staalplaatradiatoren. In 1987 werd Aga Engeland een zelfstandige on derneming. waaruit de huidige Stel rad Group ls voorgekomen. Met de overneming willen de bedrij ven een nauwe samenwerking tot stand brengen tussen de Europese bedrijven op het gebied van centrale verwarming. Aan de openbare scholengemeenschap voor v.w.o., h.a.v.o. en ntavj). "Libanon" aan de Ramlehwcg 6, 3061 JX Rotterdam zijn op korte termijn de betrekkingen te vervullen van: voor het geven van onderwijs in de wiskunde natuurkunde 18 lesuren in de brugpcriodc 8 lesuren in de bragperiode Inlichtingen worden verstrekt door de rector, de heer drs. J.M. van Lier, tel. nr. 010-522500. De Rijks-verplaatsingskostenregeling is van toepassing. Sollicitaties - zonder overlegging van stukken - binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan burgemeester en wethou ders (p/a afdeling Onderwijs, Jeugdzaken en Vormingswerk, kamer 330, Haagseveer 35, 3011 AH Rotterdam); zij dienen vergezeld te zijn van een volledig ingevulde staat van inlichtingen. Deze formulie ren worden door genoemde afdeling toegezonden op schriftelijk of telefonisch verzoek - tussen 14.00 en 16.00 uur - (tel. nr. 010 - 173293). 683e Staatsloterij. 2e trekking 17 september 1979. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie F op het nummer: Troostprijzen van 2.000 op nummer van elk van dé andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie R op het nummer: Troostprijzen van 2.000 op nummer van elk van de andere series. Prijzen van 50.000 zijn gevallen op alle nummers 5.000 zijn gevallen op alle nummers 2.000 zijn gevallen op alle nummers 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers f 2.000 zijn gevallen op alle nummers 2.000 zijn gevallen op alle nummers: 400 op alle nummers eindigende op 200 op alle nummers eindigende op 100 op alle nummers eindigende op 100 op alle nummers eindigende op 50 op alle nummers eindigende op 50 op alle nummers eindigende op 15 op alle nummers eindigende op 044589 044589 054646 054646 017950 023239 045141 002696 060993 069988 007765 2573 082 365 929 883 90 56 8 Gewonnen prijzen kunnen na de derde den geïnd. Bejaardencentrum „De Driesprong" Kerkweg 2 te HARMELEN. Voor ons kleine bejaardenceri' vragen wij op korte termijn een (in- en extern) Zoals in een klein tehuis gebruike variëren de werkzaamheden sterk waardoor u met alle facettei de verzorging in aanraking komt De eisen die wij aan de kandlc menen te mogen stellen zijn: diploma bejaardenverzorgster ervaring in ander tehuis opget prot. chr. levensovertuiging; leeftijd vanaf 22 jaar Sollicitaties, schriftelijk of telefonisch, aa direktrice, mevr. J. van Zandwijk, telef. 0: 1795. leergang in de vaardigheid en di therapeutische toepassing Opleiding tb.v. hen. die in de therapeutische praktijk hypnosflfj extra vaardigheid en hulpmidde n kunnen aanwenden. Deze opleiding, verdeeld over d weekends, begint op 20 oktobe wordt gegeven in Amsterdam. Deelname is mogelijk voor psychiaters, artsen, tandartsen, psychologen, psychotherapeut! verloskundigen, enz. Uitvoeriger informatie over deze t hypnose-leergang kan worden aangevraagd bij het psychosociaal centrifc herengracht 481. 1017 bt amstfl J telefoon 020-221715

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8