ikening van een lezer zakgeld sparen voor een auto ouw commentaar ad van State heeft het te druk wijn nodig Prinsjes da<^ ^73 Het gezin is meer gelijk (1) Het gezin is meer gelijk (2) Bezemwagen Officier: ontslag bestuur leprastichtingen Nederland dingt naar Noors gas Dagbladjournalisten tegen CAO-resultaat Illlll sterk baaidag nieuw vehikel reuzebroodjes vera en t.v. goed verhaal >AG 18 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARI.EMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEME Redactie: Hans Gosllnga Bijdrage: Jan Bezemer. luw Ien van den Heuvel overdrijft natuurlijk fcelijk door boos uit de Eerste Kamer te jn, omdat de communicatie over een bepaalde tagneert. Ministers willen wel eens met hun fcuille rammelen, maar als nu ook Kamerleden c beginnen wie zou dan nog het kabinet ter Loording kunnen roepen? 1st dit laatste is hard nodig, omdat zo langza- Ed duidelijk begint te worden dat het kabinet ^verantwoordelijke wijze bezig is de verdere leling van het ontwerp sanctie wet te vertragen. £vet moet de regering de instrumenten verschaf- boycotregelingen (bijvoorbeeld die tegen Isië) te kunnen af dwingen. jar die vertraging toch? Op het eerste gezicht is i nogal malle situatie, want het kabinet zelf destijds die wet bij de Kamer ingediend, raar gold het een wetsontwerp van de vorige ig, maar dat verschil is te verwaarlozen, omdat [binet bij zijn optreden geen enkele aanleiding t ontwerp in te trekken. metlhet kabinet is pas gaan aarzelen toen de lit J. r sent regeringsfracties in de senaat overwegende bezwaren tegen de sanctiewet bleken te hebben. Nederlandse bedrijven zouden schade kunnen ondervinden van de boycotbepalingen. Zou er bijgevolg geen regeling moeten worden getroffen voor de schadevergoeding? En hoe zit het met Nederlandse zakenlieden in het buitenland. Vallen die ook onder boycotbepalingen? Op zichzelf best zinnige vragen, maar zeker ook weer niet een zodanige zwaarte om op grond daarvan maar van de hele sanctiewetgeving af te zien. De grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich er destijds duidelijk voor uitgesproken en aan die opvatting is nog niets veranderd. Het gaat er in laatste instantie om Nederland bereid is op een geloofwaardige wijze mee te werken aan eventuele boycotacties of niet. En zo ja en wij vinden dat dit onder bepaalde omstandigheden zeker moet kunnen dan moet zo'n maatregel ook kunnen worden afgedwongen. Het wordt tijd dat minister Van der Klaauw daarover eens klare wijn schenkt, ook tegen over een onwillige Eerste Kamer. Tenzij hij het natuurlijk met de meerderheid van de senaat eens is. Maar ook die informatie aan het parlement is zo langzamerhand broodnodig. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. \a te tl we even g oed kif ï|jZ>3 A uniform weer rt r n ssie bekijkt AROB-procedure IAAC rnmis ize parlementsredactie G Minister De Ruiter van justitie heeft gisteren missie aan het werk gezet, die moet adviseren over jkheden om de behandeling van beroepszaken van tegen de overheid te verbeteren. De Raad van State (t de behandeling hiervan is belast, kan de wassende van zaken bijna niet meer aan. hier om zaken op grond van administratieve rechtspraak sbeschikkingen (AROB), t, in 1975 van kracht gewor- !lt burgers de mogelijkheid en beslissingen van lagere sorganen beroep aan te teke- rvan wordt steeds meer ge smaakt. Minister De Ruiter installatie van de commissie „Het probleem van de Wet niet, dat zij niet deugt, maar taak te goed voldoet". iblemen enigszins het hoofd n, zal het aantal leden van de n State binnenkort van 24 tot it aantal Staatsraden in bui- ne dienst van tien tot veer den uitgebreid. Dat is echter geen volledige oplossing, aldus de mi nister. Volgens de bewindsman zijn er ook organisatorische problemen. De AROB-rechtspraak is in Den Haag gecentraliseerd. Dat brengt mee. dat de rechter voor burgers en besturen vaak moeilijk te bereiken is. Bovendien worden de Staatsraden wel erg in beslag genomen door erg eenvoudige zaken, aldus minister De Ruiter. Ter oplossing van dit probleem wordt gedacht aan een uitbreiding van de bezwaarschriften-procedure en aan de inschakeling van een rechterlijke Instantie op lager niveau. De advies commissie onder leiding van oud-mi nister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman moet uitzoeken, wat de beste mogelijkheid is. De Gaay Fortman zei gisteren, dat volgens hem het goede functioneren van de AROB moet worden toegeschreven aan verkleining van de afstand tus sen burger en overheid en de beperk te kosten van een AROB-procedure. Ford remt produktie 'benzineslurpers' KEULEN (Reuter) De Westduitse Fordfabrieken willen voor de fabriek in Keulen gedurende een periode van vijfentwintig dagen tussen half okto ber en eind van dit Jaar werktijdver korting aanvragen voor 12.000 man. De werktijdverkorting wordt noodza kelijk geacht, omdat de vraag naar grotere wagens (als gevolg van de gestegen benzineprijzen) is vermin derd. De produktie van kleine auto's in Saarlouis zal worden verhoogd. Het gezin is voor het CDA niet lan ger een onmisbare pijler van de samenleving, laat staan de hoek steen daarvan. In het vorige week gepubliceerde ontwerp-beginsel- program kom Je deze loodzware kwalificaties niet meer tegen. Dat wil niet zeggen, dat het gezin voor het CDA heeft afgedaan. Integen deel, ér wordt wel degelijk „een bij zondere betekenis" aan toegekend. Zo er al sprake is van een verande ring in de visie van het CDA, geldt die dus niet het gezin, maar de relaties die zonder boterbriefjes door het leven gaan. Die samenle vingsvormen moeten volgens het program vergelijkbare rechten en plichten krijgen. Het CDA stelt hiervoor wel drie voorwaarden. De alternatieve rela tievorm moet steunen op onderlin ge trouw, duurzaamheid en weder zijdse verantwoordelijkheid van de partners. Hoe de overheid zoiets moet controleren, wordt in het ont- werp-program niet uitgewerkt. De vraag rijst nu waaraan het gezin zijn bijzondere betekenis ontleent, bij het CDA een streepje voor heeft. Het program voert twee óverwegin gen aan. In de eerste plaats de aan wezigheid van geborgenheid, liefde en onderlinge zorg. In de tweede plaats de opvatting (van het CDA), dat het gezin het beste milieu is voor de opvoeding en vorming van kinderen. Het CDA verlangt dus van alterna tieve samenlevingsvormen dat zij voldoen aan voorwaarden die bij het gezin als vanzelfsprekend aan wezig worden geacht. Het gezin ont leent hieraan echter een bijzondere betekenis. Dat roept vragen op. Kunnen er geen gezinnen zijn waar het met de geborgenheid, liefde en onderlinge zorg minder goed gesteld is? Kun nen er aan de andere kant geen ongehuwde paren zijn die een rela tie hebben waarover in dit opzicht niets te klagen valt? Men voelt al waar de redenering wringt. Merkwaardiger is dat het program zich op dit punt in feite tegenspreekt. Gezegd wordt: „Uit gangspunt voor onze houding ten aanzien van de samenlevingsver banden waarin mensen verkiezen te leven, is het in geborgenheid, liefde en onderlinge zorg kunnen leven". Afgezien van het wel buitengewoon kromme Nederlands, moet Je tot de conclusie komen dat dit uitgangs punt wel erg wonderlijk is uitge werkt. Het CDA zegt zoiets als: alle samenlevingsvormen zijn gelijk, maar één samenlevingsvorm is meer gelijk dan de andere. Ook de overweging, dat het gezin de beste plaats is voor de opvoeding en vorming van kinderen lijkt geen stand te kunnen houden. Zijn er geen gezinnen waar de kinderen worden weggehaald omdat de ou ders niet in staat zijn hen op te voeden? Zijn er geen vriendelijke oom en tante, toevallig ongehuwd, die het kind een harmonieus opvoe dingsklimaat kunnen bieden? Overigens wordt er in het program niet uitgesproken, dat het gezin het beste milieu is voor opvoeding en vorming van kinderen. Heel vaag staat er: „het CDA acht mede uit een oogpunt van opvoeding en vor ming het gezin van bijzondere bete kenis." Het heeft er alle schijn van, dat de bewuste passages in het program de vrucht zijn van een compromis, waarbij de commlssie-Kremers, om de vrede in eigen huis te bewaren, halt heeft gehouden ergens tussen de hoeksteen en de volledige gelijk schakeling in. In dat geval, denk je dan, zal er in de commissie wel flink slag zijn geleverd. Voor zover we konden nagaan, is daarvan echter geen sprake ge weest. „Er is eigenlijk heel weinig over gesproken," aldus een bron in de commissie. Op de ontwerp-tekst die is opgesteld door de rapporteur, in dit geval de anti-revolutionair Borstlap, is wel een verandering aangebracht, maar die was niet van wezenlijke aard. Minister De Ruiter van Justitie heeft vorig jaar al de redenering doorgeprikt die de commissie volgt. Dat gebeurde in het Kamerdebat over pleeggezinnen. Op de vraag van een bezorgd CDA-Kamerlid of het de bedoeling was, dat voortaan ook ongehuwde paren een pleeg kind konden opnemen, antwoordde de minister dat dat niet het criteri um was. Hij maakte duidelijk, dat doorslag gevend was dat het kind terecht zou komen in een milieu waar het zou kunnen rekenen op liefde en gebor genheid. Met andere woorden: de burgerlijke staat van het pleeggezin is van ondergeschikt belang. Een lid van de commissie-Kremers, geconfronteerd met deze opvatting van De Ruiter: „Ja, wij hebben een tussenstandpunt Ingenomen." Het commissielid voegt eraan toe: „En wij zijn ook niet zover gegaan als de CDA-vrouwen in hun rapport." In dit geruchtmakende rapport over het gezin wordt een gezinsbe leid bepleit dat alle relatievormen omvat. Hierbij is het gezin niet lan ger een gehuwde man en vrouw en kinderen, maar „een groep van mi nimaal twee mensen die zich zoda nig met elkaar verbonden voelen dat zij hun levens te zamen willen leven en daaraan ook een voor blij vend bedoelde vorm willen geven". Volgens een van de schrijfsters, me vrouw Sleijser, is het rapport bin nen het CDA vooral aangeslagen bij vrouwen en jongeren. „Ik was on langs op een spreekbeurt over dit onderwerp. Er was twee uur uitge trokken voor discussie, maar die duurde nog geen kwartier. Iedereen was het ermee eens." Verzet komt volgens haar met name van mannen, waarbij de partijpoli tieke afkomst niet bepalend is. „Het verzet, zo Je dat tegenkomt, loopt door de drie CDA-partijen heen en dat geldt evenzeer voor de waarde ring." Is zij nu tevreden met de passages in het beginselprogram. „Ja, toch wel. Het gaat minder ver dan ons rapport, maar je kunt in de politiek niet alles in een keer bereiken. Het is een stapje vooruit." Een stapje vooruit? Of een stapje terug? Het heeft meer weg van een hinken op twee benen. DS'70 vindt de argumenten van Ien van den Heuvel (PvdA) om de Eer ste Kamer de rug toe te keren „bela chelijk". Wie de politieke verhoudingen een beetje kent knippert dan op zijn minst even met de ogen. Niet zozeer vanwege de beschuldigingen op zich, eerder vanwege de vraag waar om DS'70 zo nodig moet. De partij bestaat dus nog steeds, dat is het minste wat Je kunt con stateren. Een paar weken geleden hebben we trouwens ook al gemerkt dat de democratlsch-socialisten nog aan politiek doen. De PvdA had nog maar de schijn gewekt haar- houdlng ten aanzien van Israël en de PLO enigszins te wijzigen, of DS'70 huurt krantenkolommen om duidelijk te maken dat die partij tenminste nog pal achter Israël staat. Volstrekt legitiem, daar niet van, maar wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat DS'70 de wat bloedeloze partij wil aansterken met een dosis plasma uit de Partij van de Arbeid. Immers: er zijn wat problemen in die partij met drie Groningse leden en bovendien is D8'70 ontstaan uit verontruste PvdA-leden. Is er enig verband? Kamerlid Nijhof, enig lid van de ooit bloeiende fractie, ontkent: „Geen sprake van, wij reageren op alles wat daar aanleiding toe geeft. We selecteren natuurlijk wel, want anders blijf je aan de gang. Maar het is zeker niet zo, dat we speciaal letten op wat de PvdA doet". Wel wordt duidelijk dat een aantal verontruste PvdA-leden DS'70 heeft gebeld over de opstelling inza ke de PLO. Zo van: „Doen Jullie niks?" De advertentie die daarop volgde bleek voldoende om tevre denheid te oogsten. „We stijgen licht in ledental, na fors verlies in de maanden daarvoor". DS'70 dus toch als bezemwagen achter de PvdA aan. En nu maar afwachten of de PvdA nerveus wordt. Van der Doef, vice-voorzitter van die partij, blijkt daar nog wei nig last van te hebben. „DS'70 is niet een factor in de politiek om maar enig woord aan te besteden", is het enige wat hij kwijt wil. PARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE DEN HAAG (ANP) De officier van justitie in Den Haag heeft gisteren in de civiele zaak tegen de stichtingen Carosi en Nederlands Leprafonds het ontslag van de bestuursleden geëist. De officier sprak zijn els uit op grond van de resultaten van een onderzoek werd in Juli van dit jaar afgesloten. In juli vorig jaar besloot de recht bank in Den Haag, op basis van een grondig accountantsonderzoek, dat tijdens het uitgebreide onderzoek van de rijksaccounants, de besturen van de stichtingen geen beheersda- den meer mochten verrichten. Dit gebeurde naar aanleiding van onre gelmatigheden die een eerder ac countantsonderzoek in de boeken aan het licht had gebracht. Met eis tot ontslag die nu is ingediend wil de officier van Justitie de procedure te gen de Wassenaarse stichtingen weer „opstarten" en tot een eindbeslissing brengen. Tegen de voorzitter van de beide stichtingen loopt ook nog een straf zaak op vermoeden van verduiste ring. Het gerechtelijk vooronderzoek in die zaak is nog niet voltooid. De officier van justitie wacht op sluiting van het vooronderzoek voor hij bslist over de voortzetting van de strafver volging de voorzitter. Volgns de offi cier gaat het om een zeer omvangrijk vooronderzoek. SCHIPHOL (ANP) Nederland zal met Noorwegen overleg plegen over het leveren van aardgas aan ons land, nu in het Noorse deel van de Noord zee een groot aardgasveld is ontdekt. Minister van Aardenne van Economi sche Zaken noemde dat overleg van zelfsprekend. Hij antwoordde dat gis termiddag desgevraagd op Schiphol, na zijn aankomst van een tiendaags bezoek aan de Nederlandse Antillen. De minister reageerde daarmee op vragen die de Kamerfractie van D '66, gisterochtend had gesteld. Volgens de bewindsman zal Noorwe gen wel een voorzichtige houding kunnen aannemen ten aanzien van export van dat gas. AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft gisteren besloten het onderhandelingsresultaat van de CAO voor dagbladjournalisten niet goed te keuren. Het NVJ-bestuur heeft dit besluit genomen op grond van de resultaten van een enquête onder de leden-dagbladjournalisten, waaruit is gebleken, dat een meerder heid van de leden het onderhande lingsresultaat afwijst. Ook herope ning van de onderhandelingen waar bij uitsluitend verschuivingen zou den kunnen worden aangebracht, waartoe de NDP (Nederlandse Dag blad Pers), de werkgevers, zij het met tegenzin, zich bereid had verklaard, wordt afgewezen. Hoeveel zakgeld krijgen tieners en wat doen ze er mee? Twee van hen, die zelf op een middelbare school zitten, en een onderwijze res stelden daar elk op hun eigen school een onderzoekje naar in. Hun bevindingen staan afge drukt in het septembernummer van het feministisch maandblad Opzij. Twee dingen springen er uit: er zijn Jongens die veel zakgeld krij gen, en er zijn er die het met minder moeten doen, maar voor de meisjes ligt dat precies zo. En verder vinden ze zo goed als alle maal dat Je voor jezelf moet beta len als je een keer met een vriend je of vriendinnetje uitgaat of dat Je het om en om moet doen. Ook een beetje unisex dus, net als spijkerbroeken en schoenen. Waarin ze evenmin verschillen: of ze op een atheneum of lts zitten, ze geven hun geld allemaal aan hetzelfde soort dingen uit. Tie- nerdingen: snoep, platen, ca deautjes, drinken, make-up, en (soms stiekem) sigaretten. Hun zakgeld varieert van drie tot vijf gulden per week met uitschieters tot een tientje per week. Eén jon gen zegt niets te krijgen, een an dere. ook 14 jaar, één gulden in de week, maar die heeft er een kran tenwijk bij. Een twaalfjarige helpt zijn vader in de garage en verdient daar zelf zijn zakgeld 35 per week) mee. Opvallend is, dat de kinderen met de kleinste bedragen vaak het spaarzaamst zijn en voor de duurste dingen sparen. Een elfja rige jongen is zuinig bij het gieri ge af: „Ik krijg drie gulden zak geld per week. Ik spaar het alle maal op voor een auto. Ik ga nooit uit en trakteer nooit vriend jes of vriendinnetjes, want al mijn geld gaat in de spaarpot". Een meisje van veertien 4,50 per week) spaart voor een vakan tie naar Engeland; een jongen van dertien (ƒ3) legt zijn batig saldo weg voor een elektrische boor en een frasemachine; een meisje van veertien spaart van haar 4 per week voor een radio en lange broeken, een meisje van dertien 15 per maand) spaart voor een racefiets. Een ander der tienjarig meisje koopt van haar tientje per maand „leuke dingen" en „ook spaar ik, voor later, voor de huishouding". Een jongen van veertien lijkt buitengewoon be voorrecht te zijn vergeleken met zijn leeftijdgenoten: hij krijgt 175 per maand, „maar ik moet daar alles van doen. Kleren ko pen en mijn vioollessen betalen en ga maar door". Typisch een jongen die gewend is er een soort huishoudboekje op na te houden, en hij spaart dan ook onderde- hand al „voor later". Niet sparen komt natuurlijk ook voor, al doen de meesten er wel aan. Een meisje van veertien 4 per week) spaart nooit. Een leef tijdgenootje zegt: „Ik krijg 25 piek per maand. Daar koop ik sigaretten van, bladen, sieraden en make-up. Ik spaar het nooit op". Een even oud meisje spaart evenmin van haar wekelijkse tientje: „Ik zou niet weten waar voor". Een ander, ook veertienja rig meisje, krijgt vijf gulden per week en spaart het allemaal op: „Waarvoor? Weet ik veel!" Er is er maar één, een vijftienjari ge Jongen, die vindt dat hij niet genoeg zakgeld heeft: „Ik krijg 7,50 per week. Dat is te weinig, want ik geef altijd alles uit aan elektronica en modelbouw. Ik kom altijd geld tekort en sparen kan ik dus nooit". „Een baaidag kan snel ontaarden in een Baaidag" (schrijft hoofdre dacteur L. Hartog van EO's om- roepgids Visie in zijn blad). Dit is een première: de eerste demonstratie die een Parljze- naar in de straten van tljn stad geeft op een zelf gefabriceerd nieuw soort vehikel. Het ding houdt het midden tussen een vierwielige autoped en een ge motoriseerde schaatsplank en loopt vijftien kilometer per uur. De Parijzenaar is begonnen met een schaatsplank en heeft er al les op en aan gemaakt wat hij nodig of gewoon leuk vond. De propellers achterop zijn er meer voor de lol opgezet. Ze hadden er makkelijk een paar in hun zak kunnen steken, maar zo zijn de inwoners van Zwitser- lands hoofdstad Bem niet. Toen er honderd briefjes van honderd Zwitserse franken voor het grij pen op straat dwarrelden, raap ten ze die wel op, maar brachten ze eerlijk naar de bank terug waar ze net gestolen waren. Een overvaller had de tienduizend franken kort tevoren op vanzelf sprekend oneerlijke wijze in zijn bezit gekregen. Hij vluchtte met zijn buit het gebouw uit, maar verloor alles al op de stoep. Voor bijgangers pakten niet de dief, maar de bankbiljetten en gaven ze zonder uitzondering direct te rug aan de bank. Prompt plaat ste de dankbare bankdlrectie een advertentie in een veelgelezen plaatselijke krant, waarin ze de bevolking van de stad prees voor haar „beleefdheid, eerlijkheid en sterke geest". Wie een broodje van ruim drie meter zelf wil bakken en vullen, moet er. behalve de nodige pak ken meel, minstens veertig kilo leverworst in verwerken, vijftig kilo ham. twintig kilo salami, evenveel kip, nog eens zoveel an dere vleessoorten, dertig kilo kaas, vijftien kilo boter, enorme hoeveelheden slaatjes en idem saus plus een paar duizend plak jes tomaat. Natuurlijk is nie mand zo gek om dat te doen, maar in Peeks kill, in de Ameri kaanse staat New York, hebben ze zich er met z'n vijfentwintigen op geworepen, omdat ze op hun jaarlijkse kookkunst-festival de grootste sandwich ter wereld wil len presenteren. Toen het zaakje na vier uur hard werken klaar was, is het reuzebroodje onmid dellijk in plakken gesneden, die voor een dollar per stuk verkocht werden en er in gingen als koek. Een plaatselijk gezondheidscen trum is dankzij het baksel zesdui zend dollar rijker geworden. Voor de televisie heeft violiste Vera Beths niet veel goede woor den over. Klassieke muziek op dit medium vindt ze „nog altijd beneden peil", zoals ze onlangs in het omroepblad Veronica zei. Een quiz is het niet volgens haar, en een geromantiseerde serie over Chopin of Strauss al hele maal niet. „Ik wordt ook heel verdrietig van filmpjes waarbij een witte vleugel in een groene wei te zien is. Daar zit dan een mevrouw met een lange Jurk ach ter te spelen. Daar word Je toch niet goed van? Wie heeft er nu een vleugel op zijn welland? Het beste zou zijn als zo'n Instrument met mevrouw en al in de drassige grond wegzakte". Overigens be kent ze zelf ook niet te weten hoe zo'n klassiek programma er dan wèl uit zou moeten zien. Wel weet ze dat ze het Nederlandse toneel evenmin met droge ogen kan aanzien: „Die mensen doen alle maal zo raar, ze praten gek. Dat hebben ze denk ik op de toneel school geleerd, want ik ken een paar acteurs en actrices, nou, die doen privé heel normaal, maar zodra ze in een stuk spelen gaan ze gek doen. Ze zouden allemaal op een nascholingscursus moe ten om die dingen weer af te leren". Fed Emmer, welbekend en meestal wel gebruind nieuwsle zer, doet meer dan het NOS-Jour naal presenteren. Aan Televizier vertelde hij, dat hij al een paar Jaar Engels studeert en daarin inmiddels zo ver gevorderd is, dat hij een kort verhaal in die taal heeft geschreven. Een goed ver haal blijkbaar ook over de Am sterdamse studentenwereld anno 1079 want de BBC World Servi ce zendt het niet minder dan vier maal uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5