Jeen snelle uitweg oor sanering economie' Jesultaat Deli V helft minder Aanmaningen te koop voor tientje per stuk Sluwe wijze van incasseren >ud boven 350 dollar SPECIMEN Veel belangstelling voor huweli j kspartner-verzekering Oort (ABN): werktijdverkorting geen oplossing ies bij Cindu-Key Kramer De Hoofden van Nederland. Het Jioofd interne dienst. !te speculatieve belangstelling schoonhouden multi-onderhoud Haags incassobureau weet ze bruin te bakken eyploegen bruari van Moskou Mening over reclame DAG 18 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/K-_ ieen onzer verslaggevers IjEGEN Er is geen snelle uitweg naar sanering van onze economie, ook al hebben de jers op korte termijn wél een dergelijke weg voorgesteld: schep rechtstreeks arbeidsplaat- Boor arbeidstijdverkorting öf door het aanstellen van meer ambtenaren. Deze voorstellen in echter de problemen op lange termijn van onze economie niet op, zo zij al niet bijdragen len verzwaring daarvan. Dit zei dr. C. J. Oort, lid van de raad van bestuur van de ABN k, in een rede, uitgesproken voor het Departement Nijmegen van de Nederlandse [schappij voor Nijverheid in Handel. VARTET 13 rede, getiteld: „Het financie- «kort van de overheid, gezien e vooravond van Prinsjesdag zegt dr. Oort, dat arbeidstijd- ting in de praktijk loonkosten- g betekent, waarmede een ver- erzwakking van onze economi- structuur wordt veroorzaakt, iding van werkgelegenheid bij rheid betekent een verdere las- zwaring voor de particuliere Daarmede komen wij in de :e spiraal terecht, waartegen rüsche deskundigen bij herha-. ibben gewaarschuwd." erk in Nederland het bedrijfsle- door de overheid is terugge- n, blijkt, aldus dr. Oort, uit de ding tussen het aantal inko- ■ekkers in belde sectoren. Was erhouding 1961 nog bijna 2 op is er op elke persoon die een en verdient al meer dan één die komen uit de collectieve mid- mtvangt. „En er zijn geen teke- i erop wijzen, dat deze ontwik wezenlijk is omgebogen. De amde snelle uitweg, waarbij :tieve sector als trekpaard ;ten fungeren, leidt daarom ipelijk tot een verder weg- van de marktsector" (het re bedrijfsleven). cieringstekort ide over het financieringste kort van de overheid, de spil van het begrotingsbeleid, bracht dr. Oort in herinnering, dat in verband met de ernstige situatie van de economie zo wel door de regering als door De Nederlandsche Bank voor 1979 een uitdrukkelijk als tijdelijk aangekon digde overschrijding van het structu reel toelaatbare financieringstekort is aanvaard, waarbij 6 procent van het nationale inkomen als boven grens is gesteld. Mede dank zij de aanzienlijke extra-inkomsten van het Rijk door de recente verhogingen van de olieprijs en de daardoor mee naar boven getrokken aardgasbaten, zal het financieringstekort 1980 hoogst waarschijnlijk wel aan deze norm voldoen. Dr. Oort was echter van mening, dat deze bovengrens van 6 procent te hoog is gesteld. De ervaringen van de afgelopen periode, zo zei hij, hebben namelijk aangetoond, dat reeds bij de huidige omvang van het financie ringstekort ernstige, op den duur voor de economie schadelijke, span ningen op de kapitaalmarkt optre den. De conclusie van dr. Oort was dan ook, dat het financieringstekort 1980 onder dat van 1979 zou moeten liggen en wel de extra aardgasba ten in aanmerking nemend bene den de 4 procent van het nationale inkomen, d.w.z. beneden de rond 12 miljard. „Echter ook als het tekort 1980 dit plafond niet overschrijdt, ligt ^en onzer verslaggevers pERDAM De Deli-Maatschappij heeft de winst In fste helft van dit jaar zien halveren. Het netto-resultaat tg 3,1 miljoen tegen 6,1 miljoen in de eerste zes maanden .978. De omzet daalde ook: 790 miljoen tegen 795 IL het nog aanzienlijk boven het op lan gere termijn als wenselijk beschouw de peil." „Volgens sommigen is het recept om uit de problemen te komen eenvou dig: schep extra koopkracht en deva lueer de munt. Zo simpel is de wereld echter niet of niet meer", aldus dr. Oort. Devaluatie is volgens hem in onze geïndexeerde economie ondoel matig en schadelijk. Schadelijk om dat het onherroepelijk leidt tot ver snelling van de inflatie. Ondoelmatig omdat het de produktlekosten op- Jaagt. „Devaluatie is de weg van de minste weerstand. Een succes op kor te termijn, gekocht voor een funda mentele verzieking van de eco nomie." Hij meende dat het terugdringen van de werkloosheid wel mogelijk zou zijn door het scheppen van meer koop kracht door middel van de verhoging van het financieringstekort. Maar dan moet wel aan enige voorwaarden zijn voldaan. De belangrijkste is, dat extra arbeidsplaatsen en daarbij pas sende arbeid beschikbaar zijn of ko men, om aan die extra koopkracht te voldoen. Anders loopt deze weg in inflatie en import. En aan vergroting van het produktiepotentieel in deze zin heeft het in Nederland nu Juist ernstig geschort. Koopkrachtvergroting is thans op zichzelf niet voldoende om de econo mie uit "het slop te halen. De extra vraag moet ook tot investeringen in nieuwe arbeidsplaatsen leiden. En dat kan alleen als het investerings rendement wordt verbeterd. Het re cept is een open deur: lastenverlich ting, die enerzijds koopkracht schept en anderzijds de loonkostenstijging afremt en daarmee zowel het Investe ringsrendement verbetert als de nei ging tot arbeidsbesparing vermin dert. „Zelfs een open deur biedt", aldus dr. Oort, „in de praktijk even wel geen garantie voor een beleid volgens deze lijn. In de afweging tus sen lastenverlichting en vergroting van uitgaven ligt het politieke ge wicht namelijk maar al te dikwijls onevenredig zwaar aan de laatste kant. Daarbij is lastenverlichting geen snel werkend medicijn, maar wel heh enige dat op langere termijn effect kan hebben." Tijdelijke vergroting van het finan cieringstekort noemde hij slechts ver antwoord. indien het bijdraagt tot dr. C. J. Oort. structurele versterking van de econo mie en dus tot de groei. Alleen dan kan het ook een tijdelijke vergroting zijn, want alleen dan zal het zich kunnen „inverdienen". Investeringen Wat het terrein van de monetaire politiek aangaat stelde dr. Oort vast, dat de kapitaalmarkrente nu zeer hoog is opgelopen." En zo hoge reéle rente (verschil tussen kapitaalmark trente en het inflatiepercentage) als wij nu in Nederland kennen (in de orde van 5 procent) kan niet bevor derlijk zijn voor de investeringen. Dit alles wijst er. volgens dr. Oort, „toch wel op, dat het totale beroep op de kapitaalmarkt te groot is geworden. Uitgaande van de stelling dat de par ticuliere investeringen de ruimte moet worden gelaten, moet dus ófwel het bankwezen ófwel de overheid een stapje terug doen. Nu is er, „zo merkte hij op", van verschillende zijden betoogd, dat er een ontsnappingsmogelijkheid is, te weten lenen in het buitenland. In het buitenland lenen door de overheid is echter, volgens dr. Oort. evenals de valuatie één van die schijnbaar pijn loze ontsnappingswegen uit de natio nale financieel-economische discipli ne, die uiteindelijk slechts tot één enkel ding leiden: versnelling van de inflatie." Hij merkte tenslotte op, dat wij in 1974 en volgende Jaren de fout heb ben gemaakt de extra aardgasbaten in de rijksmiddelen te hebben laten lopen, waarbij wij ons onvoldoende hebben gerealiseerd dat dit een welis waar stille, maar daarom niet minder schadelijke lastenverzwaring voor het bedrijfsleven betekende. Wèl komt de vergroting van de aardgas baten tot uitdrukking in het cijfer van de collectieve lastendruk en heeft als zodanig ook een rol gespeeld in het beleid, maar de lastenstijging voor de bedrijven als gevolg van de afwenteling van de olieprijsverhogin- gen is daarbij onder tafel verdwenen. Dr. Oort vroeg zich af, of het huidige kabinet dezelfde fout gaat maken. Hij hield zijn hart vast, zo zei hij. lerpe winstdaling over het eer- Ifjaar was het gevolg van een joop van omstandigheden, die loral in het tweede kwartaal Isten. Het tweede kwartaal I reeds een duidelijke verbete- tor het tweede halfjaar wordt ïst verwacht in dezelfde orde lotte als in de laatste helft van '8 miljoen). In de Jaarvergade- 1 gezegd, dat in 1979 geen ng van de winst meer kon I verwacht. Thans erkent de dat in het tweede halfjaar de achterstand niet kan wor- [ehaald. In 1978 werd ƒ14,1 (i verdiend. •U-KEY: Dit concern (bouw, coatings, transport) heeft in helft van 1979 een verlies van 9.8 miljoen, tegen een van „slechts" 0,7 miljoen in reenkomstig tijdvak van 1978. iheel 1979 rekent de raad van op een aanmerkelijk minder Gehoopt wordt het Jaar te afsluiten met een verlies on gelijk aan dat over 1977 2,5 In 1978 werd 1,5 miljoen n, zodat het er naar uitziet dat irijf in drie jaar ruim 6 mil- n rode cijfers zal laten zien. In werd 3,5 miljoen winst ct, 3URGSE WATER: Lantana in Maasland is van plan een contanten uit te brengen van er gewoon aandeel van 150 11.200 per oprichtersaandeel sche Waterleiding Maat- rengen van dit bod is volgens i Beheer afhankelijk van de medewerking van de raad van beheer van de Tilburgsche Waterleiding Maatschappij, aan wie het ontwerp voor het biedlngsbericht is voorge legd. Lantana Beheer zegt de zeker heid te hebben, dat circa 50 procent van het geplaatste kapitaal van 2,8 miljoen van de Tilburgsche Waterlei ding Maatschappij de zienswijze van Lantana Beheer wat betreft het voor- gestande beleid deelt. Binnenkort volgen nadere mededelingen. UNILEVER: Unilever en Guest Keen and Nettlefolds voeren bespre kingen over het verwerken door GKN van een meerderheidsbelang in een vijftal Franse bedrijven die samen de Unigep-groep vormen en gespeciali seerd zijn in de distributie van auto- onderdelen in Frankrijk. Bij deze groep zijn in totaal ca. 750 mensen werkzaam. LENING: Op 21 september kan worden Ingeschreven op een 60 mil joen grote, 9 pet-obligatielening van Slavenburgs Bfuik. De uitgiftekoers zal op 19 september voorbeurs be kend worden gemaakt. VISSERIJNIEUWS IJMUIDEN. 5920 kg tong, 203 kisten tarbot en griet, 225 kisten kabeljauw, 93 kisten schelvis, 1985 kisten wijting, 1143 kisten schol, 135 kisten schar, 92 kisten makreel, 180 kisten diversen. Prijzen per kilogram: tarbot 19.12-17.57, gr.tong 81.41-16.99. gr.m tong 15.12-14.51, kl.rn.tong 14.69- 14.22. tong I 15.32-14 61, tong n 13.85-13. Per 40 kilogram: tarbot 552-256, griet 443-252, schelvis IV 90-53, wijting UI 62-40, gr. heek 288-126, schar 80- 50. tongschar 240-88, ham met kop 236-118, steen bolk 56-24, krab 56-40, schol 1124-100, schol H 120- 102, schol UI 106-94, schol IV 98-90, makreel I 51. makreel I 51. makreel U 27-21.60. kabeljauw I 246- 222, kabeljauw n 224-160, kabeljauw m 188-132, kabeljauw IV 148-122, kabeljauw V 134-66, poont jes 56. haal 124-120. ADVERTENTIE IRDAM (Reuter) Doorgaan van de prijsstijging voor tot boven de 350 dollar, een koersdaling van het pond ig en een prijshoudende stemming voor de Amerikaanse zijn maandag kenmerkend geweest voor de goud- en de ihandel. Londense goudmarkt werd de laandagmorgen officieel vast- op 350,75 dollar per ounce fel). De slotnotering 's mid- &s 351,75 dollar. Ich handelde men aanvanke- tot 352 dollar, maar winstne- veroorzaakten vervolgens g tot omstreeks 350 dollar, 'rdam steeg de goudprijs van •22.190 tot 22.200-22.600 per pte invloed op de goudmarkt seer grote speculatieve be lling met het oog op de goud- I van het Amerikaanse minis te- f financiën die voor vandaag op pgramma staat. Een haussefac- Pverder. dat Nigeria heeft laten tact ingang van cktober waar- Wk voor zijn olie vijf dollar per p 159 liter) meer te vragen dan pige prijzen van de Organisatie van Olie-exportlanden (OPEC). Op de wisselmarkten gaf het pond sterling een scherpe koersdaling te zien. Op de Amsterdamse wissel markt werd de officiële notering voor het pond sterling maandagmiddag vastgesteld op 4,2430, of ruim negen cent minder dan vrijdag 4,3370). Vorige week donderdag nog noteerde het pond 4,4010. Oorzaak van het lagere pond zijn de arbeidsmoeilijkheden in het Britse bedrijfsleven en de beoordeling van de economische sltuaUe van het Ver enigd Koninkrijk door de valutahan delaren. Tevens speculeert men er nog steeds op, dat de Duitse mark binnen het Europese Monetaire Stel sel (EMS) zal worden opgewaardeerd. Voor de dollar was de stemming prijs houdend. In Amsterdam werd 1,98875-1,99125 genoteerd. Bankpa pier was onveranderd 1,94-2,04. De heer van W. te D. In funktie: hoofd interne dienst van een grote verzekeringsmaatschappij. Vriendelijke, voorkomende man. Laat echter niet met zich sollen. Drukt z'n stempel op het beleid binnenshuis. Draait ieder budgettair dubbeltje eerst behoedzaam om. Geen wonder dat hij zo kontent is met Gom als schoonmaakbedrijf. Gom maakt namelijk efficiënt schoon voor een konkurrerende prijs. Dat scheelt de heer van W. niet alleen geld, maar tevens ÊT "ta een looketer, cv-reparateur mmf IR V n en schilder B fl Want daar kan Gom óók al voor zorgen! Hoofdkantoor: Westvest 26-28,3111 BW Schiedam, telefoon (010) 260134. Vestigingen: Alkmaar, Amsterdam. Arnhem, Bergen op Zoom. Boxmeer, Groningen. Den Haag. Hengelo (O). Leeuwarden, Maastricht, Rotterdam. Schiedam, T ilburg. Utrecht. Zwolle. Er bestaan in ons land incassobureaus gelukkig zijn er ook andere die ze bruin kunnen bakken. Het nieuwste „recept" op dit gebied is ontwikkeld door Dongelmans Financieel Intermediair in Den Haag. Dit informatie- en incassobureau is aanma ningsbrieven („profit-letters) aan onderne mingen gaan verkopen, die op de een of andere wijze geen kans zien een vordering binnen te krijgen. Op deze manier kan een consument die om be paalde, al dan niet ge gronde redenen een reke ning niet betaalt, een aanmaning krijgen. Deze aanmaning, die van het incassobureau Dongel mans afkomstig lijkt te zijn, wordt in feite door de schuldeiser toege zonden. Dongelmans blijkt veel begrip te hebben voor ondernemers, die met onwillige schuldenaren tobben. In de wervende brief aan deze zakenlie den wordt immers opge merkt, dat het uit han den geven van een vorde ring de relatie met de klant er „niet beter" op maakt en dat daaraan' ook nog eens extra kos ten vastzitten. Ten on rechte wordt daarom te lang geaarzeld met het „aanpakken" van een onwillige debiteur, al be grijpt Dongelmans dat wel, omdat zo'n beslis sing nu eenmaal niet licht wordt genomen. Engeltje Vervolgens werpt Don gelmans zich als een red dend engeltje op en schrijft: wij ontwikkelen een unieke service voor onze abonnees in de vorm van de profit-letter (het ver plichte abonnement kost vijfenvijftig gulden per Jaar en de prijs per pro fit-letter Is een tientje of bij grotere bestellin gen een gulden of acht); in plaats van uw ei gen laatste aanmanning zendt u deze door onze specialisten uitgewerkte aanmaning op ons brief papier; U kunt gebruik ma ken van onze gevestigde naam als incassobureau; het bespaart u het sa menstellen van een eigen laatste aanmaning, om dat u in onze profit-letter alleen maar de naam van uw debiteur hoeft te ty pen. Hierbij komt, dat de inhoud van de profit-let ter zakelijk maar mild is, waardoor het risico van verbreking van de relatie minimaal is. De toon is ook erg geschikt om tra ge debiteuren, „die nog niet slecht hoeven te zijn", tot betaling te brengen. Als schuldeiser een pro fit-letter aan de schulde naar heeft verzonden, dient hij daarvan Don gelmans op een speciaal formulier (de signaal bon) op te hoogte te brengen. Afwachten Vervolgens is het af wachten geblazen, 2owel voor de schuldeiser als.voor Dongelmans. Want als de schuldenaar binnen drie weken niet heeft betaald, wil Don gelmans wel in actie ko men. Tenminste als het gaat om een vordering van meer dan 250. Don gelmans adviseert in zo n geval .zonder uit stel de vordering uit han den te geven, omdat de kans nu het grootst is dat door een snelle actie van Dongelmans de vor dering plus de kosten zullen worden geïncas seerd. De Nederlandse Vereni ging van Rechtskundige Adviseurs heeft grote be zwaren tegen de proflt- Dongdmans Financiële Informatie, Incasso, Intermediair De internationale IH) zal begin fe- 5 een vergadering iviera. de landen het Olympisch gen deelnemen, rnationale toer- *voor in achter- t Calcutta wor- riteressant. De letters ven Dtreld. waartoe „die kennelijk nemen van 4 breldlng van (vKarasJl deel sopraktljk de Cham- heeft." Ojf°P volgt in wordt dat de d<?ene Frank gelmans te kooplanden (in- boden en op haarlJ* hebben wekkend postpap)Kd ..Alle drukte aanmad^n tel- kunnen worden v^voor de den, zonder dat D<# Rene mans daarvan vod|'oorelt* de verzending pUesulta- heeft ook maar letland weet tames ui de lARkhiiar Het wordt laakbaar getool acht dat een rechtshulp-ind verlener-incassobureau- ia- houder op deze wijze ge- t>r bruik laat maken van *6 zijn naam en de dreiging, welke verondersteld wordt daarvan uit te gaan op mensen die (mis schien) nog een rekening ,te betalen hebben. En dit, zonder dat deze In cassobureauhouder vooraf weet, wanneer, wie en voor welke vorde ringen mensen op zijn naam en met de door hem verkochte formulie ren worden aange maand. Achter deze profit-let ters zit, aldus de Neder landse Vereniging van Rechtskundige Advi seurs. de bedoeling de schuldenaren in de waan te brengen, dat de schuldeisers al een incas sobureau aan het werk heeft gezet; alles in de hoop, dat de schulde naar daarom uit angst maar gaat betalen. Broodnijd Dongelmans heeft op deze bezwaren gerea geerd met de opmerking, dat de bezwaren van de Nederlandse Vereniging van Rechtskundige Ad viseurs hoofdzakelijk op broodnijd berusten. Vol gens Dongelmans wor den de profit-letters al leen beschikbaar gesteld aan ondernemers die be trouwbaar kunnen wor den geacht en zit het sys teem zo in elkaar, dat snelle maatregelen in ge val van misbruik moge lijk is. Het positieve dat van de profit-letter van Dongel mans Financieel Inter mediair in Den Haag kan worden gezegd is, dat de toon van deze aanma ningsbrief mild is. De be nadering verschilt he melsbreed van de woor den, die bij voorbeeld het Incasso- en Informa tiebureau Leffelaar in Amsterdam durft te ge bruiken. Het is efchter wel het eni- gp positieve, dat over deze praktijken te zeg gen valt. De profit-letter is ln feite moeilijk anders te zien, dan als een sluwe manier om geld binnen te krijgen. Dit zowel jot de desbetreffende onder nemer (die de naam en het papier van Dongel mans Financiële Infor matie, Incasso en Inter- medlar kan gebruiken), als voor Dongelmans (die in elk geval het abonnement en de prijs van de profit-letters in casseert en eventueel nog extra Inkomsten heeft als de debiteur niet binnen drie weken door de knieën gaat). De pro fit-letter is namelijk een vorm van intimidatie om bij voorbeeld een consu ment, die in het alge meen doodsbenauwd is voor dit soort brieven, tot betaling te dwingen. Angst Het komt ln de praktijk zelfs voor dat mensen schuld of geen schuld uit pure angst betalen, vooral als het om een niet al te groot bedrag gaat. Van belang is hier bij aan te tekenen, dat de profit-letter door Dongelmans „speciaal geschikt" wordt geacht voor kleine vorderingen, die anders vanwege de kosten niet worden ge claimd. Hoeveel aanmaningen er dagelijks door incasso bureaus (dus niet alleen van Dongelmans) wor den verzonden, is niet bekend. Wel is het zo, dat bij de consumentenorga nisaties vrij regelmatig klachten binnenkomen over aanmaningen tot betaling, die nergens op berusten. In de meeste gevallen blijkt dan bij het bedrijf dat de vorde ring claimt een compu- terfout te zijn gemaakt, of een opzegging niet op tijd te zijn verwerkt. Daarom nog maar eens een herhaling van een eerdere opmerking in deze rubriek. Als een aanmaning tot betaling niet terecht is, moet een consument zich niet la ten intimideren. De eer ste maatregel die in zo'n geval moet worden geno men, is het schrijven van een brief waarin wordt meegedeeld, dat de vor dering en daarmee de sommatie tot betaling op niets is gebaseerd. Vervolgens is het 'raad zaam een van de twee consumentenorganisa ties de Consumenten bond of het Konsumen- ten Kontakt ln te schakelen. Het bericht dat Douwe Egberts een collectieve huwelijkspartnerverze kering voor het perso neel heeft afgesloten, blijkt veel belangstelling bij (werknemers van) an dere ondernemingen te hebben gewekt. De maatschappij Centraal Beheer in Apeldoorn die deze veraekering „ais vrij nieuwe toepassing van de gewone overlijdensri- sicoverzekering" heeft ontwikkeld, blijkt zelfs een beetje overvallen te zijn door die belangstel ling. Daarom in een paar pun ten de belangrijkte ken merken van de hu well j kspartner-verze kering: de verzekerde (dat Is degene op wiens leven de verzekering is gesloten) is de echtgenote van de werknemer óf dat kan ook de echtgenoot van de werkneemster; de verzekering kan ♦uitsluitend collectief via de werkgever worden ge sloten (dus niet privé); de voorwaarden van acceptatie zijn soepeler dan bij een gewone pri- vé-overlljdensrislcover- zekering. Er komen geen ingewikkelde medische vragenlijsten aan te pas, omdat de gezondheidsei sen veel minder strikt zijn dan op particuliere basis. Overigens is het acceptatiebeleld bij tien deelnemers anders dan bij honderd deelnemers; de kortingen op de premies zijn afhankelijk van de omvang van het aantal personeelsleden dat deelneemt aan de collectieve huwelijks partner-verzekering. op basis van een collec tieve huwelijkspartner- verzekering krijgt de Andreas Burnler (schrijfster): Reclame la alecht, schadelijk en overbodig. (Bijeengebracht door FHV/ BBDO) werknemer (werkneem ster) bij het overlijden van de verzekerde een kapitaal, om de veran derde financiële situatie te kunnen opvangen BIJ overlijden voor de vijfen vijftigste verjaardag van de verzekerde wordt twee keer het Jaarsalaris van de werknemer (werk neemster) uitgekeerd en bij overlijden boven die leeftijd één keer. Het maximum Jaarsala ris dat voor deze verzeke ring ln aanmerking komt is 125.000. Om een idee te geven van de premie, op 25-Jarige leeftijd ls de basispremie elf gulden per 10.000 verzekerd kapitaal en op 35-jarige leeftijd zestien gulden. De premies worden Jaar lijks aangepast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11