Wereldeconomie staat oor grote spanningen Mos teveel veranderd om nog naar toe te gaan 5 Spoedig voorstel voor wetgeving zedelijkheid Jaarvergadering van IMF en Wereldbank Herdenking van Slag om Arnhem Steunverzoek van Chrysler afgewezen Commissie wil Krankzinnigen wet anders Den Uyl over China: begin van openheid tnam bezig Laos te koloniseren !AG 17 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET fverslag IMF: 'Derde Wereld en industrielanden te benijden' telNGTON (AP) De grote onzekerheid, die het huidige economische klimaat kenmerkt, duidelijke voorbode van een periode van ernstige spanningen in de wereldeconomie. De an simpele oplossing van de problemen is voorbij, staat in het jaarverslag van het lationale Monetaire Fonds (IMF) over het algelopen boekjaar. Het belangrijkste is een „realistisch prijsbeleid" voor energie. Loontrek kers die de aantasting van hun reële loon als gevolg van de olieprijsstij ging proberen te compenseren door loonsverhogingen, moet volgens het IMF de pas worden afgesneden. De overheid moet proberen de prijsstij ging die het directe gevolg is van de olieprijsverhoging zoveel mogelijk te beperken. 'ri l «rste helft van dit jaar heeft 'nJ n aantal positieve ontwikke- ou voorgedaan, waaraan de olie- itst hogingen in dezelfde periode ra, ide hebben gemaakt. In de es maanden van het jaar nam ïenlandse vraag in een groot n» industrielanden toe als gevolg en i expansief beleid (stimulering m esteringen) dat deze landen in overleg te hoog en het el- de maatregelen om beide :s< toen te lijf te gaan. was minder vo< an op grond van de economi- en torie mocht worden verwacht. za irijsverhogingen, die eind Juni vu|dden in het besluit van de im olieprijzen voor de rest van drastisch te verhogen, heeft >aten van het in 1978 gevoerde fcanzienlijke afbreuk gedaan. watoen is een einde gekomen aan op ode van enkele Jaren waarin rschot in het internationale Verkeer van de OPEC-landen ■Industrielanden en de ontwik- Kil inden gestadig verminderde, de ik de kans op een flinke inzin- |er n de economische bedrijvig- »et nu onder ogen worden ge- lus het IMF. en cnjchot elingslanden noch industrie- n nu benijden. Het over- de lopende rekening van de hijkbalans van de grote olie-ex- Kg de landen wordt op basis van middelde prijs van 20.5 dollar ruwe olie (van 159 liter) in 'J g^aamd op 43 miljard dollar en vogiode juli 1979 tot en met juni ruim 50 miljard dollar. Als de «terende landen niet voor n importeren, wordt dit nog t zofcr /eei WÜ landen moeten als de olie van de OPEC op het niveau n 1978 dit jaar 70 miljard »r hun olie meer gaan beta- irtjl de ontwikkelingslanden ratyn olie-invoer per saldo vijf is vldollar meer op tafel moeten soal ggen. Ontwikkelingslanden ;en naai niet over olie beschik- n jo teten twaalf miljard dollar an betalen terwijl ontwikke len die wel olie exporteren Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van 2 tot 5 oktober zullen in het in 1977 geopende Sava Conferentiecentrum in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado de jaar vergaderingen van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds (IMF) worden gehouden. Voorzitter van deze bijeenkomst is Robert D. Muldoon, premier en mi nister van financiën van Neuw-Zee- land. De gemeenschappelijke vergadering van Wereldbank en IMF wordt ge houden tegen de achtergrond van een (opnieuw) onbevredigende situa tie van de wereldeconomie. Een en ander gekenmerkt door afnemende groeipercentages, oplevende infla tie, wijdverbreide werkloosheid, toenemend protectionisme en beta lingsbalansproblemen voor tal van landen. Een afspiegeling van deze proble men vormt het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds 1979. Hierin passeren de ontwikke lingen van de wereldeconomie in het afgelopen jaar en in de eerste helft van 1979 de revue. Een periode van mee- en tegenvallers, waarbij de laatsten de overhand hebben. ongeveer 7 miljard dollar extra zullen ontvangen. Voor de industrielanden is het belangrijkste probleem nu hoe zij deze olieprijsstijging denken te ver werken. De economische groei heeft zich in 1977 en 1978 in de industrie landen kunnen handhaven op vier procent, maar verminderde tot drie procent (op Jaarbasis) in de eerste helft van 1979. Van een olieprijsstij ging mag worden verwacht dat de economische groei erdoor zal afne men, en dat de inflatie en de werk loosheid erdoor toenemen. Een sim pel monetair en fiscaal antwoord op deze uitdaging houdt het IMF voor onmogelijk. Op langere termijn is er echter wel degelijk wat aan te doen. Aanzienlijke schuld De ontwikkelingslanden die hun olie moeten importeren staan voor grote problemen, zo erkent het IMF. Zij hebben al te kampen met een aan zienlijke schuld aan het buitenland en zelfs vóór de olieprijsverhoging van juni waren zij al geconfronteerd met de noodzaak aanzienlijke nieuwe leningen te sluiten. Het IMF acht een deskundige toepas sing van fiscale en monetaire instru menten zeker vereist, maar een aan vullend beleid is nu even belangrijk geworden. Er moet een beleid worden gevoerd dat de economische struc tuur aanpast aan de nieuwe situatie. De economie zal gedwongen moeten worden om zich aan te passen aan een vermindering van het aanbod van duurdere energie. Daarmee zijn de industrielanden echter geenszins uit de brand. Deze instrumenten wer ken pas op langere termijn. Het IMF betwijfelt of de industrielan den zich tegen de gevolgen van de economische teruggang in de VS kun nen wapenen. Over het algemeen is de económische groei in deze landen niet om over naa huis te schrijven en een expansiever economisch beleid is vaak uitgesloten wegens het gevaar van een opleving van de Inflatie. Als Amerika niest wordt de wereld ver kouden, zo meent het IMF. en niet alleen de overige industrielanden maar ook de ontwikkelingslanden die slechts één belangrijk exportprodukt kennen, zullen dat merken. Industrielanden worden aangespoord onmiddellijk hun officiële ontwikke lingshulp te vergroten terwijl landen met flinke overschotten op de lopen de rekening van hun betalingsbalans alles in het werk moeten stellen om kapitaal te exporteren, zo vindt het IMF. ARNHEM (ANP, Reuter) Ongeveer vijfduizend mensen hebben gister ochtend op het „Airborne Cemetry" in Oosterbeek deelgenomen aan de 35ste herdenking van de 81ag om Arnhem in september 1944. De her denking bij Arnhem, zaterdagmid dag. trok meer publiek; ongeveer 50.000 mensen kwamen op de Ginkel- se hei kijken naar het dalen van 119 Britse parachutisten. Maar het waai de te hard voor de sprong en daarom cirkelden de twee vliegtuigen met pa rachutisten maar een paar keer bo ven het publiek. BIJ de plechtigheid op het kerkhof in Oosterbeek werd onder andere het woord gevoerd door de voormalig commandant van de eerste Britse Airborne divisie, generaal-majoor R. Urquart. Prins Bernhard was namens de koningin een van de tien kransleg- gers bij het monument op het kerk hof met ruim 1700 graven van vooral Engelse parachutisten die in de Slag sneuvelden. Ruim zeshonderd kinde ren uit Oosterbeek legden bij elk graf een bos bloemen. Het kerkhof was goed bewaakt. De Renkumse politie had assistentie ge kregen van het Arnhemse politie korps. Er liepen ook heel wat Neder landse en Engelse veiligheidsagenten op het terrein. Deze maatregelen be troffen kennelijk de veiligheid van de Engelse ambassadeur Sir Jack Tay lor. Men houdt er rekening mee dat op hem een aanslag kan worden ge pleegd. Na afloop van de plechtigheid maak ten enige honderden autoriteiten en oud-strijders een boottocht over de Rijn. Tijdens de herdenking van de slag om Arnhem op het „Airbor ne Cemetry" in Oosterbeek moest een flauwgevallen vete raan hulp worden geboden. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse regering heeft de door Chrys ler aangevraagde steun ter waarde van 1,2 miljard dollar afgewezen. De gevraagde steun wordt te groot geacht. Minister William Miller van financiën zei, dat het in moeilijkheden verke rende automobielconcern een ander herstelplan zal moeten indienen, al vorens de regering akkoord kan gaan In het nu op tafel gelegde plan vraagt Chrysler een onmiddellijke garantie voor 500 miljoen dollar aan leningen en nog eens 700 miljoen dollar wan neer blijkt, dat Chrysler dit bedrag niet elders kan lenen. Chrysler ver wacht dit jaar een recordverlies van een miljard dollar, maar dat met overheidssteun in twee jaar weer een winstgevende situatie kan worden bereikt. Uit verschillende studies is gebleken, dat instorting van de op twee na grootste autofabrikant in de Verenig de Staten werkloosheid voor 400.000 man zal betekenen. Volgens het mi nisterie van verkeer zal een onder gang van Chrysler langdurige econo mische chaos met zich meebrengen voor Chicago en andere plaatsen waar Chrysler produceert. HILVERSUM (ANP) Binnen enke le maanden komt de regering met een weuontwerp op het gebied van de zedelijkheidswetgeving, waarin on der meer wordt bepaald dat de beoor deling van wat op dit gebied wel en niet aanvaardbaar is voor het groot ste deel bij het publiek komt te lig gen. Tot nu toe bepaalt de wet dat de overheid uitmaakt wat op het gebied van de zedelijkheid aanstootgevend is. Dit zei minister De Ruiter zaterdag voor de VARA-radio. Volgens De Ruiter zullen er op die komende eigen verantwoordelijkheid van het publiek twee uitzonderingen zijn: er mag geen ongewilde confron tatie plaatsvinden met zaken die aan stootgevend kunnen zijn en jonge UTRECHT (ANP) Wanneer een geestelijk gestoorde in zijn vrijheid beperkt moet worden om.hem of an deren voor schade te behoeden, moet de rechter kunnen kiezen uit een groot aantal maatregelen. Volgens de uit 1884 daterende Krankzinnigenwet kan hij nu alleen maar gedwongen opname gelasten. Maar dat is lang niet altijd de aange wezen weg. vindt de grotendeels uit psychiaters bestaande Kommissie bi- zondere opnemingen psychiatrische ziekenhuizen. Volgens het rapport „Bouwstenen voor een wet op de zorg voor geestelijk gestoorden" zou de rechter, in overleg met alle betrokke nen. zijn maatregelen moeten afstem men op hulp zo dicht mogelijk bij huis en zo goed mogelijk ingebed in een circuit van zorg. Dat betekent een aanzienlijke taak verzwaring voor de rechter, die niet alleen uit allerlei mogelijkheden moet kiezen, maar een opgelegd pak ket van maatregelen ook nogal eens tussentijds zal moeten wijzigen De commissie denkt daarom aan een ge specialiseerde „gezondheidsrechter eventueel bijgestaan door andere deskundigen, in een speciale kamer van de rechtbank. Uitgangspunt van de commissie is verder dat een geestesgestoorde. ook als hij op rechterlijk gezag is opgeno men. een vrije burger blijft, wiens vrijheid alleen op grond van een wet telijke bepaling (verder) mag worden ingeperkt. Volgens de geldende wet verliest de gedwongen opgenomen patiënt automatisch zijn juridische handelingsbekwaamheid mensen moeten worden beschermd. Net als voor de prostitutie moet het beleid op deze twee punten zijn aan gepast aan de plaatselijke omstan digheden. aldus minister De Ruiter. Over de bemoeienis van de overheid met prostitutie zei de minister dat de bemoeienis van Rotterdam met de regeling daarvan binnen de grenzen van de wet kan blijven. Bemiddelen bij huisvesting en dergelijke is vol gens de minister mogelijk binnen het kader van de wet, maar volgens hem zou een gemeente niet kunnen optre den als verhuurder van de werkruim te van prostituées. De Ruiter meent dat de stem van de betrokken vrou wen niet genoeg wordt gehoord. Desgevraagd zei De Ruiter dat de regering bezig is met het vraagstuk van de vervanging van (korte) gevan genisstraffen door dienstverlening. 8CHIPHOL (ANP) PvdA-fractle- voorzitter in de Tweede Kamer Den Uyl is zaterdagmldag teruggekeerd van een veertiendaags bezoek aan China. Met hem kwamen terug zijn vrouw en zijn secretaris, de heer Cas- telein. Den Uyl zei onder de Indruk te zijn van het land en de ingrijpende ver anderingen daar van de laatste jaren. Hij noemde China een land met afsto tende kanten, waar echter, vergele ken met andere communistische Oo8teuropese landen, aanknopings punten naar een openheid van dis cussie duidelijk te vinden zijn. De muurkrant van democratie in het hart van Peking getuigt hiervan, al dus Den Uyl. „Dat dit mogelijk is in een totalitaire staat is aangrijpend, het is een ont wikkeling die we helaas nog niet in andere communistische landen heb ben waargenomen. Laten we hopen en bidden dat de neiging van het huidige bewind om ruimte te geven aan kritische geluiden van blijvende aard zal zijn", aldus Den Uyl. HIJ voegde hieraan wel toe dat de verschijnselen als de muurkrant niet overtrokken mogen worden. Welis waar is een periode van dooi aange broken, maar er zullen nog heel wat botsingen rond de strijd om meer vrijheid in China komen, aldus de fractievoorzitter. men ide ent ohan ten Hove Laotiaanse ambassade in Bangkok hangt nog steeds een oude Ische prent met mooie aanlokkelijke beelden van de hoofdstad ine. Het onderschrift is onleesbaar gemaakt met plakband en een manier om de nieuwsgierigheid te wekken is waarschijnlijk ik te vinden. Onder het plakband staat: „Laos ga er heen voor dat feel verandert". elesl ongetwijfeld op een verandering Ji dat Laos spoedig opgenomen zou 22 in wat dan heet de vaart der volke- n ;ijn eigen traditionele cultuur zou >PWi door een toenemende westerse Er had eigenlijk moeten staan: heen, nu Laos. het land van de ilifanten nog ongekunsteld is en de bg bestaat uit eenvoudige boeren. zij plaats nog weten, en uit mensen die ds bereid zijn voor bijzonder weinig wende westerse toeristen in de wat- pi iggen". wild :n( geplakt egrijpelijk dat de tekst overgeplakt lief» toeristen worden momenteel alles- aangemoedigd Laos te bezoeken, van Russische en Vietnamese ad- g ettoijn de weinige buitenlanders diplo- zaltn mensen van hulpprogramma's, o nu en dan een journalist wordt ïitg en. Dat zijn er naar schatting ook joel s zo'n vijftigduizend Vietnamese hel) n in het land, maar je vraagt je af je die nog „buitenlanders" kunt Verder heeft er inderdaad in Laos indering plaatsgehad, maar niet in Üe de makers van de toeristische »r ogen stond. dering slaat op*de gebeurtenissen ecember 1975 toen het koninkrijk hield te bestaan. Koning Savang kondigde onder dwang zijn aftre- en het land veranderde zonder veel 't van de bevolking in de „democra- olksrepubliek Laos". We verande- al maanden onafwendbaar was. ukkig met beduidend veel minder ?ieten gepaard dan die in de buur- fietnam en Cambodja, waar aan de anse macht gewelddadig een einde naakt hankelijkheid PO n rd 'n 1949 formeel onafhankelijk kolonisator Frankrijk, die het land n verwaarloosd achter liet. Tot de ttUi onale confertentie in Genève in ste rd het land verscheurd door een 3aliüssen het koninklijke leger, ge- qo door Frankrijk en de communis tic ionalistische Pathet Lao (de mlli- >nel UgeI van het Laotiaanse patriotti- Itlji Neo Lao Hak Xat), die gesteund eti Noord-Vietnam at s <j conferentie werd onder meer afge- tog dat Frankrijk zijn troepen terug ieti k«n en na een aantal staatsgrepen [n «rikaanse steun aan de conserva- deM beringen in Laos de rol van de over. De Laos-conferentie van 1961 jj; had tot resultaat dat in het jaar •té. *eer een coalitieregering gevormd conservatieven, zogenaamde neu tralisten en de Pathet Lao. Premier werd prins Souvanna Phouma. In 1963 ging het al mis en trok de Pathet Lao (na een moord op een Pathet Lao-mlnister) zich uit de rege ring terug en verdween weer naar zijn bol werken in de noordelijke provincies Phong Saly en Sam Neua. van waaruit zij de gueril la tegen de regering in Vientiane voort zetten. Steeds duidelijker raakte Laos betrokken bij de grote Indochinese oorlog. Sinds 1964 bombardeerden de Amerikanen de vlakte der Kruiken en de zogenaamde Ho Tsji Minh-route, waarlangs Noord-Vietnam de troepen van de Vietcong in Zuid-Vietnam bevoorraadde. De positie van Souvanna Phouma werd er niet beter op, al in 1971 beheerste de Vietiane-regering nog slechts een derde van het totale Laotiaanse grond gebied, namelijk de Mekong-delta en een deel van de Vlakte der Kruiken. Wel was hier ruim de helft van de bevolking gecon centreerd en lagen hier de belangrijkste steden. De rest van Laos, het platteland met zijn uitgestrekte oerwouden, werd be heerst door de Pathet Lao. Onderhandelingen In februari 1973 kwam er na moeizame onderhandelingen opnieuw een akkoord tussen de Pathet Lao en Vientiane tot stand. Dat had tot gevolg dat op 5 april 1974 een voorlopige regering van nationale een heid werd geïnstalleerd. Premier werd weer prins Souvanna Phouma. terwijl diens half broer. de Pathet Lao-leider prins Souvan- nouvong (de „rode prins" genaamd) voorzit ter werd van de zogeheten nationale politie ke consultatieve raad. Binnen de kortste keren versterkte de Pa- that Lao zijn gezag in de regering en nam in feite in de periode tussen mei en augustus 1975 de macht in het land over. Op 2 decem ber hoefde dat alleen nog maar geformali seerd te worden. Pathet Lao-leider prins Souvannouvong werd de eerste president van de nieuwe volksrepubliek en premier Souvanna Phouma werd vervangen door de Pathet Lao-man Kaysone Phomvihan. Hij is momenteel als de „geliefde Lao-leider" de machtigste man in het land. Sinds 1975 probeért Laos het dan als onaf hankelijke volksrepubliek op de socialisti sche manier, waarbij het volk zich enthou siast inzet om de wederopbouw van het verwoeste land in socialistische zin te ver wezenlijken Zo heet het officieel en de functionarissen In Vientiane laten niet na dat beeld bij de argeloze bezoeker te ver sterken Waarbij vooral de onafhankelijk heid sterk benadrukt worcit en vragen over de Vietnamese inbreng in het land nogal tweeslachtig beantwoord worden Of de Vietnamese aanwezigheid wordt gebagatel liseerd („sterk overdreven door met name Koning Savang Vathana krijgt hier nog bloemen van Laoti aanse schonen. Eind 1975 werd hij gedwongen af te treden. westerse media"), waarbij de functionaris sen zelf weigeren cijfers te verstrekken over het aantal in het land aanwezige Vietname- zen en Russen, of er wordt hoog opgegeven van de „traditonale vriendschap tussen het Laotiaanse en Vietnamese volk Speelbal Over dat laatste valt nog wel wat te zeggen. Laos is door de eeuwen heen. totdat de Fransen er kwamen, een speelbal geweest tussen de machtige Khmers uit het zuiden, de Thais uit het westen, en de Vlets uit het oosten, terwijl de bevolking ook nog eens geteisterd werd door invallen van Chinese benden. Historisch gezien moeten de Lao van al deze volkeren niet te veel hebben. De Fransen gebruikten met name Vietnamese ambte naren om het land te besturen en de belas tingen te innen, en Laotlanen kwamen in de koloniale tijd nauwelijks of helemaal niet aan bod. Ook dit heeft zeker niet bijgedra gen tot de „traditionele vriendschap" tus sen Vietnamezen en Laotlanen. Op de eer ste conferentie in Genëve was de Pathet Lao niet toegelaten en werd zij vertegen woordigd door Noord-Vietnam. Vietnam heeft tijdens de hele periode waarin Laos bij de Indochinese oorlog betrokken was. troepen gehad in Laos. Trcepen die na de bevrijding van eind december 1975 niet terugtrokken, maar eerder nog versterkt werden Laos heeft, nadat de Indochinese oorlog was afgelopen wel degelijk geprobeerd een onafhankelijke en neutrale koers te varen en in eerste Instantie geweigerd een keuze te maken in het conflict tussen de commu nistische giganten, de SowjetrUnle en de Chinese Volksrepubliek. BIJ het begin van de Chinees-Vietnamese oorlog handhaafde Laos zijn neutraliteit en liet nog steeds de duizenden Chinese wegenbouwers in het noorden van het land hun gang gaan. Laos kwam veel later met een veroordeling van de Chinese Invasie in Vietnam dan bijvoor beeld het door Moskou gedomineerde Oost blok. Maar de veroordeling kwam er uitein delijk wel en de Chinezen moesten het land verlaten. Druk uit zowel Moskou als Hanoi is daar niet vreemd aan geweest. In 1978 Ook in het Cambodjaanse-Vietnamese con flict heeft Laos zich zo lang mogelijk neu traal opgesteld. In januari 1978. toen de oorlog tussen Vietnam en de Rode Khmer al lang in de openbaarheid was en Cambod ja en Vietnam hun betrekkingen al hadden verbroken, liet premier Kaysone nog weten dat „het conflict de wederopbouw van beide landen bemoeilijkte en de zaak van de revolutie in Indo-Chlna geen goed deed". Kort daarvoor bracht president Souvan nouvong nog een bezoek aan het Pol Pot- bewind om „de solidariteit en de samenwer king tussen beide landen te vergroten". De president prees toen nog de ontwikkelingen in Cambodja, terwijl de gruweldaden van de Rode Khmers al genoegzaam bekend waren en de Cambodjaanse vluchtelingen bij duizenden de Thaise grens overtrokken om de dood te ontvluchten. Dat is allemaal veranderd. Laos is in het Vietnamese gareel gebracht. De vriend schap met Hanoi en Moskou wordt hoog geprezen. China is een expansionistische mogendheid en in navolging van Hanoi worden de gruweldaden van het toenmalige Cambodjaanse bewind aan de kaak gesteld. Pathet-Lao-troepen vechten nu in Cambod ja aan Vietnamese zijde tegen de Rode Khmers van Pol Pot. Laos is zijn neutraliteit verloren of het dat nu leuk vindt of niet. Waarschijnlijk vinden vele leidende figuren in Vientiane het niét leuk. Het wegsturen van het Franse ambas sadepersoneel. begin dit jaar. (terwijl Parijs hartelijke betrekkingen onderhoudt met Hanoi) kan gezien worden als een kram pachtige poging om er nog enigszins een eigen onafhankelijk buitenlands beleid op na te houden Overkant Maar nogmaals, officieel is er niets aan de hand en een deel van deze informatie komt niet uit de Laotiaanse hoofdstad Vietiane, maar uit „Vientiane twee", het vluchtelin genkamp Nhong Kai aan de overkant van de Mekong-rivier. in het noorden van Thai land. Met zijn tegen de veertigduizend vluchtelingen uit Laos. onder wie velen uit Vietiane. is dit kamp de grootste stad in Noord-Th all and Daar hoor Je volstrekt andere verhalen over wat er in Laos aan de hand is dan in de hoofdstad Vientiane Vluchtelingen hoeven niet altijd de meest betrouwbare informan ten te zijn. Velen van hen zullen proberen hun vlucht te rechtvaardigen en zijn ge neigd de toestand in het land van herkomst zwarter af te schilderen dan ze waarschijn lijk is. Maar vluchtelingen moeten zeker gehoord worden en hun verhalen verdienen minstens zoveel aandacht als de officiële propaganda van de machthebbers, die im mers geneigd zijn de situatie rooskleuriger af te schilderen dan ze in feite is. In Vientiane twee zitten mensen die de verandering van december 1975 toegejuicht hebben, mensen die de nieuwe machtheb bers welgezind waren; er zitten zelfs mensen die deel uit hebben gemaakt van die nieuwe macht. Vroegere hoge Pathet Lao-leden. Enkele weken terug kwam er een Pathet La o-bons in het kamp aan. een veteraan, die zeventien Jaar lid was geweest van de partij en een hoge post bekleedde op een van de ministeries in Vientiane HIJ had weinig zin zijn verhaal te vertellen aan buitenlandse Journalisten, maar hij stemde uiteindelijk toe als zijn naam niet genoemd zou worden. Drukkender HIJ bevestigt dat de Vietnamese greep op het land steeds sterker en drukkender wordt en dat de overgrote meerderheid van de partij, die tegenwoordig de Revolutio naire Volkspartij van Laos heet. daar verre van gelukkig mee is. maar daar niets aan kan veranderen. Volgens hem zijn er zesdui zend Vietnamese adviseurs in het land van wie er duizend de ministeries bevolken. Hun leider is ene kolonel Nguyen Van Hoa. die zijn hoofdkwartier heeft in de ondergrondse bunker, waar vroeger de Amerikaanse U8AID zat. een Amerikaanse hulporganisa tie die een mantelorganisatie vormde voor de inlichtingendienst CIA. Daar zit ook de huidige sterke man Kayso ne. die twee maal per maand naar Hanoi vliegt om met de Vietnamese leiders te overleggen. Aan het eind van het vorige Jaar kwamen er achthonderd leden van de gehei me Vietnamese politie in Laos aan, die buitenlanders in de gaten moeten houden en dissidenten binnen de Pathet Lao moe ten opsporen. De man schat dat minstens twee tot drieduizend Pathet Lao-militairen naar Thailand zijn gevlucht of zijn overge lopen naar het verzet tegen de huidige rege ring. Mensen die zich verzetten tegen de Vietnamese inbreng worden door Kaysone. onder drük van Hanoi, van hun posten ontheven. De oud-Pathet Lao man ver schafte verder informatie die past in het Vietnamese streven naar een Indochinese federatie van Laos. Cambodja en Vietnam, onder heerschappij van Hanoi. „Vietnam is bezig Laos te koloniseren, ongeveer hon derdduizend Vietnamese burgers hebben zich gevestigd op ruim vijfduizend vlerkan te kilometers Laotlaans grondgebied". HIJ schat de Russische aanwezigheid in Laos op duizend man. van wie er honderd als advi seur op de ministeries werken en nog eens honderd bij de luchtmacht werkzaam zijn. Het algemene beeld dat deze vluchteling ophing was er een van een volk dat in toenemende mate de Vietnamese inbreng ging haten en een regerings- en partijappa raat dat zich machteloos en met tegenzin schikte In de nieuwe situatie Een situatie die met „onafhankelijkheid" bijzonder wei nig te maken heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7