Bonden verwachten harde actie in haven Conflict met Pais laait op Het kind van de Tekening rekent op u. mmemisa Kiesuwkado Nieuwe hongersnood dreigt y deze krant Sigaretten drie gulden Giro 5657 Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog en zonnig i'myjddii S i Signalement /rouwen en de staking Folen en Nederland lebben elkaar nodig i nwendige geneeskunde Sr' jinnenste buiten' )e CPN igt achter e grens e wanhoop der deskundigheid enomen bij arme donors ma geeft gebruik toe n plasma uit Nicaragua in salaris orkaan Met stemmen zou gesjoemeld zijn Christelijke school en CPN onverenigbaar Van Agt veroordeelt gebruik van geweld Zuid-Arika e verbiedt boe2 Bezorg Irotrw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TfOUW c\~- rouw H 37STE JAARGANG NR 10951 - ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1979 Droog weer met zonnig perioden Middagtemperaturen ongeveer zeventien graden Matige tot vrij krachtige noordwestenwind, windkracht 4 tot 5. Morgen en overmorgen: Eerst droog en zonnige perioden, later kans op regen. Middagtemperaturen ongeveer achttien graden. Morgen/overmorgen zon op: 7.15/7 16 maan OP 2.07/3 05 onder 1955/19.52 onder: 1742/10 16 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning* Loopt dan e«nj bi| In onae fotohal vindt U circa 450 wonmqen uit de regio, compleet met foto. gerangschikt op pnisklasse Riinsburgor weg 100 Ri|nsburg telefoon 01718 - 2 93 01 De Leeuw mokeloaidii bv LOSSE NUMMERS 60 CENT AGINA 2 lonhoeffergezelschap kreeg eest niet cadeau in Duitsland AGINA 21 AGINA 23 fcGINA 25 AGINA 27 raaggesprek met professor Verkuyl: .GINA 29 Imkroniek: en onzer verslaggevers 'ELVEEN De firma Merieux uit Amstelveen geeft toe verleden bloedplasma te hebben verwerkt dat afkom- as uit Nicaragua. Zoals gemeld hebben bloedbanken in igua, die mede in bezit waren van de familie van de ex- or Somozo, tot begin 1978 grote hoeveelheden bloed ia naar het buitenland verkocht. isma werd afgenomen bij do- tot de armsten van de bevol- lehoorden. Door regelmatig, vee maal in de week. plasma te en konden zij er een schamel bij verdienen. Het plasma vervolgens geëxporteerd, o.a. ïami. waar het duur werd ver- aan de farmaceutische indus- concerns precies bij de bloed- met Nicaragua betrokken wa ls tot nu toe onduidelijk. Le- Barker, vice-president van het aanse Rode Kruis, zei ons feek dat hij aannam dat de ADVERTENTIE w dijkman uziekinstrumenten ADVERTENTIE moeten we maar van Ind leven MOL WE Ft DA Erkend vertiulzer NIET duurder, WEL beter Almer* 03240-11522 Lelystad: 03200-21600 Kampen: 05202-16652 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er staan harde acties op stapel in de Rotterdamse haven. Dit heeft de stakingsleiding aangekon digd na afloop van de stemming in Het Feyenoord-stadion. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Sigaretten en shag worden volgend jaar 40 cent per pakje duurder. De meeste sigaretten zullen dan drie gulden per pakje van 25 stuks kosten. Volgende week dinsdag presenteert het kabinet de Miljoenen nota 1980 aan de Tweede Kamer. Uitgelekt is al dat verschil lende indirecte belastingen worden verhoogd. Behalve sigaret ten en shag wordt ook sterke drank duurder (ruim twee gulden per liter), terwijl ook de accijns op benzine met enige centen per liter naar boven gaat. Van de 2450 daar aanwezige havenar beiders hebben zich er gistermiddag 1750 uitgesproken voor doorzetten van de staking; 666 waren daar tegen. Er waren 34 ongeldige en blanco stemmen. In totaal waren 7000 have narbeiders opgeroepen om naar het stadion te komen. Bij de Vervoersbonden FNV bestaat sterk de indruk dat er bij de stem ming in het Feyenoordstadion „ge sjoemeld" is. Bij de bonden zijn gis teravond telefoontjes binnengeko men van mensen, die zeggen met ei gen ogen gezien te hebben dat de stemming in het stadion „niet hele maal vlekkeloos" is verlopen. Dit zegt woordvoerder Bert Duim van de bonden. De mensen op de voorste rijen van de tribune in het stadion zouden 10 tot 30 stembiljetten in handen gedrukt hebben gekreten. Op de voorste rijen zaten volgens Duim de zogenoemde meeste farmaceutische concerns die in Europa en de Verenigde Staten in bloed handelen, een graantje hebben meegepikt. Van bloedbanken De firma Merieux liet ons gisteren per telex weten dat Merieux U.S.A. „tot enige jaren geleden bloed uit Nicara gua betrok". Daar wordt aan toege voegd dat het in Amerika gebruikte bloed uitsluitend afkomstig is van bloedbanken die zijn toegelaten door en onder toezicht staan van de Food and Drug Administration, de officiële instelling die in Amerika controle uit oefent op de kwaliteit van dit soort produkten. Deze mededeling wordt ons gedaan door de heer A. F. de Krassny. direc teur van Rhodia Nederland, een dochteronderneming van het Franse bedrijf Rhone Poulenc dat ook eige nares is van Institut Merieux. De heer Krassny wijst erop dat Me rieux in Nederland tot nu toe geen bloedprodukten heeft geleverd die van donors afkomstig zijn. De hier geleverde produkten worden ge maakt uit placenta's (nageboorten). Het gaat daarbij met name om albu- mine en immunoglobuline-concen- traten. Bron Met name in de Verenigde Staten worden deze produkten steeds min der bereid uit placenta's en steeds vaker uit donorbloed. Het is in Ameri ka ook verplicht op de verpakking te vermelden wat de bron is van deze produkten. De reden hiervoor is dat men donorbloed veiliger acht. omdat donors een keuring ondergaan en ba rende vrouwen niet. Zoals wij eerder berichtten is Meri eux wel geïnteresseerd in uitbreiding van haar import naar Nederland. In 1977 werd reeds een aanvraag inge diend voor het invoeren van produk ten die uit donorbloed bereid zijn. Schoolraad: Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een functie aan een protestants-christelijke school en het lidmaatschap van de CPN is niet te verenigen. Dit staat in een verklaring, die gisteren door de Nederlandse pro testants christelijke schoolraad (NPCS) is uitgegeven. De schoolraad wijst erop, dat bij een bepaalde scholengemeenschap niet alleen wordt gekozen voor de doel stellingen, die worden nagestreefd, maar ook voor de grondslag van de school. De grondslagen van het chris telijke onderwijs en van de CPN zijn met elkaar in strijd. Het dialectisch materialisme is naar het oordeel van de NPCS onverenigbaar met de grondslag van de christelijke school. In zijn verklaring legt de christelijke schoolraad het accent op de nood zaak van een goede en zorgvuldige benoemingsprocedure. Met "een solli citant voor een functie aan een chris telijke school moet een werkelijk ge sprek worden gevoerd, waarin het gaat over de wederzijdse visie op mens en maatschappij, over de con crete doelstellingen en over de vraag, waarop die doelstellingen zijn geba seerd. Premier Van Agt heeft het gebruik van geweld, gistermorgen in de Rot terdamse haven, veroordeeld. „Dweilploegen met fietskettingen, dat kan natuurlijk niet. We kunnen niet aanvaarden dat de grenzen over schreden worden zoals gistermorgen is gebeurd," aldus de premier gister avond op zijn wekelijkse persconfe rentie. Minister Albeda (sociale za ken) heeft gisteren met burgemees ter Van der Louw contact gehad over de situatie in de haven. De bewindsman heeft daarover in de ministerraad verslag gedaan. vertrouwelingen van het stakingsco mité. Het vermoeden dat er geen 2450 mensen bij de stemming aanwezig waren, wordt bevestigd door sup poosten van Feyenoord. Dezen zei den gistermiddag dat er maximaal 1500 man in het stadion aanwezig was. Het stakingscomité was gister avond niet meer bereikbaar voor commentaar. De eerste signalen van een verhar ding van de acties waren er gisteroch tend al. Ondanks een oproep van burgemeester Van der Louw aan de stakingslelding ervoor te zorgen dat de stakers geen geweld zouden ge bruiken. liep de zaak uit de hand op het terrein van Seaport Terminals in de Waalhaven. Tussen stakers en werkwilligen braken vechtpartijen uit toen de ochtendploeg het werk wilde hervatten. Ruim honderd leden van het stakingscomité kwame^ het bedrijfsterrein op na met een spoor wagon de toegangshekken te hebben In het Feyenoordstadion in Rotterdam kwamen gistermiddag 2400 van de zevenduizend opgeroepen stakende havenarbeiders bijeen om zich te beraden over de situatie. De meerderheid besloot de staking voort te zetten. vernield. De politie, die zich op het terrein bevond, trok zich terug toen er schermutselingen ontstonden tus sen stakers en werkwilligen. (De poli tie heeft opdracht van burgemeester Van der Louw zich afzijdig te houden om uitbreiding van het conflict te voprkomen. De werkwilligen moesten uiteindelijk het veld ruimen. Volgens directeur J. Mol van Seaport wil de meerderheid van zijn personeel weer aan de slag. Een schriftelijke stemming op het bedrijf heeft uitgewezen dat 261 men sen achter het onderhandelingsresul taat staan en 158 het principe-CAO- akkoord afwijzen. Vier stembiljetten waren ongeldig. De stemming was uitgeschreven door de ondernemings raad. Vervolg op p«| 3, köTs KAAPSTAD (Reuter) Het nieuw ste boek van de Zuidafrikaanse ro manschrijver André Brink is verbo den. Voordat de censor toesloeg had Brink nog drieduizend exemplaren van ,,'n Droé Wit Seizoen" (een droog wit seizoen) aan vrienden en kennis sen verzonden. Brink zei gisteren dat hij een verbod wel verwacht had. aan gezien ook een vorig boek niet mocht verschijnen. Zijn laatste roman gaat over een man die sterft in een poli tiecel. Een bespreking van dit boek staat op pag. 23. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ruzie tussen de ministers Pais (onderwijsl en Andrlessen (financiën), die eerder deze week bijgelegd leek te zijn, is gisteren weer opgelaaid. ADVERTENTIE Met weinig kunt u - ook in het jaar van het kind - al veel doen. Want bijvoorbeeld voor: f 25,- schenkt u een baby weegschaal f 250,- geeft u een beademings ballon voor de adem halingsmoeilijkheden van een pasgeboren baby f 1.000,- heeft een kraamkliniek een vertosbed (gemakkelijk om te onthouden gemakkelijk om in te vullen) Eendrachtsweg 49,3012 LD Rotterdam Tel 010 -144888 Het geschil over de afronding zal nu maandagavond ter beslechting worden voorgelegd aan de minis terraad. Dat is dan meteen het al lerlaatste tijdstip, want de dag erna. Prinsjesdag, zal de miljoenen nota en de bijbehorende begro tingshoofdstukken bij het parle ment moeten worden ingediend. Het zou vreemd zijn wanneer bij die stukken de begroting van on derwijs zou ontbreken. De ruzie tussen Pais en Andriessen gaat over de financiering van het ontwikkelingsplan voor het voort gezet onderwijs. Dit plan beoogt onder meer een betere aansluiting te bewerkstelligen tussen het lager- en voortgezet onderwijs. Voorge steld wordt de bruperiode op twee jaar te stellen. Met de uitvoering van dit plan is echter nogal wat geld gemoeid. Minis ter Andriessen is het daar op zichzelf niet mee oneens. Hij stelt echter een financiering voor, waarmee Pais zich weer niet kan verenigen. Onder meer zou een beroep moeten worden ge daan op de financiële reserves van het departement, maar Pais vindt dat een te wankele basis. Of Pais maandagavond veel instem ming voor zijn standpunt mag ver wachten staat nog te bezien. Premier Van Agt deed gisteravond op zijn persconferentie nogal geïrriteerd over het conflict. Hij zei onder meer twee dagen geleden „geen enkel ver moeden te hebben gehad, dat Pais de ministerraad nog eens met een derge lijk probleem zou vermoeien." De ministerraad was akkoord met de vaststelling van de miljoenennota en het is niet gebruikelijk dat er daarna Verwacht wordt dat Pais zich bU het nog eens gepraat wordt over een uit- besluit van de ministerraad zal neer- voerlngsbesluit, aldus de premier. leggen. Boetsccrset (A) Boetscerklei met verf'in 3 kleuren en penseeltje. Word! zonder oven ovenhard. r#? 't tg* t Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai dicrmoticf. Als onderlegger of voor de sier. Schroevedraaiersct (B) Grote, kleine en kruiskopschrocvc- draaicr in één. Handgreepje mei omslagmechaniek, voor extra gemak. Lederen halslasje (D) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje. ROME (AP, Reuter) De hongersnood in de wereld- dreigt oprneuw groter te wor den. Is het niet al de komende maanden, dan zeker in het begin van de jaren tachtig. Deze waarschuwing heeft Maurice Williams, de voorzit ter van de wereldvoedselraad in Rome laten horen. De wereld kan niet blijven rekenen, zo zei hij, op goed weer en record- oogsten. De afgelopen twee Jaar zijn de oogsten ongeëvenaard goed ge weest, met als gevolg dat we zijn ingedut, aldus Williams. Voor het eerst sinds vijf Jaar zal dit keer de wereldgraanoogst te klein zijn om in de behoefte te kunnen voorzien. Volgens de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) zal 1150 miljoen ton worden geoogst, aanzienlijk minder dan de recordopbrengst van vorig jaar toen 1207 miljoen ton werd bin nengehaald. De FAO is iets optimistischer dan een paar maanden geleden vanwege de weersverbetering in de VS, China en Europa. Door nieuwe droogte in de Sahel- landen zijn de vooruitzichten daar echter aanzienlijk verslechterd, ter wijl de moessonregens in India ontoe reikend zijn. Op de Kleine 8oendaei- landen worden 60.000 mensen door honger bedreigd ten gevolge van de droogte, zo schreef gisteren de Indo nesische krant Kompas. De ontwikkelingslanden worden steeds afhankelijker van ingevoerd voedsel, maar het vervoer van het graan blijft grote problemen opleve ren. zo zegt de FAO. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft laten weten dat een recordhoeveelheid graan zal worden uitgevoerd, ondanks stakingen in de haven en bij de spoorwegea De voorzitter van de voedselraad be nadrukte nog eens dat de eigen voed- selproduktle van de ontwikkelings landen voorrang moet krijgen. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres: -Giro. Postcode en plaats .Tel: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning\an 17. Kado naar keuze. DA. DB. DC. OD. (aankruisen a.u.b.) Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorginformalie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1