Hoe met flair deuren worden ingetrapt Vampiers, echtelieden, verknipte meiden, paarden en negers 'NOS-bedrijf moet gesplitst' Films van de Rus Wassilij Sjoeskin Norma Rae Prolongaties en reprises Kort en klein KRO-voorzitter tegen machtsconcentratie i international Velvet VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1979 FILM/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET H V door W. Wielek-BerQ Martin Ritt, een filmregisseur van de respectabele middelmaat, werd in de jaren vijftig, toen hij voor de televisie werkte, getroffen door McCarthy's heksenjacht op iedereen die een vleugje rood door zijn opmaak mengde. In 1976 maakte hij over die tijd en dat milieu „The Front", een film die, ondanks het interessante thema en de superbe hoofdrolspeler (Woody Allen) een matte indruk achterliet. Ron Lelbman en Sally Field in „Norma Rae' Mat kun je ..Norma Rae". zijn laatste film, niet noemen: er wordt wat in af geacteerd en geageerd. Dat is nu juist het ongeluk, is men geneigd te denken. Hij heeft twee onderwerpen bij de kop gevat die mensen van goede wil sympathiek stemmen en bovendien lekker in de markt liggen: de sociale uitbuiting en de vrouwenemancipa tie. Zijn film speelt in een stadje in een van de zuidelijke staten van Amerika en vanaf het begin heeft men het gevoel in de boze jaren dertig te verkeren, toen het lidmaatschap van een vakbond een daad van onge hoorzaamheid was en een ongehuwde moeder voor hoer werd uitgekreten. Toch zijn we. gezien de gespijker- broekte vrouwen en gehoord de dis- co-muziek, onmiskenbaar in het he den. Misschien is in die contreien achterlijkheid nog steeds op een an tieke manier troef, maar Ritt slaagt er niet in Je dat te doen geloven. Hij gaat tegen het verouderde onrecht te keer met een pathos en een ferventie, alsof hij een draak moet doden die over de gehele wereld heerst en daar door wekt hij de indruk met een vaart van jewelste open deuren in te trap pen. Met heel veel goede wil kun je dat misschien naïeve trouwhartig heid noemen, maar hoe het ook zij, het biedt een pijnlijke aanblik. Open armen Norma Rae voornoemd is een wedu we met twee kinderen (een van haar gesneuvelde echtgenoot en een van een toevallige vrijer), een grote mond, een hart van goud mitsgaders twee open armen voor alle mannen die haar het sjagrijn van de textielfa briek kunnen doen vergeten. Bar baarse toestanden heersen daar: Nor- ma's vader wordt, getroffen door een beroerte, gedwongen een kwartier door te werken en ploft morsdood met zijn kop in de wol, een van de arbeiders heeft, als hij na gedaan beestenwerk gemangeld thuiskomt, zijn vrouw en zijn zeven bloedjes van kinderen slechts drie gekookte rapen aan te bieden als avondmaal. Uit New York komt een vakbondsleider om de boel op poten te zetten (natuurlijk een Jood. dit geeft ruimte voor krasse staaltjes van antisemitisme alsmede wijze galgenhumor). In brutale Nor- ma vindt hij een medestandster. Hoe wel ze nachtenlang samen werken en elkaar lang niet onverschillig zijn kan er geen zoentje af: Norma, intussen getrouwd met een in-goed baasje, is jc) braaf en deugdzaam geworde deugd wordt beloond. Als 23 - ontslagen, kiezen de arbeid» kant: heel het raderwrk st daar troont zij op de werkbi BP een vakbondsbord op de bul ee prop anno 1920! De deugd van Sally Field, defe^ rolspeelster werd ook beloofti vrouwtje werkte op die rol zweet van haar handen droopT daar, ze kreeg de prijs voor actrice op het festival in Can getwijfeld wegens gebrek aan rentle. Nee, wie een echt ontr 'J' film wil zien over een sociaal functioneel verweven vrouwenemancipatie, die mofa. bert Bibermans film „Het Aarde" uit 1953 gaan zien: hlTn' nog regelmatig in de filmhuiz narioschrijvers Irving Rave Harriet Frank en regisseur F n berman werd nog erger dan 1 zl MacCarthy getroffen) hebtx kennelijk door hem laten ins maar wie over eigentijdse 1 den iets zinnigs wil zeggen mi met eigentijdse problemen houden. Amsterdam City 1; Den Haag 3; Rotterdam- Lumière 1, 16 De gebroeders Leeuwenhart Prachtige Zweedse jeugdfilm naar het beroemde boek van Astrid Llndgren. De gehele week in Odeon 2, Den Haag. De Klompenboom Schitteren de pastorale van Italiaans landleven aan het eind van de vorige eeuw, gemaakt door Er- manno Olmi De gehele week in Studio Z. Zwolle en City. Mid delburg Die Ehe der Maria Braun Intri gerende film over een liefde in Wlrtachaftswunderland met een prachtige hoofdrol van Hanna Schygulla van Rainer Werner Fass binder De gehele week in Alhambra 1 en Movies 1. Amsterdam: Studio. Gronin gen; Rembrandt 3. Utrecht. L'Affiehe Rouge Voortreffelij ke film over een verzetsgroep in de oorlog waarbij heden en verleden bijna onmerkbaar in elkaar overvloeien Van Frank Cassentl. 14 en 15 sept. Film huis Groningen De Mens uit Marmer Magistra le film van de Pool AndrzeJ Wajda over de speurtocht naar een arbeider die in marmer werd vereeuwigd en In verge telheid verzonk. 14 sept. Filmli ga Zwolle: 17 sept Filmkring Enschede en Dienst voor Cul tuur. Amstelveen A Wedding Fijne film van Ro bert Altman, een wandtapijt van Amerikaans leven. De ge hele week In Cinesol. Breda en Alhambra 4. Enschede Interiors De eerste ernstige film van Woody Allen en de eerste waarin hijzelf niet de hoofdrol speelt Prachtig mooi. De gehele week in Camera. Tilburg Annie Hall Film vol vreugde en droefenia van en met de geniale komiek Woody Allen. De gehele we^k in Du Midi. Den Haag Prova d'orchestra De nieuwste film van Federico Felllnl. over een orkest dat de wereld moet verbeelden De gehele week ln City 4. Amsterdam en Movies. Utrecht Brutti, spore hi r cattivi Kome die met kluchteflectcn. stoe lend op een sterk sociaal enga gement over het Romeinse sub-proletariaat van Ettore Scola De gehele week ln Caro- lus 2. Nijmegen Tennis Een samenvatting van twee enkelspelen om de Davia-Cup tussen Nederland en Denemarken, die vanmid dag sijn gespeeld in Hilversum - Ned. 1/18.05 Dirk Bogarde heeft de hoofdrol in drie speelfilm, waarvan vanavond wordt ult- geionden ..Doctor in the house" (Dokter worden Is niet moeilijk), die dateert van 1955 - Ned. 2/20.27 Roots, rock, reggae la een film over de oorsprong en soci ale achtergronden van reggae, opgenomen in Jamaica Ned. 1 20.35 In VARA's Thester thuis vanavond een Finse produk- tie: „Door het oog van de kat" over de ontluikende liefde tos sen een eensame vrouw die een winkeltje in damesmode heeft en een werklose man - Ned.121.55 Brandpunt besteedt aan dacht aan de Rotterdamse ha venstaking. Verder reportages over de afwijsing van verdere loomatiging door veel FNV- leden en over het sterk toege nomen aantal meldingen over kindermishandeling - Ned. 2/22.00 De kansen keren voor Stalin tijdens de Tweede Wereldoor log in .Josef Stalin, de rode tsaar" (deel vier) - Ned. 2-2225 ADVERTENTIE door W. Wielek-Berg Filmbesprekingen in mini- vorm, dat is soms nodig we gens gebrek aan ruimte. Vijf in één. daar gaan we dan. Love at first bite De aardigste is „Love at first bite" van Stan Dragotl. Parodieën op vam pierfilms kom Je niet alle dagen te gen. al heeft Roman Polanskl met „The fearless Vampire killers" ln dit genre wel een golfje aangeblazen. In „Liefde bij de eerste beet" gaat graaf Dracula, ln zijn eeuwenoude cape, door kordate communisten verdre ven uit zijn tochtige burcht, naar New York om een fotomodel op te zoeken, zijn droomvrouw sinds 1515 of daar omtrent. In zijn kist wordt hij door een vergissing van zijn trouwe, wur men en kakkerlakken etende knecht, het middelpunt van een rouwdienst in Harlem: de genodigden schrikken zich het rambam als plosteling het deksel van binnenuit wordt openge duwd. dat spreekt. Hij weet zijn ge liefde uit de armen van een verschrik kelijke psychiater te nikken en uit eindelijk starten ze ln romantische saamhorigheid als vleermuizen een oneindige wltte-broodsvlucht. weg van de boze wereld. De ruimte tussen begin en einde wordt gevuld met slapstick, grappen en grollen, met een goed gemiddelde van geestig heid. Dodelijke omhelzing Ook ln „Last Embrace" speelt een soort magie een ro, al wordt die ln de loop van de film geheel tot aardse proporties teruggebracht Aangezien het een thriller is mag slechts weinig worden verklapt: een man. wiens vrouw tijdens een nevelige schietpar tij is gedood, wordt na zijn ontslag uit een zenuwinrichting geteisterd door achtervolgers die het op zijn leven hebben gemunt. De een is gestuurd door zijn baas (wie en wat dan ook mag zijn) de ander is een geheimzin nige griezel die zijn plannen pleegt aan te kondigen met een wraakzuch tige tekst uit het Oude Testament De film is doordrenkt van Hitchcock- effecten en vooral ln het begin zeer boelend, maar helaas ontpopt het scenario zich als broddelwerk. Waar om in vredesnaam twee achtervol gers die elkaar voor de voeten lopen Inplaats van die ene. magische, uit het voze verleden stammende? Waar om heeft regisseur Jonathan Demme niet gezien dat zijn intrige veel com pacter. intrigerender en spannender zou worden als hij ngoreus ln het scenario kapte? De wegen van film makers zijn soms ondoorgrondelijk. Lost and Found Een komedie over een echtpaar dat letterlijk en figuurlijk voortdurend botst met als gevolg gebroken benen en harten, waarin George Segal en Glenda Jackson de hoofdrollen spe len dat zou best leuk kunnen zijn. Maar helaas. „Lost and Found" van Meivin Frank stelt door teveel grap pen die door knikkende knieën zak ken. teveel door computer-situaties, teveel lnfantlel-snoblstisch geneuzel over de verschillen tussen het oude Europa en de Nieuwe Wereld eventu ele verwachtingen danig teleur. Over de ondoorgrondelijke wegen van filmmakers gesproken, filmactrices kunnen er blijkbaar ook mee terecht. Waarom heeft Glenda Jackson zich zo onbeschrijfelijk trutterig aange- tut, dat de vele complimenten die haar geworden je als bittere hoon in de oren klinken? Repeterende black outs bij kappers en modehuizen, wel licht. Glenda Jackson en George Segal kijkers, neem ik aan. Veen vakkundig gedraag, een tikje romantiek, em mers vol edelmoedigheid, sportiviteit en offervaardigheid niets op aan te merken. Als Je niet wist dat het een Engelse film was zou je het meteen zien: het Idyllische landschap wordt met kracht aan de man gebracht. Waarschijnlijk is dat nog het enige wat ze daar te bieden hebben. International Velvet Spel voor Aasgieren In de dagen van Olim (ln 1944 om precies te zijn) werd „National Vel vet" gemaakt, een film met de twaalf jarige Elisabeth Taylor ln de hoofd rol. Het ging over een meisje dat hart en ziel had verloren aan een race paard. meer weet lk er ook niet van. Nu heeft Bryan Forbes het nodig ge vonden er een soort vervolg aan te breien met de wat oudere Tatum O'Neal in het middelpunt. Ala Ameri kaans weesje komt ze bij haar tante in Engeland (het meisje uit „National Velvet", nu middelbaar, inderdaad) en zij treedt in haar voetsporen. Wat zeg ik. zij streeft haar ver voorbij, Olympisch goud wordt haar deel. Wat een in-keurige film ls dat, bedoeld voor keurige, paardrijdende Jonge Een ln Zuid-Afrika opgenomen film over de oorlog alias burgeroorlog In Rhodesië: Ja Juist, appetap. „Game for Vultures" heet hij. James Fargo maakte hem en zorgde ervoor dat vanaf het begin de juistheid van de Apartheid met onweerlegbare bewij zen werd aangetoond: is niet het gore type. de snode smiecht een half bloed? Zo zie Je maar weer, rassen schande moet streng bestraft wor den. daar komt niets dan kwaads uit voort. Een volbloed neger (getypeerd als intellectueel door een dure bril die hem bij het vechten ln het oerwoud veel last bezorgt) wordt een tikje sympathie toegemeten, de blanken zijn rare scharrelaars maar komen vla opgefokte nostalgie tot diepge wortelde liefde voor hun vaderland, vrouwen die bijna doorzichtig van blondheid zijn verkiezen de dood bo ven de verkrachting door zwarte on dermensen en de helden zijn een paar zwarte oom Tommen die in edele deemoed het hoofd bulgen om er, zonodig, nog honderd jaar onder drukking overheen te laten waaien. Het behoeft geen betoog dat de vuige halfbloed niet alleen de rassenwetten rechtvaardigt, doch ook voor wat Vin- misbaar vertier zorgt: lekker folteren met een bloedig mes. Laat er geen twijfel over bestaan, hartstikke ver velend is het onding ook nog. het sleept en sleept en sleept zich voort tot het Western-einde: blank en zwart liggen in de clinch, zwart kan blank de nek breken doch Iaat het na. U ziet, films zitten vaak vol geheimen. Love at first bite: Amsterdam-Calyp so 1 en Kriterion, verder in acht thea ters overal in het land, a l. Dodelijke omhelsing: Amsterdam- Nöggerath, 16 Jr. International Velvet: Amsterdam- Tuschlnskl 2; Den Haag-Metropole 3; Rotterdam-Oscar, a.l. Spel voor Aasgieren: Amsterdam-Ci nerama; Den Haag-Apollo; Nljme- gen-Luxor, 16 jr. Speciaal vandaag Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM KRO-voorzitter Hendriks heeft bij de presen tatie van de win terprogramma's van zijn omroep kritiek geuit op wat hij*noemde ,,een zich ontwikkelende machtsconcentra tie van de NOS, die bepaald niet altijd in het voordeel van de zendgemachtigden is". Hij pleitte voor een afzonderlijk be drijf. bijvoorbeeld een staatsbedrijf, voor de uitvoerende techniek voor het maken van programma's. chandlsing en commercie en over de bestemming van de eventuele Inkom sten. (Later komen wij op de door de heer Hendriks genoemde zaken uitgebrei der terug, red.) KRO-televisie zal deze winter veel eigen produkties en betrekkelijk veel Engels werk brengen. Vanaf 27 no vember wordt het achtdelige vervolg op ..Het dagboek van een herders hond" uitgezonden, geschreven en geregisseerd door Willy van Hemert. „Duel ln de diepte" is een dertiendeli ge dramaserie voor de jeugd, geschre ven door Anton Quintana en geregis seerd door Bram van Erkel. Het ver haal speelt zich af op de Antillen waarnaar een zangeresje van een popgroep uitwijkt als ze is afgeknapt Ze beleeft op deze schitterende eilan den de spannendste avonturen. De nu nog unbekende Lidy Sluyter speelt de hoofdrol Hendriks meende dat de constructie van de NOS. met een vermenging van bestuur en uitvoering, aanleiding geeft tot onnodig gespannen verhou dingen. Afsplitsing van het uitvoe rende bedrijf tot een zelfstandige een heid zou moeten lelden tot grotere slagvaardigheid De heer Hendriks wil daarvoor aandacht ln Den Haag zien te krijgen. De KRO-voorzitter vroeg zich vervol gens af of de raad van beheer van de NOS en velen daarbuiten niet al te snel ervan uitgaan dat merchandi sing en commercie onontkoombaar zijn. Beide begrippen vertaalde hij ln: het langs commerciële weg te eigen bate gewin trachten te maken met programma's. HIJ vond dat men bij de discussie aan het huidige omroep bestel voorbijgaat „Oelet op de van zelfsprekendheid waarmee dit onder werp wordt benaderd, kan het nu inderdaad wel eens zo zijn dat we ln een onomkeerbare situaüe zijn ge raakt, maar dan wel mede door eigen toedoen De heer Hendriks vond ten slotte dat duidelijke afspraken ge maakt dienen te worden over mer- Toneelspelen Op de zondagavond waaiop de KRO eens in de maand uitzendt sullen en- Arthur Lowe kele toneelspelen worden gebracht, zoals „Rouw past Elektra" en „Een dag uit de dood van verdomde Lo- wietje". Annie M O. 8chmidt gaat samen met Jaap Drupsteen voor de KRO een Jeugdprogrammaserte ma ken Tot de amusementsprogram ma's behoort „Romantiek voor twee", met drs. P. drie shows rond Willeke Alberti en drie rond WiHem Nijholt. Tot de bekende programma's die blijven behoren de „Alles is an ders-show", de „Ver van mijn bed show", „Wat heet beter" en „Willem Ruls". Vooraf aan „De herdershond" gaat de BBC-serie „Het ongeluk" over de ver anderingen die een autobotsing in het leven van een aantal betrokkenen en personen uit hun omgeving teweeg brengt. Een komische Britse serie waarmee dit seizoen wordt begonnen is „Bless me father" met Arthur Lowe in de rol van de pastoor. Lowe ls bij de kijkers geen onbekende, dank zij zijn optre den als de kapitein In ..Dad's Army". Andere Engelse comedies die de KRO heeft gekocht zijn Fawlty To wers (Hotel op stelten) en Rising Damp (Drie hoog achter) die allebei de prijs van de Engelse televisiekri tiek kregen. Radio Nieuwkomer tussen de zeer vele KRO-radioprogramma's is „Het Praatprogramma" op de dinsdagmid dag Wil van Neerven en Frits de Blauw zullen het presenteren. Ze on dervragen een hoofdgast die gekozen wordt uit de „brede actuaplteit". De gast wordt in de studio geconfron teerd met een aantal mensen die nauw bij een onderwerp betrokken zijn. Het Praatprogramma doet zijn naam eer aan, want er wordt 54 minu ten gesproken, zonder één noot muziek. IN TUSCHINSKI 2 - AMSTERDAM, ET R O PO LE 3 - DEN HAAG, OSCAR - ROTTERDAM. ANTHONY HOPKINS NANETTE NEWMAN Written,Produced and Directed by BRYAN FORBES Music by FRANCIS LAI mgmÊ) tOCS door D. Ouwendijk Bi] gelegenheid van de Kunsttlendaagse hebben Nederlands Filmmuseum en Film International gezo voor een retrospectiet van filmwerk van de Rus Was Sjoeskin. Deze terugblik kan gevolgd worden in de f' zaal van het Filmmuseum in Amsterdam en het filml in de Goevernestraat te Rotterdam. Wie zich voor volgen daarvan maar enigszins kan vrij maken, zal zelf in meer dan voldoende mate beloond zien. Sjoeskin ls op de leeftijd van vijf- enveertig jaar in 1974 overleden. Hij ls bekend geweest als schrij ver. acteur en filmregisseur. Men kan hem ln alle drie de kwaliteiten volgen, in films waarvoor hij het scenario heeft geschreven, waarin hij als acteur is opgetreden en die hij heeft geregisseerd. En in alle drie de kwaliteiten komt één zeer bepaald aspect van deze man naar voren: eenvoud. De diepzinnige eenvoud van een vriendelijk, om niet te zeggen zachtmoedig mens, die zijn medemensen niet kritiek loos in hun rellen en zeilen volgt, maar wiens humor en begrip veel vergoelijkende nuances in de kri tiek weten aan te brengen. Zoals in de film „Er was eens een jon gen" (uit 1964, met Sjoeskin zelf in de hoofdrol). Het gaat over een jonge vrachtrijder die, juist omdat hij een vriendelijk onzeker mens is. denkt met bravoure door het leven te moeten gaan. Dat leven leert hem zelf een lesje. Niet op een harde, maar op een mild ironi sche manier. Deze terughoudendheid t.o.v. de mensen is Sjoeskin ten voeten uit. Hij ls van boerenafkomst geweest. De eenvoud van het platteland krijgt dan ook een zeer belangrijk aandeel in zijn films. Hij is, zoals uit zijn beeldverwerkingen blijkt, vooral gegrepen geweest door de weidsheid van vlakten en rivieren. Maar hij voelt er zich op een totaal andere manier toe aangetrokken dan we hebben ervaren bij de meeste Russische filmers. Voor de meesten van hen is „de vlal iets dat stormenderhand n worden veroverd. De vlakte is gebied waar geestdrift en agr viteit op uitgeleefd kunnen i den. Bij Sjoeskin krijg Je voora verstildheid van het landscl De mens gaat er niet in verlo maar is er een stip in, een zelfs dige stip die. als je naderbij 1 een boer blijkt te zijn. die aan maaien ls. De boer is schilderachtige vlek in het li schap, niet iemand die de gt temt aarde en man zijn in man één geworden. Hoe Sjoeskins belangstelling voor mens in diens verbeelding en r teit is, blijkt uit een bijzoni episode in zijn film „Vreei mensen". Verbeelding en reali staan op een ironische manier verblddeilijk haaks op elkaar, dit ontdekt wordt, wordt ieni makkelijk de risee van zijn oi ving. Zo ook de man. die f tweede episode van film een telling doet over een aanslag hij op Hitier zou hebben geple De man is de risee van zijn oi ving, maar in zijn verfilming de man in diens verbeeldini werkelijkheid creëert SJoe een aangrijpende frustratie een nooit reëel geworden hel rol. In die heldenrol is de ma clown van het dorp, maar (prachtig verbeelde) (anl werkt verstillend op wie onbe gen toekijkt. Deze opmerking men, mutatis mutandis uits ken over het totale retrospec Beeld uit de film Rode Vlier met rechts Sjoeskin 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4