VVD boekte schijnoverwinning' <s Schade geen 300 maar 4,20 schoon per maand Fors verlies bij Hagemeyer wartboek SWABO bol van frustraties Vaar het lij Hofstra m gaat voor als jejarig bent* als je opa bent ge worden-als je een feestje hebt of gewoon om zelf eens lekker van te genieten Ministers van '4ianciën in rijs bijeen srogte uitkering invloed op werkloosheid prijs 56 ct GRAND LUXE»** SCHIMMELPENNINCK Binnenkort manager voor wervengroep Lot postbank nog onzeker Minder benzine TH! J0AG 14 SEPTEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 Iemand met een spaarboekje, ont vangt daarover rente. Voor 20.000 gul den tegen acht procent rente is dat 1600 gulden per jaar. De eerste 200 gulden is altijd belastingvrij. De rest, 1400 gulden, moet de spaarder dus opgeven voor de belasting. Hij be taalt daarover waarschijnlijk zo n 7Ö0 gulden belasting en premie. Van de 1600 gulden rente houdt hij netto 900 over. Er is echter ook inflatie, bij voorbeeld vijf procent per jaar. Het gespaarde geld moet dan 1000 gulden meer worden om in waarde (koop kracht) gelijk te blijven. Deze spaar der ziet zijn kapitaaltje dus 100 gul den per jaar in waarde dalen. De belasting is dus niet rechtvaardig. „Hofstra" doet daar wat aan. Bij vijf procent inflatie hoeft tweevijfde van de spaarrente niet te worden bijge teld bij het inkomen. De spaarder ontvangt 1600 gulden rente (acht pro cent). en moet 960 gulden (4,8 pro cent) opgeven. Dat betekent voor hem zo'n 480 gulden belasting en pre mie betalen. Netto houdt hij dan van de 1600 gulden 1120 over. 1000 gul den is weer nodig om het kapitaaltje waardevast te houden. De spaarzin wordt nu onder „Hofstra" dus be loond met 120 gulden. Maar er is ook een keerzijde. Rente voor geleend geld mag nu volledig worden afgetrokken voor de belas ting. Wie 20.000 gulden leent en daar- ovec 1600 gulden (acht procent) rente betaalt, mag die 1600 gulden aftrek ken. zodat hij zo'n 800 gulden minder belasting gaat betalen. Netto is de rente van de lening eigenlijk slechts vier procent. Bovendien wordt het geleende bedrag voor de inflatie steeds minder waard, en straks dus lichter af te lossen. Ook in deze situatie wil „Hofstra" een soortgelijke behandeling als voor ren te op spaargeld, dus minder aftrek baarheid van rente op geleend geld naarmate de inflatie hoger is. Op zichzelf een rechtvaardige zaak. Ze zou echter ook moeten gelden voor rente van hypotheken op een eigen woning, en dat is een groot probleem als men het eigen woningbezit wil stimuleren. Kruidenier Ook voor het bedrijfsleven is de be lasting onrechtvaardig als geen reke ning wordt gehouden met inflatie. Neem een middenstander met een levensmiddelenzaak. Juist voordat de inkoopprijs voor koffie omhoog gaat van vier gulden naar 4,50 per pak, had hij nog 1000 pakken ingesla gen tegen de oude prijs. Wanneer hij zijn verkoopprijs meteen al verhoogt met twee kwartjes per pak maakt hij 500 gulden winst Toch handelt hij hoogst onverstandig als hij dit bui tenkansje gaat verbrassen. Want als hij over een paar maanden opnieuw koffie moet inkopen voor 4,50 per pak. heeft hij precies die 500 gulden nodig om zijn voorraad tot het oude peil aan te vullen. Die 500 gulden is dus slechts schijnwinst. Toch moet deze kruidenier schijnwinsten op zijn voorraden elk Jaar opnieuw volledig optellen bij zijn inkomen voor de belasting. En als Je voor een paar ton voorraden in winkel en magazijn op de planken hebt staan, scheelt dat al gauw vijfduizend gulden in je netto inkomen. Ook voor ondernemers is „Hofstra" daarom slechts een kwes tie van al veel te lang uitgestelde rechtvaardigheid "4«èr Johan van Workum sjj j de VVD moeten ze niet denken dat ze er nu zijn. Juist als „Hofstra" niet lorgaat, zal de discussie over beperking van aftrekbaarheid van rente weer Pikant aaien. De onzekerheid voor de huizenmarkt zal zeker niet minder worden." rtin van Rooijen laat het er niet bijzitten. De miljoenennota zelf is nog niet uit. Maar het -kamerlid heeft in de wandelgangen al voldoende geruchten op gevangen om nu al de d aan te binden tegen het kabinetsbesluit om „Hofstra" opnieuw uit te stellen. ingrijpen met afremmende maatrege len. En het is rechtvaardig en noodza kelijk voor bedrijven en zelfstan digen. [IO De ministers van financiën ;sidenten van de centrale ban- van West-uitsland. Frankrijk, Wand, Japan en de Verenigde |en zullen zondag in Parijs bijeen- |en. zo is van de kant van het ise ministerie van financiën ver- Doel van de bijeenkomst is fen discussie over de internatio- ionomische situatie. Ier is het gesprek van de „grote [bedoeld als een voorbereiding komende jaarvergadering van irnationale Monetaire Fonds fc Wereldbank. Deze bijeenkomst nt 2 oktober in Belgrado. trijs zal, zo verluidt in Tokio, met worden gesproken over een fve stap op de weg naar een sta- r monetair wereldbestel. Dit in >rm van de creatie van een zoge- bure de substitutierekening" door ing.MF- i wij i snf>ehulp van een dergelijke reke- Thoopt men verandering te kun- jrengen in de nog altijd over- ikkeépnde rol van de dollar in het iet lationale betalingsverkeer en de Jeten „speciale trekkingsrech- (SDR's). een kunstmatig door us v*lF in het leven geroepen in ter- kal betaalmiddel, een belan- taak te geven in dit betalings- erhaler. Door het in het leven roepen e „substitutierekening" zou het ntrale banken van de bij het aangesloten landen mogelijk in worden gemaakt hun overtol- ollars om te zetten in SDR's. MF zou op zijn beurt de aldus ngen dollars weer willen beleg- langlopend Amerikaans schat- die tpier. e taj Van Rooijen verbergt niet dat hij nog steeds een beetje trots is op 5 mei 1975. Toen gaf hij, met zijn minister Duisenberg. prof. Hofstra opdracht een systeem te ontwerpen om het effect van inflatie op de belastingen uit te schakelen. „We zagen toen al aankomen dat het geld zou kosten. Daarom heeft het kabinet toen al op zich iets unieks ruim een mil jard gulden gereserveerd. We wilden geen opdracht geven om na afloop van de studie te zeggen dat we een mooi plan hadden maar dat er helaas geen geld voor was." „Ingepikt" Vorig jaar februari maakte oud-mi- nister Hofstra zijn plan bekend. Maar het kabinet durfde invoering noeg niet aan. De gereserveerde miljoenen werden voorlopig besteed aan lasten verlichting voor bedrijven en zelf standigen. bij wijze van lapmiddel. Maar met ingang van 1979 zijn die lapmiddelen al bijna gehalveerd, en het vrijgekomen geld is verdwenen in de grote pot van de rijksbegroting. „Ingepikt." zegt Van Rooijen elke keer als het punt in ons gesprek ter sprake komt. Van de 1200 miljoen gulden die voor 1980 was gereser veerd voor „Hofstra" is nu nog 800 miljoen over. terwijl invoering 1100 miljoen zou kosten. En nu komt er opnieuw uitstel. De meerderheid in het kabinet wilde geen steun geven aan een eenvoudige variant van „Hofstra", die minister Andriessen (financiën) wilde invoe ren. „Het waren heus niet alleen onze ministers die tegen waren, maar ook CDA-ministers," weet een VVD'er in de wandelgangen te verteilen. En de namen vallen van de CHU-bewinds- lieden Beelaerts (volkshuisvesting) en Scholten (defensie). „Gebrek aan moed," vindt Van Rooi jen onverbiddelijk van deze WD- en CDA-ministers. „Hofstra" is een rechtvaardige zaak, voor de spaar ders, en voor degenen die zozeer steeds meer consumptief krediet op nemen dat de regering in mei moest ADVERTENTIE lijke den. latigj lir IAAG (ANP) In Nederland is ake van een positieve invloed :t niveau van de werkloosheids- ingen (ten opzichte van het verdiende inkomen) op de duur e werkloosheid. Hierin verschilt md niet van andere landen in Europa. Dat zegt drs. Siddré economie aan de Erasmus uni- sit in Rotterdam in het blad en Maatschappij. met dr Theewkes heeft hij zoek verricht met behulp van landse cijfers.Beiden zijn tot de ïsie gekomen dat als de uitke- met tien procent verhoogd in worden de gemiddelde duur de werkloosheid van rond nenhalve maand met een week tijgen. tzelfde blad schrijft de Amster- e prof. Driehuis dat voor de ver- g van de structurele werkloos- iet steeds sterk benadrukte ver- tussen de reële arbeidskosten werkloosheid in de bedrijven- van betrekkelijke betekenis is een. Volgens Driehuis vormen zigingen in de afzetstructuur en organisatie van het produktie- s evenzovele oorzaken van de oosheid. >boL 'dar bed Oe kleine bolknak voor fijnproevers. Met zorg en toewijding gemaakt van geselecteerde kwaliteits tabakken. Voor kenners die een Schimcnelpenninck naar waarde weten te schatten. Gematteerd en ongematteerd verkrijgbaar. In verpakking van TO ert-25 Stuks. „De WD laat nu het bedrijfsleven en de spaarders in de kou staan," aldus Van Rooijen. „Het zou wel pikant worden wanneer een kabinet met de socialisten 'Hofstra' wenste en alvast een miljard gulden voor het bedrijfs leven reserveerde, terwijl een kabinet met de WD de zaak weer zou in trekken." Er is maar één groep die men de op zich rechtvaardige gevolgen van „Hofstra" toch niet gunt. Dat zijn de bezitters van een eigen woning, die hypotheekrente aftrekken. Maar met een lange overgangstermijn hoeven er geen problemen te ontstaan (zie voorbeeld hiernaast). Van Rooijen: „Wie tegen .Hofstra' is, moet hard aantonen dat er onaanvaardbare ge volgen zouden ontstaan voor het ei gen woningbezit. Ik zie zulke gevol gen niet. En moet je dan de huidige toestand voor bedrijfsleven en spaar ders maar laten doorzieken?" „De WD heeft een schjiri-zege be haald," waarschuwt het CDA-kamer- lid. Als staatssecretaris in het kabi net-Den Uyl maakte hij een studie van het idee de rente-aftrek te binden aan een maximum. Maar er bleken te veel mogelijkheden voor ontduiking en negatieve bijwerkingen. Van Rooijen vertelt hoe hij in het kabinet ook Den Uyl ervan overtuigde dat maximering een mooie gedachte was, maar geen goede. Kort daarop be sloot het kabinet-Den Uyl tot de Hof- stra-studie. „De inflatie is nu historisch laag. Als 'Hofstra' niet doorgaat en de inflatie stijgt weer, dan komt de kwestie van maximering zeker terug. En wat moet ik dan zeggen als er druk komt vanuit mijn eigen fractie? Dat het zo recht vaardig is dat de rente onbeperkt aftrekbaar is? Het zou dan wel eens kunnen dat onder de maatschappelij ke druk er toch een maatregel moet komen. En dan zullen ze zeggen bij de WD: Hadden we in 1979 'Hofstra' maar doorgevoerd." De beer los „En denk eraan dat dan de beer los is voor alle andere aftrekposten. Waar om wel de rente-aftrek maximeren maar andere aftrekken niet? Dat wordt een sneeuwbal die aan het rol len slaat." Als „Hofstra" niet doorgaat, is er wel wat te beredderen met lapmiddelen, denkt Van Rooijen. De bestaande zelfstandigenaftrek en enigerlei winstaftrek zouden moeten blijven bestaan. Er zou een andere waarde ring van voorraden bij het opgeven voor de belasting moeten komen. Maar voor de spaarders ziet de oud staatssecretaris geen mogelijkheid voor lapmiddelen. „Meer rentevrij stellen voor belasting dan 500 gulden per jaar zou al gauw veel oneigenlijk gebruik veroorzaken. Nu valt het nog mee. Wat we dit jaar zien, is uitzon derlijk. De rente is hoog en de inflatie laag. Maar als de rente zeven procent zou zijn en de inflatie ook, en Je moet toch over Je hele rente belasting beta len, is je rendement al gauw drie procent negatief. Zo'n situatie heeft zich de afgelopen vijftien jaar bijna onafgebroken voorgedaan." „De politieke partijen hebben veel te weinig oog voor een redelijke vergoe ding voor het sparen. Sparen is een economlschen maatschappelijk nut tige functie. Maar het sparen loopt onrustbarend terug. Zonder „Hof stra" blijven de spaarders de klos. Wat tot nu toe gebeurt, is verheerlij king van de jongen mensen die veel uitgeven en daarvoor ook lenen. Maar degelijke oudere spaarders, die mis schien van hun leven nog niet hebben geleend, die moeten zonder „Hofstra" op het strafbankje blijven zitten." Drs M. J. van Rooijen Het plan Hofstra kan de huisbezitter met ruim 30.000 gulden bruto per jaar en een hypotheek van een ton wel 300 gulden schoon per maand kosten. Met deze onheilstijding, af komstig van directeur Van Herwijnen van de vereni ging „Eigen Huis", werden aspirant-kopers vorig jaar februari opgeschrikt nadat Hofstra zijn voorstellen had bekend gemaakt. Zoals vaak wordt echter de soep niet zo heet gegeten. Het CDA- Kamerlid Van Rooijen, indertijd als staatssecretaris opdrachtgever van Hofstra, wil „Hofstra" voor bewoners van een eigen woning invoeren met de zeer lange over gangstermijn van 15 tot 20 Jaar. En dan blijft er bij de huidige inflatie, van de schrikaanjagende schadepost van 300 schone gul dens per maand slechts het luttele bedrag van vier vijf guldens over. Als voorbeeld is genomen een ge huwde man met jaarinkomen van 32.500 gulden bruto (2492 per maand exclusief vakantietoeslag) en een hypotheek van 100.000 gul den tegen 9,5 procent rente. De rente is dan 9500 gulden per jaar, ofwel 792 per maand. Dit gedrag Is thans volledig aftrekbaar. Huidige situatie: Bruto maandloon rente belastbaar maandloon belasting en aow/aww 2492 792 1700 307.30 voorstel van Rooijen Volgens „Hofstra" mag bij vier procent Inflatie eenderde van de rente niet langer worden afgetrok ken. Van de 792 gulden rente per maand zou dan 264 gulden niet langer aftrekbaar zijn. In het voor- stel-Van Rooijen, met een over gangstermijn van vijftien jaar, wordt in vijftien gelijke stapjes toegewerkt naar dat bedrag van 264 gulden. Het eerste Jaar is dan 17,60 per maand niet langer af trekbaar, het tweede jaar ƒ35,20 enzovoort. Bruto maandloon aftrekbare rente belastbaar maandloon belasting en AOW/AWW 2492 774,40 1717,60 311,50 Betaalt de huisbezitter uit dit voorbeeld thans zonder „Hofstra" 307,30 belasting en premie AOW AWW per maand, in het voorstel Van Rooijen is dat 4,20 meer. Zou „Hofstra" zonder enige over gangstermijn Ineens wordpn door gevoerd, dan zou het verschil in dit voorbeeld 84 gulden schoon J per maand zijn. Bij Van Rooijen wordt daar in vijftien jaar naar toe gewerkt. Zo zou, bij de huidige tarieven, in het tweede Jaar het verschil groeien van 4,20 naar 9,90 per maand. Van Rooijen wil zo'n overgang zowel voor nieuwe als voor al lopende hypotheken. In dit voorbeeld is uitgegaan van een lineaire hypotheek, omdat dan het rekenwerk het gemakke lijkst is te volgen. Bij een hypo theek op annuïteitenbasis zou het nadeel in de eerste jaren geen 4,20 of 9,90 gulden per maand zijn, maar telkens enige guldens meer. In het voorbeeld is ook uitgegaan van de historisch lage huidige in flatie van vier procent. Maar wat drs Van Rooijen betreft, mag bij hogere inflatie de overgangster mijn best nog langer worden. Het gaat hem immers vooral erom dat het principe wordt Ingevoerd. Zo blijven in ons voorbeeld de uit komsten gelijk, wanneer bij een inflatie van vijf procent een over gangstermijn wordt genomen van achttien in plaats van vijftien jaar, ofwel 22 jaar bij zes tot acht procent inflatie. NAARDEN (ANP) Hage meyer (handel en industrie) heeft in de eerste zes maan den van 1979 een nettoverlies van 6,9 miljoen geleden tegen een winst van 8,8 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. Ondanks een aantal on zekerheden waarmee het con cern te maken heeft rekent de raad van bestuur voor de tweede helft van 1979 op een verbetering van de resultaten. In de cijfers over het eerste halfjaar zijn 4,7 miljoen reorganisatiekosten verwacht. Het bedrijf verwerkte 1,3 miljoen valutawinst niet in de resul taten evenmin als vorig jaar een valu- taverlies van 1,7 miljoen. In welke mate de reorganisatiekosten van 4,7 miljoen ten laste zullen worden ge bracht van de eind 1978 gevormde voorzieningen, zal worden bepaald bij het opmaken van het Jaarresul taat. SHELL Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij zal over 1979 een interimdividena uitke ren van 5,50 per aandeel van 20 tegen 5 over 1978. De verhoging van het interimdividend ten opzich te van het interimdividend over 1978, mag aldus de maatschappij, niet worden beschouwd als een aan wijzing voor de hoogte van het totale dividend over 1979. Over 1978 werd in totaal 10,75 uitgekeerd. MACINTOSH De omzet in het eer ste halfjaar is met 7 procent geste gen. In de ontwikkeling van de resul taten van de binnenlandse prodak- tiemaatschappijen komt mede als gevolg van de nog in gang zijnde reorganisaties de verbetering nog niet tot uiting. In de resultaten van de overige activiteiten, te weten bui tenlandse produktie-activiteiten en handels- en detailhandelsactivitel- ten, wordt wel een verbetering ver wacht. Het bestuur handhaaft de eerder uitgesproken verwachting in 1979 een stijging van de omzet te kunnen realiseren van 7 procent en een winststijging van rond 25 procent. De AMRO BANK heeft de ultgif- tekoers van de 9% tienjarige lening van 100 miljoen vastgesteld op 100 procent. Tot en met vrijdag kan wor den ingeschreven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van economische zaken hoopt binnen en kele weken een manager gevonden te hebben voor de Rotterdamse off sho re scheepswerven (ROS), een bunde ling van werven in het waterwegge bied. Er is een aantal „goede kandi daten" voor de leiding van de nieuwe werf, waarvan VDSM op Rozenburg de hoofdmoot vormt. Pas als de nieu we functionaris gevonden is zal een definitieve opzet voor de organisatie van de ROS gemaakt worden. wekt. Sommige werknemers meen den in het stuk te kunnen lezen, dat hun arbeidsplaats verloren gaat. Op het ministerie van economische za ken werden vertegenwoordigers van de ondernemingsraden gisteren ge rustgesteld: het rapport is niet meer dan een discussiestuk over de struc tuur van de R08. Die discussie kan pas afgerond worden als er een man ager gevonden is, aldus ambtenaren van economische zaken. In het gesprek op het ministerie zijn ook de benoeming van commissaris- Inmlddels heeft een organisatie-rap- sen en het onderbrengen van de nieu- port van Rijn Schelde Verolme, waar toe de werven behoren, onrust ge- ROS-aandelen besproken. Ook daarover zijn nog geen beslissingen Peter van Lakerveld ea TERDAM Als een ge. gewone arbeiders een 98( tructief plan heeft voor kiding van hun eigen be- krijgt zo'n plan dan een i? Afgaande op de erva- n bij de twee jaar gele ter ziele gegane wolspin- SWABO te Tilburg lijkt t niet op. itaat van een van de betrokke- 426 De tegenstand van Wolcon (de ing die de wolindustrie her- ,™nJUreerde- p v' L. en het ministe- I economische zaken is onvoor- groot En zij hebben de zoals de geldkraan, steeds meer op dat je als In| al heb Je het beste plan. ggO 'W,zu]t moeten afleggen tegen ^^rote heren, die denken dat zij «middelen, i kt er steeds )nj |mer. al heb weten wat het beste voor ons volk is." Het zijn een paar regels uit het zwart boek. dat 2es ex-werknemers van SWABO hebben samengesteld met behulp van het Centrum voor ontwik keling in Tilburg, een instelling die zich in eerste instantie bezig hield met de opkomst van de industrie in de derde wereld. Maar dat zich gaan deweg serieus ging bezig houden met de ondergang van de wolindustrie in Midden-Brabant, De schrijvers hebben hun Werkstuk de titel meegegeven: SWArtBOck. Macht en onmacht, de ondergang van Spinnerij SWABO. Die woorden macht en onmacht zijn veelzeggend. Ze geven wéér dat het boek bol staat van de frustraties van mensen die gevochten hebben voor het behoud van hun eigen baan. die strijd uitein delijk verloren en dat nog altijd niet kunnen accepteren. „Omdat het niet nodig was." Een uitdrukking die in verschillende bewoordingen herhaal de malen in het boek terugkomt. Daarnaast is een tweede rode draad door het hele verhaal, dat er niet naar de SWABO-mensen geluisterd werd. Of hooguit beleefd geluisterd. Maar de werknemers tellen niet mee. „Het is verbazingwekkend te merken dat je enerzijds lucht bent als het gaat om plannen voor het behoud van de werkgelegenheid en anderzijds de zwarte Plet die de zaak vertraagt," zegt een van hen. Muren De initiatiefnemers van het reddings plan en de ondernemingsraad liepen tegen allerlei muren op. Tegen de directeur, maar dat was niet het be langrijkste. Doorslaggevender was dat voorzitter J. van der Landen van de Wolcon. een man die commissaris was in vele wolbedrijven. ook bij SWABO. eigenlijk het plan niet seri eus wilde nemen, hoewel de Wolcon zelf geen plan had. Hij wilde er zelfs nauwelijks kennis van nemen. Tegenstand ondervond men voortdu rend van ambtenaren van het minis terie van economische zaken. Inclu sief de secretaris-generaal voor de De groep ex-SWABO-medewer- kers, samenstellers van het boek, organiseren morgen een symposium in Goirle in aanwe zigheid van Kamerleden en vak bondsvertegenwoordigers. Er wordt onder meer gediscussi eerd over mogelijkheden en on mogelijkheden van de onderne mingsraad en de rol van de vak beweging bij bedrijfssluitingen. industrie. J. Molkenboer. Een voor beeld hiervan was de samenstelling van een commissie, in het leven ge roepen toen de nood bij SWABO zeer hoog was. Oorspronkelijk zou een lid van de ondernemingsraad vah deze commissie deel uitmaken maar daar maakte Economische Zaken (die de geldbuidel had) bezwaar tegen. De ambtenaar die zich het meest met de spinnerij heeft beziggehouden, ge loofde trouwens geen ogenblik In het voortbestaan van SWABO en even min aan de inzet van het personeel. Onder de andere obstakels waren ver der onder meer de vakbonden. Die wel steunden maar op beslissende momenten, ook in de weg liepen. En ten slotte de staffunctionarissen bij het bedrijf, die toen het heel span nend werd, hun eigen weg gingen. Verhaal Het ziekteverzuim is er te groot en er wordt te veel gepraat, meende hij. Dat was de hoofdoorzaak van de ver liezen. Het SWABO-verhaal komt in het kort hier op neer: In de jaren zestig was SWABO een redelijk gezond bedrijf met vele honderden werknemers. In 1070 begon er onder leiding van de Vrije Universiteit een sociaal experi ment met vrij vergaande medezeg genschap van de werknemers. Die hadden onder meer inzage in de be groting van de afdeling waar ze werk ten. In 1972 stortte vrij plotseling de markt voor kamgaren in en kwam het bedrijf in financiële moeilijkheden. Economische zaken sprong bij, ech ter op voorwaarde dat het sociaal experiment gestopt werd en directeur Van Lange, met name de man die het gesteund had. zou verdwijnen. Met alleen de strijkgarenafdeling ging SWABO door. Het ziekteverzuim, dat onder het sociaal experiment laag was. steeg flink. Begin 1977 voelden een aantal werk nemers dat het weer slecht ging. De voorraden groeiden en er werd niet meer geïnvesteerd. ZIJ riepen de hulp van deskundigen in en toen werd het reddingsplan geboren. Of het plan werkelijk levensvatbaar was, valt moeilijk te beoordelen. Maar een feit was dat vanMHHMHI niemand het serieus wilde nemen. En dat wekte terecht verbittering. Uit eindelijk ging 8WABO op 2 septem ber 1977 failliet. De 130 werknemers kregen ontslag. SWartBOek, Macht en onmacht is een uitgave van de groep ex-SWA- BO-medewerkers en te verkrijgen bij het Centrum voor ontwikkelings samenwerking te Tilburg. Prijs ƒ7.95 genomen. Aan het gesprek werd deelgenomen door leden van de on dernemingsraden van VDSM. Wilton Fijenoord, RDM en VMIJ, alle in het waterweggebied, en NSM is Amster dam. Vanuit de groep Rotterdamse werven moet deze Amsterdamse werf voortgekomen uit de grote werf ND8M werk toegeleverd krijgen. DEN HAAG (ANP) Minister An driessen van financiën heeft gisteren in de Tweede Kamer, geen duidelijk heid kunnen verschaffen over het lot van de postbank. Het kabinet Dén Uyl stelde destijds een plan op om de rijkspostspaarbank en de Post, Che que en Girodienst tot een geheel de postbank samen te voegen. An driessen antwoordde het socialisti sche Kamerlid Kombrink tijdens het wekelijkse vragenuur dat de bespre kingen binnen het kabinet over de zaak nog altijd niet zijn afgerond. Enig zicht op een tijdstip waarop het kabinet zal besluiten, wilde Andries sen niet geven. Ook wilde hij niet zeggen of de postbank al definitief van de baan is. :ooraeien. Maar een leu Tï l t degenen met de macht VOOr TvOde Legef serieus wilde nemen. En M08K0U (AFP) - Het Rode Leger moet aan energiebesparing gaan doen. Hoewel de Russische pers her haaldelijk meedeelt dat in de Sowjet- Unie geen energietekorten bestaan wordt de bevolking toch aangespoord zuinig aan te doen. Zelfs het Rode Leger kan niet meer zijn gang gaan blijkens de oproep tot „deelname aan de nationale strijd voor energiebe sparing" in het militaire blad „Rode 8ter".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19