Browndale vaak laatste redmiddel voor kinderen met moeilijk gedrag u Rockport schoenen K IN DRONTEN F J E rouw Commentaar angspunten CDA NSF en de belastingmoraal kingen ontregelen nverkeer naar nkrijk en Italië Open universiteit moet werk verder ondersteunen rijksweg 19 bijlmer vrouwendag (OEROAG 13 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 talde kringen zal ook ditmaal de ing ongetwijfeld groot zijn de :et ingevulde politieke over ig van het CDA te beoordelen op d van de bekende vooroordelen: vlees en geen vis, vaag, theore- in en uitgepraat en noem maar nie met ïl, djpok ditmaal is er in de ontwerp- van het program van uitgangs- tn genoeg om deze mening beves- e zien, al was het alleen al omdat :r om een beginselprogram gaat, in flink aantal jaren mee moet n gaan en bijgevolg noodzake ijs over tal van zaken niet al te tilleerd en te concreet kan zijn. >tale beoordeling doet men het met deze kwalificaties echter onrecht aan. Want hoe men het t of keert, de nu geformu- politieke overtuiging bevat in geval genoeg springstof om de •ke discussie de komende jaren ig te houden. Daarmee heeft ;ercitie naar aanleiding van de :nte discussie over de grondslag CDA beduidend meer opgele- Idan het de kool en de geit sparen. >nda chzelf is dat een positieve ontwik- item voor het CDA in wording. sl IDA heeft zich bijvoorbeeld zon- Dorbehoud uitgesproken voor een nsteder levensstijl. Dit een halt te dvei toeroepen aan de inkomens- en 1 mptiestijging zou smalend kun- G'rarden afgedaan met de opmer- ,Ke allicht, zij hebben genoeg en ap arbij kennelijk vanuit gaand dat des bbe nt er l.O] vooral de middeninkomens sterk in het CDA zijn vertegenwoordigd. Het program van uitgangspunten ver bindt hieraan echter ook de conse quentie van een rechtvaardige inko mensverdeling (en wat zou dit in de huidige context anders kunnen beteke nen dan meer inkomensnivellering) en zeggenschap en directe verantwoorde lijkheid voor de werknemers. Het CDA heeft daarmee in het belang van het milieu, de derde wereld, de ener- gieschaarste meer voor zijn rekening durven nemen dan tot op heden enige grote politieke partij. Hetzelfde geldt ook voor een terrein waarop het CDA zich tot nu toe uiterst terughoudend en defensief heeft opge steld, namelijk dat van de ethisch- juridische vraagstukken. Alternatieve samenlevingsvormen worden bijvoor beeld als gelijkwaardig gezien aan het gezin en het huwelijk. Andere punten uit het program zijn belangrijk minder uitgesproken, bij voorbeeld over de kernwapens. Maar wie zal het het CDA kwalijk nemen op dit terrein de steen der wijzen te heb ben gevonden. Maar anderszins is er ruimte voor twijfel. Ook voor dit pro gram van uitgangspunten geldt, dat alle mooie woorden in praktijk ge bracht moeten worden. Aan de vruch ten kent men de boom. Of zoals Thor- becke het zo kernachtig verwoordde toen hem gevraagd werd, waarom zijn nieuwe kabinet geen program had: „Wacht op onze daden." En dat doen we dan maar. via ederlandse Sport Federatie heeft beg cens een klaagzang aangeheven it de argeloze toehoorder alleen c"kan opmaken dat de volledige torting van het Nederlandse ven aanstaande is. De sport- moeten over uitgaven belasting betalen, zoals overal in de maatschappij. De NSF het innen van die (dikwijls al stallige) penningen, de nekslag betrokken clubs. Itt mag best in forse lijnen aange- prden, maar wat de NSF uithaalt Liet eens meer op een aangedikt Het is een langs vele kanten overdreven klacht die de eigen hljjiht, het gebrek aan onderlinge mlgiriteit en het ontbreken van een- ■e samenwerking in de sportwe- loet verdoezelen. amtf °°ktoet hoogst potsierlijk aan als de ?Ip de bres springt voor 450.000 t ei*'^ers 'n de SP01^» die bij nader ,ert beloond blijken te worden voor lljkliensten. Die „vrijwilligers" kla- mat at ze belasting moeten betalen dat neven-inkomen (hoe klein vat En de NSF vreest vervolgens dat «g ijwilligers" weg zullen lopen als het volle pond aan hun „vrijwil- erk" overhouden. Dat is toch et nfc11 hoogst merkwaardige vorm /e belangenbehartiging van de NSF, thtan te hopen valt dat ze niet zal n aan naar andere mensen die hob- wa Ch wat bijverdienen. 1x1 jk haalt de NSF een goocheltruc et de overheidssubsidies. Uite- aj-gg worden die te laag geacht, maar mf hijnlijk om het betoog wat meer de te geven worden de honderden nen die aan verkapte subsidies irt bereiken, geheel buiten be- !CHT (ANP) Stakingen bij de ;e en Italiaanse spoorwegen zijn oorzaak van dat het trelnver- naar die landen de komende ontregeld is. Volgens een ivoerder van de Nederlandse rwegen wordt er bij de Franse wegen van gisteravond tot za- [ochtend gestaakt. Dat bete- In aanwezigheid van John L. Brown, de geestelijke vader van Browndale. wordt zaterdag in Nijmegen een naar hem genoemde internationale universiteit geopende. Met is de eerste „Open universiteit" in Nederland en de Europese' vestiging kan worden beschouwd als een sub-faculteit van The Antioch University in het Amerikaanse Cambridge. Het gaat hier om cursussen voor mensen die werkzaam zijn in de gezondheidszorg en het welzijnswerk en die niet de mogelijkheid hebben gehad een academi sche opleiding te volgen. In het bijzonder richt deze vestiging zich tot hen die werken in de Browndale-projecten voor verdere training en vorming Meer over die projecten in onderstaand verhaal. schouwing gelaten. In plaats daarvan werpt de gezamenlijke sport zich op de sponsoring en verwijt de parlementa riërs dat men daar de negatieve ver schijnselen van de sponsoring tot in de finesses belicht. En dat terwijl de NSF zich in ruwe lijnen nauwelijks zorgen maakt over de gevolgen van de sponso ring en de manier waarop die gelden misschien beter besteed zouden kun nen worden, nauwelijks van enig be langwekkend advies voorziet. Men houdt het slechts bij klachten over de fiscus die de sponsorgelden terecht niet ongemoeid laat passeren. Het verhaal van de gezamenlijke sport in Nederland is het verhaal van de onmacht intern de zaken te regelen. Dat men hoopt op overheidssteun voor het aantrekken van de nodige techni sche en administratieve beroepskrach ten is voor het belangrijkste deel niet ten onrechte. Maar daarna houdt het verhaal ook op nog enige afspiegeling te Zijn van de Werkelijke situatie. En de NSF maakt het helemaal te bont als de „vrijwilligers" in de kantine ten voorbeeld worden gesteld, wegens de minimale verdienste van één rijksdaal der per uur, waar de fiscus dan ook nog zijn deel van opeist. Iemand bij de NSF moet toch weten hoe het er lang zamerhand met die kantines van sport verenigingen in steeds meer gevallen werkelijk voorstaat. Het is treurig om te zien hoe de vier miljoen sportbeoefenaren in Neder land naar buiten vertegenwoordigd worden door de NSF die van zichzelf vindt nog „te beschaafd en te ouder wets" op te treden. De NSF zou zich zelf recht doen door eerder de woor den „onmachtig en versluierend" te gebruiken. door Kees de Leeuw AMSTERDAM Browndale Is waarschijnlijk het best te omschrijven als een bewe ging, die een alternatief biedt voor de nog steeds regelmatig in opspraak komende inter naten voor kinderen met ge dragsmoeilijkheden. Het staat daarnaast ook model voor een manier van werken in de sociale dienstverlening, ontworpen door John L. Brown, die in 1966 in Canada Browndale in het leven riep. De beweging en het model, ook wel strategie genoemd, sloegen ln de loop der Jaren zo aan, dat men ook elders op deze manier te werk ging. In Ne derland werd daarvoor in 1973 de stichting Browndale Nederland opge richt. Er ontstond een project, dat momenteel plaatsbiedt aan ruim 130 kinderen, opgenomen in enkele tien tallen therapeutische gezinshuizen, verspreid over Nederland. BIJ Browndale gaat men ervan uit dat ieder kind een uniek mens is, die ook als zodanig gezien en behandeld wil worden. Een tweede uitgangspunt is dat indien het kind door welke omstandigheden tlan ook niet in het eigen gezin kan opgroeien het toch recht heeft op een normale leefwijze. Die moet het kind worden aangebo den, overeenkomstig de leefwijze van het in dit geval Nederlandse gezin. Ook deze zogenaamd moeilijk opvoedbare kinderen moeten kunnen opgroeien in een normale omgeving, zodat ze in staat zijn zich te ontwik kelen tot „evenwichtige, volwassen mensen". eigen budget Voor dat doel heeft Browndale de therapeutische gezinshuizen opge richt. Dit zijn door de stichting ge kochte of gehuurde panden in een te bouwen, zodat deze zich weer veilig durven te voelen en kunnen uitea Die relatie wordt later „verdund" met meer volwassenen. Het spreekt vanzelf, dat dit nogal wat inzet vraagt van de werkers in huis, die gemiddeld zo'n twintig maanden bij „hun" kinderen zijn. En dat gedu rende een zeer groot deel van de dag, maar de stafleden zelf vinden lange werktijden minder belangrijk dan een intensieve omgang met de leden van het gezin in huis Voor Browndale is het niet direct van belang welke opleiding de stafleden gehad hebben, omdat elk staflid m dat werk zijn of haar eigen ervaring meebrengt van opvoeding en oplei ding. Bovendien krijgen ze aanvul lende trainingen en hulp en begelei ding van ervaren medewerkers van de stichting, terwijl daarnaast ieder gezinshuis een beroep kan doen op specialisten als huisarts, psycholoog en maatschappelijk werker. Hun ad viezen worden gezien als een wezen lijke bijdrage in het werken met de kinderen en deze specialisten vormen met elkaar een soort „hulpbron1': Hoewel ze in principe niet in dienst van Browndale zijn, zijn ze wel 24 uur per dag oproepbaar. Hereniging Met elkaar probeert men een gezinsleven op te bouwen. gewone straat, waar vijf tot zes kinde ren (jongens en meisjes ln de leeftijd van twee tot zestien Jaar) in gezins verband wonen en leven. In het huis werken verder drie stafleden man nen en vrouwen die gezien kunnen worden als therapeutische ouders, al wonen zij niet in het gezinshuis. Met elkaar wordt geprobeerd een ge- rugzien. Het is een manier van leven zinsleven op te bouwen, zoals ieder met de zorg voor elke dag, plezier en dit kent die daar met plezier op kan verdriet, boosheid en angst, maar ook terugzien of graag op zou willen te- warmte en veiligheid. Ieder gezin Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voorgeplaatste prenten is er een boekenbon. gochter kent dat het treinverkeer naar Parijs vooral vandaag en morgen flink wordt uitgedund. Alleen de D-treinen die om 07.50, 15.55 en 20.29 uur uit Amsterdam vertrekken rijden door naar Parijs. De D-trein van 10.55 uur rijdt niet verder dan Brussel, hetzelf de geldt voor de TEE-treinen van 08.55 en 18.01 uur. Het Italiaanse spoorwegpersoneel legde gisteravond om 21.00 uur het bijltje er bij neer. Treinreizigers naar Italië moeten een etmaal lang reke ning houden met ernstige vertra gingen. EEN GROOT DWARSLIGGER Foto: Erwin Verhei jen. heeft de beschikking over een eigen budget, waarmee het huishouden draaiende wordt gehouden en geld gespaard voor vakanties en extra dingen. Pier Weltjens, directeur van de regio Amsterdam met drie gezinshuizen, die nu bijna drie jaar aan Browndale verbonden is. zegt: „Het is een vorm van werken, zoals Je dat zelf altijd als ideaal hebt voorgesteld. Daar sluit deze filosofie op aan en dat geldt voor bijna alle mensen, die in een gemid deld kindertehuis gewerkt hebben en daar op grote problemen zijn ge stuit." „We proberen zoveel mogelijk de situ atie na te bootsen, waar het kind uitkomt, waarbij we dan uitgaan van het normale gezin. Het verwijt dat we krijgen is dat Browndale met rolpa tronen werkt, maar wij vinden dat het kind recht heeft op een evenwich tige omgeving en dat is voor ons een volledig gezin." De kinderen die in de Browndale- huizen worden opgenomen, komen hier via een aanmelding van (gezins voogdijverenigingen of van gemeen telijke sociale diensten. Ze hebben vaak al een moeilijk leven achter de rug met weinig geluk en zijn afkom stig uit een omgeving waar van ge borgenheid niet of nauwelijks sprake is. Ten einde raad Hun opvoeders of dat nu ouders zijn of de leiding van een internaat zijn meestal ten einde raad en weten niet meer wat ze met het kind aan moeten. Het gedrag staat zo goed als elke communicatie in de weg en soms is Browndale helaas nog het laatste redmiddel voor deze kinderen die emotioneel gestoord, neurotisch of achtergebleven worden genoemd. „Het gaat om kinderen die in gedrag extreem moeilijk zijn of lijken," aldus Pier Weitjens, „want dat laatste kan ook heel goed De stafleden die in de therapeutische gezinshuizen werken, hebben de da gelijkse zorg voor de kinderen en de gang van zaken in huis, waarbij ook de kinderen worden betrokken. Met de bewoners wordt geprobeerd een zeer directe en exclusieve relatie op De filosofie achter Browndale is d*t de „wortel" van leder kind ligt bij zijn natuurlijke ouders en familie Dat houdt in dat het doel van het werk gericht is op hereniging van het kind met de eigen ouders. In de praktijk lukt dit niet altijd en soms moet naar een aanvaardbaar alternatief worden gezocht. In principe zal als dat mogelijk is echter geprobeerd wor den het contact tussen ouder(s) eh kind in stand te houden en te verbete ren om zo na kortere of langere duur een terugkeer te verwerkelijken. Pier Weitjens: „Omdat voor het kind de eigen ouders belangrijk zijn, zijn deze ouders ook belangrijk voor ons. Er wordt naar gestreefd het kind op te nemen in een gezinshuis in de buurt van zijn familie en voor ouders en familie is het zoveel mogelijk een open huis". Hij voegt er nog aan toe: „Het project Browndale, het werken op deze manier en de filosofie erach ter, zijn zaken die eigenlijk vanaf het begin vrij algemeen zijn geaccep teerd. Echte strijd hebben we er in feite nooit voor hoeven te leveren Wel dachten de niet direct betrokke nen, dat het in werkelijkheid niet zou kunnen, omdat de opzet te idealis tisch zou zijn. Achteraf blijkt nu. dat we toch niet teveel hooi op onze vork hebben genomen en dat we op min der problemen zijn gestuit dan wc hadden verwacht. Het project Brown dale is aangeslagen, als ik het zo mag formuleren en we zijn niet de vernie ling ingegaan. We willen dan ook met deze .Open universiteit' proberen om anderen, die zich aangesproken voe len door onze manier van werken erbij te betrekken, zodat ook zij van dit model (lees: intentie en grotere inzet) gebruik kunnen maken.' ADVERTENTIE Als de beste gebrandmerkt" (gr Bel voor folder 04160-36431 *i Komende maanden wordt er in de Tweede Kamer beslist over de aanleg van rijksweg 19, die vanaf het Kethelplein tussen de Schie- damse wijk Oroenoord en de Vlaardingse wijk Holy door naar Delft en Den Haag moet gaan lopen. Dit betekent dat de weg dwars door het nu nog landelijk gebied van Midden Delfland gaat snijden, waardoor het landschap zijn karakter van groene oase en laatste stilte-gebied in dit gedeel te van de Rijnmond zal verliezen. Om te beseffen wat dit betekent voor de bewoners van Schiedam en Vlaardlngen is het niisschien goed eens na te gaan hoe hun leefmilieu in de na-oorlogse periode is aangetast. De bewoners hadden aan de over kant van de Nieuwe Waterweg het agrarische eiland Rozenburg, met op de kop ervan het prachti ge natuurreservaat „De Beer", een duingebied, beroemd om zijn rijke vegetatie. Dit hele gebied is ten offer gevallen aan de petro chemische industrie, met alle ge volgen van lucht- en watervervui ling. De polders die de directe omge ving van Schiedam. Vlaardlngen en Delft vormen, werden voor een groot deel volgebouwd om de werknemers te huisvesten die uit alle delen van het land werden aangetrokken. Het merendeel van deze stadsuitbreidingen be staat uit flats. In de buurt van Vlaardlngen ligt de uitgestrekte Broekpolder, waar vroeger plan tenliefhebbers met botaniseer trommels heentrokken omdat er zoveel zelfzaams groeide (orchi deeën) en waar het een echt para dijs was voor welde- en watervo gels. Deze polder is ter beschik king van Rotterdam gesteld als bergplaats voor havensllb en al het moois is onder een meterdik- ke laag giftige bagger verdwenen. Midden-Delfland werd tot op he den gespaard. Het is maar een klein gebied en aan alle kanten doemt aan de horizon de hoog bouw van Delft, Schiedam en Vlaardlngen op. Maar het is er nog zo stil en landelijk dat je je echt „uit de stad" voelt als Je er gaat fietsen of wandelen. Door deze laatste „oase" wil de regering een dikke streep trek ken ln de vorm van de rijksweg 19. De tuinders ln het Westland vinden het wel handig omdat ze een snellere verbinding met de grote steden krijgen. De blij-dat- ik-rij fans stellen dat de weg noodzakelijk is om files te doen verdwijnen. Rijksweg 19 is inder daad gepland om rijksweg 13 te ontlasten (Rotterdam-Den Haag). Deze weg is druk maar niet overbelast. Er staan zelden files op de rijksweg 13 en met een egverbreding zou het verkeer wat meer speling kunnen krijgen. IN de Jaren tachtig zou rijksweg 13 overbelast kunnen raken als het verkeer gestadig blijft toene men. Maar waarom zou dat? De energiecrisis en de steeds hogere benzineprijzen kunnen best eens een rem vormen op die groep. De regering, die zo graag energie wil besparen, zou ook bewust naar stabilisering van de autodicht heid toe kunnen werken. Afzien van de aanleg van rijksweg 19 zou er bovendien geld vrijge maakt kunnen worden voor ach terstallig onderhoud en verbre ding van de bestaande wegen, waar dit onvermijdelijk is en de aanleg van nieuwe fietspaden. Als u ook vindt dat Midden-Delf land ongerept moet blijven, kunt u helpen door een brief te sturen naar een Kamerlid. Het meeste effect is misschien te verwachten door het aanschrijven van'CDA- ers. De PvdA en alles wat links daarvan staat is namelijk al te gen de weg, de WD is in zijn geheel vólr, maar het CDA is ver deeld en hier zijn misschien nog Kamerleden te overtuigen. Een lijst met namen van alle kamerle den wordt u kosteloos toegezon den door de afdeling „Voorlich ting", telefoon (070-614911) U kunt het Kamerlid van uw keu ze schrijven p/a Tweede Kamer der Staten Oeneraal. Binnenhof IA. postbus 20018, 2500 EA. Den .Haag. Op 15 september heet Dronten officieel „Kulfjesstad". Bet Strip schap. (Nederlands Centrum voor belangstellenden in strips) orra- niseert er de elfde stripdag naar aanleiding van de vijftig-jarige Kuif je.U moet dan ook niet gek op kijken ais de vertrouwde ANWB wegwijzers hulp hebben gekregen van gebarende Kuifjes. Zij wijzen u de weg naar het centrum „De Meerpaal". Daar wordt een grote ruilbeurs gehouden en onder andere een expositie van het werk van jong tekentalent. De stripdag duurt van negen tot vijf uur en m «al voor de kleine kinderen een kleurwedstrtjd warden gehouden. nel programmaboek en meer informatie rijn te krijten bij Hennle r»wj""*' Hert,,,'tI'K'we' ta Amaterdam, telefoon (0201 De Amsterdamse Bijlmer wordt toch al zeker zo'n twaalf jaar druk bewoond. In al die jaren is er maar weinig aan vrouwenza ken gedaan. Nu wordt er morgen (vrijdag 14 september) de eerste Bijlmervrouwendag georgani seerd. In de Bijlmermeer, waar ruim 240.000 vrouwen wonen is geen enkele VOS-cursus, geen „blijf van mijn lijfhuis, geen goede crèches en geen vrouwen huis. Het vrouwencafé in Daal- wijk draalt sinds kort maar heeft wegens te weinig bekendheid maar een matige klandizie. Ook worden er enkele cursussen En gels en maatschappijleer gege ven en de buitenlandse vrouwen organiseren hun eigen aktivi- teiten. De Bijlmervrouwendag wordt ge houden om eens wat leven te blazen ln alle Bijlmervrouwen. Flat aan flat is een uitnodiging bezorgd. Morgen staan ln de ont moetingsruimte „Ganzenhoef" twintig standjes om vrouwen te informeren over de groepen, die al in de Bijlmer actief zijn. Erzijn vijf films te bekijken, allen over de geschiedenis van vrouwen. De uiteindelijke bedoeling van de dag is het creëren van een vrou wentrefcentrum in de Bijlmer. Een soort vrouwenhuis, waar ho pelijk een VOS-cursus gegeven gaat worden, waar het vrouwen café onderdak moet krijgen en waar alle activiteiten en informa tie kunnen worden gebundeld Hoe het trefcentrum er uit moet zien staat niet vast, alle vrouwen kunnen er mogen hun bijdrage aan leveren. Om de discussie op gang te brengen wordt er een film gedraaid over het vrouwenhuisje in de „Pijp", hoe het van de grond is gekomen en hoe het nu reilt en zeilt. Ook de buitenland se vrouwen. Surinaamse en Chi leense vrouwen zullen hun bij drage leveren en bovendien hun traditionele recepten klaarma ken om de Inwendige mens te versterken. De afloop van de dag wordt ge vierd met vrouwenkoren en „Ali ce in Dixieland", een vrouwen- dixieband. Bijlmervrouwendag wordt gevierd in de ontmoetings ruimte „Ganzenhoef" van elf 's morgens tot elf 'g avonds Er is kinderopvang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5