'Geen ontslag voor minder-validen' takingsconflict zit muurvast Profeet Kiesuwkado Westduitse kaping ten einde deze krant fieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Regen HET WEER Victor Noach oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 Werkgevers: toeloop WAO terugbrengen Gij zeihouder wilde 'betere wereld' barsting Etna: ;er zes doden Rattenliefde in kunstmaan Geen salaris door orkaan ttingbrieven ire chantage Werknemer langer in ziektewet bij kwetsbaar bedrijf Trouw Met het oog op de toekomst Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging TrOUW rouw 37STE JAARGANG NR 10949 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 Veel bewolking mei wat regen Middagtemperaturen omstreeks achttien graden Zuidwestenwind, in het binnenland toenemend lot matig, wind kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig, windkracht 6. Morgen en overmorgen: Zonnige perioden, maar ook enkele buien. Middag- temperaturen ongeveer achttien graden. Morgen zon op: 7 12 onder 20.00 maan op 0.29 onder: 16.17 Nieuwe voorraden ^Jiy grootse keuze krlrniet PaHaM W CUB LOSSE NUMMERS 60 CENT PAGINA 2: Het gaat wereldraad (financieel beter 'AGINA 3: ieuwe studie over aanvoer van LPG PAGINA 4: Hans Jacobs moet weg bij Haagsche Kringen PAGINA 5: Browndale: Alternatief voor kinderen met afwijkend gedrag PAGINA 7: Zweedse ;onservatieven ïeten .moderaten' 'AGINA 9: Weekbladen AGINA ECONOMIE: loreca duurder Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) is bereid een ontslagver bod te accepteren voor minder valide werknemers. Op grond van zo'n ontslagverbod zouden werkgevers worden gedwongen gedeeltelijk arbeidsongeschikte werknemers als het maar even mogelijk is in dienst te houden. Een beperking van de toeloop naar de WAO met 20.000 uitkeringen zou per jaar een besparing van 250 miljoen gulden opleveren. De passagiers verlaten het Westduitse verkeersvliegtuig op het vliegveld van Keulen. VNO-voorzitter mr. C van Veen re kende gisteren voor dat er per jaar zo'n 100.000 nieuwe gevallen een WAO- of AA W-uitkering krijgen. Min der mensen in de WAO houdt volgens hem een hoogst noodzakelijke lasten verlichting in voor de collectieve sec tor en voor het bedrijfsleven een las tenverzwaring. „Dat is een offer." zei hij. „dat het Nederlandse bedrijfsle ven moet weten op te brengen." 'AGINA SERVICE: inderboekenrubriek, euilleton, puzzel strips «E (AFP, Reuter) Zeker zes en zijn om het leven gekomen n uitbarsting van de vulkaan de op het eiland Sicilië. Zij zaten in bus waarop grote brokken lava ht kwamen. Meer dan dertig toe- i werden daarbij gewond. Zij door gidsen en werknemers van ibelbaan bij de vulkaan overge- it paar een ziekenhuis in nla. kltbarsting deed zich om kwart Izes voor, toen de bus op een ie van 2500 meter was, ongeveer [meter beneden de top. Vorige Ind werkte de Etna gedurende (week. Dorpen op de bovenste pgen werden toen geëvacueerd er vielen geen slachtoffers, dagen geleden begon de vul- b weer rook en puin uit te braken leskundigen waarschuwden toen bor verheviging van de activiteit. ROLOELOE (AP, Reuter) De irste aardbeving sinds twee jaar gisteren het westen van West- i, het voormalige Nieuw-Gui- getroffen. Er is nog niets bekend eventuele slachtoffers en mate- schade. De aardbeving had vol de schaal van Richter een ht van 8 en het epicentrum be- Izich op het eiland Biak voor de 'kust van het eiland. BONN (AP. DPA, Reuter) De kaper van een Westduits verkeersvliegtuig heeft zich tegen middernacht overge geven. Alle 128 inzittenden van de Boeing 727 zijn in veiligheid. Onder hen was de minister van oliezaken van Bangladesj. De gijzelhouder is door langdurig praten tot overgave bewogen. Het pistool waarmee hij het Lufthansa- viiegtuig en zijn passagiers in zijn macht had gehouden blijkt speelgoed te zijn geweest. Eerder op de avond had de kaper al de 120 passagiers en vier bemanningsleden van het toestel laten gaan; tegen middernacht stelde hij zichzelf in handen van de West duitse politie en kwamen ook de ove rige vier bemanningsleden vrij. De gijzelhouder wilde ondermeer een „betere wereld", beëindiging van de dienstplicht, een volksstemming over atoomenergie, betere zorg voor kin deren en bestrijding van de milieu vervuiling. Hij wees volgens passa giers op alle spanningen die de wer kende mensen dezer dagen treffen. „De samenleving heeft geen tijd en geen geld voor haar zwakkeren", zo zei hij in een bijna half uur durend gesprek met de verkeerstoren dat op de band werd opgenomen. Een woordvoerder van Lufthansa noemde de man „gestoord", maar een vrijgelaten passagier zei dat zij te doen had gehad met een „idealist en niet met een terrorist." Het toestel, dat uit Parijs kwam, was overmeesterd tijdens de vlucht van Frankfurt naar Keulen. De jongeman liep kort na het vertrek uit Frankfort naar de cockpit onder het voorwensel dat hij zich niet goed voelde. HIJ zei tegen een stewardess dat niemand iets zou overkomen als zijn bevelen werden opgevolgd. Nadat het gekaapte vliegtuig op het vliegveld van Keulen was geland, werd het omsingeld door scherp schutters van de politie, gelijk aan het commando dat in oktober 1977 op het vliegveld van Mogadisjoe in So malië een ander gekaapt vliegtuig van Lufthansa had ontzet. WASHINGTON (AP) In een Russische kunstmaan met biologische experimenten wordt binnenkort geprobeerd om witte ratten onder gewichtloze omstandigheden te laten paren. De satelliet moet manne tjes- en vrouwtjesratten in gescheiden kooien in de ruimte brengen. Daar wordt de scheiding weggehaald, zodat de dieren kunnen zien wat ze met elkaar kunnen bereiken. Het is de bedoeling dat de verhoopte jonge ratjes pas na de landing van de kunstmaan, na een vlucht van twintig dagen, worden geboren. De Russen willen onderzoeken of onder het jonge spul mutaties zijn opgetreden. Er vliegen ook dertien Amerikaanse experimenten mee op de Russische missie. Het is de jienie^eerjdatJ>eidManderi^o^iez^naniei^amenvverkei^^^^^^^ 8T. EUSTATIUS (ANP) Op het Antilliaanse Bovenwindse eiland 8t. Eustatius kunnen ambtenaren niet worden uitbe taald. Dit komt doordat het postkantoor op Sint Maarten, dat het geldverkeer met St. Eustatius regelt, wegens de schade van. de orkaan Frederic niet goed functioneert. De leer krachten op het eiland hebben in telegrammen aan de autori teiten in Willemstad gedreigd met acties. een onzer verslaggevers TTERDAM Er zit geen enkele beweging meer in het stakingsconflict in de Rotterdamse en. Een poging van burgemeester Van der Louw om alle partijen bij elkaar rondom de tafel rijgen, is meteen al teniet gedaan door de mededeling van de havenwerkgevers dat ze elke niddelingspoging afwijzen. cussies tussen stakers en werkwilli- drukkelijk onderstreept. Volgens di- gen zich op de bedrijfsterreinen af- recteur J, Mol van Seaport Terminals spelen en niet op straat. „De werkwil- heeft een schriftelijke stemming on- ligen verkeren nu in een bijzonder der zijn personeel uitgewezen dat moeilijke positie, omdat ze weten dat meer dan de helft van de mensen politiebescherming ontbreekt", aldus weer aan de slag wil Pieters. ens de voorzitter van de Rotter- le havenwerkgevers, mr L. J. Pie- kan er geen sprake zijn van e vorm van bemiddeling dan omdat de werkgevers al tot het «te zijn gegaan. „We willen en l'taat: „als ik 'm niet door- verlies ik mijn baan." kunnen geen concessies meer doen", aldus mr Pieters. Geruchten als zouden de werkgevers alsnog bereid zijn te praten over uit betaling van 28,50 bruto per week per 1 januari 1979 in plaats van per 1 juli, zijn volgens hem onjuist. „Er zit niets meer in onze achterzak". Burgemeester Van der Louw kreeg gistermiddag van de gezamenlijke actiecomités van de stakende haven arbeiders en stadsslepers van Smit Internationale het verzoek een ge sprek te arrangeren tussen alle partij en in het stakingsconflict. Dat ge sprek zou volgens de stakers zonder voorwaarden vooraf moeten worden gehouden. Van der Louw zei na af loop van het gesprek met de stakings- comités, al bij voorbaat niet erg opti mistisch te zijn over de mogelijkheid de partijen bij elkaar te krijgen. Na drukkelijk verklaarde de burgemees ter in ieder geval niet de rol van bemiddelaar te willen spelen. Volgens hem zijn er de afgelopen weken al vele contacten geweest tussen de be trokken partijen, zonder dat die iets opgeleverd hebben. De stakingscomités noemden hft re sultaat van het overleg met Van der Louw teleurstellend. Politiebescherming Zorgen heeft de burgemeester over de verslechterende sfeer in de haven door het toenemen van het aantal werkwilligen. Het optreden van de politie zal echter niet anders worden en uitsluitend gericht blijven op het handhaven van de openbare orde. Zoals gemeld vragen veel bedrijven politiebescherming voor hun werk willige personeelsleden, die door sta kers belet worden het werk te hervat ten. Hoewel Van der Louw gistermid dag ontkende dat er dergelijke ver zoeken binnengekomen zijn van de Scheepvaartvereniging Zuid (de ver eniging van de havenwerkgevers), hebben volgens voorzitter Pieters de werkgevers al meermalen aangedron gen op politiebescherming voor werk willigen. „Wat wij willen is preventie ve politiebescherming We zijn er echt niet op uit om deze staking te breken met een enorme politie macht". Volgens Pieters moet de politie er in ieder geval voor zorgen dat de be- drijfspoorten open blijven, zodat dis- Op verschillende Rotterdamse ha venbedrijven hebben avondploegen gisteravond het werk hervat. Vol gens woordvoerder Bert Duijm van de vervoersbonden FNV gaat bet om enkele tientallen mensen. De betrok ken werknemers hebben de ver voersbonden gevraagd, de namen van de bedrijven geheim te bouden om te voorkomen, dat groepen sta kers proberen het werk weer plat te leggen. De avondploegen zijn aan het werk gegaan, nadat schriftelijke stemmingen op de betrokken bedrij ven hadden uitgewesen, dat de meer derheid van de mensen weer aan de slag wilde. Dat het aantal werkwilligen toe neemt wordt door de werkgevers na- Vervolg op pag. 3. kol. 7 ADVERTENTIE Het VNO rekent op een „positief" onthaal bij de vakbeweging Zowel FNV als CNV beijvert zich al jaren voor een dergelijk ontslagverbod. Volgens de vakcentrales moet het de werkgevers zo onaantrekkelijk moge lijk worden gemaakt om gedeeltelijk arbeidsgeschlkten te laten afvloeien naar de WAO. De secretaris sociale zekerheid van het VNO, mr. H. van Brussel, wijst er op dat volgens de werkgeversvoor- stellen voortaan in alle ontslaggeval- len een vergunning van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau nodig zal zijn. Momenteel wordt het arbeidscontract na één Jaar WAO au tomatisch verbroken. Het VNO. dat in de komende maan den definitieve voorstellen op tafel zal leggen, wil dat er per Individueel geval zal worden nagegaan of er in het eigen bedrijf een aangepaste ar beidsplaats kan worden gecreëerd. Behalve het arbeidsbureau zal ook de bedrijfsvereniging en de gemeen schappelijke medische dienst bij dit onderzoek moeten worden betrok ken. Alleen wanneer het onmogelijk blijkt om in het eigen bedrijf voor de betrokken werknemer een aangepas te arbeidsplaats te creëren, kan vol gens het VNO tot verbreking van de arbeidsovereenkomst worden overge gaan. Ten dele De besparingen in het VNO-voorstel vloeien voort uit het feit dat gedeelte lijk arbeidsongeschikten, die nu het bedrijfsleven verlaten een volledige uitkering krijgen. Door benutting van hun zogeheten „restcapacitelt zouden 2iJ althans gedeeltelijk in het eigen onderhoud kunnen voorzien. „Het alternatief is," zei Van Brussel, „dat er per jaar zo n 100 000 werkne mers naar de WAO toevloeien. Die moeten ook worden betaald. Onze opzet is om de tewerkstelling van zo veel mogelijk gedeeltelijk arbeidson geschikten in de bedrijven te bevor deren." Meer nieuws op pagina 25 GRONINGEN (ANP) - Werk nemers lopen langer ln de ziek tewet naarmate de economi sche positie van hun bedrijf kwetsbaarder is. Mensen die verwachten dat ze in de toe komst ontslagen worden, blij ven langer ziek thuis. Ook de kans om ander werk te vinden, speelt een rol. Dit zijn conclu sies uit een onderzoek van de Groningse universiteit, waarop sociaal-psycholoog drs. Druk Wiersma morgen promoveert. In het algemeen vindt Wiersma langdurige arbeidsongeschikt heid een complex en onvoor spelbaar gebeuren. Heel be langrijk voor het al of niet in de WAO belanden (de werknemer moet dan minstens een Jaar ziek zijn geweest) is de „bin ding aan de ziekterol". Mensen die zelf verwachten dat ze nog lang niet beter worden, komen vaker in de WAO dan anderen, aldus Wiersma Dat geldt ook voor mensen die zich onzeker voelen over de resultaten van de behandeling, of die zich pas sief opstellen Het onderzoek berust op enquêtes onder twee honderd langdurig arbeidson geschikten- Goed contact tussen werkne mer en bedrijf leidt tot een kortere ziekteduur. Het gaat dan om zaken als belangstel lende telefoontjes en bezoekjes van mensen van het werk. Wiersma vindt het jammer dat bedrijven moeite hebben om iemand weer aan het werk te laten gaan die (nog) maar ge deeltelijk is goedgekeurd. Tweederde van de WAO'ers is niet totaal (voor alle beroepen) of definitief (voor de rest van het leven) afgekeurd. Rotterdams burgemeester Van der Louw (staand met pijp) en de naast hem gezeten havenwethouder Riezenkamp- ontvingen gisteren op het stadhuis een delegatie van de stakende havenarbeiders. Wanhoop niet over Chili. Het is allemaal een misver stand geweest. Generaal Pinochet heeft het zelf gezegd: de militairen willen helemaal niet voor onbepaalde tijd aan de macht blijven. „Ergens in de jaren negentig" trekken zij zich terug. O zo. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boetsccrklci met verf in 3 kleuren en Ueedje (C) met Tra.n dicrmotiel Als onder legger o voor de sier. Lederen halstasjc (D) Sierlijke eenvoud en praktisch penseeltje. Wordt zonder oven oven hard. Schroevedraaierset (B) Gmtc. kleine en kruiskopschroeve- draaicr in eén. Handgreepje met omslagmcchaniek. voor extra gemak. bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje 200 gram H|] van -iOS" voor Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats:Giro: Uw naam: Uw adres: Postcode en plaats: Tel.: Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkoning van f7. Kado naar keuze: DA. DB. CDC. DD. (aankruisen a.u.b.} Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend vooropgaven). Voor bezorginformatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1