3ritse vakbeweging in geweer ©gen plannen British Leyland P Ministers akkoord over EG-begroting m '3&A Renault5 Rolls Royce ontslaat tijdeljk 30.000 mensen Regionaal fonds heet hangijzer Bij sluiting van Chrysler verlies van 411.000 banen r:->j m V: IDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 or Henk Thomas ikbondsleiders in het Verenigd Koninkrijk schudden de laatste duizelingen [de door British Leyland-topman Michael Edwardes uitgedeelde tik van zich De tik: vijfentwintigduizend arbeidersplaatsen minder in twee jaar. Een oedcommissie, die zal proberen de plannen van de autoproducent te tijdelen, is in staat van oprichting. thael Edwardes, onlangs geadeld, zal spitsroeden moeten lopen om de vakbeweging ervan Overtuigen, dat proteststakingen tegen de voorgenomen fabriekssluitingen de ondergang het staatsconcern alleen maar bespoedigen en dat op langere termijn uitvoering van .heilsplan" dringend geboden is. feit, dat de spoedcommissie It gevormd op initiatief van de onale vakbondsleiders kan erop sn, dat de bonden Sir Michael op >unt van de verwachte spontane tstacties ter wille zullen zijn. Op ;werking bij het voornemen 0 arbeidsplaatsen op te heffen, hij niet te rekenen. Derek Ro il, voorzitter van de shopste- (vertegenwoordigers van de en op de werkvloer) bij British tnd.^ïep op „tot de hardst moge acties teneinde de arbeidsplaat- e verdedigen". Het verzet van de eweging wordt gevoed door de ezierige wetenschap, dat met het rijnen van één baan bij British ind er vijf bij de toeleverende itrie verloren zullen gaan. leraal et alleen met de werknemersor aties, ook met de regering-That- zullen harde noten moeten wor- gekraakt. Geheel in overeen- ning met haar verkiezingsuit- en houdt de conservatieve rege- eldster vast aan liberale econo- beginselen. Dat betekent, dat lorkeur wordt gegeven aan de wetten van een vrije markteco- om de Britse staatshuishou- >p de rails te krijgen. Het bete- ook, dat zoveel mogelijk de knip subsidiebeurs van de overheid ichael zal bij het kabinet van iret Thatcher geloofwaardig in overkomen met zijn kosten- tenanalyse. De kostenkant van zijn gezondmakingsprogramma is re delijk nauwkeurig te becijferen. Be halve om de afvloeiing van 25.000 werknemers (op een personeelsbe stand van 165.000 man) bij dertien geheel of gedeeltelijk te sluiten fa brieken (op de toekomst van 36 vesti- LONDEN (Reuter) De negen vestigingen van Rolls Royce. de Britse fabriek van auto's en vliegtuigmotoren, gaan voorlo pig dicht. Daardoor komen de 30.000 werknemers voorlopig op straat te staan. De directie zegt door stakingen tot de maatregel gedwongen te zijn. Dennis Head, de directeur van de luchtvaartdivisie verklaar de dat het bedrijf niet kon ga randeren op tijd aan zijn bui tenlandse afnemers te leveren. Vakbonden riepen vorige maand op tot een aantal een daagse stakingen voor hoger minimumloon en betere ar beidsvoorwaarden. Deze maand werden de stakingen uitgebreid tot twee dagen per week. Volgens Denis Head is de produktie daardoor met 40 pro cent verminderd. gingen wordt nog gestudeerd), gaat het ook om bedragen die gemoeid zijn om de te handhaven bedrijven te moderniseren en het modellenpro- gramma uit te breiden. De financiering van dit programma is niet rond, want zeker is dat over heidssteun vereist is. Volgens geruch ten heeft Edwardes een bedrag van 1,8 miljard gulden gevraagd, naast de bijna een miljard die het concern nog goed heeft uit een vorig (januari 1978) heilsplan. Dit plan. tussen haakjes, mislukte. Het kostte 18.000 werkne mers hun baan. De vraag is nu of Edwardes de baten kant van zijn plannen kan waarma ken. Aan deze kant wemelt het van onzekerheden. In het vooruitzicht stelt de BL-topman een gestroom lijnd, gemoderniseerd concern en een modellenprogramma, dat tussen 1980 en 1985 ieder jaar met een nieuw produkt zal worden verrijkt, zodat tegen 1984 de produktiecapaciteit is opgevoerd tot 900.000 personenauto's en 50.000 bedrijfsauto's. Twijfelach tig is of deze produktie ook kan wor den verkocht. Voorspellingen van onafhankelijke deskundigen over de Britse autopro- duktie en -verkopen zien er niet veel belovend uit. niet voor Ford, GM of Citroen/Peugeot, en zeker niet voor British Leyland. De produktie van BL wordt voor dit jaar geschat op 540.000 stuks en op een half miljoen in 1980. Bij Ford in het verenigd Ko ninkrijk wordt dit jaar gerekend op een produktieherstel (na een staking) van 33 procent tot 430.000 auto's, maar een daling met 2 procent in 1980. Bovendien, menen deskundi gen, is het door Edwardes voorgehou den produktiecijfer van 950.000 een heden nog te klein om op langere termijn te kunnen overleven. De onzekerheid ten aanzien van de door Edwardes voorgespiegelde cij fers wordt nog groter als ook reke ning wordt gehouden met de eventue le uitwerking van de energiecrisis op de autoverkopen en de verwachte ge ringe groei van de wereldhandel. Het zijn onzekerheden, die de drempel waarover mevrouw Thatcher zal moe ten worden getild, alleen maar hoger maakt. Verslonden Het Britse automobielconcern heeft in de loop der jaren miljarden aan overheidssteun verslonden ten einde zich op de been te kunnen houden. Met de vele reorganisaties kon niet worden voorkomen, dat het markt aandeel gestadig is teruggelopen van nog 25 procent in 1977 tot 19 procent in augustus j.l. Edwardes. die twee jaar geleden de leiding overnam, re kent op een verdere teruggang als zijn plannen niet worden uitgevoerd. Als oorzaken, naast de al eerder ge noemde energiecrisis en malaise in de wereldhandel zijn aan te wijzen die al lang durende scherpe concurrentie met Japanse, Amerikaanse en conti nentale automerken. Verder hebben Sir Michael Edwardes tijdens de pre sentatie van de halfjaarcijfers, waarin hij meedeelt, dat het voort bestaan van Brith Leyland op het spel staat. de hoge inflatie en rentevoet en sinds kort het dure pond sterling British Leyland parten gespeeld. Van de produktie wordt 45 procent uitge voerd. Deze factoren zetten de con currentiepositie van het concern, nog steeds de grootste Britse exporteur, onder zware druk. Tenslotte is er wat wel de „Britse ziekte" wordt genoemd. Dat is een gering arbeidsproduktiviteit per werknemer als gevolg van sterk ver ouderde machines en de talrijke sta kingen. In vestigingen van British Leyland, waar de produktiecapaciteit is afgestemd op zeven autobussen per week, rollen er maar twee van de band. Veelbetekenend zijn de sta- kingscijfers, zoals verstrekt door de bedrijfsleiding. In de eerste helft van 1978 werd in 60 fabrieken van British Leyland 346 keer het werk voor korte re of langere tijd neergelegd. BRUSSEL (Reuter) De ne gen ministers van financiën hebben in Brussel overeen stemming bereikt over de EG- begroting over 1980. Het tota le bedrag zal Iets onder de 45 miljard gulden liggen, het geen een verhoging betekent van ruim tien procent ten op zichte van het vorige Jaar. Het belangrijkste struikelblok bij de besprekingen vormde de uitgave voor het zogeheten re gionale fonds. Het regionale fonda la het belangrijk- ste instrument voor welvaartsover dracht van rijke naar arme Europese landen. De lidstaten kunnen bij het regionaal fonds plannen indienen voor gemeenschapssteun aan regio's met structurele problemen. Para doxaal genoeg heeft met name West- Duitsland nogal van dit fonds kun nen profiteren door relatief snel met veel goed doortimmerde plannen aan te komen. Italië. Ierland en het Verenigd Ko ninkrijk bepleitten een verhoging van het bedrag voor het regionaal fonds tot 3,35 miljard gulden. Frank rijk, Duitsland. Denemarken en Bel gië wilden het bedrag juist verlagen tot 1,8 miljard gulden. Het uiteinde lijk bereikt compromis komt neer op 2.4 miljard gulden. De begroting voor het sociale fonds, dat onder de com petentie van Vredeling valt, werd bij na gehalveerd. Het begrotingsvoor- WASHINGTON (Reuter. AFP) Wanneer het in moeilijkheden verke rende Amerikaanse automobielcon cern zijn poorten zou sluiten, bete kent dat in totaal een verlies van 411.000 arbeidsplaatsen. Bij de vesti gingen van Chrysler zelf (in de VS. Canada en Mexico zouden 119.500 mensen hun baan verliezen terwijl er in toeleveringsbedrijven en dealers nog eens 292.000 mensen op straat zouden komen te staan. Dit heeft het Centrum voor Transportsystemen in Cambridge (Massachusetts) uitgere kend voor het Amerikaanse ministe rie van verkeer. Weliswaar zullen de grote concurren ten General Motors en P'ord meer Studierapport zegt: produceren bij een sluiting van Chrysler maar van een overneming van Chrysler-personeel door de twee andere giganten zal nauwelijks spra ke zijn, zo verwachten deskundigen. stel zal op vijf en zes november aan het Europees Parlement worden voorgelegd. De uitgaven van het re gionaal fonds behoren tot de niet- verpllchte uitgaven waarover het Eu ropees Parlement zeggenschap heeft. Vorig Jaar was de begroting voor het regionaal fonds de inzet van een ware krachtmeting tussen het Europees Parlement en de Raad van Ministers. De verhoging van het totale budget met Uen procent zal volgens Plet Dankert, rapporteur van het Euro pees Parlement voor de begroting al in 1980 tot grote problemen leiden. Dankert meent dat de uitgaven dan niet meer door de eigen middelen van de EO kunnen worden gedekt. Dit kan slechts worden opgevangen door verhoogde bijdragen van de lidsta ten. De nationale parlementen moe ten hierover beslissen. Het Britse par lement zal hier weinig voor voelen. De Britten maken nu al ernstige bezwa ren tegen de ongelijke verdeling van de nationale bijdragen. De Britse vi sie werd onlangs ondersteund door een officieel rapport van de Europese Commissie. Het rapport werd gemaakt onder de verantwoordelijkheid van de Britse Commissaris Tugendhat. Doordat Groot-Brittannlë een andere land bouwstructuur heeft dan de conti nentale landen betaalt het meer en ontvangt het minder uit de land- bouwpot, die drie kwart van het tota le EEG-budget opslorpt. De herzie ning van de Britse bijdrage is het belangrijkste agendapunt van de Eu ropese topconferentie, die eind no vember in de Ierse hoofdstad Dublin plaats zal vinden. Er is ook weinig kans dat fabrieken van Chrysler door anderen worden overgenomen. Intussen stuiten de pogingen van Chrysler om overheidshulp te krijgen nog steeds op moeilijkheden. De lei ding van de onderneming zou probe ren om naast leninggaranties ook be lastingvoordelen los te krijgen. Daar schijnt het ministerie van financiën echter niets voor te voelen. Minister Miller zei bovendien dat 'Chrysler nergens op mag rekenen als het concern geen plan heeft om zelf uit de rode cijfers te komen. Chrysler vraagt een miljard dollar hulp van de overheid. WENEN (Reuter) De plannen voor een eigen persbureau voor de Organi satie van olie exporterende landen (OPEC) vinden waarschijnlijk door gang. Deskundigen op voorlichtings* gebied uit de dertien landen hebben dinsdag in Wenen besloten dat de organisatie de mogelijkheid moet krijgen om zelf wereldkundig te ma ken hoe zij over allerlei zaken denkt. Het besluit moet alleen nog worden goedgekeurd door de ministers van olie die 17 december bijeen komen In Caracas. 4 ij™ ~;-V J/f 1 en Vijf is gemakkelijk, kom- I fortabel en stil. Een Vijf kan ook heel snel, heel luxe en zelfs auto matisch zijn. Maar wat alle Vijven ge meen hebben is hun zuinigheid. De Renault 5 TL met z'n nieuwe 1108 cc motor rijdt 1 op 20,4 bij 90 km/uur konstant en 1 op 15,9 in het stads verkeer. De GTL met z'n trekkrachtige 1289 cc motor staat al langer bekend om z'n extreem lage verbruik. Een heel goede reden dus, om bij de Renaultdealer eens te gaan kijken welke Vijf er voor gemaakt is. En om eens een heel interessante reken som te gaan maken! Nieuw: Vijfdeurs Viif. Er zijn 6 verschillende Vijven. Waaronder nu ook versies met vijf deuren, zodat achterpassagiers nog makkelijker kunnen in- en uitstappen. Keus ge noeg dus. Voor elke beurs, alle eisen en elke stijl van rijden. De Renault- dealers vertellen u er graag alles over. Een auto met l.O. Elke Renault 5 is een moderne,eigenzinnige auto. Ontworpen voor mensen die zoveel mogelijk plezier aan het autorijden willen beleven, zonder verspillend te zijn: opperste zuinigheid siert alle Vijven. Renault 5 v.a.f 11.550,- Afgebeeld Renault 5TLv.a.f 12.940,- Afleveringskosten f 247,- FVijzen inklusief BTW Wijzigingen voorbehouden. Renault adviseert Ell olién.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19