Niet alleen tegen dienstplicht naar tegen hele militarisme' ozen rioolwater p zee aanpakken 'Regionale kantoren voor uitvoering uitkeringswetten' Actiegroep Onkruit ziet wet gewetensbezwaren als bliksemafleider 'Waanzin' van leger aan de kaak stellen oogheemraadschap I Noorden krijgt mogelijk filiaal van theaterunie D'66 wil bezit van gecoupeerde honden strafbaar stellen Vlissingen herbouwt oude brug Adviesbureaus in rapport aan SER: INDERDAG 13 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 oor Arnold Karskens Tij, leden van de actiegroep nkruit, verzetten ons niet al en tegen de dienstplicht, aar tegen het hele militaris- i. Waarom? De wereld laat tel onrechtvaardigheid als irlog, marteling onderdruk ing en vervolging zien. Het ger, onverschillig welke aatschappijvorm het verde- gt, is een apparaat dat zich larvoor leent. Sterker, ner- ns anders dan juist in het rer, met zijn kadaverdisci- ne, komt de onvrijheid van men^ sterker tot uitdruk- ng-" liegroep Onkruit staat sinds 1974, haar afsplitsing van de Vereniging instweigeraars, regelmatig in de angstelling. Haar doelstelling, het ti-militarisme, draagt zij uit op ver mende manieren. De actiegroep een nieuwe impuls aan het „to- lweigeren". Dat is het weigeren zowel de militaire dienst als van vervangende burgerdienst. Daar- ist bekritiseert zij, door middel demonstraties, militair vertoon taptoes, parades en vliegshows. e leden van de actiegroep, Willem Haan. Flip de Kroon en Piet Klab- s vertellen over het hoe en waar- De ontmoeting is in het geheim egeld. Alle drie hebben hun op- stplicht genegeerd. Voor Willem Haan uit Groningen is er een op- ingsbevel. Samen met Theo swijk en de de vorige Week gear- eerde Willem Bosma heeft hij eni- Ijd als „legerweigeraar" vastgeze- in de militaire strafkazerne Nieu- luis. ruit verwerpt de wet Gewetens- iraren Militaire Dienst, een wet het mogelijk maakt in geval van etensnood vervangende dienst te uilen bij de overheid (bij over- sinstellingen) of bij weigering van bij de „mobiele werkploeg", ruit ziet de wet gewetensbezwa- ichter als een „twijfelachtige ma- om het geweten („ik mag niet in") vrij te pleiten en als een mafleider voor elke kritiek op eger. Voorpagina van een „brosjure" van de actiegroep Onkruit. isoleerd nuit Nieuwersluis te zijn over- in naar gevangenissen it, Arnhem en Assen deden Wil- osma, Theo Wolswijk en Willem aan wel een beroep op de wet tensbezwaren. Zij wilden niet sikaar geïsoleerd worden en niet opsluiting in een gewone burger- igenis „worden gecriminali- een onzer verslaggevers ITERDAM De dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland, mr A. van den Berge heeft gisteren bij de ling van de nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie „De we Waterweg" in Hoek van Holland een dringend beroep tan op de gemeentelijke en provinciale bestuurders om waterschap in staat te stellen snel de lozing van ongezui- rioolwater uit de regio Rotterdam op de rivier en op zee te pakken. seerd". „Eigenlijk ben ik een politie ke gevangene", zegt Willem de Haan. Na vrijlating in afwachting van hun beroep op de wet gewetensbezwaren trokken zij dit direct weer in, doken onder en stelden de eis van terug plaatsing in één gevangenis, met de mogelijkheid tot onderling contact. Flip de Kroon uit Leeuwarden maakt samen met twee andere totaalweige raars uit Zwolle en Nijmegen de twee de golf „legerweigeraars" uit. Willem de Haan, Theo Wolswijk en Flip de Kroon zijn van plan zich binnenkort tijdens een Onkruit-actie te laten op pakken. Piet Klabbers zegt nog even te wachten in voorbereiding op een demonstratieve aanklacht tegen de munitiefabriek de „Kruithoorn" in Den Bosch. De publiciteit rondom het totaalwei- geren en het anti-militarisme is hard nodig, zeggen de drie leden van On kruit. Echter, gelukkig over de be richtgeving in kranten zijn Willem de Haan, Flip de Kroon en Piet Klab bers bepaald niet. „Die publiciteit valt vaak verkeerd uit. De actie op 7 juni in Leeuwarden bijvoorbeeld was gericht tegen de aankomst van de eerste F-16 in Nederland. Maar wat is de aanhef van de meeste berichten: het gegeven dat een oude auto voor de poort in brand is gestoken en dat de brandweer eerst de stralen richt op de veertig demonstranten en op het brandende wrak. Niet over de landing van een vliegtuig, dat alleen en uit sluitend gemaakt is om leven te ver nietigen, of het supertechnologische vernuft waarmee het is gebouwd en zijn werk doet." In een poging de verspreiding van Willem Bos. Theo Woltswijk en Wil lem de Haan op 23 mei over een drietal gevangenissen te verhinderen, is tegen de met spandoeken bewa pende demonstanten voor de kazerne, Niewersluis „onnodig hard" opgetre den. merkt één verbitterd op. De zelf de klacht geldt voor de demonstratie bij de vliegbasis Leeuwarden. Over het gebruikte geweld hebben On- kruitleden zich beklaagd bij het klachtenbureau van justitie. Dit was voor de hoofd-officier van justitie aanleiding een nader onderzoek te gelasten. Plichtsgetrouw Vanwaar het „agressieve gedrag te gen demonstranten?. Volgens het drietal moet de verklaring worden gezocht in de afgunst van „plichtsge trouwe vaderlanders", die het dienst- weigeren en het anti-militarisme zien als een „smet op de democratische samenleving". Onbekendheid met de politieke visie versterkt dit stand punt en bevordert hardhandig optre den, menen zij. Veel leden van On kruit noemen zich wereldburgers. „Wij erkennen geen grenzen en ver werpen daarom zowel het kapitalisti sche systeem als het staatscommu- nisme". Beide staatsvormen zijn vol gens hen autoritair en tonen weinig respect voor de individuele vrijheid van de mens. In Rusland pakt men mensen op die het systeem afwijzen. Maar in Nederland ook. stellen Wil lem de Haan, Flip de Kroon en Piet Klabbers, en wijzen naar zichzelf. Dat het leger een „noodzakelijk kwaad is" en uitsluitend dient ter verdediging van het grondgebied en de vrijheid, wuiven zij weg als een fabeltje. Er bestaat teveel binding tussen het mi litaire apparaat en de industrie. „Wa- penproduktie staat los van elke ideo logie", en vindt plaats omdat er grof geld aan te verdienen valt. Vooral als de economie niet volgens de planning stijgt, bestaat een opleving van de wapenindustrie, onder het mom van werkgelegenheid". De actiegroep On kruit vindt de houding van de vak bonden op dit punt kwalijk. „Bij de aanschaf, van de F-16 gaat men voorbij aan de ethische kant. Waarvoor dienen militaire vliegtui gen? Worden ze niet gebruikt om de westerse arbeider uit te spelen tegen zijn collega in het oosten? Het beleg gen van vakbondsgeld in onderne mingen als Shell, Akzo, en Philips, met andere woorden multinationale bedrijven die het niet al te nauw nemen met de arbeidsomstandighe den in hun vestigingen in de Derde Wereld, is daarom ook wel tekenend", zeggen Willem de Haan, Flip de Kroon en Piet Klabbers. Hoe staat de actiegroep Onkruit te genover politieke partijen? Van de twee regeringspartijen het CDA en de VVD hoeven de leden van Onkruit op weinig sympathie te rekenen. Over bekend in dienstweigeraarskringen is de uitspraak van premier van Agt: „Geen enkele zichzelf respecterende staat zal toelaten, dat militaire dienst wordt geweigerd omdat men de sa menleving niet waard vindt verde digd te worden. Die mensen moeten emigreren en ook afzien van de voor delen die deze samenleving hen biedt". Beter zijn de contacten, hoewel infor meel, met de PSP en de PPR. met de CPN bestaat geen enkel overleg en geen enkele binding. In de weinige contacten met de Partij van de Ar beid kwam naar voren dat die partij zich niet voor Onkruit of haar activi teiten zal inzetten, zolang Onkruit parlementaire democratie afkeurt. De actiegroep is echter niet van plan haar politieke stellingname te wijzi gen. „Onkruit neemt de eigen verant woordelijkheid van mensen als uit gangspunt, inplaats van de zoge naamd democratisch tot stand geko men spelregels". „Het militair-indu strieel complex heeft een grotere macht dan het hele parlement bij elkaar. De neutronenbom wijst men wel grotendeels af, maar men sluit de ogen als het de levering van korvet ten aan Indonesië betreft." De Neder landse oorlogsindustrie moet ook draaien." merkt de actiegroep. Permanente discussie Groeperingen die opkomen voor de rechten van de dienstplichtige mili tair als de Vereniging Voor Dienst plichtigen Militairen (VVDM), de Bond Voor Dienstplichtigen (BVD) en de Vereniging Dienstweigeraars (VD), ziet Onkruit als een bondgenoot in de strijd tegen excessen in het leger. Verschil in opvatting is er wel. Onkruit ziet hen als parlementair ge richte belangengroeperingen. On kruit zegt niet uit te zijn op een betere rechtspositie of op meer wed de voor dienstplichtigen. Maar om de „waanzin" van het leger en de bewa peningswedloop aan de kaak te stel len, en daarmee organisaties die de huidige maatschappijvorm bestendi gen als de NAVO en de Europese Gemeenschap. Het leger is een in valshoek om kritiek te uiten. En het het leger als gewapende handhaver van de bestaande orde, wil Onkruit de samenleving kritisch onder de loep nemen. „Zolang iemand nog ech ter maanden gevangenisstraf riskeert vanwege zijn politieke overtuiging schort er nog genoeg aan." Voor de toekomst zien Willem de Haan, Flip de Kroon en Piet Klab bers een uitbreiding van Onkruit-ac- tiviteiten. In 1975 bestond nog maar één totaalweigeraar, Ger Pouw, nu zijn er acht. Een vaste lijn voor de te volgen strategie bestaat niet. Willem de Haan:" Je moet het totaal- weigeren en het demonstreren tegen het militaire vertoon niet zien als een vast programma van Onkruit. Wat we nu doen is gericht op de huidige sa menleving. Deze verandert echter constant". faterschap zou met name de die nodig is voor een grote ingsinstallatie bij Vlaardingen Degd in gebruik willen nemen, i spoedig mogelijk met de bouw nnen beginnen. Die installatie ontwerp gereed en moet het rater van een groot aantal Wa- Igemeenten gaan reinigen, dat ader meer op de rivier geloosd ir. den Berge haalde een uit- t aan van een lid van gedepu- staten in Zuid-Holland, die de van het rioolwater uit Rotter- en Den Haag op zee en rivier nationale schande" noemde, ater voor de kust is zo vervuild et baden in zee sterk afgeraden jkgraaf hoopt binnenkort op >orbraak in het „moeizanje" be- ijke overleg tussen drie water- jen en een aantal Waterwegge en over een rioolwaterzuive- istaUatie bij Vlaardingen, Delf- leeft zich onlangs voor een aan- 'an 80 miljoen gulden in de ngskosten garant gesteld. iee het waterschap zich volgens »n den Berge opnieuw bereid getoond tot financiële conces- onde zich voorts optimistisch besprekingen met de gemeen- i Haag over de overdracht van Wlatie „Houtrust" aan het wa- ap. Een installatie zal door 1 drastisch worden uitgebreid i—a «oderniseerd om het rioolvuil D Haag en twaalf omringende gemeenten dat thans ook nog in zee wordt geloosd meer te reinigen. De zuiveringsinstallatie Nieuwe Wa terweg die gisteren officieel in ge bruik werd gesteld, reinigt het afval water uit de gemeenten 's Gravenzan-, de. Naaldwijk en de deelgemeenten Hoek van Holland volgens een biolo gisch en milieuvriendelijk procédé. Koningin Juliana heeft tijdens haar bezoek aan Friesland de geheel geme chaniseerde kaasfabrick van de eoöperatie De Takomst in Dronrijp in gebruik gesteld. De fabriek zal binnenkort 350 ton kaas per week kunnen maken. Er werken tien mensen en computers controleren het bereidingspro ces en regelen de fabricage, een unicum in de kaasindustrie. Directeur mr. W. Kranenburg (op de foto naast de Koningin) zei dat bij de kaasbereiding niet is afgeweken van de oude receptuur, alleen is het oude zware ambacht vervangen door machines. Koningin Juliana kreeg als geschenk een kruiwa gen met zuivelprodukten aangeboden door het kaasmeisje van het Neder landse zuivelbureau, Terenja van Dijk uit Delft. De nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie „De Nieuwe Waterweg" Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een werkgroep heeft aan de minister van erm geadvi seerd om tijdelijk de vestiging van een noordelijk filiaal van de theateru nie te Amsterdam mogelijk te maken. Op die manier kan de leemte die in het noorden is ontstaan door het ver dwijnen van het toneelgezelschap „De Noorder Compagnie", worden opgevuld. Het ministerie weigerde dit gezelschap nog langer subsidie te ge ven na een intern conflict tussen be stuur en toneelspelers. Voorgesteld wordt om de subsidie maximaal twee seizoenen lang aan de .theaterunie te geven. Ook de subsi diërende noordelijke provincies en een aantal gemeenten zouden daar mee akkoord moeten gaan. De thea terunie is ontstaan uit een samenwer kingsverband van regionale gezel schappen. Ze houden zich vooral be zig met het brengen van incidentele produkties. Aan produkties voor het noorden zou ook een aantal van de ontslagen toneelspelers van de Noor der Compagnie kunnen meedoen. Het filiaal zou eventueel net als indertijd de Noorder Compagnie in Drachten gevestigd kunnen worden. DEN HAAG (ANP) Het D'66 Twee de Kamerlid Terlouw wil dat het in bezit hebben van gecoupeerde hon den die in Nederland zijn geboren strafbaar wordt gesteld. In vragen aan de ministers van landbouw en visserij en justitie wijst Terlouw erop dat de raad van beheer op kynolo- gisch gebied in Nederland niet gene gen is effectief hulp te bieden bij de naleving van het verbod op het cou peren van de oren van honden. Terlouw wijst er in zijn vragen op dat de raad zich ten onrechte beroept op het risico, dat bij uitsluiting van ge coupeerde honden van zijn tentoon stellingen. die buiten de raad om ten toongesteld zullen worden. VLISSINGEN (ANP) De ge meente Vlissingen gaat samen met het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonder zoek de Karolingische burg in Oost-Souburg gedeeltelijk her bouwen. Van deze in de negende of tien de eeuw gebouwde volks- of vluchtburg zijn tien jaar gele den tijdens archeologische op gravingen de fundamenten blootgelegd. Aanvankelijk ging men er van uit dat dc burg tegen aanvallen van de Noor mannen was gebouwd. Uit late re vondsten ln Denemarken, de bakermat van de Vikingen, is gebleken dat dc Noormannen de kunst van het burgen bou wen van de Zeeuwen moeten hebben afgekeken. Volgens de provinciaal archeo loog J. Trimpe Burger is de Karolingische burg de enige in zijn soort die nog op zijn oor spronkelijke bouwplaats kan worden herbouwd. De minister van CRM liet het gebied in 19G8 op de archeologische monu mentenlijst zetten, dit ondanks hevige protesten van de ge meente Vlissingen en gedepu teerde staten van Zeeland. Het is de bedoeling dat van de burg. die een doorsnee heeft van 160 meter, voor een vierde deel volledig, met wallen, grachten, huizen, straten en poorten, wordt herbouwd. Op het tweede kwart worden de grondvormen van de burg aan gegeven. De rest van het ter rein moet volgens ir. Trimpe Burger in afwachting van nieu we onderzoekingsmethoden „in de ijskast worden gezet". Dit deel zal open gebied blijven. Men streeft ernaar om de burg in 1981-'82 herbouwd te hebben. de uitkeringswetten te regionali seren. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De sociale uitkeringswetten zouden moeten worden uitgevoerd via 40 regionale kantoren met samen 250 tot 300 lokale filialen. Dat zeggen de adviesbureaus Berenschot en Centraal Orgaan Bosboom en Hegener in een rapport aan de Sociaal-Economische Raad over een andere opzet voor de uitvoering van de sociale verzekering. Het gaat om sociale uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschiktheid <ZW, WAO, AAW), bij werkloosheid (WW. WWV, RWWi, uitkeringen voor be jaarden (AOW), voor weduwen (AWW) en voor ouders (kinderbijslag: AKW, KWL, KKZ). Ook de verzeke ringen tegen kosten bij ziekte (ZFW, AWBZ. particuliere verzekering) ho ren hierbij. Maar deze verzekeringen zijn verweven met het beleid inzake de gezondheidszorg, en daarom door de adviesbureaus overigens tegen hun eigen zin buiten beschouwing gelaten. Ook de uitkeringen voor langdurig werklozen (WWV en RWW), die worden uitgevoerd door de ge meenten (sociale dienst), moesten de bureaus buiten hun voorstel voor 40 regionale kantoren laten. Nu worden deze uitkeringswetten uit gevoerd door verschillende soorten instanties: AOW. AWW en kinderbij slag lopen via de landelijke sociale verzekeringsbank en 22 regionale ra den van arbeid. Maar WW. WAO en ZW lopen via 26 „bedrijfsverenigin gen" die zijn opgebouwd per bedrijfs tak, maar waarvan de meeste weer landelijk samenwerken in het „ge meenschappelijk administratiekan toor" (GAK). Al sinds 1967 zijn regering en SER in de weer met plannen voor een door zichtiger organisatie van de uitvoe ring De bedrijfsverenigingen worden bestuurd door vakbonden en werkge vers samen, en ook op de uitvoering van de andere uitkeringsregelingen hebben de sociale partners meer of minder invloed. In 1972 presenteer den de belde adviesbureaus al een rapport aan de SER met verschillen de alternatieven voor een andere or ganisatie. Maar alle alternatieven werden toen om uiteenlopende reden door vakbeweging en werkgevers af gewezen. De adviesbureaus kregen vorig Jaar een opdracht voor een ver volgonderzoek dat iets minder ingrij pende mogelijkheden moest opleve ren. Het nieuwe advies van de advies bureaus is nu de hele uitvoering van Intussen is echter de regering niet stil blijven zitten. Dit Jaar stuurde staats secretaris De Graaf (sociale zaken) een nota naar de Tweede Kamer met een plan om de uitvoeringsinstanties te laten overkoepelen door een krach tig centraal beheersorgaan De „soci ale verzekeringsraad" (vakbeweging, werkgevers, onafhankelijke Kroonle- den), die nu de bedrijfsverenigingen overkoepelt zou het dit beheersor gaan moeten worden opgetuigd. De adviesbureaus hebben met hun voor stel aan de SER nog geen rekening gehouden met dit plan van De Graaf, hoewel de twee plannen voor een deel willen ingrijpen op hetzelfde terrein. Belangen voorop Gisteren maakten de adviesbureaus hun voorstel bekend. De heer Brand van Berenschot vertelde dat in hun voorstel de belangen van de klant centraal zijn gesteld de klanten zijn de werkgevers, werknemers en bur gers in hun rol van premiebetalers, verzekerden, uitkeringstrekkers. On der de sociale wetten zijn vier miljoen werknemers verzekerd. Er zijn meer dan drie miljoen uitkeringen voor AOW, AWW en kinderbijslagen. Een half miljoen ontvangt een uitkering vanwege arbeidsongeschiktheid (WAO. AAW), en per Jaar zijn er 4.5 miljoen ziekmeldingen en ruim een half miljoen aanmeldingen voor WW. In de uitvoering van al deze uitkerin gen en heffing van premies zijn 21.000 werknemers werkzaam. „Het gevaar bestaat dat dit vangnet van de socia le verzekering voor sommige mensen een ondoorzichtige fuik wordt", aldus de heer Brand. De bedoeling is dat de klant voortaan voor alle gevallen van uitkering of premiebetaling terecht kan bij het regionale kantoor in zijn streek of een van de lokale vestigingen. Dc advies bureaus willen de bestaande bestuursorganen zoveel mogelijk la ten bestaan, en alleen de uitvoering regionaal bundelen. De bestuursorga nen moeten daartoe een „gemeen schappelijk bestuursorgaan" vor men, dat boven de 40 regionale kan toren komt te staan Ook dit bestuur sorgaan zou weer moeten zijn opge bouwd uit werkgevers, vakbeweging en onafhankelijke Kroonleden Er zou een aparte „organisatiewet" moe ten komen om dit plan door te voeren. Het nieuwe onderzoek van de advies bureaus Is intensief begeleid door een speciale SER-commlsslc Maar de vertegenwoordigers van werkgevers en vakbeweging ln deze commissie wilden gisteren nog geen enkel oor deel geven over het voorstel van de bureaus. Zij willen de zaak eerst gron dig in eigen kring doorpraten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17