ternatieve geneeswijzen noeten ook worden vergoed e voelt je hier net losgelaten hond' PÜ iikzig* Strijd om wat 'welvaartsvast' betekent Miljoenenfraude van vijf koppelbazen r Texel Verpleegkundige rkgroep wil ziektekostenverzekering ïctie ontkent klachten over Eindhovens opvangcentrum academisch ziekenhuis rotterdam Nederlandse hulp voor Sint Maarten - JAG 11 SEPTEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET (WOS). Voorwaarde is onder meer een jen onzer verslaggevers ÏCHT - Een landelijke werkgroep, bestaande uit een socioloog, twee economen, een ^TlX'an en een arts, wil zo spoedig mogelijk komen tot het oprichten van een ziektekostenverze- stort, vanuit de Kamer zijn hierover voor alternatieve geneeswijzen. Ze is van mening dat deze naast de „gewone' dheidszorg dan tevens vele alternatieve geneeswijzen zal moeten vergoeden. kgroep, waarvan de leden voor V, irendeel nauw betrokken zijn alternatieve gezondheidszorg, dat de alternatieve geneeswij- de lift zitten. Gewezen wordt aantal consulten en beoefena- o it met sprongen stijgt en „de lijkt nog niet te zijn bevre- b^j In 1977 werd het aantal con- op het gebied van de nlet- t geneeskunde op zeven mil- ^pchat. wat zo'n twaalf procent totale huisartsenconsultatie KoStCFl inmiddels vragen gesteld aan staats secretaris Veder-Smit van volksge zondheid. De geweldige toename van de alter natieve zorgverlening betekent van zelfsprekend, aldus de werkgroep, dat ook de kosten op dit gebied sterk stijgen. En dat brengt weer met zich mee. dat veel mensen zich beginnen af te vragen of dergelijke behandelin gen niet volledig in het ziekenfonds pakket moeten worden opgenomen en door de particuliere ziektekosten verzekeringen vergoed. wijzen. Voorlopig stelt deze maat- G06(lk0D€r schappij zich op het standpunt, dat F alleen de kosten van die alternatieve zorg vergoed worden, die gegeven wordt door „een geregistreerd specia list, erkend fysiotherapeut of be voegd huisarts werkzaam binnen zijn eigen vakgebied." dere illustratie van de groelen- ngstelling vormt de ontwikke- de acupunctuur. In 1970 wa- lederland nog slechts vijf acu- isten werkzaam, terwijl dit er aar al meer dan zeshonderd Dat zijn niet alleen artsen, ok fysiotherapeuten en ande- ln totaal ongeveer één mil- acupunctuurbehandelingen Prof. Muntendam, voorzitter van de commissie alternatieve geneeswijzen (CAG), die in 1977 werd ingesteld, heeft onlangs voor vergoeding van acupunctuurbehandeling door de zie kenfondsen gepleit. Echter ook bij de particuliere ziektekostenverzeke raars is deze kwestie in discussie. Zo liet de OHRA deze zomer in haar bulletin weten, dat zij in toenemende mate geconfronteerd wordt met het probleem van de alternatieve genees- De werkgroep, die ruim een jaar gele den is opgericht, is zo ver met haar voorbereidingen voor een andere ziektekostenverzekering, dat ze hoopt hiermee in de loop van volgend jaar te kunnen beginnen onder de naam „onderlinge ziektekostenverze kering Natura". Bij de plannen is ook een veizekeringsdeskundige betrok ken en momenteel is men in gesprek met de Verzekeringskamer. Daarnaast is ook contact gezocht met de vaste Kamercommissie voor financiën om verlichting te krijgen van de eisen gesteld door de wet op het Schadeverzekeringsbedrijf Overigens wordt niet alleen in Neder land, maar ook elders (West-Duits- land) gewerkt aan de oprichting van een dergelijke ziektekostenverzeke ring. Een belangrijke vraag, aldus de werkgroep, bij de invoering ervan ls of dat zal lelden tot een kostenstij ging in de gezondheidszorg. Zij ver-, wacht zelf, dat het vergoeden van alternatieve vormen van geneeskun de een zeer beperkte kostenstijging met zich zal meebrengen, omdat er sprake zal zijn van een sterke ver schuiving van de kosten. De alternatieve behandeling zal veel al in de plaats komen van een regulie re behandeling. Bovendien claimen sommigen alternatieve behande laars. dat hun methoden aanzienlijke kostenbesparingen zullen opleveren, zodat uiteindelijk de gezondheids zorg zelfs goedkoper zou kunnen worden. ENSCHEDE (ANP) In Enschede zijn vijf koppelbazen aangehouden die ervan worden verdacht sinds 1974 voor ongeveer een half miljoen gulden aan sociale uitkeringen ten onrechte te hebben geïnd. Ongeveer honderd Inwoners van Enschede, die bij het vijftal werken, hebben zich volgens de Enschedese politie eveneens schuldig gemaakt aan steunfrau- de. Het totale bedrag, dat hiermee gemoeid is zou na een voorzichtige schatting van de politie tussen de één a twee miljoen gulden liggen. In Almere-haven, de nieuwe stad van zuidelijk Flevoland, wordt van daag het winkelcentrum geopend. Door het winkelcentrum loopt een gracht met daarna een modern soort grachtenhuis, waarin de winkels zijn gevestigd (foto boven). De grachten in het centrum bezorgen sommigen echter wat problemen, zoals de gla zenwasser op de foto onder, die met zijn ladder door het water moet wa den om de ramen van een rijksge bouw te kunnen wassen. ADVERTENTIE nze correspondent HOVEN „Je voelt je net een losgelaten hond als Je hier vertrekt", zegt een vrouw van ilbare leeftijd. Samen met 37 andere vrouwen en twintig kinderen wonen zij in het Rita een vrouwen-opvangcentrum aan de Hoogstraat ln Eindhoven. Zondag is het huis zes ezet geweest uit protest tegen de slechte verzorging en sfeer, tegen mishandeling en En die de meeste vrouwen toen zij nog thuis waren, ook al moesten ondergaan. i de vrouwen zit te trillen en te terwijl de anderen hun erva- vertellen. Twee medebewoon- iberen haar te troosten. Dit is ln tegenstelling met de erva- een ander die vertelt over meel. Er zijn tijden dat iede- het hier wel eens te kwaad Gebeurt dat toevallig in de ner, dan moet je van het per- zi ngef een onderzoek ln te stellen. Ook zou de sociale dienst al Jaren op de hoog te zijn. Van de Baar laat dat nu uitzoeken. Volgens sommige vrouwen wordt een aantal oudere en bedlegeri ge bewoonsters verwaarloosd. Men vraagt zich af, of deze in het Rita Huis thuishoren. Van de Baar twijfelt daar ook aan. vertrekken, ^wo^niet OvergEllg getrokken als je wilt aar boven op je slaapkamer' reactie. ien s de bewoonsters worden zij t in hun vrijheid. De meesten er voor rekening van de bij- vet. De sociale dienst betaalt ihtenveertig gulden per dag Rita Huis en zak- en kledings- n de bewoonsters. Althans zo laatste moeten zijn. Dat geld chter uitbetaald aan de direc- ider dat de vrouwen daarvoor iming hebben gegeven. Ze and1 soms Tiien in de rÜ staan om j geld te krijgen. Het kledings- rstrekt de directie in de vorm enmen. rm( it verplicht bij C A je kleren en. Daar moet je dan voor n. Iedereen ziet dan dat je in r ov ta Huis woont. De directrice Uit. wat ik mag kopen. Als ik een' iiee Mouse wil en zij vindt dat een l& beter is, dan krijg ik een bon 1 ge n broek. De schoenen moeten tegenover in een dure winkel De bon daarvoor is maar één Idig. Ik ben mijn hele vrijheid 1 zegt Silvia die met twee kin- het Rita Huis woont. Voorzitter W. van Elk, van het be stuur zegt nooit iets vernomen te hebben van klachten. „Logisch. Als er een bestuursvergadering was, moesten wij op de kamers blijven. Ik heb met eigen ogen gezien, dat een vrouw er toch heen wilde. Zij werd aan de haren over de gang getrok ken," is het antwoord van één van de moeders. Een aantal Eindhovense welzijnsinstellingen heeft schriftelijk ingestemd met de actie en zegt ook al lange tijd op de hoogte te zijn van de „wantoestanden". In Juni heeft een aantal vrouwen de burgemeester geschreven. Deze ver wees in augustus naar het bestuur van het Rita Huis. Mochten de vrou-' wen dat niet willen, dan konden zij schriftelijk opnieuw om bemiddeling vragen. In hun brief hadden de vrou wen al te kennen gegeven, angst te hebben voor vergelding als men ln het tehuis lucht zou krijgen van hun klachten. Handelt de gemeente zo juist? Wethouder Van de Baar: „De verant woordelijkheid ligt primair bij het bestuur van het tehuis. De gemeente heeft geen enkele rechtsgrond om in te grijpen. Het betreft een door CRM erkende instelling." Directrice mevrouw Van Deursen ontkent de klachten. Voorzitter Van Elk, ook voorzitter van de agglomera tie Eindhoven en tal van andere wel- zijnslnstelllngen: „Het zijn allemaal ludieke zaken. Hoe kunnen zij het verkopen. Verschillende dingen zijn verzonnen. Ik ben vastbesloten de zaak door te lichten en ten onrechte gedane uitlatingen zal ik aan de kaak stellen". De vrouwen eisen onder meer ontslag van de directrice en van haar eerste assistente en verder vervanging van het bestuur. De vrouwen willen zelf wat te zeggen krijgen en het bestuur aanvullen met mensen waarin zij wél vertrouwen hebben. Een bemiddelingsgesprek gistermid dag tussen actievoerders en bestuur van het Ritahuis heeft geen resultaat opgeleverd. Beide partijen waren het eens over het instellen van een onaf hankelijke onderzoekcommissie, maar de actievoerders bleven bij hun eerder gestelde voorwaarde dat de directrice op non-actief moet worden gesteld. Daar wilde het bestuur niet aan meewerken. De GG en GD heeft gisteren in een brief aan wethouder Van de Baar laten weten gesprekken te hebben gevoerd met enkele vrouwen. „Dat leidde tot de overtuiging dat de klachten niet ongefundeerd waren", aldus geneesheer-directeur C. A. Ver meulen van de GG en GD. Het ziekenhuis Dijkzigt vormt samen met het Sophia Kinderziekenhuis het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Afdeling Stomapolikliniek De taak van de aan te stellen verpleegkundige zal gericht zijn op behandeling en nazorg van de stoma-patiënt. In verband hiermee zal hij/ zij als schakel moeten gaan functioneren tussen enerzijds de specialisten en verpleeg kundigen in het ziekenhuis en anderzijds de artsen en verpleegkundigen in de regio. In aanmerking komt een verpleegkundige die in het bezit is van het diploma A Zieken verpleging en die, bij voorkeur, ervaring heeft als polikliniek-verpleegkundige. De functie vereist persoonlijke inzet. Daarnaast is 't zeer belangrijk dat kandidaten goed met mensen kunnen omgaan. Vacaturenummer: 9-0102030/35 Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de Personeelsdienst, tel. 010-633749 (doorkiesnummer). De koppelbazen en hun personeel wa ren actief in Duitsland, terwijl ze in Nederland stonden ingeschreven als werklozen en arbeidsongeschikten. Het kwam voor, dat iemand, die we gens rugklachten voor tachtig pro cent was afgekeurd, liep te sjouwen met zware tegels. Gezien het grote aantal projecten, waaronder het plein voor het stad huis van Rheine, gaat de politie ervan uit dat de stratenmakers in de afgelo pen jaren een miljoenenomzet heb ben gehaald. Ze leefden van de ver diensten ln Duitsland en de uitkerin gen in Nederland zó luxueus, dat er van het ten onrechte geïncasseerde geld niet veel meer over is. Hoewel ze in Duitsland geen belas ting ^fdroegen voor het uitgevoerde werk, konden de stratenmakers hun activiteiten lang volhouden. Steeds als de belastingschuld te hoog opliep, kreeg een firma die de naam „Noord en Oost" heeft, een nieuwe directeur, een stroman, die nog niets op zijn kerfstok had en het vertrouwen van de Duitsers kreeg. Oproep In samenwerking met de sociale dienst van Enschede, het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor, de koninklijke marechaussee, het So ciaal Fonds Bouwnijverheid en de Duitse belastingdienst, is de politie al enkele maanden met het onderzoek ln de steunfraudezaak bezig. Ver- wacht wordt dat de afwikkeling van Bromfietser verongelukt deze zaak nog zeker anderhalve nog maand zal duren, vooral omdat nog een kleine honderd verdachten moe ten worden gehoord. Deze mensen krijgen in de komende weken een oproep om zich bij de politie te mel den, komen ze niet opdagen, dan wor den ze aangehouden. GOOR De zestienjarige bromfiet ser Jan Willem Denlssen uit Markelo ls gistermiddag ln Goor op een kruis punt door een wegenbouwmachine aangereden en overleden. Volgens de politie heeft de jongen geen voorrang verleend. Salariëring en overige arbeidsvoorwaarden volgens rijksregeling. Schrtflelijke sollicitaties te richten aan het hoofd van de Personeels dienst, Academisch Ziekenhuis Rotterdam/ Dijkzigt, Dr. Molewaterplein 40,3015 GD Rotterdam onder vermelding van het vacaturenummer WILLEM8TAD (ANP) Nederland zal het door de orkaan Frederic ge troffen Antilliaanse eiland Sint Maar ten voor een paar miljoen gulden hulp bieden. Dat heeft minister Van der Stee (Antilliaanse zaken) in Wil lemstad bekendgemaakt. Hij brengt momenteel een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen om kennis te maken met het interim-kabinet van Dremier Pourier. De Nederlandse bewindsman is afge lopen zondag met Pourier naar 81nt Maarten gereisd om de situatie ter inkomst in het Rita Huis be- In de SER willen werkgevers bij sociale uitkeringen zuiniger zijn dan de vakbeweging >outerberg gaan. Onze kinde- irden dus ongevraagd afgeno- vertelt weer een ander. De Ka- berg is een kinderdagverblijf oort tot de stichting „Thomas lllanova" die naast het Rita ok nog het Labre Huis voor mannen en een pension voor tllen tot 35 jaar beheert. ,e' iti ;or jaar zijn er volgens de be- I klachten, maar vooral uit vergeldingsmaatregelen de meesten hun mond dicht, n bij de stichting „Jeugd en geweest*om te klagen. Deze lt doorgegeven aan de sociale die op haar beurt weer gebeld let directrice mevrouw Van i. Ik moest toen een maand op imer blijven en ben geslagen". ïctrice wordt door de vrouwen tllderd als een dictator. Niets zonder haar toestemming, telefoon gaan via haar en er regelmatig boodschappen achtergehouden. Het tehuis fspraken met een huisarts. De aters zijn verplicht deze te Als zij hem willen bezoeken, zij toestemming vragen, ook de directie vindt, dat dat mogen zij een afspraak ma- pas twee dagen later kunnen terecht. Een vrouw is in moei- gekomen, omdat zij een an te bezocht. Deze stuurde een maar het Rita Huis weiger- door te sturen naar het Zie- ds. Wethouder P. van de Baar iatschappelijke aangelegenhe- t dat over de medische verzor- lachten zijn geuit door de GG Vorige week heeft de heer Van to opdracht gegeven daarnaar Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging in de Sociaal-economische Raad (SER) zijn het erover eens dat de sociale uitkeringen en het minimumloon gekoppeld moet blijven aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven, en dus „welvaartsvast" moeten blijven. Maar over de invulling van het begrip „welvaartsvast" verschillen werkgevers en vakbeweging diepgaand van mening. De werkgevers willen uitkeringen en minimumloon minder doen stijgen dan volgens de tot nu toe gehanteerde formule zou gebeuren. Ook nu zijn uitkeringen en minimum loon gekoppeld aan de algemene loonstijging. Er is vaak gesproken over koppeling aan de doorgaans lagere prijsstijging („waardevast heid"). Voorts zijn de laagste uitke ringen („sociale minima") gekoppeld aan het netto minimumloon. De rege ring wil beide soorten koppeling in principe handhaven, maar op beide een aantal correcties uitvoeren. Die moeten enkele miljarden guldens be zuiniging opleveren ln het kader van Bestek '81. Op 1 januari en 1 Juli zijn alle kortin gen uitgevoerd op de halfjaarlijkse stijging van de uitkeringen, bij wijze van voorschot op de definitieve cor recties. Intussen ls ook de 8ER ge vraagd om advies. De regering wil met ingang van 1980 de definitieve correcties in uitvoering nemen, zodat niet meer hoeft gewerkt met voor schotten. Op 5 oktober zal de 8ER zijn advies uitbrengen. Het verdeelde ontwerp-advies is thans nog in de maak. De welvaartsvaste koppeling van uit keringen en minimumloon aan de al gemene loonontwikkeling gebeurt thans, door te koppelen aan de ge middelde stijging van de basisionen in de tweehonderd belangrijkste CAO's. De werkgevers willen nu voortaan koppelen aan de vijftig CAO's met de geringste loonstijging. Zij verstaan onder „welvaartsvast": evenveel verhoging als vrijwel elke werknemer in de betrokken periode ten minste heeft ontvangen. De vakbeweging daarentegen ver staat onder welvaartsvast het koppe len aan de werklijk verdiende lonen ln het bedrijfsleven. De basisionen' die in de CAO staan, gelden door gaans als minimum waar een werkge ver niet onder mag gaan. Vaak wordt echter boven de CAO uitbetaald. Dat verschijnsel neemt toe ais het econo misch goed gaat. terwijl ln slechte Ujden de werkelijk verdiende lonen weer wat worden Ingehaald door de formele CAO-lonen. Koppeling aan de verdiende lonen, zoals de vakbe weging voorstelt, zal dus in goede tijden méér stijging van uitkeringen en minimumloon opleveren dan bij de thans gebruikte koppeling. In slechte tijden kan het juist andersom uitvallen. Bouw-CAO In hun standpunten hebben werkge vers en vakbeweging ook een ant woord voor het probleem met de bouw- en de uitzend-CAO. In de bouw werden vorig Jaar toeslagen, die vrij wel algemeen werden toegepast, voortaan opgenomen in het basis- loon. Deze verhoging van het basls- löon werkte echter wel door in de koppeling. BIJ een van de uitzend- CAO's deed zich iets soortgelijks voor. De regering heeft toen, onder luid protest van de vakbeweging, de doorwerking van deze effecten in de koppeling opgeschort, omdat door werking zeer veel zou gaan kosten. De werkgevers willen voortaan kop pelen aan de vijftig CAO's met de laagste loonstijging. Gevallen als met de bouw- en uitzend-CAO's blijven dan buiten dit systeem. Ook bij de vakbeweging zouden deze gevallen niet langer doorwerken, omdat er in de bouw in de betaalde lonen geen verandering is geweest. Wel wil de vakbeweging, voordat op het door haar voorgestane systeem wordt overgestapt, dat de gevallen met de bouw- en uitzend-CAO's van vorig jaar eerst alsnog mogen doorwerken in de koppeling, zodat met een scho ne lei kan worden begonnen aan het nieuwe systeem. De regering zou dan dus toch nog eerst hoge kosten krijgen. Premies Een andere correctie op de koppeling betreft het heffen van sociale pre mies. Die worden thans wel ingehou den op de lonen, maar niet op alle uitkeringen. Een WAO'er bij voor beeld krijgt als bruto-uitkering 80 procent van zijn bruto laatstverdien de loon, welvaartsvast Maar Inder tijd werden op zijn loon premies WW, ZW en WAO ingehouden, en die wor den niet over de uitkering geheven. De netto-uitkering beloopt daardoor soms meer dan 95 procent van het laatste netto loon. Elke keer als er een premieverhoging WW, ZW of WAO is, wordt het verschil tussen netto-uitkering en netto-loon kleiner. De werkgevers willen nu ook over de uitkeringen voortaan premies heffen. Bij al lopende uitkeringen zou dat geleidelijk ingevoerd moeten worden, cn bij nieuwe uitkeringen meteen he lemaal De vakbeweging verwerpt deze door de regering gesuggereerde bezuiniging, en wil alleen eraan mee werken het verschil tussen netto loon en netto uitkering bij komende pre mieverhogingen niet nog groter te laten worden. Koppeling plaatse te bekijken. De orkaan Frederic heeft elf levens geèlst op het Nederlandse gedeelte van het eiland (het andere gedeelte is Frans). Dit heeft de woordvoerder van de Nederlandse marine bekend gemaakt. Aan de Nederlandse kant van het eiland is de marine bezig de puinhopen op te ruimen, die de or kaan heeft veroorzaakt. De vloedgol ven die de orkaan vergezelden heb ben de meeste schade veroorzaakt, aldus de autoriteiten. Zes opvarenden van een Koreaanse vissersboot worden nog steeds ver mist. Ze waren tijdens de orkaan aan boord gebleven. Van twee anderen zijn de lichamen gevonden. Op het eiland zijn 150 mensen dakloos ge worden. Ze zijn tijdelijk onderge bracht in een schoolgebouw. Van officiële zijde is bekendgemaakt dat wordt gevreesd voor het uitbre ken van een besmettelijke ziekte aan gezien een vuilnisbelt vier meter on-, der water is komen te staan en het vuil ln de richting van Phliipsburg drijft. ADVERTENTIE In de koppeling van netto sociale minima aan het netto minimumloon wil de regering twee correcties toe passen. Thans wordt gekoppeld aan de gemiddelde minimumloner, en op diens loon wordt een ZW-premle inge houden van 1,65 procent. Sommige minimumloners betalen echter wel meer dan drie procent ZW-premie, en verdienen daardoor dus netto minder dan de sociale minima. De regering wil nu voortaan ln de koppeling reke nen met een ZW-premie van 2,5 pro cent. De werkgevers stemmen daar mee in. De vakbeweging wil echter vasthouden aan het gemiddelde, maar kan daarbij. In een gewijzigde cijferopstelling, komen op 1,8 procent ZW-premie. De tweede correctie betreft 850 gul den per Jaar belastingaftrek vanwege reis- en verwervingskosten. Iemand met een uitkering heeft die kosten niet, en hoeft dus ook die aftrek niet, zo vinden regering en werkgevers eensgezind De vakbeweging wijst er op dat werklozen die solliciteren, nog wel verwervingskosten maken. ZIJ willen de belastingaftrek voor de so ciale minima gehandhaafd zien. tot dat een meer algemene studie naar de aftrekposten rond ls. Voor uw vakantie kort of lang de VW Texel regelt 't graag voor u! Hotel-nazomer-reisje» 3-daagse reis vanal 82.— 5-daagse reis vanal 150,— 8<Jaagse reis vanal 240,— 2. resp. 4 ol 7 dgn. half pension, auto- en pcrsoncnvervoer.verzeke- ring en reduktie-kaart. vanaf 1/9). en een Nazomer-bungalow huurt u er al vanal 250,- per week (vanal 1/9). Inlichtingen en boekingen: VW Texel Postbus 3 1790 AA Den Burg Tel. 02220-2844 Pubtikalie in tamrnwrtking mei Kei Nslionstl Bureau toot Tottww M Den Hm*

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9